Plaatsnamen. De Langstraatse schutters DE LUSTHUI EcMaCott Aiugofm NIEUWKUIK CAPELLE L00N-0P-ZAND IN HET GEWEER FEUILLETON HET RIJDEND MYSTERIE Landelijke ruiters kwamen naar Haarsteeg DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 2 Was Uw wol veilig in De gemeente Groot-Vlijmen is voor een tiental jaren terug ont staan uit de drie kerkdorpen Vlijmen, Nieuwkuijk en Haar steeg. Veel nu van deze plaats namen zijn na te gaan wat ze be tekenen en ook soms op welke wijze deze ontstaan zijn. Nu met betrekking tot onze drie kerk dorpnamen is dit niet het geval en de een is nog moeilijker te verklaren dan de ander. We zul len hier enige meningen naar vo- ,ren brengen en laten aan u over het oordeel, met welke mening u accoord gaat en welke volgens u de juiste is. 1. Voor Vlijmen is dit al heel makkelijk, want hier tast men volkomen in het duister. Geen enkel verband ook maar is er om tot een of andere afleiding en verbintenis te komen. Wel weet men met zekerheid, dat de oor spronkelijke naam was Vlimen, die nog enige eeuwen na zijn ont staan voorkwam en dan ineens verdwijnt en plaats maakt voor de huidige naam Vlijmen. Slechts één mening wordt er geuit, n.l. Vlijmen is misschien heim in een waterrijke streek. Maar volgens onze bescheiden mening is Vlijmen helemaal niet een waterrijke streek. Zeker, het heeft zijn wiel en men treft er diverse slootjes aan, maar afzonderlijk gezien is de gemeente nu zo waterrijk niet. 2. Wat de plaats Nieuwkuijk betreft, zal de lezer zijn keus ge makkelijker kunnen bepalen. De eerste mening hirvoor lijkt ons al zeer geschikt. Nieuwkuijk, Novum Cuijck, in tegenstelling met het oude Cuijck aan de Maas, ont leent de naam aan de heren van Cuijck, aan wie de heerlijkheid heeft toebehoord. Dan treffen we een andere mening nog, die luidt: Nieuwkuijk lijkt mij een of andere nederzetting, die tot het aloude Kuijk in betrekking staat. Maar historische aanknopingspunten zie ik niet. Een derde en laatste ver klaring treffen we dan nog over Nieuwkuijk aan die luidtNieuw kuijk ter onderscheiding van Kuik, dat waarschijnlijk niets te maken heeft met het oude „Ceuckem van de Tabula Teuteringiana, zo als sommigen menen, maar mis schien behoort bij de oude per soonsnaam Cudius. Oudere vor men van de plaatsnaam zijn Cuck (1096), Kuck (1108), Cheuc (1176). 3. Betreffende de naam Haar steeg bezitten we een serie ver klaringen die we hieronder alle zullen voorstellen, waarbij de le zer een ruime keuze kan maken. Volgens Cannegieter is haar een hoge dorre streek land en van het plat Duit se woord hor afgeleid, betekent het slijk: de plaatselijke ligging zal beslissen of men Haarsteeg vertolken wil door een hoge of door een slijkerige steeg. Een on der schrijft weer, dat de beteke nis van haar niet geheel zeker is. Men denkt aan Scandinaafs haar steenachtige plaats en neemt dus als betekenis aan rots, berg, woud. Steeg is een of andere weg. Een derde verklaring luidt als volgtHaar wordt in verband gebracht met Oud-Saksisch Hari en Noords Harrhoog. Steeg is een doorgang, pad of vonder. De Haarsteegbode, een uitgave van het Katholiek Thuisfront, voor onze jongens in Indië, houdt haar lezers ook al bezig met Heemkunde en laat van haar ver schillende lezers ook enige me ningen horen. Volgens