DE LRNGSTRMT Tuinen en W'it'iwaht wUL ojp ZancLag. voatbailzn. K.A.B. DRUNEN Gemeenteraad Sprang-Capelle Winterprogramma Leo Lorre helpen Ridder Radbout DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 SEPTEMBER 1949 Volgende vergadering een voorstel Een rijk en schitterend r 4 Naar aanleiding van ons ar tikel in „De Echo van het Zuiden" van 15 September j.l. hebben wij vele blijken van instemming ontvangen. Er is ons echter uit gebleken dat het niet iedereen duide lijk is wat onze bedoeling is; we zullen proberen het nu wat nader toe te lichten. Onze gedachten gingen eerst uit naar het houden van een z.g. 2-jarige algemene tuin- bouwcursus. Uit de inlichtin gen die wij nu hebben, kun nen wij wel constateren, dat een dergelijke cursus niet ge geven kan worden. Een algemene 2-jarige Tuin- bouwcursus is n.l. hoofdzake lijk bestemd voor jonge men sen van 17 tot 25 jaar, die werkzaam zijn in de tuin bouw. Deze jongelui krijgen dan een opleiding, die de grondslag legt voor verdere studie's op het gebied van de tuinbouw. Bij gebrek aan vol doende belangstelling gaat dus dit niet door. Wel is ons gebleken dat er zeer veel ani mo bestaat bij liefhebbers en amateurkwekers om iets meer te weten over het kweken en verzorgen van bloemen. Wij hebben nu besloten om bij voldoende deelname een cursus te organiseren voor meer oudere personen, waar dan speciaal op het gebied van amateurwerk onderwezen wordt in de geest van het volkstuinwezen. Deze cursus wordt in één winter-halfjaar gegeven. In totaal krijgt men dan 30 uren les (b.v. 15 avonden van 2 uur). De kosten van de gehele cursus bedragen slechts 3. plus de mogelijke kosten van zaalhuur. Verder zijn er nog vragen naar voren gekomen over de aard van de cursus, wat er zo al onderwezen wordt enz. Om belangstellenden nu in de gelegenheid te stellen om meer over deze cursus te we ten te komen, hebben wij be sloten om op Donderdag 29 Sept. a.s. om 8 uur een bij eenkomst te houden in Huize „Ancilla", Grotestraat, waar de reeds aangezochte Tuin- bouw-vakonderwijzer in de bloementeelt aanwezig zal zijn om hft een en ander na der te belichten. Iedereen die liefde heeft voor bloem en plant is wel kom. Veer-Prinsen Gerarda H. L., dv. L. J. Hamers-Mulders Lena A., dv. T. D. v. Don- gen-Rijken Johanna J. M., d.v. P. G. M. Bertels-Fens. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: L. J. Ver schuren 24 j. en M. van Son 23 j., beiden te Waalwijk O. A. H. van Roessel 28 j. en A. H. G. de Folter 26 j., bei den te Waalwijk J. Bax, 23 j. te Sprang-Capelle en J. Faro 28 j. te Waalwijk J. W. A. Schrakamp 29 j. te Delft en J..M. P. H. Raming 20 j. te Waalwijk A. J. van de Pas 27 j. en A. M. Klerks 23 j., beiden te Waalwijk L. J. Veels 36 j. en C. E. M. van den Broek 37 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: Geen. Ingekomen: A. C. M. Mols, echtg. van Gurp en gezin van Breda C. J. M. van Gurp van Nijmegen C. B. Mols van Breda H. A. J. Jakobs. van Amsterdam H. de Nijs van Loonopzand A. A. Kip ping van Dongen P. F. M. Strik van Breukelen A. v. Delft van Drunen H. W. Evers van Delft H. J. A. Postma van Engelen. Vertrokken: G. W. M. Weij- ers naar Grosz Konigsdorf (D.) L. P. Hermes naar Loonopzand P. G. I. van Huiten naar Tilburg G. A. Pullens naar Amsterdam W. E. van Aalst naar Venlo G. H. ten Cate naar Was pik J. E. M. Bos naar Den Bosch J. K. de Jonge, echtg. van der Wind en gezin naar