DE SPARBEURS QufaenspoAt. HEUSOEN HAARSTEEG CAPELLE V/.aoX aait da s&aa. WERD OFFICIEEL GEOPEND. FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 1 SEPTEMBER 1949 2 Uit de Provincie Africhting Jonge Duiven. Door Eendrachtig Samenwerken Profiteren Allen Regelmatig. MEN KAN DE CONCURRENTIESTRIJD VOEREN. Portugese wereldrijk stortte ineen. Maar Europa oriën teerde zich op nieuwe werel den Amerika in het Westen en Indië in het Oosten. Ongekende machten hebben zich sindsdien ontwikkeld en stellen ons thans voor de pro blemen van een derde wereld oorlog, de atoombom en een Aziatisch zelfbewustzijn. Ook dat alles danken wij aan Co lumbus en Vasco da Gama. zoek aan het slot door H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins en hun gevolg. 14.45 uur: Vertrek uit Catharinadal. Rit door Oosterhout. Op Markt 'n tableau-vivant, voorstellend een belangrijke gebeurtenis uit het leven van Willem van Duvenvoorde. 16.00 uur: Vertrek Oosterhout. PROGRAMMA VAN HET BEZOEK VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD aan de Provincie Noord- Brabant op 6 en 7 Sept. 1949. Op 6 en 7 September a.s. zal het Koninklijk Echtpaar een bezoek aan onze Provincie brengen. Voor onze lezers die de feestelijkheden gedeeltelijk willen meemaken en die het Koninklijk Paar willen zien, laten wij het programma vol gen: DINSDAG 6 SEPT. 17.50 uur: Aankomst \fim H.M. de Ko ningin aan de brug bij Hedel. 18.00 uur: Aankomst grens gemeente 's-Hertogenbosch. 18.15 uur: Aankomst Gouvernements huis. Gilden uit alle delen der Provincie staan opgesteld op 't Voorplein. 20.45 uur: H.M. de Koningin en Z.K.H. de Prins begeven zich per rij tuig naar Casino. 2G.50 uur: Ontvangst in zijzaal van Ca sino door Ged. Staten van Noord-Brabant en enkele Pro vinciale autoriteiten. 21.00 uur: Eerste deel van voorstelling. 23.00 uur: Uitgeleide door Ged. Staten. Rit door de stad van pl.m. 1 kilometer tussen brandende flambouwen, (tijdens de voor stelling in Casino wordt het feestprogramma verzorgd op de Markt). WOENSDAG 7 SEPT. 9.30 uur: Vertrek van Gouvernements woning per rijtuig. Meerdere wijken van binnenstad wor den gepasseex-d. 10.10 uur: Aankomst bij gemeentehuis. Ontvangst door B. en W. Kor te aubade van de schooljeugd. Inspectie van Ere-comnagnie, opgesteld voor 't Stadhuis. 10.15 uur: Ontvangst in Gemeentehuis. 10.40 uur: Terugkeer naar bordes. Tweede deel van aubade voor boi'des. 10.45 uur: Verti'ek in auto's voor rit door provincie, via Pettelaars- weg. 11.10 uur: Aankomst St. Michiels-Ges- tel. Het Marktülein wordt zeer langzaam rondgereden. De be volking brengt een groet met bloemen. 11.25 uur: Aankomst Schijndel. 11.40 uur: Aankomst St. Oedenrode. Op Marktplein staat Landelij ke Ruitervereniging opgesteld met fanfare. 11.55 uur: Aankomst Best. Langzaam rijden door centrum van ge meente. Door H.M. de Konin gin wordt een krans gelegd bij_ het Oorlogsmonument. 12.10 uur: Aankomst te Oirschot. Rij- dans door dorpsgenoten. 12.25 uur: Aankomst te Middelbeers. Welkom door Mevr. Smulders (enige vrouwelijke burge meester in Nederland). Bra bantse koffietafel in stal van de boerderij met bediening in Brabantse klederdracht. 13.30 uur: Vertrek uit Middelbeers. 13.40 uur: Aankomst Diessen. 13.55 uur: Aankomst te Hilvarenbeek. Od 't MarktDlein een tableau vivant van Gilden. Rijdansers, Jeugd-sportverenigingen enz. 14.10 uur: Aankomst grens Tilburg. Begroeting door burgemees ter; langzaam rijden naar Pa leis Raadhuis. 14.15 uur: Aankomst Paleis Raadhuis. 15.15 uur: Vertrek Tilburg. Aankomst Catharinadal. Be- 16.10 uur: Aankomst Made. Langzaam rijden. Oponthoud van 1 min. voor Raadhuis. 