WAALWYK DE LBHGSÏHUI KAATSHEUVEL HCstoxCe JpOJlt. Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN VLIJMEN SPRANG GAPELLE HEUSDEN RAAMSDONK RAAMSDONKSVEER Uit onze „aANDAG 26 SEPT. 1949 Uitgever jwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN ^ofdredacteur JAN TIELEN Redacteur-Verslaggever W. v. d. MEE Jr. DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 78 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. oPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van raad der gemeente Waal- jjlc, te houden op Donderdag Sept. 1949 om 7.30 uur ten aneentehuize. punten van behandeling: geëdiging raadslid A. P. de Raat. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. Ingekomen stukken. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der> la ger onderwijswet aan het Bestuur der R.K. Jongens school in de St. Antonius- parochie te Waalwijk, voor het bouwen van een/ rij wielbergplaats en tot het vergroten van de speel plaats. (Kosten resp. 550 en 1422. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het Bestuur der R.K. Meisjes school te v.m. Besoijen, voor aanschaffing van schoolboeken. (Kosten 159). Voorstel inzake 5-jaarlijkse afrekening van de vergoe ding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet, over de jaren 1943 t/m 1947. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van rechten voor de keu ring van vee en vlees en voor 't gebruikmaken van het slachthuis en de vlees vervoerdienst. Voorstel inzake herbenoe ming van de Commissie van Advies, bedoeld in art. 8 der Woonruimtewet '47. Verstrekking van gemeen tehypotheek ten behoeve van particuliere woning bouw. i. Voorstel inzake aankoop van grond. Wijziging der begroting 1949. R.K.O.B. De R.K.O.B. afd. Waalwijk- eusden hield 1.1. Donderdag n vergadering in Hotel „De wee Kolommen", waarbij de oorzitter de heer C. J. van oy mededeelde dat hij op e eerst volgende algemene ergadering zijn ontslag moest .eraen, wegens te drukke Werkzaamheden. De heer v. Roy heeft de •ereniging ongeveer een 12- lal jaren gediend, eerst als secretaris en later als voor- itter der afdeling. Begrijpelijk dat de vergade- ng dit besluit met grote spijt ntving, want de heer v. Roy een voortreffelijk leider, eer geacht en gezien in on- erwijs-kringen. De geestelijk adviseur be- jrak het beleven van 't ge- oof niet aleen in de kerk, maar ook in het persoonlijke openbare leven. Daarna wei'd gestemd voor een voorzitter van het hoofd bestuur en werd mededeling gedaan dat in de November- vergadering Godfr. Bomans n spreekbeurt zal vervullen. KERKKOOR VAN ST. JAN IN DONGEN. Zondagmorgen ging 't koor van de parochie St. Jan met een bus van de Musa Express naar Dongen, waar het in de St. Joseph-kerk de Hoogmis ong. Uitgevoerd werd de mis Maria Magdalena" van Ph. Loots. Eén van de leden zong a het Offertorium het Panis ingelicus van César Franck en na de mis zong het koor „O Bone Jesu" van Pales tina. De heer G. Duyvelaar Ürigeerde en organist was de iter L. Sars. Na afloop drukten de Don- Senaars hun waardering uit voor de prestaties der Waal dijkers door hen voor een volgende keer nog eens uit te nodigen, terwijl het koor van de St. Joseph-kerk werd ge waagd voor een tegenbezoek 2an de kerk van St. Jan. TEN AFSCHEID. A.s. Donderdag 29 Septem- *i' gaat de heer G. J. Stee ds, oud-burgemeester van neusden, onze gemeente ver aten om zich tevestigen in e gemeente Rijswijk (Z.H.), vaar hij is geboren en zijn amilie-relaties heeft. Toen de heer Steemers in '39, dus 10 jaar geleden, in 'nze gemeente kwam