Zandvoort M. T. C. Langemeijer naar Groningen H. F. de Valk en gezin naar Druten H. Zijlmans naar Geertruidenberg A. N. M. Hoeben naar Breda G. J. v. d. Geld naar Goirle A. W. Braspenning naar Amsterdam H. S. ten Brink naar Maarssen. KATHOLIEKE JONGE MIDDENSTANDS VERENIGING. Na het geslaagde voetbal- tournooi te Dongen en als sluiting van het Zomerpro- gram, ligt het in het voorne men van de K.J.M.V. om op Vrijdag 30 Sept. a.s. om 8 uur een bezoek te brengen aan 't plaatselijk Gem. Waterbedrijf aan de Kloosterweg. Deze excursie zal onder deskundige leiding staan van de WelEd. heer v. Vliet, Di recteur der Gem. Licht- en Waterbedrijven. Dit bezoek brengt de leden naar één der interessantste bedrijven die Waalwijk kent en waar tevens de gelegen heid is het geheel gemoder niseerde bedrijf in werking te zien met daaraan verbonden gelegenheid om verschillende vragen te stellen. Allen dus present! SCHAKEN. In de onderlinge winter- wedstrijd van de Waalwijkse Schaakclub vielen de volgen de beslissingen: Eerste ronde: Pullens verliest van Hooft van Huijsduijnen. Tweede ronde: Slagmolen wint van Goud- berg. Hooft v. Huijsduijnen wint van Smits. Horn wint van Mevrouw Vader. Vrijhoeven wint van de Vries. Het eerste tiental, dat in de eerste klasse van de Noord- Brabantse Schaakbond uit komt, begint zijn wedstrijd programma op Zaterdag 1 Oc tober a.s. met een ontmoeting te Oss met het eerste tiental van de schaakvereniging al daar. EEN MUSEUM OVER SCHOEN EN LEDER. Vrijdagavond kwam in Ho tel Verwiel het comité der Tentoonstelling „Waalwijk 1948" bijeen voor een taak die het zich indertijd gesteld heeft en waarvoor een bedrag uit de overschot van de tentoon stelling is gereserveerd, n.l. 't inrichten van een museum (misschien wel wat te wijdse titel) voor de schoen- en le derindustrie. Het comité heeft zich daarbij de medewerking verzekerd van de heer A. H. Hendriks, leraar Schoenma ken aan de Nijverheidsschool. Het ligt in de bedoeling te beginnen met het Verzamelen van artikelen voor de daar- stelling van een ouderwetse schoenmakerswerkplaats of werkwinkel, zoals de ouderen onder ons die gekend hebben en welk handwerk meestal in de woonkamer werd uitge oefend, Men wil dus trachten een zo getrouw mogelijke imitatie te geven en daarom wordt 'n beroep gedaan op in gezetenen, die in 't bezit zijn van ingrediënten als hier be doeld, vanaf een werkstoel met driepoot, tot lamp, likker, spanriem, hamer, klopper, stijfselhoorn enz. enz. Waar men wil komen tot in richting van een gehele werk plaats in of naast de woon, kamer, zal ook gaarne alles worden aanvaard wat tot aankleding daarvan kan die nen, als stoelen, tafel, kastje, beelden met stolpen, gordij nen enz. enz., zodat een juis te sfeer van vroeger kan wor den geschapen. Begonnen wordt met inza melen van verschillende za ken op het oude schoenma kers- en lóoiersbedrijf betrek king hebbende, om dan, zodra daartoe zich een gelegenheid biedt, tot inrichting van een ouderwetse schoenmakers werkwinkel over te gaan en zo mogelijk een en ander la ter uit te breiden met antieke en exotische schoenen, platen, litteratuur enz., ook op het terrein der leerlooierij. Mis schien groeit het na zoveel jaren uit tot een algemeen Waalwijks museum. Wie weet? Nu gaat het er echter eerst om dat het comité een beroep doet op allen om dit pogen te steunen door 't afstaan al of niet tegen vergoeding van artikelen die