WAALWYK Laogstraatse Schutters DE LANGSTRAAT fat £ewee\.. FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. ut üE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 SEPTEMBER 1949 u- Korte berichten STEUN WETTIG GEZAG In Drunen een plaatselijk comité geïnstalleerd. GEMEENTERAAD. Hedenavond om 7.30 uur openbare vergadering van de raad der gemeente Waalwijk, ten gemeentehuize. Punten van behandeling: 1. Beëdiging lid L. A. W. Mombers. 2. Vaststelling notulen van de laatste twee verga deringen. 3. Onderzoek geloofsbrie ven nieuw benoemd lid A. P. de Raat. 4. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 500.000.—. R.K.H.B.S. M.M.S. Donderdag droeg de Zeer- Eerw. Heer Moderator Ste vens van de R.K.H.B.S. M.M.S. in de parochiekerk van O.L. Vrouw Onbevl. Ontvan gen een plechtige H. Mis op ter opening van het nieuwe schooljaar dezer beide instel lingen. Door de leerlingen der school werd met steun van leden van 't Kerkkoor van St. Jan en O.L. Vrouw op verdienstelijke wijze de Mis van Perosi gezongen, onder leiding van de heer Fr. Wil- mont. FRANSE ZANGERTJES ZONGEN IN DE PAROCHIE KERK VAN ST. JAN. Een volle kerk luisterde 1.1. Woensdag vol aandacht naar Les Petits Chanteurs de la Cöte d'Azur, die daar optra den onder leiding van hun dirigent René Callonico en hun directeur Abbé M. Le- febvre. Het oog wil ook wat en zo was het al een aardig gezicht deze jongens in hun witte habijten, als kleine monniken, door de kerk te zien schrij den. Is hun zangkunst zo al niet volmaakt, ze is in ieder ge val bekoorlijk en heel gaaf. Ongetwijfeld hebben allen genoten van de religieuze koorwerken die de zangertjes anderhalf uur lang hebben uitgevoerd. We denken in 't bijzonder aan het volkse „C'est l'Agneau de Dieu" van Praetorius met de mooie so praansolo, die zo fijn klonk in deze kerk. Men zou er zo meer kunnen noemen, maar waartoe dient het? Ons aller waardering is er niet minder om. En tenslotte is voor deze jongens het zingen niet eens het uiteindelijke doel. Ze zin gen min of meer ook uit noodzaak. Want ze zitten op een katholieke school en waarvan moet die betaald worden in Frankrijk? De ouders moeten daar zelf maar zien dat ze hun scholen in stand houden, als ze hun kin deren niet naar een staats school wensen te sturen. Nu heeft men voor deze jongens een zeer originele manier uit gevonden, waardoor ze zelf op prettige wijze kunnen werken voor hun school. In een korte toespraak vroeg Abbé Lefebvre dan ook steun voor de school en wij geloven dat zijn beroep niet tevergeefs is geweest. Verder dankte hij de ZeerEerw. Heer Pastoor, de organist, degenen die een zangertje onderdak hadden verleend en allen die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling. Het zangkoor besloot met 't machtige „Domine salvam fac" met een variant: „God zegene deze zangertjes", dat vanzelfsprekend een diepe in druk maakte. „DE WAPENSMID". Er wordt gestadig doorge werkt met de voorbereidingen van „De Wapensmid", opdat deze opera tot een werkelijk verdiend succes wordt. Wij kunnen nog melden, dat niet zoals wij aanvankelijk schreven een orkest uit Til burg zal begeleiden, maar het orkest van S. Spiero uit Den Bosch. Zo zal dhr. Wilmont, die de algehele muzikale lei ding op zich heeft genomen, naast een goed koor ook een degelijk orkest ter beschik king staan. Wij zien met belangstelling de resultaten tegemoet. EEN MOOI UITSTAPJE. Bij de herdenking van het 50-jarig