16.25 uur: Aankomst Lage Zwaluwe bij de stijger aan de Amer. Hier wox-den de auto's verlaten en begeeft men zich aan boord. Blank en stram zijn we gegaan, blij dat we de sleur van net da gelijks werk konden onderbreken: bruin, opgefrist en uitgerust zijn we teruggekomen. Met tegenzin. Omdat alles zo gauw ging, zo snel voorbij was. We weten nog hoe we gingen. De nachtjes wa ren geteld. Koffers stonden inge pakt, werden steeds weer over- gepakt en daarbij pakten we te gen elkaar nog eens flink uit. In de trein stonden we opgepakt. Het regende natuurlijk,^ maar zelfs het rijke kwantum hemelwa ter kon ons goede humeur niet verdrijven. We waren er uit. weg achter de machine, van de kan toorkruk en onze dagelijkse be slommeringen; weg uit de be dompte steenmassa met het kle vend plaveisel. Naar overal zijn we .uitgezwermd we hebben lig gen sudderen op het warme zand van onze kust en hebben onze huid voelen bollen als het behang in een natte kamerwe hebben ons simmetje uitgeworpen in een wetering verloren in de groe ne verten en vissen verschalkt, de grootsten verspeeld vanzelf sprekend we hebben op onze fiets het land doorkruist en ge noten van bos en hei we heb ben de schoot ter hand genomen (het touw ter bediening van een zeil, weet-U-wel) en ons laten voortwiegelen over de kabbelin gen van onze groengestoffeerde Dlassen een enkele heeft zeKs bergen, palmen en oude exotische stedekes gezien En allen hebben wij goed en slecht weer gehad, of géén weer, of maar enkele buitjes (een van twee weken en één van vijf da genWe hebben uitgelaten gek gedaan, op ezeltjes gereden, in speeltuinen geschommeld, on ze bottiqheid in badpak gestoken en ons figuur aan de roddel prijs- qegeven. Maar het heeft ons niets kunnen schelen, wat men er van zei. We waren uitVer van de wereld, in conventies en conces sies verstrikt, ver van de muren, die onze eng-heid omwallen en zo weinig losbandigheid gedogen. We hebben foto's en vrienden gemaakt en al onze kennissen 'n prentbriefkaart gestuurd, al was het alleen al om ze de ogen uit te steken. We hebben goedkope romannetjes stuk gelezen en er daarna het pakpapier door ver vangen. We hebben lekker geen krant willen inzien fn elke radio spreker prompt de nek omge draaid. We hebben alleen spran kelende klanken, licht verteerbare luisterkost opgezocht. We hebben een keertje wassen en twee keertjes scheren overge slagen en we hebben onze witte spillebenen uit een korte broek doen steken, nadat eerst die lan- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 1). Op de zon-overgoten, heet- geblakerde betonweg reed een min of meer aftands vehikel, puffend en kuchend. En alsof het wagentje ook last van de warmte kreeg, opeens gaf de motor nog een paar malen 'n i-eutelend geluid en toen was het stil. De jongeman, die languit, met zijn benen gedeeltelijk over de rand van de auto, lag te slapen, wei'd wakker en keek naar de chauffeur, die inmiddels was uitgestapt en naar de achterkant van de wagen was gelopen. Hij draai de de dop van de benzinetank, keek er even in en constateer de laconiek „Leeg". De tweede inzittende rekte zich uit en diepte toen een bus met benzine van de bodem 0p, waarmee hij uitstapte. Een ogenblik later klonk het klok kend geluid van het stromen der bi'andstof in het reservoir. „Nog twee volle bussen, Fred", zei hij op droge toon, en dan is het uit". „In de eerste de beste plaats stad, dorp of gehucht, waar we nu komen, moeten we maar eens proberen een baan te krijgen, meende de ander. 16.30 uur: Afvaart. 17.30 uur: Aankomst te Sophia-hoeve. 17.50 uur: Vertrek per auto van So phia-hoeve. 