LwYE De Kapel van Onsenoort DE L5HGSIEMÏ Jaarverslag T.N.O. 1948 ELSHQUT Nijverheidsorganisatie voor Toegepast-Natuurwetenschappelijk Onderzoek. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 7 JUNI 1949 m Aan 't jaarverslag van het Instituut T.N.O. alhier, ont lenen wij 't volgende: Bevredigende resultaten. De gang van zaken bij het Lederinstituut T.N.O. in het jaar 1948 kan zeker bevredi gend genoemd worden. Het speurwerk leverde interessan te resultaten op; uit de inkom sten van het Instituut blijkt wel, dat het advieswerk zich verder heeft uitgebreid, voor al voor wat de grootte van de gevraagde adviezen betreft, en de voorlichting van de bedrij ven kon normaal worden ge handhaafd. Een nadere bespreking van de verschillende verrichte werkzaamheden volgt in een verder gedeelte van dit ver slag. De beperkte ruimte vormt nog steeds een groot bezwaar, want daardoor is het bij de tegenwoordige omstandighe den niet mogelijk het aantal personeelleden uit te breiden, terwijl dat in verband met 't grote aantal problemen, dat op het werkprogramma voor komt, toch zeker zeer gewenst zou zijn. Bovendien veroor zaakt de tegenwoordige toe stand dikwijls moeilijkheden bij de uitvoering van 't werk door het naar .verhouding gro te aantal personen, dat in deze kleine ruimte zijn werkzaam heden moet verrichten. Voor een goede productie is het dus voor allen nodig, dat een bij zondere goede samenwerking tussen deze personen bestaat en bestaan blijft. Voor de vergroting van deze productie, vooral voor wat be treft het researchvermogen van het Instituut, waaraan de industrie dringend behoefte heeft, is het dan ook een gun stige omstandigheid, dat het besluit van het Bestuur om tot uitbreiding over te gaan nu uitgevoerd is. De voorbe reiding, welke aan de uitvoe ring van dit uitbreidingsplan vooraf ging, speciaal het ver krijgen van de noodzakelijke bouwvergunning, heeft on danks de - medewerking van verschillende instanties meer tijd in beslag genomen dan verwacht werd, zodat de oor spronkelijke bedoeling, dat de bouw vóór de winter 1948 1949 gereed zou zijn, niet ver wezenlijkt kon worden. Ook de uitvoering van de bouw zelf ondervond voortdurend vertraging door de moeilijk heden, welke bij de levering van de noodzakelijke bouw materialen werden ondervon den. Ondanks deze bezwaren zijn bouw en inrichting van 't nieuwe gedeelte, bestaande uit een laboratoriumzaal en een spreekkamer, nagenoeg ge reed. Deze nieuwe ruimte zal in de eerste plaats benut worden om daar een tweede researchploeg te plaat sen, terwijl het dan boven dien mogelijk zal zijn de over bezetting van het tegenwoor dige laboratorium op te hef fen. Na de aanstelling van de nieuwe krachten zal het nog wel enige tijd duren, voordat de resultaten daarvan in het verrichte researchwerk zullen zichtbaar worden, omdat er in Nederland zeer weinig leder scheikundigen aanwezig zijn en ook niet verwacht kan worden, dat één van deze wei nige ervaren krachten naar deze betrekking zal sollicite ren; het is dus zeer waar schijnlijk, dat de nieuw aan te stellen chemicus een vrij be langrijke tijd zal nodig heb ben om zich in de algemene looierijscheikunde in te wer ken, voordat hij met kans op succes een speurwerkonder- werp zal kunnen behandelen. Het Bestuur. Aan het einde van 1948 was het Bestuur van het Lederin stituut als volgt samengesteld'. Prof. Ir. D. Dresden, voor zitter; Ir. J. L. van Gijn, on dervoorzitter; Dr. E. H. Boas- son, A. H. C. Mannaerts en Drs. J. B. L. Verster, leden. In