wonen, leeft hij zich direct weten in burgeren, heeft hij het ^aalwijkse leven van meet jt aan meegemaakt en was waardoor direct een algemeen leachte figuur. «ij was o.m. voorzitter van woning-commissie, be stuurslid van 't Roode Kruis, lid van de Schoonheids-com missie van W.B., voorzitter van het huldigings-comité van W.B. bij het 40-jarig bestaan, hij was de ziel van verschil lende conferentie-clubs enz. De katholieke zaak in al z'n aspecten had z'n grote belang stelling. Om al deze redenen, maar niet 't minst om z'n prettige omgang en zijn belangstel ling voor alles wat de ge meente en haar vooruitgang betrof, zien wij hem node vertrekken. Wij weten ook hoe zeer hij 't gemeenschaps leven hier waardeerde. Wij wensen hem en me vrouw nog vele gelukkige ja ren in de hun eveneens zo vertrouwde sfeer hunner nieu we woonplaats. OPENING KAJOTTERSHUIS AFD. BAARDWIJK. Deze grote dag voor de Ka- jotters van v.m. Baardwijk werd geopend met een Hoog mis, opgedragen door aalmoe zenier Jansen. Na de Hoog mis trok men op naar het nieuwe Ka j ottershuis, waar alle Kajotters van de afdeling Waalwijk, Den Bosch, Oss en Tilburg met vele genodigden en belangstellenden, waaron der wethouder Smolders, die door uitstedigheid van de Edelachtb. Heer Burgemees ter op diens verzoek, deze plechtigheid bijwoonden. De voorzitter van de afd. Baardwijk, de heer G. Bur- manje, heette allen van harte welkom en verzocht de Zeer- eerwaarde Heer Pastoor v. d. Brekel 't nieuwe gebouw te willen inzegenen. Daarna volgde de wijding van de nieu we Kajottex-svlag, die onder trompetgeschal en tromgerof fel werd gehesen. De Zeereerw. Heer Pas toor richtte zich daarna tot de feestvierende Kajotters en aanwezigen en achtte zich ge lukkig deze inzegening te hebben mogen verrichten. Hij feliciteerde de Kajotters met hun nieuw clubhuis, dat met zulk een ijver en eendrach tige samenwerking was tot stand gekomen. Wethouder Smolders, die zich daarna tot de aanwezigen richtte, had de uitnodiging van de Burgemeester gaarne aangenomen, vooral omdat hij als voorzitter der K.A.B. zo ten nauwste met de Kajotters verbonden was. Hij sprak de hoop uit dat de bijeenkom sten die hier gehouden zou den worden, de jongeren mochten vormen en leiden voor de toekomst als zij het werk der ouderen moesten gaan overnemen. De plaatselijke voorzitter, de heer Jac. Swinkels, belicht te de taak van de Kajotter in deze voor de jeugd zo moei lijke tijd en hoopte dat het nieuwe gebouw een middel zou mogen zijn om dit ideaal te bereiken. De heer J. van Seters, bestuurslid der K.A.B., richtte zich daarna tot de aan wezigen en dankte de jonge ren voor het initiatief dat zij hier genomen hadden. In de namiddag maakten alle aanwezige Kajotters een mars door de gemeente. De dieptromcorpsen van de afd. Den Bosch en Oss die de stoet opende en sloten, lieten een prachtige indruk achter. Hierna werd een aanvang gemaakt met demonstraties volksdansen en vendelzwaai- en door de culturele afdelin gen van Den Bosch en Oss, welke met belangstelling door het talrijke publiek werden gevolgd. Om 6 uur werd deze prach tige dag door een plechtig Lof en het vieren der vlag besloten. 's Avonds werd voor ouders en genodigden in het patro naat door de afd. Waalwijk een bonte avond ten beste ge geven; bijzonder mag hier dan wel genoemd worden de K.A.J.