18.10 uur: Aankomst aan de pont van Sleeuwijk. Einde van het be zoek. HERDENKING GESNEUVELDEN. Op Zondag 4 Sept. a.s. te 2 uur worden in Waalre bij Eindhoven alle Brabantse ge sneuvelden herdacht. De in Indonesië gesneuvel den worden bijzonder her dacht. Spreker is de oud Hoge Vertegenwooi-diger der Kroon Dr. L. J. M. Beel. wel altijd vacantie willen hebben, al foeteren en kankeren we op de beslommeringen, die ons weer in de tredmolen lokkenwe be seffen later pas, wat we hebben beleefd, hoeveel zon en kracht we hebben opgedaan. We kijken de foto's en praten na: één vis joh, zes pondéén meisje, om te zoenen man'n omgeving, onvergetelijk We gaan aan de slag, moeten aan de slag, ook al omdat er nog nooit iemand van werken is om gekomen en we dragen met ons een schat van vacantieherinnerin- ceerden als onderwijzeres, het plein overgestoken waren was de omgeving weer net zo uit gestorven als enkele minuten tevoren. De beide jongelui in de au to zuchtten en reden daarna verder. „Ook niks", zei Joop, en hij klom weer over de leuning om zich opnieuw op de leren kussens van de achterbank te installeren. „Rij op", commandeerde hij, „volgende gat". Nog niet geheel aan de bui tenkant van ons dorp geko men, nam de auto wraak. Wie de spijker of het stuk glas er had neergelegd en welke schikgodin besliste, dat de toch al niet te best meer zijn de voorband er juist moest inrijden, is niet bekend ge worden, maar op een gegeven ogenblik zei de band in ban dentaai „stik" en de jeep hob belde nog een eindje verder op drie banden en een velg. Fred, die achter het stuur zat, nam het woord in men sentaal over, maar aangezien men daarmede geen lek plakt stapte hij uit en keek eens zwaar zuchtend naar de bran dende Augustuszon. Toen trok hij zijn jas uit en blikte even veelbetekenend naar z'n vriend. Deze beantwooi'dde de blik met een geamuseerde glim lach. „Zal ik je helpen bood hij minzaam aan. Fred trok rimpels in zijn voorhoofd. „Als ik je tenmin ste niet stoor I" antwoordde hij sarcastisch. Toen lachten ze beiden en togen aan het werk. In 'n wip gen, waaruit we telkens putten als de dagtaak soms wat zwaar valt. En telkens nemen we ons voor: een jaar flink aanpakken, dan kan het volgend jaar nog beter. Zo is het leven en we mogen dankbaar zijn. De onafzienbaar heid in het jaar is verdeeld door Zondagen, door feestdagen en die ene verkwikkende rustpoos vacantie. Welaan, op naar de volgende, met frisse zin gewerkt in eigen en algemeen belang. teur er op hoe er, toen er nog geen Spar was, een verarmen de winkelierstand en een kwijnende grossierstand was. De winkelier kon onmogelijk zelf alles goed verzorgen en de gi-ossiers, die legio waren, konden onmogelijk efficiënt werken. De Spar-grossier kan nu, met zijn 150 a 200 klanten, goede klanten, veel efficiënter werken, terwijl de boekhou ding, de reclame, de etalage- dienst enz. centraal geregeld is. Er zijn in Nedei'land, aldus de heer Willems-Floet, mo menteel ruim 700 grossiers, maar een honderdtal hiervan hebben nog een kleinere om zet dan de gemiddelde Spar- winkelier. Slechts een kleirT gedeelte van deze 700 gros siers kun je in enige mate grossier noemen. De Spar ech ter heeft hier al veel verbe tering in gebracht en daarom zijn ook alle voorwaarden aanwezig om de concurrentie strijd met succes te voeren. Nadat de directeur de beurs voor geopend had verklaard, verspreidden de i*eeds aanwe zige winkeliers zich door het gx-ote Casino-gebouw, waar boven en beneden de 56 keu rige stands stonden opgesteld. In de korte tijd die wij hier na nog op de beurs doorbrach ten, zagen wij reeds menige order noteren, menige kennis making vernieuwen of aan knopen. Het was er gezellig en de juiste atmosfeer voor 't prettige zakendoen was aan wezig, zodat wij toen reeds met een gerust hart durfden aannemen dat deze beurs zou slagen. CREDIET INDONESISCHE DIENST MET 975 MILLIOEN VERHOOGD. In een bij de Tweede Ka mer ingediend wetsvoorstel wordt de minister van Finan ciën bevoegd verklaard om over het lopende jaar aan 't ministerie van Overzeese Ge biedsdelen maximaal 975 mil- lioen gulden meer crediet toe te staan voor