DE LSNGSÏHa O D! E PI Rl JS. Snoepje van de week IJ ELSHOIfT GAPELLE WASPIK L00N-0P-ZAND 1 1 19 JUNI - VADERDAG AVEHA KOFFIE NOG STEEDS TEGEN De Gruyter'S Q VERS GEB,USD GEURIG KRACHTIG. Adverteert in dit blad DE ij 8 li Leo Lorre helpen Ridder Radbout 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 16 JUNI 1949 3 ■roww 'Ji i i "i *n rC £GB£S7P J H Ga dan eerst eens bij MERTENS kijken I U weet wel Het van Ouds bekende Sigarenmagazijn STATIONSSTRAAT 79 want daar is alles wat vader graag heeft. Fijne Merk-sigaren van de beste kwaliteit per kist of per luxe doos. Volop Virginia Sigaretten te keus en te keur. Fijne soorten Rook- en Shag Tabak van de meest bekende merken. Een keurcollectie PIJPEN aan spotprijzen. p 8 i 8 8 8 Nergens zo goedkoop. AVEHA KOFFIE PAARS per 250 gram 82 ct. AVEHA KOFFIE ROOD per 250 gram 74 ct. AVEHA KOFFIE GROEN per 250 gram 64 ct, een zakje met heerlijke versnaperingen o Si B. a Eekels, Adelaar 11.9 s.; 2. Pe ters, O.S.S. Volo 12; 3. Wien- tjes, Oss 12.4; 4. J. v. d. Heu vel, Prins Hendrik 12.7. 80 Meter Junioren B: 1. Quekel O.S.S. Volo 9.3 sec.; 2. Chr. v. Delft, R.K.C, 10.1; 3. Glaudemans, Oss 10.3; 4. v. Riel, R.K.C. 11.1. 300 Meter Junioren A en B: 1. G. de Laat, Pr. Hendrik 40 sec.; 2. Quekel, O.S.S. Volo 40.4; 3. Eekels, Adelaar 42.3; 4. v. d. Werdt, Adelaar 42.5. 800 Meter heren: 1. K. Post- ma, Adelaar 2.12.5 sec.; 2. W. v. d. Lee, Herm.-Jozeph 2.12.7; 3. P. Schapendonk, RKC 2.12.8; 4. v. Hilst, Juliana 2.18,6. 800 Meter Junioren A: 1. C. van Drunen, Herman-Jozeph 2.15.6 seconden; W. Bouwens, Adelaar 2.20.6; 3. v. Gerwen, Oss 2.23.8; 4. v. d. Meijden- berg 2.24.8. 5000 Meter heren: 1. A. J. Vissers, Herm.-Jozeph 17.20.1 sec.; 2. J. van Hilst, Juliana 17.34.8; 3. F. van Run, Prins Hendrik 18.17; 4. Tabbers, Juliana 18.27.4. Verspringen Junioren B: 1. Quekel, O.S.S. Volo 5.40 M.; 2. Chr. v. Delft, R.K.C. 5.16; 3. v. Riel, R.K.C. 4:40. Verspringen Junioren A: 1. T. Peters, O.S.S. Volo 5.65 M.; 2. Quekel, O.S.S. Volo 5.56; 3. De Laat, Prins Hendrik 5.35. Verspringen heren: 1. P. Schapendonk, RKC 5.72 M.; 2. v. Vessem, Prins Hendrik 5.58; 3. van Es, Prins Hendrik 4.99. Hoogspringen heren: 1. J. v. d. Heuvel, Prins Hendrik 1.60 M.; 2. v. Esch, Prins Hen drik 1.55; 3. J. de Vaan, Ju liana 1.50. EEN STRIJD MET DE FISCUS. Als er over strijd met de Fiscus wordt gesproken, denkt menigeen aan het uurtje waarop hij persoonlijk op het matje heeft gestaan, om zijn aangifte of bezwaarschrift te komen toelichten. Maar nog; meerderen hebben dit karweitje aan hun gemach tigden de belastingconsu lenten overgelaten en wa ren dan met anderen be nieuwd of het er bij die strijd nogal gespannen had. Want dan staan twee hanteerders van de fiscale wetten tegen over elkaar. En ieder is nieuwsgierig hoe het er dan wel naar toe zal gaan. Maar thans zullen de belas tingconsulenten met de be lastingambtenaren van de In spectie Waalwijk nog op een ander terrein de strijd tegen elkander opnemen en dan kan iedereen die strijd eens mee maken en wel op Maandag 20 Juni 's avonds om 7 uur op 't R.K.C.