KAATSHEUVEL Steun Wettig Gezag. WAALWÏK L00N-0P-ZAND FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 10 OCTOBER 1949 2 2 en spreuken zegt, zodat hij zich dikwijls de toorn van de ridders op 't hoofd laadt. Prachtig is hier de scène, waarbij Beatrijs haar gemaal bidt en smeekt om toch met dit zondig leven op te hou den. In toorn verwijt hij Bea trijs haar kwezelarij omdat zij steeds haar officie ter ere van de Onbevlekte Maagd bidt, om haar tenslotte te ver stoten. Beatrijs wordt dan met haar kinderen een zwervende vrouw en komt na ongeveer 7 jaar in de buurt van Mariën- gaarde in het park, waar zij na haar ontvluchting uit het klooster de eerste kus van ridder Egenhart ontvangen had. Hier verschijnt ook weer de Nar en ondanks haar zor gen en bekommernissen raadt Beatrijs de Nar aan weer naar het hofleven terug te keren. Onder een hevig onweder be sluit de Nar deze raad op te volgen, Beatrijs alleen in het woud achter latende. Een ge heimzinnige stem spoort de radeloze moeder nu aan naar het klooster terug te keren. Na een wanhopige zielestrijd besluit Beatrijs hiertoe. Zo belandt zij in het 4e be drijf in een herberg nabij Ma- riëngaarde, waarbij zij de her bergierster en de tuinman van het klooster polst over de toestand in 't klooster. Daar hoorde zij dat Beatrijs nooit uit het klooster verdwenen was en dat haar vader en moeder haar daar nog regel matig bezochten. Thans is Beatrijs vast besloten terug te keren. Het afscheid van haar kinderen is echter zeer zwaar. Het 5e bedrijf toont ons weer de kloosterhof, waar de duivel nog rondspookt en Beatrijs in de verte ziet aan komen. Ook hier weer een felle strijd tussen de godde lijke- en de moederliefde. De duivel werkt hevig op haar moederschap en fel wordt hier weer een ontzettende zielestrijd gestreden. Doch de geheimzinnige stem komt Beatrijs ook hier weer te hulp en na alle listen beproefd te hebben, moet ook de duivel hier wijken en slaat op de vlucht. Beatrijs vindt hier door Maria's bemiddeling, die gedurende de 14 jaren van haar afwezigheid haar taak had overgenomen, haar kloos terkleren en de sleutels voor het beeld liggen en aanvaardt dan weer haar taak van zus- ter-kosteres, om tot slot aan Vader Abt èen rouwmoedige bekentenis af te leggen. Zo komt de roerende spro ke in haar ware gestalte tot U in JfleY S/>ef va/t J^eafr/Ys D.V.S.V. komt met dit prachtspel voor het voetlicht op 29, 30 en 31 October en waarschijnlijk 1 November. Wij waren in de gelegenheid de door de Eerw. Broeders ontworpen en geschilderde tonelen te bewonderen, welke in één woord schitterend zijn. Ook de belichtings- en ge- luids-installaties worden pri ma verzorgd, zodat ons enke le mooie en stemmingsvolle avonden te wachten staan. Voor verdere bijzonderheden betreffende voorverkoop en plaatsbespreken enz. verwij zen wij naar de binnenkort te verschijnen affiches en naar de in dit blad te verschijnen advertenties. Wetsontwerp materiële Oorlogsschade gewijzigd. Premieregeling voor woningen. Financieringsregeling voor be drijfspanden en bcdrijfsuitrus- tingen vervangen door een aan vullende bijdrage ineens. In vele gevallen 100 pCt. vergoe ding voor huisraad-schade. Verschenen is een verslag van het mondeling overleg, dat heeft plaats gehad tussen de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer en de Minister van Finan ciën over het wetsontwerp betref fende de materiële oorlogsschade. Als resultaat van dit overleg is tevens een nota van wijziging verschenen. De commissie heeft aangedron gen op een bijdrage a fonds per- du tot een bedrag der