TENTOONSTELLING „MERCURIUS" 1949 NAJAARSSEIZOEN Snoepje van de wee, HEUSDEN WASPIK STIKMACHINE mooie Guisiniére en Kinderstoel HAARDEN. Bekwame STIKSTERS ditujan v£i&e.iie. LEERJONGENS en MEISJES. enkele bekwame Schoenmakers. De GruVter's een zwart Cuisinière 2 goede Lederwarenfabriek „LINE" vraagt DAMES NAJAARS HOEDEN MAISON LIBELLE v een zakje met heerlijke versnaperingen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 Wat samenwerking vermag. Zilveren Priesterfeest Pastoor S. J. HEESAKKERS O Praem Dankbetuiging Notaris HUIJBREGTS publiek verkopen WONINGRUIL Zou gaarne ruilen met leen winkelpand of een pand geschikt voor winkel in het centrum der gemeente MAISON LIBELLE een goed onderhouden Te koop aangeboden: GEVRAAGD. SCHOENFABRIEK „UNION" heeft zijn intrede gedaan. Laat daarom Uw Hoeden vervormen volgens de laatste mode-eisen door Wilhelminaplein 6 KAATSHEUVEL Fa. Gebrs. van Gastel te Kaatsheuvel voor haar afdeling LUXE DAMESTASSEN Verder voor de afdeling LUXE PANTOFFELS Aanmelden dagelijks aan de fabriek HOOFDSTRAAT 136 b. A.S. ZATERDAG OPENING VAN HET Wij beschikken over de nieuwste collectie TEGEN VERLAAGDE PRIJZEN. WILHELMINAPLEIN 6 KAATSHEUVEL. Het is geen groots complex tentoonstellingsge bouwen, omgeven dojr parken met fonteinen, dat U zult aantreffen als U een bezoek brengt aan de tentoonstelling „Mercurius" 1949. Het is op be scheiden schaal uitgevoerd, zoals het is opgezet. Maar in die opzet toont Heusden wat er ook in een door de oorlog zwaar getroffen plaats moge lijk is door eendrachtig samenwerken. Het is een prestatie om in vier jaar tijd te komen van de eerste steeen van de wederopbouw tot een mani festatie van zijn kunnen als hier wordt getoond. De opening Het was rustig zoals meest al in Heusden toen wij er Dinsdagmorgen tegen elven kwamen voor de officiële ope ning van „Mercurius" 1949. Maar op de Vismarkt wap perden de vlaggen, we hoor den opgewekte muziek en aanwijzingen uit de luidspre kers op het tentoonstellings terrein, wat er op wees dat de Heusdenaren de laatste hand legden aan de voorbereidin gen. Om ongeveer elf uur had den de genodigden zich in het restaurant verzameld. We za gen er de edelachtb. heer burgemeester van Delft met zijn echtgenote, de geestelijk heid uit de gemeente, leden van de gemeenteraad, diverse notabelen, - het tentoonstel lingscomité, standhouders, de heren Waalboer en Van der Aa, die het technisch gedeelte en de reclame voor de ten toonstelling verzorgden, en andere medewerkers. De heer Kuysten, 2e voor zitter van het comité en voorz. van de Protestantse midden standsvereniging, sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Hij was blij dat er zo'n belangstelling getoond werd voor de groei en bloei van Heusden, vooral op eco nomisch gebied en hij sprak zijn waardering uit voor^de samenwerking der midden standsverenigingen, waardoor deze tentoonstelling tot stand was gebracht. De heer A. Verschuur, die als le voorzitter en voorzitter van de katholieke midden standsvereniging vervolgens het woord voerde, begon met een korte uiteenzetting over de Heusdense middenstand. De katholieke middenstands vereniging was op 28 Decem ber 1945 opgericht in het be sef van de noodzakelijkheid daartoe, wilde men meetellen. Begin 1946 volgde de prot. middenstandsvereniging en altijd was er een prettige sa menwerking geweest, dank zij vooral de heer Kuysten. Deze tentoonstelling was er 't resultaat van. De verenigin gen verbeeldden zich niet dat ze er nu, waren, er was nog veel te doen vele midden standers waren nog niet ac tief en kleinsteedse politiek was de oorzaak dat velen geen lid werden. De Voodz. wees echter op de noodzake lijkheid om toe te treden, om dat de middenstand vaak de klappen moet opvangen. Sprekend over de concur rentie drong hij er op aan om hierin sportief te blijven en niet naar toestanden terug te gaan