de Indonesische dienst hier te lande, dan het bedrag dat voor dit doel in 's Rijks Schatkist werd ge stort. was de wagen opgekrikt en het wiel er afgehaald. Joop scharrelde intussen plakmateriaal op en toen de solutie op het lapje was ge smeerd, haalde hij een niet meer schone zakdoek te voor schijn en wiste zich het zweet af, waarna hij op de treeplank ging zitten en eens rond keek. Voor hem lag een eindeloos schijnende betonweg, waar over de auto's snorden. Een paar huizen lagen verscholen achter lindebomen. De wagen stond voor een middelgrote stenen schuur die, hoewel wei nig aantrekkelijk, zich plotse ling verheugde in Joop's be langstelling. Terwijl Fred een sigaret rolde, stond Joop op en liep naar het gebouwtje, waar in hij door een raam naar bin nen keek. De schuur was na genoeg leeg. Hier en daar lag wat rommel. Hij liep naar de voorkant en probeerde de deur te openen, maar deze was zorgvuldig afgesloten. Daarom liep hij om de deur heen, maar ook aan de achterkant was de deur op slot. Met zijn handen in zijn zak, eei) melodietje fluitend, slen terde hij weer naar de weg en keek eens van de passerende auto's naar de schuur en van daar weer naar het verkeer. „Zeg, zei hij eensklaps tot zijn vriend, die nu het lapje op de binnenband plakte, „hier gaan we ons vestigen. Hier is brood te verdienen en nog wat er oP ook." Fred liet van verbazing de geplakte band haast uit zijn handen vallen. „Hier vroeg hij, hem niet geheel begrijpend. De volgende handelwijze is aan te bevelen: Het beste is als men de jongen in 'n apart hok. houdt en ieder een eigen plaatsje geeft op afzonderlij ke plankjes. Is er genoeg ruimte in het hok, dan maakt men verscheidene hokjes aan de achterkant. Tussen 2 hok jes houdt men één hokje ge sloten. Als nu de doffers ieder een hokje gekozen hebben, laat men om beurten de dof fers in het middenhokje, dat naar beide kanten een draai end deurtje heeft. Heeft elke doffer het middenhokje in be zit genomen, dan doet men beide deurtjes, door ze naar achteren te draaien, open. Rei de doffei-s zullen nu om het middenhokje gaan vechten. Dan neemt men ze beide mee naar buiten en laat ze los. Zij zullen spoedig het kunstje kennen om naar binnen te vliegen om het hokje te ver overen. Zo neemt men ze eni ge keren op korte afstand van het hok mee. Men scheidt ze weer vlug en doet de deurtjes weer dicht. Ze blijven dan vijandig elkaar door de tra lies van de deurtjes aankijken. Gaan ze nu op concours, dan korft men ze in, als ze aan 't knokken zijn. Ze zullen, van de reis komende, niet lang aarzelen om binnen te vlie gen. Men zorgt, daar zij ge woonlijk niet tegelijk thuis komen, dat er een andere dof fer in het middenhokje opge sloten zit en laat dan de thuis komende doffer even vechten en neemt de andere duif weg en geeft hem het middenhok je in bezit etc. Een andere methode is de jonge doffers met een oude dui-vin paren en de nest-posi tie benutten. Ook de jonge duivinnen met een oude dof fer paren. Maar dit is een me thode, waai-door deze duiven het volgend jaar niet zoveel meer zullen presteren, tenzij ze op de korte vluchten moe ten vliegen. Drijvende doffers moeten echter goed de om trek kennen, willen zij niet in hun drift voorbij vliegen. De jonge duivinnen laat men niet tot leggen komen, maar geeft men kunsteieren als zij in 't nest gaan zitten. Zodra zij eni ge dagen bi'oeden, kunnen zij op concours en vooral op eind broedtijd uitsteken als men een uitkomend ei voor de in- korving, of een pas geboren jong in het nest legt. Men laat de jonge vogels echter niet kweken. Het -vlugste komen de duiven binnen, wanneer zij een afzonderlijk hokje bewo nen. Deze wijze van sport heeft het meeste succes voor de kleine liefhebbers. Deze hokjes brengt men in een schuurtje op een rij tegen de