De Langstrsatse schutters WMLWYK KAATSHEUVEL IN HET GEWEER BIOSCOOP-PROGRAMMA FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE K, A. J. Sterrit Kaatsheuvel 1949 was een groot succes DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 4 AUGUSTUS 1949 2 Langstr. Schuttersbond. Zondag j.l. 31 Juli is de 6e ron de verschoten voor de wisselbeker van de Langstraatse Schutters bond. Aardige verrassingen heb ben zich daarbij voorgedaan. Hier van noteren we de grote sprong die Prinses Juliana uit Vlijmen maakte. Zij wist deze middag 21 punten te schieten. Ook St. Am brosius uit Baardwijk toonc'.e zich van zijn beste zijde en schoot 21 punten bijeen. Kaatsheuvel deed ook prima werk door 20 punten te schieten. St. Blasius, Heusden, liet een lelijke steek vallen. Met hun 19 geschoten punten van Zondag j.l. hebben zij maar 1 punt voor sprong meer op St. Catharina te Herpt, die geen fout maakte en 22 punten schoot, daarmede 3 punten inlopende op Heusden. Op Zondag 28 Augustus zal te Kaats heuvel de grote strijd om de beker gestreden worden. Daar zal blij ken of Heusden hem voor het 2e jaar in bezit neemt of dat Herpt hem dit jaar zal overnemen. O. L. Vrouwe Schuts te Els- hout behaalde maar 15 punten. Er is maar een verschil van twee punten met Vlijmen. St. Ambro sius heeft O. L. Vr. Schuts al van de 4e naar de 5e plaats gestuurd. St. Crispinus blijft aan de suk kel. 12 punten was haar oogst. Zij sluit hiermede de rij der ge gadigden. Voor de personele prij zen van het Bondsconcours zijn goede. pui\ten geschoten. Niet al leen door de heren Gildebroeders, i maar ook door onze Gildezusters. Marietje Oerlemans uit Kaatsheu vel wist zelfs nog 4 punten te schieten, daarmede niets onder doende voor haar Gildebroeders. Op het laatste Bondsconcours te Kaatsheuvel op 28 Aug. zullen twee extra prijzen worden be schikbaar gesteld voor de Gilde zusters. Mej. A. v. d. Kollaard wist de Kasteleinsprijs te verdienen, be schikbaar gesteld door de Gezus ters Klerks. Hieronder volgt de uitslag van de wisselbeker-competitie, met dc resultaten van Koningskruis en van de Kampioenen. Er namen 102 schutters aan dit concours deel. St. Blasius, Heusden sch. pnt. G. v. Hemert 4 2 S. v. Eeuwijk 4 4 M. v. Ooijen 4 4 N. v. Kasteren 4 4 M. de Kort 4 1 M. v. Leeuwen 4 4 Totaal 19 St. Catharina, Herpt. W. de Kort 4 4 A. de Kort Nzn. 4 4 G. v. d. Eijnde 4 2 Th. Buijs 4 4 A. Verhoeven 4 4 C. de Kort Czn. 4 4 Totaal 22 O. L. Vr. Schuts, Elshout. A. Fitters 4 3 Joh. Klerks 4 3 W. Klerks 4 4 E. de Haan 4 0 C. Lommers 4 2 J. v. d. Wiel 4 3 Totaal 15 St. Ambrosius, Baardwijk. Th. Pulles 4 2 L. v. Huiten 4 4 A. v. Buul 4 4 J. Baaijens 4 3 W. Pulles 4 4 G. Beijnen 4 4 Totaal 21 St. Crispijn, Besoijen. H. de Louw 4 2 J. v. Huiten 4 1 W. de Louw 4 0 C. Berkelmans 4 3 C. v. Muilekom 4 4 H. v. Dongen 4 2 Totaal 12 St. Jan, Kaatsheuvel. B. v. d. Hoven 4 4 G. v. Hees 4 2 A. Oerlemans 4 3 C. Elshout 4 4 P. v. Balkom 4 4 F. Kolsteren 4 3 Totaal 20 Prinses Juliana, Vlijmen. J. Broeders 4 4 M. Luijben 4 3 Fr. Luijben 4 4 B. v. Eggelen 4 2 J. Verboord 4 4 W. Venis 4 4 Totaal 21 Standenlijst op 31 Juli 1949. Tot.Wed- pnt. str. St. Blasius, Heusden 113 6 St. Catharina, Herpt 112 6 St. Jan, Kaatsheuvel 92 6 St. Ambrosius, Baardw. 