bestaan der lederfa- briek Gragtmans Wiesman, was het personeel een geza menlijk reisje toegezegd. Dit nu had 1.1. Woensdag plaats. Per autobus ging het naar de mooiste gedeelten van België: de Ardennen. Een bezoek werd gebracht aan Spa, de Gileppe met cas cade de Co, enz. enz. Men zal begrijpen dat het een prachtige trip was, waar bij het aan niets ontbrak en dat de mannen zich geamu seerd hebben. Zeer voldaan en; met dankbaarheid ver zoend, kwamen ze in hun woonplaats terug. NAAR HUIS. Met het troepentransport schip „Sibajak", dat 1 Octo ber a.s. in Rotterdam ver wacht wordt, zullen uit onze omgeving repatriëren: Uit Waalwijk: J. A. M. Dekkers, Stationsstr. 31; A. J. v. d. Hoven, Victoriestr. 31. Uit Sprang-Capelle: W. J. v. Beek, Grotestraat A 180. Uit Loon op Zand: P. J. M. van Beers, Bergstraat 24. Uit Raamsdonksveer: D. Ot- tevanger, Keizersveer M 13. GUNNING. Aan de heer M. Kleijngeld, aannemer alhier, is opgedra gen het bouwen van een woonhuis voor rekening van de heer A. v. d. Kolk te Gen- deren en het bouwen van een dubbele middenstandswoning te Groesbeek, beide onder ar chitectuur van de heer A. v. Stokkum, Mr. v. Coothstr. 10 te Waalwijk. VERENIGING VAN KERK ORGEL- EN HARMONIUM BESPELERS voor de Langstraat en Het Land van Altena en Heusden. Op Zaterdag 10 September werd in de Ned. Herv. Kerk te Waalwijk (Besoijen) bo vengenoemde vereniging op gericht. Het doel dezer ver eniging hebben wij reeds in een vorig nummer Uiteenge zet. Het bestuur is voorlopig als volgt samengesteld: Voorzitter: J. H. Ros, oud organist der Ned. Herv. Kerk te Drunen. Secretaris-Pen ningmeester: H. C. van der Hammen, organist der Ned. Herv. Kerk te Baardwijk en Drunen. (Adres: Noorder Pa rallelweg 43 Waalwijk, v.m. Baardwijk). Nadat de vereniging was geconstitueerd en verschillen de besprekingen waren ge houden, werd het programma voor de eerstvolgende verga dering opgesteld. Deze zal worden gehouden op Zater dag 24 September 's avonds 7 uur in de Ned. Herv. Kerk te Veen. De organist van deze kerk, de heer Blankers, zal een bespeling geven van Psalm 1 en Psalm 2, terwijl een vrije Psalm (Psalm 86) door hem ten gehore zal wor den gebracht. Daarna wordt een bespreking over de ge leverde muziek gehouden. Hierna zal de heer v. Hel- voirt, organist der Ned. Herv. Kerk te Vlijmen, een orgel stuk van Bach doen horen. Vervolgens houdt de heer Ros een causerie over onze kerk gang en ons kerkgezang. Hier over zal eveneens een bespre king worden gehouden. Tenslotte zullen de huis orgelbespelers in de gelegen heid gesteld worden enige vrije stukken te doen horen, waarover ook een bespreking zal volgen, indien dit gewenst wordt. Nadat al de zaken voor deze eerste, vergadering waren ge regeld, sloot de voorzitter dit samenzijn met dankgebed. Elke laatste Zaterdag der maand zullen de besprekin gen gehouden worden in de nader aan te wijzen kerken. Nieuwe aanmeldingen worden gaarne ingewacht bij de se cretaris, die ook gaarne be- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 7) „Kom maar eens hier, da mes, riep hij naar buiten, dan zullen we de band behoorlijk repareren. Hij zette het ve hikel onderste boven op een stuk konje en in een minimum van tijd lag de band er af. De drie meisjes stonden in een kringetje om Joop heen. Fred draaide de lichtbak uit en wil de juist helpen, toen 't doch tertje van de boer met de melk kwam. „Jullie zijn al vroeg op het pad", vond Joop, intussen