Pater van Bijnen betekent „Haar" slijkerig, modderig. Haarsteeg bestond vroe ger uit een steeg, die modderig was van Hoek tot de Hoeven. Pater van Engelen heeft een andere mening. „Haar" betekent hoog gelegen bouwland. Volgens de bewoners dus van de Bernse Hoeve en de Maaskant zaten ze in de Steeg op het Zuiden hoog, dus Haarsteeg. Pastoor Breugelmans uit Bok hoven bezit een oude kaart, waar op niet Haarsteeg staat aangege ven, maar Hartsteeg. Hoe die verbastering is verlopen, ligt nog steeds in het duister. Uit deze verschillende verkla ringen zal het u inmiddels wel zeer duidelijk zijn geworden, dat het heus niet gemakkelijk is om plaatsnamen te verklaren. Intussen heeft u tenminste een kijkje ge kregen, wat tenminste deze dorps namen zo al kunnen betekenen. BONDSCONCOURS van dc Langstraatse Schuttersbond te Elshout. Zondag 31 Juli werd te Elshout onder minder gunstige weersom standigheden het 3e Bondscon- cours van dit seizoen verschoten. Ook dit concours had zijn ver rassingen. Prinses Juliana schoot hier uit haar slof en behaalde 20 van de 24 te schieten punten, ter wijl ze op het eerste 15 en op 't 2e concours maar 12 punten be haalde. Een prachtige prestatie voor Vlijmen. Hiermede zijn zij op de goede weg beland. Zullen zij dit volhouden of nog verbeteren? St. Blasius Heusden viel wel wat tegen. Ze kwam niet aan de 20 punten van vorig concours, maar haalde 18 punten. Ze kun nen beter. St. Catharina Herpt spande de kroon. Ze wist met haar 22 punten de eerste prijs te behalen. St. Ambrosius Baardwijk bracht ook een verrassing. Zij is wel de gelijk op de goede weg, gezien de resultaten van de twee vorige concoursen, waar ze resp. 10 en 17 punten schoot en nu de 20 punten volmaakte. Bravo mannen van St. Ambrosius. Werk ook je andere concours goed af in Kaats heuvel op Zondag 28 Aug. O.L. Vrouwe Schuts te Elshout had betere punten kunnen beha len: 18 punten is niet weinig, maar lang niet goed. Eveneens kan St. Jan Kaatsheuvel beter. Als men de resultaten van het schieten voor de wisselbeker bekijkt, dan is 15 punten bitter weinig, want voor de beker werd 20 punten geschoten. Ik weet niet of dit mag maar probeer zeker eens Marietje voor de beker op te stellen. Zij heeft toch bewezen haar 4 punten te kunnen schieten. Is dit geen stimulans voor de andere dames van de Langstr. bond. St. Crispijn te Besoijen sloot de rij van de prijswinnaars met 10 punten. Niet bemoedigend, maar volhouden, misschien worden er nog wel eens betere resultaten be reikt. Voor de personele prijsver- schieting was veel belangstelling. Er waren 61 prijzen beschikbaar voor de 102 schutters die aanwe zig waren, onder wie 4 dames. Van deze 102 schutters waren er 28 die hun 4 schoten alle 4 in punten wisten om te zetten. Bij deze 29 prominenten was ook mej. Marietje Oerlemans. Er wa ren er pl.m. 30 die van de 4 scho ten er 3 wisten te benutten. Een fraai resultaat is op dit concours bereikt voor wat het schieten be treft, ondanks het ongunstige weer en de slechte gesteldheid van de schutsbomen. Voor het Koningskruis werd goed geschoten. Alleen J. Broe ders Vlijmen en M. de Kort Nzn. van St. Blasius Heusden wisten de volle buit op te eisen. Over het algemeen is er 4 punten meer geschoten dan vorig concours. De kampioenen