1* KAATSHEUVEL WAALWYK Waalwijkse en Langstraaise Courani SPRANG-CAPELLE CAPELLE WASPIK GEERTRUIDENBERG [V[J GUU XXX V V BAANDAG 24 OCTOBER '49 jitgever .^wijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoo fdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 86 Abonnement 15 cent per week 1.35 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' p de lmbshuuli R. K. J. B. 0e R.K.J.B. afd. Drunen hield ■net dagen een algemene leden vergadering. Om 8 uur precies pende de voorzitter de vergade- pag OP de gebruikelijke wijze. Eep bijzonder woord van welkom de voorzitter toe aan het lid Adr. Vissers, die gedurende 1Y2 ■0 in Indonesië heeft gediend. 0c notulen werden onveran- jcrd goedgekeurd. Hierna maakte de secretaris de uitslag bekend van de gewassen- «dstrijd van 1949. Gewas voederbieten W. Klerkx en 2. L. v. Noort r* loting ieder 90^ punt; 3. H. Son 88J^ pnt.; 4. Jos Vrij- oeven 88 pnt.; 5. A. v. d. Brand t/ pnt.; 6. J. Jehoel 86 pnt.; W. v. Delft Czn. 86 pnt.; Jac. v. Drunen 85 pnt.; 9. Fr. Wezel 84*^2 pnt-5 10. Godefr. tyienburg 84 pnt.; 11. Jos v. d. oven 84 pnt.; 12. Adr. v. Delft !3 pnt.: 13. Corn. Verhoeven \'/2 pnt.; 14. Theod. v. Spijk 81 pöt.: 15. Com. v. Spijk 79 pnt.; (j. W. v. Delft Andr.zn. 75Y2. at.; 17, Corn. Klerkx J5 pnt.; S. Frans Pulles 50^ pnt. De hoogste opbrengst was 26.000 kg. per H.A. Deze was lehaald door L. v. Noort Verder werd mededeling ge- aan .aangaande verschillende ursussen, welke deze winter zul- j worden gehouden. Allereerst m motorcursus, welke gegeven al worden in 's-Bosch in de yonduren. Verder zal worden gegeven 'n (dale cursus, waaraan tevens raatavonden zullen zijn verbon- Verder nog een cursus Vee- «kunde, waarvoor vooral el belangstelling bestond en erder nog een vormingscursus, e gegeven zal worden in Nieuw- uijk. Voor al deze cursussen be- >nd zeer veel belangstelling. De afd. Drunen zal ook met rschillende leden deelnemen de Studiedagen, die gehou- zullen worden in de Witte trgen te Oirschot. Besproken werd verder ook nog n spaaractie voor een Rome- is in het H. Jaar, waarnaar van dere afdeling een lid de reis lag meemaken. De geestelijke adviseur, kapel, imons, sprak nog een algemeen ipwekkend woord, waarna men iverging tot de rondvraag. Hier- 5 werd gevraagd of het niet mo- tlijk zou zijn om in de toekomst alwedstrijden te organiseren, et bestuur heeft dit punt in verweging genomen. Hierna sloot men deze geani- ceerde vergadering. Politiehondenwedstrijd. De politiehondeii- en dresseer- lub „De Verd^liger" alhier teft voor Zondag! 30 Oct. a.s. tn politiehondenwedstrijd geon weerd. Deze wedstrijd zal "orden gehouden op een weiland lan de Bosscheweg achter de agerij van M. de Gouw. Aan ze wedstrijd zal door zes hon en van de eerste rang, die allen iet certificaat bezitten, worden deelgenomen. "Dete wedstrijd staat onder toezicht van de K.N.P.V. Ontwif «avond. Heden, Ma j '24 October, toudt de K.A -i Srfd. Drunen ear tweede ikkelingsavond. apreker is de hier A. de Wolf iet als onderwerp Vrede, werk ér gerechtigheid". 'Een verhan ging van wat onder sociale tKhtvaardigheid moet worden rstaan, wat haa- betekenis is *>r Het maatschappelijk leven haar noodzakelijkheid voor de ociale vrede. b verband met de verbouwing 'an de gymnastiekzaal zal deze Wede vormingsavond gegeven "orden in hotel issers. Aan- ang half acht. Wisselbekeruitreiking bij de „Vredesduif. Op een algemene vergadering an de postduivenvereniging ,,De redesduif" werden de uitslagen »n de wedvluchten over 1949 ekend gemaakt. De wisselbeker werd gewonnen °°r A. v. d. Hooven-v. Huiten let de ringnummers no. 254919 583116. Onder toepasselijke ■oorden werd door de voorzitter 5e wisselbeker overhandigd. De ■rgadering werd daarna geleide- k aan een gezellig samenzijn. Geslaagd. Voor de cursus der boerenleer- 'ngen slaagden te Boxtel onze >rpsgenoten M. v. d. Hoven en -Verhoeven. De cursus stond 1 Drunen onder leiding van de todbouwleraar de hr. M. Kamp. Steun Wettig Gezg. Het comité S.W.G. hield in de afgelopen week een algemene vergadering. Hierop werd beslo ten om pl.m. half November een grote propaganda-bijeenkomst te beleggen, teneinde binnen korte tijd ook in Drunen met 'n groep te kunnen beginnen. Besloten werd tevens om door bepaalde acties verschillende personen, waarvan verwacht kan worden dat die geschikt blijken om bij een van de drie groepen, namelijk Nationale Reserve, de Reserve grenswacht of Reservepolitie,. vrij willig dienst te nemen, uit te no digen om deze bijeenkomst bij te Werkmeesters. De Werkmeesterbond afd. Dru nen kwam dezer dagen in alge mene vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer H. Maas. Tot afgevaardigde naar de bondsvergadering werd be noemd de heer P. Verhulst. Ver der werd nog besproken de feest avond, welke men half Novem ber hoopt te houden. Woensdag 26 Oct. des avonds half acht hoopt voor de Geref. Gemeente aan de Hogevaart op te treden de Weleerw. Heer Ds. v. d. Berg van Utrecht. Volksonderwijs. De afdeling Sprang-Capelle van Volksonderwijs houdt a.s. Vrij dagavond in het Stationskoffie huis van de heer Pruijssers haar jaarvergadering. Na opening komt o.m. aan de orde de behandeling van de jaarverslagen van secreta ris' en penningmeester en bestuurs verkiezing. Wit-Zwart leed nederlaag. Voor de eerste klasse van de Brab. Voetbalbond speelde Zon dag Wit-Zwart" met haar eer ste elftal te Haren tegen „Neme- laar", waarvan met 42 werd verloren. Oriënteringsrit. Ter sluiting van het seizoen organiseert de motorsportvereni ging Marijke a.s. Zaterdag de jaarlijkse prijzenrit, een oriënte ringsrit, waarbij alle deelnemers een prijs kunnen behalen. De start zal, zoals gewoonlijk plaats heb ben bij het verenigingslokaal aan de Nieuwevaart. Voor het P.I.T. De in de Ned. Herv. Kerk al hier gehouden collecte ten bate van het werk van de plaatselijke afdeling van het Prot. Interkerke lijk Thuisfront heeft 114.69 op gebracht. Collecte Chr. H.B.S. Tijdens de dienst in de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk werd voor de Chr. Hogere Bur gerschool te Waalwijk een bedrag van 81.50 gecollecteerd. Kerkorgel- en harmoniumbespelcrs Na de goedgeslaagde vergade ring van de vereniging voor kerk orgel- en harmoniumbespelers v. d. Langstraat en het Land van Heusden en Altena te Veen op 24 Sept. j.l. wordt op Zaterdag 29 dezer des avonds 7 uur an dermaal een vergadering gehou den, nu in de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk. Deze avond zal o.m. aan de or de komen koraalspel door de or ganist C. van der Beek uit Alm- kerk en orgelspel door de orga nist van de Ned. Herv. Kerk aan de Loonsedijk, de heer G. Kerst Wzn., terwijl de heer R. C. van der Hammen uit Besoijen een in leiding zal houden over het on derwerp „Organist en gemeente". Een kwart-eeuw in dienst van de gemeente Sprang-Capelle. Dinsdag 1 November a.s. zal de heer P. van der Schans te Vrijhoeve-Capelle de dag herden ken, dat hij gedurende 25 jaar werkzaam is als gemeentebode. Tijdens deze 25 jaar heeft, we mogen het zo wel zeggen, Peer, want zo is hij toch bij allen be kend, met grote nauwgezetheid zijn werk gedaan tot volle tevre denheid zijner superieuren en van de velen, waarmede hij door zijn ambt in aanraking kwam. Talloos velen hebben in deze periode de vriendschap en ge dienstigheid van hem onder aller lei omstandigheden des levens mo gen ervaren. Hij handelde veelal, nog voor er gesproken werd, met kleine gedienstigheden, die zo diep kunnen treffen door de hartelijk heid, waarmede ze gdeaan wor den. Het valt dan ook te begrijpen, dat de dag van 1 November voor de jubilaris en zijn huisgezin, waarvan de oudste zoon momen teel in Indonesië zijn militaire plichten vervult, ongetwijfeld niet onopgemerkt voorbij zal gaan. Men zal deze gelegenheid aan grijpen, om de jubilaris op een of andere wijze dank te betui gen voor het vele dat hij in zijn ambtelijke loopbaan in het belang der gemeente en der gemeentena ren heeft gedaan. Aan belangstel ling zal het hem dan ook niet ontbreken. Naar wij vernemen is het de wens van de jubilaris, mede met het oog op het feit dat zijn oudste zoon nog in Indonesiëë vertoeft en de nog steeds gespannen toe stand aldaar, dit zilveren jubileum slechts in meer intieme familie kring te herdenken. Maatsch. tot Nut v. 