prijsstijging voor woningen en courante be drijfspanden, uit overweging, dat zulk een systeem voor de staat niet nadeliger zou zijn dan het systeem yan de financieringspro blemen. De regering gaf te kennen dat op deze suggestie niet kan wor den ingegaan, mede omdat een huurbelasting, welke een équiva lent kan zijn van de financierings regelingen, niet zeker lijkt. Wel is de regering op de ge dachte van de suggestie ingegaan om de financieringsregelingea met haar hypotheken en credie- ten door een bijdrage ineens te vervangen. Zij heeft n.l. te kennen gege ven, dat zij in studie heeft gege ven de vraag of naast de finan cieringsregeling een premierege ling in het leven zou kunnen wor den geroepen, welke voor de be trokkenen zo aantrekkelijk is, dat men liever daarvan gebruik zal maken dan van de huidige finan cieringsregelingen, die bestendigd zullen blijven. Opnieuw maakte de commissie bezwaar tegen art. 71. waarin credieten en uitgestelde bijdragen in uitzicht worden gesteld voor herbouw van de overige (niet courante) bedrijfspanden en her installatie van bedrijfsuitrustingen. Voor de regering zijn deze be zwaren aanleiding geweest de desbetreffende financieringsrege lingen naar het tweede plan te drukken en in de plaats daarvan een bijdrage ineens in uitzicht te stellen voor de herbouw en de herinstallatie van alle bedrijven met een bedrijfsvermogen bene den de 500.000 gulden. Deze toeslag zal voor de her bouw van bedrijfspanden en var: schepen naar qelang de kapitaals- grootte van het bedrijf variëren van 100 pet. tot 40 pet. der bouwkosten van Mei 1940 en voor de bedrijfsuitrusting van 150 pet. tot 50 pet. van de ver leende bijdragen. Wat de huisraadschade betreft is vanuit de commissie vooral be zwaar gemaakt tegen de z.g. be- schadiqingsfactor, welke er toe leidt, dat bij gedeeltelijke bescha diging de toeslag relatief geringer zal zijn dan bij meer volledige schade. Met het oog hierop heeft de regering te kennen gegeven dat zij met betrekkinn tot b"' lair in de panden met geringere huurwaarde, de beschadigingsfac- tor buiten toepassing zal later. In die gevallen zal dus in het al gemeen ook bij partiële schade de toeslag 100 pet. bedragen. Buiten deze drie belangriike wijzigingen zijn nog vele verfij ningen opgenomen, zoals door de cimmissie voorgesteld, die voor de belanghebbenden evenzovele verbeteringen betekenen. Wanneer komt het vlees vrii? Het vlees is op 1 October niet van de bon gegaan, zoals vrij al gemeen verwacht werd. Nu wordt 1 November als „streefdatum" genoemd, anderen spreken al van 1 December. Minister Mansholt echter laat zich hierover niet uit. tot verdriet van alle betrokkenen. De vraag is of ook hij op het ogenblik wel weet wat er gaat j gebeuren. Enkele dingen staan intussen wel vast. In de eerste plaats het streven in de regering om te ko men tot opruiming van de nog resterende distributie- en subsi diemaatregelen. In Benelux-ver- band heeft Nederland beloofd daarmee vóór Jan. a.s. gereed te zijn. Vervolgens 't feit, dat de betrokken ministers zich op het standpunt stellen: óf geheel vrij óf helemaal niet vrij. Hetgeen be tekent, dat een tussenoplossing in de zin van bonvrij vlees, maar handhaving van levering over de markt en behoud van de regerings toeslag op het vlees, nauwelijks kans maakt. Op de derde plaats, dat het overleg inzake lonen en prijzen met deze vleeskwestie al les te maken heeft, immers het vrij komen van het vlees en het verdwijnen van de regeringstoe slag zouden de „biefstuk" min stens een derde duurder maken. En nu kan het toch niet de be