VffiALWYK FABRIKANTENKRING LANGSTRAAT. 15 ct. Belang." FEUILLETON ZONDER GELUK VAART NIEMAND WEL. Algemene Vergadering DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 27 OCTOBER 1949 Sigarenmagazijn „De Sportwereld" SIGAREN I Woensdagavond hield de Fa brikantenkring „Langstraat" een ledenvergadering in de achterzaal van Hotel Verwiel. De hoofd schotel dezer vergadering vormde het verslag van de secretaris over de werkzaamheden in de periode van 1945 tot 1949. Na afloop dezer vergadering had een lezing plaats voor be langstellenden door de heer A. A. v. Sandick, directeur der Ned. Handel Mij. te Amsterdam over t onderwerp ,,De financiering van de onderneming nu en in de toekomst". Op deze belangrijke causerie komen we nader terug. Thans volgt hier bovengenoemd verslag. In April 1947 werd door mij een verslag gegeven van het werk dat in de jaren 1945 en 1946 dooi de Fabrikantenkring werd ver richt, welk verslag aan alle leden en aan de pers werd toegezonden. Nadien werd alleen mondeling in de vergaderingen van het Kring- bestuur verslag uitgebracht van de werkzaamheden. Nu de Fabri kantenkring Langstraat over en kele maanden vijf jaar bestaat, komt het mij gewenst voor dit overzicht niet te beperken tot de verenigingsjaren 1947-1949, maar in 't kort de afgelopen vijf jaar nog eens te overzien. De Fabrikantenkring werd ge boren uit de behoefte aan samen werking in de periode van op bouw en herstel, na het tijdvak van afbraak en ontreddering dat daaraan voorafging. Dit blijkt ook uit de doelstelling die in het reglement is vastgelegd „Daar toe aangespoord door de verschil lende vraagstukken en moeilijk heden, die zich thans in het eco nomisch - financilëe leven voor doen, zijn de fabrikanten van de Langstraat en omgeving op initia tief van het comité „Waalwijks Herstel" er toe overgegaan, zich tot een organisatie te verenigen". Men moet de activiteit in de afgelopen vijf jaar dus zien tegen de achtergrond van geleidelijk herstel en dan spreekt het van zelf dat vele, vroeger zo urgente onderwerpen als wachtgeldrege ling, spoorwegverbinding, brand stofvoorziening, rijwielbanden e.d. uit de belangstelling verdwenen, al naarmate ons land zich aan de chaos ontworstelde en de orde te rugkeerde. Men zou dan ook de bereikte resultaten kunnen onder scheiden in materiëële en ideële successen. De eerste zijn gemak kelijker aan te tonen dan de laat ste, en wellicht heeft in 1945 me nige onderneming zich aangeslo ten bij de Fabrikantenkring we gens de directe of indirecte materiële voordelen die men daar van verwachtte, en was de con tributie de spiering die werd uit geworpen om de kabeljauw te vangen, i.e. de rijwielbanden, een hoger subsidiepercentage in de wachtgeldregeling, en dergelijke. De ideële resultaten, die meer en qieér duidelijk werden naar mate de materiële voordelen op de achtergrond raakten, zijn van niet minder practische waarde. Dit bleek niet alleen uit de in Ja nuari 1948 gehouden enquête, maar ook uit de waardering van de zijde der overheidsinstanties en om een meer tastbaar bewijs te noemen de vlotte betaling de: contributies De voorlichtende functie heeft zich belangrijk uitgebreid. In deze richting en in het verder bevor deren van het saamhorigheidsge voel der gehele industrie in deze streek, ligt waarschijnlijk ook wel de voornaamste taak in de toe komst. Dat de gehele industrie in deze streek in de Fabrikanten kring een centraal adres en infor matiebron heeft, wordt ook blijkens het veelvuldig telefonisch en schriftelijk contact met het se cretariaat zeer gewaardeerd. De mogelijkheid