dienstig zijn bij de vorming van een ou derwetse schoenmakers-werk plaats, of verband houden met de schoenmakers- en looiers vakken uit voorbije tijden. Heeft men iets, laat men dit dan berichten aan de heer A. H. Hendriks, St. Antonius- straat 31 of aan de redactie van dit blad. GOED AFGELOPEN. Toen Zaterdagochtend een vrachtauto van de fa. Pruijs- sers te Geertruidenberg met aanhangwagen door onze ge meente reed, raakte de aan hangwagen nabij de Haven plotseling los en vloog het trottoir op. Een paar fietsers die in de nabijheid reden, konden zich gelukkig nog bergen, zodat dat ongeval zeer gelukkig af liep vooral doordat het in het vroege morgen-uur niet druk op de weg was. PROT. CHR. H.B.S. Alsnog zijn benoemd tot godsdienstleraren: Ds. Burge ier te Waalwijk en Ds. de Bruyn te Sprang. Tot leraar Frans: de heer van Spanje uit Amersfoort. Tot leraar Boekhouden de heer van Pel uit Dordrecht. NAT. SHOW VAN HET N.R.S. Ter gelegenheid van'het 75- jarig bestaan van het Nederl. Rundvee Stamboek werd in de Veemarkthallen een natio nale tentoonstelling gehouden die grote belangstelling trok, ook uit het buitenland. Er waren .aangevoerd 500 zwartbonten, 300 roodbonten en 100 blaarkoppen. Het leek ons achteraf dat de halve voetbalclub Wit- Zwart op de tribune zat. Het bleek namelijk, dat zij een verzoekschrift had ingpdie nd, om de politieverordening zo te wijzigen, dat er op Zondag weer gevoetbald zou mogen worden in Sprang-Capelle. De meeste raadsleden bleken er nu niet voor om dat zo maar hals over kop te doen. Ver der werd er druk gedebat teerd over de vraag of er een wethouder in de woningcommissie zitting moet hebben. En de heer Kuijsten wilde schadevergoeding voor het gebruik van de bellewagen door particulieren. Het begon direct al na de ope ning bij de notulen. De heer Kuijsten meende dat er iets wat de voorzitter gezegd had, niet juist in stond, maar de voorzitter vond het van zo weinig belang, en ook de heer Kuijsten zelf blijk baar, dat het niet werd veran derd. Bij de ingekomen stukken be vond zich een schrijven waarin dhr. v. Caem bedankte als lid van de Vorderingscommissie en een van de heer Maijers dat hij zijn benoeming als wethouder aan nam. Verder was er een verzoek van de Stichting van Kath. Soc. Avondscholen in het bisdom Den Bosch, waarin werd gevraagd om een subsidie von 100.—. B. en W. stelden voor om hierop of- wijzend te beschikken, omdat nie mand uit de gemeente deze school bezocht. Van de v.v. Wit-Zwart was er een schrijven ingekomen, waarin zij verzocht om de po litieverordening zo te wijzigen, dat er op Zondag weer aan sport zou mogen worden ge daan. De vereniging had er di verse motieven voorzij was lid van de K.N.V.B., velen trokken Zondags toch naar de plaatsen in de omgeving, om daar naar het voetballen te gaan, het was nodig voor de inkomsten der vereniging en 't zou voordelig zijn voor de ver makelijkheidsbelasting. Als eerste spreker kwam dhr. Kuijsten aan het woord. Hij wilde nu niet ingaan op het voor en te gen van deze kwestie, maar hij vond 't ongewenst om in de eer ste de beste vergadering al zo n verzoek in te dienen, wegens de gespannen toestand in de gemeen te. Hij wilde de zaak teruggeven aan B. en W. om een nader prae- advies. De heer Kraak dacht er an ders over. Het was nu twee jaar geleden, zo zei hij, dat het besluit was genomen. Hij was het er nooit mee eens geweest, maar had er zich