doeling zijn een der hoofdelemen ten van ons volksvoedsel tot luxe-artikel te promoveren. Schaarser dan ooit. De situatie op dit ogenblik is wel heel merkwaardig. Hoewel er genoeg koeien zijn en „het her stel van de varkensstapel krach tig voortgang vindt" (M. v. T. op de jongste Landbouwbegro ting) is het moeilijker dan in lan ge tijd het geval is geweest, om de benodigde rantsoenen bij el kaar te harken. En dat in de bes te aanvoertijd van het jaar Velerlei oorzaken zijn hiervoor aan te wijzen. Er is minder slachtvee opgezet, veel drachtige koeien worden ge ëxporteerd, het zachte weer doet menige boer besluiten zijn bees ten nog wat langer aan te hou den, en er is door speculanten ook heel wat vee gekocht, dat in f afwachting van 't vrij komen van het vlees op stal wordt gehouden en dus niet aangevoerd wordt. Wanneer er nu nog leverings plicht bestond, zouden al deze moeilijkheden er niet zijn. Voldoende vee voor handha ving der rantsoenen betekent in- I middels nog nietvoldoende vee voor algehele afschaffing der re- glementeringen. En sommige in siders hebben er een zwaar hoofd in, of dit laatste in de naaste j toekomst wel het geval zal wor den. zelfs met inbegrip van het ter beschikking komen van meer j varkensvlees. Huiverig voor de consequenties. Men krijgt de indruk dat de re gering de zaak graag wil vrij la ten, maar nogal huiverig is voor de consequenties. Noch de vak bonden. die prijsverhoging willen tegenhouden, noch de boerencoö peraties en de Stichting van de Landbouw, die meer hechten aan een gegarandeerde prijs dan aan een tijdelijk hogere prijs, zijn erg enthousiast over vrijlating van 't vlees. De besturen der slagerspa- troonsverenigingen echter dringen met grote kracht aan op vrijheid. Het onderhoud, dat zij hebben aangevraagd met minister Mans- holt en dat Donderdag 'n week geleden plaats had heeft geen be slissing opgeleverd. De minister zou zich op het standpunt hebben gesteld, dat aan vrijlating in elk geval niet te denken valt, zolang er geen voldoende stock is ge vormd. Dat daarnaast ook de prijsstijging van het vlees, die bij afschaffing van de toeslag aan Je boeren automatisch zal optreden, in de huidige omstandigheden de regering doet aarzelen, valt te begrijpen. Op den duur zal men wel tot een totale opruiming der overheidsmaatregelen moeten ko men, de vraag wanneer dit zal gebeuren, valt evenwel niet met zekerheid te beoordelen. ii. In ons vorig artikel werd ken nis gegeven van de opnenting van een plaatselijke commissie „Steur. Wettig Gezag", de hoofd doelstelling van S.W.G. in korte trekken belicht en de noodzake lijkheid der in te stellen actie kortelings vermeld. Omtrent dit laatste vooral is meer duidelijk heid geboden. Wie zijn ogen niet siuit voor hetgeen rondom ons plaats vindt, zal moeten erkennen dat het com munisme niet alleen in elk land zijn vertegenwoordigers vindt, doch dat reeds meerdere landen via die vertegenwoordigers hun zelfstandigheid verloren en aan de willekeur van enkelen wer den overgeleverd. Het L juist die willekeur in het communisme die tot excessen voert en ieder indi vidu volkomen ondergeschikt maakt aan de Staat. Het blijft 't streven in h»»t communisme alles aan politiek inzicht te onderwer pen en zo tot een volledige soci alisatie te komen. Alle macht wordt aan de Staat getrokken en dit met voorbijzien van welke be langen van groepen of personen dan ook. Het predikt de volsla gen revolutie tegen de bestaande maatschappelijke en politieke or ganisatie, om straks in troebel water vissend, middels een goed georganiseerde en