85 6 O.L.Vr. Schuts, Elshout 79 6 Prinses Juliana, Vlijmen 77 6 St. Crispinus, Besoijen 58 6 Koningskruis. M. de Kort, Heusden 11 3 Joh. Klerks, Elshout 10 3 J. Broeders, Vlijmen 9 3 Th. Sperber, Kaatsheuvel 8 3 A. de Kort Czn., Herpt 7 3 Th. Pulles, Baardwijk 6 3 W. de Louw, Besoijen 4 3 Kampioenen. G. v. Hemert, Heusden 12 3 B. v. d. Hoven, Kaatsh. 12 3 Th. Buijs, Herpt 12 3 J. v. d. Wiel, Elshout 10 3 G. Beijnen, Baardwijk 9 3 A. v. d. Griendt, Vlijmen 7 3 A. v. d. Gouw, Besoijen 6 3 ZONDAGSDIENST. 7 Augustus 1949 Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 7 Augustus 1949 10 uur: Ds. Dagevos. T.B.C. 1948. Het jaar 1948 vorderde aan uitgaven rium 8000.het grootste gedeelte daarvan werd besteed voor uitzending kinderen. Gelukkig blijft de belang stelling groot en konden alle uitgaven uit de inkomsten worden bestreden. Tot de inkomsten hebben bijgedragen: Subsidie gemeente 3000.-; Dames-comité 1004.20; bij dragen patiënten 2903.43; van de Duivenvlucht 834.03; van het Tentoonstellings-co- mité 300.en de zeer ge waardeerde bijdragen van de busjes als volgt: Pulles van Gerwen 232.73; v. Schijndel 191.10; Compen Co. 132.42; Timtur 124.23; de Kort 103.80; v. Iersel-Wit- lox ƒ99.15; Hollandia ƒ25. v. Haren 14.en Postkan toor 0.58. Met het oog op de zeer be langrijke verhoging van de prijzen, blijft de medewerking van allen geboden. NIEUWE ZAAK. Morgen, 5 Augustus, opent Mejuffr. Johanna de Visscher, kruideniersbedrijf le Zeine, haar nieuwe kruidenierswin kel in de nieuwe winkelstraat, de Victoriestraat. Ook deze winkel is, zoals meerdere an dere die daar reeds geopend zijn, modern en confortabel ingericht. Verschillende at tracties verhogen gedurende de eerste dagen nog de trek kracht. MUSIS SACRUM „Twee x twee is 2" heet de komische film die Stan Lau rel en Oliver Hardy van Vrij dag t.m. Zaterdag binnen de muren van Musis brengt. Nu zijn het twee eerzame, ge trouwe zakenlui die plotseling geconfronteerd en verward worden met hun tweeling broers-matrozen, waaruit na tuurlijk de meest dolle ver wikkelingen ontstaan. Maandag en Woensdag pre senteert Musis de spannende sensationele spionnage-film „Sofia", waarin een Ameri kaans avonturier de vrouw die hij lief heeft, uit de klauwen der bolsjewieken bevrijdt. LUXOR. „Virginia City" brengt ons Errol Flynn en Miriam Hop kins in een spannend verhaal waarin een officier en een spionne-danseres elkaar be strijden, hij met zijn vuisten en revolvers, zij met zang en dans. Tenslotte worden zij de beste vrienden. De geschiede nis speelt zich af rond de grote goudsmokkel van Ame rika in 1864. 18 Jaar. „Onteerd" heet de film die de strijd in beeld brengt die de vrouw van een politieke delinquent en de zwart-han- delende gedemobiliseerde ma joor van het Amerikaanse le ger in Parijs moeten voeren tegen de oud-nazi's, tegen de maatschappij, tegen het ver-s leden en het heden, vooraleer zij samen gerehabiliteerd de toekomst tegemoet kunnen gaan. Voor personen boven 18 j. HEIN JORDANS DIRIGENT BRABANTS ORKEST. Het bestuur van het Bra bants Orkest heeft in zijn ver gadering van 28 Juli j.l. op 't stadhuis te 's-Hertogenbosch besloten Hein Jordans te be