WAALWYK li Uil de Provincie DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 SEPTEMBER 1949 PATER ALBERTUS O.F.M. NABETRACHTING OVER EEN RAADSVERSLAG. waarmede de raad accoord ging. Spr. had gedacht dat bij de nieuwe verhouding 5 R.K. en 2 Prot. eerstgenoemde fractie maatregelen zou ge troffen hebben om de verde ling der wethouders-functies anders te regelen. Deze ver klaring lokte geen verder de bat uit en er werd overgegaan tot stemming, waaruit bleek dat gekozen waren de oude wethouders n.l. Th. Buijs en Jac. Groen, beiden met 5 stemmen en 2 blanco. Een verzoek van de inwo ners der Pompstraat om be strating werd ingewilligd. Een verzoek was binnenge komen van de R.K. School besturen van Heusden en Herpt om beschikbaarstelling van gelden ex art. 72 der L.O. wet 1920, te weten voor a. De Rijz. School te Herpt voor het aanschaffen gymna- stiek-werktuigen tot een be drag van 459.15. b. De Bijz. meisjesschool voor het vergroten van de in ventaris van het 7e en 8e leerjaar, tot een bedrag van 1621.30. c. De Bijz. jongensschool voor het aanschaffen van de artikelen tot een bedrag van 1550, waarvan 1000 oor logsschade. (Dit laatste bedrag werd ter vergadering gewij zigd). B. en W. stelden voor hier op goedgunstig te beschikken. Het lid v. Herpt vraagt of het oude college van B. en W. dit voorstel aan de nieuwe raad kon voorleggen #omdat deze toch pas zo juist gekozen is. De voorzitter zegt dat de ad ministratie door moet gaan en niemand heeft daar ooit be zwaren tegen gemaakt. Ook nu bleek zulks niet 't geval tc zijn. Het lid Dekkers zegt dat met dergelijke kinderachtige opmerkingen maar tijd verlo ren gaat, waarop nog even een korte woordenwisseling ontstond tussen hem en 't lid v. Herpt. De voorzitter be zweert en verzacht deze „on aangename trek" in deze len te-vergadering en sluit hier na deze discussie. Nadat het lid Verschuren nog enkele za kelijke opmerkingen had ge maakt, o.a. over gezamenlijk gebruik van diverse werktui gen, welke de voorz. bevredi gend beantwoordt, wordt het voorstel door de raad zonder stemming aanvaard. Subsidie-verzoeken waren binnengekomen van a. De besturen der R.K. en Prot. Bewaarscholen. b. De R.K. Bibliotheek „St. Joseph". c. De Kath. Blindenzorg ver. „St. Antonius van Padua" en d. Katholieke Gezinszorg te Waalwijk. B. en W. stellen voor deze verzoeken te behandelen bij de vaststelling van de ge meentebegroting. Zulks werd aangenomen, nadat de leden Dekkers en te Vruchte nog enige inlichtingen hadden ge vraagd. Een verzoek van mevr. de wed. Gartman, om tegemoet koming ex art. 13 der L. O. wet 1920 ten behoeve van haar zoontje, die de Prot. school M.U.L.O. te Den Basch gaat bezoeken, werd ingewil ligd. Tenslotte werd de begroting Burgerlijk Armbestuur Herpt 1948 gewijzigd en twee com missies benoemd één voor onderzoek gemeentebegroting 1948 en één voor rekening Godshuizen 1948, waarin zit ting hebben a. Verschuur, v. Bladel en te Vruchte en b. Dekkers, te Vruchte en van Herpt. Hsgzn. GEMEENTERAAD VLIJMEN. In vervolg op de korte mede deling in ons vorig nummer om trent de wethouderskeuze, nog 't volgende omtrent deze eerste raadszitting. Nadat de voorzitter de nieuwe raad een hartelijk welkom had toegeroepen en een beroep deed op de raad voor prettige samen werking in 't belang der gemeente Vlijmen en zijn inwoners, had de beëdiging plaats van de raadsle den. De nieuwe raadsleden zijn de heren