't Algemeen Departement „De Langstraat". Het departement opent dit jaar het winterseizoen Dinsdag 1 Nov. a.s. des avonds 8 uur in het Sta tionskoffiehuis van de heer P. Pruijssers alhier met „Java's pracht en praal", een schitterende kleu renfilm van de N.V. Stoomvaart maatschappij Nederland. Deze mooie, cultureel hoog staande film, welke muzikaal ge ïllustreerd is, toegelicht wordt door Drs. K. L. Tan en overal grote belangstelling trekt, toont ons de zeereis naar Batavia, welke te genwoordig met een schip als het ruim 20000 bruto registerton me tende m.s. Oranje slechts 19 dagen duurt. Achtereenvolgens is te zien het vertrek van dit vlaggéschip i^an de N.V. Stoomvaart Mij. Ne derland, van Amsterdam, daarna volgen Southamton en Port Said. Het oponthoud in deze havens wordt benut voor een kijkje aan de wal en een excursie naar Cai ro, de Sphinx en de Pyramiden. Opnamen van de inrichting van het schip en kennismaking met 't leven aan boord doen beseffen, hoe aangenaam het is op een groot passagiersschip te verblijven. Colombo toont ons zijn witte tempels en vergulde moskeeën, die als sprookjespaleizen tegen de diepblauwe hemel afsteken. Na Singapore volgen nog twee dagen varen tot Tandjong Priok, de ha ven van Batavia, waar de schit terende zeereis eindigt. De film illustreert dan verder het belangrijke eiland Java met zijn wonderschone natuur. De landreis begint te Batavia, van welke stad interessante opnamen te zien zijn, o.m. Pasar Gambir, een Indische Jaarbeurs en Luna park en de inscheping van Mo hammedaanse bedevaartgangers voor hun pelgrimstocht naar de heilige stad Mekka. Na Buiten zorg met de vermaarde Planten tuin gaat de tocht voort naar Oost-Java en via Bandoeng en langs prachtige bergwegen wordt de ontzagwekkende krater van de vulkaan de Papadajan bereikt. In hun veelheid van kleuren worden de cultures van koffie, suiker, rubber en kina, alsmede de uit gebreide bewerking van rijst en thee weergegeven. Na dit agrarische gedeelte vol gen de beelden elkaar in een bon te reeks op. Op Midden Java wordt het Dieng-plateau, een half uitgewerkte moddervulkaan met koolzuurgas-geisers bestegen, bij de eeuwenoude tempels uit de Hindoetijd, de Boroboedoer en Pramhanan, verpoosd, de vorsten landen Jogjakarta, residentie van Soekarno, en Soerakarta bezocht en de vreemdbekorende klanken van een Gamelan-orkest bij een zo typisch Javaanse Wajang- Orang voorstelling worden ge hoord. Afwisselend laat de film zien, hoe de bevolking in deze weelde rige natuur leeft en werkt. De beelden voeren langs dessah's en laten zien, hoe de bevolking op de pasar handelt, brengen een kijkje van de beoefening van huis vlijt en laten de prachtige produc ten van batik- en zilversmeed werk bewonderen. Men verneemt vervolgens iets over de adat, het z.g. gewoonte recht, godsdienst en traditionele gebruiken en bezoekt de grote havenstad Soerabaja, vanwaar uit een belangwekkende bestijging van de Bromo-krater wordt mede gemaakt. Daarna voert de film ons naar het nabijgelegen eiland Madoera, waar de spannende stierenrennen worden bijgewoond. Een zonsondergang, langzaam overgaande in de tropennacht, vormt het slot van deze boeiende film, die de belangstellenden voor een wijle zal verplaatsen naar een werelddeel van uitzonderlijke schoonheid en kleurenpracht. Nutsleden hebben deze avond vrije