Tl DRUNEN Verkoudheid DA □3 sKF. J Raadsvergadering Leo Lorre helpen Ridder Radbont DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 NOVEMBER 1949 OPDRACHTEN. Vo ai ken. De laatste dagen in Djokja was dat anders. Toen kwam heel ons wezen in op stand. Maar nu zijn we wat apathisch geworden. Trouwens niet te verwon deren als je Bataljon 30 do den en verscheidene vermink ten heeft met 2 terugtrekkin gen als resultaat. „Als dank voor de moeite zijn het bier en de sigaretten in prijs verhoogd en Generaal Kruis zwamt over lange ha ren en dat de Nederlandse soldaat -zo lastig is"- merkte een soldaat opi En verder hebben we maar wat gezongen. En dat is dan het beste, ge loof ik. - DE NIEUWE STANDPLAATS. Dat is Oengaran. Een plaats 20 km. Zuid van Semarang. V. d. Meerakker uit de St. Crispijnstraat ligt er ook. Ik moest de groeten van hem doen aan alle R.K.C.-ers. En hij kwam schieten als R.K.C. het niet beter deed. Zo erg zal dit nou wel niet zijn, denk ik. Maar hij zei 't wel. Oengaran heeft betere da gen gekend. Veel mooie, grote huizen liggen in puin. Bij de eerste actie moest hier de ar tillerie bijspringen om een doorbraak te forceren. Leest U er „Blubber" van J. W. Hofwijk maar eens op na. Hij schrijft ook over Oen garan o.m.: Da's een goed boek. Moet U eens helemaal en goed lezen. We liggen hier in grote vil la's, vuil en opgelapt. Maar ja, nu de troepen langzamer hand op de steden worden te ruggetrokken, komt er ruim tegebrek. Het is een mooie streek. Er wordt koffie, rub ber, kapok e.d. verbouwd. Overal liggen cultuur-onder- nemingen, die zo goed moge lijk werken. De veiligheid is soms nog niet „comme il faut". Bijna 3000 M. boven ons ge wriemel, verheft zich de Oen garan, een uitgedoofde vul kaan. Zwaar begroeid. Tal loze beekjes stromen naar be neden. Over de weg is een enorm druk verkeer. Men ziet zeer veel luxe wagens, be mand of bevrouwd of beide met Nederlanders of Chine zen. Die on& allemaal voorbij rijden als. we naar Semarang liften. Toch weten ze. ons wel te vinden wanneer ze beveiliging nodig hebben voor de onder neming. Aan zulke dingen wen je op de duur. Enfin, we zijn .teruggetrok ken en ook hier zullen we 't wel weer fiksen. „Toch wil ik nog een keer terugtrekken en vlug ook", zei Joris de Klein uit Waspik. „Hè", zei ik. „Ja", zei hij „van hier op de boot". Oengaran, 28-10-'49. SIMON Rectificatie. In het artikel over het Re giment Stoottroepen is door een vergissing mijnerzijds 'n alinea over 3 R.S. weggeval len. Dit Bataljon is reeds drie jaar hier. De jongens hebben 2 acties meegemaakt en al hetgeen daarvoor en daarna kwam. Dus zij hadden er ze ker bij gemoeten. Sorry boys. De ondertitel „Jong, maar bekend wapen" is verkeerd, dit moet zijn: „Jong, maar be kend Regiment". Een druk fout van De Locomotief. mmm i V NEDERL. KATHOLIEKE ARBEIDERSBEWEGING Afd. Waalwijk. Hedenavond wordt voor de K.A.B. de eerste ontwikke lingsavond in dit seizoen ge houden, de eerste van een reeks, onder de titel: Geen vrede zonder rechtvaardig heid! Deze eerste spreekbeurt wordt vervuld door de Zeer- eerwaarde Pater Othmarus met het onderwerp: Vrede zij U! Deze eerste Ontwikke lingsavond wordt omlijst door dé harmonie St. Crispijn. Het verdere programma luidt als volgt: 13 December: Pater Eus. Peters O.E.S.A. met het on derwerp: Vrede, werk der ge rechtigheid. 9 Januari: Nico Schuur- mans met als onderwerp: Be zit voor iedereen. 6 Februari: Pater Fidentius met als onderwerp: Zó moet het. 6 Maart: Pater Henricus met als onderwerp: Ons gezin, de bedreigde veste. 