6 2 „SPIONITIS" De Ronde fiduitnvze. De verlammende politieke ziekte. an Brabant. FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. Leo Lorre helpen Ridder Radbout DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 13 OCTOBER 1949 2 Er wordt toch aardig verdiend.. door Deze weg ken ik, dacht Joop grinnekend. Hier woont immers de eigenaar van onze garage? Dan is hij zeker een buurman van hem. 2 Korte berichten. Copyright Ramad Presi Tam-iam-taml Doffe slagen drongen tot dc twee kameraden door. Wat zou dat zijnf Leo set: „Dat is vast de tam tam de negertrommeldie de dorpe lingen bij elkaar roept. Maar hei klinkt wel ver weg Vol verwachting wachtten Leo en Lorre al maar hel doordringende doffe geluid verv iidcrd: zich en klonk steeds zachter. „Ze zijn vast aan de andere kant van het dorp de zwartjes aan het bij elkaar trom melen" riep Leo uit. „dal is onze kans Lorre. Nu kunnen we ongezien het kaf- f er dorp binnen dringen. Vlug!" Leo nam een aanloop en sprong boven op de palen. Ook Lorre was er al. Een enkel moment keken ze rond of er soms ook onraad was. Niels te zien! Fiulcs sprongen ze op de grond en slopen voorzichtig langs de binnenkant van d omheining. Lorre's hartje bonsde, man. hij ivilde zich niet laten kennen en stapte dapper met Leo mee. Dc k'.a.i ken van de neger trommel waren vet slomd. Ze hoorden alleen maar de ge luiden van het omringende oerwoud Toen num Leo een kloek besluit. „Op- t jcpast" waarschuwde hij, „we steken te open ruimte tussen dc omheining >i de hutjes over. En volg me goed, hoor!" Een ogenblik later holde Leo zo herd hij kon op een dichtbij staand luitje af. Lorre rende mee en daarop verdwenen de beide vrinden in hc binnenste vuil een donkere negerhut (Wordt verWfgd.J Wie bracht Laszlo Rajk ten val (Van een bijzonde re medewerker). De berichten uit Hongarije bevestigen dat de van ouds in bolsjewistische kringen bekende ziekte „spionitis" weer epi demisch optreedt. De lijders aan deze ziekte zien allerwege spionnen, met het gevolg, dat er een ondragelijke sfeer ont staat. Niemand vertrouwt zijn nevenman. En wie vandaag nog een hoge post bekleedt kan morgen voor een bloedraad worden gesleept. Zo ging het Laszlo Rajk en zijn zeven medebeklaagden, die op dit moment misschien r eeds terechtgesteld zijn. Zoals men weet werden zij beschuldigd tegen het leven van Rakosi en van Ernö Gerö een aanslag beraamd te hebben. Rakosi is de bekende Hongaarse communist, die bijna twintig jaar in Hongarije gevangen zat, en na uit de gevangenis bevrijd te zijn, tot de hoogste regeringsfunctie werd geroepen. Tenge volge van zijn langjarige gevangenisschap is Rakosi min of meer in zijn geestvermogen s gestoord. Hij lijdt volg»ns mede delingen van Hongaarse handelsvertegenwoordigers, die niet naar Hongarije terug willen, aan vervolgingswaanzin. teerde op zijn oude roem als lei der van de matrozen-opstand in 1917 en die zijn diplomatieke functie, zoals vrij algemeen be kend was. dankte aan het feit dat hij eenmaal de echtgenoot was van Alexandra Kollontai, Sowjet- gezante in Zweden en schrijfster van een erotische roman .Wegen der LiefdeAntonof Ofsjenko. wiens politieke activiteit zich be paalde tot theatrale redevoeringen voor Catalaanse wijnboeren, n.iar wier bijeenkomsten hij zich per auto liet brengen, betoonde te weinig respect voor Pedro, ja, uitte zelfs twijfel aan 's mans bruikbaarheid. Het gevolg was. dat Pedro" hem denunciëerde als Trotzkist en als bondgenoot van de ,,POUM" in welke organisatie 't traditionele Spaanse anarchisme was belichaamd. Antonof Ofsjen ko werd naar de Sowjet linie te ruggeroepen. Hij deelde het lot van honderden anderen, die van