indertijd bij neerge legd. In het seizoen 1947-'48 had Wit-Zwart. dank zij de welwil lendheid van de tegenstanders in de competitie op het terrein van Waspik kunnen spelen, in '48-'49 ging dat niet meer. Toen had men gedaan gekregen dat de wedstrij den op Zaterdag konden worden gespeeld. In het komende seizoen waren de moeilijkheden nog gro ter geworden, want vele clubs konden op Zaterdag niet komen vanwege een te grote afstand. Verder was de heer Kraak vaak in Waalwijk en Kaatsheuvel gaan kijken, niet naar het voet ballen, maar om te zien hoeveel uit Sprang er daar waren het waren er heel wat. Hij betoogde dat de uitslag der verkiezingen had bewezen dat velen het niet met de bestaande toestand eens waren en dat er veel mensen on tevreden waren. De heer Winkelman sloot zich bij de heer Kuijsten aan en vond het verzoek ook niet geschikt voor de eerste vergadering. Hij was er voor om de zaak over te geven aan B. en W. De heer de Bas hield het meer met de heer Kraak. Hij dacht echter dat het deze keer toch wel niet aan de beurt zou komen, maar hij drong er op aan om de kwestie spoedig te behandelen. De voorzitter kon de verzeke- ring geven dat B. en W. de vol gende vergadering met een voor stel met prae-advies zou komen. Daarmee ging de zaak terug naar B. en W. Tenslotte was er nog 'n schrij ven van Ged. Staten betreffende de bezoldiging van de gemeente ontvanger, die hoogstens tot f 400.kon gaan. De raad ging daarmee accoord. Punt 4 (zie ons vorig nummer) kwam er zonder meer doorheen. Naar aanleiding van punt 5 vsoeg de heer Winkelman of het voorstel van B. en W. bedoelde de wederopbouwwerkkzaamheden eerst over te nemen en dan weer door te geven, waarop de voor zitter bevestigend antwoordde. De heer Genuït maakte zich bezorgd over de positie van de gemeente-architect en over de ge meentelijke zelfstandigheid, want hij was bang dat met dit voorstel weer een deel van die zelfstan digheid verloren zou gaan. Wer den zijn bezwaren niet goed weerlegd, dan zou hij genood zaakt zijn om tegen te stemmen. De heer Winkelman antwoord de dat aan de heer van Mierlo van het streekbureau was ge vraagd of de gemeente-architect overbodig zou worden. Dat was niet het geval. De gemeente was gewoon de opdrachtgeefster aan het streekbureau. Zij sloot zich hierbij aan, omdat de werkzaam heden dan ten zeerste bespoedigd zouden worden. De heer Genuït legde er de na druk op, dat het hier niet ging om de persoon van de gemeente architect. Maar zou hij nodig blijven, als er b.v. opzichters van buiten zouden komen. Hij herin nerde zich dat een ander derge lijk voorstel al door Ged. Staten was teruggenomen, omdat veel gemeenten er legen waren. De voorzitter betoogde dat er veel zou afhangen van de per soon die aan het bureau zat. Van de heer v. Mierlo had men een gunstige indruk. De gemeente-ar chitect hield het dagelijks toezicht en ver in de toekomst kon men toch niet kijken. Hij zag er wel voordeel in. Daarmee was de heer Genuït tevreden gesteld en werd 't voor stel zonder meer aangenomen. Ook punt 6 deed de tongen nogal loskomen. De heer de Bas vond het wenselijk dat een der wethouders zitting nam in de Wo ningcommissie. Dat was beter voor het contact. Hij zou er dan ook prijs op stellen als er een wethouder lid zou worden. De Voorzitter was er persoon lijk ook voor. De adviezen kwa men bij B. en W. binnen en in de praktijk was gebleken dat het goed was als een