muur, met een gat in de muur of op zolder tegen het dak, waarin men een pan heeft uit genomen en er boven een pan door een glazen pan of glas heeft vervangen, waarvoor men een schuifplankje heeft aangebracht, dat men zonodig geheel of gedeeltelijk kan af sluiten. Ook kan men de jalouzie benutten door met een vreem de doffer het binnenkomen te verhaasten, door deze in de ingang van binnen uit te la ten zien, of hem in het hokje te sluiten. Zodra deze doffer opgemerkt wordt, komt de thuiskomende doffer er op los. J. C. BOM. „Ja", antwoordde Joop rus tig, „hier op deze plek, oftewel in die schuur." Nog grotere verbazing bij de ander. „Zeg", zei hij, Joop enige tijd aankijkend, „je hebt bij geval toch geen zonnesteek gekregen Ga een beetje in de schaduw liggen." „Klets niet", antwoordde de aangesprokene korzelig, heb jij hier ergens in het dorp een garage gezien „Waarom Hoezo vroeg Fred nuchter, „die band is al geplakt". „Nu moet je eens opletten, vervolgde zijn vriend,'zonder op Fred's woorden acht te slaan, „hoeveel auto's er hier langs komen. In 't kwartiertje dat we hier nu staan, zijn er zeker al wel vijftig gepas seerd." Fred keek zijn vriend hoofd schuddend aan en zei op mee warige toon: „Zou je nu niet liever daar onder die boom gaan liggen Dan knap je wel wat op." „Als je niet oppast, knap ik jou af," antwoordde Joop nij dig. Begrijp je me dan nog niet eens, uilskuiken Let nu eens op deze schuur. Die staat nagenoeg aan het einde of aan het begin van dit dooie dorp, net zoals je het noemen wilt. In heel dit gat is geen garage te bekennen. Nou, wij zijn ae eersten. We huren deze schuur en we beginnen hier een ga rage." Fred dacht een poosje na en krabde zich achter 't oor. (Wordt vervolgd). Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op'6 Sep tember 1949 des nam. 3 uur. Agenda 1. Opening. 2. Beëdiging nieuw gekozen le den van de raad. 3. Verkiezing wethouders. 4. Vaststelling notulen van de vergadering van 25 Juli 1949. 5. Mededeling ingekomen stuk ken. 6. Verzoek v. d. R.K. School besturen van Heusden en Herpt om beschikbaarstelling van gel den ex. art. 72 der L.O. wet 1920 te weten voor a. De Bijz. School te Herpt voor het aanschaffen van gym- nastiekwerktuigen tot een bedrag van 459.15. b. De Bijz. Meisjesschool voor het vergroten van de inventaris van het 7e en 8e leerjaar tot een bedrag van 1621.30. c. De Bijz. Jongensschool voor het aanschaffen van die artike len tot een bedrag van 1550.—. waarvan 1000.— oorlogs-' schade. 7. Verzoek om subsidie van: a. De besturen van de R.K. ca Prot. Bewaarschool. b. De R.K. Bibliotheek „Sint Joseph". c. De Kath. Blindenzorgvereni ging „St. Antonius van Padua". B. en W. stellen voor deze verzoeken te behandelen tegelijk met de vaststelling van de ge meentebegroting 1950. 8. Verzoek van Mevr. Wed. Garstman om tegemoetkoming ex. art. 13 der L.O. wet 1920 ten be hoeve van haar zoontje, die de Prot. School voor Mulo te 's- Bosch gaat bezoeken, met voor stel van B. en W. 9. Wijziging begroting Burger lijk Armbestuur Herpt 1948. 10. Benoeming commissie van onderzoek gemeenterekening 1948. 11. Rekening Godshuizen 1948. 12. Sluiting. Geslaagd. Op het te Amsterdam gehou den examen vakbekwaamheid Smelterijbedrijf slaagde o.m. onze dorpsgenoot de heer W. Boelen. De heer Verhoeven, 1ste ambte naar ter gemeentesecretarie van Sprang-Capelle, overleden. Zaterdagnacht overleed na eën kortstondig ziekbed (Dinsdags te voren was hij nog in functie) de heer B. Verhoeven, le ambtenaar ter secretarie van de gemeente Sprang-Capelle. Sedert de vere niging van de voormalige ge meenten Capelle, Vrijh.