van contact tussen industriëlen uit verschillen de bedrijfstakken is helaas niet ten volle benut door het teleur stellend geringe vergaderingbe- zoek. Bij de oprichting gaven zich 34 ondernemingen als lid op, welk aantal binnen enkele dagen steeg tot 112. Doordat enkele kleinere lederwaren- en schoenfabrieken het vuren staakten en enkele an dere bedrijven in de loop der ja ren door het aangaan van een combinatie niet afzonderlijk lid bleven, is thans het ledental nog 102. De volgende bedrijfstakken zijn vertegenwoordigd lederindustrie, schoenindustrie, handschoenenin dustrie, lederwarenindustrie, car- tonnage-industrie, fourniturenin- dustrie, metaalindustrie, chemische industrie, meubelindustrie, grafi sche industrie, klompenindustrie en de voedingsmiddelenindustrie. Het Kringbestuur bestaat uit 13 leden, te weten vier uit Waal- wijk/Sprang-Capelle, 4 uit Kaats heuvel, 2 uit Drunen en 2 uit Waspik; tenslotte de secretaris penningmeester als niet-stemheb- bend bestuurslid. Dit bestuur kwam in de afge lopen jaren 24 maal in vergade ring bijeen of gemiddeld 5 maal per jaar. De perionieke circulai res aan de leden (gemiddeld 14 per jaar) werden door het secre tariaat verzorgd sinds 1947 wer den daarin ook wetenswaardighe den uit binnen- en buitenlandse tijdschrfiten op sociaal-econo misch terrein opgenomen, wat door vele leden op prijs werd ge steld. Als sprekers traden opIr. Swanenburg uit Utrecht (weten schappelijke bedrijfsorganisatie), de heer C. P. v. d. Hoven uit Waalwijk Vermogensaanwasbe- lasting), en de heer A. Vriens uit s-Bosch Vermogensaanwasbe- lasting en heffingen ineens). Voor de leden werden ver krijgbaar gesteldreglementen voor ondernemingsraden en bloes ontslagbewijzen. Acht maal werd een enquête gehouden, t.w. 1945 Geroofde goederen en ma chines. Personeelssterkte. Behoefte aan rijwielbanden. 1946 Behoefte aan en kosten van arbeidersvervoer. 1947 Deelname aan cantinetoe- wijzingen. Animo voor Nijverheidsten toonstelling. 1948 Taak en werkwijze van de Fabrikantenkring in de toe komst. 1949 Sociale lasten. In 1945 en 1946 werden tal van urgentieverklaringen afgegeven. 0.a. voor zakenreizen naar Noord-Nederland en België, voor voorrangsbewijzen in autobussen, voor het aanvragen van perso nenauto's e.d. De onderwerpen, die in circu laires, in correspondentie of in vergaderingen behandeld zijn, kunnen worden onderscheiden in onderwerpen van economische, van sociale en van gemengde strekking. Onderwerpen van economische strekking waren 1. Grond- en hulpstoffenvoorzie- ning. 2. Brandstoffen- en energievoor ziening, 3. Lonen en prijzen, w.o. loon regelingen, beloning in natu- ra, calculatieschema's, egalisa tiefonds. 4. Herstel van pontveren, brug gen en wegen. 5. Bruikbaar maken van de ha vens te Waalwijk, Capelle en Waspik. 6. Toewijzing personenauto's. 24. Istelling Adviescommissie Ar beidsbureau. 25. Jeugdregistratie. 26. Aanstelling conductrices. 27. Massa-doorlichting ter bestrij ding T.B.C. 28. Het al of niet bijdragen aan Unac, Niwin, Stichting '40— 45, Monumentenzorg enz. enz. 29. Kwesties verband houdende met de sociale wetten, zoals loonbelasting en verevenings heffing over kinderbijslag de extra kinderbijslag loonbelasting op reiskosten vergoedingen vacantietoeslag loonbijslag Joekes-gulden Onderwerpen van gemengde stfeklang. 30. Vrije dagen, schaft- en werk tijden, snipperdagen, nationa le feestdagen, werkindeling ter beperking van de piekbelas- ting in de wintermaanden. 31. Wachtgeldregeling. 32. Ondernemingsraden. 