als voor de oorlog. En aan de Heusdenaren' vroeg hij om de middenstand niet af te breken maar op te bouwen, voor de groei en bloei van 1 Heusden. Ook deze tentoon stelling was tot stand geko men door de medewerking van de hele bevolking. Het was hier de plaats om dankwoorden te spreken en de heer Verschuur heeft er dan ook vele (verdiend) rondgestrooid. Allereerst je gens de burgemeester, uit de grond van zijn hart vanwege het hele bestuur (je kon ho ren dat het niet zo maar woorden waren) en de mid denstand. De tentoonstelling was mede door de burgemees ter tot stand gekomen en de voorz. knoopte er dan ook in stijl de wens aan vast dat Heusden er door tot groter bloei zou komen. Verder kregen wethouders, standhouders, die door hun enthousiasme de zaak hadden geforceerd, de industrie, po litie, brandweer, de heren Waalboer eh van der Aa, de firma Hortensius enz. allen hun aandeel in de welgemeen de dankwoorden. Tenslotte nog de heren van het bestuur, met name de heren Kant, Vink en v. d. Pol, die het leeuwenaandeel hadden ver zorgd, nogmaals de heer Kuys-en tot en met de vrou wen van bestuursleden en standhouders, die zo vaak hun mannen hadden moeten missen. Tot besluit vroeg de heer Verschuur Gods rijkste zegen over het werk. Hij sprak de hoop uit dat er werkelijk een keerpunt in Heusdens ge schiedenis zou zijn gekomen. In de toren van de kerk, ver rijzend op het Burchtplein, waar eens de toren van de burcht had gestaan, zag hij 't symbool dat Heusden terug ging naar de tijd van weleer. Ook de Burgemeester sprak nog een enkel woord. Hij zag in de tentoonstelling een grootse demonstratie van en thousiasme en volharding en gaf uiting aan zijn bewonde ring voor de promotoren, die hadden doorgezet, ondanks te leurstellingen door moeiten en kosten. Hij en heel Heus den was er over verheugd dat de middenstand hier toonde wat hij kon presteren. Heus den kon trots zijn op zijn ou de glorie, maar nog meer op zijn zakenlieden van nu die hier hun stand ophielden. De burgemeester achtte de ten toonstelling vooral van belang nu de economische toestand stabiel begon te worden en de concurrentie normaal. Hier werd getoond wat doorzet tingsvermogen vermag. Bur gemeester van Delft wenste „Mercurius" 1949 een goed verloop toe met naast goede zaken een gepast vermaak, zonder dat er klachten zouden komen bij burgerlijke of gees telijke overheid. Nadat het Wilhelmus was gespeeld, opende Mevr. van Delft de tentoonstelling door het lint voor de ingang door te knippen. Twee jonge da mes boden haar namens de gezamenlijke middenstands verenigingen een fraaie bloe menmand aan. De Stands. Nu werden de genodigden door de tentoonstellingshallen rondgeleid. Wij kunnen on mogelijk vertellen wat er al lemaal te zien was, want daarvoor was het veel te veel. De beste raad die wij kunnen geven is Gaat U zelf kijken, de tentoonstelling is tot en met Zaterdag geopend. U zult er zich niet vervelen en als U moe bent, kunt U uit rusten in de restauratie en ook voor danslustigen is er een toevluchtsoord. En de Heusdenaren zijn gezellige mensen. Om U althans enig idee te geven noemen we enkele stands die ons in de gedachte komen drukkerijen met de monstratie en al, diverse win kels, ais drogisterij, manu facturen, meubels, goud en zilver, comestibles, bakkerij, enz. enz., alles wat een goede middenstand kan bieden. De industrie is er vertegenwoor digd door scheepswerf, con- servenfabriek en de melkfa brieken van Heusden en Herpt, van welke de laatste vooral een leerzame stand heeft. Ook het Rode Kruis heeft er zijn plaats ingenomen en geeft er een beeld van het vele goede werk dat het ver richt. Wij hebben U slechts een algemene indruk willen ge ven van wat Heusden biedt, in ruime mate en smaakvol ingericht. Kortom, het is een voortreffelijk visitekaartje. De burgemeester drukte na afloop onomwonden zijn waar dering