WMIWÏR o4flstcuMne£üt04n mnKandaê ut N.ci.O'Kd-iB.Kci&a.nt FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE 'i'i.'i Leo Lorre helpen Ridder Radbout Grond aan de M.M.S. Lokalen aan de Christelijke H B S. Pinksternummer DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 MEI 1949 Gemeenteraad Waalwijk geeft en ui n men de proef niet eens nemen met emigreren naar ons eigen Hol lands gebiedsdeel in de West, dat 20 tal van gunstige aspecten biedt, dat op elk terrein vooruit gaat en vooruit nsoet, waar onze eigen taal gesproken wordt, waar men onder eigen mensen kan ver keren en waar grote mogelijkheden voor de toekomst verborgen lig gen, vooral voor vakmerisen, die werken willen en kunnen. W-ij lezen in „Edele Brabant" De Waalwijkse Judocus van den Vondel was een achter-kleinzoon van onze dichter (zie hiervoor een bijdrage Vorsterman van Oijen in Algem. Ned. Fam. Blad 1887) en was geboren te Amsterdam als zoon van Joost van den Vondel en Aeltje van Rechteren. In dit verband moge ik U ver wijzen naar: 1. „Portretten van Joost van den Vondel" door Jos. Alberdingk Thym, Amsterdam 1876, waarin achteraan o.a. is bijgevoegd: Ge nealogie van Baertgen Hooft en van Vondels kleinkinderen." 2. „Joost v. d. Vondel en zijn geslacht" door Vorsterman van Oijen, 's-Gravenhage. Genealo gisch Heraldisch Archief. 3. „Taxandria" 88e jrg. 1901, pg. 8 en 56 „Iets over de Von dels en aanverwante familieën" door J. v. d. Hammen Nzn. 4. „Gens Nostra" jrg. 1, (waarin ik verschillende van de ze gegevens ontleen). Zijn vrouw: Jacoba du Bois, was de dochter van Baldericus du Bois „fransche Kostschoolhouder' te Waalwijk, en Cornelia Muijl- wijck. Het gezin van den Vondel had tenminste 5 kinderen. Baldericus, begraven V/aalwijk 3 Juni 1729, Jacobus (Kostschoolhouder te Waalwijk), Franciscus, Diony- sius (trouwt 1739 te Amsterdam met Maria v. Blocklandt) en Ca- tharina. M.i. is de op 8 October 1721 in het Liber Mortuorum in geschreven Jacoba Vondel de vrouw van Joost: Jacoba du Bois. Waalwijk. J. Vugs. De gegevens, welke de Heer G. F. Couwenbergh in het vorige nummer van „Edele Brabant verschafte, kunnen nog met de volgende worden aangevuld, die eveneens ontleend zijn aan het Waalwijkse Huwelijks- en Over- lijdensregister (16781740). Ie. 4 Juni 1729 overleed te Waalwijk Baldericus van den Vondel, vermoedelijk 'n zoon uit 't huwelijk Jud. v. d. Vondel-Ja- coba du Bois en dus broer van Jacoba Vondel (zie vorig artikel). Deze Baldericus ontleent zijn naam wel aan Baldericus du Bois (broer van zijn moeder?), die op 11 Mei 1707 overleed. 2e. Andere te Waalwijk voer leden personen met de naam du Bois, die niet vermeld werden door Couwenbergh, zijn nog 30 Sept. 1710 Geertruij du Bois 30 Mei 1712 Cornelia du Bois 15 Maart 1727 Gertruda du Bois 20 Maart 1733 Elizabeth du Bois. 3e. Blijkbaar heeft de Waal wijkse pastoor Walterus Colen even geaarzeld, toen hij den echt- Vondeliaanse voornaam Joost in 't latijn moest omzetten. Bij 't re gistreren der sponsalia (trouwbe loften) van Joost van den Von del en Jacoba du Bois op 21 Juni 1704 schreef hij eerst „Gregorius" van de Vondel, haalde vervol gens deze voornaam door en schreef er boven „Judocus". Toen hij op 7 Juli van datzelfde jaar het huwelijk van „Judocus van Vondel Amstelredammensis" met „Jacoba du Bois" inschreef, voeg de hij er de volgende, niet onbe langrijke en voor die tijd tekenen de nota aan toe: Protestati sunt hi contrahentes coram me et testibus sa habere consensum missionarii sui coram me contrahendi, cui non potui scribere, cum eius