-terrein, waar zij in een voetbalmatch elkaar de eer zullen bevechten. En ook aan deze strijd zal een financiëel belang verbon den zijn: De toegang is vrij maar er zal een collecte wor den gehouden ten bate van de RimboekisteA-actie van de Ni- win. Niemand mag deze unieke ontmoeting missen. De spel regels zijn vrijwel dezelfde als bij elke match, alleen moesten hier een aantal bepalingen van interne, fiscale aard wor den gemaakt; b.v. er is be paald dat tijdens de wedstrijd geen bezwaarschriften zullen worden behandeld en geen aanslagen zullen worden op gelegd. AL TE DOELMATIGE WEKKER Het is bekend dat er in Waalwijk hartstochtelijke dui vensportbeoefenaars zitten, ook onder de jeugdige inwo ners. Dat bleek dezer dagen weer, toen de duiven Zondag avond van hun vlucht nog niet thuis waren en in de vroege Maandagmorgen wer den verwacht. Een jeugdige enthousiasteling, die zelf geen duiven had, maar wel veel belang stelde in de dieren van zijn buurman, vroeg deze of hij 's morgens ook mocht ko men kijken en of hij hem dan wakker wilde maken. „Da's goed" zei buurman, „maar hoe moet ik jou wakker maken? Wacht 'ns" zei hij, „bind maar een touw aan je been en hang dat uit 't raam, dan kom ik er morgenvroeg om half 4 wel even aan trekken". Zo was afgesproken en onze jeug dige duivenmelker in spe deed nauwgezet een touw aan zijn been, dat hij ('t touw na tuurlijk) uit het raam aan de voorkant van het huis liet bengelen. Maar hij had geen rekening gehouden met het feit dat er die Zondag diverse Commu nie-feestjes waren en dat de bezoekers daarvan wel eens laat naar huis terug keren en dat zij dan wel eens heel lol lig zijn. Zo geschiedde het ook nu in deze vroege Maandagmorgen, Enkele feestelingen keerden omstreeks half vier naar huis terug en hun stemming was niet efg droevig. Eén van hen zag het touw hangen; nu hebben sommige mensen die van feestjes thuis komen de gewoonte naar al les te grijpen wat hun stem ming nog kan opvoeren; zo ook deze. Onder het hoog staande en hoog gestemde ge zang van „Samba hier, Samba daar", begon hij als een vol leerd koster dit klokkenzeel te hanteren en inderdaad kwam er na enkele ogenblik ken enig geluid uit de „klok" die aan het touw was beves tigd. En hoewel dit geluid nu niet erg getuigde van een grote klankenrijkdom, inspi reerde het de vrolijke klokke nist toch tot grotere arbeid en heviger werden de rukken die hij aan het touw gaf. Arme duivenliefhebber, zo hij niet een broeder had ge had die broederlijk het bed met hem deelde en voorkwam dat hij uit het raam getrok ken werd, hij ware al te doel matig gewekt. Nu kwam het gelukkig zo Vér niet en de klokkenist zag bijtijds zijn vergissing. De jongen die zo graag de duiven van zijn buurman zag was echter wakker, maar of hij de duiven nu ook gezien heeft, vermeldt de geschiede nis niet OPLEIDING VOOR ONDERWIJZER (ES). In aansluiting op de voordracht van de directeur van de R.K. H.B.S. en M.M.S. (zie blz. 2 van dit blad) kun-- nen wij nog het volgende mededelen: Het einddiploma van Gymnasium, H.B.S. of M.M.S. geeft recht van toelating tot de derde klas van een vier jarige Rijkskweekschool voor onderwijzers en/of onder wijzeressen. Ten einde te bevorderen, dat zoveel mogelijk afgestudeerden van deze inrichtingen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs voor onderwijzer (es) gaan studeren, heeft de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen op 8 Juni j.l. bepaald, dat aan deze „jonge vrouwen en jonge mannen", studie-toelagen worden be schikbaar gesteld tot een maximum van 300 per jaar. Deze toelagen behoeven niet terugbetaald te worden. Bo vendien wordt een beperkt aantal toelagen van maximaal 800 per jaar beschikbaar