3 April: Bondsvoorzitter P. Vriens met het onderwerp: Aan dé touwen, mannen, aan de touwen. KUNSTKRING. GERARD HENGEVELD SPEELT CHOPIN. De Kunstkring heeft ge zorgd dat bij de vele Chopin- herdenkingen over de hele wereld Waalwijk ook de zijne kreeg. Zij nodigde daartoe één van de meest vooraan staande Nederlandse pianis ten uit en heeft daarmee de bezoekers van deze avond, die vrij talrijk waren opgekomen, enkele uren van waarachtig muzikaal genot verschaft. Men zegt dat Chopin één zijdig is, omdat hij practisch alleen voor piano gecompo neerd heeft. Maar op dit in strument is hij dan ook de veelzijdigste van allen. Geen heeft er ooit als hij de moge lijkheden van uitgebuit, geen heeft zo zijn hele ziel in de klanken van het klavier uit gestort. Chopin is de op en top romanticus met een Fran se geest en een hartstochte lijke liefde tot zijn vaderland Polen, en al deze trekken ko men tot uiting in zijn wer ken. Het is dus geen gemakke lijke taak een hele avond lang Chopin in zijn karakteristieke stijl in verscheiden werken te doen leven, maar een pianist als Gerard Hengeveld heeft dat vermogen. Niet dat we hier overal de volmaaktst mogelijke weergave hadden, daarvoor heeft Stefan Aske- nase indertijd een te onver getelijke indruk gemaakt met zijn vertolkingen. Het heeft échter weinig zin om verge lijkingen te gaan trekken; ie der hééft volop kunnen ge nieten en waarvan het meest genoot hangt tenslotte voor eèn groot gedeelte van per soonlijke voorkeur af. Het succes was uiteraard groot en als toegift kregen we de be roemde Polonaise in As. De Kunstkring ga voort op de weg die zij van het begin af aan gevolgd heeft. CHR. BESTURENBOND WAALWIJK. Grote Propaganda-vergade- ring van het C.N.V. op Don derdag 17 November a.s. des avonds half acht, in het ge bouw voor Chr. Belangen, Be- soijensestraat 3 te Waalwijk. De heren G. Holmer uit Waddinxveen en W. Brak uit Rotterdam spreken over: 40 jaar christelijk-sociale strijd, en de opdracht voor de toe komst, met een slotwoord van Ds. v. d. Peut. In de pauze speelt de wel bekende mandolineclub „A Tempo" uit Sprang-Capelle. VIJFHONDERDVIJFTIG- JAAR WIENER SaNGERKNABEN. In 1498 gaf keizer Maximi- liaan I opdracht een knapen koor op te richten voor de kapel van zijn Hofburcht te Wenen. Dat was de aanleiding tot de stichting van de nu be roemde „Wiener Sangerkna- ben" en een jaar later trad 't koor al voor het eerst op. Nu, in 1949, bestaan ze dus 450 jaar en ter gelegenheid van dit feit maken ze een jubi- leum-tournée, waarbij ook Waalwijk op het programma staat. Keizer Maximiliaan heeft wel niet beseft dat wij na 450 jaar later nog van zijn op dracht zouden genieten. Maar evenmin is het zijn bedoeling geweest dat de jongens nood gedwongen met hun kunst zouden rondreizen om voor hun boterham te zingen. Toch is het allebei een feit. Sterk staande in de meest muzikale stad van de wereld, Wenen, hebben de Wiener Sangerknaben zich in vier eeuwen een traditie gebouwd, die hun naam voor de toe komst verzekert. Trouwens, noemen we enkele namen van medewerkers aan dit koor, hetzij door te zingen, hetzij door te componeren, dan kun nen we voor de dag komen met Haydn, Cluck, Mozart, Schubert en Bruckner. De kennismaking van de wereld met de Wiener San gerknaben dateert van 1918. Sinds die tijd gaan ze name lijk op tournée om hun kost van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met te verdienen. Velen hebben sinds die tijd van het beste deel der Sangerknaben geno ten, ook hier in Waalwijk. Dat is morgen weer het ge val. Dan zullen de Wiener Sangerknaben weer verschij nen op het podium in de Gil denbond, om met het typi sche Weense tintje dat hen zo enig maakt, hun grote klas sieken te vertolken. Maar ook de groten van de geeste- a capella-muziek uit de 16e eeuw