toegang en voor niet-leden zijn toegangskaarten a 1.tot een beperkt aantal verkrijgbaar bij de heer L. Poldervaart, hoofd van de Koningin Julianaschool in de Kom. Na deze eerste Nutsavond vol gen in de aanstaande winter nog een drietal avonden voor de Nuts leden, waarvan de eerstvolgende twee te Waalwijk en de laatste weer te dezer plaatse. Door zich thans als lid van het Nutsdepar- tement op te geven verzekert men zich van de gelegenheid tot bij woning van deze leerzame avon den. Voor toetreding als lid kan men zich eveneens wenden tot de heer Poldervaart. Biljart. De twee in café de Sportwe reld gevestigde biljartverenigingen Van Ongenoegen Vrij en De Poe delaars, zullen elkaar op Donder dag 27 October a.s. in een vriend schappelijke wedstrijd op het groene laken ontmoeten. Evenals dit bij de vorige ontmoetingen het geval was, zal het ook bij deze wedstrijd niet aan belangstelling ontbreken. Handboog. Vrijdag 21 October j.l. hield de handboogschutterijveren. Eensge zindheid in café Het Middenhuis een algemene ledenvergadering. Na de behandeling van de inge komen stukken stelde de voorzit ter de heer S. Mateijsen aan de orde het plan om een z.g. zes daagse te gaan organiseren. Met algemene stemmen werd dit plan aangenomen en tevens werd be sloten deze wedstrijd op Zondag 30 October te openen. Er zijn 10 koppels uitgenodigd en ,de winnaar ontvangt als prijs een fraaie me daille. In de commissie van uit voering werden benoemd tot wed strijdleider de heer G. Zijlmans, tot pijlmeester de heer A. v. d. Wassenberg en tot commissaris de heer G. Huijs. Hierna werd de heer S. Ma teijsen benoemd tot afgevaardigde voor de vergaderingen van het bestuur van district 3. De voorzitter deelde nog mede, dat bij de laatste wedstrijd ver schieten to Dongen het le zestal in de A-klasse beslag wist te leg gen op de kampioensmedaille. S. W. G. Hedenavond vergadering van 't Instituut Steun Wettig Gezag, in de zaal van hotel van Iersel. Komt allen Jubileum. Mej. A. Blijlevens herdacht on der grote belangstelling haar 12j^- jarig dienstverband als boekhoud ster bij de Necof alhier. Mej. Blij levens werd bij deze gelegenheid flink in de bloemetjes gezet, ter wijl een deputatie van het hoofd kantoor te Rotterdam speciaal voor deze gelegenheid was over gekomen, om de koperen jubila- resse te komen feliciteren. Het overige kantoorpersoneel van de Necof, had het kantoor die dag een feestelijk aanzien ge geven. Naast vele bloemen werd mej. Blijlevens verrast met meer dere mooie en nuttige cadeaux. Gouden huwelijksfeast L. Berende-van der Pluijm. Bij gelegenheid van het feit dat op Woensdag van het echtpaar L. Berende-van der Pluijm te Geer- truidenberg, hun trouwbelofte met goud wordt gesierd, hebben wij dit krasse paar een bezoek ge bracht. Nog niet volledig bekomen van een in de afgelopen zomer onder gane zware maagoperatie, zit weer fit en levendig de gouden Bruidegom van 79 j. voor ons, die ons verhaalt, dat hij na 8 jaren in Duitsland te hebben gewerkt ,weer naar zijn geboortestadje Geertrui- denberg terugkeerde, om daar niet alleen werk, doch ook zijn vrouw te vinden. Gedurende een 10-tal jaren werkte hij als machinist bij Allard op de steenfabriek. Zoals ieder,trachtte ook hij zich maat schappelijk te verbeteren, en kwam als machinist op Waalha ven te Rotterdam. Als kundig vakman en met vele ervaringen verrijkt, kwam hij enige jaren la ter weer naar Geertruidenberg te rug, bij de firma Schipper en van Dongen, als machine bankwerker, speciaal voor het stoomwezen. Ook hier maakte hij een mooie staat van dienst, want ruim 12 jaar besteedde hij daaraan zijn beste krachten, om daarna, na nog een jaar als' machinist te hebben ge varen, als machinist-bankwerker bij de papierfabriek De Maas mond te werk te worden gesteld. Hier bleef Berende tot zijn 65ste jaar, om daarna van een welver diende rust te gaan genieten. Hun