de band rond het gat met ben zine schoonpoetsend. „Vacantie, zei één der da mes, we maken een fiets tocht met zijn drieën. Vriendinnen ziet U"* „Drommels, vervolgde Joop lachend, dat is niet gek. Kan ik niet meerijden?" „Neen, antwoordde de aan gesprokene met een komisch strak gezicht, we zijn verstok te vrijgezellen. „Ha, ha, verstokte vrijge zellen. Maar als er een lekke band is, dan moet de heer der schepping er toch aan te pas reid is alle verdere inlichtin gen te verschaffen. SCHAKEN. In de eerste ronde van de huishoudelijke wintercompe titie van de Waalwij kse Schaakclub kwamen de vol gende partijen tot een beslis sing: Kuijsten wint van Smits. Goudberg wint van v. Tien hoven. VaderSlagmolen remise. Horn verliest van de Vries. Mevrouw Vader wint van Vrijhoeven. Blanken verliest van Mr. Hoek. ATTENTIE. Wij moeten onze corres pondenten en voetbal verslaggevers beleefd, doch dringend verzoe ken, zich te beperken in de uitgebreidheid hunner berichten en verslagen, daar het ons onmogelijk is met de beschikbare ruimte in dier voege deze in de toekomst op te nemen. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Allegondus J., zv. A. J. Braspenning-Roelofs te Sprang-Capelle Marina A. M., dv. W. A. Rombouts-Du- quesnoy Antonius C. A. M., zv. C. M. van Loon-Brekel- mans Lambertus J. M., zv. H. L. van Loon-v. Kuik Ma- rinus J., zv. J. J. de Roon-v. Beek. Overleden: Geen. Huw.-aangiften* A. A. de Wit, 27 j. te Loonopzand en H. H. M. Klerks 23 j. te Waal wijk N. v. Strien 26 j. te Raamsdonk en M. C. Roomer 24 j. te Waalwijk A. Rob ben 61 j. en A. M. de Vries 53 j., beiden te Waalwijk N. C. J. v. Meeuwen 22 j. en J. G. M. Leenheers 23 j., bei den te Waalwijk G. A. Pij nenburg 25 j. en M. A. Klerkx 22 j., beiden te Waalwijk G. C. Briaire 28 j. te Geer- truidenberg en P. A. M. van Loon 27 j. te Waalwijk. Gehuwd: H. M. Stokwielder 32 j. en W. C. Orth 32 j., bei den te Waalwijk J. Th. M. Toorians 28 j. te Amsterdam en W. J. van Bladel 30 j. te Waalwijk H. J. Leijtens 30 j. en Th. J. M. van Gorcum 28 j., beiden te Waalwijk M. J. van Delft 26 j. en G. G. de Haan 24 j„ beiden te Waalwijk. Ingekomen: Geen. Vertrokken: D. Rense naar Rotterdam J. v. Gent naar Culemborg J. A. v. d. Hoe ven naar Stavenisse G. P. J. Veltman naar Den Haag W. C. IJpelaar naar Tilburg A. T. Suermondt naar Al phen c.a. J. Trommelen naar Zeist C. A. Ardon naar Rotterdam P. J. Berg mans naar Olst P. A. Voogd naar Maarssen M. J. P. Pulles naar Wagenin- gen M. A. J. T. Verwiel naar Den Haag H. A. Over gooi- naar Losser L. N. J. van Bladel naar Leusden L. F. M. Dumoulin naar Den Bosch M. C. v. Duijl naar Den Bosch. Laatste Bondsconcours L. H. B. Schutters te Elshout. Onder auspiciën van de Lang- straatse Bond van Handboog schutters werd te Elshout op de banen van Victoria de laatste ronde van de vijf bondsconcour- sen, die dit seizoen gehouden werden, verschoten. Schreven we dat De Wet's Zonen te Drunen ongenaakbaar waren voor iedere vereniging, dit is meer dan voldoende bewezen. Met een fraai aantal punten van 283 uit dit laatste concours, een aantal door haar nog niet behaald verzamelde zij in totaal 1489 pun ten. Hierdoor wist ze beslag te leggen op de hoogste korpsprijs, maar wist zich ook als hoogste te plaatsen voor de wisselplaquette die drie achtereenvolgende jaren moet verdiend worden door de zelfde vereniging, wil ze in eigen dom overgaan .Ook leverde deze vereniging in de