uit met de verzekering dat de tentoonstelling zijn stoutse verwachtingen had overtroffen en natuurlijk sprak hij de hoop uit dat dit een stimulans zou zijn om voortaan bij de Heusdense winkeliers en handelaars te kopen. De voorzitter van de ten toonstelling bracht tot slot van de openingsplechtigheid dank aan alle aanwezigen voor de getoonde belangstel ling, aan de café-houders voor hun medewerking en aan de pers voor hetgeen zij in ver band met deze manifestatie aan het welslagen had bijge dragen. De verlichting hebben wij nog niet gezien, maar ze moet voortreffelijk zijn en aan Heusden in deze dagen een apart en feestelijk cachet ge ven. Zoals we al meldden, is er 's avonds om 10 uur een extra dienst van de B.B.A. van Heusden naar Drunen met aansluitingen naar diverse richtingen. den 42 jaar en Hendrika van de Water 32 jaar. Huwelijksaangiften Laurens C A v d Sanden 42 jaar en Hendri ka v d Water 32 jaar. Henri- kus M v Engelen 24 jaar en Wil- helmina M Kivits 21 jaar. Zaterdag om 6 uur stonden deputaties van alle vereni gingen gereed in de Melie om de jubilerende Pastoor te ont vangen. Prompt op tijd arri veerde deze (vergezeld van de familie) en werd toegespro ken door dé heer Hub. van Heesbeen namens het Kerk bestuur en door de Edelacht bare Heer v. Hout, Burge meester der gemeente. Voorafgegaan door de stoet werd onder klokgelui naar de kerk getrokken. Door de sa menwerking van velen was voor kerk en pastorie een passende versiering aange bracht. Op het kerkplein stond een eenvoudige, maar zeer smaakvolle erepoort en de kerk was prachtig versierd met bloemen en palmen. Een zee van licht gaf een prachtig effect. Na aankomst werd 'n plech tig Lof opgedragen, waarmee de plechtigheid van de dag besloten was. Een stralende zon kwam cachet geven aan 't feest van Zondag, toen om half tien een prachtige groep bruidjes ge reed stond om de Pastoor af te halen. Langs de kerk werd de jubilaris met zijn familie naar de Pastoriestraat ge bracht, waar dezelfde stoet als van Zaterdag gereed stond om weer naar de kerk te trek ken. Het was een ontroeren de plechtigheid. De jubilaris droeg met assistentie van de beide kapelaans de Hoogmis op. De ceremoniarus en zijn talrijke misdienaars vormden een passende omlijsting. Ka pelaan Koenraadt hield de feestrede, waarin de jubel van de parochie en de waardig heid van het priesterschap de kern vormden. Onder de consecratie was er bazuingeschal. Het gemengde koor (zangkoor en jongens koor) zong de prachtige „Mis- sa in honorem Sanctae The- resiae a Jesu infante" van Jan Nieland, na de H. Mis gevolgd door Priestercantate. Het „Ave Maria" van Gou nod door piston en orgel was een waardig slot. Direct daarna volgde de aanbieding van het cadeau op de Raadszaal, die door de burgemeester die dag welwil lend ter beschikking van het comité was gesteld. Met en kele passende wooi'den bood de voorzitter het geschenk aan (ameublement en eetser vies) waarna de jubilaris een hartelijk dankwoord sprak. De receptie was uitermate druk bezocht en het grootste gedeelte van de parochianen maakte van deze gelegenheid gebruik om hun herder de hand te komen drukken. Kort daarop volgde 't défilé van de verenigingen met hun vaandels. Een prachtige stoet, waarin de Rij vereniging, de Gymnastiekclub der Jonge Boeren,de Rhythmische Groep met Harmonie en de Zwart jes uit Indië bijzonder naar voren kwamen. Het kerkelijk feest werd be sloten met een plechtig Lof, waarna 't Vlijmens Mannen koor het „Te Deum" van Ver hulst uitvoerde. 