gedisciplineer de kleine minderheid, het be staande gezag omver te werpen. Tekenend in dit verband is een bericht in de Maasbode van 30 September 1.1, luidende„Com munisten in India door de rege1 ring ontmaskerd." „Het Ministe rie van Binnenlandse Zaken van India heeft een boekje van 72 bladzijden het licht doen zien, ge titeld „Communistisch geweld in India", dat een felle aanklacht is tegen de bedrijvigheid der com munistische partij in India. In het boekje worden talrijke uittreksels uit door de Indiase communis- sche partij uitgegeven circulaires gepubliceerd, terwijl citaten wor den aangehaald om te bewijzen dat de communisten in India op uitgebreide schaal het toepassen van geweld hebben aanbevolen en voorbereidingen hebben ge troffen voor een gewelddadig op treden. Tevens wordt in 't boekje uiting gegeven aan de vastbeslo tenheid der Indiase regering, um elke wetteloosheid in India te be strijden." Wat voor en na tot ons door gedrongen is uit landen met een communistische overheersing moet ons tot nadenken stemmen. Wat is daar overgebleven van rech ten en vrijheden, die wij nog on gestoord genieten Rechten en vrijheden, die wij zo vanzelfspre kend vinden, omdat zij met onze geaardheid één geheel vormen. De toestand is feitelijk zo, dat wij ons niet voldoende bewust zijn in welke bevoorrechte posi- tie wij ons bevinden t.a.v. die landen, die vanwege de bekende j richting op de meest leugenachti ge wijze als heilstaten worden voorgehouden. Doch, waar zijn de sociale voorzieningen beter en overvloediger dan hier te lande Waar is het individu vrijer in so ciale zin dan hier te lande? Waar wordt sociaal-politiek gezien, meer werkzaamheid aan de dag gelegd dan juist hier en dit ZON DER SOCIALE REVOLUTIE? Hier kent men immers geen klas senstrijd alleen door haat gevoed, doch een eerlijke open strijd door christelijke beginselen gedragen. Geen strijd om de strijd, doch 'n strijd, democratisch geleid en be slecht. Wat heeft het in onze bevoor rechte positie voor zin zich over te geven aan een speculatie, die zich onder de leuze „gelijkheid voor allen" aan ons opdringt. Staat u slechts bij de feiten stil en wilt zien met welke middelen getracht wordt een maatschappij hervorming door te voeren. Ge- ensceneerde werkstakingen zijn aan de orde van de dag, intimi datie en terreur tegen alles wat ordelievend en opbouwend werkt in het algemeen belang, is het ge liefkoosde werk van duistere machten achter de schermen. Wie worden hierdoor 't meest en het eerst getroffen7 Natuur lijk de economisch zwakkeren, de grote massa. En hier ligt juist de kern van de te ontwikkelen ^on der grondse actie. Hoe meer on tevredenen hoe liever. In leugen achtige en huichelachtige betogen worden de zelf geschapen wan toestanden toegeschreven aan de degeneratie van de leidende volksvertegenwoordiging. Door ziet dit spel met onze hoogste be langen voor het te laat is. Ge lijkheid voor allen Een kapitale leugen, een hersenschim, als pro pagandastunt aangewend. Wie gaat het in die heilstaten naar den vleze Alleen de partijfuncti onarissen, die „oh ironie" zelf periodiek met een plechtige be grafenis op staatskosten, letter lijk en figuurlijk van het toneel verdwijnen, als slachtoffer van het door hen gepropageerde sy steem. De rest, de grote massa, wordt verlaagd en vernederd tot staatsdwangarbeider. Nu mag het waar zijn dat hier te lande ook niet alles botertje tot de boom is. Er is inderdaad veel te verbeteren en mogelijk nog meer te wensen, doch laten we wel bedenken dat het vol maakte in het ondermaanse nooit te bereiken