verraad verdacht en ter dood ge bracht werden. De man 'achter de schermen. Na de overwinning van Gene raal Franco keerde Pedro" naar de Sowjet Linie terug en werd een groot man bij de geheime staatspolitie, de M.V.D., maar hij werd tevens secretaris van Ma- noeilski, met wie hij sinds vele jaren bevriend was. Want Ma- noeilski, die veelal als de woord voerder der Sowjet Republiek Oekraine in de vergaderingen der Verenigde Naties optreedt, maak te vroeger ook vele reizen naar de West Europese landen om daar de verschillende communis tische partijleidingen de jongste voorschriften van Moskou mee te delen. Ernö Gerö „controleerde' Manoeilski, en tevens alle ver bindingen van de Komintern. FINISH TE VLIJMEN. VOORWEDSTRIJD NIEUWELINGEN. In verband met de finish van de Ronde van Brabant te Vlij men had het comité gemeend het publiek in spanning te houden door de nieuwelingen 50 K.M. te laten sprinten. Ruim 90 nieuwe lingen stonden om half drie aan de start en toen de bel ging, werd met een hoog tempo ingezet. De eerste 10 ronden werden reeds renners gedubbeld, zodat ze de strijd moesten staken. Als er 15 ronden zijn gereden, gaan Raaij- makers, v. Emmen en v. d. Brand weg en nemen spoedig een flinke voorsprong: zij weten deze te be houden, ondanks grote inspanning van de Vlijmense nieuwelingen Wolfs, de Laat en v. d. Dungen. Van Baardwijk werd ook door pech gedubbeld en moest de strijd staken. De wedstrijd bleef in een hoog tempo' en de koplopers had den in de 25ste ronde nog steeds de leiding. Een poging in de tweede groep werd gedaan, en kele renners wilden naar voren en door een lekke band in de voorste groep kwam er een val partij, waardoor enkele renners de strijd moesten staken. In de 26ste ronde kwam er een bericht over de ronde van BrabantDe renners passeren Waalwijk, zo dat er spoedig een einde moest worden gemaakt aan de strijd, die nog 15 ronden moest duren. Hier van werden nog twee ronden ver reden om nog even wat strijd ie zien. De eerste drie waren niet leerstellingen niet geoorloofd. Maar nog groter ketterij is het wanneer men wantrouwen uit spreekt tegen enige leidende per soonlijkheid. De huidige situatie en het wisselvallige lot, dat vele bolsjewistische voormannen be schoren is, maakt echter dat het wantrouwen weliswaar niet uit gesproken, maar des te meer ge koesterd wordt. Alle activiteit wordt verlamd door het feit, dat niemand zelfstandig enige verant woordelij kjieid waagt te aanvaar den. De situatie wordt wellicht het best gekarakteriseerd door de ver zuchting van een Oostenrijkse in tellectueel wiens sympathieën voor het communisme sinds jaren be kend zijn: „Wij moeten missclven ons best doen het communisme ook in ons land te doen zegevie ren, maar daags daarna doen we wellicht verstandig als' we emigreren!" meer in te halen en klasseerden zich als volgt 1. Raaijmakers, Veldhoven 2. van Emmen, Raamsdonksveer; 3. v. d. Brand, Schijndel; 4. Fit ters, Waspik: 5. Bogers, Eindho ven. Spoedig kwamen de eerste wa gens binnen Pers, jury, techni sche commissie, N.W.U.-officials, enz. Toen kwam het hoogtepunt: de reportagewagen, motorpolitie en een renner. Wie zal het zijn Het grote aantal publiek dat aan wezig was, ontving de renner met een ware ovatie. Spoedig werd het rugnummer gecontro leerd 103, een Belgische over winning. Kort daarop 6 renners op 14 seconden, een fenomenale sprint, die nummer 150, wederom een Belg, won, en dan de eerste Hollandse renner, Woutje Wagt- mans, wmmer 3, en verder was de uitslag als volgt 1 de Cock, België, 5.0.28; 2 v Vlaijen, België, 5.0.42; 3 Woutje Wagtmans, z.t.; 4 H. Dekkers, z.t.; 5 C. Witteveen 5.0.43; 6 J. Mariën, België, z.t.: 