's Avonds concerteerden de harmonie „Concordia" en Vlijmens Mannenkoor op de kiosk voor de pastorie. De scholen brachten Maan dag en Dinsdag hun hulde, met Maandag opvoering van de Operette „Het geheim van Edelhart" door de jongens. Dinsdagmorgen was het ge zamenlijke H. Mis en aanbie ding van het cadeau, waarna een hulde plaats vond door de meisjes, des middags gevolgd door een hulde van de kleu ters. Vlijmen heeft gezorgd dat het feest, van hun herder, een feest voor heel de parochie werd. T cnloonstclling. De tentoonstelling georganiseerd door de Heusdense Middenstand mag zich in een grote belangstel ling verheugen, waardoor de initi atiefnemers gestimuleerd worden om hun plannen verder uit te wer ken en ook vinden zij waardering voor al wat zij verrichtten bij de voorbereiding van de „Mercurius '49". Nadat door Mevr. van Delft de toegang was geopend en door be stuur en genodigden een rondgang gemaakt was langs de stands, die allen uitmunten door afwertcing en opzet, stroomde het publiek bin nen om van alles wat te zien was te genieten, en de indruk op te doen dat Heusdens Middenstand, ondanks de dreiging van malaise en teruggang, iets durft orderne- men ter stimulering van de ver koop. Heusden toont hier iets, dat werkelijk de moeite van het te gaan zien waard is. Wij hopen dan ook dat velen enige uren vrij zullen maken om deze tentoon stelling te gaan bezichtigen. Voor al bij avond is het een schitterend gezicht, met de prachtige verlich ting, waarbij de visbank direct op valt en een mooi entrée vormt tot het eigenlijke terrein daarachter. Als het blijft gaan zoals het de eerste dag ging, dan zal het be zoek de stoutste verwachtingen overtreffen; een vierhonderd per sonen passeerden de eerste middag de controle. Bazar Kleuterschool. Door t bestuur der Ned. Herv. Kleuterschool zal ter dekking van de te maken onkosten voor ver bouwing en opnieuw inrichten hunner school, een bazar houden van 2326 Novembebr a.s. Het wekt eenieder op iets te doen, hetzij in natura, hetzij in geld, opdat de kleuterschool, welke in een behoefte voorziet, beter aan haar doel kan beantwoorden. De te maken onkosten bedragen 6000.en om dat bedrag bij een te krijgen, heeft zij elke hulp nodig. Giften kunnen afgedragen worden bij de heer K. Deurloo en Ds. Anker. Burgerlijke Stand September. Geboren: Cornelis zv G Nering-van den Hoven Johannes C zv J Smits van Tilborgh Christiaan P zv Ch P Schapers-Langermans Cornelia A Th dv A van Gagel donk-van Biesen Wilhehnina A H dv C Bakkeren-Dubbelman Johannes Th J zv A J G v d Wassenberg de Meijer Henri- ka A C M dv P Verschuren-Pe- terse. Overlijden: Cornelis van Etten oud 23 jaar. Huwelijken: Nicolaas Snijders 26 jaar en Clasina M IJpelaar 23 jaar. Ingekomen: M H Smits van Sprang-Capel- le J Koenen van Loon op Zand A Rosenbrand van 's-Grave- moer C Faro van Deurne Joh v d Made van Oosterhout Antonia J van der Pluijm van Raamsdonk G H en Cate van Waalwijk PD Hulst van C BR C W C Scheepers van Geleen MC Dingenouts van Geleen A J Lambrechts van Geleen Hub. de Wit van Don genM G Boom van Geleen C W van Dongen van Dongen. Vertrokken: I M F Sprangers naar Loon op Zand P J J Boelaars naar Ha- zerswoude G J J Martens naar Hazerswoude A J van de Loo naar Hazerswoude J Renzen- brink naar Indonesië J H Kuij- ten naar Raamsdonk B Th M de Bont naar Nijmegen H C Ramstijn naar Raamsdonk P M Th Verschuren naar Terheij- den A P M Verschure naar Terheijden Jacobus A J M Sax naar Hazerswoude A J Haar- bosch naar Dongen J B de Waal naar Zwitserland A Th A Coesmans naar Breda. S. W. G. Voor de Nationale Reserve meldden zich in deze gemeente 15 personen aan. Vijf van hen wer den door de keuringsraad voor de ze dienst ongeschikt verklaard, terwijl de overige tien Vrijdag j.l. kleding en uitrusting ontvingen. Vermoedelijk zal er Maandag a.s. met de training begonnen worden. Wielrennen. Onze plaatsgenoot Jos Kuijten leverde Zaterdag j.l. te Tilburg wederom een mooie prestatie. Hij eindigde daar als 18e in een ron de over 100 km. voor amateurs. Zaterdag a.s. zal hij aan de start verschijnen voor de Ronde van Brabant, welke ook op die dag door deze gemeente komt. Muziek. Zaterdagavond j.l. werd er in de zaal van hotel van