persoon van de heer N. v. Bladel de hoogste schutter van alle concoursen met een totaal van 310 punten. Ons Genoegen te Herpt strooi de geen roet in het eten, maar schoot 199 punten. Deze heren kunnen echter beter. Toch zijn deze punten meer dan voldoende om haar de tweede plaats te doen bezetten met 1231 punten. Zij zouden al heel slecht geschoten moeten hebben, om van de twee de plaats onttroond te kunnen worden. Zij namen echter het ze kere voor het onzekere en sleep ten de tweede plaats in de wacht. Hiermede toonden zij wel tot een der grote machten te behoren. Constantia uit Drunen deed schitterend werk. Zij deed wat van haar verwacht kon worden en verhuisde van de vijfde naar de derde plaats. Na éen ietwat aarzelend begin wist zij zich prachtig te herstellen en schoot alsnog 242 punten bijeen en deed hiermede Eendracht maakt Macht te Baardwijk, dat de derde plaats bezette, naar de vijfde plaats duikelen. Deze derde plaats op de ranglijst leverde haar de derde prijs op. Het is echter jammer dat deze vereniging op het eerste bondsconcours verstek moest la ten gaan, anders had zij zeker de tweede plaats bezet, gezien het aantal punten dat op ieder con cours werd behaald. Wellicht hadden- ze nog een flinke gooi gedaan naar de macht. Deze man nen behoren zeker tot de sterk- sten, .waarmede de Wet's Zonen het volgend seizoen terdege reke- nng zullen moeten houden, want zij zijn tot grote prestaties in staat. Victoria Elshout deed even eens goed werk door een record aantal punten te schieten. Deze vereniging, die nog maar 1 jaar heropgericht is en vele jonge krachten telt, schoot ditmaal 222 punten. Zij zijn wel op de goede weg. Zij handhaafden haar vier de plaats, waarmede ze uiterst te vreden zijn. Zij hebben zich dit seizoen danig geweerd en zich van het begin af met kleine ruk jes omhoog^ gewerkt. Als ze op deze weg voortgaan, kunnen zij een volgend seizoen nog mooiere resultaten bereiken. Zij hebben in dit seizoen in totaal 1189 punten verzameld en behaalden daarmede de vierde prijs. De heer Jos van Herpt wist beslag te leggen op de prijs die beschikbaar was gesteld voor de bestuursafgevaardigden met 159 punten. Eendracht maakt Macht, dat in de voorlaatste concourswed strijd de derde plaats innam, deed geen goed werk. Zij schoot heel slecht en behaalde maar 186 pun ten. Hiermede bleef ze 17 punten beneden haar twee laatste con coursen en moest daardoor twee plaatsen naar beneden, mede door het knappe werk van Constancia, die een geweldige eindspurt inzet te en mede doordat Victoria haar over het hoofd schoot met 36 pt. In totaal heeft ze nu 1156 punten, waarmede ze de 5e plaats in neemt en de 5e prijs behaalde. Claudius Civilis maakte een goede beurt. Ze schoot 173 pun ten. Ze kunnen beter, dit hebben ze bewezen toen ze 203 punten schoten. Al hadden ze echter nu 203 punten geschoten, dan nog zouden ze zich van de laats'e plaats niet hebben kunnen redden, want zij bezitten in het geheel maar 908 punten. Bij haar voor laatste concours behaalden ze echter maar 96 punten. Dit is bitter weinig. Hier zal meer ge oefend moeten worden, om betere resultaten te bereiken. Tot zover de eerste zestallen. Maar ook de tweede zestallen hebban het hunne er toe bijgedra gen dat de concoursen niet te r.