7 J. Zagers, z.t.; 8 t.m. 16 ex aequo: v. El- deren, Snijders, Koeman. Alblas, Mangelaars, v. Oers, v. Sam- beek, van de Wiele, van Room. Telkens kwam er een groepje renners binnen, die met geestdrift werden ontvangen, terwijl de harmonie Concordia enkele pit tige marsen speelde. Toen het grootste gedeelte binnen was, werd de winnaar gehuldigd. Bur gemeester v. Hout feliciteerde de winnaar, overhandigde bloemen en daarna werd een ereronde ge reden. Nadat de renners allen waren binnengekomen, vond er om 6 uur een algemene bijeen komst plaats in café Prinsen, waar in de danstent een maaltijd werd aangeboden aan renners, officials enz. Ook de EHBO uit Nieuwkuijk, Haarsteeg en Vlij men was hierbij uitgenodigd, zo dat ruim 250 personen aan deze maaltijd deelnamen. Zeker past een woord van dank aan L. Prin sen voor deze keurig verzorgde maaltijd en aan de Vlijmense middenstand, die het benodigde hadden bezorgd om deze maaltijd te kunnen aanbieden. Om half acht werd in de dans tent verder gegaan met de ont vangst van renners, officials enz. door Burgemeester en Wethou ders. Door verschillende personen werd het woord gevoerd. Ook de voorzitter van de ronde van Vlijmen, de heer J. Broeders, sprak dankwoorden uit aan bur gemeester v. Hout, voor zijn bij zondere medewerking, aan dok ter Martens, officials en techni sche commissie en vooral'aan de politie met aan het hoofd de heer v. d. Sanden: aan de EHBO van Groot-Vlijmen, de harmonie, kort om aan alle medewerkers. Om half negen werd aan ren ners, officials, enz. en aan kwar tierhouders van bovengenoemde personen een cabaretavond aan geboden, waaraan medewerkten de alom bekende radiozanger Al- bert de Booij met zijn orkest, die met een afwisselend programma ruim 500 aanwezigen wist te boeien. Burgemeester van Hout sprak ook hier wederom de aan wezigen toe over het doel van de Ronde van Brabant en de op brengst van de Ronde voor De Klokkenberg. De collecte, die tij dens de pauze werd gehouden, bracht 100.op. Verder dankte de algemene lei der voor de ontvangst in Vlijmen. Daarna werden bekendmakin gen gedaan voor de volgende dag. Zo kwam de Zondag: 'n dienst om 9 uur ter intentie van de ren ners in de Hervormde en in de R.K. Kerk, welke door allen werd bijgewoond. Om 12 uur was het klaar maken voor de start van de ruim 120 renners die de 2e etappe meereden. Om 12.30 sprak burg. v. Hout de renners toe: hij wenste allen veel succes. Het vertrek was snel, met een hoog tempo werd Vlijmen verla ten en op de grote weg naar 's-Bosch was de snelheid boven de 45 K.M. Een lek bandje nood zaakte twee renners om de wed strijd te staken, ze kwamen zo danig te vallen, dat beiden in het Ziekenhuis te 's-Bosch moesten worden opgenomen. Een eresaluut aan het Comité op is in de nieuwe aangifte niet gerekend. Die gaat ervan uit dat de vroeger ingediende aangifte juist was en alleen de correcties, nodig door de wetswijzigingen zijn erin ver werkt. Veronderstel dat Jansen 'n voorlopige aanslag kreeg van 10.000.— Bij bezwaarschrift kreeg hij ej af 3.000. zodat hij betaalde 7.000. Door enkele foefjes toe te passen, is er kans dat Jansen er met 6000.af komt. Jan sen vult echter zijn nieuwe biljet in en praat niet over dat ingewikkelde foefje. Zijn definitieve aanslag wordt dan waarschijnlijk f 7.000. af voorlopige aanslag f 7.000. te betalen niets Hoera, roept Jansen, einde lijk een biljet, dat niks kost. Inlijsten, aan de muur han gen en vanavond een borrel tje op de goede afloop. Maar... dat grapje kost hem 1000. zij het dan gedevalueerde. Het is dus zaak om bij de nieuwe aangifte nog eens alle mogelijkheden te bezien en uit te buiten. Het gaat tenslotte om grote