v. d. Broek, v. d. Houdt, Oremans, v. Oyen, Spanjers, v. Son en Samuels. De oude raads leden zijn de heren v. Bokhoven, Berkelmans, Dekkers, v. d. Mee- rendonk, v. d. Ven en Wijkmans. Zoals bekend werden als wet houders gekozen de heren van Bokhoven en Berkelmans. Bij de eerste stemming behaalde v. Bok hoven 12 stemmen en v. d. Mee- rendonk 1 stem. Bij de tweede stemming was de uitslag Berkel mans 10 stemmen en v. d. Houdt 3 stemmen. De wethouders dank ten de raad voor het in hen ge stelde vertrouwen en beloofden hun beste krachen te zullen blij ven geven, om de belangen van Groot-Vlijmen en zijn bevolking steeds te behartigen. De voorzit ter feliciteerde de wethouders met hun benoeming. De notulen der vorige vergade ring werden op kleine aanmer kingen na van de heren v. d. Meerendonk en v. d. Ven goed gekeurd. De ingekomen stukken, waaronder vele aanvragen van verschillende verenigingen betref fende subsbidie werden voor ken nisgeving aangenomen. Hierna had de verkiezing plaats van een voorzitter en twee leden voor de landerijencommissie. Ge kozen werden de leden Dekkers met 11 stemmen, voorzitter van Son 9 stemmen en v. d. Meeren donk 8 stemmen. Tot leden van het Woningbedrijf werden geko zen Wijkmans 11 stemmen, v. d. Meerendonk 10, v. Oyen 9 en Spanjers 7 stemmen. In de com missie Wooruimtewet kregen zit ting Mej. H. Paardekooper met 11 stemmen, M. A. v. Wagen berg 9 stemmen, Dekkers 8 stem men, N. W. de Bonth 7 stemmen. Na herstemming werd nog geko zen het lid v. d. Broek met 10 stemmen. Door de voorzitter wer den de leden v. d. Meerendonk, v. Son, v. Oyen, Samuels en Dek kers aangewezen in de commissie voor het uitbreidingsplan Groot- Vlijmen. Een kasgeldlening tegen 1 pCt. per 3 maanden bij Lentjes en Drossaerts te 's-Bosch werd vast gesteld. Bij de rondvraag sprak het lid Wijkmans zijn afkeuring uit te gen de pressie, die op de leerlin gen der Meisjesschool wordt uit geoefend om schoolmateriaal me de te brengen, waarop de voor zitter een nader onderzoek toe zegde. Het lid Samuels vroeg verbe tering aan de weg aan de Dijk te Nieuwkuijk. De voorzitter zal hierop atten deren en deelde op de vraag naar 't Welvaartsplan van 't lid v. d. Ven mede, dat dit gereed is en spoedig zal worden ingediend. De leden Sprangers en Dek kers spraken nog over bevloei ing, ruilverkaveling enz., om de waterstaatkundige toestand te verbeteren, waarop de voorzitter toezegde hieraan de volle aan dacht te zullen wijden en een des kundig advies hieromtrent in te winnen. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN BRABANT. Al is het bezoek van Ko ningin Juliana en Prins Bern- hard aan onze provincie weer enige dagen voorbij, toch wil len we in aansluiting op ons vorig bericht nog iets zeggen over de zegetocht door een deel van Noordbrabant. Na de rondrit van IV2 km. door ongeveer alle straten van Den Bosch, waarlangs tienduizenden van stad en land stonden geschaard en niet ophielden het vorstelijk paar enthousiast toe te jui chen, ging 't naar St. Mich.