noemen tot eerste dirigent van het Brabants Orkest. Jordans is geboren Venlo- naar, heeft gewerkt in het Maastrichts Sted. Orkest, was directeur van de Muziek school te Eindhoven en werd in 1945 benoemd tot assistent van het Concertgebouw Or kest te Amsterdam. In 1947 kreeg hij daar zijn aanstelling tot 'tweede dirigent onder Eduard van Beinum. Daar naast verwierf Jordans zich bekendheid als leider van het Jeugdorkest. Nu de gemeenteraad van Breda in zijn jongste verga dering met grote meerderheid van stemmen besloten heeft in navolging van Eindhoven, Den Bosch en Tilburg met de Provincie Noord-Brabant een subsidie-overeenkomst aan te gaan tot in standhouding van het Brabant Orkest, wordt onverwijld gewerkt aan de uitbreiding van de bestaande kern tot, voorlopig, een orkest van 33 musici. POST VOOR MILITAIREN aan boord van het troepen transportschip „GROOTE BEER". De repatriërende militairen aan boord van het s.s. „Groote Beer" dat onderweg is van Indonesië naar Nederland, kunnen ineen aanloophaven post uitgereikt krijgen. Deze correspondentie moet uiterlijk op 7 Aug. a.s. gepost worden. DE LUVA VERLOTING. Ten overstaan van de heren Notarissen L. C. J. Waldorp, L. W. A. Duynstee en J. L. Neuteboom te 's-Gravenhage, vond de trekking plaats van de gehouden Luva-Verloting. De hoofdprijs ter waarde van 10.000.viel op lot A no. 68346, op lot B no. 68346, op lot C no. 68346. De tweede prijs viel op lot A. no. 105685, op lot B. no. 105685, op lot C. no. 105685. De derde prijs op lot A no. 36308, op lot B. no. 36308, op lot C no. 36308. CORRESPONDENTSCHAP i J. Tuerlinga, Schoolstraat 4B. Tel. 105. AGENTSCHAP t G. van Boxtel, Schoolstraat 11. Tel. 66. „Hé Jan, waar gaan we naar toe „Ik kan geen touw vast knopen aan die vervelende kaart". „Ik snap niet waar die controlepost III ergens zit". „Potverdikkie, wat een slechte weg is dat hier". Ziehier enkele opmerkingen van de deelnemers aan de eer ste Sterrit van de Kaatsheuvelse Kajotters, een Sterrit, die on danks enkele foutjes, en on danks het vrij ongunstige weer, een groot succes is geworden. Reeds om half twaalf heerste er in de Gildenbond een gezellige drukte. Het was een komen en gaan van jongens en meisjes, die zich op het laatste nippertje nog kwamen opgeven om aan deze eerste K.A.J.-Sterrit deel te nemen. De Sterrit-commissie had handen vol werk om de verschillende deel nemers op tijd van de nodige pa pieren te voorzien en moest aan alle kanten inlichtingen geven, maar zij slaagde er in en om pre cies half een konden de eerste deelnemers vertrekken. Dit waren enkele leden van de R.K.J.B., die naar later bleek, gevolgd zouden worden door nog maar liefst een 125 deelnemers. Iedere volgende twee minuten startten de volgende deelnemers, ofwel individueel of in groepsverband. Onder hen be vond zich ook de oudste deelne mer, die ondanks zijn hoge jaren vol goede moed op zijn fiets sprong en lustig, met de felle wind tegen dit zware traject ging af leggen. Hij volbracht de tocht schitterend, passeerde op tijd alle controleposten en kwam zonder strafpunten binnen. De route die de deelnemers moesten afleggen, was als volgt Start in Kaatsheuvel en verder naar St. Joachimsmoer, Loonop- zand, Udenhout, Oisterwijk, Haa- ren