wethouder lid was van de commissie. De heer Uerlemans vond het niet goed als een wethouder zijn stem uitbracht in de commissie en in het college van B. en W. en de heer Winkelman meende dat de W oonruimtewet verbood dat een wethouder zitting had in de commissie. Maar dat was niet juist, antwoordde de oorzitter, al leen bij vordering en dan nam de heer Van Caem de plJbts in van de heer Genuit. •De heer Ros sloot zich aan bij de heer De Bas. Uit de praktijk had hij er de aangenaamste resul taten van gezien dat een wethou der in de commissie zat. De heer Kuijsten bekende dat hij geen ervaring had, maar hij was het toch eens met de heer Oerlemans op dezelfde gronden, temeer nu de voorzitter zei dat de Wethouder mede van advies diende in de commissie, dus de commissie beïnvloedde. De Voorzitter kon de logika van deze redenering echter niet inzien en zag er alleen maar voor deel in. Ook de heer Ros betoog de dat de opmerking in de prak tijk totaal niet in aanmerking kwam. In de commissie had de weth. niets meer in te brengen als de rest en de andere leden moes ten in staat zijn zelf op te treden, ieder was er vrij in zijn uitlatin gen, daarom was 't lidamatschap van een wethouder juist raadzaam. Bovendien was de weg anders langer, als men telkens op elkaar moest wachten. De heer de Bas wees er verder nog op dat hij ondervinding had en de heren Oerlemans en Kuijsten niet. De heer Winkelman was het niet eens met de mening van de heer Ros dat de weg zonder wet houder langer zou zijn, maar de Voorzitter moest toch de andere heren gelijk geven. Hij had her haaldelijk de vertraging ondervon den toen de heer Genuit nog geen wethouder was. En het was niet verantwoord dat de huizen 5 a 4 weken leeg stonden. Nochtans was de heer Kuijsten niet van standpunt veranderd. Al leen wilde hij dit nog opmerken: als de heer de Bas meende te moe ten zeggen dat zij die geen onder vinding hadden daar zaten als kin deren, dan was dat ook onlogisch, want zij zaten niet als kinderen, maar om de belangen van de ge meente te behartigen naar eigen inzicht. Welke opmerking de Voorzitter niet erg op zijn plaats vond. En wat was nu het resultaat van dit uitgebreid debat Bij eerste stemming werden ge kozen: J. W. Genuit met 10 stem men, J. W. Nieuwenhuizen met 11, P. Spuijbroek met 11 en Mevr. Poldervaart-Collee met 11. 4 stemmen kreeg A. Ros, 1 W. Braspenning en 5 H. Spierings. De heer Maijers kreeg 1 stem. Bij de tweede stemming werd H. Spie rings met 6 stemmen gekozen als 5de lid, de heren Winkelman en Ros kregen resp. 3 en 2 stemmen. De heer Genuit hield zijn benoe ming in beraad. Toen kwam de aankoop van de bellewagen aan de orde. De heer Oerlemans was het met het prae-advies eens. Hij had echter gehoord van een aanrijding met de wagen, terwijl hij in huur was en wilde de datum van aankoop daarom gesteld zien op heden. De Voorzitter kon hem hieromtrent geruststellen. In verband met de aanrijding had de gemeente een advocaat in de arm genomen en deze zou een juridisch juiste vorm klaarmaken. De heer Kuijsten had andere zorgen. Hij maakte uit het prae- advies op dat de wagen 51 maan den in huur was geweest, wat de gemeente dus 1530 had gekost. Hij las echter niets van voordelen. Hij wist nl. dat de wagen ook in privé-gebruik was geweest. Welke baten waren daarvoor in de ge meentekas gekomen Voor brand was hij slechts een keer of vier gebruikt, voor luchtbescherming helemaal niet. In zijn antwoord stelde de voor zitter voorop dat het alleen han delde over de bellewagen. De me ning van B. en W. was dat de wagen op de eerste plaats zou ge bruikt worden voor brandweer en gestationneerd worden in Sprang. De brandweer zou hem opknap pen. Voorts kon hij gebruikt wor den voor gemeentewerken, b.v. 