ecclesia ab officiali sit conclusa et ipse pa ter nee ipse episcopus invenibilis sit, ut etiam protestabantur. Vidi tarnen attestationem proclamatio- num Amstelredami sine impedi menta factarum. - et ipsa hie nota est. Vertaald wil dit zeggen: Deze trouwers hebben voor mij en de getuigen verklaard, dat zij van hun missionaris toestemming had den om ten overstaan van mij te huwen. Ik kon hem niet schrijven, omdat zijn kerk door den officier gesloten was en noch de pater noch de bisschop te vinden zijn, zoals zij ook verklaarden. Ik heb evenwel de attestatie gezien, dat de roepen te Amsterdam gedaan zijn zonder beletsel. En zij (de bruid) is hier be kend. 's-Hertoqenhosch. H. Hens, archivaris van het bisdom. de vertaling „zonder belet sel" is met opzet gekozen. Bedoeld kan zijn en dat is grammati caal 't meest voor de hand lig gend dat de afkondiging der roepen „ongehinderd" heeft plaats gehad, maar ook dat na de afkon diging geen impediment of huwe lijksbeletsel is aan de dag getre den. Aan de mededelingen in „Ede le Brabant" van 22 April en 6 Mei 1949 kan ik nog het volgende toevoegen, Judocus (Joost) van den Von del, die 7 Juli 1704 voor de pas toor *te Waalwijk in het huwelijk trad met Jacoba du Bois, was in derdaad een achterkleinzoon van de vermaarde dichter en van diens huisvrouw Maeijke de Wolff. Zijn ouders waren Joost van den Vondel en Aeltje van Rech teren, zijn grootouders Joost (Just) v. d. Vondel en Baertgen Hooft. Jacoba du Bois was de dochter van Baldericus du Bois, Franse kostschoolhouder te Waalwijk en van Cornelia van Muijlwijck. Ja coba had een broer Philippus du Bois (gehuwd met Geertruy van Heijst en 1 Augustus 1723 in de kerk te Waalwijk begraven). Ver der had zij nog drie zusters, t.w. Anna: (gehuwd met Dionisius Hu- bert, kinderloos gestorven en 7 Maart 1736 in de Waalwijkse kerk begraven): Geertruijd (4 Oc tober 1710 in de kerk te Waal wijk begraven) en Elisabeth. Bei de laatsten bleven vermoedelijk ongehuwd, Ook de familie du Bois was af komstig uit Amsterdam. Er be staan aanwijzingen, dat de jonge Vondel in zijn geboortestad het schoenmakersbedrijf heeft uitge oefend en dit kan hem met Waal wijk in connectie hebben gebracht. Kostschoolhouder is hij voor zover althans bekend nimmer geweest. Van het echtpaar Joost van den VondelJacoba du Bois zijn een vijftal kinderen bekend: Balderi cus (ongehuwd gestorven in 1729);; Jacobus (die, evenals zijn grootvader Baldericus du Bois, Copyright Ramad Press Moeizaam klauterde Leo in de touwlad der naar omhoogterwijl Lorrehijgend en puffend van het ongewone werk achter hem aankwam, ,/t Belooft be paald gezellig te worden33 krijste Lorre schamper, al heen en weer wiebelend. „Klim nou toch kalm33 riep Leo van boven af, ;,ik val er zowat af en ik heb geen zin om nog eens in zee te duiken.'3 Beetje bij beetje klommen de twee vrien den omhoog. „Hèhè, ik ben er bijna33 zuchtte Leo. Hij was werkelijk blij, dat hij het dek van het schip zo dicht was genaderd. Alleen de gemeen grijzende gezichten van de over de reling han gende rovers, nee, die bevielen hem niet. Leo keek af en toe eens naar boven en zag dan niets dan donkere snuiten met haren als prikkeldraad. Nog een paar stappen en toen schrok hij geweldig. Een paar krachtige vuis ten grepen hem in zijn nek en tilden hem het dek op alsof hij een veertje was. Dat is 3n sterke kerel33dacht Leo toen hij de planken van het dek onder zich voelde en keek ivie hem dat gele verd had. De waard! En bij het zien van de doodskopdie de borst van den nieuwen kaperkapitein