is. Alles blijft men senwerk en waar mensen zijn, zijn gebreken. Maatschappelijke verschillen zullen er blijven. De een heeft meer talenten gekregen dan de ander of weet deze nuttiger aan te wenden, waardoor een bepaal de welstand wordt verkregen, die genoemde verschillen veroorza ken. In ons democratisch staats bestel wordt stellig en eerlijk gestreefd naar recht en billijk heid voor iedereen en zonder on derscheids des persoons. Bij een gewelddadige omverwerping van ons staatsgezag, om dit te ver vangen door een politiestaat, is er van recht, orde, eerlijkheid en billijkheid geen sprake meer. De onmenselijkste willekeur alleen viert dan hoogtij. Hoorde u in een democratisch geregeerd land ooit van hechte nisneming zonder opgaaf van re denen, van onmenselijke mishan delingen onbestraft begaan of au toritair gedekt, van ontvoering van personen, die voor goed ver dwenen. van het doen verhuizen van gehele bevolkingsgroepen, van gedwongen tewerkstelling in slavenkampen en mijnen, van be kentenissen aan de lopende band van nooit begane misdaden, van liquidatie van vele ongelukkigen, die de moed hadden tegen de on dervonden verdrukking in verzet te komen Moet de gedachte alleen aan al dit kwaad, aan de mensheid be gaan, ons niet tot bezinning bren gen, voor we een greep naar het extreme, naar de anarchie, naar de geestelijke en lichamelijke on dergang doen Het antwoord kan voor ieder weldenkend burger niet anders zijn dan een positieve afwijzing, met alle beschikbare en alle denk bare middelen. In onze volgende beschouwing hopen wij in staat te zijn de weg aan te geven, dit tot het behoud van onze rechten en vrijheden leidt. Groot feest bij „Neerlandia". Bij de N.V. Stoomschoen- fabriek „Neerlandia" was het vorige week Maandag 'n gro te feestdag zowel voor de on dernemers als personeel, in verband dat de heer Chr. Maas zijn 40-jarig jubilé als vennoot vierde, en hiermede tevens afscheid nam van per soneel en mede-vennoten. Bij deze gelegenheid deed diens zoon, de heer Martin Maas, zijn officiële intrede als plaatsvervanger van zijn va der. Een en ander werd met enige plechtigheid in woorden uitgedrukt en een feest als aandenken herdacht. Om 9 uur werd een plech tige H. Mis opgedragen welke door allen werd bijgewoond, waarna allen zich in de fa brieksgebouwen verzamelden en de scheidende heer Maas met hartelijke woorden werd toegesproken, terwijl hem 'n cadeau als aandenken werd aangeboden, waarvoor hij hartelijk dankte. Op één en ander werd na tuurlijk een glaasje aangebo den, terwijl in de namiddag 't gezamenlijk personeel met hun vrouwen het feest in één der grote hotels van Tilburg voortzette. Er werd een feest maaltijd aangeboden, waar bij tevens het glaasje voor de dorstigen niet ontbrak. Vele bloemstukken en felicitatie's bereikten de jubilaris en met enige muziek werd de feest viering voortgezet. Dat het de heer Maas ge geven moge zijn nog vele ja ren in gezondheid te genieten en dat de welverdiende rust hem moge bekomen. Barak-concours. Door de biljartvereniging „Central", gevestigd in café Wed. Wijtvliet, wordt een ba rak-concours gegeven op de Zondagen 9, 16, 23 en 30 Oc tober. De eerste prijs is 50.