33. Arbeidsmarkttekort vrou welijke arbeidskrachten, toe passing Bijzonder Besluit Ar beidsverhoudingen, uitspraken van de Stichting van de Ar beid, dienstverband gemobili- seerden, plaatsing gedemobili- seerden, registratiestroken Rijksarbeidsbureau. 34. Arbeidersvervoervervoer middelen, dienstregeling, stop plaatsen van de bussen der Ned. Spoorwegen, snellere spoorwegverbinding met de grote steden in Zuid- en Noord-Holland, fietsengeld. 35. Scholing en herscholing van personeel, vakopleiding. 36. De zuivering van het bedrijfs leven. 37. Publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie (advies i.z, vooront werp Vos)•- 38. Collectieve Arbeidsovereen komst v. thuiswerkers (sters). 39. Techn. Hogeschool in Bra bant. 40. Tentoonstelling Waalwijk '48. 41. Fabrieksbezoek door familie leden van het personeel. 42. Industriefilm. 43. Hygiëne en qezondheidszorg cursus E.H.B.O., spreekuur briefjes, spreekuur in de mor genuren, vergoeding verletten, instelling van, bedrijfsgenees kundige dienst. Van officiële en semi-officiële instanties ondervonden we over ZONDAGSDIENST 30 October 1949 Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 30 October 1949 10 uur: Ds. van Burgeler. 6.30 uur: Ds. van Burgeler. EXAMEN. De heer G. L. A. Smeets, agent van politie alhier is op het te Amersfoort gehouden politie-examen geslaagd voor 't politie-diploma met aante kening. DE MONUMENT ONTHULLING. In dit nummer ingevouwen, ontvangen de lezers in Waal-" wijk, dus practisch alle Waal wij kers, een programma van de plechtigheden der onthul ling van 't oorlogsmonument en de overdracht aan en de aanvaarding door de gemeen te. Uitnodigingen zijn verzon den aan familieleden der ge vallenen en autoriteiten, ter wijl verder het publiek in ruime mate gelegenheid zal hebben een en ander van nabij bij te wonen. Gemeentewerken is nog druk in de wèer met straten aanleg. A.s. Vrijdag arriveert het monument, zodat alles a.s. Zondag in gereedheid zal zijn. Zoals bekend, zullen alle namen der gevallenen in het voetstuk worden gebeiteld en zal het voorts een toepasselijk vers van Mevr. H. de Kat- van Zijl dragen. 7 d - - nenautos. j het algemeen veel medewerking Bemoeiingen van de Economi- I en waardering. Ook de verhou- sche Controledienst. Rijksbu- reaux, Centraal Distributie kantoor e.a. 8. Arbeidsproductiviteit in de Langstraat. 9. Assurantie- en belastingkwes ties. 10. Formaliteiten vestigingsver gunningen. 11. Benelux-perspectieven; loon- veredelinq in Benelux-verband. 12. Post-, telegraaf- en telefoon verbindingen. 13. Expresstreinen, electrificatie van 't spoorwegnet in Noord- Brabant. 14. Formaliteiten bij oprichting van N.V. 15. Invoervergunningen annex de- viezenvergunning voor kleine importen uit België. 16. Teruggaaf omzetbelasting resp. bijzondere invoerbelasting bij export. Onderwerpen van sociale strek king waren i 17. Rijwielbanden, werkkleding, Franse rijwielen. 18. Voorschotten aan arbeiders, het latere consumentencrediet. 19. Cantinetoewijzingen. 20. Extra kolen voor thuiswer kers (sters). 21. Woningbouw en toewijzing aan employés. 22. Taak van de sociale werk sters. 