gesteld voor hen, die op een zodanigé afstand van de door- hen gewenste kweekschool wonen, dat zij gedwongen zijn elders in pension te gaan. De leerlingen, aan wie een toelage is toegekend, zijn bo vendien vrijgesteld van het betalen van schoolgeld. Aan melding voor deze toelating moet op een gezegeld verzoek schrift vóór 7 Juli a.s. worden gericht tot de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Ook deze Minister is dus blijkbaar van oordeel, dat het Middelbaar Onderwijs de beste voorbereiding geeft voor de onderwijzers-opleiding. HANDBALVERENIGING W. S. C. De Handbalvereniging van W. S. C., oorspronkelijk begonnen als korfbalvereniging, doch wegens verschillende moeilijkheden inmid dels overgegaan tot het beoefenen van de handbalsport, gaat Zon dag a.s. haar eerste officiële wed strijden spelen in Waalwijk. Door het geweldige enthousias me dat deze dames aan de dag leggen, wat blijkt uit het tournooi dat Zondag j.l. te Tilburg werd gehouden, én waarvan de sterkste ploeg van het Zuiden, n.l. E. B. H. V. uit Breda, slechts met gro te moeite met 10 van W.S.C. kon winnen, geloven wij wel, dat zij in de a.s. competitie geen slecht figuur zullen slaan. Voor Zondag 19 Juni heeft de ze vereniging een sportmiddag ge organiseerd, die, wanneer het weer wat meewerkt, een evene ment zal worden van de bovenste plank. W.S.C. krijgt 4 elftallen op be zoek, n.l. 1 dames- en 1 heren elftal van VOLT uit Tilburg en 1 dames- en 1 heren-elftal van E.B.H.V. uit Breda. De wedstrijden vangen aan om precies 2 uur. Dan speelt het da meselftal van W.S.C. tegen de dames van E.B.H.V. uit Breda. Daarna krijgen we een grootse handbalwedstrijd te zien tussen de Heren van Volt en de Heren van E.B.H.V. Direct na deze wedstrijd komen weer de dames van W. S. C. tegen de dames van Volt (Til burg). Wij geloven wel dat W.S.C. haar uiterste best zal doen voor de eerste keer dat zij in Waal wijk spelen, om de puntjes hier te houden, maar hiervoor zal dan ook gewerkt moeten worden. Wij twijfelen er niet aan of ve le sportliefhebbers zullen deze eerste Waalwljkse handbalwed strijden gaan zien. Deelname Landjuweel te Vught. Zondag j.l. 12 Juni nam O. L. Vrouwe Schuts met 4 viertallen deel aan het Landjuweel, georga niseerd door het „St. Catharina Gilde" te Vught, dat haar 475- jarig bestaansfeest vierde. Alle Gilden uit de Langstraat waren hierbij tegenwoordig. Dit grote Landjuweel werd gehouden rond het aloude kasteel „Maurik" te Vught. Door Elshout werd met 4 vier tallen deelgenomen. Aan de op tocht, welke prachtige Gilden te aanschouwen gaf, werd door 20 personen deelgenomen. De heer C. Klijn nam deel als standaardrijder aan de daarvoor uitgeschreven wedstrijden. Dhr. W. Klerks nam deel aan de wed strijden voor tambours. Óp het moment dat dit is ge schreven, was schrijver nog niets bekend van de eventueel gewon nen prijzen. Behalve standaard rijden en roffelen op de muziek- trom kunnen we echter veilig aan nemen dat er geen prijzen zijn be haald. Gaarne voeg ik hieraan toe dat de boom en de oplegger waar op geschoten moest worden, ab normaal slecht waren, zodat geen fatsoenlijk schot kon worden ge lost. Men kreeg een boom toegewe zen en hiermede was alles af en kon men met schieten beginnen. Uitstapje. Per bus maakten de kinderen van de bewaarschool een uitstapje naar de speeltuin te Kaatsheuvel. Vergenoegd en voldaan keerden