en verder volksliedjes enwalsen. AMSTERDAMSE BANK N.V. INCASSO-BANK N.V. Onder grote belangstelling werd Donderdag het kantoor te Waalwijk, Grotestraat 194, geopend. Van de hoofddirec tie waren aanwezig de heer J. M. Haga en de heren I. L. Themans en A. van Westree- nen namens het Hoofdkan toor, voorts de directeuren te Waalwijk de heer M. Roelofs en J. A. v. d. Waal. Verder gaven ook talrijke zakenlieden uit Waalwijk en omgeving van hun belang stelling blijk. De Directie mocht ook een aantal fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. Het nieuwe kantoor van de Amsterdamse Bank en Incas so-Bank is nog wel niet groot, maar is practisch en aantrek kelijk ingericht. Moge de nieuwe Bank met succes werken en een voor uitgang voor het zakenleven betekenen. WAALWIJKSE SCHAAKCLUB. In de onderlinge winter- wedstrijd werden de volgen de partijen gespeeld: v. Tienhoven verliest van Kuijsten; Smits verliest van Slagmolen, Nijholt verliest van mevr. Vader; Vrijhoeven Horn remise; v. Nieuwstadt verliest van De Vries; mevr. Vader wint van Slaats; Geers wint van Nijholt. DE DIRECTEUR-GENERAAL IN DE BIESBOS. De Directeur-Generaal der P.T.T. en de Hoofddirecteur der Posterijen brachten dezer dagen een bezoek aan de Biesbos. Zij maakten de merkwaardige postbestelling, die beurtelings per motor boot, per roeiboot of te voet geschiedt mede, om zich op de hoogte te stellen van de postale verzorging van dit moeilijk bereikbare gebied. De Directeur-Generaal kon bij deze gelegenheid de be woners verblijden met de mededeling, dat de Biesbos telefonisch zal worden aan gesloten door middel van een stuk oude zeekabel tussen Nederland en Engeland, die het P.T.T.-kabelschip „Pool ster" uit de Noordzee heeft opgevist. De aansluitingen zullen ge maakt worden in de Brabant se Biesbos, de kabel zal lopen van Drimmelen uit naar een kabelkast in de polder. Daar vandaan zullen dan luchtlijnen lopen naar de 24 nieuwe telefoonabonné's. Van Drimmelen zal een speciale luchtlijn worden gelegd naar het kantoor Made, waardoor de mogelijkheid wordt gescha pen dat de abonné's in de Biesbos ook 's nachts met 't Nederlandse telefoonnet in verbinding blijven, zodat zij 24 ur per dag over hun tele foon zullen kunnen beschik ken. Dit is uiteraard een uit komst voor deze bevolking, die tot nu toe zeer geïsoleerd heeft gewoond. Door O. Dijkstra's Aanne mersbedrijf te Tilburg, aaft- nemer van drie bruggen over het Afwateringskanaal Dron- gelenDen Bosch, n.l. één achter Drunen, één achter Deuteren en één nabij de Isa- belle-kazerne te Vught, en Stucadoorsbedrijf „Concordia" Haarlem, die het stucadoren van de in aanbouw zijnde 100 montage-woningen alhier heeft aangenomen, is 't leve ren van zand en grint opge dragen aan de fa. A. Schil ders en Zoon, Hoogeinde 9é Waalwijk. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Hendrikus C. M„ zv. M. v. Loon-de Gouw Johanna H. M., dv. P. H. Steenlage-Verhoeven te Loon op Zand Antonius W., zv. A. Th. Trimbach-Dominik Elisabeth P. M., dv. A. J. Leij- tens-Brok Adrianus J. M., zv. A. A. Peijnenburg-Schel- lekens Cornelis A., zv. J. A. Dekkers-Kleijssen Ca- tharina A., dv. C. F. van der Hoeven-v. d. Schans Cor nelis L., zv. H. H. de Rooij- Sandbrink Rudolf E. S., zv. G. P. T. Reijers-Schwar- zenberger Gijsbertus A. A., zv. A. Bentem-Groeneveld te Sprang-Capelle Marianne E. L., dv. W. B. van Herwij- nen-Bomhoff. Overleden: Geen. Huw.