23. Ontslagbewijzen en aanstel lingsvergunningen ontslag- vergunning aan arbeiders van buiten. ding tot de Stichting van de Ar beid, de Bedrijfsunie voor Fa brieksmatige bedrijven, de R.K. Werkgeversvereniging en de Vakgroepsecretariaten was uitste kend. De samenwerking met au- oere Fabrikantenkringen was al lerprettigst. in het bijzonder die met de Eindhovense Fabrikanten kring. Naar ik meen, wettigt dit ver slag de conclusie, dat het bestaan van een organisatie, die namens de gehele industrie in een be paalde streek kan optreden, van zeer veel belang is en dat deze organisatie mede door haar voor lichtende functie en door 't schep pen van mogelijkheden tot onder ling contact en uitwisseling van ervaringen, het niet te onder schatten saamhorigheidsgevoel ook tussen industriëlen uit ver schillende bedrijfstakken aan zienlijk kan versterken. Voor dit alles is echter een ac tief bestuur niet voldoende Alle leden moeten actief zijn. Daar voor is een bepaalde geestesge steldheid vereisteen breken met de gewoonte van het tot iedere prijs eigen boontjes willen dop pen, een zekere mate van uittre den uit het angstvallig bewaarde isolement, maar daartegenover 't positieve element stellen van goe de wil om anderen van dienst te zijn. Met deze ernstige aansporing tot activiteit en samenwerking zou ik dit verslag willen beslui ten. VANAF HEDEN VOLOP Ho*k AntonluapUIn - Waalwijk OFFICIëLE OPENING NIJVERHEIDSSCHOLEN.. De officie^ opening dei' Middelbare Vakschool voor de Schoen- en Lederindustrie en van de Nijverheidsschool voor Waalwijk enOmstreken, zal plaats hebben op 10 Novem ber a.s. door1 de Inspecteur- Generaal van 't, Nijverheids onderwijs Ir.'Hofstede. De opening van eerstgè- noemde heeft plaats in hét Gymnastiek-lökaal der R.K. H.B.S. om 10.30 uur, waarna bezoek aan dé school. Om 12.45 u£ Brabantse Kof fietafel in Hotel „De Twee Kolommen". Om 2.30 uur Officiële Ope ning van 't nieuwe gebouw der Nijverheidsschool in de cantine dezer school, eveneens door Ir. Hofstede, met na af loop bezichtiging der school c. a. v i-. DE SPROKE yAN BEATRIJS door7 D.V.S.V. Zaterdag en Zondag zal de toneelvereniging der K.A.B., D.V.S.V. in de Gildenbond 'n opvoering geven van „De Sprokë van Beatrijs" in de bewerking van J. Spooren- berg en J. Vüijsters. Beatrijs is één van de mooiste mid deleeuwse Maria-legenden. De bewerkers hebben ze gedra matiseerd en uitgewerkt tot een toneelspel in 5 bedrijven met een meer. romantische in slag dan men in de Middel eeuwen gewoon was. Het stuk is dus aan de moderne tijd aangepast. Voor een meer ge detailleerde beschrijving van de inhoud verwijzen we naar ons nummer van 10 October. Voor wat U van D.V.S.V. zelf te wachten staat kunnen we het beste de mening aan halen van de heer Spooren- berg, één van de bewerkers. Deze was op de generale re petitie en toonde zich zeer te vreden over het vertoonde spel. Wie dus een goed stuk wil zien, gespeeld door mensen die al verschillende keren met succes op de planken hebben gestaan, ga dus Zaterdagavond of Zondagavond naar de Gil denbond, waar D.V.S.V. het spel van Beatrijs speelt. Voor bijzonderheden be treffende plaatsbespreken enz. verwijzen wij naar de adver tentie in dit nummer. JUBILEA BIJ ST. CRISPIJN. Huldiging. Om ca. 11 uur arriveerde onze beschermheer de Weled. Gestrenge Heer Burgemeester Mr. R. J. J. Lambooy. Hét deed hem een groot genoegen op het jaarlijkse gildefeest het openingswoord te kunnen uitspreken, en thans zeker, nu er enkele ju-j bilarissen bij het Gilde wa ren. Spreker memoreerde in het kort het wel en wee van het Gilde en sprak zijn vol doening uit over het feit dat er momenteel weer een op leving ten goede in het Gilde te bespeuren valt. Verder schetste spreker int korte trekken de oorsprong en het doel van het Gildewezen en sprak de hoop uit dat het eigenlijke doel, n.l. de be- scheming van de kerkelijke goederen, in de toekomst niet' meer nodig zou zijn. Hij hoopte verder dat er on- der de leden een goede geest van kameraadschap zou heer sen en wenste het feestvie rende Gilde nog een lang be staan en vele