bedragen. En in de hoop dat u mij niet verwijt, hier in deze ru briek kosteloos reclame voor mijzelf te maken U gaat aan Uw kapotte radio toch ook niet zelf prutsen zoek liever een vakman op en laat hem u adviseren. Van Loon. Onthullingen over film sterren. Hedda Hopper, een beken de Amerikaanse onthullings- en roddeljournaliste, heeft onlangs een boekje open ge daan over de millioenen, die verschillende filmsterren in de loop der jaren bijeen heb ben gespeeld. Hieronder en kele voorbeelden: Sonja Henie wier fortuin wordt geschat op tien mil- lioen dollar, plus een blok woningen in Chicago en een partij aandelen in het ver- maakcentrum Madison Squa re Garden, terwijl ze tevens eigenaresse is van een reeks kunstijsbanen. Pauletle Goddard is „maar" vier millioen dollar waard en heeft haar geld gestoken in juwelen en oude schilderijen. Zij bezit de mooiste collectie juwelen van Hollywood. Irene Dunne is de „petro- leum-koningin" van Holly wood en heet verschillende olie-velden te bezitten. Ze wordt getaxeerd op meer dan acht millioen. Shirley Temple staat aan 't hoofd van drie millioen dol lar, wat vergeleken bij haar kunstzusters niet 'ns veel is. Vergeet echter niet dat zij dit bedrag, dank zij het verstan dig ouderlijk beheer, al bezit op een leeftijd dat de anderen er pas aan begonnen te wer ken. Mary Pickford heeft haar schaapjes ook wel op 't droge en al mogen de jeugdige le zers zich haar naam slechts vaag herinneren, met de film die ze voor Pa en Moe speel de, verdiende ze een dikke acht millioen en een serie farms. Bing Crosby heeft dat is algemeen bekend millioe nen bij elkaar gezongen. Maarhij is er niet karig mee, dat weten tal van so ciale instellingen. Greta Garbo moet de rijkste zijn van alle filmsterren, maar tevens de zwijgzaamste en meest rnystèrieuse. Van haar vermogen, noch haar beleg gingen is enig cijfer bekend. Raadselachtig is deze vrouw. Ernö Gerö, emissario van Moskou. Ernö Gerö is zijn rechterhand. Hij is een in leidende communisti sche kringen welbekend personage, een emissario van Moskou, die behalve zijn moedertaal, ook be hoorlijk Duits' en tamelijk goed Frans spreekt. Tijdens de Spaan se burgeroorlog speelde hij in Madrid en Barcelona een belang rijke rol. Uw correspondent ontmoette hern tijdens de Spaanse burgeroor log in Madrid. Hij droeg de naam „Pedro en het was velen bekend, dat hij een landsman van hem, die zich „Pablo" noemde, tot een der onderbevelhebbers van Miaja, de verdediger van Madrid, bom bardeerde. Ernest Hemingway, de grote Amerikaanse schrijver, wist. van de lugubere rol, die „Pedro" vervulde. Hij beschrijft in zijn roman „For whom the bell tolls het optreden van een zijner werk tuigen, de Franse communist An dré Marty, die zonder enig ver der onderzoek mensen liet terecht stellen, die zich vergeefs beriepen op hun staat van dienst in de communistische beweging. Tegen Pedro's beschuldigingen kon men zich niet verweren en tegen zijn vonnissen was geen hoger beroep. Het lot van Antonof Ofsjenko. Toen uw correspondent tijdens dezelfde reis als oorlogscorrespon dent Barcelona bezocht, speelde Pedro daar een grote rol zij het achter de schermen :n de „Generalidad" van Catalonie <n intrigeerde hij tegen de officiële vertegenwoordiger van de Sow- jet-Unie in Barcelona, Antonof Ofsjenko, een beminnelijke oude heer met een grijze baard, iie VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN van de garage. Daarna knikte hij nadenkend en ging naar buiten, waar hij naar de benzinepomp keek en naar de lichtbak, die hij onderweg ook al gezien had van uit zijn wagen. De beide meisjes waren eveneens uitgestapt en lie pen wat rond. Joop keek