-. Gestel, naar Schijndel, waar duizend duiven werden opge laten, naar St. Oedenrode, waar het muziekcorps der landelijke ruiters de stoet voorafging. In Best werd een krans gelegd bij 't oorlogs monument en in Oirschot dansten de meisjes rond de eeuwenoude toren. In Middelbeers, waar mevr. Smulders-Belien, de enigste vrouwelijke burgemeester des lands, de scepter zwaait, zat de Koningin aan aan een echt Brabantse koffietafel in de versierde stal van 'n hoeve en in Hilvarenbeek waren er de wildemannen en dorpsnarren, die schoenen poetsten en wer den reidansen en hoogtestan den uitgevoerd. In Tilburg was 't enthou siasme zeer groot en voor 't paleis-raadhuis zongen 15.000 schoolkinderen „de Vorsten-, jubel". Op 't stadhuis werden de wethouders en alle raads leden voorgesteld. Oosterhout kreeg een bezoek aan 't kloos ter Catharina-dal, een stich ting van 1270, waar het ko ninklijk paar tekende in 't gulden gastenboek. Op de Markt werd in een levende beeldengroep H. M. een zege wens toegesproken en daarna ging 't over Made naar Lage- Zwaluwe. Hier begon de tocht die 345 z.g. „line-crossers" van November '44 tot Mei '45 hebben gemaakt om via de Biesbosch 't contact tussen de geallieerde legers en de on dergrondse strijdkrachten te onderhouden. Vier politie-bo- ten brachten de stoet naar Sophia-hoeve, destijds het hoofdkwartier. Daarna ging 't naar Sleeuwijk, waar de auto's de veerpont opreden en aan 't bezoek een einde kwam. Een bezoek waaraan H. M., de Prins en ook 't volk van Brabant de schoonste herinne ringen zullen bewaren. De trouw en aanhankelijkheid van het Brabants volk is wel op zeer bijzondere wijze in deze dagen tot uiting geko men. Ons verslag in het vorig nummer was niet geheel juist. De genodigden op de gala avond in Casino (liefst een 1000 tal) konden begrijpelijk niet allen aan de Koningin worden voorgesteld. Dit was alleen gereserveerd voor een 35-tal geestelijke en wereld lijke hoogwaardigheidsbekle ders, prominenten uit 't ver zet en bijzondere functiona rissen. Onder dezen noemen wij burgemeester A. Snels van Drunen, als voorzitter van de afdeling Noordbrabant der Stichting 1940—1945 met mevrouw, de heer Drs. P. v. Loon te Waalwijk, directeur van het Prov. Opbouworgaan, die mede de sociale en chari tatieve instellingen in Noord brabant vertegenwoordigde. Onder de genodigden op de gala-avond was nog aanwezig de heer J. v. Heesbeen, lid der Prov. Staten en voorzit ter der Kamer van Koophan del en Fabrieken te Waalwijk en dhr. Wachtels v. d. Berg, namens de Prov. Geref. Jeugd organisatie. N.V. „NOORD-BRABAND" Volgens 't jaarverslag over 1948 van de N.V. „Noord-Bra- band", Maatschappij van Ver zekering op het Leven te Waalwijk was de productie zeer bevredigend. Zij be droeg 20.551.173.96 (vorig jaar 19.975.066.61), gevende een netto vooruitgang van 9.975.056.83, tot een totaal verzekerd bedrag van circa 160 millioen gulden. De uitkeringen bij overlij den bedroegen 725.655.08 (v. j. 719.817.76), terwijl het bedrag der afkopen toenam, als gevolg der tijdsomstandig heden tot 809.881.01 (v. j. 453.264.91). Aan premiën werd ontvangen een bedrag van 5.562.497.80 (vorig jaar 5.085.652.56). De op veilige grondslagen berekende wiskundige reserve steeg met 1.745.417.64 tot 29.734.524.95. De berekening heeft plaats gevonden met een gemiddelde rentevoet van 3.28 (v. j. 3.29), terwijl de ge middelde rente der beleggin gen 3.34% (v. j. 3.20% be droeg. De financiële resultaten waren gunstig, zodat het mo gelijk was de vrije reserves met 264.913.86 te verhogen tot het totaal bedrag van 1.147.432.24. OVERLEDEN. Maandag 5 Sept. j.l. over leed in zijn klooster te Hel mond de Hoogeerw. Pater Albertus van de orde der MinderbroedersCapucijnen. Pater Albertus (Cornelis Jo annes Joseph de Bree) werd op 19 Februari 1884 