-band van de afdeling Baardwijk en de Kajotters- harmonie van de afd. Waal wijk. Het was een waardige slui ting van deze zo prachtige dag. AUTOMOBIELBEDRIJF „DE LANGSTRAAT". Zoals wij vroeger mede deelden gaat het Automobiel bedrijf „De Langstraat" een nieuwe, moderne garage bou wen op een terrein der Grote straat, (familie Hoffmans-Zijl mans). De bouw dezer garage is thans onderhands gegund aan de fa. Pelikaan te Tilburg. DE NUTS-U.L.O.-SCHOOL IN IIET ZILVER. Deze maand was 't 25 jaar geleden dat de Nuts-U.L.O.- school te Waalwijk werd ge opend. In de afgelopen kwart eeuw heeft ze haar bestaans recht recht bewezen voor een deel der bevolking van Waal wijk en voor de omgeving. Uit de aard der zaak kon de school nooit delen in de grote groei en opbloei van haar zus terscholen, maar gehandhaafd heeft ze zich, ondanks sterke uitbreiding van de mogelijk heden tot voortgezette studie en honderden behaalden hier hun Mulo A- of B-diploma, of profiteerden enige jaren van het rustige U.L.O.-tempo, leer den studeren en gingen, goed voorbereid, de studie aan een Kweekschool, M.T.S., H.B.S. of Gymnasium vervolgen. Ter gelegenheid van dit ju bileum maakten de leerlingen onder leiding van hun leraren Woensdag j.l. een fietstocht naar de Oxsterwijkse bossen en vennen. Met volle teugen wex-d op deze zonnige zomer dag genoten van een flinke wandeling in de schone na tuur. Het bestuur der school, dat door enige heren vertegen woordigd was, verraste de deelnemers met een aantal mooie prijzen voor wedstrijd jes en bood een Brabantse koffietafel aan in Groot- Speyck en tot besluit van deze dag nog een diner dat „klonk als een klok". Geen wonder dat het uit stapje als een in alle opzich ten zeer geslaagd feest werd geroemd. MILITAIRE OEFENINGEN. Er is nog al wat beweging geweest in plaats en omge ving door de militaire oefe ningen in de voorbije week. Er xs gestreden om de brug bij Doeveren, er is een be- tx-ouwbaarheidsrit gehouden, er is gevochten in de Duinen, maar ook in onze plaats. Vrij dag was een patrouille op zoek naar vijanden die zich in onze gemeente verborgen hadden. Er werd gezocht en gespeurd, geschoten en ge vochten, maar 't slot was dat de heren werden geknipt na lang zoeken in stegen, tuinen enz. Dit militair leven, waar van wij in deze streken maar veel te weinig zien, had na tuurlijk veel bekijks. CONCERT. De gi'ote belangstelling voor 't concert dat Zaterdagavond op de kiosk op het Raadhuis plein werd gegeven door de harmonie St. Crispijn en de geplengde Zangvereniging der K.A.B.beide onder leiding van de heer G. Duyvelaar, bewees wei dat men ook dit openlucht-concert zeer op prijs stelde, temeer waar het prachtige zomerweer hiertoe zeer meewerkte. De uitvoering der verschillende muziek- nummers viel zeer te loven en gaf een duidelijk blijk dat men met ijverige studie en met aanvulling van jonge krachten weer op de goede weg is. Het eerste openlucht optreden van het Gemengd Koor werd zeer op prijs ge steld en ook hier kon men goede vooruitgang constate ren; vooral het nummer met koperbegeleiding viel zeer in de smaak. Al met al een mooie avond, die door het talrijke publiek zeer werd geappreciëerd, ter wijl het initiatief om ons een dergelijk avond-concert aan te bieden, zeker zal worden ge- geappreciëerd. TREKKING. De trekking van de loterij ten bate van het Patronaat in de St. Clemens-parochie, zal a.s. Woensdagavond om 8 uur plaats hebben. INTERNATIONALE POPPENTENTOON- STELLING IN CASINO. Een Waalwijkse avond. Wij vestigen de aandacht op achterstaande advertentie be treffende de Int. Poppenten- toonstelling die van 24 Sept. tot 3 October in Casino te 's-Bosch wordt gehouden, waarover de gehele pers en thousiast schrijft en waarvan de opbrengst is bestemd voor de Stichting 19401945. Voor ons Waalwijkers is hieraan nog een bijzondere attractie verbonden, namelijk Woensdagavond wordt er een speciale Waalwijkse avond gegeven, waaraan verschillen de gezelschappen en personen uit de muziekwereld onzer plaats meewerken. Wij vertrouwen dat velen deze avond zullen bijwonen, om het goede doel, maar ook om onze waardering te tonen voor de spontane medewer king der Waalwijkers. Houdt dus Woensdag vrij voor de Int. Poppententoon- stelling in Casino in 's-Bosch. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: bruin lederen portemonnaie; bruin kinder schoentje, jachthond, kinder driewieler, zilveren ring, zil veren armband, grijs geblokt damesjasje, portemonnaie m. inhoud, stropdas, portemon- naie .met inhoud, fazant-hen. Verloren: bruin kinderjasje, bankbiljet van 10.vulpen, gouden armband, portemon naie met inhoud, zilveren schakelarmband, lips-sleutel, gouden broche, rood gebloem de hoofddoek. AFSCHEID M. v. d. VIJVER. Opperwachtmeester en rijks- speurhondgeleider M. v. d. Vijver zal xxx verband met zijn heengaan op Vrijdag 30 Sept. om 3 uur n.m. afscheid nemen van de groep Rijkspolitie op het groepsbureau te 's-Grevel- duin-Capelle. Van half 5 tot half 6 is er dan" voor belangstellenden ge legenheid om persoonlijk van de opperwachtmeester af scheid te nemen aan zijn wo ning St. Antoniusstraat 9. MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE LEDER- EN SCHOENINDUSTRIE. Naar wij vernemen zal aan de Middelbare Vakschool voor de Leder- en Schoenindustrie te Waalwijk onderwijs gege ven worden door de hieron der volgende heren: Ir. J. Roelofs Heyrmans, Directeur, Scheikunde. W. B. van Herwijnen, Lederbereiding. O. Riksen, Machinale Schoenfabricage. Drs. A. J. Beunes, Wis- en Natuurkunde. A. J. A. Hooft van Huys- duynen, Bedrijfseconomie. Drs. A. J. Mulders, Engels. A. Carpay, Tekenen. J. A. Allart, Werktuigkunde en Electro- techniek. G. Vos, Staatsinrichting. P. J. J. Heesters, Kennis van Onderbeen en Voet. J. J. Frans sen Lich. Oefening. A. J. Verhoofstad, PraKtyk Leder oereiaing. P. M. Mateijsen, Praktijk Mach. Schoenfabri cage. H. B. Beekmans, Praktijk Mach. Schoenfabri cage. C. van Beers, Praktijk Mach. Schoenfabri cage. K.M.H.C. „WAALWIJK" Woensdagavond houdt de K. M. H. C. „Waalwijk" haar eerste jaarvergadering in het clubhuis Hotel Verwiel. Wedstrijdsecreta ris en penningmeester zullen o.a. hun jaarverslag uitbrengen, de be groting zal worden aangeboden en het bestuur moet aangevuld wor den. Vererende opdracht. De Rex-Kinderschoenfabriek al hier kreeg de laatste 14 dagen tweemaal de vererende opdracht voor het maken van een paar kinderschoentjes voor H. K. li- Prinses Marijke. De opdrachten zijn reeds uit gevoerd. Zilveren Priesterfeest Pastoor Heesakkers. zamenlijk concert. De belangstel ling voor deze avonden is opval lend groot, naar schatting woon den een 1000-tal toehoorders dit concert bij. Hopelijk gaan de plaatselijke verenigingen op de in geslagen weg voort en kunnen we in Heusden nog eens weer een concert beluisteren zoals dit Za terdag werd gegeven. Jammer suk kelt onze eigen fanfare nog wat met haar ledental, maar we ho pen dat ook zij, evenals voor de oorlog, weer mag opbloeien tot genoegen der leden en dat der in woners van ons stadje. Collecte A.V.O. De j.l. Zaterdag in onze ge meente gehouden collecte ten bate van het A.V.O.