successen toe. Daarna richtte spreker een persoonlijk woord tot de hoofdman, de weled. heer Verhagen, die deze dag het heugelijk feit herdacht dat hij 50 jaren onafgebroken lid en tevens voorzitter van het Gil de St. Crispijn was. In toe passelijke woorden schetste ^preker dé grote verdiensten van- de- heer Verhagen; onder wiens bezielende leiding het Gilde tot grote bloei is geko men en die steeds zijn beste krachten in dienst van het Gilde heeft gesteld. Hij stelde hem als voorbeeld voor de le den en reikte hem voor zijn 50-jarig lidmaatschap de gou den herinneringsmedaille uit en hoopte dat de heer Verha gen nog lang zijn krachten voor het Gilde zou kunnen geven. De heer Verhagen dankte de Beschermheer voor de woorden tot hem gesproken en gaf de verzekering, dat 't Gilde ten allen tijde een be roep op zijn medewerking zou kunnen doen. Dan ging spreker over tot: de huldiging van ons lid, de heer Louis van Es, die ruim 40 jaren een trouw lid en schutter der vereniging is ge weest en reikte hem onder toepasselijke woorden voor betoonde kameraadschap en i gemeenschapsgeest de zilve ren medaille uit. De heer v. Es dankte de Beschermheer geroerd en ver zekerde dat hij steeds zijn: beste krachten tot groei en bloei van ^pt sGilde zou ge- vpn. '*ri S3 pi i: ay bi Feestavond. De avond werd in gezel schap van de avond doorge bracht onder de vrolijke to nen van een tweetal accor deonisten. Het begon dan met het uit reiken van de behaalde prij zen in het afgelopen jaar: 1. P. Erekelmans. 2. C. van Muilekom. 3. H. de Louw. 4. W. de Louw. 5. A. v. d. Gouw. 6. J. v. d. Meijs. 7. J. Klerx. 8. A. Duquesnoy. 9. G. de Teuling. 10. H. v. Dongen. 11. J. v. Huiten. 12. J. Verwiel. 13. B. v. Dongen. 14. Nic. v. Dongen. Eén van de mooiste attrac ties van de avond was wel een schietwedstrijd voor onze dames met als schietschijf een Duits soldaat. Na een span nende strijd werden ook hier voor de prijzen uitgereikt, en wel: 1. Mej. Verwiel. 2. Mej. Berkelmans. 3. Mej. de Louw. 4. Mej. v. Es. 5. Mej. v. Don gen. 6. Mej. v. d. Gouw. 7. Mej. Duquesnoy. 8. Mej. Ver hagen. 9. Mej. Klerx. 10. Mej. den Teuling. 11 Mej. de Louw. 12. Mej. v. d. Meijs. 13. Mej. v. Dongen. Maar al te vroeg was de tijd van 9cheiden aangebro ken. Allen zullen ongetwij feld met veel genoegen aan deze dag terugdenken. PAARDENSPORT. A.s. Zaterdagmiddag zal de door de Waalwij kse Ruiter- vereniging „Rossinant" uitge schreven jaarlijkse grote Cross-country plaats hebben, waarvoor, zoals we vroeger reeds schreven, grote belang stelling ook van buiten be staat. Het parcours begint bij Gal- genwiel, verder over Plant loon enz., dus niet in de dui- i nen, zodat het gemakkelijk te bereiken en te volgen is. Het begint precies om 1.30 uur. Wij verwachten dan ook grote publieke belangstelling, wat zeker op prijs wordt ge- j steld, als men zich maar aan j de orde-maatregelen houdt. Na afloop is de prijs-uitrei- j king in Hotel Verwiel, o.m. ook de wisselbeker van Waal wijks Belang en talrijke mooie prijzen. Zaterdag 19 November heeft op dit gebied iets heel bijzonders voor deze streek plaats. i Dan zal een slipjacht wor den gehouden achter de hon- den. Het begin en einde zijn in Bosch en Duin en ze-ntoe- weegt zich door de duin, langs kanaaldijk, naar Giersbergen enz. :r;i- Door verschillende - léden .j van „Rossinant" zaf worden deelgenomen aan deze hier nog niet geziene jacht achter de meute, die ook zeker an derzijds belangstelling zal trekken. RUITERFEEST „PRINSES IRENE". Door de Landelijke Rijvereni- ging „Prinses Irene" werd Zater dag j.l. het aangekondigde