sierde en het ont zag dat de anderen voor hem hadden, begreep Leo opeens alles. Blijf daar staan3' commandeerde de] roverhoofdman ruw en ging naar de, rand van het dek om Lorre op te van gen. Intussen keek Leo de kring eens rond. en zag niets dan onbetrouwbarel gezichten om zich heen. ,/n Pracht ge zelschap33 spotte hij in zichzelf, ,,daar\ kun je beter mee kersen eten dan vech-i ten!33 Wordt vervolgd A een tijdlang Franse kostschoolhou der te Waalwijk is geweest, doch zich pl.m. 1738 naar elders heeft begeven); Frangois; Dionisius (in 1739 te Amsterdam ondertrouwd met Maria van Blocklandt) en Catharina. Wat er verder van de ze kinderen is geworden, is mij niet bekend. Blijkens de medede ling in het laatste nummer van „Edele Brabant" zou Jacobus 27 December 1756 te Breda zijn ge trouwd met Joanna Jacoba Cou wenbergh. Vaststaat dat hun vader Joost van den Vondel te Parijs is over leden en dit diens weduwe Jaco ba du Bois 14 October 1721 in de Waalwijkse kerk werd begra ven. Belangstellenden verwijs ik ver der naar het artikel van de Heer J. van der Hammen Nzn. in „Taxandria", jrg. VIII (1901), p. 8 vv., waaraan het merendeel van de bovenstaande gegevens is ont leend. Vlijmen. J. P. H. Goossens. De vlotte vergadering, die de gemeenteraad van Waalwijk Vrijdagavond hield, stond, wat de voornaamste punten betreft, in het teken van het onderwijs. Allereerst werd aan het R.K. Kerkbestuur grond afgestaan voor de bouw van de nieu we St. Aloysius-school. Aan het plaatselijk bestuur van O.M.O. werd grond af gestaan voor de bouw van een provisorische Middelbare Meisjesschool en tenslotte be sloot men enkele lokalen van de Openbare School in de Stationsstraat in huur af te staan aan het bestuur van de Chr. H.B.S. Nadat de notulen vastgesteld waren, werden de ingekomen stukken voor kennisgeving aan genomen. TOCH EEN BADHUIS? Hieronder bevond zich 'n schrij ven van G. S. met het verzoek de begrotingswijzigng, waarbij geld uitgetrokken werd voor de bouw van een badhuis, in te trek ken, daar er toch geen bouwvo lume voor beschikbaar zou wor den gesteld. B. en W stelden echter voor deze begrotingswijzi ging nog even aan te houden, om alsnog te trachten het nodige bouwvolume ter beschikking te krijgen, zodat de, bouw van het badhuis mogelijk dit jaar nog zou i kunnen doorgaan. De raad ging hiermee accoord. Een verzoek van dhr. Kroot om teruggaaf van 3 kwartalen wegens intrekking van zijn verlof A werd ingewilligd. Aan het R.K. Kerkbestuur van de St. Antoniusparochie werd 'n stuk grond overgedragen voor de nieuwe school, zoals wij in het prae-advies in een van onze vo rige nummers reeds toelichtten. Het voorstel tot wijziging van besluit tot uitgifte in erfpacht van de voorwaarden van het raads- terrein aan de N.V. Holland ont moette evenmin enige tegenstand. Hoewel de heer Meijs vond dat het voor de raad moeilijk was uit de ingewikkelde begrotingswijzi gingen in de korte tijd van de inzage wijs te worden, gingen alle raadsleden toch accoord met een voorstel tot wijziging van de be grotingen 1948 en 1949. De behandeling van een be zwaarschrift tegen het vergun ningsrecht werd evenals een later ingekomen verzoekschrift van een aantal ingezetenen tot nadere be handeling uitgesteld. GROND VOOR H.B.S. Aan de agenda werden nog 2 punten toegevoegd. Het eerste punt betrof de aan koop van gronden binnen 't uit breidingsplan tussen Stations- en Mr. v. Coothstraat. Met de fam. v. Iersel was men reeds enige tijd in onderhandeling; in beginsel was nu overeenstemming be reikt, maar het feit