handhaafden gezamenlijk hetzelfde aantal pun ten van vorige keer. Ten slotte geven we hier het verloop van de strijd van perso neel, concours, koningrskruis en kampioenen, met standenlijst van de twee laatstgenoemde catego- riën. Concours St. Jan Kaatsheuvel. sch. pnt. B. v. d. Hoven 4 4 W. Elshout 4 1 H. Molenschot 4 2 C. Elshout 4 3 W. Stikkers 4 2 B. v. Balkom 4 3 15 Totaal Personeel: A. Oerlemans F. Kolsteren G. van Hees Th. Sperber M. Kops mej. A. Collart Mej. A. Merkx mej. M. Oerlemans H. Kops 4 3 M. v. Cromvoirt 4 3 L. v. Berkel 4 3 Prinses Juliana Vlijmen, sch. pnt. J. Broeders' 4 4 M. Luijben 4 3 Fr. Luijben 4 4 4 4 4 3 4 4 4 3 4 3 4 1 4 1 4 4 B. v. Eggelen 4 3 J. Verboord 4 4 B. Lamoen 4 2 Totaal 20 Personeel B. v. d. Griendt 4 2 C. Diepstraten 4 3 B. Ruvemonde 4 0 J. v. d. Wijenberg 4 2 W. Venis 4 4 W. v. Bladel 4 1 St. Ambrosius Baardwijk. Th. Pullens 4 3 G. v. Heesch 4 2 A. v. Buul 4 4 J. Baaijens 4 4 W. Pullens 4 3 G. Bijnen 4 4 Totaal 20 Personeel: J. v. Huiten 4 0 W. v. d. Broek 4 2 H. de Jong 4 2 L. v. Huiten 4 4 J. v. Beijnen 4 0 N. Klerks 4 3 O.L.Vr. Schuts. Elshout. sch. pnt. Joh. Klerks 4 3 jan v. d.Wiel (vaandrig) 4 3 Chr. Klerks 4 3 A. Fitters 4 3 W. Klerks 4 3 A. v. Logten 4 2 Totaal 18 Personeel: Mar. v. d. Wiel 4 3 J. v. d. Wiel (hoofdman) 4 1 E. de Haan 4 4 Fr. v. d. Wiel 4 2 Jos Klerks 4 1 jan van Esch 4 0 P. Lommers 4 4 G. v. Keulen 4 0 Jan Merkx 4 0 A. Veltman (kapitein) 4 0 P. Klerks 4 2 G. v. Engelen 4 1 A. de Haan 4 0 C. v. d. Aa 4 2 St. Blasius Heusden. sch. pnt. G. v. Hemert 4 4 A. v. Bladel 4 2 v. Berge Henegouwen 4 2 J. v. d. Donk 4 2 W. v. Kasteren 4 4 M. v. Leeuwen 4 4 Totaal 18 Personeel: N. de Kort 4 1 J. Brouwers 4 3 Jos van Sprang 4 2 M. de Kort 4 4 M. v. Ooyen 4 3 W. v. Wijk 4 1 J. v. d. Oever 4 4 S. v. Eeuwijk 4 4 St. Crispijn, Besoijen. H. de Louw 4 1 W. de Louw 4 1 A. v. d. Gouw 4 2 P. Berkelmans 4 4 J. Klerks 4 1 C. v. Muilekom 4 1 Totaal 10 Personeel: J. v. Huiten 4 2 A. v. Dongen 4 1 St. Catharina, Herpt. sch. pnt. W. de Kort 4 3 A. de Kort Nzn. 4 4 G. v. d. Eijnde 4 4 Th. Buijs 4 4 A. Verhoeven Wzn. 4 3 C. de Kort Czn. 4 4 Totaal 22 Personeel: G. de Wilt 4 3 P. Fitters 4 3 A. de Kort Czn. 4 3 L. Kouwenberg 4 0 Guus de Kort 4 3 Th. Siegers 4 2 W. Fitters 4 3 H. de Wild 4 3 A. v. d. Wens 4 3 mej. Ria v. Wijk 4 2 J. de Kort 4 2 H. Banierink 4 4 P. de Kort Sr. 4 4 Koningskruis. A. de Kort Czn. J. Broeders Joh. Klerks W. de Louw Th. Pullens M. de Kort Th. Sperber Kampioenen: Th. Buijs A. v. d. Griendt J. v. d. Wiel A. v. d. Gouw G. Bijnen G. v. Hemert B. v. d. Hoven sch. pnt. 4 3 Standenlijst Koningskruis. wedstr. pnt. M. de Kort, Heusden 3 11 Joh. Klerks, Elshout 3 10 J. Broeders, Vlijmen 3 9 Th. Sperber, Kaatsh. 3 8 A. de Kort Czn., Herpt 3 7 Th. Pullens, Baardwijk 3 6 W. de Louw, Besoijen 3 4 Standenlijst Kampioenen: G. v. Hemert, Heusden 3 12 B. v. d. Hoven, Kaatsh. 