Ruiter feest gehouden. Het weer werkte niet erg mee, zodat wegens de re gen het terrein zeer zwaar en glad werd, wat voor de paarden en be rijders een grote handicap bleek te zijn. Niettemin is er goed gere den en waren bestuur en leden tevreden met de behaalde resul taten. De jonge ruiters bleken niet onder te doen voor hun oudere collega's en de Landelijke Rijver- eniging kan dan ook in de toe komst veel van hen verwachten. Begonnen werd met een rondrit over het terrein, waarna num mer „Dressuur achttallen" werd verreden. De uitslagen zijn als volgt Tally Ho: 1. Adr. Kroot met Corry; 2 W. van Huiten met Je- versa 3. A. v. Huiten; 4. A. v. d. Broek. Stoelendans 1M. Schilders met Palmo 2. A. v. d. Broek 3. Jos. Kroot met Corry 4. H. de. Haan met Flora. Aangespannen warmbloed: 1. Adr. Klerks; 2. L. Klijn met Liza; 3 Jac. Klerkx met Corry; 4. H. y. Heesbeen. Aangespannen warmbloed 1. Adr. v, d. Broek 2. J. van Nooy 3. C. Klerks 4. H. van Heesbeen. Wegens de regen moest het overige gedeelte van het pro gramma verschoven worden naar Zondag. Toen Zondag de spring ruiters aan de start verschenen regende het niet minder dan Za terdag. Ondanks het gladde ter rein werd goed gesprongen. Springen A: Max. 1 Meter: 1 M. Schilders met Caprilli 3 fou ten; 2 C. Klerks met Jolly Cour 22 fouten; 3 W. v. Huiten met Je versa. Springen B: Max. 75 cm. 1 Adr. Kroot met Corry 15 fouten; 2 Jac. Klerx met Corry 19 fouten; 3 L. Klijn met Liza 19 fouten; 4 H. de Haan met Flora. Na afloop volgde prijsuitrei king in het verenigingslokaal bij de heer S. J. Vermeulen. De voorzitter, de heer Vermeu len, reikte de prijzen uit met een toepasselijk woord. Hij dankte de leden voor hun medewerking eu de schenkers der verschillende prijzen, de jury, het Rode Kruis, dat zoals altijd aanwezig was, kortom allen die aan het welsla gen hadden medegewerkt. De le den werden aangespoord goed hun best te blijven doen, om in April 1950 bij de viering van het eerste lustrum van „Prinses Irene' nog beter voor de dag te kunnen ko nen. Er zal dan een groot ruiter feest worden georganiseerd. 11 Voor een algemene najaarsver gadering, zoals Waalwijks Belang die Maandagavond hield in Hotel Verwiel, was de opkomst der le den werkelijk niet groot. De voorzitter, de heer Jud. Timmer mans, schreef dit maar toe aan 't feit dat het een najaarsvergade ring was, die altijd wat minder bezocht wordt. Nadat de voorzitter de verga dering had geopend en de aanwe zigen hartelijk welkom had gehe ten, las de secretaris, de heer J. Tielen, de notulen voor, die on der dank werden goedgekeurd. Vervolgens bracht de heer N. v. Loon als penningmeester ziin financiëel verslag over het afge lopen verenigingsjaar uit. De in komsten bedroegen 1983.40, de. uitgaven 1333.52, zodat er een batig saldo was van 649.88. Hij wees er echter op dat dit sal do zo bijzonder gunstig was, om- VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door H. VAN HEESWIJK. 18) „Mij dunkt dat we niet mo gen mopperen, als we in aan merking nemen wat we had den, toen we een goede maand geleden hier aankwamen", constateerde Fred met vol doening en zijn vriend be aamde het volkomen. Nog nooit gingen de wijzers van de klok zo langzaam als die middag. Reeds om 3 uur begonnen ze om beurten door het raam naar buiten te kij ken om te zien of de meisjes er nog niet aankwamen. Hun geduld werd rijkelijk op de proef gesteld, want het was reeds half vier toen ze einde lijk voor de garage van de fietsen stapten. Joop nam hun vehikels over en zette ze achter in de garage, waarna hij hen met een weids gebaar