dat de groot te van het aan te kopen gedeelte nog niet was bepaald, had het College er van doen afzien dit punt reeds op de agenda te plaat sen. Het bleek echter dat de vereni ging Ons Middelbaar Onderwijs in Noordbrabant met ingang van het nieuwe schooljaar zal moeten beschikken over, het op dit ter rein op te richten noodgebouw voor hare Middelbare Meisjes school. Uitstel van dit agenda punt zou daarom niet verant woord zijn. De grond is gelegen 60 meter ten Noorden van de Julianastraat tot de Loint en zou aangekocht worden tegen de in beginsel door het prij zenbureau vastgestelde priis van 1.per centiare. De heer Kemperman vond deze prijs wel wat hoog. Maar de voorzitter tyees hem er op niet alleen naar de cultuurwaarde te kijken, maar ook de ligging en ec. wet van vraag en aanbod in aanmerking te nemen. Ten Oos ten van de Stationsstraat had men de grond ook tegen die prijs gekocht. Alle leden gingen met 't voor gestelde accoord. LOKALEN VOOR CHRISTELIJKE H.B.S. Het bestuur vtyi de Chr. H.B.S. verzocht het gemeentebestuur twee lokalen af te staan in het gebouw van de Openbare School ten behoeve vag de per 1 Sept. a.s. te beginnen H.B.S. Indien de nieuwe Aloysius- school tijdig gereed komt, zullen er twee lokalen vrij komen, een op de eerste etage en een bene den (uitbouw op de speelplaats), hierom echter had reeds een an der verzoek het! College bereikt, dat in de volgende vergadering behandeld zou worden. B. en W. stelden echter voor het bovenlokaal ën het lokaal ten Noorden van dë gybnastiekzaal, dat tot nu in gebruik was ge weest van de- zweefvliegtuigen club, voor een jaar in huur aan de streek-H.B.S. af te staan voor f 300.~ per jaar. Het was een noodoplossing en het bestuur zou zo spoedig moge lijk ergens anders een onderko men zoeken. Toen geen van dë heren leden hieikeglen 'bezwaör1 bleek te hëbben, dankte de heer v. d. Hoven, namens het protes tants-christelijk deel van Waal wijk voor de bereidwilligheid en de verleende medewerking. Het was inderdaad niet de bedoeling in het gebouw te blijven nestelen. In een van de vorige raadsver gaderingen was bezwaar gemaakt tegen de prijs van 40.— per strekkende meter, waarvoor de grond aan de Burg. Smeelelaan zou worden verkocht. Men had zich in verbinding gesteld met 't Prijzenbureau en dit liet geen hogere prijs toe, daar het hier 'n bevroren prijs betrof, die zo in het verleden was vastgesteld bij besluit van de raad. De heer v. Heeswijk vroeg of het niet mogelijk was dat de raad bij een nieuw besluit een hogere prijs vaststelde. Maar de voorzitter dacht dat er niet veel aan te doen zou zijn. De heer Verdoorn meende dat men met het getij ook de bakens moest verzetten. Wanneer de prijzen maar eens gedaald waren, dan zou het Prijzenbureau deze grondprijzen ook wel gedrukt hebben. Ook hij vroeg of er niets meer aan te doen was. Het enige dat de raad vrijwel kon doen, was niet besluiten de grond tegen deze prijs te verko pen. Hierna werd de vergadering, waarbij de heer Buykx afwezig was, gesloten. NAAR LOURDES. De ZeerEerw. Heer A. v. d. Brekel, Pastoor van dë St. Clemens-parochie, is Donder dag j.l. per K.L.M.