3 12 Th. Buijs, Herpt 3 12 J. v. d. Wiel, Elshout 3 10 G. v. Bijngn, Baardwijk 3 9 A. v. d. Griend, Vlijmen 3 7 A. v. d. Gouw, Besoijen 3 6 Rest nog te vermelden de namen van hen die 4 punten schoten. In volgorde der namen zijn de prij zen van 1 tot en met 28. G. v. d. Eijnde, Herpt; E. de Haan, Elshout; G. v. Hemert. Heusden; Th. Buijs, Herpt; J. v. d. Oever, Heusden; S. v. Eeu- wijk, Heusden; W. Venis, Vlijmen; P. Berkelmans, Besoijen; H. Ba- niering, Herpt; W. v. Kasteren, Heusden; A. v. Buul, Baardwijk; C. de Kort Czn., Herpt; M. van Leeuwen, Heusden; M. de Kort, Heusden; G. v. Bijnen, Baardwijk, L. van Huiten, Baardwijk; C. de Kort Sr., Herpt; B. v. d. Hoven, Kaatsheuvel; G. v. Hest, Kaats heuvel; Fr. Luijben, Vlijmen; J. Verboord, Vlijmen; mej. Marietje Oerlemans; W. Klerks, Elshout; A. de Kort Nzn., Herpt; J. Baa- ijens, Baardwijk; J. Broeders, Vlij men; P. Lommers, Elshout en A. Oerlemans, Kaatsheuvel. Heemkundcvcrgadering Onsenoort. Na enige maanden van rust kwam wederom de Heem kundekring „Onsenoort" op het Cisterciënserklooster Mariën- kroon bijeen tot een bespreking. Nadat de voorzitter de leden har telijk welkom had geheten, werd overgegaan tot de verschillende punten van de agenda. Allereerst betreurde het de voorzitter te moeten mededelen, dat wegens te weinig medewerking der leden aeze maand geen Heemkunde-ten- toonstelling kon worden georgani seerd. Laten we hopen het vol gend jaar beter. Hierna werd in het kort kennis genomen van het welslagen der culturele avonden van de voorgaande winter en met genoegen kon de voorzitter mede delen, dat ook deze komende win- voor de dag, wat grote bijval vond. Het grondplan voor de straat namen werd na een toelichting breedvoerig besproken en enkele kleine wijzigingen werden er in aangebracht. Op de straatnamen zelf van Vlijmen komen wij in een speciaal artikel nader terug. Aan het einde gekomen zijnde van deze zeer vruchtbare verga dering werd besloten, dat na eni ge wijzigingen de plattegrond het Gemeentebestuur zal worden aan geboden, en van de rondvraag niemand gebruik makend, sloot hierop de voorzitter deze bijeen komst. Nieuwe kapelaan benoemd. Door ziekte van Kapelaan Braam, die nog geruime tijd rust zal moeten houden en omdat on ze parochie reeds enige tijd de hulp van een Eerw. Pater heeft nodig gehad, werd Vrijdag door Mgr. Mutsaerts in de vacature voorzien door de benoeming van kapelaan Vervoordeldonk uit EerseL Wij wensen de nieuw be noemde een prettige werkkring toe. Gilde St. Ambrosius. Zondag hield bovengenoemd gilde een vergadering in haar clublokaal Wijtvliet. Na opening door de Over-Deken, werd een schrijven voorgelezen van Jhr. Mr. van Rijckevorsel, waarin hij zijn grote waardering te kennen gaf voor het bijzondere initiatief door het bestuur genomen tot het hou den en het welslagen der Gilde- feesten. Hij sprak hierin de hoop uit tot een nauwere samenwer king van het Gildewezen. Vervolgens werd besloten deel te nemen aan de Gildefeesten te Enschot op a.s. Zondag. Tevens was een schrijven binnengekomen van 's Bosch om deel te nemen aan de feesten op 6 September, waarbij tegenwoordig zal zijn H. M. de Koningin, die het op hoge prijs stelt kennis te kunnen maken met de Gilden van de Kring Maas land, waarbij de Koningen, Hoofd mannen en Vaandels voor H. M. zullen defileren. Hieraan zal wor den deelgenomen. Vervolgens zullen de gezamen lijke gilden worden uitgenodigd deel te nemen aan de festiviteiten te Breda bij de opening van het Openlucht theater „De Adelberg waar Ambrosius reeds ten volle mede instemde. Door de secreta ris werd een beroep gedaan op de leden de loten der loterij ten bate van de