het begin van dit jaar be dankte de heer P. F. Scheeren, directeur van de Robinson Schoenfabriek te Nijmegen in verband met zijn drukke werkzaamheden, voor het lid maatschap van het Bestuur. Het moet zeker als een be langrijk nadeel voor het In stituut beschouwd worden, dat het de steun van dhr. Schee- ren zal moeten missen, maar, nu dat eenmaal zo is, prijst het zich gelukkig, dat de heer A. H. C. Mannaerts, voorzitter van de Vakgroep Schoenindu strie, direct bereid werd ge vonden in zijn plaats zitting te nemen. De samenstelling van de Commissie van Bijstand was de volgende: Ir. J. L. v. Gijn, voorzitter; Fr. v. d. Assum, Ir. E. B. H. Franken, N. Gragtmans, J. W. van Heesbeen, J. G. Hilhorst, Ir. A. E. Hueber, C. J. Mus- tert, P. L. v. d. Pluym, J. Verschuur en Ir. H. van der Waerden. In December 1948 berichtte de heer Mustert dat hij om gezondheidsredenen gedwon gen was voor het lidmaat schap van de Commissie te be danken. Het Instituut heeft de kundige adviezen van de heer Mustert altijd zeer op prijs ge steld, zodat het 't zeer be treurt dat de heer Mustert dit besluit heeft moeten nemen. Het Bestuur vergaderde op 10 Februari te Utrecht en op 13 October te Waalwijk, op welke laatste datum tevens een bijeenkomst van de Com missie van Bijstand in het In stituut gehouden werd. Interessant speurwerk. In de aanvang van dit ver slag werd reeds gezegd, dat het speurwerk verschillende interessante resultaten heeft opgeleverd, waaraan hier nog kan worden toegevoegd, dat er voor het verkrijgen van deze resultaten door 't kleine aantal personen, dat zich met. het uitvoeren van dit speur werk kan bezighouden een grote hoeveelheid werk ijioest worden verzet. Dit speurwerk werd verricht door de daar voor speciaal aangestelde che micus en bovendien nog door enige andere medewerkers, voor zover deze in verband met hun andere werkzaamhe den tijd voor dat doel beschik baar hadden. Wanneer bij de behandeling van de verschil lende onderwerpen adviezen over de praktijk van 't looien, zoals dat in het groot in de bedrijven wordt uitgevoerd, nodig zijn en het looien van kleine proefpartij tj es moet worden uitgevoerd, wordt dit werk verricht door de aan het Instituut verbonden techni sche medewerker, die daar voor over een grote ervaring van de zich in de fabrieken voordoende problemen moet beschikken. Voor de behande ling van onderwerpen ten ba te van de schoenindustrie be schikt het Instituut over een dergelijke deskundige op het gebied van de schoenindustrie. Deze samenwerking van de wetenschappelijke onderzoe ker met de practische deskun dige moet van het grootste belang geacht worden, omdat daardoor bereikt wordt, dat de resultaten van de verrich te onderzoekingen steeds in belangrijke mate bij de prak tijk aansluiten. Slechts door, zowel bij de keuze van de te behandelen onderwerpen als bij de wijze, waarop het on derzoek plaats vindt, deze aan sluiting aan het bedrijfsleven nauwkeurig te verzorgen, kan 'n klein Instituut als 't Leder instituut het vertrouwen van dat bedrijfsleven blijvend winnen. Adviezen en keuringen. De inkomsten van het Instituut vertonen de laatste jaren een re gelmatige belangrijke stijging, waaruit blijkt dat het werk zich voortdurend ontwikkelt. In totaal werden in 1948 719 monsters on derzocht (keuringen) en 130 ad viezen uitgebracht. Voor wat be treft het aantal keuringen betekent dat vergeleken bij het vorige jaar een beperkte daling, terwijl het aantal adviezen belangrijk is ge stegen (194783). Uit een bij gaande grafiek zijn de aantallen in de laatste tien jaren verrichte keuringen in een overzfchtelijke vorm gegeven, waarbij moet wor den opgemerkt, dat de grote „ups en downs" van de oorlogsjaren aan abnormale omstandigheden moeten worden toegeschreven. Een vergelijking van het aantal uitgebrachte adviezen met de aan tallen van vorige jaren kan niet als een maat voor de bedrijvig heid in deze jaren gelden, omdat de totale bedrijvigheid daarbij sterk afhankelijk is van de hoe veelheid werk, welke voor elk van deze adviezen moest worden verzet. De reeds genoemde stij ging van de inkomsten van het Instituut geeft echter duidelijk aan, dat in 1948 inderdaad een uit breiding van het advieswerk ten opzichte van 1947 heeft plaats ge had, vooral omdat het kleinere aantal keuringen zeker minder heeft opgebracht dan het vorige jaar. De teruggang van het aan tal keuringen is op zich zelf te betreuren, omdat dit aantal enigs zins als een maatstaf te beschou wen is voor de bedrijfscontröle, welke de bedrijven, die deze zelf niet of slechts gedeeltelijk kunnen uitoefenen, nodig achten, maar de verdere uitbreiding van het ad vieswerk is zeker verheugend, om dat daaruit blijkt, dat de industrie steeds meer vertrouwen krijgt in de prestaties van het Instituut. De door het Instituut verrichte werkzaamheden, welke .tezamen 't voorlichtingswerk vormen, be staan in de eerste plaats uit de vele kleine schriftelijke en mon delinge inlichtingen, welke de in dustrie op aanvraag gegeven wor den. Dit deel van het werk is dus als een soort „service" van het Instituut aan de industrie te, be schouwen. Van de hiervoor be staande gelegenheid wordt door velen gebruik gemaakt, zodat het zeker van belang, is, dat deze mo gelijkheid bestaat. Verder wordt ook een algeme ne voorlichting aan de industrie gegeven door middel van artike len in „de Ned. Lederindustrie", Deze artikelen zijn in dit jaar re gelmatig voortgezet, waarbij ons bij verschillende gelegenheden ge bleken is, dat de industrie deze vorm van voorlichting zeer op prijs stelt. In het vorige jaar zijn door het Instituut in verschillende centra van de lederindustrie bijeenkoms ten met de lederfabrikanten geor ganiseerd, waar in aansluiting op de gepubliceerde mededelingen de industrie verder werd voorgelicht over de mogelijkheden, welke in de resultaten van het onderzoek over de gecombineerde looiing van zoolleder zijn opgesloten. Ge durende het jaar 1948 werden dergelijke bijeenkomsten niet ge houden, omdat het onderzoek over de bij de plantaardige looiing op tredende looistofverliezen zich nog in het beginstadium bevond en de andere speurwerkonderwerpen zich minder voor een dergelijke voordracht leenden. Het is echter te verwachten, dat de resultaten van het speurwerk ons in 1949 weer in de gelegenheid zullen stel len het in 1947 genomen initiatief voort te zetten en het Instituut zal er zeker naar streven van die gelegenheid gebruik te maken, om dat deze bijeenkomsten een be langrijke bijdrage vormen voor de versterking van het cnotact met de industrie. Als eigen Mededelingen werden uitgegeven le. „Onderzoekingen over de chroom-plantaardige looiing II, door Ir. P. J. van Vlimmeren en W. B. van Herwijnen. (Medede ling no. 4). Deze Mededeling kan alleen beschikbaar gesteld worden aan leden van subsidiërende Vak groepen. 