-werk heeft op gebracht 62.84. Een woord van dank aan de collectanten is zeker op zijn, plaats. De dood wenkt ieder uur. In de nacht van Vrijdag op Za terdag werd de 24-jarige mej. v. Z. aan het Oosteinde alhier on wel en overleed na slechts enkele ogenblikken. Zoals bekend viert de Pastoor a.s. Woensdag 28 Sept. zijn zil veren Priesterfeest. Aangezien de ze dag minder geschikt is voor een feest waaraan heel de paro chie deelneemt, zal de viering op Zaterdag 1 October aanvangen. Zaterdagavond 6 uur wordt de Jubilaris ingehaald en naar de kerk gebracht. Zondag 2 October wordt de Pastoor voor de Hoogmis afge haald. De Hoogmis is om 10 uur, met assistentie. 's Middags défilé door alle ver enigingen en 's' avonds concert door de Harmonie en Vlijmen s Mannenkoor. Maandag en Dinsdag is de hul de door de schooljeugd en Dins dagmorgen is er nog een speciale Kindermis. De subcomité's werken hard om met de voorbereidingen tijdig ge reed te zijn en het ziet er naar uit, dat Vlijmen zich van zijn beste zijde zal laten zien. Dammen. De Damclub V. D. vergaderde in „Central" en besloot o.m. dit jaar wederom deel te nemen aan de competitie N.D.B. hoofdklasse. Leesbibliotheek. Lectuurliefhebbers kunnen weer terecht bij de leesbibliotheken: de R.K. Bibliotheek St. Jozef is ge opend des Zaterdags van 3—4 uur en des Zondags van 121 uur. De Nuts-bibliotheek Zater dags van 23 uur. Weer aardbeien. Tengevolge van het buitenge woon mooie weer, staan verschil lende aardbeien voor de tweede maal in bloei en hebben diverse tuinders al voor de tweede maal een flink aantal aardbeien geplukt. Concert. Zaterdag gaven een negental verenigingen uit de omtrek een ge- Wit-Zwart-nieuws. Het 2e elftal van de voetbalver eniging Wit-Zwart speelde j.l. Zaterdag voor de kring Langstraat j van de Afd. N.B. K.N.V.B. van de Zaterdagcompetitie op het j sportterrein aan de Willem van j Gentsvaart een wedstrijd tegen Zwaluwse Boys II uit Lage Zwa- j luwe, welke match in een 53- overwinning voor de thuisclub eindigde. Het eerste elftal, dat Zondag 1 een uitwedstrijd voor de le klasse I Brab. Voetbalbond te Oirschot tegen Oirschot Vooruit speelde, was niet zo fortuinlijk. Deze wed- 6trijd werd door de Wit-Zwarton met 42 verloren. Postduivenvlucht. De postduivenvereniging De Luchtvaart hield Zondag een vlucht vanaf Quievrain waarbij de prijzen werden behaald door: P. Nieuwenhuizen 1, 4; St. van Peer 2, 3, 6: J. Nieuwenhuizen 5: J. v. Oosterhout 7 en Adr. Blom 8. Gevolgen van mooie nazomer. In verschillende tuinen in onze plaats worden momenteel voor de tweede maal rijpe aardbeien van j de koude grond geplukt, terwijl in sommige boomgaarden vrucht bomen, waaraan de rijpe appels en peren hangen, bloesem verto nen. Wel een bewijs van et-ii prachtige nazomer. Ned. Herv. Mannenver. De Ned. Herv. Mannenvereni- ging op Geref. grondslag houdt a.s. Woensdagavond half acht in Elthato een bijeenkomst, waarop een behandeling van Mattheus 4 aan de orde zal komen. Met Hr. Ms. „Tjerk Hiddes" naar huis. Met Hr. Ms. torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die, zoals bekend, na een reis van Surabaja via het Panamakanaal, de Nederlandse Antillen, Suriname en de Atlan tische Oceaan, op 1 October a.s. te Rotterdam wordt verwacht, zal uit Sprang-Capelle thuisvaren: korp. hofm. J. Mes Stationsstraat C 153. Dinsdag 27 September des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente aan de Hoo- gevaart op te treden Ds. van de Ketterij van Vlaardingen. Eindelijk is de gemeente Raams- donk Woensdag j.l. in het bezit gekomen van de lang verwachte vrachtauto-vuilniswagen. Deze auto, een Bedford, zal aanstonds in gebruik worden genomen, waardoor een einde gemaakt zal worden aan de tot nu toe be