Gildeschatten, met spoed aan de man te brengen, zo dat de verloting kan plaats vin den. De heer H. v. d. Heuvel dankte de secretaris voor diens Hedenavond (Donderdag) hoopt voor de Chr. Geref. Kerk op te treden Ds. J. Rebel van Rotterdam. Aanvangs- dienst half acht. Een oude kous met dubbeltjes geldt wel eens als symbool van zuinigheid. Maar er is een betere manier om te sparen: zorgen, dat Uw wollen garde robe als nieuw blijft. Dat kan op een eenvoudige manier. Niet wassen in ge wone zeep, die wol doet krim pen, stug worden en slijten, maar in alkalivrije Echfalon, waarin Uw wol als nieuw blijft. ter wederom deze culturele avon den zullen worden gehouden. Het verzoek van de penning meester, uit zijn functie ontheven te worden, vanwege zijn zeer drukke werkzaamheden, kon tot de algemene jaarvergadering met October a.s. worden uitgesteld. Hierna werd mededeling gedaan van schenking van een ser:e foto's aan het gemeentebestuur, waar voor inmiddels de gemeentesecre taris zijn welgemeende dank be tuigde namens Burgemeester en Wethouders. In de maand Juni mocht de Heemkundevereniging Onsenoort van B. en W. te Vlijmen de ver erende opdracht ontvangen om een plan voor te leggen voor de straat namen van de gemeente Groot- Vlijmen. De heer Goossens uit Vlijmen heeft zich in deze zeer verdienstelijk gemaakt en kwam dan hedenavond met een ontwerp vele werkzaamheden bij de Gil defeesten, waarna deze vergade ring werd gesloten. Uitstapje. De reisvereniging alhier maakte Maandag een uitstapje met extra bussen naar Valkenburg. In de morgenuren was het weer slecht, doch later werd het beter. Zeer voldaan keerden allen huiswaarts. Duivenwedstrijd Zondag hield de postduivenver eniging De Luchtbode een wed vlucht vanuit Quievrain, over een afstand van 161 km. Deelname 242. Los 8.15 uur, aankomst le duif 10.16.23. De uitslag was als volgt: M. Maas 1, 49; C. Nieu- wenhuizen 2, 26W. Beerens 3 H. v. d. Velden 4, 8, 13. 19; Jac. Vera 5, 30, 32; C. IJpelaar 6H. v. d. Linden 7, 17, 40, 42, 46Jos van Leeuwen 9, 43C. v. d. Velden 10, 15, 41, 47, 56; C. van Dongen 11 Jos. Ver- schuuren 12, 29, 31, 53 M. Wou ters 14, 22, 58; H. van Abeelen 16, 39; A. van Esch 18; W. v. Riel 20, 38; A. Spapens 21, 52; J. Snoeren 23. 28, 50: F. Damen 24 Jos van Dongen 25 P. van Gompel 27, 61 J. v. d. Velden 33, 36G. Vermeer 34, 59M. Vera 35, 60A. van Broeckho- ven 37 L. v. d. Sanden 44, 45, 51 F. Vera 48 M. v. d. Ven 54, 57J. Monsieurs 55. Uitslag junioren v. Berkel 1 L. v. Loon 2, 3, 5, 7, 9; Sjef Hui- brechts 4P. van Nooye 6P. v. d. Velden 8. R.K.V.V. Uno Animo. Na enkele maanden van een welverdiende rust wordt er weer leven gebracht in de voetbalver eniging. Ze gaan zich thans voor bereiden op de naderende compe titiewedstrijden. De nog resteren-*. de Zondagen zullen worden benut voor het spelen van oefenwed strijden. A.s. Zondag om 12 uur zal een en ander op de te hou den jaarvergadering nader wor den uiteengezet. Elk lid wordt i verwacht. Een goed geslaagd concours-hippique. ALK ALIVRIJ II I I lil li I11 j 35 cl. per pak. Netto 100 gr. Gewond geraakt. Zaterdag werd bij de Fam. v. Vucht het bericht ontvangen dat hun zoon Jan van Vucht bij een schermutseling in Indonesië werd gewond. Gelukkig is de verwon ding niet levensgevaarlijk. Begin van