te Waal wijk geboren. Op 3 October 1900 trad hij in de Orde der Capucijnen, zodat hij juist 3 October van dit jaar zijn Gouden Kloosterfeest zou hebben gevierd. In 1901 werd hij geprofest en 13 Juni 1908 priester gewijd. In de bijna 50 jaren kloos terleven heeft Pater Albertus veel functies vervuld: hij was achtereenvolgens Lector, Secretaris-Provinciaal, Gar diaan, Definitor en Vicaris- Provinciaal. Zijn laatste ambt voor zijn dood was conrector van het R.K. Ziekenhuis te Helmond. In de morgen van de 5e Sep tember is hij plotseling over leden, na nog voorzien te zijn van het H. Oliesel. Hij was de oudste van 3 priesterbroers. Op 7 September om half 11 is Pater Albertus plechtig begraven en op het klooster kerkhof in Helmond ter aar de besteld. ZILVEREN JUBILEUM. Donderdag 8 Sept. j.l. was het 25 jaar geleden dat de heer M. v. d. Mee bij de N.V. Noord Braband alhier in dienst was gekomen. Na als beginneling natuurlijk een voudig werk te hebben ge daan, kwam hij al spoedig aan de afdeling Rekening-Courant. Maar het grootste deel van zijn loopbaan heeft de heer v. d. Mee aan de afdeling boekhouding gezeten, waar aan hij nu als sous-chef werk zaam is. Op de dag van 't jubileum werd l's morgens om half 9 een H. Mis opgedragen in de parochiekerk van St. Cle mens, gezongen door de koor leden onder het personeel, onder leiding van de heer Duyvelaar. Later werd de jubilaris met zijn echtgenote door het per soneel thuis afgehaald en op kantoor door de directie ont vangen. Bij de algemene hul diging sprak één der direc teuren, de heer J. Timmer mans, hem toe. Hij wenste de heer v. d. Mee geluk en prees vooral zijn ijver en nauwgezetheid. Als blijk van waardering ontving de jubi laris van de directie een ge schenk onder couvert. Namens het personeel, en in het bijzonder zijn afdeling, sprak de heer Duyvelaar. Ook van zijn collega's ontving de heer v. d. Mee enkele aardige cadeaux. Verder waren er veel bloemen en schriftelijke gelukwensen. De jubilaris zelf dankte di rectie en personeel en nodig de zijn afdeling en hen die langer dan 25 jaar bij de maatschappij werkzaam wa ren, bij zich thuis uit. Het ge hele personeel had die dag verder vrijaf. WAALWIJKERS CONCERTEREN TE 's-HERTOGENBOSCH. In ons vorig nummer ver meldden we de Waalwijksé gezelschappen en personen die hun medewerking zullen verlenen aan een concert te 's-Bosch op Zaterdag 24 Sept. a.s. ter gelegenheid van de Poppententoonstelling aldaar. Volledigheidshalve zij nog vermeld dat ook dhr. Johan Verhoeven alhier is uitgeno digd en als piano-solist aan dit concert zal medewerken. WEER THUIS. De gehele Stationsstraat was 1.1. Woensdag in vlagge- tooi, toen de soldaat A. van Venrooy uit Indië in het ou derlijke huis terugkeerde. De buurtvereniging „de Sticht" bood hem een rijwiel aan, ter wijl ook van andere zijden grote belangstelling werd ge toond. CHR. H.B. S. De Chr. H.B.S. alhier is be gonnen met 48 leerlingen, als volgt over de klassen ver deeld: le klas 21; 2de klas 16 en 3de klas 11 leerlingen. THEATER PLEZIER MET TOON HERMANS. Zo maar zonder enig pro gram, alleen met de aanbie ding van „Drie in de pan" bestaande uit de grote succes sen van 1947, 1948, 1949, heb ben we ons Donderdagavond overgeleverd aari Toon Her mans, Jan van Ees, Wiesje Bouwmeester en de anderen die dit Theater Plezier vol ledig maken .Het is overigens geen onaardige naam die ze voor dat theater bedacht