huwelijk schonk hen één kind, een zoon, die hun, na de bevrijding, in dienst van het va derland, op noodlottige wijze werd ontnomen. Deze was ge huwd en had 2 kinderen, waar van de jongste momenteel zijn plicht als militair in Indië vervult. Alhoewel deze kleinzoon zijn grootouders reeds per brief feli citeerde en hun de verzekering gaf wel bij hun diamanten huwe lijksfeest aanwezig te zullen zijn, zullen deze laatste omstandighe den Woensdag a.s. wel in het bij zonder spreken. Moeder Berende doet, ondanks haar 70-jarige leeftijd, nog al haar werk, waaraan menig jong vrouw tje nog een voorbeeld kan nemen. In vroegere jaren is zij steeds gaan uitwerken en naaien en door een juist beheer van haar huis houden het hare er toe bijgedragen dat zij enige aardige huisjes be zit, die hun thans een aardige steun zijn. Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat Berende a.s. Woens dag in het zelfde geklede pak naast zijn gouden bruid zal zitten, als waarin hij zat toen hij haar naar het altaar leidde, terwijl hij nu ook de zelfde hoge hoed zal dragen, die hij 50 jaren geleden wellicht zenuwachtig door zijn vingers liet draaien. Aan belangstelling zal het dit gouden paar a.s. Woensdag niet ontbreken, terwijl ook de buurt zich niet onbetuigd zal laten. Ons Genoegen. In de zaal van de heer Jan van Dun gaf de toneelvereniging Ons Genoegen Zaterdag en Zondag haar eerste seizoen-uitvoeringen met de opvoering van het toneel spel van Tom Dekker „Zo waar lijk, helpe mij Ons Genoegen mocht beide avonden veel succes oogsten met dit spel, waarin twee karakters van geheel verschillende inborst tegen elkander streden, Govert Lowes met de hardvochtigheid van een niets ontziende hater en Nelis v. d. Mortel, zijn halfbroer met taaie volharding om te wer ken tegen alle wederwaardigheid en tegenspoed in met de eerlijke middelen die hem ten dienste staan. Door een diefstal brengt Govert zijn halfbroer nagenoeg ten val en als een eerlijke mars kramer hem denkt gered te heb ben met de aflossing van een 2e hypotheek, is het opnieuw Go vert, die door de eerste hypo theek, die hij in handen gekregen heeft op te eisen, opnieuw een afgrond voor zijn halfbroer opent. Doch als de nood het hoogst is, is ook de redding het dichtst na bij. Allen, zelfs de knechts van Govert, gruwen van de haat van de rijke boer en stellen zich be langeloos in dienst van de zwaar getroffen Nelis. De ontknoping brengt de verdiende zege voor Nelis. De hoofdrollen waren uitste kend getypeerd en vooral moeder Dora Mej. Verploegen en de marskramer de Doler dhr. B. van Rijswijk werden prach tig uitgebeeld. Decor, grime en dictie toonden, dat Ons Genoe gen met ambitie en toewijding het toneelspel beoefent. I Het publiek was zeer dankbaar 1 voor het gepresteerde. Agenda. Maandag 24 October 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo, i Dinsdag 25 October Geen repe titie R.K. Par. Zangkoor. Dinsdag 25 October Geen K. J. M. V.-avond. Dinsdag 25 October 7 uur n.m. Grote propaganda-avond „Steun Wettig Gezag" in de R.K. Gil denbond. Woensdag 26 October 8 u. n.m. Apollo-Theater „Black Angel", toegang 18 jaar. Woensdag 26 October 8 u. n.m. Rep. Harm. Kon. Muz. Gez. Eu- phonia. Donderdag 27 October 7.30 u. n.m. repetitie Dameskoor Bel Can to; 8 u. n.m. repetitie Gem. Koor Bel Canto. Steun Wettig Gezag. Onder presidium van de heer van Nieuwstadt had Dinsdag avond in de grote zaal van het parochiehuis een vergadering plaats, belegd vanwege het plaat selijk comité „Steun Wettig Ge zag". Onder de genodigden had den aan de bestuurstafel plaats genomen de Edelachtbare Heer Burgemeester van Loon-op-Zand, Pastoor Schoenmakers, Pastoor Koenders van St. Joachimsmoer, Pastoor de Kleijn, dokter Smals, de wethouders der gemeente enz. Het programma werd geopend met een muzikale rondwandeling door het dorp door de Kon. Erk. Harmonie Concordia, waarna