brand. Terwijl Zaterdag Mej. L. toen het gas brandde, een munt in de meter stopte, sloeg de vlam zo danig omhoog dat de gordijnen voor het raam vlam vatten en in een minimum van tijd verbrand den. Toegeschoten buren wisten hte vuur te doven toen een zoon tje van het gezin alarm maakte. Hierdoor werd erger voorkomen, alhoewel de vlammen reeds de planken zolder hadden bereikt. Het was schitterend weer toen het concours hippique voor landelijke ruiters, dat ge organiseerd was door de Haarsteegse landelijke rij ver eniging „Juliana", een aan vang nam. Het is een mooie middag geworden, niet alleen voor het publiek dat zichtbaar genoot, maar ook en vooral voor de ruiters zelf en voor de organiserende vereniging. De leiding was in goede han den, de prestaties waren zeer goed, iedereen was tevreden. In de zware klasse zou de strijd gaan tussen de achttal len van Nuland en Berlicum; dat was reeds te voorzien en het is een zware strijd gewor den die tenslotte door Nuland met 1% punt verschil werd gewonnen. Dit achttal stond nu met De Cowboys uit Ber licum gelijk op de lijst voor het kring-kampioenschap en later in de middag zouden de twee achttallen nogmaals in de ring komen, om door twee jury's beoordeeld te worden. Nu won Berlicum en werd ook dit jaar weer kringkam pioen, maar met slechts V\ punt verschil met Nuland. Van de uitslagen geven wij voorts alleen die verenigingen en personen die onze lezers het meest zullen interesseren: In de middelklassen acht tallen wist „De Echo der Dui nen" uit Drunen de 7e plaats te bezetten met 59 punten en St. Norbertus uit Vlijmen met 54% punt de 8e. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN EEN OORSPRONKELIJKE AVONTURENROMAN door d'ARGENTY. 35) Het hart van de student werd samengeknepen bij de gedachte aan alles wat er met zijn mei-mei gebeurd kon zijn. Wat hadden de schurken uitgevoerd met haar? Waar was ze nu? „En die slungel van een Natteluur?" baste het daar binnen. Jonkheer A. G. L. M. F. kon zich met moeite bedwin gen. Zijn vuisten balden zich, de slappe aderen van zijn voorhoofd zwollen op tot paarse strepen in een vaal bleek landschap en zijn tan den knarsten van machteloze woede. Het liefst had hij de schurk in dat zotte maskera depakje op staande voet bij zijn nekvel gegrepen en zo lang door elkaar geschud tot hij wat meer respect voor een Van Natteluur tot Droogen- broeck ging koesteren. Edoch, het lot van Lola ging hem evenzeer ter harte en dies diende hij af te wachten tot hij eerst haar gedwongen verblijfplaats te weten was gekomen. Hoor, de spottende lach van Liang-sjin „Hem moet u niets doen, meester, hij kan 't niet hel pen in de bus verzeild te zijn geraakt. Wij behoeven aan die slappe was geen kostbare krachten te verspillen, hij zal flauwvallen als hij het Gou den Masker ziet!" Het vaalbleke landschap met de paarse strepen ver kleurde tot dwarrelende herfst bladeren, tot een steeds don ker wordende Rode Zee met grauwe olievlekken „Goed, al goed, dat verge makkelijkt m'n plannen". De tolk in de gang behoef de zichzelf de betekenis van die dreigende woorden niet te vertalen. Hij wachtte nog op de beschimpingen aan het adres van Óssewaarde, doch de ingenieur kwam niet ter sprake. En de student vergat om over de reden daarvan na te denken. „Mag