heb ben. Je snapt alleen niet hoe ze er op komen. Want moet je die Toon Hermans met een doodnuchter gezicht op de planken zien stöan als hij het publiek goede avond komt wensen. En Jan v. Ees idem. En familie-drama's als die mensen spelen! Eerst a la Pa ris, dan op zijn Amsterdams. Je wordt er compleet koud van. Daar bleef het niet bij. Toon zong nieuwe liedjes over zijn vaderschap, zijn nieuw beroep van hondjes-uitlater, over Duitsland in zijn nieuwe gedaante als Mariandel enz. Verder spreekt en zingt hij vlot allerlei talen uit de hele wereld. Wie nog nooit mannen heeft zien kaarten zoals vrou wen dat doen, had er in Mu sis Sacrum de zuiverste weer gave van kunnen zien. Kortom, U begrijpt dat we veel plezier hebben gehad en dat de volle zaal uitbundig reageerde op de vele grappen, sketches, liedjes en niet te vergeten op hetgeen de Cana dese zanger bracht. En nu maar weer tot het volgend jaar. Theater Plezier zal dan ongetwijfeld weer welkom zijn in Waalwijk. SCHOOLZWEMMEN. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Waal wijksé schoolwereld, werden Woensdag in het zwembad „Hoefsven" de examens af genomen voor de schoolzwem- diploma's A en B, ingesteld door het Ministerie van O. K. W. Leerlingen van de Openba re Lagere School, de Nuts U.L.O. School, de R.K. Huis houd- en Industrieschool en de R.K. M.M.S. namen er aan deel. De examencommissie be stond uit de heer M. Migchel- sen, consulent Lich. Opv., mej. v. d. Pennen, lerares gym nastiek M.O., de heer M. v. d. Heijden, hoofd O.L.S. en de heer D. Reitsma, chef bad meester. Aangemoedigd door hun medescholieren gingen de jeugdige candidaten in kleine groepjes te water om de vrij zwaren eisen af te leggen. Wanneer ooit, dan toch ze ker deze morgen bleek over duidelijk, van welk een enorm belang zwemmen voor kinde ren is. Niet alleen is het de meest volmaakte lichaams oefening, maar het stimuleert hun zelfvertrouwen in hoge mate. Moge de tijd niet ver meer zijn dat zwemmen op alle scholen in Nederland ver plicht vak wordt. Het aantal verdrinkingsgevallen in ons zo waterrijke land zal er ge ducht door teruglopen. Voor het diploma A slaag den de jonge dames Coba v. Gerwen, Paulien Barel, Hen- nie v. Dongen, D. Brander horst, Bella Thomas, R. Klerkx, W. Wanten, J.. v. Zeist, J. Blok, W. v. Helvoirt, J. v. Eeten, C. v. Heeswijk, A. Molegraaf, A. Buijkx, R. Wanten, D. v. Noort, D. Smol ders, L. v. d. Schans, L. Sie- burg, C. Sieling, N. Bonis, R. Hoeben, H. de Vries, I. Dirks, A. Charpentier. Afgew. één. Diploma B Coba v. Ger wen, P. Barel, H. -v. Dongen, D. Branderhorst, B. Thomas, J. v. Eeten, W. v. Helvoirt, N. Bonis, A. Goudberg, A. v. d. Wind, C. Sieling, D. Smol ders, B. Knier. Afgew. één. Diploma A werd door de volgende jongeheren behaald: Ad Schoondermark, H. Bonis, A. Nelis, C. Veltman, J. Blok, B. Ophorst. Dipl. B.: H. Bonis, A. Nelis, C. Veltman, J. Blok, A. Gouda. SCHAKEN. Gedurende de zomermaan den hebben de schaakstukken gerust, dat wil zeggen: in clubverband werd niet ge speeld. Natuurlijk werd het spel in die tijd wel bij wijze van huisvlijt beoefend, want van volbloed-schakers kan nu eenmaal niet verwacht worden dat ze weken achter een hun schaakbord met rust zouden kunnen laten. Maar nu is de tijd voor het club schaken weer aangebroken en zijn de leden van de Waal wijksé Schaakclub op de eer ste Woensdag van September bijeengekomen om de plan nen voor 't