-Constella- tion met een aantal zieken naar Lourdes ter bedevaart gegaan. Pastoor v. d. Brekel treedt op als geestelijke leids man van de zieken, in de plaats van Pastoor Eras, die dit de laatste tijd gewoon was te doen. ZILVEREN JUBILEUM. Woensdag 1.1. herdacht dhr. J. van Hoofd-Vugts alhier de dag dat hij voor 25 jaren in dienst trad als overleer-snij- der bij de N.V. Stoomschoen- fabriek A. H. van Schijndel. Door de directie werd de jubilaris hartelijk gecompli menteerd, dank gebracht voor zijn prestaties in deze 25 ja ren voor 't bedrijf, met de wens dat hij nog vele jaren z'n beste krachten met dezelf de ijver en stiptheid aan z'n werk zou geven. Zij bood hem als bewijs van waardering en erkentelijkheid een geschenk onder couvert aan en tevens ontving hij het diploma der Ned. Maatschappij van Handel en Nijverheid met zilveren legpenning. De afdeling snijderij bood hem speciale gelukwensen met een passend cadeau, terwijl ook door z'n naaste medewer kers een geschenk werd ge offreerd. TRAGISCH. Het echtpaar P. Kroot-Kus ten aan de Galgenwiel zou op 7 Jyni a.5! zijn gouden bruiloft herdenken en alle voorberei dingen waren door het buurt- comité reeds getroffen. Maan dag 1.1. werd de a.s. gouden jubilaris, de heer P. Kroot, een tachtiger, plotseling on gesteld en was vrijwel op slag dood. Woensdag werd hij reeds ter aarde besteld. Een wel tragische samen loop van omstandigheden. RECTIFICATIE. In de annonce in ons blad van „De Stichting tot 't geven van Nijverheids-onderwijs op het gebied van de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk" waarin een Leraar lederberei ding wordt gevraagd, is de da tum van sollicitatie op 15 Juli foutief gesteld; dit moet zijn 15 Juni. ER KOMEN WEER OOSTENRIJKSE KINDEREN. Op 18 Juli a.s. komt weer een transport Oostenrijkse kinderen naar Tilburg en om- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 13) Vlug tripte Liang-sjin voort door het neergutsende gordijn van lange pijpestelen. In de wazignatte verte onderscheid de ze reeds de lichtjes van de overweg, waarachter ze ergens het zorgvuldig gedicteerde adres van haar directe chef moest zien te vinden. Neen, dit keer behoefde ze niet met loden voeten naderbij te slui pen en ergens achteraf in de schaduw weg te kruipen. Deze avond mocht zij gezien wor den. Haar opdracht was vol bracht. Beter dan ze ooit ge hoopt had te zullen slagen. Domme LolaSuf kind, om er zó in te lopen. Alles wist ze nu van haar, veel meer nog dan het verlanglijstje van de baas vermeldde. Ze zou maar zo verstandig zijn een beetje wetenswaardigheden in reserve te houden voor een volgend keer, als haar missie misschien mislukte. Dan kon ze tenminste toch wat opsom men, alsof ze 't dan te weten was gekomen. Domme LolaOneindig dom, om zóveel los te laten tegen een onbekende, die van niets mocht weten. En een handige zet van haarzelf, zich uit te geven voor een collega- met-vacantie, die ook gepro beerd had bij Ravebek die extra-rit te krijgen. Nou, ze had het geprobeerd bij Rave bek en een soort vacantie ge noot ze óók, al was het een weinig eervolle ontspanning. Maar conductrice? Nee, daar had ze geen kaas van gegeten. Die LolaToch een aar dig meisje. Hartelijk en roy aal, direct de koffie en dé ge bakjes te betalen. Het blauwe uniform stond 'f wel. Stel je voor, dat zij zelf in zoiets rondliep. Dat Ravebek haar voetstoots aangenomen had! Huiverend in de kille avond regen tripte Liang-sjin met haar hoge hakjes over de spoorrails van het afgedankte Maliebaanstation. Nu kwam ze bij de Biltstraat en dan, rechtuit overstekend, in de Willem Barentz. Vijf minuten later drukte een doornatte gedaante in een donkere portiek op 't knopje van de bel. Drie maal, even wachten, vier maal, even wachten, vijf maal. Het afge sproken signaal. Een torenklok klepte de negen uren, direct daarop weerklonk in de verte de zware galm van de Dom over de daken. Langzaam week de vrijwel onzichtbare deur. Tastend in de duisternis