- en verder een lap stof en ver schillende geldprijzen. Ook voor elke Zondag zijn er dag prijzen beschikbaar. i_Jd) I i OFFICIëLE OPENING MIDDELBARE VAKSCHOOL VOOR DE SCHOEN- EN LEDERINDUSTRIE en de NIJVERHEIDSSCHOOL VOOR WAALWIJK EN OMSTREKEN. Naar wij vernemen zal de Inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, Ir. Hof stede, op 10 November a.s. in Waalwijk de twee nieuwe Nij verheidsscholen officiëel ko men openen. In de ochtend om 11 uur de Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie in de Mr. v. Cootnstraat en des namiddags om 2 uur de Nijverheids school voor Waalwijk en Om streken aan 't Vredesplein. Nadere bijzonderheden zul len volgen. NIJVERHEIDSSCHOOL. In de Vrijdagavond gehou den bestuursvergadering der Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken werd de voordracht voor leraar schil deren als volgt vastgesteld: 1. Seb. H. van Sambeek, leraar schilderen en vak tekenen aan de Am bachtsschool O. L. Vr. ter Duinen te Ossen- drecht. 2. J. de Roon te Herwijnen. 3. J. v. d. Leur, Tilburg, leraar aan de ambachts school te Oss. Voor leraar vaktekenen metaalbewerkers (Avond school) A. L. Smeekens te Berlicum. Nog zal les gegeven worden gedurende enige uren per week aan dag- of avondschool door de heren Adr. Verhulst, de Rooy-Bourgonje, v. Mier, W. v. Rooij en Chr. Klijberg. Voorts werd besloten bij de VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. Joop stond op en rekte zich uit, In het westen ging de zon nu snel onder en de meeste passeren de auto's hadden hun lichten reeds op. Hij ontstak de lichtbak, sloot de pomp en stak het lichtje boven de deur aan, daarna zei hij tot zijn vriend, die nog was zat te roken: „Ik weet niet wat jij doet, maar ik ga naar boven, neg wat lezen „Best", antwoordde Fred, zijn pijp leegkloppend, dan ga ik mee. Ze sloten de grote deuren en gin gen naar boven, waar Joop een boek nam, waarin hij weldra ver diept was en Fred de dagelijkse boekhouding ging bijwerken. Daarvoor had hij een paar ca hiers gekocht. Joop had eerst wei wat geringschattend gekeken naar Freds „gekalk", zoals hij het noemde, maar deze had op zake lijke wijze geantwoord: „Een goe de boekhouding hebben we nodig, want de belasting-ambtenaren zul len ons vandaag of morgen ook wel weten te vinden. Geloof dat maar". Op de gewone tijd gingen ze naar bed. Lang konden ze niet ge slapen hebben, toen de beide jon gens nagenoeg gelijktijdig wakker werden van de bel. Joop schrok het eerst overeind, schoof het raam omhoog en keek naar bene den. Op de rijweg stond een grote trailer en de chauffeur ervan keek nu naar boven. Hij zei: „Een ki lometer of vier hier vandaan, staat een luxe wagen met panne. Ik heb beloofd dat ik u zou waarschu wen. Of u zo goed wilt zijn om te komen". „Best, antwoordde Joop, en be dankt voor de tip en de moeite!" „Niet te danken, aju!" De man klom in zijn kabine en reed lang zaam met zijn zware vehikel ver der. „Blijf jij maar in bed, raadde Joop zijn vriend aan, terwijl hij zichzelf ging kleden, ik ga er wel even met de jeep heen". „Vergeet niet het een en ander mee te nemen, antwoordde zijn vriend op slaperige toon en draai de zich weer om. Joop trof maatregelen, opende de garagedeuren, waarna hij de jeep naar buiten reed en de deu ren wederom sloot. Als er nog eens gebeld werd moest Fred maar door de achterdeur naar buiten gaan. Hij zou de huisbewaarder eens vragen, of er niet een twee de sleutel van de voordeur aan wezig was. Anders moest er maar een gemaakt worden. Hij schakelde in en snel trok de wagen de betonweg op. Joop keek eens op zijn horloge: pas half twaalf. Ik dacht, dat het minstens een uur of twee was, mompelde hij. De lucht was betrokken en Joop was nog geen kilometer van huis, toen het begon te regenen. Eerst langzaam, doch gestadig aan gro tere druppels. Het mooie weer zal nu wel spoedig afgelopen zijn, dacht hij, terwijl hij de ruitenwis ser aanzetten. We gaan de herfst tegemoet. Ongeveer halverwege