Liang-sjin weten wat uw plannen zijn?" teemde het zachte stemmetje van het Chi nese meisje in de kamer. Het bleef even stil daarbin nen. Flipje zag de rode ge stalte bewegen, achter de ga ten van het goudkleurige masker fonkelden de ogen grijsgroen schenen ze, als de onpeilbare diepten van de oceaan waarin een lichtstraal blinkerde. Zijn plannenHij moest ze afluisteren en dan de an deren waarschuwen. Ravebek, Hsieh-Fu, de ingenieur. Wie weet wat dit heerschap met de autobus van plan was. En dan moesten ze gezamenlijk achter de kerel aan Lola opsporen en bevrijden. Als 't niet reeds te laat was Nu naderde die rode carna valsklant de deur. Wie kon 't toch zijn? Wat voor potsen maker verschool zich in zo'n clownspak? „Mijn plannenHa! Ik sla toe, vandaag nog! Luis ter!" De gebogen figuur voor het sleutelgat, die ademloos wachtte op het grote geheim dat zich thans ging openba ren, zou de boodschap van 't Gouden Masker niet meer ho ren. Vaag was hij er zich van bewust dat er achter hem in de gang iets kraakte, dat er in de lucht vlak boven zijn hoofd iets suisde vóór de deur met dat sleutelgat opengerukt werd Een rode gloed schemerde Flipje voor de ogen, in het gouden masker priemden fel de oplichtende ogen. Hij rea liseerde zich nog vaag dat hij trachtte om hulp te roepen zonder geluid te kunnen uit brengen. In een waas van be wegende figuren en een ca- cophonie van ver-verwijderde stemmen zonk hij langzaam neer, zich vergeefs verzettend tegen het onbegrijpelijke ge voel van onmacht, veroor zaakt door een drukkende pijn in zijn hoofd. „De slappe was!" klonk nog heel duidelijk een lieftallige spotstem met daarachter het medelijdende lachje van Li ang-sjin. Toen suisde voor de tweede maal de knuppel en doofde langzaam de rode gloed in 't bewustzijn van de onfortuin lijke student. „Hij komt bij!" Heel in de verte klonken stemmen. Een stekende pijn in zijn achterhoofd belette de jonkheer nog het spreken, maar knipperend met zijn oogleden begon hij iets te be grijpen van het geroezemoes om hem heen. Allerlei gezichten verdron gen zich rond het bed, waarin hij zichzelf scheen te bevin den. Vriendelijke, bezorgde gezichten. Er klonk iets van hoop en verwachting in de blikken die op hem geworpen werden. Een zachte hand aai de over zijn voorhoofd, streek het haar weg dat hem krie- belde. Wat betekent dat alemaal? Waar lag hij? Hoe kwam hij hier? Die pijn in z'n hoofd „Zo jongen, kun je je al wat van 't gevecht herinneren? Gevecht? De stem zei het zo simpel. Wat voor gevecht bedoelde die kerel? Wie sprak daar ei genlijk? A. G. L. M. F. van Natte luur tot Droogenbroeck tracht te z'n hoofd in de richting van het geluid te draaien, maar moest die poging met een zachte kreet van pijn opgeven. Hij sloot z'n ogen. Droomde even, heel even van iets roods, zag twee onheilspellende lich ten flikkeren achter een goud kleurige schijf, voelde dan plotseling weer iets koels over zijn gezicht Ten tweede male sloeg hij de ogen op. „Lichte hersenschudding mompelde een klein dik heer tje tegen een forsere figuur, waarin de patiënt opeens Ós sewaarde herkende. Wonder lijk, zo helder als de mensen zich opeens aan hem voorde den. Daar stond Hsieh-Fu met zijn gele tronie te grijnzen, naast hem een andere beken de die hij