langs kasteel Nemelaar, Box tel, Esch, Helvoirt, Vught, Crom- voirt, Nieuwkuijk, Drunen, Waal wijk en de finish weer in Kaats heuvel. Om half twee waren de laatste deelnemers richting De Moer vei- trokken, onder grote belangstel ling van de bevolking. Aan de hand van het tijdsche ma was berekend dat de eerste deelnemers om ongeveer 4 uur de finish weer zouden kunnen be reiken, maar van deze berekening klopte niet veel, omdat de wind op deze tocht een hartig woordje meesprak. Na lang wachten klonk eindelijk uit het talrijk wachtende publiek de kreet„Daar zijn ze en inderdaad, om goed half vijf kwamen de eerste twee deelne mers binnen. Het waren twee R.K.J.B.ers, P. Kleijn en Ad Ha mers. Zonder te rusten reden deze jongens het hele traject in 4 uur en dan nog zonder strafpunten. Voorwaar een prestatieEen prestatie mag zeker ook genoemd worden het feit dat de dames Din- gemans als tweede binnenkwa men, ongeveer een kwartier later, ook zonder rust, in de tijd vaji 4 uur en 15 min. Jammer genoeg liepen ze één strafpunt op wegens te vroege aankomst op controle III. Hierna bleven de deelnemers met kortere en langere tussentijden binnenkomen tot ongeveer half 8. De meesten waren nogal ver moeid. Maar allen waren goed voldaan over de mooie tocht en er was slechts een algemene klacht dat de controle in Haaren zo moeilijk te vinden was geweest en dat de weg van Esch naar Hel voirt nogal zanderig was. „Die akelige weg was' haast> niet te be rijden", aldus een van de deelne mers. De eerste grote groep die bin nenkwam was die van de voor- trekkersstam, die ondanks enkele lekke bandjes, die overigens in recordtijd van 3 min. werden ge repareerd en ondanks het harde porren tegen wind in, zonder strafpunten binnenkwam. Deze jongemannen schijnen dergelijke zware tochten zeker gewoon te zijn, want het was hen niet aan te zien dat ze een dergelijke tocht gemaakt hadden. Zoals reeds ge meld kwam ook de oudste deelne mer zonder strafpunten binnen, de heer W. de Bondt, die de tocht reed in 4 uur en 20 min. Voor waar, ook een buitengewone pres tatie. Na het aftekenen van de start kaart werd door de commissie direct aan de hand van het tijd schema het aantal strafpunten be paald, zodat het kon gebeuren, dat ongeveer tegelijk met de laat ste deelnemers die binnenkwamen, dit waren onze kapelaans v. d. Heuvel en Jansen, de voorlopige uitslag bekend was. Tegen 8 uur kwamen nog enkele achterblijvers zich melden, die het zware traject niet binnen de gestelde tijd had den kunnen volbrengen. De tocht werd door 34 deelne mers volbracht zonder strafpunten. 13 met 1 strafpunt, 6 met 2, 4 met 3, 3 met 6. De rest had alle maal 10 of meer strafpunten op gelopen. Onder de 34 deelnemers zen der strafpunten bevond zich ook de Voortrekkers-stam, die echter niet mochten meedingen naar de hoofdprijs, wel naar de groeps- prijzen, die hiervoor beschikbaar waren gesteld. 