2e. „Waarde en mogelijkhe den van de looistofbepaling vol gens de filterklokmethode" door J. N. Gerssen (Mededeling no. 5). Het Lederinstituut nam deel aan de van 2227 Mei in Waal wijk georganiseerde tentoonstel ling „Waalwijk 1948". Het was de bedoeling van de organisato ren, dat „alles wat Waalwijk biedt" op deze tentoonstelling ge- exposeerd zou worden. De in Waalwijk zeer belangrijke leder en schoenindustrie was zeer goed vertegenwoordigd: vrijwel alle Waalwijkse leder- en schoenbe- drijven waren met een eigen stand aanwezig en men meende, dat ook het Lederinstituut daarbij niet mocht ontbreken. Om financiële redenen werd de deelname van 't Instituut beperkt tot een gedeelte van een stand, maar ondanks dat kan zij zeker als zeer geslaagd beschouwd worden. De inrichting van deze kleine expositie, welke toch de door het Instituut ver richte werkzaamheden zo goed mogelijk wilde weergeven, bracht zeer veel werk met zich mede. De directeur nam deel aan de Vergaderingen van het Bestuur van het Lederinstituut en te sa men met Mevr. Ir. van Imbeeck aan de vergaderingen van de Commissie van Bijstand. Boven dien had de directeur zitting in de Commissie ter voorbereiding van de regelmatige deelname van de schoenbedrijven aan de Jaarbeurs en in de Commissie ter bestude ring van het drogen van leder. Aan de vergadering van deze laatste Commissie nam ook Mevr. Ir. van Imbeeck deel. Op 17 Maart hield Mevrouw Ir. van Imbeeck-Ravenswaay een lezing voor de Chemische Kring te Tilburg over „Het looien en enige chemische problemen, welke Zich daarbij voordoen". Op uitnodiging van de Belgi sche Vereniging van Lederschei kundigen hield de directeur op 4 December een voordracht in Brus sel over „de organisatie van het Toegepast Natuurwetenschappe lijk Onderzoek in Nederland en in het bijzonder het werk van het ederinstituut T.N.O." De reeds enige malen in dit ver slag genoemde uitbreiding van de werkruimte zal het Instituut in staat stellen het opgestelde speur werk programma intensiever te bewerken. In deze nieuwe labora toriumruimte zal nieuw aan te stellen personeel nieuwe proble men kunnen aanpakken, welke nu op onderzoek moesten blijven wachten. Het is te hopen en te verwachten, dat het nut, dat het Instituut nu reeds voor de indus trie afwerpt door deze uitbreiding nog belangrijk vergroot wordt. m BENOEMING. Tot tijdelijk lerares Licha melijke Oefening aan de R.K. Middelbare Meisjesschool te Waalwijk, is met ingang van 1 September 1949 benoemd Mejuffrouw M. v. d. Pennen te 's-Hertogenbosch. WAALWIJKS BELANG. Het bestuur der vereniging Waalwijks Belang had zich in opdracht van de laatste alge mene vergadering gewend tot de S.S. inzake het niet stop pen van de express-treinen Amsterdam Maastricht Heerlen v.v. te 's-Bosch. Het antwoord daarop luidt: dat de stoppingen te 's-Bosch voor Waalwijk c.s. practisch van geen betekenis zouden zijn, daar de aansluitende treinen en N.S.-auto-bussen richting Langstraat te 's-Her togenbosch vanzelfsprekend geprojecteerd moeten worden op de dienstregeling van de electrische uurdienst. Men vindt te Eindhoven onmiddel lijk aansluiting zowel van de treinen van de normale uur- dienst op de expresse-treinen richting MaastrichtHeerlen als omgekeerd. Bovendien wordt met deze expresse-treinen beoogd het locaal verkeer in 't centrum des lands zoveel mogelijk te ontlasten. Aan het verzoek om de ex presse-treinen alsnog te Den Bosch te doen stoppen, kan tot leedwezen der directie niet worden voldaan. Aan de Rijkswaterstaat te Breda werd door Waalwijks Belang gerequestreerd terzake de moeilijkheden op de toe gangswegen tot het Dronge- iense Veer; op dit verzoek werd het