allen 's avonds huiswaarts. Handboog. A.s. Zondag 19 Juni zal de Handboogschutterij deelnemen aan het concours bij Claudius Civilis te Haarsteeg. Festival. De Kerkelijke Fanfare organi seert op 25 en 26 Juni een festival met daaraan verbonden festivitei ten. Hierop komen we nog terug. Plezierreisje Ouden van Dagen. Als de voortekenen niet bedrie gen en het weer wil medewerken zullen de oudjes van 70 jaar en ouder uit deze gemeente, dank zij de onvermoeide arbeid van het onder leiding van de heer L. Pol dervaart op initiatief van de Oranjevereniging „Wilhelmina' gevormde Comité Ouden van Da gen, daarbij gesteund door de schitterende medewerking van schier alle gemeentenaren, Dins dag 21 Juni a.s. een gezellige dag hebben. Het voornemen van het Comité is die dag met deze ouden van dagen een autotocht te maken door een mooi gedeelte van Mid den-Brabant. Blijkens een dezer dagen door de deelnemers (sters) aan deze tocht ontvangen rond schrijven met richtlijnen, worden zij te kwart vóór negen van huis of dicht bij huis opgehaald. Daar na stellen de auto's, welke spon taan door de verschillende auto bezitters beschikbaar worden ge steld, zich volgens nummer aan de Westzijde van de Binnenhaven op. Om 9 uur wordt gestart en via 's-Gravemoer en Breda naar Tilburg gereden, waar de reis onderbroken wordt voor een be zoek aan het Natuur Dierenpark. Na deze onderbreking wordt de reis vervolgd naar Oisterwijk, waar de mannen en vrouwen be halve het schitterende natuur schoon 'n warme maaltijd wacht. De namiddaguren worden benut voor een rit via Moergestel, Oir- schot en Boxtel naar Vught, waar De IJzeren Man met zijn bad- en zweminrichting zal worden be zocht en waar in het Paviljoen thee wordt geserveerd. Vervol gens wordt over Nieuwkuijk en Waalwijk huiswaarts gereden, waar men ongeveer 6 uur de stoet bij de Koningin Julianaschool in de Kom hoopt te ontbinden. Wij vernemen, dat Dr. N. L. /bons i P^jes n^rf'eurenƒbto•''^0,' KcJr D°Uwb c s °P l Gërlach, voor het geval onver hoopt zijn hulp vereist mocht zijn, de tocht zal medemaken. Actie Prot. Interk. Thuisfront. Zoals bekend organiseert de afd. Sprang-Capelle-Loonsedijk van 't Protestants Interkerkelijk Thuis front een reeks tentoonstellingen van gekleurde foto's in groot formaat van de militairen uit haar rayon, die in Indonesië zijn. Van deze tentoonstellingen, die op een viertal achtereenvolgende Zater dagen in het werkgebied van de afd. op diverse plaatsen worden gehouden, had de Kom de primeur want Zaterdagmiddag werden de ze prachtige foto's, die een lust voor de ogen zijn, voor de eerste maal geëxposeerd in het gebouw „Elthato". A.s. Zaterdag tussen 4 en 9 uur namiddag is deze ten toonstelling ondergebracht in het vergaderlokaal in de Chr. school in de Nieuwstraat. Laat deze gelegenheid om een schitterende collectie kleurenfoto's van onze jongens over zee te be wonderen niet voorbijgaan. Een ieder zal zich in het beschouwen er van verlustigen en men steunt het mooie werk van het Prot. In terkerkelijk Thuisfront, dat op al le mogelijke manieren tracht de nodige middelen voor zijn werk bij elkaar te brengen. Benoemd. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft tot lid van de Regionale Commissie voor het Zuiden benoemd de heer J. van den Bos te Vrijhoeve Capelle. Muzikale wandeling. Het ligt in het voornemen van de muziekvereniging Kunst na Ar beid bij gunstig weer a.s. Zater dag in de avonduren een wande ling met muziek te maken over Nieuwevaart en Zandschel als mede over de Willem van Gents vaart. De prestatie van Volksvlijt en Volksvermaak. In aansluiting op het korte be richt in ons vorige nummer be- treffende het mooie succes dat de plaatselijke harmonie op het con cours te Bergeijk wist te behalen, laten we U hieronder nog enige nadere bijzonderheden volgen. Onder leiding van de heer Chr. Kuijten, die sinds twee jaar de plaats van de heer Bisselink als dirigent inneemt, kwam onze har monie uit in de afdeling Uitmun tendheid, waarin zij met 101 pun ten een eerste prijs behaalde. Als verplicht nummer werd ge speeld „Ouverture Tancrède" van Rossini, waarvoor 52 punten wer den behaald en als vrij nummer voerde men uit „mars der edelen' uit de opera Tannhauser van Wagner, dat gewaardeerd" werd met 49 punten. Na de eerste prijs die men vo rig jaar in Raamsdonksveer wist te behalen is dit een prachtige prestatie, waarvoor directeur en corps alle lof toekomt. Óm 6 uur maakte de jury de verheugende uitslag bekend en aanstonds waren er al compli menten van de burgemeester en de vele supporters die de reis mee gemaakt hadden. In Waspik zelf was ondertus sen nog niets bekend en uit de spanning waarin vele verkeerden blijkt de mate waarin men hier met de Harmonie meeleeft. Om half zeven echter begon de brand weer-sirene te loeien en heel V/as- pik wist toen dat de harmonie een eerste prijs had behaald. Juichend trokken talloze ingezetenen naar de grens van het dorp, waar om plm. 9 uur de harmonie in opge togen stemming arriveerde. Lang zullen ze leven, zong men en de directeur ging op de schouders van enkele enthousiastelingen; ook het bestuur en de werkende leden moesten het kunnen. De heer N. van 't Rijken voer de hier het woord en sprak har telijke woorden van gelukwens en bood bloemen aan en een bedrag onder couvert voor het instru mentenfonds namens de vereniging „Nederland en Oranje". Dan trok men naar de harmoniezaal, ter wijl aan de voorzitter de heer A. Brox die juist bijtijds uit het zie kenhuis thuis was om het succes van zijn harmonie te kunnen mee maken, nog een serenade werd ge bracht. In de versierde harmonie zaal werd de vreugde verder ge uit. O.m. voerde hier de wnd. voorzitter de heer J. Gijsman nog het woord, waarbij hij allen dank te die dit succes mogelijk hadden gemaakt. Ree gezien. Dezer dagen werd door enkele personen in de bossen van natuur schoon een bijna volwassen ree gezien. Toen het zich ontdekt zag koos het dier 't hazenpad. Harmonie Sofia's vereniging. Zondag werd door de Kon. Harmonie Sofia's vereniging deel genomen aan de festiviteiten te Someren, waarna in de avond uren een goed geslaagd concert werd aangeboden onder leiding van de Kapelmeester A. Kotter. Retraite. Van Vrijdag 10 to Maandag 13 Juni werd in het Retraitehuis Lo yola te Vught een retraite ge houden, waaraan door ongeveer 60 personen uit onze-parochie werd deelgenomen. Uit Indië terug. Vrijdag arriveerde met de „Groote Beer" onze dorpsgenoot soldaat K. Broeders, die mo menteel de eerste gerepatriëerde uit Indië is die dit jaar hier voor in aanmerking komt. Zowel door de buurtbewoners als door Kath. Thuisfrónt werd hij in de 1 ouderlijke woning verwelkomd. Gilde St. Ambrosius. Het feestvierende gilde St. Am brosius nam Zondag deel aan de grote festiviteiten bij hare