komende seizoen te bespreken. Besloten werd om, evenals vorig jaar, een wintercompetitie met dubbe le ronden te spelen in groe pen van acht en daarmee een voor j aars wedstrijd in twee gelijkwaardige groepen. In de tientallen-competitie van de Noord-Brabantse Schaakbond zal het eerste 'tiental uitko men in een opstelling, welke slechts weinig afwijkt van die van het vorige seizoen. De beslissing, of ook nog met 'n tweede team zal worden uit gekomen, werd nog even aangehouden. De leden, die de bijeen komst niet konden bijwonen, worden verzocht in ieder ge val Woensdag a.s. op de club avond te komen, zodat de groeps-indeling op vlotte wij ze kan worden afgewerkt en met de onderlinge competitie een aanvang kan worden ge maakt. Nieuwe leden zijn als steeds van harte welkom. BURGERLIJKE STAND. Geboorten Waltherus z. v. P. L. Bogaarts-Kraneveld te Loonopzand. Franciscus A. z. v. P. C. Staal-van Seters. Cornelia J. d. v. C. D. van Campen-Kleijgeld te Sprang- Capelle. Overlijden Arnolda J. P. van der Westen 69 j. echtg. E. v. Herpt. Anna M. van Gulik 54 j. echtg. van J. van Zwietering te Sprang-Capelle *- Johanna C. Nieuwenhuij- sen 90 j. Paulus Verhoeven 85 j. wedr. A. C. Klerx. IIu\v.-Aangiften J. A. Leij- tens 25 j. en C. Klerx 24 j. beiden te Waalwijk. S. G. van den Berg 23 j. te Goirle en II. H. T. Hurkmans 23 j. te Waalwijk. Huwelijken J. Krol 34 j. te Spr.-Capelle en J. C. Schoon dermark 23 j. te Waalwijk. C. H .Maas 46 j. en A. M. T. Meyer 48 j. beiden te Waal wijk. Ingekomen W. C. van den Berg van Weesp. C. A. Bouwhuis van Heerenveen. J. C. Verdegaal van Culem- borg. C. M. Brands van Millingen. J. N. B. H. Boers en gezin van Eindho ven M. Wevers van Zeven bergen C. E. v. d. Gouw van Maastricht J. B. Antes van Doetinchem C. H. Janssen van Heeswijk G. v. Rooij van Lith T. M. A. H. Kools van Culemborg. Vertrokken: L. N. J. v. Bla del naar Leusden (U.) L. F. M. Dumoulin naar 's-Bosch M. C. v. Duijl naar 's-Bosch H. W. J. M. Bergmans naar Dongen W. P. Keijlard naar Amsterdam A. J. E. M. v. Loon naar Oisterwijk J. P. H. v. Loon naar Ouden bosch C. M. J. v. Huiten naar Loonopzand C. P. J. Veraa naar Oudenbosch A. M. Scheepers naar Oosterhout C. P. Maas naar Eindhoven H. T. J. M. Minke naar Voorhout K. H. v. d. Lin den naar Rotterdam W. A. P. Teurlings naar Voorhout J. G. L. Blom naar Boxmeer M. J. A. Sengers naar Over- asselt C. B. L. A. Raming naar Sittard T. C. C. de Ronde naar Voorschoten J. W. A. M. Adriaanse naar St. Michiels Gestel M. Slaats naar Amsterdam J. E. F. Sluijter naar Laren. DRIELING GEBOREN TE DUSSEN. Dezer dagen werd het gezin P. Donkersloot-v. d. Schans te Dussen vergroot door de geboorte van een drieling. De babies, alle drie jongens, ma ken het, evenals de moeder, uitstekend. VRAGEN en MENINGEN van onze lezers Wie geeft wat hij heeft is waard dat hij leeft. Motto „En laat de klok maar luiden". Klokken, hoe heerlijk, hoe mooi, hoe schoon. Wat zijn ze bezongen in sage, legende, litte ratuur en in het doodgewone chanson. Wat besteedt de film er geen aandacht aan. Wat een bezieling komt er niet uit een klok, uit dat edele brons, uit die broze materie Wat betekent een klok niet voor de mens Klokken, symbolen van .uitge laten vreugd en jubel, maar ook van droefenis en leed. Toch zijn klokken zo blijde. Wat moet een streek, een stad niet rijk zijn, als ze klokken be zit, vooral als het klokken zijn. gegoten in de