de Kon. Harmonie Sophia's Vereni ging ter vergadering de muzikale omlijsting verzorgde. Geopend werd met het Wilhelmus dat door allen staande werd aangehoord. Na een kort openingswoord door de voorzitter, sprak de Edel achtbare Heer Burgemeester de vergadering toe. Dan zette een spreker de noodzakelijkheid uit een van de vorming ener Natio nale Reserve, welke alleen bij noodzaak dienst zal doen in eigen land ter versterking van het be staande leger. Verder sprak kolo nel Latour een propagandistisch woord over de reserve grensbe waking en de reserve Rijkspolitie, welke bedoeld zijn als hulpperso neel der politie in de onmiddellijke omgeving der woonplaats. Een zeer mooie film maakte aanschouwelijk de noodzaak der weerbaarheid ook van de burge rij tegen vreemde verkeerde in vloeden van buiten. Nog trad als spreker op de Edelachtb. Heer C. A. v. Hooft, burgemeester der gemeente Wil lemstad, die een gloedvolle rede hield, waarin hij aantoonde de noodzakelijkheid van eendrachtig samenwerken, waardoor de acti viteit der extremisten, die slechts beogen ons de ware vrijheid te ontnemen en te doen zuchten on der het dwangjuk der tirannie, iedere kans van slagen te ontne men. Na de rede van de heer van Hooft werd gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar van een spaarzaam gebruik werd gemaakt. Hoewel het getal dergenen die zich vrijwillig opgaven slechts uiterst gering was, zijn wij er van overtuigd dat binnen enkele da gen het aantal gegadigden aan zienlijk zal groeien. Te ongeveer half elf werd deze interessante en zeer leerzame bij eenkomst na het spelen van het Wilhelmus gesloten. Brabant Orkest. Naar we uit goede bron ver nemen zal op 15 November het Brabants Orkest (in Loon niet onbekend) wederom optreden in de zaal van Mej. de Wed. Coo- mans. Stichting Loonsc Oudheid-Kamer. Reeds lange tijd had bij som mige heren hier ter plaatse het idee post gevat te komen tot het stichten van een klein museum of oudheid-kamer, waarin voor zo veel mogelijk alles wat nog aan oudheidkundig waardevols ter plaatse voorhanden is, op één plaats kan worden bijeen gebracht ten einde dit aan het nageslacht te kunnen doorgeven. Een onzer ingezetene was zo edelmoedig een localiteit beschik baar te stellen, tot dit doel zeer gunstig gelegen, bovendien enigs zins van historische betekenis, door haar vroegere bestemming als Tolhuis. De initiatiefnemers heb ben zich reeds in verbinding gesteld met de vereniging Loon- op Zands Belang, welke vereni ging zich zeer genegen toonde. Zo had Woensdagavond 1.1. in hotel J. v. d. Schoot de eerste ver gadering plaats, met de afgevaar digden uit de buurtcommissies en het Museumcomité, waarbij in principe besloten werd tot geza- melijke actie. De eerste actie zal bestaan in het buurtsgewijs inza melen van voorwerpen van oud heidkundig belang. Binnen afzienbare tijd zullen de ingezetenen per circulaire tot me dewerking worden aangespoord. De ingezamelde voorwerpen zul len tegen afgifte van een ont vangstbewijs, voorlopig in bewa ring worden gegeven, in een van de zalen van het fraterhuis. Het ligt verder in de bedoeling om bij de geschonken of in bruikleen af gestane voorwerpen de namen van de schenker of eigenaar des gewenst te vermelden. Geslaagd. Aan de Tilburgse Hogeschool slaagde dezer dagen onze dorps genoot de heer Harry van Opstal voor Drs. in de Economie. Geslaagde proficiat. R.K. Toncelver. St. Jozef. Voor de tweede maal voerde de R.K. Toneelvereniging St. Jozef het prachtige toneelspel in 3 be drijven op, in de Concordia-zaal, van „Eert Uw Vader en Uw Moeder", wat voor de talrijke be zoekers weer een genotvolle avond betekende. Spelers en regiseur hadden eer van hun werk. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. Zondag was het 60 jaar ge leden dat de heer Zwijs Tref fers werd bevestigd als dia ken der Ned. Herv. Kerk aan de Haven, Waalwijk. In de morgendienst werd deze zeldzame gebeurtenis door Ds. van Burgeier her dacht en om 11.45 uur bega ven burgemeester Mr. Lam- booy met Ds. van Burgeier zich naar het huis van de ju bilaris (die bedlegerig is), waar Zijn Edelachtbare hem met een passende en hartelij ke toespraak mededeelde, dat het Hare Majesteit de Konin gin behaagd had hem te be giftigen met de eremedaille in zilver van de Orde van Oranje-Nassau. Ook wij feliciteren de heer Zwijs Treffers, die de leeftijd draagt van 87 jaren, van harte met deze koninklijke onder scheiding, die toch wel de kroon is op dit werk van 60 jaren, dat hij zo met ere ver vulde, zoals hij ook zijn werk zaamheden onder ons met zulk een vakkennis, ijver en nauwgezetheid vervulde. GEMEENTERAAD WAALWIJK. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 27 Oct. 1949 om 7.30 uur ten gemeen tehuize. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken. a. Van de Ged, Staten. b. Van B. en W. Mededeling opname kas geld tot een bedrag van 200.000.bij de Coöp. Centrale Boerenleenbank te Eindhoven (ingevolge raadsbesluit van 30 Mrt./ 19 September 1949 tot 't verstrekken van mach tiging tot het aangaan van kasgeldleningen). 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der St. Petrusscho- len te Waalwijk, voor aan schaffing van leermiddelen (voor projectie-toestel 1000). 4. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der R.K. Jongens school te v.m. Baardwijk voor aanschaffing van leer middelen (ƒ400). 5. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden over eenkomstig art. 72 der la ger onderwijswet aan het bestuur der Nuts'-U.L.O.- school te Waalwijk voor aanschaffing van leermid delen (ƒ410.50). 6. Voorstel tot subsidie-verle ning aan de Chr. Hogere Burgerschool 150 per leerling). ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd Diverse fabrieks- en thuis- stiksters voor schoen- en le- derwarenfabriek. Thuishandschoenenstiksters. Mannelijke leerling-stikkers. Een ophaler. Overledersnijders. Kantenschrooiers. Machinezwikker. Aflapper. Opzoler en aanklopper. Bijtuiger. Dagmeisje. Huishoudster. Jongemannen voor opleiding tot filiaalchef. Enige schilders. Enige timmerlieden. Enige betontimmerlieden. Electro-monteur. Een correspondent, evt. aan komend, in vreemde talen. Jongens voor magazijnwerk (geen lederfabriek). Bieden zich aan: Chef (ledermagazijn). Schoenontwerper. Zwikmeester. Correspondent. Vertegenwoordiger. Typiste. Enige oudere kantoorbedien den voor kantoor- en maga zijnadministratie. Enige mannelijke jongste be dienden met U.L.O. of H.B.S.- opleiding. Autogenisch lasser. Twee machine-bankwerkers. Enige leerlingen machine bankwerkers met opleiding Nijverheidsschool. Mach. houtbewerker. Enige chauffeurs. Diverse hulparbeiders. Aanmelding dagelijks tus sen 912 uur v.m. op het Ar beidsbureau Waalwijk, Grote straat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig vanaf 24 tot en met 29 Oc tober 1949. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten 7. Voorstel tot verkoop van bouwterrein. 8. Voorstel tot onderhandse pacht. 9. Voorstel tot het verstrek ken van een premie voor woningsplitsing. 10. Voorstel tot het aangaan ener rekeningcourant- overeenkomst. 11. Voorstel tot het aangaan ener geldlening. 12. Voorstel tot wijziging der begroting 1949 13. Aanbieding gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1948 en benoeming ener commissie van onderzoek. DE PLECHTIGE WIJDING DER KLOKKEN. Onder grote belangstelling der parochianen, vooral van de jeugdige en zeer jeugdige, had gisteravond om 5 uur in de parochiekerk van St. Jan de plechtige wijding der nieu we klokken plaats. De Hoog eerwaarde Heer Deken v. d. Brekel verrichtte namens de Bisschop de plechtigheid met assistentie van de parochie geestelijkheid. De zinvolle ceremoniën van afwassing, wijding en zalving der klokken werden