-n- zijdig waren. Zij hebben hun uiterste best gedaan om vele pun ten te verzamelen. Alleen de tweede elftallen van de Wets Zo nen brachten er dit concours wei nig van terecht, maar 160 punten, dat is voor hen veel te weinig. Daarentegen wisten de jongens van Constantia II zich beter te doen gelden. Deze heren wisten het zelfs een hele tijd lang tegen hun sterkere collega's van Con stancia I staande te houden, zelfs nog even met 9 punten voor te staan. Tenslotte moesten ze Je kracht van haar betere schutters erken nen, die er steeds beter inkwamtn en zelfs blazoenen van 24 pun ten schoten. Hier hebben de Wets Zonen II ook aan het langste eind getrok ken en behaalde de eerste plaats van de ranglijst met 1099 punten, dus ook de eerste prijs. Hier moet echter aan toegevoegd worden, dat hier het ene qenvsre Bonds concours wel degelijk invloed heeft op de standenlijst. Bekijk hiervoor onderstaande standen- lijst maar eens, dan zal iedereen dit kunnen opmerken. Constancia II bezet nu de 2e plaats. Ze bezit in totaal 874 punten. Hadden ze het gemiste concours ook zo'n productieve bui gehad, dan was De Wet's Zonen zeker naar de tweede plaats verhuisd. Dan was zeer zeker meer spanning in de eisd- strijd geweest, want practisch gesproken kon De Wet's Zonen niet meer van de eerste plaats verdrongen worden. Eendracht Maakt Macht II sloot dit concours met het schie ten van 173 punten. Geen slecht resultaat als men bekijkt dat ze het voorlaatste concours maar 134 punten schoten. Deze schut ters zijn iets of wat wispelturig, want ook maakten ze concoursen mede dit seizoen, dat ze 187 pun ten schoten. De 3e prijs was hier haar deel. Victoria II wist zich goed staande te houden met haar 182 punten. Ze behaalden nog 3 pun ten meer dan in hun laatste con cours te Drunen. Toch heeft hen dit niet van de onderste plaats kunnen afbrengen. Daarvoor hebben ze de eerste concoursen te weinig geschoten. In de eerste 4 concoursen hadden ze in totaal maar 482 punten. De laatste 2 concoursen behaalden ze 361 punten. Ziehier het grote ver schil. Gelukkig zijn ze op de goede weg gekomen, zodat een volgend seizoen met gerustheid kan worden tegemoet gezien. Constancia III heeft er niet veel van terecht gebracht. Een gezellige dag is voor deze heren ook veel waard. Toch hebben ze nog 666 punten bij elkaar ge schoten. Het is echter niet ple zierig om een heel seizoen alleen te staan als derde zestallers en er geen andere zestallen zijn met wie ze hun krachten kunnen me ten. Hopelijk zijn er een volgend seizoen meerdere in hun afde ling met wie ze de strijd kunnen aanbinden. Dit geeft meer kracht om zich in te spannen en het be vordert de schietlust en wat nog meer waard is, dat ze zich be kwamen om de zwakkere schut ters in het eweede of als het moet in het eerste zestal te vervangen. Het geeft meer eigenwaarde dan wanneer men maar eens een keer opgeraapt ijordt omdat een schut ter van een eerste of tweede zes- lal eens niet mee kan. Dit is echter een taak voor de vereni gingsbesturen die uit hun vereni ging een 3e zestal op de been kunnen brengen. Van de afgevaardigden wist de heer A. v. Herpt de hoogste titel te behalen met 150 punten. In zijn laatste wedstrijd behaalde hij 36 punten uit de 10 pijlen. Geen slecht resultaat. Zijn voor naamste tegenstander was G. de Gouw van De Wet's Zonen met 129 punten. Hoogste schutter van het gehele seizoen was de heer N. v. Bladel van De Wet's Zo nen uit Drunen. Na afloop werden door de se cretaris van de L. B., de heer G. de Wilt uit Herpt de toeko mende prijzen uitgereikt. Alvo rens hiertoe over te gaan bracht