een beet je verbaasd naar het gedribbel van de man, maar aangezien hij in de ze vier weken al enkele malen met min of meer excentrieke klanten te maken had gehad, schonk hij er verder geen bijzondere aan dacht aan. Toen de man uitgekeken was, klopte hij Joop op de schouder en zei: „Weet je wat je doet? Je brengt ons met je jeep netjes naar huis en morgen ga je eens op je gemak kijken, wat er aan mijn wagen mankeert. Zodra hij in or de is, breng je hem maar bij me thuis. „Zoals u wilt, mijnheer." „Mooi, laten we dan maar met een vertrekken, want ik begin nu werkelijk naar mijn bed te ver langen." De meisjes stapten achter in de jeep, die Joop inmiddels weer naar buiten had gereden, terwijl de man naast hem kwam zitten. „Waar moet ik U heen bren gen, mijnheer?" „Rijd maar het dorp door en dan zal ik het je wel verder zeg gen". Joop schakelde in en weldra reed men door het dorp, waar al les reeds in diepe rust was. Even buiten de kom commandeerde zijn passagier: „Hier moeten we links af". De gedelegeerden uit de West- europese landen waren wel op Gerö aangewezen, hij was de eni ge man die op de hoogte was van de rapporten en hij was ook vrij wel de enige met wie de gedele geerden konden spreken. Onder de Russische leidende figuren zijn er namelijk slechts weinigen die een of meerdere West Europese talen machtig zijn. Op de ambas sade in den Haag zal men bv. zelden een attaché aantreffen die meer dan één „vreemde' taal machtig is. Een Fouché-figuur. Men vergelijkt Ernö Gerö te recht met Joseph Fouché, de man die zowel tijdens de Franse revo lutie, als gedurende de restaura tie en onder keizer Napoleon, het politie-apparaat beheerste. Thans is Gerö de machtigste man in Hongarije. In de kringen der communisten is twijfel aan de juistheid der Ze reden de grintweg op, maar passeerden alle wonin gen en na enkele minuten dook Ruimzicht voor hem op. „Zo", constateerde de man tevreden, „we zijn er". „Maar", antwoordde Joop verbaasd, terwijl hij voor de villa stopte, „mijnheer v. d. Berg is toch met vacantie". „Jawel", sprak zijn passa gier op sarcastische toon, ter wijl hij uitstapte, „dat is hij ook. Of, liever gezegd, dat was hij: want op dit ogenblik is hij teruggekeerd. Joops mond viel van ver bazing wijd open. Hij was te verbouwereerd om achter het stuur vandaan te komen om de beide meisjes, die luid gie chelden over zijn ontzetting, te helpen bij het uitstappen. „Dus", vervolgde hij stotte rend, „dusUbent".... „Mijnheer van der Berg", betoogde deze. „Inderdaad, ik ben de man van wie U de bollenschuur, pardon, de ga rage gehuurd hebt. Ik maak u werkelijk mijn compliment over de slinkse manier - ik zal' maar geen sterker woord ge bruiken - waarop u aan mijn tuinman de sleutels hebt ont futseld. Hierover is begrijpe lijkerwijs het laatste woord nog niet gesproken, mijn heer". „Daar kunt u op aan! Ik heb met genoegen naar uw verhaaltje geluisterd. Enfin, het is nu te laat om er verder op door te gaan. U maakt mijn wagen tip-top in orde, hoort u? En zodra dit gebeurd is, kunt u met uw vriend en compagnon hem persoonlijk bij me brengen, verstaat u? Daarna gaan wij nog een har tig woordje met elkaar pra ten. Goede nacht". En zonder zich de jongeman nog één blik te verwaardigen, draaide mijnheer van der Berg zich om en ging, gevolgd door zijn beide dochters, naar de villa. Hij ontsloot de deur en één der meisjes ging naar binnen terwijl de ander even in de deuropening bleef staan en aarzelde. Het licht in de hal was aangestoken zodat Joop het gezicht van 't meis je duidelijk kon onderschei den. Ze keek glimlachend naar hem, stak daarna even een hand op ten teken van groet en volgde toen de an