Iersel al hier een onderling concours ge houden door de zang- en muziek verenigingen welke staan o.l.v. de hr. P. Christ uit Sprang-Capelle. Het afwisselend programma van muziek en zang werd geopend door de muziekvereniging „Cres cendo' uit s'-Gravenmoer. Daar deze vereniging pas een korte tijd bestaat, moest zij zich beperken tot enkele eenvoudige werken. Desniettemin werd er muzikaal geblazen en was hun optreden respectabel. Hierna trad op de gemengde zangvereniging O.K.K. uit Was pik. Dit koor was wel zuiver van toon, maar om op deze avond tot de besten te kunnen behoren, be schikken zij niet over voldoende stemmenmateriaal, waarin de ge mengde zangvereniging „Looft den Heer uit Sprang juist haar kracht vond. „Wij zijn jong" zong het meis jeskoor „Looft den Heer" uit s-Gravenmoer en dat waren ze, maar desniettemin zongen zij be heerst en muzikaal en de ouderen hebben van hen toch nog wat kun nen leren. Het dameskoor „Soli Deo Glo ria uit 'sGravenmoer, dat hierna op het podium verscheen, beschikt over mooie stemmen (vooral al ten) en zou van de jury zeker en kele punten meer gehad hebben, als „De Vesper" van L. v. Beet hoven niet zo staccato zou zijn uitgevoerd. De laatste was ook deze keer de beste en dit was de fanfare „Euterpe uit 's-Gravenmoer, die het hoogste aantal punten behaal de en de wisselbeker in ontvangst mocht nemen. De prijzen werden door de jury bestaande uit de heren J. H. Nelis uit Waalwijk en de heer R. Ge vers uit 's-Hertogenbosch als volgt verdeeld: 1 Euterpe 's-Gravenmoer 111 Yi punten: 2 Meisjeskoor Looft den Heer, 108 punten; 3 Gem. Zang ver. Looft den Heer, 106 punten; 4 Dameskoor Soli Deo Gloria, 104 punten: 5 Gem. Zangver. O. K. K. Waspik 103 punten; 6 Mu ziek ver. Crescendo 102 punten. Het is een schitterende avond geweest maar jammer vooral voor het Waspiks muziekminnend pu bliek, dat de zaal niet eens' zo groot was. Wanneer men een vol gende keer een zomeravond kiest voor zo'n concours, dan zullen ze ker velen een plaatsje vinden op het terras, waarbij dan de pen ningmeester alleen voordeel kan vinden. üp Maandag 17 October hopen onze geliefde Ouders en Groot ouders J. ROESTENBERG en A. ROE STEN BERG-DIDD EN hun 50-jarig huwelijksfeest te her denken. Uit dankbaarheid zal dien dag een H. Mis worden opgedragen om 9 uur in de parochiekerk (van de H. Joannes Onthoofding te Kaats heuvel. Hun dankbare Kinderen en Kleinkinderen. Kaatsheuvel, October 1949 Vaartstraat 78 Receptie 12—1 uur. Voor do vol* blijkan van bolang- stalling die ik mocht ondervinden bij gelegenheid van mijn Zilveren Ambtsjubileum zeg ik langs deze weg hartelijk dank P. Smeulders-van Rial en kinderen Kaatsheuvel, October 1949. te Vlijmen, zal op Woensdag 12 October 1949 bij inzet, en op Woensdag 26 Oct, 1949, bij toeslag, telkens des avonds om 8 uur, in café L. PRINSEN te Vlijmen, voor de Erven HUBERTUS KIVITS, HUIS MET ERF EN TUIN te Vlijmen, Hoge Maasdijk C 4, groot 46.40 aren. De woning is ged. verhuurd voor f2.50 per week. Aanvaarding in het genot der huur, overigens in eigen gebruik, bij de betaling. Betaling der kooppeningen uiter lijk 1 December 1949. Grondbel. f 11.67. Polderlasten f2.89. Wilhelminaplein 6 KAATSHEUVEL De zomerzon gaat ons 'verla ten... de avonden worden langer. We zoeken weer de gezelligheid van de huiselijke haard. Een van de gezelligste ogen blikken van de avond, is stellig het moment, waarop ge noten wordt van het geu rige, pittige kopje koffie. TE KOOP: in prima staat, moet weg wegens plaatsgebrek. Te bevragen Bureau v. d. blad en drukkerij „Excelsior" Kaatsheuvel TE KOOP: Mark „SINGER" Gasthuisstraat 27 Kaatsheuvel TE KOOP: Te bevragen bureau v. d. blad en drukkerij „Excelsior" Kaatsheuvel Adres: Grotestraat 2 alhier. GROTESTRAAT 106 WAALWIJK BIJ AANKOOP VAN Fl. 2.50 AAN DE GRUYTER'S ARTIKELEN

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 3