-aangiften: H. J. Lam- mers 34 j. en A. C. de Rooij, 30 j., beiden te Waalwyk. Gehuwd: L. M. Kuijpers 30 j. te Drunen en M. J. Maas 27 j. te Waalwijk F. A. v. Delft 21 j. en A. J. v. Mierlo 22 j., beiden te Waalwijk G. L. v. d. Pluijm 22 j. te Dussen en P. v. Mierlo 21 j. te Waalwijk. Ingekomen: C. v. d. Akke.r van Emmen H. P. Hoeve- naars van 's-Hage H. San ders van Den Dungen. Vertrokken: J. W. van Slingerland naar Ede J. Braspenning naar Rotterdam D. A. van Strien en gezin naar Oudenbosch P. J. Meijs naar 's-Bosch J. C. J. Duijkers naar Helvoirt E. Heessels naar Amsterdam. BESTRIJDING AARDAPPELMOEHEID. Dezer dagen is van ge meentewege bij belangheb benden een vlugschrift ver spreid over de bestrijding van aardappelmoeheid, die een ramp dreigt te worden voor de aardappelteelt in Neder land. De Wet Bestrijding Aard appelmoeheid van 24 Juli '49 geeft een aantal voorschriften die het mogelijk maken de bestrijding op de juiste wijze aan te pakken. De voornaam ste bepaling is wel, dat hoog stens éénmaal per drie jaar op dezelfde grond aardappe len mogen geteeld worden en dat op een stuk grond, klei ner dan 1000 M-, elk jaar hoogstens een derde met aardappelen mag worden be- teeld, zoals ook in de circu laire staat. Men beschouwe deze ver plichting niet als een hinder lijke overheidsmaatregel; de ziekte dwingt tot preventieve maatregelen. Aardappelmoe heid kan voorkomen worden door een ruime vruchtwisse ling. Past men deze echter niet toe, dan kan de tuin een besmettingshaard worden, zelfs voor een hele gemeente. Vooral de kleine aardappel telers die jaar in, jaar uit op hetzelfde stukje grond hun aardappelen telen, moeten doordrongen zijn van het be lang van een effectieve be strijding. Laten zij zich dan ook stipt houden aan de van overheids wege gegeven voorschriften; het is in hun eigen belang en in het belang van de gemeen schap. De raad der gemeente Drunen kwam Donderdagavond bijeen ter openbare vergadering in de Can- tine van de firma v. Drunen N.V. Voorzitter de E.A. Heer Bur gemeester A. D. C. Snels. Secretaris P. Elshout. Afwezig het lid J. van Wezel. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken Besluiten van Ged. Staten: goedkeuring verschillende raads besluiten. Deze worden alle voor kennis geving aangenomen. Aan de orde was verder het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor het jaar 1950. Het praeadvies vertelde hier over onder meer het volgende Op 31 Dec. a.s. eindigt de met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten te 's-Gravenhage lo pende rekening-courant overeen komst. Teneinde bij het traag vloeien der middelen gedurende het jaar 1950 de beschikking te hebben over de benodigde gelden, is het noodzakelijk opnieuw een over eenkomst aan te gaan, waarbij ten behoeve van de gemeente waar schijnlijk een crediet zal worden geopend tot een maximum van 100.000.—. De Boerenleenbank alhier ver goedt blijkens ingekomen offerte bij een crediet-saldo een half pro cent meer rente 1 dan de Bank voor Nederl. Gemeenten. De debetrente is hetzelfde (3j^%). B. en W. weten nog niet of de Bank voor Ned. Gemeenten be reid is de credietrente nader op 1 vast te stellen. Mocht dit niet 't geval zijn, dan stellen B. en W. voor te besluiten voor 1950 een lopende rekening te openen bij de Boerenleenbank alhier. Indien echter de financiële voorwaarden gelijk zijn geven B. en W. in overweging de bestaande reke ning-courant te continueren, zulks omdat de Bank voor Ned. Ge meenten speciale service biedt voor de gemeenten. Ook op fi nancieel gebied stelt zij haar dien sten kosteloos ter beschikking en bovendien verleent zij haar mede werking bij tal van andere finan ciële aangelegenheden. Ook de voorzitter was van me ning dat men bij een gelijke rente of zelfs bij een kleine nadelige rente van b.v. 100 of 200 bij de Bank van Ned. Gemeenten, al daar de overeenkomst zou moeten sluiten, in verband met het feit dat deze Bank speciaal het insti tuut was voor de financiering der gemeenten op wie men ook in bij zondere gevallen en in bijzondere omstandigheden een beroep kan doen. Spr. was van mening dat men om een klein nadeel de fi- nantiële positie der gemeente niet zwevende mocht laten. Het voorstel werd zonder hoof delijke stemmen goedgekeurd. Punt 3 der agenda was' het voorstel van B. en W. tot ver goeding der reiskosten aan de Wed. H. wegens bezoek van haar kind aan de school te Besoijen. Ook dit voorstel schoof vlot onder de hamer door. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W.: a. tot intrekking van de d.d. 3 Maart 1949 vastgestelde verorde ning tot heffing van schoolgeld voor de vakschool voor schoen makers, en b. vaststelling van een nieuwe verordening. Bij de oude verordening van 3 Maart werd als schoolgeldmaat staf vastgesteld het bruto-inko- men van de schoolgeldplichtige. In verband hiermede werd ter uit voering van deze verordening aan de Inspectie der Belastingen een opgave verzocht van het bruto- inkomen van degenen welke schoolgeld verschuldigd waren. Door deze dienst werd echter medegedeeld, dat het de Inspecties der Belastingen niet toegestaan was, inlichtingen omtrent het bru- to-inkomen van belastingplichti gen te verstrekken. De Minister deelt op ons ver zoek wel mede, dat er zijnerzijds' geen bezwaar bestaat tegen het invoeren van een schoolgeldrege ling, gebaseerd op de voor het Lager Onderwijs geldende school geldmaatstaven. De verordening waardoor een schoolgeldregeling is ontworpen is gebaseerd op de voor het lager onderwijs geldende maatstaven en werd zonder enige op- of aan merkingen goedgekeurd. I Aan de orde was hierna het j voorstel van B. en W. tot wijzi ging der tarieven voor de keu ring van vee en vlees. iMaar aanleiding van het feit dat de keuringsdienst van de kring Waalwijk, waaronder res sorteren Waalwijk, Drunen, Spr.- Capelle en L.-op-Zand, reeds en kele jaren een tekort op haar ba lans heeft gehad, heeft men de ta rieven voor keuring van vee en vlees in onze kring moeten her zien. Het oorspronkelijk voorstel van de Commissie van Advies hield in een bedrag van 6.keurloon te heffen voor slachttingen van varkens bestemd voor huisslach ting en geslacht in het perceel van de verbruikers. In verband met inmiddels gerezen protesten is de commissie teruggekomen op haar voorstel met het gevolg, dat ge adviseerd wordt het keurloon voor de hierbedoelde huisslachtingen te stellen op 4 in plaats van 6. Waar meermalen besprekingen zijn gevoerd om Waalwijk aan te wijzen als centrale slachtplaats voor alle in de kring Waalwijk te verrichten slachtingen, is het naar onze mening wenselijk de voorgestelde tarieven te aanvaar den, temeer nu het voorgestelde keurloon voor huisslachtingen ge bracht is op 4. Bij niet-aan- vaarding van de nieuwe tarieven is het gevaar niet denkbeeldig, dat de minder gunstige financiële toe stand van de Vleeskeuringsdienst zou kunnen worden aangegrepen om het gestelde doel desondanks toch te bereiken. De Voorzitter wees er op dat men na een uitvoerige bespreking pas had kunnen afdingen op de door de commissie vastgestelde ta rieven. De heer Ploegmakers kwam te gen de tarieven van 4 in het geweer. Er zijn, aldus spr., in de kring pl.m. 3000 huisslachtingen en dit brengt de dienst alleen dus 12000.per jaar op. Spreker vond de tarieven veel te hoog, ook ten opzichte van andere krin gen, b.v. kring Helvoirt betaalde 3, en hij was tevens van me ning dat men bij een opbrengst van 12000 er bij de dienst wel mee uit kon. Wat betreft het dreigen met 't de boeren ontnemen van de huis slachting, merkte spr. op dat we j zover lang nog