's Avonds om 9 uur werd over gegaan tot de prijsuitreiking. De Voorzitter der K.A.J. heette allen hartelijk welkom en dankte allen die deze sterrit hadden doen sla gen. Hij sprak de hoop uit het volgend jaar met nog een betere Sterrit voor de dag te kunnen komen. „Want, zo zei hij, deze rit heeft ons veel geleerd en wij hopen een volgende keer de klei ne technische fouten te kunnen voorkomen". Vervolgens waren er nog enkele eervolle vermeldingen, die hierboven reeds zijn gemeld, o.a. voor de dames Dingemans, voor de oudste deelnemer en voor de mannekes van het Jongensgilde, die ondanks hun jeugdige leeftijd toch schitterend hun best hebben gedaan. Tot slot maakte de Voorzitter nog melding van de sympathieke daad van de HoogEerw. Heer Deken, die als hoofdprijs voor de ze sterrit, waarover hij vol lof was, een herenpolshorloge ofwel een doublé-dames-armband, be schikbaar had gesteld. Dit is wel het sterkste bewijs dat ook de HoogEerw. Heer Deken zich sterk voelt aangetrokken tot onze ar beidersjeugd hier in Kaatsheuvel, en wij zijn hem hiervoor dan ook bijzonder dankbaar. Na loting viel de hoofdprijs ten deel aan P. Kleijn, Loons Hoekje, die hiermee het polshorloge in de wacht sleepte. De andere prijzen waren als volgt2. Kap. v. d. Heuvel3. C. Donders4. H. Timmermans uit Helvoirt5. H. v. Dun 6. J. v. Iersel uit Hel voirt 7. J. v. Rooy Czn.8. C. Zwaans 9. Sj. Stokkermans 10. A. Rombouts 11J. Beerens. De prijs voor de oudste deelne mer ging naar W. de Bondt, die hierdoor in de gelegenheid is deze week eens heerlijk van zijn siga ren te profiteren. De extra dames- prijs, die de commissie nog be schikbaar had gesteld, als waar dering van de bijzondere dames - prestaties, ging naar Mej. H. Franke uit Vlaardingen, terwijl de Voortrekkers de eerste groeps- prijs mee naar huis namen. Ook de jongeste deelnemers waren niet vergeten en zo kon het gebeuren, dat het Jongensgilde een extra troostprijs in ontvangst kon nemen. Na de prijsuitreiking gingen al len voldaan naar huis, voldaan over het succes van deze eerste K.A.J.-Sterrit Kaatsheuvel en met de vaste bedoeling bij een vol gende gelegenheid weer allen in te schrijven. Jeugd van KaatsheuvelJe ziet, de Kaatsheuvelse K.A.J. kan iets presteren op het gebied van ont spanning. De K.A.J. hier ter plaat se kan ook op sociaal-economisch en geestelijk gebied iets presteren, maar daarvoor moet men een ster ke beweging hebben van mannen, die bewust van hun grote taak, een verantwoordelijkheid durven te aanvaarden. Tennis-tournooi. Uitslagen van de op Zaterdag 30 Juli en Zondag 31 Juli gespeel de partijen Dames-enkel. le ronde: Mej. C. Jansen slaat Mevr. Schalken-v. d. Schaaf 61, 6—1. Mevr. Hendriks slaat Mej. T. Vloemans 62, 62. Mevr. Leenaarts slaat Mej. P. Schoenmakers 60, 75. 2e ronde Mevr. Wijtenburg sl. Mej. M. v. d. Heijden 61, 60. Heren-enkel. le rondeM. v. Nieuwstad sl. J. v. Nieuwstad 62, 64. J. Mulders sl. P. Wijtenburg 6—1, 6—3. M. Kemmeren sl. J. Schalken 6—2, 8—6. H. v. Nieuwstad sl. J. Jansen 6—3, 0—6, 7—5. W. v. Nieuwstad sl. J. Moolen- schot 46, 61, 62. A. Schalken sl. J. Schelleker.s 6—3, 6—3. 