uitnodigde boven te komen. „O, wij kennen deze schuur best", zei Greet lachend, „als kind speelden wij altijd op *2older". „Mocht u er nog eens zin in hebben", alft woord de Joop droog, „ga dan gerust uw gang. U kunt altijd over de zolder beschikken". Ze proestten het uit en volgden de jongens naar hun heiligdom. Nieuwsgierig bekeken ze 't vertrek dat er nu inderdaad gezellig uitzag. Op de tafel stond een taart, die Joop die morgen bij de bakker had be steld en de man had er wer kelijk zijn best op gedaan. Met chocolade een speciale opdracht van de jongens had hij er in sierlijke letters „welkom bij de garage-hou ders" opgespoten. En de fir manten zagen tot hun grote genoegen, dat de meisjes door deze attentie aangenaam ver rast waren. „Dat vind ik nog eens leuk" vervolgde Greet, terwijl haar ogen schitterden van bewon dering en de ander beaamde het. „Reuze zeg. Om op het idee te komen". „Nou", nodigde Fred ze nuwachtig lachend uit, „ik zou zeggen, gaat u zitten. Maar op hetzelfde ogenblik kwam hij tot de ontdekking dat er maar twee stoelen wa ren. „Lieve help!" zei hij, zich. achter het oor krabbend, „daaraan hebben wij in 't ge heel niet gedacht: we hebben geen stoelen genoeg". Een hartelijk gelach volgde op Freds nuchtere ontboeze ming, waaraan Joop niet het minst meedeed. Maar hij wist meteen een oplossing. „Geen nood", zei hij zorge loos, „we hebben ook nog een divan en dat is wel zo gezel lig". Meten sleepte hij één der bedden, die tegen de wand stonden, naar voren bij de ta fel en nodigde hij de dames uit om te gaan zitten. „En dat zit wel zo zacht als onze houten stoelen. Ja, jul lie moeten ons meubilair maar excuseren. Je weet dat we nog maar beginnelingen zijn. Dus dat betekent: roeien met de riemen die we hebben". De meisjes ploften op het bed neer en vonden het uit stekend. Fred geraakte zo doende over zijn verlegenheid heen en toonde zich de gast heer. Hij schonk thee en no digde Greet uit het mes in de taart te zetten. „Eigenlijk zonde", zei ze, „hij is zo mooi". „Niet alleen mooi, maar ook lekker" betoogde Joop smak kend. „En dat is, mijns in ziens, het voornaamste. Al- lons, er mag geen kruimel van overblijven. Het ijs was nu gebroken en nadat de zuster van Greet zich had voorgesteld als Annie, tu toyeerden ze alsof ze elkaar al jaren kenden. Joop, die de moderne jongedames zo'n beetje kende, presenteerde si garetten en geen der meisjes sloeg dit aanbod af. De thee was lekker, beweerden de da-r mes die er natuurlijk verstand van moesten hebben, vond Joop, en Fred aanvaardde lichtelijk blozend het compli mentje. Er was nog een schaaltje met bonbons, die Greet zalig, en Annie knal vond en hetgeen de laatste de verzuchting deed slaken dat ze iedere middag wel een thee-uurtje zou willen heb ben. De jongens vertelden van hun vroegere leven, van hun diensttijd in Indië en van hun geld dat ze in dienst gespaard hadden, Waarvan ze met het geen ze na hun ontslag uit de dienst kregen, een tweede hands jeep hadden gekocht. En ze vertelden van hun zwerftochten, door Nederland na de demobilisatie en hun aankomst in Doornenberg. „En zo zijn we, dank zij de medewerking van uw vader en niet te vergeten van jullie beiden natuurlijk, in staat on ze garage te blijven exploi teren. Hij gaat zo goed, als 't maar gaan kan, want we kun nen er behoorlijk van rond komen." „Maar erg druk hebben jul lie het vanmiddag toch niet", meende Greet, „we zitten hier nu zeker al drie kwartier, maar er is nog geen enkele auto voor de garage blijven stilstaan." „O, we hebben ook wel eens een rustig uurtje", verklaarde' Joop, „dat