't lichtnet en vervoer. Voor die 1530 was niets teruggekomen. Dat zou onbillijk zijn. De heer v. Wijlen had de wagen gebruikt, maar die had zijn eigen Chevrolet achtergelaten voor de brandv/eer. Die was door de motten meege nomen en zolang hij geen eigen wagen had inoent hij ais compen satie de bellewagen gebruiken. De heer Kuijsten vond net wel aardig zo n antwoord gekregen te hebben. Maar ten eerste waren er al lang wagens beschikbaar en bovendien had de heer Van Wij len een zeker bedrag teruggekre-' gen. van de voorzitter, maar die ver van de oorzitter, maar die ver klaarde er niets meer aan toe te voegen te hebben. Toen wilde de heer Kuijsten voorsteilen om een schadevergoeding te vragen, want hij vond dat er gemeentebelangen op het spel stonden. De heer Oerlemans merkte op, dat, als de wagen ergens anders voor in gebruik was, er geen wa gen beschikbaar zou zijn voor een eventuele brand. Verder wilde hij hem tip-top in orde laten brengen door een vakman en hem weke lijks laten controleren en hem bo vendien niet gebruiken voor hij verzekerd was. De Voorzitter ant woordde dat daartoe al opdracht was gegeven. Dan was er een afspraak met naburige gemeenten dat daar een wagen klaar zou staan als de eigen wagen om een of andere reden niet zou gebruikt kunnen worden en natuurlijk zou hij geregeld gecontroleerd worden. Tot de heer Kuijsten: 3000 ver goeding was voor de heer van Wijlen uiteraard niet voldoende en hij vroeg of zijn voorstel ge steund werd. De heer Kuijsten merkte echter op dat hij de naam Van Wijlen niet had genoemd en stelde voor om schadevergoeding te vragen van particulieren die de wagen gebruikt hadden. Tenslotte stelde de heer Winkelman voor om aan B. en W. advies te vra gen, waarop de heer Kuijsten zijn voorstel introk. De rest van de agenda ging wat vlotter. In de commissie van onderzoek voor de begroting 1950 werden benoemd de heren de Bas, Oerlemans en Genuit. De heer Ros had graag dat de leden een afschrift kregen van de begroting, wat de Voorzitter, na enige tech nische bezwaren te hebben geme moreerd, beloofde. De agenda werd n.a.v. een schrijven van Ged. Staten nog aangevuld met een voorstel tot definitieve vaststelling van de sa larisverordening voor het gemeen- tepersoneel, waarbij het salaris van de eerste wegwerker iets moest worden verlaagd. Aangezien de minister als stok achter de deur stond, ging de raad er noodge dwongen z.h.st. mee accoord. Tot 3de ambtenaar van de Bur gerlijke stand werd benoemd de heer H. M. J. Kommers met 9 te gen 2 stemmen op de heer Smith. Verder was er een vergadering van de Vleeskeuringsdienst ge weest, waar een regeling was ge troffen dat de boeren weer thuis konden slachten, maar er was niet te ontkomen aan de vleeskeuring, er waren nu 2 keurmeesters. Die wilden slachten hoefden nu niet meer naar Waalwijk. Het keur loon werd als volgt vastgesteld: bij keuring te Waalwijk 4.50; bij slachting en keuring in een goedgekeurde slachtplaats ter plaatse (die er nog geen is) 5.50 en bij slachting en keuring aan huis 6.50. In dier voege werd de verordening