niet waren. Dit is van de boeren, aldus spr., een i oud recht, dat ze niet zo gemak- j kelijk prijs zullen geven. De boe- j ren zijn erg volgzaam en hoe on- j derdanig ze ook zijn, al zou bij wijze van spreken de Koningin het zelf komen gebieden, ik denk. al dus spreker, dat ze dan nog zou den weigeren. Op dit punt zijn de boeren ondeugend. De voorzitter merkte op dat de berekening van de heer Ploegma kers niet geheel klopte, daar het wel te verwachten was, dat de huisslachtingen (vooral nu het vlees is vrij gekomen) sterk zul len verminderen, waarop de heer Maas opmerkte dat men dan ook geen twee keurmeesters meer no dig had, wat de voorzitter ook toegaf. Ook het lid R. van Drunen noemde het een dure grap en de heer Maas maakte al een begro ting van 15 belasting met het slachtloon inbegrepen. Op de informaties van de heer Ploegmakers over wat men op an dere plaatsen aangenomen had, antwoordde de voorzitter dat er waren van 6. Daarbij komt nog, aldus de voorzitter, dat wij straks bij een eventueel tekort op de keuringsdienst naar verhouding toch zullen moeten bijpassen wat bij een eventueel lager tariefstel- sel toch weer op de belastingbe talers zou moeten worden ver haald. Hoewel de gezichten van de le den Ploegmakers v R. v. Drunen enigszins bezorgd stonden, keur de de raad het voorgestelde tarief toch goed, nadat de voorzitter had betoogd dat men tot het uiterste was gegaan. Het was voor het lid R. van Drunen nog een troost dat de dienst nationaal was. Aan de orde was verder het voorstel tot toekenning van een premie ingevolge de premierege ling woningverbetering. De premies worden toegekend door het rijk tot een bedrag vna 60 waarvan gedragen wordt door het Rijk, mits de gemeente voor haar rekening neemt. De totale premie aan 18 gega digden bedroeg 13742.20, waar van 3435.51 ten laste komt van de gemeente en 10306.69 van het Rijk. Deze premie-regeling geldt nog V Copyright Rarnad Pret* Lorre, die in de hut, waar Leo zich vermomd had, was achtergebleven, stond doodsangsten uit. Hij hoorde niets dan het gebrul in de verte en kon het niet meer uithouden. Behendig glipte de pientere papegaai het hutje uit en na derde de plaats waar het drama zich afspeelde. Het eerste wat hij zag, wa ren de woeste inboorlingen, die met op geheven speren onder luid gekrijs op Leo afstormden. „Pas toch op, ze willen je aan die stokken vastprikken" wilde Lorre waar schuwen, maar het was niet nodig. Leo wachtte doodkalm af tot de zwartjes hem heel dicht genaderd waren. Schreeuwde toen: „Stop!" Heel even deinsden de aanvallers terug, juist ge noeg voor Leo om zijn toverlantaarn te richten. „Haha, daar slaan jullie nu" schreeuwde Leo triomfantelijk legen de verstijfde negers. Ze konden niet ant woorden en staarden onbeweeglijk voor zich uit. Lorre stond zien achter dc hut te verkneukelen. ,,3Iooi gedaan, Leb. goed zo" bromde hij in zijn snavel. Opeens hoorde Leo een gerucht achter zich. Hij draaide zich om en staar de in dc angstigs snuit van den man in de pol! Daar bleef het echter nic; hij wan; de dief wilde van de gelegenheid dat de zwartjes tils aan de grond gena geld stonden gebruik maken om wen te komen. 