staande primitieve wijze van vuil nis ophalen, die bovendien nog alleen maar voor Raamsdonks- veer gold. Als proef zal eerst Raamsdonksveer aan de beurt ko men, doch reeds na een week zal ook Raamsdonk van deze aan winst kunnen gaan profiteren. Alle bewoners zullen echter tijdig door middel van een circulaire in kennis worden gesteld hoe in het vervolg de regeling zal zijn. Liefdadigheids - uitvoering. De liefdadigheids-uitvoering die Zaterdag en Zondag werd gehou den voor de jonge missionaris Pa ter de Meijer, mag werkelijk zeer geslaagd genoemd worden. De R.K. Gemengde Zangver eniging bewees tot iets goeds in staat te zijn en tevens werd het bewijs geleverd, dat o.l.v. de heer J. Nollen hier op dit gebied nog steeds veel te bereiken is. De film „Zwerftochten in Da- jaksland" gaf een getrouw en in teressant beeld van de ontzaglijke gevaren en moeilijkheden verbon den aan 't leven als Missionaris op Borneo. Zowel Pater de Meijer als de initiatiefnemers van deze uitvoe ring kunnen zeer tevreden zijn met het resultaat van deze avon den. AAA K. J. M. V. De wintermaanden staan voor de deur en zoals elk jaar heeft de K.J.M.V. ook nu weer haar win- terprogramma uitgestippeld, een programma, dat naast cultuurvor ming ook aan ontwikkeling en ontspanning een plaats inruimt. De laatste jaren heeft de K.J.M. V. danig van zich laten horen en zij komt ook deze winter met een programma dat er zijn mag. Als vanzelf mag geen enkele jonge middenstander iets uit dit pro gramma missen. Jammer genoeg, moeten wij deze aansporing doen, want er zijn zelfs nog jonge man nen bij de organisatie aangesloten, die niet ten volle beseffen, dat de K.J.M.V. er is, om zijn leden voor het rijpe leven klaar te maken. Wie nog geen lid is, kan zich ten allen tijde aanmelden bij de se cretaris de heer H. v. Dun, Gast huisstraat Kaatsheuvel. Wie lid is, tone door een trouwe opkomst op de K.J.M.V. dagen een goed lid te zijn. Op Dinsdag 27 September wordt het winterprogramma ge opend met een Avondwake in de kapel van de Eerw. Zusters, waarna de Diocesane Voorzitter en leider de heer Ad. Schellens, in de zaal van de heer Joh. Smit een eerste inleiding geeft, om de K.J.M.V.'ers het belang van een goed gevolgd winterprogramma bij te brengen. Vooral op deze eerste avond mag geen enkel degelijk lid absent zijn. Wij zijn reeds nu staat het win terprogramma voor te leggen en iedereen zal moeten bekennen, dat het bestuur er in geslaagd is de nodige variatie te brengen in de avonden die de K.J.M.V.ers wachten. 27 September Avondwake en opening door de Diocesane voor zitter en leider A. Schellens. 11 October Dodencultus bij de oude Egyptenaren door de Z.E. Pater v. Doornik M.S.F. 25 October Ontspanningsavond. 10 November Debat-avond mef St. Nicolaasbespreking. 22 November „Verkering" door de Z.E. Pater v. Doornik M.S.F. 8 December Filmavond. 27 December Kerstviering. 12 Januari Jaarvergadering. 24 Januari Ontspanningsavond. 9 Februari K.J.M.V.-revue. 23 Februari „Onze Gemeente gezien uit het oogpunt van Ge meentewerken door de Weled. heer J. Hopman. 14 Maart Kaatsheuvelse Histo rie door de Z.E. Pater Rijkers, M.S.F. 28 Maart Kaatsheuvelse Histo rie (Vervolg) door de Z.E. Pater Rijkers M.S.F. 11 April Ontspanningsavond. 