2e rondeA. Schalken sl. J. Vloemans 60, 60. Heren-dubbel. le ronde: J. Mulders en M. Kemmeren sl. W. v. d. Put en G. v. Oosterhout 60, 61. A. Schalken en M. v. Nieuw stad sl. J. v. Nieuwstad en W. v. Nieuwstad 61, 62. J. Schalken en H. v. Nieuw stad sl. J. Moolenschot en J. Schel- lekens 64, 60. Gemengd dubbel le ronde Mej. F. Leenaarts en J. Moolenschot sl. Mej. T. Vloe mans en J. Vloemans 61, 62. Mevr. Schalken-v.d. Schaaf en A. Schalken sl. Mevr. Smit en H. v. Nieuwstad 61, 86. Mevr. Leenaarts en P. Leenaarts sl. Mevr. Wijtenburg en Dr. Wij tenburg 36, 64, 86. Mej. C. Jansen en J. Jansen sl. Mej. M. Kooien en B. Kooien 6—1, 6—1. Mevr. v. Nieuwstad-Zapp en M. v. Nieuwstad slaan Mej. R. Schoenmakers en M. Kemmeren 6—3, 6—0. Burgerlijke Stand. GeboortenCornelis Gerardus Antonius z. v. C. A. Kroot-Ver schuren. Gertruda W. M. d. v. A. H. W. Vrinten-de Leijer. Henricus J. L. z. v. L. Fr. H. de Kok-Dekkers Maria A. H. C. d. v. van Hest-Huijsmans. Adrianus J. M. z. v. J. B. Heuer- Donders. Christinus J. C. L. A. z. v. P. van Dijk-Opperman. Johanna A. J. d. v. G. D. Vastré- Schreiber. Petronella M. d. v. A. Kimenai-de Rooij. Johanna H. C. M. d. v. J. van Loon-Dan- nenberg. Josephina M. H. d. v. M. A. Kusten-Vermeer. Lau- rentia A. C. d. v. J. B. Snels-van der Krabben. Pieter M. Chr. z. v. Chr. A. van Heeswijk-van Vessem. Gregorius G. M. z. v. G. H. C. Witteveen-de Ridder. Johan A. P. z. v. K. Vreijsen-v. Wanrooij. Engelbertus C. J. z. v. C. Brekelmans-van Kuijk. Johannes W. M. z. v. M. Boer- Damen. Johannes A. M. z. v. H. J. Pooters-Mutsaerts. Huwelijks-AangiftenNicolaas A. Vervoort 32 j. te Waalwijk en Aan KAATSHEUVEL, „ons oude huis Wij ontvingen van een oud-in woner van Kaatsheuvel volgend lofgedicht: Gij zijt niet meer Gelijk weleer Het slecht befaamde nest van kunstleer en cartonnen Van stof en pluche, plat en met hak Gekeerd, op rand, de neus van lak Waar, ondanks 't harde werk maar weinig werd gewonnen Zó was het TOENI En nu „DE SCHOEN", Die, als een diamant met duizend schitteringen, Straalde op Uw kunst en energie, Belichtte Uw edele industrie, En, die U eens verguisd', thans hoog Uw lof doet zingen Volhard en werk In eendracht sterk, Behoud, verhoog het peil, zoals wij 't nu aanschouwen, Dat 't krachtig „kunnen" bij U woont, Is duidelijk door „De Schoen" ge toond Verlies niet meer de gunst van die U nu vertrouwen-! Ver van Uw grond. Waar 't wiegske stond, Met ons omhulsel, dat, nu oud, maar niet versleten. Nog steeds met liefde aan U dacht, En trots op wat „De Schoen" ons bracht. Moog', 't is ons hartewens, 't GELUK u niet vergeten OUD-INBOORLINGEN Cornelia J. M. van Wezenbeek 26 j., alhier. Hendrikus J. Snoeren 22 j. en Wilhelmina M. van der Ven 22 j. alhier. Petrus A. Brouwers 29 j. te Rijen en Cor nelia Fr. M. van Loosdrecht al hier. Nicolaas Damen 26 j. en Gerarda Grootswagers 19 j. alhier. HuwelijkenJacobus J. v. Hilst 28 j. en Cornelia A. van Besc 25 j. Adrianus P. J. C. Snoe ren 25 j. en Maria P. van Duppen 26 j. Adrianus A. J. van der Velden 23 j. en Regina E. A. Vaesen 25 j. OverledenJohannes C. Naas, echtg. v. A. W. Aussems 65 j. Vertrokken Cornelis J. M. Blok naar Eersel. Hendrikus B. Heit- huis naar Loosdrecht. Petro nella J. van Haren naar Tilburg. Johanna C. Vollemans naar Tilburg. Walthera E. IJpelaar naar 's-Hertogenbosch. Corne lis van Beek naar Waalwijk. Cornelia A. van Best naar Waal wijk. Maria P. van Duppen naar Tilburg. Anna M. J._ van Best naar Geertruidenberg. Wilhelmus A. Broeders naar Waalwijk. Ingekomen t Maria A. T. T. van Hoorn van Roosendaal en Nispen. Reinier J. Th. van der Heijden van Drunen. Cornelis B. M. Brekelmans van Goirle. Mari- nus Haans van Tilburg. Adria- na J. Liqtvoet van Oosterhout. Maria C. C. Boons van Rosma len. Virgenie M. H. Ververs van Made. Pierre W. M. San ders van Stein. Marinus L. A. van Eeuwijk van 's-Hertogen bosch. Mr. H. s'JACOB GEDELEGEERDE VAN DE KROON. Bij koninklijk besluit is mr. I. L. s'Jacob benoemd tot ge delegeerde van de kroon in Indonesië. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 33) Ravebek legde de hand op de klink. De kamer bleek niet gesloten. De kamer bleek zelfs niet bewoond. De gordijnen waren nog geopend en de sprei lag nog ongerept over 't bed. Er hingen geen kleren aan de haak en er lag geen toiletgerei op de wastafel. „Zóóóó" sprak Ossewaarde met een langgerekte o, alsof daarin de wijsheid van alle eeuwen besloten lag, „ik vrees dat we vandaag verder moe ten zonder conductrice en zonder chauffeur". De vieze mond van de ver tegenwoordiger vertrok van afschuw. „Maar, maar dat kan niet! Dat kan niet!" „Je ziet 't," zei de speur der naast hem, ,,'t was ook niet te verwonderen, wel? Hoe lang reed die chauffeur al in uw dienst?" „Die chauffeur? Hoe lang? Maarmaar dat weet ik niet „Wéét u dat niet?" „Ja-ja. niet uit m'n hoofd bedoel ik. Natuurlijk weet ik 't wel. Het staat genoteerd na tuurlijk. In Utrecht". „Ongevéér weet u het toch wel?" „Ja, nog niet zo erg lang, maar „Neenee, langer". De bruingerookte tanden in de opengesperde mond van de vertegenwoordiger staken zwart af bij de vaalbleke ge laatskleur. Ossewaarde nam hem nog eens aandachtiger op toen ze terugliepen in de rich ting van de trap. Buiten sloeg de dorpsklok van Aywaille zes slagen. „En die conductrice, hoe zit 't daar mee?" „O, die is vertrouwd. Een goed meisje. Al lang in het vak. We hebben haar overge nomen van de N.B.M." „Overgenomen? Waarom? Wanneer?" „OmomdatNou ja, nu pas, omdat we geen men sen genoeg hadden. Maar ik snap niet wat u daar mee te maken hebt. Wat doet 't er toe? Ze zijn foetsie...." „Ja, ze zijn foetsie", grom de de ingenieur kwaadaardig. „Het zal je gauw genoeg dui delijk worden, wat het wan neer er mee te maken heeft, mannetje. Je hebt ze zeker gelijk aangenomen, hè? Toe vallig zijn ze er nu ook gelijk vandoor. Het zal mij benieu wen welke schadevergoeding Hsieh-Fu straks van je maat schappij zal eisen". „Schadevergoeding?" >„Ja natuurlijk, rund, of dacht je dat 't hier geen zorg vuldig voorbereid plan be trof? Je hebt zeker nog nooit te doen gehad met internatio nale misdadigers, wel? Ook nooit gehoord van het Gouden Masker en zo?" Ze bleven staan voor de kamer van de Chinees. De Bosschenaar klopte. Rustig, beheerst en bescheiden. „Come in!" klonk het zacht. „Gelukkig, die is thuis", zei de speurder. Hij wachtte tot aan de andere kant de sleutel omgedraaid werd en trad toen zonder verdere plichtplegin gen het hotelvertrek binnen, op de voet gevolgd door de aarzelende reisleider van de WEB. „U bent alleen?" informeer de Ossewaarde in 't Engels. Yes...." De diplomaat stond geheel gekleed achter de deur. Op tafel een actentas, half ge vuld, met daarnaast nog het scheergerei en een handdoek. Het bed zag er beslapen uit, op de wastafel lag nog