volgende antwoord ontvangen: „De toegangswegen tot het Drongelense Veer werden reeds in 1937 als B-wegen aan gewezen. De bij de oorlogshandelin gen verloren gegane verkeers borden konden echter eerst onlangs weder in hun oor- Het zag er in de zestiende en zeventiende eeuw niet mooi uit voor Neerlands Ka tholieken, ook niet voor die van Brabant. De hevige ver volging der Protestanten vier de toen hoogtij. In Nieuwkuijk stond een kapel, die wijd en zijd bekend was en die aldaar nog steeds óók na cfe val van Den Bosch gebruikt werd en waar over de pastoor van Drunen rechtsmacht bezat. Deze ge lukkige toestand bleef tot de vrede van Münster in 1648. Hierna onderging Nieuw kuijk hetzelfde lot als de ove rige plaatsen en moest men de kapel sluiten. Men kan zich de droefheid der gelovigen voorstellen. Voortaan moesten ook zij zich behelpen door hun godsdienstplichten te vervul len in het geheim. Na de inval van de Fransen werd de toestand iets gunsti ger. Ook al kreeg Nieuwkuijk zijn kapel niet terug, op een andere wijze werden nu de ge lovigen in staat gesteld hun godsdienstplichten te vervul len. Oogluikend konden de in woners van Nieuwkuijk in vereniging met die van Haar steeg een bedehuis openen te Onsenoort in de nabijheid van de molen. Men weet hierom trent heden ten dage nog te verhalen van de pastoors pad, die aldaar nog zo ge noemd wordt. Tot hoelang deze kapel daar gestaan heeft, is tot op heden niet ach terhaald kunnen worden. Ook de bewoners van het dorpje Haarsteeg kwamen hier naar de kapel. Lang heeft dit echter niet behoeven te geschieden, want de bewoners van dit dorpje zorgden er wel voor ook spoedig, n.l. in 1692, een eigen schuurkerkje te krij gen. (1). Nu de bewoners van de Haarsteeg zelf voortaan hun schuurkerkje hadden, lag de kapel van Onsenoort voor de bewoners van Nieuwkuijk wel zeer ongerieflijk aan ene zijde en er werd naar een oplossing uitgezien om deze wederom in het midden van het dorp te krijgen. Inmiddels is de kapel van de heerlijkheid Onsenoort voor de bewoners uit deze om streken van grote dienst ge weest. Ongestoord hebben ze daar jaren hun godsdienst plichten kunnen vervullen en daar woonde de grote Troos ter en Helper in deze voor him zo moeilijke en zware tijden. De voorgenomen verplaat sing van de kapel van Onsen oort wederom binnen de be bouwde kom van het dorp, stuitte op zeer veel moeilijk heden, wat ook de reden is geweest dat het nog vele ja ren duurde eer dit is ge schied. En men moet dan nog weten hoe! Bij een andere in val der Fransen kregen de bewoners van Nieuwkuijk hun oude kapel terug, dié welis waar wat hersteld was, maar met de herstelling nog duur der zou worden dan een totale nieuwe. Chrysosthomus Govaerts van Waalwijk afkomstig, opende onder zijn pastoraat het bede huis te Onsenoort en hij wordt hiermede dan ook terecht de eerste pastoor van Onsenoort genoemd. Na hem volgden nog verscheidene andere herders. Eeuwen zouden er overheen gaan tot wederom Onsenoort haar kapeldeuren voor de be volking van Nieuwkuijk zou moeten openen. Dit gebeurde in de tweede wereldoorlog 1940—1945. Bij de bevrijding verloor 't dorp Nieuwkuijk zijn bede huis en moest het de eer ste jaren zich tevreden stellen met een noodkerk. In die ja ren opende Onsenoort weder om haar deuren voor de ka tholieken van dit dorp omj hen in staat te stellen hun godsdienstplichten te vervul len. Zo is de kapel van On senoort èn in de vervolgings- dagen èn in de bevrijdings dagen voor de bewoners van Nieuwkuijk