Middeleeuwen, door meesters als van Wou en Wes- terhaes maar last not least, óók als ze zijn geschonken door de vrijgevigheid van haar burgers. Vrijgevigheid en weldadigheid van burgers, wat een blijk van burgerzin en wat een grootse burgerdeugd. Onlangs waren we in 'n streek (in Twente) waar deze deugden zeer intensief beoefend werden. Mensen, en wel industriëlen en grote zakenlui, z.g. „vermaledij de" liberalen, maar met een hart van goud, van vrijzinnig-protes tantse en humanistische huize, schonken niet alleen klokken, maar gaven en geven zelfs ton nen gelds weg aan Roomse ker ken, kloosters en ziekenhuizen, schonken volksparken, natuurre servaten, overdekte zwembaden, musea, jeugdhuizen, restaureer den kastelen, deden veel voor de landbouw en gaven blijk van een grote gesteltenis voor de deugden van vrijgevigheid en weldadig heid, om van sociale gerechtig heid nog maar niet te spreken typerend voor het „tolerante" ka rakter van die streek was, dat z.g. „modern" georganiseerden 't meubilair schonken voor een te huis van z.g. „confessioneel ge organiseerde arbeiders. Het schaamrood steeg ons naar kaak en wang, voor onze ogen doemden op een plaats in de Langstraat, of liever een conglo meraat van dorpen, dat o zo graag stad genoemd zou worden, waar de burgers graag „dik" doen en nogal „geldprotserig" zijn, maar waar men doodgemoede reerd kerken, torens en muziek- nissen laat vervallen Moge toch gauw en wel zeer snel een kentering ten goede in treden, heus, het wordt tijd, hoog tijd. Moge ook hier de burgerzin en het gemeenschapsbesef gaan groeien en bloeien, tot heil van God en tot heil en welzijn van de door hem geordende gemeen schap. ESQUIRE. Uw correspondent bezondigt zich weer eens (gewild of on gewild) aan een onvolkomen heid, welke naar buiten een verkeerde indruk kan ves tigen. Hij schrijft dat ik aanhou ding der notulen vroeg tot de volgende vergadering, maar zet er niet bij waarom. Ik deelde immers mede dat die cntwerp-notulen te laat (want daags tevoren) bij de leden waren ontvangen en verschil lende leden mij hadden ver zekerd ze nog niet gelezen te hebben. Door ze nu in deze vergadering wél te willen la ten vaststellen, dwong men dus verschillende raadsleden een besluit te nemen de vaststelling van de notulen is immers een raadsbesluit waarvan ze de bewoordingen (de inhoud) niet kenden. In derdaad is deze farce uitge haald. Ik ga er nu maar aan voorbij dat de voorzitter mededeelde, dat de „nieuw in komende leden" over de no- tulen-vaststelling niet konden (mochten??) meepraten. En toch moesten die leden aan de vaststelling van die notulen medewerken, want er mede over stemmen! Daarom heb ik aan die stemmingsklucht maar niet meegedaan. Voorts vergeet Uw verslag gever (opnieuw gewild of on gewild) er melding van te maken, dat ik bij de rond vraag slechts hierom ge bruik maakte van de gelegen heid om het woord te voeren, wijl op mijn in eerste instantie gestelde pertinente vraag of georganiseerd overleg had plaats gehad met de tot dat overleg toegelaten landelijke organisatie, een uiterst vaag antwoord werd gegeven. In tweede instantie werd op de zelfde pertinente vraag slechts geantwoord „mogelijk wel". Correspondent pas op, eer lijk blijven hoor, dus onpar tijdig vooral. Kaatsheuvel, 8 Sept. '49. J. A. Frans Mallens. Kaatsheuvel, 8 Sept. '49 Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van het raadsverslag der