stapte Liang-sjin over de drempel. Een grove mannenhand greep haar bij de arm. Ze zag nog net het glinsterend mes. „Joe?" „Ssst, niet spreken!" siste het in haar oor. Ruw trok hij haar mee, haar kleine voetjes konden zijn grote passen in dit onbeken de huis niet bijhouden. Een trap op. Weer een gang. Halt. Drie tikjes, vier tikjes, vijf tikjes. Achter de openzwaaiende deur lag een helverlichte ka mer. Verblind staarde Liang- sjin naar binnen, een duw in haar rug van de potige bewa ker zorgde voor de joieuse en- trée. „Ik zie dat het aangeboren goede hart goed nieuws komt brengen" sprak een bekende stem met vreemd accent, „Zijt gij geslaagd in ,het vervullen van uw opdracht?" Achter een schrijfbureau, overdekt met paperassen, ont waarde zij de vertrouwde ge stalte met het goudkleurig masker. En ook deze keer be dekten een oude hoed en de wijde overjas alle uiterlijke kentekenen van de persoon, die zich achter deze vermom ming wenste te verschuilen. Aan het meubilair van deze werkkamer te oordelen, be vond zij zich vanavond mid den in het hol van de leeuw. „Ik ben geslaagd" antwoord de zij eenvoudig- „Haar naam is Lola Lijnders, haar leeftijd drie-en-twintig, haar nummer vierhonderd en achttien, de maat van haar uniform 38, zij is niet verliefd, verloofd of getrouwd, zij houdt erg van zwemmen en tennissen, zij doet niet aan politiek en zij woont alleen met haar vader in een klein huisje. Het adres heb ik hier en het telefoon nummer staat er bij". Ze trippelde op haar hoge hakjes naar het bureau en legde een beschreven blaadje uit een zakkalender voor haar opdrachtgever neer. Hij tuurde een tijdje zwij gend door de ronde gaten van het goudgeverfde papier op de haastig neergekrabbelde hanepoten, die zulk een kost bare mededeling behelsden. Daarna voelde het Chinese meisje met het kleine, blanke gezichtje zijn onderzoekende ogen op zich gevestigd. „Liang-sjin is in haar eer her steld. Hoe heeft zij dit bemach tigd?" „Zij heeft mij zelf verteld wat ik weten wilde. Het adres en het telefoonnummer heeft zij voor mij opgeschreven. Ik gaf mij uit voor een collega. Zij beschouwt mij nu als haar vriendin Liselotte. „Vriendin? Ha, dat zal haarf berouwen!" „U wilt toch niet..." „Zwijg. Natuurlijk wil ik niet. De grote meester wil alleen. Jij bent toch zeker die Lola Lijn ders ook niet als vriendin of zo iets gaan beschouwen? „O, nee"! Het gouden masker nam haar nog eens op, zoals zij daar tegen over hem stond te wachten. Eer biedig en bedeesd. Een armzalig verregend figuurtje met sluik neer hangende natte lokken en een druipende mantel. „Trek die natte rommel uit." Ze gehoorzaamde gedwee. Over de exotische jurk, die hij haar eens cadeau gedaan had, omdat zij zelfs geen hemd het hare meer mocht noemen, verbreidde zich in 't warme lamplicht weer die Oos terse gloed, waarin dit poppetje feitelijk thuishoorde. Nu kamde ze die ravenzwarte haren op; goed zo, ze wist hoe hij haar hebben wilde. „Die Lola koestert dus geen argwaan?" „Nee, hoe kan zij?" „Je zult haar weer ontmoeten?" „Ja, ik moest vanavond komen „Vanavond? In Hilversum bij haar thuis? Ha, dat zou, haar af scheid worden zeker. Morgenoch tend vertrekt zij met de extra bus". „Ja, om zes uur van de gara ge. Met Ravebek en de chauf feur." „En waar pikken ze Zijne ex cellentie Hsieh-Fu op?" „Aan 't Vreeburg. Hotel Noord Brabant. Om half zeven". Zij voelde zijn bewonderende blik. „Liang-sjin is dus goed inge licht! Waarom zijt ge vanavond niet naar dat adres in Hilversum toe gegaan om méér te horen? „Ik moest immers om