aangevuld. Tenslotte was er van de heer De Bas een vraag binnengekomen: hij had gehoord dat de noodnetten van de P.N.E.M. vervangen kon den worden door gewone netten. Dit bracht hoge kosten mee voor de bewoners van de Nieuwevaart en andere delen van de gemeente. Of de gemeente in deze kosten wilde tegemoetkomen. De Voor zitter antwoordde hierop dat hij het welwillend zou bekijken. Vervolgens werd de vergade ring met gebed gesloten. De winter met haar lange avon den en veel tijd is in aantocht. De K.A.B. afd. Drunen heeft haar uitgebreid en rijk winterprogram met het ontwikkelingswerk als hoofdschotel reeds klaar. Als wij zeggen een rijk pro gramma dan overdrijven wij niet, want de onderwerpen van de ko mende ontwikkelingsavonden zijn van dien aard en dat gehalte en inhoud, dat wij ons deze uitspraak gerust permiteren. Een van de eerste doelstellin gen van het ontwikkelingswerk der K.A.B. is het brengen van meer kennis aan de arbeidende klasse, opdat zij nog beter zouden kunnen begrijpen de moeilijkhe den, de problemen en de bran dende actuele kwesties van deze tijd. Wil de P.O.B. straks goed kunnen werken, dan zal een van de eerste eisen zijn, dat de arbei ders door hun ontwikkeling mede in staat zullen zijn om mede de verantwoording kunnen dragen. Daarom is het bijwonen van de ontwikkelingsavonden van de K. A. B. voor allen die in loondienst zijn en hun gezinnen een gebie dende eis en voor anderen een nuttige kennismaking met wat er leeft in de K.A.B. Het uitgangspunt van het ont wikkelingswerk der K.A.B. voor 1949/1950 is de vredesgedachte van Z. H. de Paus voor het H. Jaar aangegeven. In totaal zullen in Drunen 6 ontwikkelingsavonden worden ge geven onder het motto „Geen Vrede zonder rechtvaardigheid De eerste ontwikkelingsavond zal worden gehouden op 3 Oct. a.s. Het onderwerp van deze avond zal zijn „Vrede zij Ueen behandeling van de christelijke vredesgedachte. De tweede avond zal gehouden worden op 24 Oct., met als on derwerp „Vrede, werk der ge rechtigheid", een behandeling van wat onder sociale rechtvaardig heid moet worden verstaan en wat haar betekenis is voor het maat schappelijk leven. De derde avond zal worden ge houden op 14 Nov., met als on- Copyright kamad „Opgepast, Lorre," riep Leo, „zie je dat bos met die slingerplanten f Nou, zodra de olifant op de kant is en liet oerwoud wil inrennen, grijpen wij ons aan die sterke slingerplanten beet. Vind je dat geen pracht manier om van dit gevaarlijke circusbeest al te komenf" Lorre was een cn al enthousiasme. Nog even en daar pakte Leo be hendig een stevige stengel beet en zwaaide zo van de olijant af. Lorre vloog met hem mee en het logge beest liep zondei op of om te zien hard door Daar zijn we weer van al", zuchtte Leo tevreden, „we zijn nu ten minste aan de overkant van de rivier cn kunnen kijken of we de voetsporen lerv.g vinden". Direct begonnen beide vrienden de naaste omgeving al te zoeken. Na en- Hele ogenblikken klonk Lorre's scheld- ,c stem: ,lk heb ze!" Leo kwam aan rennen en zag verschillende voetin drukken. Nauwkeurig bekeek hij de sporen en riep toen verrast uit: „Ik zie meer voet-afdrukken én én Nieuwsgierig schreeuwde Lorre: Vooruit nou!" „En ik zie dat daarvervolgde Leo, „dat daar voetstappen staan van den kaperkapi tein!'' Lorre gal een'gil. „Ja. ik weet het zeker", riep Leo, „kom joh, we kunnen onzen ouden tegenstander weer achtervolgen. Hij is natuurlijk