-Capelle en Sprang, heeft de heer Ver hoeven, die tevoren werkzaam was ter gemeentesecretarie van voormalig Capelle, de gemeente Sprang-Capelle gediend. Naast deze gemeentelijke functie was de overledene meer dan 30 jaren kassier van de Coöp. Boerenleen bank te dezer plaatse, voorzitter van de Chr. Schoolvereniging aan de Loonsedijk, terwijl hij in de -gemeente Loonopzand-Kaats- heuvel, waar hij woonachtig was, deel uitmaakte van de gemeente raad. Op ruim 62-jarige leeftijd is de heer Verhoeven aan zijn gezin, aan zijn secretarie en aan zijn werkzaamheden op verschillend terrein door de dood ontrukt, en onverwacht is een einde gekomen aan zijn werkzaam leven. Voor SMYRNAWERK naar KIEBOOM. Pracht Wol f 1.50 per 1 00 gr. Gaas - Haakjes Ook voor ons blad was hij ve- ge winternarigheid daaronder was verwisseld voor een korter dito. We hebben geld uitgegeven, veel geld aan ijsjes, pruimen en rol letjes pepermunt, aan tabak en snuisterijen. Dat kon, omdat we een jaar lang elke stuiver twee maal hadden omgekeerd. We hebben duur gegeten in een res taurant, waar je niet hoefde vaat te wassen na afloop en waar het bed steeds lag gespreid waar je schoenen blinkend gepoetst bui ten de deur wachtten en 'n douche je geblakerde snuit verfrissing bracht. We hebben ooooh en aaaah geroepen bij elke mooie boom, struise koe, oneindige kim en bij prachtig vuurwerk, torens en heuvels beklommen en naar be neden gestaard, rondvaarten ge maakt, blaren gelopen en voeten op tafels gelegd, as gemorst op karpetten en „sorry" gepreveld. Ach, en toen zijn we weer da gen gaan tellen, dagen en nacht jes. Nog drie (het eten smaakte slechter) nog twee (het weer werd beroerd) nog een (akelige mensen zijn er toch in dit pensi on). De avond voor het vertrek hebben we het vuile goed in de koffer gesmeten en met de hele familie op het deksel gezeten om het ineens zo vol geworden dinq dicht te persen. We hebben die avond zonder pyama geslapen en geen tanden gepoetst en eigenlijk niet eens geslapen. We zijn naar het station ge strompeld, moe, vies en humeu rig. Jantje, hou je vuile benen van de bank. Je bekleddert die Mevrouw Kaartjes meneerVerduveld, welke zak Die smerige vesten ook. Effe mezelf uitkleden con ducteurZachies an meneer, U zit niet meer op de boulevard. Jongens, ik ben wat vergeten me jasje, me handdoek...... Ook dat nog. De woonplaats doemt op uit de mist. Zwarte rookplui men hangen daarboven en stin kenDe mensen dringen weer en hebben haast. Daar gaat m'n chef en daar een schuldeiser, die opgedirkte madame van de buurt. Thuisgordijnen neer, bloemen dood, stof. Licht en water afge sloten, geen melk voor de koffie en geen koekje. Brrrrr. Achter de deur een gletscher post uit de brievenbus kranten, dwangbevelen en briefjes als wasman geweest, komt Dinsdag terug, meteropnemer geweest, kwitantie krant aangeboden, een kwartje incasso a.u.b. Het keurs lijf van de alledaagse dag wordt ons weer aangelegd. We zijn weer thuis. En toch al kunnen we eerst moeilijk wennen en zouden we „Er zal nlfts anders opzitten, Joop". „Of we zullen ons wagentje moeten verkopen." .„Dat nooit", antwoordde de met Fred aangesprokene be slist, „dan nog liever met van Speijk de lucht in „Och, constateerde de ander zorgeloos, „zonder geluk vaart niemand wel. We zijn nu on geveer aan het einde van ons Latijn gekomen en dus zal er wel weer wat voor ons in het zicht zijn. Vooruit, de tank is weer vol. Laten we eens gaan zien, in wat voor nest we nu terecht zullen komen. Het- wagentje werd gestart en gehoorzaam ging het weer vooruit de toekomst tegemoet. Doornenberg was een slape rig dorp. Dat was de eerste conclusie van de beide auto- mobilistische gelukzoekers, toen ze het dorp inreden. Het was omstreeks twaalf uur en het plaatsje leek wel uitge storven. In de kom van Door nenberg stopten ze en keken over het grote plein met zijn i-eusachtige, schaduwrijke bo men. Toen de klok van het kerkje het middaguur had ge meld, werd er ergens