25 April Oudersavond met in stallatie nieuwe leden en sluiting winterprogramma, met op een stralende lentedag een auto-tocht voor de ouden van dagen uit Kaatsheuvel. Culturele Kring „De Toren". Alle verenigingen uit Kaatsheu vel komen ons hun winterprogram ma aanbieden, en vooral het pro gramma van de Culturele Kring „De Toren" zal de belangstelling hebben van geheel Kaatsheuvel, omdat ieder weet, dat hierbij meerdere avonden zullen zijn van hoog cultureel genot. Velen hebben in het late voor jaar het optreden van het Bra bants orkest in de zaal van de heer Jan van Dun gemist, een avond van zo hoog gehalte, dat wie hem meemaakte zeker niet de eerste Toren-avond van het ko mend seizoen zal laten passeren. Voor October is het optreden van het Brabants Orkest als program ma-opening vastgesteld. De juiste datum staat nog niet vast. In November volgt een film avond: in December een advent- avond. waarop zal gegeven wor den „Nu reist de Ster". In Janu ari zal Bert Brugmans Marionet ten-theater met Faust een avond vullen en de kenners van deze klein-kunst verrassen met de mo gelijkheden die deze kunst biedt. Februari brengt ons een Bont programma door de Ghesellen van de Spelewei verzorgd, terwijl in Maart een Declamatie-avond ge boden wordt. In April volgt op nieuw een filmavond, terwijl aan het Brabants Orkest de eer is weg gelegd om het winterprogramma te sluiten. „Elck wat wils" is het devies geweest bij het samenstellen van het rijke programma van „De To ren". Onderscheiden. Vrijdag j.l. werden in de leger plaats Olden broek door Generaal Dürst Britt, eertijds generaal van de 7 December Divisie in Indone sië de onderscheidingen uitge reikt in de maand Dec. 1948 aan verschillende leden van deze Di visie door H.M. Koningin Juliana toegekend, die thans in Neder land verblijven. Onder deze was ook mej. Ant. Tuerlings, destijds Segt. Maj. van het V.H.K., die volgens de woor den van Generaal Dürst 3ritt on derscheiden werd voor de wijze, -waarop zij werkzaam aan de Cen trale van de Divisie-staf de uit voering van de tweede politionele actie heeft mogelijk gemaakt. De uitreiking had plaats voor de troe pen van de legerplaats Olden- broek, die juist daags tevoren hun afscheidsfeest vierden voor hun vertrek naar Indonesië. Kampioen Nederland 1949. De heer Jan van der Kaa, de bekende Dresseur en Pakwerker voor de wedstrijden voor het Cer tificaat Politiehond van de K. N. P. V. was met nog zes honden die in de afgelopen maanden de hoogste punten behaalden voor t certificaat Politiehond van de K.N.P.V., uitgenodigd mede le dingen naar de eretitel Kampioen 1949 van Nederland. Het mocht de heer v. d. Kaa gelukken met zijn Holl. Herder Nero de titel van Kampioen te bemachtigen met 286 punten. Als keurmeesters fun geerden de heren v. Helsland, Harms, v. Noort en v. d. Elzen. Jhr. Laman-Trip, de voorzitter van de K.N.P.V. reikte persoon- 50 JAAR GELEDEN. (1899) Op 24 en 25 September 1899 had de plechtige wijding der pa rochiekerk v. St. Clemens plaats door Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven, die aan de Overlaat onder een prachtige ereboog plechtig werd ontvangen door pastoor van Haaren. Ook de versiering der nieuwe kerk, zowel in- als uit wendig, was schitterend. De kerk, zo schreef ons blad, een prachtige daarstelling, die ie ders bewondering afdwingt, be vat een hoofdaltaar, een prachtig meesterstuk, door kunstvolle hand gewrocht en waarop heel Baard wijk trots kan zijnmet 'n prach tig zij-altaar, een geschenk van mevr. de Wed, H. Loeff en een niet minder schone communie bank, een geschenk van de heer J. Loeff, wethouder. Er was deze dag een drukte, zoals Baardwijk nooit had ge kend toen Mgr. in feestelijke optocht, begeleid door de harmo nieën St. Crispijn en 1 Esperance door Baardwijk naar de grens van Waalwijk trok en toen terug naar de