schuim en ook de spiegel was bespat. De pantalon hing keurig in de vouw, de schoenen glommen als waren ze pas gepoetst. „Goed geslapen vannacht?" „O yes, dank u, heel goed". De spleetoogjes knipperden onrustig, toen de ingenieur op het bed toestapte en zijn rech terhand onder het laken deed verdwijnen. „Wat komt u doen, mijne heren? Ik tas pakken voor de reis, ik niet gewend mensen uit gevolg kamer onderzoe ken...." „Hebt u geen gerucht ge hoord vannacht, excellentie?" „Gerucht? Nee, waarom ik? Diplomaten 's nachts slapen. Alle mensen 's nachts slapen, behalve dieven en moorde naars. U toch niet denken Hsieh-Fu gewone dief of moordenaar?" „Er zijn vannacht vreemde dingen gebeurd, excellentie.. Dat meisje Lola, die conduc trice, is verdwenen. Haar ka mer is overhoop gehaald. De chauffeur is ook verdwenen en blijkt niet eens op zijn ka mer geweest te zijn. Hebt u heus geen gerucht gehoord? Niets?" „Verdwenen? Dat meisje verdwenen?" De gele vingers plukten zenuwachtig aan de langhari ge snor. „Ontvoerd", verklaarde de grote gestalte bij het bed. Hsieh-Fu's spleetoogjes gle den langs die brede schouders en de gespierde armen, wendden zich dan plotseling af naar het ongeschoren gelaat van de vertegenwoordiger, die rusteloos rondhing in de deur opening. „En.prevelden zijn ma gere lippen, „u hebt natuur lijk direct politie verwittigd?" „Nee excellentie", ant woordde Ossewaarde scherp, „dat leek ons beter van niet. Tenzij.... tenzij u daar bij zonder prijs op zoudt stellen!" „Prijs? Ik? O, nee, diplo maat. Politie mij niet lastig vallen. Politie voor mij niet nodig". Ossewaarde wilde iets terug zeggen, doch naderende voet stappen in de gang deden hem zwijgen. Ravebek draaide zich om en deed een pas opzij, zo dat hij aan het oog onttrok ken werd door de deur. Het getrippel dat naderbij kwam, leek op het hakgeklik van een vrouw. De ingenieur volgde het voorbeeld van de maatschappij-man en hurkte neer 'achter het bed zonder dat de Chinees het zag. Even later krabbelden een paar na gels over het paneel en ver scheen de schilderachtige fi guur van Liang-sjin op de drempel. Een stroom van klanken, op zangerige toon uit haar mond, dan uit de zijne. Ravebek's oren tuitten. Het had geen zin om achter de deur te blijven staan. Hsieh-Fu had haar waarschijnlijk al gewaar schuwd in zijn eigen landstaal voor de val die uitgezet was. Toch bleef 't waterhoofd van de Bosschenaar verborgen achter het grote ledikant. Dan hield het geratel op. Geschuifel in de gang, daar trippelden de hakjes. De gang uit, de trap af. Toen Hsieh-Fu zich om draaide naar de ingenieur, stond deze er als eerst met 'n onbewogen gezicht, waarop letterlijk niets viel af te lezen. „Liang-sjin vertellen ont bijt gereed. Stel voor wij af dalen naar eetzaal om sobere broodmaaltijd te gebruiken" sprak de diplomaat. „Liang-sjin nog meer ver tellen" antwoordde Ossewaar de in 't zelfde steenkolen- Engels, „U ook vertellen voor master Ravebek". Het schitterde even achter de brilleglazen. „Wat Liang- sjin vertellen niet allemaal belangrijk!" „Heel belangrijk!" „U spreken Chinees? U Li ang-sjin verstaan? U dan ook inlichtingen master Ravebek!" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2