een toevlucht ge weest en ongetwijfeld zal steeds haar ingeboren gast vrijheid Onsenoort ten goede komen. (1.). Hierover raadplege men de Haarsteegbode. spronkelijke staat worden her steld, hetgeen blijkbaar tot 't misverstand aanleiding heeft gegeven. De betrokken vervoerders, welke van B-wegen gebruik wensen te maken met voer tuigen welke de toegestane maten en gewichten over schrijden, dienen elk voor zich een verzoek om onthef fing in te dienen bij de Minis ter van Verkeer en Water staat, waarna het geval voor geval beoordeeld wordt of een ontheffing kan worden ver leend". ZILVEREN PRIESTERJUBILEA. Op Dinsdag 14 Juni a.s. zul len o.m. de volgende pastoors hun zilveren priesterjubileum vieren: L. N. van Delft te Groot-Linden en L. E. J. van Herpt te Raamsdonk. ZILVEREN JUBILEUM. De heer P. Schouten her dacht 1.1. Woensdag de dag, waarop hij voor 25 jaren in dienst trad der C.V. Leder- fabriek P. van Loon Gzn. al hier. Door de directie werd hem onder hartelijke bewoordin gen van gelukwens een ca deau onder couvert aangebo den, terwijl ook z'n mede arbeiders door een geschenk van hun medeleven getuigden. 50 JAREN ZANGER. Zoals wij reeds eerder mee deelden is de heer Henri Aarts reeds 50 jaren lid van de Lie dertafel „Oefening en Ver maak". Om dit feit te her denken en tevens om de gou den jubilaris een passende huldiging te bereiden, werd er vorige week in hotel „De Twee Kolommen" een feest avond georganiseerd, waarbij alle leden en eveneens de be schermheer der vereniging, Dr. Langemeijer, tegenwoor dig waren. Toen de jubilaris de feestzaal binnen kwam, werd hij door de dames en heren met een feestlied be groet, waarna de voorzitter de heer Math, van Loon de jubi laris toesprak. Hij noemde de heer Aarts de steunpilaar van de vereniging. 36 Jaren was hij bestuurslid geweest en 20 jaren penningmeester, ook in tijden dat het de vereniging niet zo goed ging, maar 't was mede aan hem te danken dat de Liedertafel door deze moei lijke tijden is heengeraakt. Hij bleef steeds pal staan voor „Oefening en Vermaak". Hartelijk wenste de voorzit ter de jubilaris dan ook geluk met dit mooie, welverdiende jubileum en bood hem als stoffelijk blijk van waardering een mooie bloemenmand aan, terwijl hij zeide te hopen, dat de heer Aarts nog lang getui ge zou kunnen zijn van de bloeiperiode die de Liederta fel thans doormaakt. De jubilaris dankte met en kele woorden voor de harte lijke huldiging en de mooie bloemen en zich tot de leden richtend spoorde hij hen aan tot trouw repetitiebezoek; daar hing de toekomst van de ver eniging van af. Toen hij en kele nieuwe koren voor de Liedertafel ter beschikking stelde, waardeerde men dit gebaar met een hartelijk ap plaus. Ook de voorzitter van de feestcommissie de heer J. van Bladel sprak nog enkele woorden, waarin hij de jubi laris tot voorbeeld stelde voor alle andere leden en waarin hij hoopte dat het hem ge geven mocht zijn het 90-jarig bestaan van de vereniging nog mee te kunnen vieren. De avond werd verder in grote gezelligheid doorge bracht; men zong, men droeg voor en af en toe waagde men eens een dansje en zo kwam al te gauw een einde aan deze feestavond, een hartelijke hul diging van iemand, die het dubbel verdient. R.K. MIDDENSTANDS VERENIGING. Zoals wij aankondigden werden in „De Twee Kolom men" enige interessante films voor de leden van de Midden standsvereniging gedraaid van de vereniging „Ned. Fabri kaat", die een goed beeld ga ven van de productie-metho den en 't artikel van de