hij allereerst dank aan de schut ters in het algemeen voor de loyale en prettige samenwerking die hij heeft ondevvonden gedu rende dit seizoen. Meer in het bijzonder aan de heren afgevaar digden voor de steun aan hem geboden. Ten slotte dankte hij allen die op enigerlei wijze heb ben medegewerkt om de naam „Gezellig Samenzijn" van de L. B., alle eer aan te doen, want we kunnen met een gerust hart spre ken dat deze naam ondubbelzin nig in de practijk bewezen is een goed gekozen naam te zijn, die op deze concoursen volop van toepassig is geweest, getuige de goede harmonische geest die er heel het seizoen heeft geheerst. Hieronder volgt de eindstand van de zestallen le zestallen W.str. Pt. De Wets Zonen I, Drunen 5 1489 Ons Genoegen, Herpt 5 1231 Constancia I, Drunen 4 1195 Victoria I, Elshout 5 1189 Eendracht m. Macht I, Baardwijk 5 1156 Claudius Civilis, Haarsteeg 5 908 2e zestallen De Wets Zonen Drunen 5 1099 Eendracht m. Macht, Baardwijk 5 903 Constancia, Drunen 4 874 Victoria, Elshout 5 843 Constancia III, Drunen 4 666 Hierna deelde de heer de Wilt mede dat de besturen t.z.t be richt zullen ontvangen om be sprekingen te voeren over het volgende seizoen der Bondscoii- coursen. Vrijdag j.l. werd op 't ere- veld Menteng Poelo te Bata via een plechtigheid gehou den, die bedoeld was als af scheid van de C-divisie „7 December" van haar gevallen kameraden. Bij deze plechtig heid werden ook de stoffelij ke overschotten van twaalf gesneuvelden van deze divisie herbegraven, bij de ongeveer 450 reeds op het ere-veld rus tende makkers. De Rijkspolitie van Steen bergen is overgegaan tot de arrestatie van een zekere J. v. d. W. uit Steenbergen, die zich schuldig heeft gemaakt aan verschillende inbraken, welke de laatste tijd in Steen bergen en omgeving zijn ge pleegd. Een ongemaskerde man, gewapend met een revolver, heeft de enige nog achter de kaartjesloketten aanwezige ambtenaar op het spoorweg station Arnhem gedwongen om al het baargeld wat hij op dat moment in kas had, af te geven. Het beloopt ongeveer duizend gulden in totaal De revolverbandiet is daarna snel in het donker verdwenen. Een Italiaanse jongen van 9 jaar heeft in een voetbal pool 17.500.000 lire gewonnen. Hij krijgt het geld echter pas als hij meerderjarig is. De oliewinning te Schoo- nebeek in Drente wordt steeds belangrijker. In Juli werd 50.597 ton ruwe aard olie geproduceerd tegen 40.809 ton in Juli 1948. verheugde over het feit, dat bijna allen gehoor hadden gegeven aan de oproep om zitting te nemen in 't comité hij sprak de hoop uit dat het gestelde doel spoedig zou Dinsdagavond had in de zaal van Th. Elshout de installatie plaats van het plaatselijk comité van het Nationaal Instituut Steun Wettig Gezag. Deze installatie geschiedde door de voorzitter van het provinciaal comité de Edelachtb. Heer Raay- makers, Burgemeester van Rijs wijk. Bij deze bevestiging van het plaatselijk comité waren ook aan wezig de commandant der Rijks politie district 's-Bosch en de Re serve Kolonel H. Latour. Deze bijeenkomst, welke belegd was onder auspiciën van het ge meentebestuur, werd geopend door Burgemeester Snels, die allen een hartelijk welkom toeriep en zich 'komen, niet waar?" „Jawel, antwoordde ze, als een noodzakelijk Kwaad". Joop begreep wel, dat ze niet zo'n erg verstokte vrijge zelle was. „Wonen jullie in Doornen- berg?" „Neen, antwoordde één der drie, we wonen in Leiden". Onder een gezellig