van de zee a] hierheen gedwaald en loopt in dit bos te wandelen." Als volleerde spoorzoekers speurden ze het pad af. Lorre wilde laten mer ken dat ze uit Nederland kwamen en probeerde „Houd er de moed maar in" te zingen, doch zijn vriend legde zijn vinger op de lippen. Sssstdenk er om dat we niet alleen zijn". Tege lijk stond Leo stil van schrik: op 200 meter afstand ontdekte hij plotseling een pikzwarte inboorling met speer en schild! (Wordt vervolgd derwerp „Bezit voor iedereen", een behandeling van de betekenis van het privaatbezit voor elk mens, met al wat daar in de maat schappelijke orde aan vast zit. De vierde avond zal worden gehouden op 28 Nov. met als on derwerp „Zo moet het", een be handeling van de rechten en plich ten van de werknemer in het so ciaal-economisch bestel. Een on derwerp dat de aandacht ook ruim verdient. De vijfde avond is op 12 Dec. Onderwerp „Ons gezin de be dreigde veste een uitvoerige be handeling van het gezinsleven. En tot slot de zesde ovond op 16 Jan. met een schreeuwend on- werp aan alle arbeiders: „Aan de touwen mannen, aan de touwen", 'n behandeling van de taak en de betekenis der standsorganisaties. Voor de behandeling van al deze onderwerpen heeft het plaat selijk bestuur al reeds enige tijd onderhandelingen aangeknoopt met sprekers van naam, waarvan er reeds verschillende toezegging hebben gedaan. Wij noemen hier van de algemene Verbondssecre- taris Dré de Wolf, een spreker bekend in het gehele land en Pa ter Fidentius in Drunen geen on bekende en Pater Henricus even eens in Drunen geen onbekende en verder Pater Adam en niet te vergeten pater Eusebius Peters uit Eindhoven. Verder is men nog in onderhandeling met Dr. W. P. Tennissen en A. de Wolf. Een keurcorps van sprekers kan dus deze winter ih Dru nen worden verwacht. Voor een passende omlijsting van al deze avonden is gezorgd. Moge het uitermate goede werk van het actieve plaatselijke be stuur in alle opzichten slagen en moge het vooral de belangstelling ontvangen die het verdient. De bijeenkomsten zullen wor den gehouden in de gymnastiek zaal en zijn vrij toegankelijk voor iedereen. Rest ons nog te vermelden dat hefcWinterprogramma begint met de wijding van het nieuwe vaan del en dat na de bovengenoemde ontwikkelingsavonden nog de di verse vergaderingen zullen moeten worden gehouden waarop ook de verschillende voormannen van de stands- en vakorganisatie het woord zullen voeren. Lectuur voor onze militairen. Nu onze jongens in Idonesië de laatste maanden meert ijd hebben gekregen, vragen zij steeds weer om lectuur. Het Kath. Thuisfront afd. Drunen heeft daarom weer een nieuwe actie op touw gezet om lectuur voor de militairen over zee te verzamelen. Zij, die bereid zijn omt ijdschriften, o.a. de Kath. Illustratie of Zuid etc. etc. na lezing af te staan, kunnen zich daarvoor opgeven bij 't be stuur. Deze lectuur zal dan wor den opgehaald en naar Indonesië worden verzonden. Opgaven worden ingewacht bij de secreta riaten van Thuisfront, Mej. An nie IJpelaar, Grotestraat 51 en Nelly v. Wezel, Grotestr. 257. Help deze actie slagen. Steun op een of andere wijze aan Kath. Thuisfront is nog altijd zeer welkom en wordt met veel dank aanvaard. Vaandelwijding bij de K.A.B. Hedenavond (Maandag 26 Sep tember) zal op een algemene bij eenkomst van de leden der KAB afd, Drunen, het nieuwe vaandel

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2