ver schillende Nederlandse indu strieën. De voorzitter de heer Meijs, drukte de leden nogmaals op het hart om zich stipt te hou den aan contante betaling, op dat men weer niet tot de voor oorlogse toestanden zou terug keren. Hij deelde voorts mee, dat de Diocesane Bond ter ge legenheid van het 50-jarig be staan een reis naar Rome or ganiseert; reeds thans kan men zich opgeven voor de reiskas. MOEDERDAG DER K.A.V. Zoals gebruikelijk herdach ten de leden der K.A.V. alhier ook dit jaar hun Moederdag. Begonnen met een H. Mis in de kerk van St. Jan, werd het feest des avonds voortgezet met een Lof in de kapel van het St. Teresia-gesticht, gece lebreerd door de Eerwaarde Adviseur Kapelaan Wassen- berg, die een mooie predicatie hield over Maria, Middelares aller genaden. Daarna trok men naar het K.A.B.-gebouw, waar men te- saam kwam met de zusterver eniging uit de St. Clemens- parochie. Mej. Kolster-Aben, de voor zitster, deed, na de opening en een welkomstwoord, enige mededelingen over de anti roddel-actie, over de instelling van de K.A.B., n.l. het Gezins zorgfonds, waarvan men voor 10 ct. per week lid kan wor den en reeds na een half jaar 36 hele dagen of 72 halve da gen hulp kan krijgen. Kapelaan Wassenberg ver richtte de opdracht aan Maria, nadat eerst nog het nieuwe K.A.V.-lied door allen was gezongen. Toen volgde een ge zellige en goed verzorgde kof fietafel, waarbij de heer Bak kers voor de vrolijke noot zorgde met aardige-liedjes, be geleid door de heer P. Mul ders; ook anderen zongen aar dige liedjes, zodat deze avond zich weer kenmerkte door een prettige, stemming. De voorzitster sloot met een dankwoord, nadat nog een collecte voor het vaandelfonds was gehouden. LEDENVERGADERING CHR. STREEK-H.B.S. Mede in verband met het vertrek van de voorzitter Ds. A. Wisgerhof van Capelle naar Oldenbroek, wordt Donder dagavond 9 Juni een buiten gewone ledenvergadering ge houden in het gebouw voor Chr. Belangen, Besoijense- straat 3, Waalwijk. AANBESTEDING. Woensdagavond vond de aanbesteding plaats van een woonhuis aan de Kloosterweg, voor de heer G. van Imbeek alhier. De inschrijving was als volgt: Wed. A. Aarts en Zn. ƒ26.150 E. Couwenberg 25.983 Spuibroek 25.895 v. Hulten-v. Bladel ƒ25.870 H. Maas 25.738 v. Huiten-Krol 25.090 A. Coppens 24.860 Gegund aan de laagste in schrijver. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Maria C. E., dv. A. Stevens-Dielman te Dru nen Henrica M. A., dv. A. J. B. de Kort-v. Eerd Pe- tronella M., dv. M. van der Sanden-Pullens Adriana M. dv. M. van der Sanden-Pul lens Johannes A. P., zv. C. J. van der Velden-de Bont te Loonopzand Petrus W. W. L. M., zv. H. P. G. Broos-de Graaf te Loonopzand Jo hannes M., zv. A. van Assen- v. d. Zanden Lambertus W. M., zv. A. H. van Oorschot-v. Mierlo Adriana H. M., dv. J. C. Schalken-Hamers An- tonia J. M„ dv. P. W. Duques- noy-Heeffer Mariëtta, dv. T. M. van der Sijde-v. d. Berg te Sprang-Capelle Henriët- te W. A., dv. A. A. van Buul- Schoemans. Overleden: Cornelia Maas, 76 j., wed. van H. Leijtens Johannes van Daelen 82 j., echtg. van C. Kogels Maria C. E. Stevens, 4 dgn., te Dru nen. Huw.