vanaf de preekstoel toegelicht en tekst boekjes vergemal#kelijkten 't volgen der psalmen en ge beden. In een korte toespraak bracht de Zeereerw. Heer Pastoor allereerst namens de gehele parochie dank aan de Deken voor zijn bereidwillig heid om de klokken te komen zegenen. Hij drukte er zijn blijdschap over uit dat de pa rochie weer in het bezit was van klokken, nadat ze sinds 22 Januari 1943, toen de heiligschennende diefstal was gepleegd, het zonder had moe ten doen. Verder wees Pas toor Ras nog op hun drie ledige functie: de gelovigen naar de H.H. Diensten te roe pen, het Angelus te luiden en de parochianen te doen mee leven met de kerk en hij (spoorde er toe aan om aan hun stem gehoor te geven. Tot slot bracht de Zeereerw. Heer Pastoor dank aan zijn parochianen voor hun gulheid, waardoor het benodigde be drag nu ongeveer bijeen was en hij vroeg nog eens een ex tra bijdrage voor de collecte van a.s. Zondag, om de maat helemaal vol te maken. Met een kort Lof, waaron der het Te Deum werd gezon gen, door de klokken zelf aan geheven, werd de mooie plech tigheid besloten. De klokken zijn zeer een voudig versierd. Ze dragen slechts hun naam, de naam van de firma waar zij zijn ge maakt en het jaartal 1949. De grootste klok, St. Joannes Baptista, weegt 1700 kg., de tweede, Wilhelmus, weegt 750 kg. en de kleinste, Maria, 600 kilogram. Vandaag zijn ze opgehan gen in de toren en Zaterdag avond voor het Lof ter ope ning van het feest van Chris tus Koning, zullen voor het eerst sinds jaren weer klok ken luiden in de parochie van St. Jan. EXCURSIE HEEMKUNDE. Op Zondag 23 October or ganiseerde de Vereniging voor Heemkunde een excursie naar de oude Ned. Herv. Kerk te Vlijmen, waar Ds. W. A. Poort voor de belangstellende leden deze excursie vooraf deed gaan door een buitenge wone interessante causerie, „De geschiedenis van het Ou de Centrum van Vlijmen", met schitterende lichtbeelden. Spreker begon zijn causerie met een uiteenzetting van de bodemgesteldheid van de plaats Vlijmen, de natuurlijke factor, die de stichting van elke nederzetting beïnvloedt en ontvouwde aan de hand daarvan nauwkeurig, hoe en waar de oude dorpskern van Vlijmen lag. Deze was oud tijds rond de tegenwoordige Ned. Herv. Kerk. Daar was 't schoolgebouw, het huis van de Heer van Vlijmen, de dorps herberg en vermoedelijk ook een klooster. De kerk daar, in zijn eerste vorm, die in de loop der eeuwen verschillen de malen gedeeltelijk ver woest werd, dateert van voor 1285. Na de eerste verwoes ting werd zij als kruiskerk herbouwd en toen deze na een zeer kortstondig bestaan grotendeels een prooi der vlammen werd, ongeveer in zijn huidige vorm opnieuw ge bouwd. Vanaf die tijd dateert de jammerlijke verprulling van dit sierlijke kerkje, dat thans met behulp van Monu mentenzorg in zijn oude glo rie zal worden hersteld. Na de causerie leidde de spreker zijn gasten rond in zijn kerk, waar aan de Zuid zijde duidelijk de oorspronke lijke vorm van de oudste kerk en de kruiskerk te zien is. De schitterende gebeeldhouwde banken van de Overheid en de Heer van Vlijmen, geven aan het oude kerkje nog iets van zijn oude luister en glo rie. De Vereniging voor Heem kunde heeft met deze cause rie en excursie haar winter- programma geopend op een wijze die moeilijk te over treffen zal zijn. Onbegrijpe lijk was de opkomst der leden niet zo groot, als toch onge twijfeld voor deze ongemeen belangrijke causerie over on ze eigen streek verwacht werd. MARIA-AVOND K.A.V. Afd. Waalwijk. De K.A.V. hield Dinsdag 18 October j.l. 's avonds om half acht in het café van het K.A.B.-gebouw een zeer ge slaagde Maria-avond. Nagenoeg alle leden waren aanwezig en hebben genoten van spajen en declamatie der kinderen, onder leiding van Mej. v. Veldhoven-Rerg- mans. Deze is niet alleen hou vast als penningmeesteres,

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5