negen uur hier verschijnen met m n berich ten! En dan..." „En dan wat?" „Zij verwachtte mij met... een vriend." Een paar seconden bleef het stil, dan informeerde hij verwon derd: „Liang-sjin bezit 'n vriend? Ze schudde het hoofd. „Liang- sjin is immers een onbekende. Maar Lisolette heeft een vriend. Een vriend, die Liselotte dood wil maken." De geheimzinnige gestalte rees plotseling overeind. „Die Liselotte moet voorzich tig wezen met haar praatjes, Li ang-sjin! Anders zou de vriend, die hier bedoeld wordt, bij ver gissing wel eens Liang-sjin dood kunnen maken inplaats van Lise lotte!" (Wordt vervolgd). Denkt TIJDIG aan uwe Advertentie voor het dat reeds Donderdag ochtend verschijnt. Uiterlijk tot Woensdag 9 uur. geving, om hier op krachten te komen. Het zijn allen zwakke, ondervoede kinderen. Families die een Oosten rijks kind voor 3 maanden willen opnemen, kunnen zich melden bij het plaatselijk se cretariaat van het R.K. Huis- vestings-comité, Mr. v. Cooth straat te Waalwijk. Ook kunnen kinderen die in 1948 al in Waalwijk geweest zijn als gastenkind worden uitgenodigd, tegen betaling van 15.(Broertjes of zus jes van deze kinderen koste loos). Aanvragen hiertoe dienen schriftelijk te worden inge diend met vermelding van naam, adres en leeftijd van 't kind, wanneer het hier ge- weest is en de naam en het adres van de pleegouders. (In dien deze kinderen niet voor uitzending in aanmerking ko men, wordt 12.50 terug be taald). Alle aanvragen moeten vóór 2 Juni ingediend zijn. 3e FOKVEE-DAG. In de Vrijdagavond in „De Twee Kolommen" gehouden bestuursvergadering van de 3e Langstraatse Fokvee-dag te Waalwijk, die druk bezocht was, werd de datum voor deze districtsfokvee-dag vastge steld op Donderdag 29 Sept. De toegezegde deelname om vat niet minder dan 11 fok- vee-verenigingen, aanzienlijk meer dan vorige jaren (8 zwartbont en 3 roodbont fok kers). De financiële aangelegen heid werd terdege onder het oog gezien en tal van andere maatregelen 't welslagen van deze flink opgezette Lang straatse fokvee-dag betreffen de, werden nog besproken. Het belooft weer een groot succes te worden. OVERLEDERFABRIEK v. d. ASSUM TE DONGEN BESTAAT 80 JAAR. Zaterdag was het feest op de leerfabriek C.V. Frans v. d. Assum te Dongen. De fabriek bestond 80 jaren en tevens werd die dag het feit her dacht dat de heer Henri v. d. Assum 50 jaar aan de zaak was verbonden. In 1869 werd de fabriek door de vader van de jubilaris opgericht en begon men met de fabricage van waterdicht vetleder, het artikel dat de fa briek tot op de dag van van daag nog zijn grote bekend heid geeft. Frans v. d. Assum werd opgevolgd door z'n zoons Henri en Christ, waarvan de laatste zich vanaf 1937 uit de zaak heeft teruggetrokken. Ondertussen zijn ook hun zoons in het bedrijf opgeno men en deze drie geslachten hebben de fabriek steeds ho ger opgevoerd, zodat er nu reeds werk is voor 100 men sen en men naast de fabrica ge van vetleder ook rundbox, suède, boxcalfs en handschoe- nenleer vervaardigd. Het feest werd officiëel ge vierd met een receptie en een tentoonstelling, die een beeld gaf van het looiïngsproces. BURGERLIJKE STAND Geboren Maria C dv G Schouten-van der Sluijs Theodora I M dv J P A Rombouts-van Hilst Pe- tronella M dv M J Hurkmans-de Peffer Antonia C M dv A de Beer-Wewaele te Loonopzand Josephus A P M zv P M van der Steen-de Folter Maria J dv J IJpelaar-Kleijssen te Loonopzand lisabeth M dv R Kleevens- Claassen Maria E dv A P Schellekens-Harks Wilhelmina l

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2