zuster vereniging St. Maurik te Vught. Met twee extra bussen werd de reis ondernomen en St. Ambrosius kwam als enige deelnemende vereniging uit met muzikale omlijsting, wat door de Vughtenaren op zeer hoge prijs werd gesteld. Een drietal schilden konden na de wedstrijden in de wacht worden gesleept, n.l. voor marcheren, Gilde-trommen en grootste aantal deelnemers.. Zeer voldaan keerden allen wederom huiswaarts. Ook het gilde St. Hu- bertus nam deel aan deze festivi teiten. Duivenwedstrijd. Zondag hield de duivenvereni- ging een wedvlucht vanuit Noyon, afstand 265 km. Ingemand 98 dui ven. De uitslag was als volgt; 1, 7 J. Snoeren, 2 Z. v. d. Velden, 3 M. Wouters, 4, 12 H. v. d. Linden, 5, 14 A. Verschuuren, 6 P. v. d. Velden 8, 16, 17; Adr. van Dongen, 9 G. Vermeer, 10 A. van Leeuwen, 11 M. v. d. Vel den, 13 C. van Dongen, 15 H. Beunis, 18, 19 A. J. van Dongen, 20 C. v. d. Nieuwenhuizen, 21 H. van Abeelen, 22 F. Damen, 23, 24 M. v. d. Ven, 25 C. van Gom- pel. Overduif C. van Dongen. Junioren I. C. v. d. Velden, Pierre v. d. Velden, Kon. Erk. Harmnoie Concordia. Zondag gaf de Kon. Erk. Har monie Concordia een schitterend geslaagd concert onder leiding van den Kapelmeester H. Molen schot en nam deel aan het mu- ziekfestein te Bakel. VERLOOFD: RIET MANDEMAKERS en HUUB CHABOT 21 Juni 1949. Waalwijk, Grotestraat 95 b Sprang-Capelle, I Vrijhoeve B 78 Gelegenheid tot feliciteren Waalwijk 21 Juni 6 30—8 uur; Sprang-Capelle 22 Juni 7 309 uur 02!0222ö222ö2220I22102!...0..,0..«Q.«.— 0 i 1 i 0 ij li 1 i 0 1! 55 5! i I i ij i: 5: i: 0 j 1 i i i O j j LI 'i BI) AANKOOP VAN Fl. 2.50 AAN DE GRUYTER'S ARTIKELEN ^—77--T v.' 4*»* - n "O k i "3 i'v.j-* «Q sr 50 7 19 V VH- Bij het aan boord brengen van het •motorvliegtuig stond Leo te stamp voeten omdat ze zo ruw met zijn kost bare spullen omgingen. Heb je het zo koud?" vroeg een bevjakerdie net deed alsof hij medelijden had, doch tevens met een gevaarlijk mes speelde. „Man, vlieg op,!" bromde Leo kwaad. „Of heb je soms honger?'" treiterde de bewaker verder", dan tref je t niet, wunt jullie krijgen niets anders dan water en brood. Maar dat is goed voor de lijn, hoor!" spotte hij. Leo zei niets, maar tuurde naar boven waar de achtervolgers van Lorre nog steeds druk doende waren onder het zeil uit te kruipen. En na veel inspan ning gelukte het hen eindelijk hun be lemmering kwijt te raken en schoven ze over de dwarsbalk weer naar de mast toe. Woedend keken ze naar Lorresloegen toen hun gespierds ar men om de mast en klommen al tande- knersend naar boven. Dit werd Lorre te gevaarlijk en hij vloog naar het uiterste topje van de mast, waar een klein vaantje lustig wapperde. Van zijn hoge zitplaats had Lorre een mooi overzicht van het schip en de zee. Beneden hem zag hij de ro vers op het dek, waar de kapitein druk gebaren maakte. Maar verder zag hij niets dan water en zijn overmoed zonk wegJ want het werd hem duidelijkdat ontsnappen practisch onmogelijk was. Reeds greep een der zeerovers, die bijna tot het topje van de mast was ge naderdnaar Lorre's pootjes. Net op tijd zag de pientere papegaai het ge vaar en fladderde omhoog. Maar al vlug zag hij in dat hij niet urenlang icon blijven rondvliegen. Hij werd erg moe en ten einde raad streek hij op het mastpuntje neer, waar zijn achtervol gers nog steeds wachtten LWordt vervolgd.)

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3