pastorie, waar een dochtertje van burgemeester v. Heijst een bousuet aanbood en de burge meester een spontane toespraak hield waarop Mgr. hartelijk dank zegde. Verder zong de liedertafel „Tot Bloei der Toonkunst" het lied ,,De Bisschop leev" en con certeerde beurtelings met de har monieën voor de pastorie. De Maandag was bestemd voor de wijdings- en kerkelijke plecht igheden, er werden tal van auba des gebracht en om vijf uur for meerde zich weer de optocht om Mgr. v. d. Ven uitgeleide te doen. Mgr. nam hartelijk afscheid, toegewuifd door duizenden. Bur gemeester v. Heijst dankte van de trappen van 't raadhuis alle inge zetenen voor hun medewerking en enthousiasme, maar speciaal de feestcommissie, wie hij ook de dank van de Bisschop overbracht. lijk de bekroning aan de heer v. d. Kaa uit. Zondag werd de win naar door de leden van de Trou we Hond bij de heer A. Vugis, café „De Efteling" gehuldigd. T rekking. Vrijdagavond zal in café L. v. Berkel de trekking plaats hebben van de loterij van het Schutters gilde St. Jan alhier. Agenda. Maandag 26 Sept. 8 u. n.m. Repetitie Harm. Apollo. Dinsdag 27 Sept. 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor. Dinsdag 27 Sept. 8 u. n.m. Avondwake K.J.M.V., waarna opening winterprogramma. Woensdag 8 u. n.m. repetitie Harm. Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 28 Sept. 8 u. n.m. Apollo-theater „Tot de laatste Man", toegang 14 jaar. Donderdag 29 Sept. 7.30 u. n.m. repetitie Dameskoor Bel Canto. Donderdag 29 Sept. 8 u. n.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto. Tot het volgend nummer moest blijven liggen: De Kajotters openen hun winterprogramma. DE UITSLAGEN ZUID I. le Klas LimburgiaSitt. Boys 32 PSV—NOAD 2—3 VVV—Brabantia 4—2 MVV—Ilelmondia 2—0 RBC—Kerkrade 2—1 (ond. pr. v. K.) ZUID II. le Klas LONGA—NAC 2—1 MauritsSp. Emma 21 BleijerheideEindhoven 20 Juliana—1TSC 2—2 BW—Willem II 1—2 2e Klas A DESK—R AC 2—2 Schijndel—RKC 1—4 VelocWoensel 06 De ValkWilhelmina 31 TOP—Zwaluw 4—0 3e Klas B BaardwijkUno Animo 32 ODC—Boxtel 5—0 UDI '29—WSC 3—5 Best Vooruit—SCB 2—5 Blauw GeelOJC 35 Mich. GestelHaarsteeg 40 4e Klas C Vlijm. BoysZaltbommel 3-2 Berchem Sp.—RKOSC 3—1 HVCH—RKSVA 1—2 Maliskamp—OSS '20 06 Nooit GedachtOpijnen 22 4e Klas D Veerse BoysWaspik 21 Right 'Oh—RKDVC 3—8 VOABRKFSV 2—2 RaamsdonkHeusden 20 RWBBroekhoven 32 SCHIJNDEL—R.K.C. 1—4. Met sprekende cijfers wist RKC haar eerste uitwedstrijd van Schijndel te winnen. Stanley was de man van de dag en scoorde niet minder dan drie doelpunten, terwijl de jeugdige rechtsbuiten Al- bert Mahieu het vierde doel punt voor zijn rekening nam. Echter niet alleen deze twee spelers, maar alle elf hebben deze middag gewerkt met al les wat zij in hun mars had den. Over het verloop van de wedstrijd in het kort het vol gende: Vanaf de aftrap neemt RKC direct het spel in handen en wordt alles op de aanval ge zet. Stanley krijgt na onge veer 20 min. spelen de bal iets eerder te pakken dan de Schijndelback en met een sneltreinvaart stuift hij op 't doel af; de keeper trachtte door uitlopen nog i'edding te brengen, maar de kogel die Stanley afvuux-de was hem toch te machtig. Nog geen 10 min. later was Stanley weer iets eerder bij een toegespeel de bal dan zijn tegenstanders en evenals bij het eerste doel punt laat hij de onthutste Schijndelkeeper voor de 2de maal vissen. Zo heeft RKC met de rust een mooie 20 voorsprong verkregen. Vijf minuten na de hervat ting dribbelt Mahieu handig door de Schijndelverdediging

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5