deren naar binnen. Haar lach klonk schaterend tot hem door, nadat ze de deur achter( zich gesloten had. Nog steeds confuus over deze onverwachte ontknoping bleef Joop een poosje zo zitten. Drommels, had hij nu even 'n blunder begaan? Maar wie kon nu ook denken dat het juist de bewoner van Ruim zicht zou zijn, die zijn hulp inriep? Wat een pech, wat 'n pech. Ze zouden natuurlijk de garage weer moeten ontrui men, omdat ze aan een min der eerlijke manier aan de sleutels waren gekomen. Ja, dat was nu, achteraf bezien, een beetje stom geweest. En wie weet, misschien liet mijn heer van der Berg hem nog wel vervolgen. Wat zou die lamme veldwachter dan een schik hebben. Hij zuchtte diep en keerde zijn wagentje om naar de ga rage terug te rijden. Boven gekomen, waar Fred rustig lag te slapen, wilde hij hem eerst wakker maken, maar hij bedacht zich en kleedde zich uit. Doch toen hij het licht uitgedraaid had, duurde het nog geruime tijd voor hij de slaap kon vatten. 's Morgens vroeg, na 'n on rustige slaap, vertelde hij aan Fred, wat hem in de afgelo pen nacht was gebeurd. Fred was nijdig: „Waarom heb je hem dan die hele his torie verteld?" zei hij, „dat was toch niet nodig geweest. Hij vroeg je er toch niet om". „Nou, eigenlijk wel een beetje. Maar ik had er geen flauw idee van dat het mijn heer van der Berg zou zijn. Wie denkt nou aan zoiets!" „Was ik maar gegaan. Zie je, in die dingen ben je niet diplomatisch genoeg. Enfin, er is nu niets meer aan te ver anderen. We zullen de wagen in orde maken en dan zullen we het noodlot in vredesnaam maar afwachten. Jammer, we gingen net zo mooi vooruit met ons bedrijf". „Och", veronderstelde Joop, misschien komt het nog wel in orde. Je weet, zonder ge luk...." „Vaart niemand wel", vulde zijn vriend cynisch aan, dat weet ik nu zo langzamerhand wel. Maar op bedrog rust nooit zegen". „Zo?" Joop keek hem op eens met grote ogen aan; ei genaardig dat je nu pas tot deze conclusie komt. Dat wist je toch ook toen wij begon nen". (Wordt vervolgd). ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Diverse fabrieks- en thuis- stiksters voor schoen- en le- derwarenfabriek. Thuishandschoenenstiksters. Mannelijke leerling-stikkers. Ophaler. Twee overledersnijders. Chef voor finish-afdeling. Bijtuiger. Dagmeisje. Huishoudster. Meisjes voor fijn mechanisch werk, opl. Zwitserland. Jongemannen voor opleiding tot filiaalchef. Enige schilders. Enige timmerlieden. Enige metselaars. Enige betontimmerlieden. Bieden zich aan: Chef (ledermagazijn). Schoenontwerper. Stikmeester. Assistent looimeester. Prima thuissnijder. Aankomend handzwikker. Correspondent. V ertegen woordiger. Typiste. Enige oudere kantoorbedien den voor kantoor- en maga zijn-administratie. Enige mannelijke jongste be dienden met U.L.O. of H.B.S.- opleiding. Autogenisch lasser. Electro-monteur. Twee machine bankwerkers. Enige leerling machine bankwerkers. Enige leerling electro- monteurs. Enige leerling timmerlieden Een meubeltekenaar. Enige chauffeurs. Diverse hulparbeiders. Allen met opleiding Nij verheidsschool. Aanmelding dagelijks tussen 912 uur v.m. op 't Arbeids bureau Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig vanaf 8 t.m. 15 Oct. 1949. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten voor de Ronde van Vlijmen en verdere medewerkers voor de keurige wijze waarop ze alles hebben voorbereid, zodat een en ander goed slaagde. Winnaar van de tweede etap pe, van Vlijmen naar Best, was W. Wagtmans, die de 160 K.M. reed in 4.08.42. Nr. 2 was van Elderen in 4.09.03, nr. 3 Dek kers, 4 Witteveen, 5 van Sam- beek, 6 Roks. Ook in het eindklassement was Wagtmans de eerste in tie tijd van 9.09.03, tweede H. Dekkers in 9.09.45, 3. A. van Elderen, 4 C. Witteveen, 5. F. van Sam- beek. Damen uit Kaatsheuvel kwam als nummer 44 binnen in de tijd van 9.35.06. Zondag hebben de Nederlan ders het de Belgen lastiger ge maakt dan de eerste dag en met succes. Na Valkenswaard was 't wel zeker dat het een Nederland se overwinning zou worden en Wagtmans kwam dan ook als eerste bet Bata-terrein opge stormd. Ook dit jaar was de Ronde van Brabant voor 'n man uit St. Willebrord. De heer N.H.V. te Veendam vraagt wat er aan te doen is als zijn dieren een witte aan slag aan de kam hebben. Men noemt dat poederkam. Het is een soort schimmel plant, die muf ruikt. De kop en hals kunnen ook worden aangetast. In luchtige hokken, waar volop zon in schijnen kan, komt die ziekte maar zelden voor. De volgende mid delen kunnen helpen: le. Insmeren met reuzelvet of vaseline öf 2e. Penselen met één pro cent creoline-oplossing in water. De heer H. H. te Amers foort is verdrietig omdat de dieren elkaar de veren uit plukken. Heeft ze aangeschaft als liefhebberij voor de kin deren. Ik kan 't mij voorstellen mijnheer H. Begint U met de boosdoener(s) direct apart te zetten. U hebt toch niet te veel dieren in een kleine ruimte? Een goed voorbehoed middel is veel, zeer veel af leiding bezorgen en volop groenvoer geven. Gewoonlijk is het verenplukken een ge volg van verveling. Soms ont staat het ook doordat de die ren te weinig eiwit of zouten in het voer krijgen of omdat ze geplaagd worden door huidparasieten. Nu en dan 'n beetje zout onder het week- voer mengen en insectenpoe der tussen de veren schud den. Verder zag ik een goed resultaat met het bestrijken van groene, zachte zeep op de veren rondom de kale plek ken, maar oppassen dat de zeep niet op de huid gesmeerd wordt. De heer P. K. te Baarn. Wat 'n belangstelling voor pluim vee in Baarn. Ga zo voort Baarnnaren! En nu uw vra gen: De kolenproductie in de Nederlandse mijnen blijft stij gen. Het indexcijfer der in dustriële wereld-productie (uitgezonderd de Ver. Staten) is gestegen van 123 tot 129. Gerrit de Stotteraar is voor de vierde maal ontsnapt, thans uit de strafgevangenis te Utrecht. Hij had hier nog 4 jaar te zitten; hij heeft zo wat zestig inbraken op zijn geweten. Enige jachtopzieners in Haaksbergen hebben een wild zwijn van 170 pond gescho ten. Eén hunner schoot het dier aan, waarop het woeden de beest recht op een andere opziener aanvloog, die niet aarzelde, maar 't vlak in de kop trof. De uitslagen van de ver kiezingen in Noorwegen wij zen er op, dat de sociaal-de mocraten hun meerderheid in het parlement handhaven (76 van de 150 zetels), de com munisten ernstige verliezen lijden en de rechtse partijen winnen. H. VAN HEESWIJK. 14) Een benzinepomp hebben we ook al." „Zo, zo, antwoordde de ander bedachtzaam, en heeft de huisbe waarder helemaal niet om geld gevraagd?" „Och, ik heb gezegd, dat we reeds 1 maand vooruitbetaald hebben. Ook niet waar, natuur lijk niet. Maar ja, we hebben van de nood een deugd gemaakt. Doch het geld ligt voor hem klaar, als hij van zijn vacantie te rug komt. Maar, het regent nu wat minder. Wat zoudt u er van denken, wanneer ik nu aankop pel en uw wagen naar Doornen- berg sleep?" „Best, antwoordde de ander, want ik ben werkelijk benieuwd Uw garage te zien". Joop verbond de beide wagens aan elkaar en zo vertrok men naar het dorp. Het middernachtelijk uur had reeds gesfcgen, toen hij voor de deur van de garage arriveerde. Hij opende de deur, ontstak het licht en trok de gestrande wagen naar binnen. De eigenaar stapte uit en bekeek- met critische ogen het interieur

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2