babbel tje werd de band geheeld en toen hij opgepompt was, over handigde hij het meisje haar fiets. Veel geluk en veel ple zier". Fred, die de melk naar bo ven had gebracht, was er bij komen staan en keek met een lachend gezicht naar het drie tal meisjes. „Wat ben ik u schuldig?" vroeg het meisje. Joop keek Fred eens aan en knipoogde; „wat is 't ta rief ook al weer, Fred?" vroeg hij, „een zoen van iedere da me, niet?" Een lachend protest was 't gevolg. „O, maar dat kan ik niet accepteren", riep één der meis jes uit, ik had geen lekke band!" „Ja, maar jullie zijn vrien dinnen, dus dragen jullie de lusten en de lasten, niet?" Fred beaamde dit volkomen. „Bovendien" vervolgde zijn. vriend, „wij zijn beginnelin gen en ik weet zeker dat een kus van dit klavertje drie ons geluk zal aanbrengen, niet waar Fred?" „Zeker, daarvan ben ik ab soluut overtuigd". Na veel nieuwe protesten en bezwaren waren de meis jes eindelijk bereid deze tol te betalen. „In de hoop dat we niet al te veel lekke banden zullen krijgen",' meende er een. „Jullie zult anders altijd zo goedkoop een band geplakt krijgen", meesmuilde Fred. De twee vrienden kregen ieder drie kussen en toen ver trokken de dames uitgeleide gedaan door de beide firman ten, die hen nog lang nawuif den. „Nou, bromde Fred, als je zo met iedere klant doet, zul len we niet rijk worden". „Och, klets niet", antwoord de Joop lachend, voor zo'n bandje plakken kan ik ten hoogste dertig cent vragen en deze zoenen zijn me meer waard geweest". „Best mogelijk", antwoord de Fred droog, „maar de bak ker geeft er geen brood voor" „Over brood gesproken, we hebben nog genoeg over van gisteren, hé? Nou, dan zullen we eerst maar eens een ste vig maal gebruiken, in af wachting van de klanten". „Eerst wassen", comman deerde Fred. Nadat ze zich verfrist had den, gingen ze naar boven om te eten. Maar of het nu door de kus die geluk moest bren gen, kwam, of niet, in ieder geval stopte er eên auto voor hun garage, juist toen ze met hun ontbijt gereed waren. Een druk op dei claxon ver kondigde dat de man achter het stuur iemand wilde zien. Joop en Fred stormden naar beneden en waren een ogen blik later buiten. Een grote Cadillac stond te glanzen in de morgenzon en van achter het stuur kwam een dikke protserige man naar buiten, echt het type van de doorgefourneerde zwart handelaar. „De motor is niet in orde, legde hij uit, hij klopt en loopt dadelijk warm. Ik begrijp er geen steek van, want ik heb de wagen nog maar 2 maan den. Wilt u even kijken wat er aan de hand is?" „Natuurlijk, mijnheer", ant woordde Joop en als man van- de daad zette hij zich achter het stuur en startte. De mo tor sloeg bijna dadelijk aan, maar maakte index-daad een vreemd geluid. Hij reed de Cadillac voor de garage in de schaduw en sloeg de motor kap open. „Is hier ook ergens een ca fé in de buurt?" vroeg de au tomobilist. „Jawel, mijnheer, op het Kerkplein, drie minuten lo pen". „Mooi, bromde de aange sprokene, ik kom over een half uurtje wel weer eens kij ken". Joop controleerde de motor en constateerde dat de ben zineleiding verstopt zat en bovendien moest de radiateur, die voor driekwart leeg was, bijgevuld worden. Binnen 10 minuten waren de beide eu vels verholpen en de motor liep zo zacht en regelmatig als van een nagenoeg nieuwe wa gen verwacht kon worden. Nauwelijks was hij hier mede klaar, of een grote vrachtauto stopte, ook al met een kokende radiateur. Maar