vanuit een verborgen hoekje van het plein een deur geopend en 'n schare schooljeugd kwam naar buiten. Enkele van hen keken nieuwsgierig naar de beide globetrotters, die uit een pa pieren zak broederlijk hun laatste belegde broodjes deel den, maar 5 minuten later wa ren de kinderen in verschil lende richtingen verdwenen en nadat een lange magere man en een jonge vrouw die de beide vrienden kwalifi- Nooit hebben wij geweten waai'om de organisatie van zelfstandige kruideniers het Spar-teken in haar schild voerde en zich De Spar noemde. Op de Spar-beui's 1949 die dezer dagen in Casino in Den Bosch werd gehouden, werd ons deze we tenschap bijgebracht. „Door eendrachtig samenwerken profiteren allen regelmatig"; neemt U de eerste letters van deze spreuk, en de oplossing is gevonden. Vernuftig uitgedacht en Spar kan zo mooi in verband ge bracht worden met sparen. Dinsdagmorgen is dan de Spar-beurs, waarover wij reeds eerder schreven, offici eel geopend in het bijzijn van vele genodigde fabrikanten, grossiers en winkeliers; ook uit België waren er winkeliers en grossiers en zij allen wer den welkom geheten door de heer J. v. d. Heyden, directeur van de N.V. v/h v. Mol-Pau- wels, de Spar-grossier in Nieuwkuijk, die er op wees dat deze beurs mede een de monstratie naar buiten was van hetgeen De Spar betekent. Deze beurs was er ook om te verkopen, als een compen satie voor de fabrikanten, wier reizigers bij de Sparwinke- liers nu eenmaal niet zo nodig zijn als elders. De 330 Zuide lijke winkeliers zouden nu echter wel zorgen dat deze beurs ook commerciëel ver antwoord was. Deze beurs was ook belangrijk om het contact dat gelegd en vernieuwd werd tussen de meest vooraanstaan de levensmiddelen-fabrikan ten van Nederland en 'n groot aantal flinke zelfstandige kruideniers. Tenslotte richtte de heer v. d. Heyden een opwekkend woord tot de fabrikanten, dié zouden moeten erkennen dat De Spar baanbrekend werk had verricht voor de zelfstan dige winkelier. De tijden zijn veranderd, de fabrikanten kunnen de stimulerende wer king van de winkeliers niet meer blijven ontkennen, al dus de heer v. d. Heyden. Hij sprak tot slot nog een woord van dank tot allen die deze beurs mede mogelijk hadden gemaakt. De heer Willems-Floet, di recteur van de Spar-Centrale in Amsterdam, die de beurs officiëel zou openen, zei dat een dergelijke beurs een twee ledig doel had; op de eerste plaats het verstevigen van het verband tussen fabrikant grossierwinkelier en op de tweede plaats het verkopen. Sprekend over het eerste lid van dit doel, wees de direc- Schittarenda patronen. Het bericht van zijn overlijden werd Zondagmorgen met gevoe lens van grote deernis in de ge meente ontvangen, gevoelens, welke in de eerste plaats uitgin gen naar zijn echtgenote en zijn kinderen. Zij hebben hun man en vader verloren en alleen zij, die eenzelfde verlies hebben moeten lijden, weten wat dat betekent. Op elk terrein, waarop de heer Verhoeven werkzaam was, zal zijn naam door allen, die met hem samenwerkten of in aanra king kwamen en die hem goed hebben leren kennen, met eerbied worden genoemd. Hij deed in al de door hem beklede functies wat zijn hand te doen vond, en hij deed zijn werk rustig en met overleg. Kalm en evenwichtig als zijn persoon, waren zijn woorden en zijn daden. Als hij sprak, mocht er naar hem worden ge luisterd. Velen hebben de vriend schap en hulpvaardigheid van de heer Verhoeven onder alle moge lijke omstandigheden ervaren en zij allen zullen hem missen, deze trouwe man. Men zal hem missen, niet alleen in zijn familiekring, maar ook ter gemeentesecretarie en in de colleges, waarin hij zit ting had. Maar allen zullen in zijn nagedachtenis de gave her innering bewaren aan een goed mens.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2