-aangiften: W. J. Th. Verhagen, 38 j. en M. J. v. d. Aa 34 j., beiden te Waalwijk J. P. Kramer 25 j. te Waal wijk en J. van Dongen 26 j. te Sprang-Capelle H. L. Didden 21 j. en M. T. van Huiten 22 j., beiden te Waal wijk. Gehuwd: Q. Kuis 25 j. te Loonopzand en D. J. A. ,van de Wiel 18 j. te Waalwijk A. P. Vermeer 31 j. te Loon op Zand en M. P. C. Robben 26 j. te Waalwijk C. J. Demmers 22 j. en B. A. T. de Louw 23 j„ beiden te Waal wijk J. C. v. d. Heijden 35 j. te Loonopzand en M. J. Leijtens 25 j. te Waalwijk P. J. van Vlimmeren 27 j. eg F. M. van Boekei 23 j., bei den te Waalwijk. Ingekomen: M. C. de Jonge van Ovezande J. H. M. Keijzers van Eindhoven L. C. van Cromvoirt en gezin van Loonopzand. Vertrokken: J. C. M. van Hees wijk naar Amsterdam L. W. W. Ermerins naar Den Haag J. J. A. Spijkerman naar Rotterdam H. C. den Exter naar Arnhem J. J. A. M. Leenaarts en gezin naar Drunen B. v. d. Meijden naar 's-Bosch M. A. Brok mar Drunen A. E. v. Zeist naar Sprang-Capelle. Geslaagd. De heer C. Klijn slaagde te 's-Bosch voor het diploma land- bouw-werktuigkennis. Proficiat. Terug naar de Missie. Onze dorpsgenoot de Z.Eerw. Pater Richardus v. Engelen, die na een verblijf van ruim 11 jaar in de Missie van Engels-Indië, ruim 1 Yi -jaar zijn vacantie hier heeft doorgebracht, zal wederom naar de Missie vertrekken. De vermoedelijke datum van vertrek is 21 Juli. Algemene 1 edenvergadering van de K.A.B. afd. Elshout. Op Donderdag 9 Juni des avonds te 8 uur is de K.A.B. afd. Elshout voornemens een algeme ne ledenvergadering te beleggen. Deze vergadering zal worden gehouden in de zaal van de Jon genscongregatie. Sluiting Meimaand. „Onze Dag". Is de maand Mei de bijzondere maand der Mariaverering, van de Wonderbare Moeder van Elshout voor de duizenden pelgrims, in het bijzonder geldt deze dag „On ze Dag" (31 Mei) voor de paro chianen. Een indrukwekkende manifestatie van biddende gelovi gen is dit geworden. Alle huizen waarlangs de processie trok, wa ren getooid met de Nederlandse driekleur. In elk huis trof men 't versierde beeld van de Modder Gods aan en voorts was er een prachtige pleinversiering voor de kerk. Bij de genadekapel aange komen, hield de Eerw. Heer Te Molder, die de gehele Meimaand de predikaties in de kerk heeft gehouden, een korte maar krach tige predikatie. Geleid door de gedachte aan onze Hemelse Moe der, die we deze maand zo vurig hebben aanbeden en aangespoord door de gedachte welke machtige voorspraak Zij heeft bij Haar Goddelijke Zoon, kan het niet moeilijk zijn de juiste weg aan Haar hand te blijven bewandelen. Na de zegen met het Allerhei ligste werd de terugtocht in de zelfde volgorde aanvaard, waar na in de kerk het Lof werd voort gezet, met tot besluit de zegen die wij allen zonder uitzondering zo hard nodig hebben. Spoedvergadering van de „O. L, Vrouwe Schutse". In het café van de Gez. Klerks kwam dé „O. L. Vr. Schutse" in een spoedeisende vergadering bij een. De hoofdman, de heer J. v. d. Wiel, zette in 't kort uiteen waarvoor deze spoedvergadering was belegd. Als eerste punt werd behandeld deelname aan 't Land juweel te Vught op „Huize Mau- rik", en aangezien dit Landju weel op 12 Juni zal worden ge houden, werd het ten hoogste tijd om definitieve beslissingen te ne men. Zo goed als allen die op de vergadering aanwezig waren, ga ven zich voor deelname op. De gilde-optocht, waarvan de bedoeling is dat daaraan allen zullen deelnemen, begint om 1 uur des middags te trekken. Te 2.15 uur begint het défilé op 't feest terrein, waarna dan om 3.15 uur met het schieten zal worden be gonnen. Besloten werd gezamenlijk om 11 uur v.m. aanwezig te zijn aan het stamcafé om daar vandaan per fiets de reis naar Vught te ondernemen. Medegedeeld werd dat de lo terij binnen enkele dagen wel zal afkomen. Ieder lid zal 100 loten ontvangen.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2