water was er genoeg en vijf minuten later reed de vracht wagen weer verder, een aan tal liters water rijker, terwijl de chauffeur twee kwartjes en twee sigaretten armer was. De eigenaar van de Cadilloc kwam na drie kwartier terug, was tevreden over zijn in or de gemaakte wagen en toen deze vertrokken was, hield Joop een briefje van 'n rijks daalder in de hand. „Ziezo, Fred", zei hij opge wekt, „dat is geen slecht be gin voor de tweede dag". Maar veel tijd om hierover te discussiëren was er niet, want voor de derde maal stopte er een wagen. Hier was het eu vel niet zo spoedig verholpen. Joop moest een deel van de motor uit elkaar halen, voor hij de oorzaak had opge spoord. Dit was nog niet ge reed toen er een motorrijder kwam aanlopen met een lek ke achterband, met welk kar weitje Fred zich belaste. In middels verscheen ook de tankwagen en deponeerde 20 bussen met benzine, waar voor de beide firmanten niets anders te doen hadden dan een bewijs van ontvangst te tekenen. „Betaald hoeft er niet te worden", zei de chauffeur. „Ziezo", zei Joop tevreden, toen ze even een pauze had den, „ik vind dat we niet mo gen mopperen, wel? Boven dien hebben we nu benzine". En dat was niet voor de tijd, want een grote zevenper- soonswagen stopte en vroeg om deze noodzakelijke brand stof, zodat een tweetal bussen geledigd werden. (Wordt vervolgd). mogen worden bereikt. Hierna gaf spr. het woord aan de Reserve-Kolonel H. Latour. Deze spreker schetste na een korte inleiding, waarin hij de aan wezigen dank bracht dat zij aan de oproep gevolg hadden willen geven, op uitvoerige wijze het doel en de organisatorische op bouw van het Nationaal Instituut S. W. G. Resumerend komt het gehele uitvoerige betoog van Kolonel La tour neer op het volgende Het Instituut S.W.G., geboren uit een burgerlijk initiatief, stelt zich als doel het wettig gezag in gevaarvolle tijden te steunen of beter nog geformuleerd, het In stituut S.W.G. is een verbinding van alle groepen die betrokken zijn bij de steunverlening aan het wettig gezag. Deze groepen zijn de Nationale Reserve, de Reserve Grenswacht, en de Reserve Rijks- en gemeente-politie. Vroeger hebben wij gekend de Bijzondere Vrijwillige Landstorm en hoewel spr. het enigszins be treurde dat dit machtig instituut zonder meer van de baan is ge schoven, achtte spreker het toch de plicht van allen die mede kun nen werken aan het oprichten van het instituut S.W.G., om dit naar vermogen te doen, gezien de gro-. te noodzaak van een geoefende burgerwacht, welke in de toe komst van zulk een groot nut kan worden geacht en om er voor te zorgen dat het Je Maintiendrai, lk zal handhaven, geen holle fraise zal worden. Niet het leger, aldus spr., dat geroepen zal zijn om in groter ver band met de verbonden landen op te treden, zal kunnen worden ge bruikt om de burgers te bescher men tegen een z.g. vijfde colonne. Maar dit zal moeten geschieden door de Burgerwacht, een geoe fend corps van vrijwilligers, dat zich in de letterlijke zin van hetr;. woord kan belasten met dit bewa ken en beschermen van eigen huis en haard. Na geschilderd te hebben de toestand zoals die helaas in vele landen op de Balkan is, kwam spr. tot de conclusie dat wij ons nog gelukkig kunnen prijzen, dat wij ons nog bijtijds kunnen wape nen tegen die groep welke ons willekeur en dictatuur kunnen brengen. In de reglementen van het Ins tl-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2