gemeente Loon op Zand in Uw blad van 8 Sept. 1.1., verzoek ik U het volgende ter rectificatie op te nemen; „In het gezegde van onder getekende is door Uw corres pondent de tendenz gelegd als zou van de verwijdering van de arbeiders-wethouder de aanleiding zijn geweest „'n onverantwoordelijke daad". Woordelijk is door mij ge zegd, dat ik tot mijn spijt heb moeten constateren, dat één der arbeiders heeft medege: werkt de arbeiders hun zetel in het college te ontnemen, en tevens dat ik constateerde dat de arbeider zijn zetel ont nomen werd, omdat de ver tegenwoordiger der arbeiders in het vroegere college, zijn medewerking onthouden heeft aan een onmenselijk besluit, een besluit dat zelfs door de herder zijner parochie ten sterkste werd afgekeurd". G. Grootswagers. Aan beide heren inzenders. In antwoord op bovenge- piaatste inzendingen van de heren Mallens en Grootswa gers, wil ik opmerken dat ik nooit getracht heb, noch ooit opdracht kreeg om volledige verslagen te plaatsen, minder neg letterlijk op te nemen, wat er gesproken werd in de raad. Als ik dit in het ver leden wel eens deed, dan vroeg ik aan de sprekers af schrift van het gesprokene en plaatste dit heel onpartijdig, zo op plaatsing prijs werd ge steld. (Beide zullen dat kun nen getuigen). De verkapte insinuatie van partijdigheid wens ik niet te accepteren, want ik durf ge rust getuigen dat nimmer de bedoeling partijdig te zijn bij het geven van verslagen, voorzat. Dat mogelijk zulke ideeën desondanks post vatten in het brein van zekere cate gorie van mensen, hoewel daarvoor niet de minste aan leiding bestaat, getuigt niet van een ruime blik. Persverslagen worden juist partijdig, wanneer men van de één woordelijk zou opne men wat gezegd werd, terwijl men zich bij de ander be- knoppen zou. In de „wijze, waarop ik het gesprokene van oud-wethouder Grootswagers weergaf, is door mij niet de tendenz gelegd als zou van de verwijdering van de arbei ders-wethouder de aanleiding 'n onverantwoordelijke daad geweest zijn. Zo hij er dat wel uit leest, dan zoekt hij blijk baar 'n stok om 'n hond te slaan. Dit in antwoord op beide inzendingen, waarbij ik als slot reeds thans de verzeke ring geef, dat ik, zo in de toekomst de bedoeling voor mocht zitten om de verslagen met „Nabetrachtingen" te completeren, ik hierop niet verder zal reageren. De correspondent voor Kaatsheuvel, Tuerlings. R.K.H.B.S. EN M.M.S. Aantal leerlingen cursus 1949—1950. Totaal aantal leerlingen H.B.S.193. Hiervan afkomstig uit Waalwijk 83 Drunen 25 Vlijmen 6 Heusden 9 Eethen 2 Sprang-Capelle 8 Loon op Zand- Kaatsheuvel 23 Waspik 11 Raamsdonk 5 Geertruidenberg 12 Madb 4 Den Bosch 1 St. Michielst-Gestel 2 Tilburg 1 Menaldumadeel 1 Totaal 193 Totaal aantal leerlingen M.M.S.: 54. Hiervan afkomstig uit Waalwijk 43 Drunen 2 Eethen 3 Sprang-Capelle 1 Loon op Zand- Kaatsheuvel 2 Waspik 2 Geertruidenberg 1 Totaal 54 UNO-ACTIE. In een vorig nummer heb ben wij medegedeeld, dat ook in onze gemeente pogingen werden gedaan om de Uno- actie van Pater de Greeve te steunen. Op een vergadering van vertegenwoordigers der 4 parochies, die onder leiding stond van kapelaan v. d. Heu vel, werd besloten op Zondag 18 en 25 September op een vijftal plaatsen de ingezetenen gelegenheid te geven hun handtekening te zetten op <Je bekende lijsten. De plaatsen zullen nader aangegeven worden.

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2