is heel ongelijk. Overigens", voegde hij er on deugend aan toe, „wat mij betreft mogen ze, zolang jul lie hier zijn, wel wegblijven". Joop had échter pech, want' nauwelijks hd<3 hij'dezë woor den gesprokeh/ of één Kleine tweezitter stopte *$h dp be stuurder drukte veelbeteke nend op de claxon. Dc jongens keken uit het raam en toen naar elkaar. „Ga jij even?" vroeg Joop aan zijn vriend, „of zal ik maar even helpen?" „Doe jij het maar", ant woordde Fred, die in het ge heel geen aanstalten maakte om naar beneden te gaan. „Als jij liever wilt", zei Joop langs zijn neus weg, „mag jij ook wel gaan". Zelf bleef hij ook rustig op zijn plaats zitten, tot grote hi lariteit van de bezoekers. Maar de automobilist scheen het helemaal niet lollig te vinden en gaf opnieuw en nadrukkelijk een seintje. „Toe nou", zei Greet tot Joop, „laat die man nu niet zo lang wachten". „Ja", zei hij zuchtend, „ter-, wijl hij gelijktijdig opstond, „één van ons beiden zal wel moeten gaan, en dus zal ik 'tj maar doen, hoewel ik node dit gezellig uurtje onderbreek". „We blijven in ieder geval zoveel langer als jij wegblijft" beloofde Greet met een aller liefste glimlach, die Joop zijn ogen naar de zoldering deed' slaan. Maar omdat de auto-: mobilist voor de derde maal toeterde, stormde hij het ka mertje uit naar beneden en hielp de ongeduldige reiziger aan benzine. (^Qfclt verv rtiV olgdji' dat er verschillende toevallige ba ten waren de gift van het ten toonstellingscomité van 300.— en de tweede helft van de subsi die over 1948 250.-, zodat het verenigingsjaar eigenlijk een ba tig saldo had van 99.88. De heren Mombers en Dirks onderzochten de stukken en be vonden ze in orde. De voorzitter bracht dank zowel aan de com missie als aan de penningmeester. Daarna deed de voorzitter en kele mededelingen. Hij memoreer de de dodenherdenking op 4 Mei en de bevrijding op 5 Mei. De dodenherdenking zou in het ver volg bij het monument plaats hebben. Voorzitter en secretaris hadden verschillende vergaderingen bijge woond, waarvan die van de V.V.V. in Den Bosch voorplaat sen uit de omtrek de belangrijk ste was, omdat hier de grondslag werd gelegd voor een goede sa menwerking der V.V.V. in dit rayon. Er werden enkele prima con certen gegeven in de afgelopen zomer. Ook het Zomerfeest was goed geslaagd en de voorzitter herhaalde dat suggesties voor at tracties van harte welkom waren. De Fokveedag zag er oorspron kelijk interessant en hoopgevend uit. Toch hadden sommige Fok- veeverenigingen bezwaren, ze meenden nog niet ver genoeg te zijn om een streek fokveedag te houden. Daarom was er nu een locale dag gehouden in Waalwijk zoals elders. In Januari zou voort aan Waalwijks Belang met de Fokveeverenigingen een bespre king houden over de stand van zaken. Het idee van een Lang- straatse Fokveedag zou worden aangehouden, al was dit jaar het oorspronkelijk plan niet doorge gaan. Op den duur hoopte het be stuur toch tot een jaarlijkse dag te komen. Verder sprak de voorzitter nog over de uittocht van de Ouden van Dagen, die dank zij het ac tieve comité een prachtig succes was geworden. Hij hoopte dat het dat ook het volgend jaar zou zijn, met aller medewerking. De heer Tielen besprak de busdienst over het Land v. Heus- den en Altena naar Waalwijk. De A.L.A.D. had aangeboden 'n busdienst te openen van Heusden over Heesbeen naar Waalwijk. Daartegen had de B.B.A. gepro testeerd. Trouwens, dat had voor Waalwijk ook weinig zin, de be doeling was een dienst door het Land van Heusden over Dronge-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2