de stad zag hij een wagen aan de kant van de weg staan. „Ha, dacht Joop, daar zal mijn klant zijn? Ze ker een verstopte benzineleiding of iets dergelijks. Enfin, dat zullen we spoedig genoeg te weten ko men." Hij stak zijn richtingaanwijzer uit en keek ten overvloede nog eens achterom, maar constateerde dat hij veilig naar links kon gaan. Voor de gestrande wagen stopte hij en zette zijn motor af, waar na hij uit de jeep stapte. De re gen viel nu in dichte druppels naar beneden. In de andere wa gen werd een raampje geopend. Joop tikte beleefd aan zijn pet en hij vroeg: „Hebt u hulp nodig? Men heeft mij gevraagd, hierheen te komen." „Ja, antwoordde de man achter het stuur, ik ben blij, dat u geko men bent. Maar komt u binnen de man opende het portier want het regent te hard om u buiten te laten staan. Joop stapte snel naar binnen. „Goeden avond" zei hij tegen de drie inzittenden. Voorin zat een man van naar schatting 50 jaar, een beetje gezet, met een bruin, verbrand gezicht. In de wagen be scheen een klein lampje het drie tal en toen Joops ogen enigszins aan het schemerlicht gewend wa ren, zag hij de twee dames ach terin wat duidelijker. Het waren twee meisjes van naar Joops schat ting 21 en 22 jaar. Ze groetten hem vriendelijk terug. „Ziezo, zei hij tot de man, ver telt u me nu eerst maar eens, wat er aan de hand is." „Ik heb deze wagen pas, moet u weten dus ben ik er nog niet zo goed mee thuis. Nu, ik moest hier even afremmen voor een langzaam rijdende vrachtauto voor me, om dat er een tegenligger aan kwam en dus schakelde ik terug in de tweede. Tenminste, dat wilde ik proberen. Maar de versnellings- handle zit opeens vuurvast in de vrijloop. Ik kan het ding niet meer heen of weer krijgen. Het is mij een raadsel". „Laat mij eens even achter het stuur gaan zittenmijnheer, zei Joop, onderwijl uit de wagen stap pend en rondlopend. De eigenaar van de auto schoof opzij en door het andere portier stapte Joop weer naar binnen. Hij startte de motor, die normaal aansloeg. Het debrayeren ging ook, maar er was geen wikken of wegen in de scha keling te krijgen. Hij probeerde 't verschillende malen, maar met geen mogelijkheid kreeg hij het handle heen of weer. Joop krabde zich eens achter het oor en zette de motor weer stil. „Tja, zei hij ten leste, er zal niets anders opzitten, dan dat ik met mijn jeep uw wagen naar mijn garage in Doornenberg sleep en hem daar nakijk. De versnel lingsbak is kaduuk en het is hier op de weg te donker om dat na te kijken en bovendien regent het me ook te hard daarvoor. In mijn garage is het misschien een kwes tie van een half uurtje op zijn hoogst." „Zoudt u denken?" vroeg de ander. Apropos', hoor ik goed, dat u zei uit Doornenberg te komen?" „Jawel, antwoordde Joop non chalant. Als het u hetzelfde is, wij ik liever een paar minuten wach ten, tot deze bui iets gezakt is, want op het ogenblik lijkt het wel een wolkbreuk. Ik heb een kabel in mijn wagen, zodat ik u gemak kelijk kan opslepen". „Best, we hebben de tijd, ant woordde de automobilist, als ik u vragen mag: waar ongeveer hebt u in Doornenberg uw garage?" „O,, vooraan in het dorp, net aan het einde van de betonweg rechts." „Vooraan in het dorp, net aan het einde van de betonweg rechts' herhaalde de ander. Gek, dat heb ik nooit geweten". „Dat kan, antwoordde Joop lachend. We zijn ook pas begon nen, ongeveer 1 maand geleden, ziet U? We hebben een leegstaan de stenen bollenschuur gehuurd en daarin zijn we begonnen". „Een leegstaande bollenschuur?" „Ja, de eigenaar is een zekere mijnheer van der Berg, vervolg de