niet zo vlug kon thuisbrengen. Toch had hij hem eens eerder gezien, nog niet zo lang geleden. Was het niet in een bus tussen Hilver sum en Utrecht? Toen met Lola voor ze uitstapten in Groenekan? LolaWaar was Lola? „Oh!" steunde hij. „ze wil len haar onschadelijk maken". Al die ogen staarden hem aan, oren spitsten zich, boven lichamen bogen zich voorover. Een diepe stilte viel in. De rode gloed, dat goud, die twee lichtende gaten in het masker! Een gouden masker! Zouden ze dan niet weten dat die bandiet in de kamer was met dat kleine kreng, die ver raadster.... Waar was het sleutelgat? De deur, die open ging? „Is hijgegrepen?" „Wie, jongen? De kerel die jou een tik op je hoofd gaf? Die staat hier, hoor. Het was een ongeluk. Hij zag je voor een inbreker aan". „Een ongeluk Kreunend trachtte de tolk zijn hersens te ordenen. Een ongeluk noemden ze dat! Wie, wie zei dat? Wielewaal? Maar de chauffeur was wegDie zou Lola uit de weg ruimen, Lola uitde wegrui men „Lola!" kermde hij. (Wordt vervolgd) In de lichte klasse werd de eerste prijs behaald door Prin ses Irene uit Waalwijk met 67 punten, St. Johannes uit Nieuwkuijk werd 2e met 63 punten, 3e werd Hyppos uit Kaatsheuvel met 57 punten. C. Pullens uit Drunen wist vervolgens de stoelendans te winnen. Bij de eenspannen koud- bloed werd Nic. v. Bokhoven uit Vlijmen met Gerrie een goede 4e. Bij de eenspannen Land- bouwtuigpaarden werd Fr. v. Beynen uit Haarsteeg met Donava 5e. In het springconcours klasse 1, 2 en 3 werd C. Pullens uit Drunen eerste op Kaatje. Van de dubbelspannen land- bouwtuigpaarden werden A. Peijnenburg en M. Vermeer 1, Fr. v. Beijnen en P. Buijs uit Haarsteeg werden 2e, M. v. d. Lee en Th. v. d. Brand uit Haarsteeg werden 3e, J. van Beurden en A. van Son uit Haarsteeg werden 4e. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggebeten. FLACON 50 en 90. ct. De verloting van het veulen werd met spanning afgewacht. De gelukkige was de jeugdige Jan Knippels uit Elshout. En tussen deze nummers door demonstreerden de Haar steegse jonge Boeren en Boe rinnen hun kunnen op turn- gebied, resp. onder leiding van A. v. d. Brandt en Mej. Sj. Vugts. Kortom, het was een waar sportfeest, waar ook burge meester v. d. Hout bij tegen woordig was. Hij had boven dien ook de officiële opening verricht met een hartelijk woord van welkom aan alle landelijke ruiters, die deze middag hebben getoond iets mans te zijn. RONDE-TAFEL- CONFERENTIE. In afwachting van het des betreffende Koninklijk Be sluit, is van officiële zijde medegedeeld, dat mr. J. H. van Maarseveen, de minister van Overzeese Gebiedsdelen, voorzitter zal zijn van de Ne derlandse delegatie op de Ronde-Tafelconferentie. Vice-voorzitters zullen zijn mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken en dr. J. H. van. Royen, terwijl het zeker is dat tot lid van de delegatie zullen worden be noemd minister L. Götzen, mr. A. M. Joekes, minister van So ciale Zaken, de regeringsadvi seurs mr. dr. N. S. Blom en mr. A. H. C. Gieben, alsmede kolonel A. J. Thomson. Ook het college van negen man nen, dat begin 1948 op voor stel van minister Jonkman werd ingesteld om de Ronde- Tafelconferentie voor te be reiden, zal zitting hebben in de delegatie.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2