Joop, een sigaret aanstekend. „Mijnheer van der Berg, zegt U?" „Ja, kent u hem soms?" „Ja, eh, dat is te zeggen, ja zeker, ik ken hem wel. En van hem hebt u de schuur gehuurd, zegt U?" „Inderdaad, het ding stond toch leeg", antwoordde de jongen. „Zo, zo, ik meende echter, dat de heer vaq der Berg met vacan- tie was". „Ja, dat is hij ook. Maar wij hebben de sleutels van zijn huis bewaarder gekregen. O, dat is een aardige mop, mijnheer. Kijk, dat is zo gegaan. De huisbewaar der kende ons niet we zijn na melijk met z'n tweeën ziet U en wilde op mijn vraag natuurlijk niet maar zo op slag en stoot de sleutels geven. Enfin, toen heb ik maar een noodleugentje bedacht en gezegd dat we de schuur reeds gehuurd hebben, maar dat mijn heer van der Berg het zeker ver geten was om het aan zijn huis bewaarder te zeggen. Enfin, die oude baas trapte er in en gaf ons de sleutels. Nou, zodoende kon den we beginnen. En in deze vier weken zijn we vooruitgeboerd. Minister van O. K. W. verlof te vragen tot het stichten van een pai'allelklas voor de afd. timmeren met ingang van 1 April en voor aanschaffing van verschillende machines voor de verschillende afde lingen. Naar wij vernemen zijn voor het nieuwe gebouw der Nijverheidsschool reeds ver schillende geschenken, waar onder zeer waardevolle, toe gezegd. Moge dit goede voorbeeld, speciaal uit ambacht en in dustrie, navolging vinden. DE KLOKKEN VAN ST. JAN. Als er niets tussen komt zal de parochiekerk van St. Jan spoedig haar klokken hebben. Zij zijn reeds gegoten en ge stemd. In de week van 16 October zullen ze afgeleverd worden en de volgende Zon dag, 23 October dus, zullen ze gewijd worden, zodat met 't feest van Christus Koning, de laatste Zondag van Octo ber, er weer echte klokken zullen luiden in deze parochie. De ANJER-ACTIE IN ONZE GEMEENTE. Uit het dezer dagen bekend geworden overzicht der op brengsten per gemeente van de in 1949 gevoerde Anjer actie blijkt, dat Waalwijk van de Noordbrabantse gemeenten boven de 2000 inwoners, per inwoner gemiddeld veruit het meeste voor dit doel heeft gecollecteerd, n.l. 5 maal het gemiddelde van de gezamen lijke gemeenten van deze grootte. Zeer zeker een groot succes voor de leider dezer actie, de heer M. J. P. van Loon, die zich daarvoor persoonlijk zeer veel moeite heeft getroost. FABRIKANTENKRING „LANGSTRAAT". Voor de leden van de Fa brikantenkring „Langstraat" zal op Donderdag 27 Oct. a.s. een causerie worden gehou den over „Financieringspro blemen en de industriële on derneming". Aan de beurt van periodie ke aftreding zijn de heren H. Bergmans, P. Dirks, J. W. van Heesbeen van de afdeling Waalwijk, Dekkers afdeling Kaatsheuvel, Brokx afd. Was pik, en Elshout van de afd. Drunen, terwijl ook voorzien moet worden in de vacature J. C. Steenbergen van de afd. Kaatsheuvel. LEGATEN. Door wijlen Mej. A. M. J. van Loon zijn o.m. bij testa ment aan te Waalwijk geves tigde instellingen vermaakt de volgende legaten: Klokkenfonds parochie St. Jan 250. St. Vincentiusvereniging 250.—. St. Elisabethsvereniging 250.—. Kath. Gezinszorg 30t). T.B.C.-Commissie 200. NOG STEEDS DE WAPENSMID! Door de geweldige belang stelling is men verplicht nog maals een extra uitvoering te geven van „De Wapensmid". Thans zal deze plaats hebben op Dinsdag 11 October des avonds half acht in Musis Sa crum en wel aan populaire prijzen, zodat iedereen er van kan profiteren; men zie ver der de advertentie. Heel Waalwijk moet dit bij zonder gebeuren hebben mee gemaakt en daar gaat het aardig naar toe!

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2