7,o vlug hij kon klauterde de dief uit het. warme water en zette het op een lopen. Leo vergat van schrik zijn lantaarn ge richt t' houder, en hield, deze doelloos in dc lucht. De zwartjes voelden de verstijving weg vellen en rrrtdaar gingen ze i;i ijltempo den ontvluchten- den misdadiger achterna. t Wordt vervolgd.) tot 31 Dec. 1949, waarna dan al leen maar die gevallen in aanmer king komen wanneer het woning- splitsing betreft. Daar het toekennen van deze premies de woningverbetering van onze gemeente in de hand werkt, adviseerde de voorzitter het voor stel goed te keuren, wat de raad dan ook zonder hoofdelijke stem ming deed. Punt 7 der agenda was het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit dd. 18 Maart 1948 met betrekking tot het vestigen van het recht van opstel op het perceel van J. Verdiesen, Grote straat 36. In verband met het feit dat de bouwkosten van de nood woning zullen worden opgenomen in de financieringsregeling van de herbouw der permanente woning, zal deze overeenkomst met Ver- diessen tot stand moeten komen. Het voorstel ging dan ook 'vlot onder de hamer door. Betreffende de voorlopige vast stelling der gemeenterekening 1948 (met rekening Burgerlijk Armbe stuur en rekening Woningbedrijf) bracht het lid v. d. Wiel namens de commissie van onderzoek een gunstig verslag uit. Aan de orde kwam hierna de vaststelling der Gemeente-begro ting 1950 (met begroting Burger-, lijk Armbestuur en begroting Wo ningbedrijf) met voorstel tot toe kennen van subsidies aan diverse verenigingen en instellingen. Het prae-advies zegt over de begroting en subsidies onder meer het volgende Dank zij de uitkering van het Rijk wegens ondernemingsbelasting is het ons ook thans wederom mo gen gelukken de begroting sluitend te krijgen. Hiertoe heeft zonder twijfel bijgedragen de voor 1950 geraamde verhoogde opbrengst der ondernemingsbelasting, welke rond 16.000 hoger wordt dan de raming -1949. In vergelijking met 1949 zijn ook enkele uitgaaf posten niet onbelangrijk gestegen. Deze verhogingen vloeien o.a. voort uit: de aanstelling van een stratenmaker: aankoopkostenvan bestratingsmateriaal: aanstelling van twee vaste arbeiders; splitsing der functie van bode-boswachter, welke voorheen door één persoon bekleed werd: de aan de school besturen ingev. art. 101 der L.O. wet uit te keren vergoeding welke ongeveer 3400 hoger is dan voor 1949 en meer andere minder belangrijke verhogingen. Al met al is de financile ëtoestand der ge meente niet onbevredigend te noe men. - Opgemerkt wordt, dat de ba tige sloten van vorige dienstjaren niet in de begroting 1950 opgeno men zijn, daar deze eerst na het sluiten van de dienst 1949 naar 1950 kunnen worden overge bracht. Subsidies. 1 én aanzien der voor 1950 te verlenen subsidies menen B. en W. de Raad ais volgt te moeten voorsteilen Kon. iNed. Toeristenbond (A.N. W.B.) 25; R.K. Reclasserings- ver. Den Bosch 15; Wit-Gele Kruis, Drunen 280; Wit-Gele Kruis Elshout /0; Kath. Blinden zorgver. St. Antonius van Padua t 50; Stichting R.K. Sanatorium „De Klokkenberg" 270; R.K. Ver. Moederschapszorg, Heerlen 50; Econ. Hogeschool Tilburg j 22.50; NoordbrabantsLandschap 10; R.K. Voetbalver. DVC Dru nen 100; R.K. Gymn. en Athlet. Ver. St. Herman Jozef Drunen 100; Prov. Genootschap v. K. en W. i ct. per inwoner 54; Bi bliotheek Jongenscongregatie Dru nen 250; Harmonie De Volhar ding Drunen 150; Harmonie Jongenspatronaat Drunen 150; Kerkel. Fanfare te Elshout 100; Zangver. Zang en Vriendschap, Drunen 75; Zang ver. Uitspan ning door Inspanning Elshout 75; Gemengd Koor Cantabilé Drunen 75; Jeugdver. Drunen en Els hout 500; R.K. Lagere Land bouwschool Nieuwkuijk 10 per leerling, 440; Oranje-ver. Dru- nen-Elshout 250; Schutterij O. L. Vrouwe Schuts Elshout 50; Stichting De R.K. Leergangen Tilburg 50; Burgerlijk Armbe stuur Drunen 10538; Stichting Kath. Gezinszprg Waalwijk 1.50 per verpleegdag 1150; Prov. op- bouw-orgaan Noord-Brabant Yi ct. per inw. 82.50; Stichting '40- '45 Distr. N.Br. 100; Stierenver. Drunen-Elshout 80; Stierenfok- ver. De Toekomst Drunen 320; R.K. Jonge Boerenstand Drunen 30. idem Elshout 20; R.K. Land- en Tuinbouwonderwijs ten behoeve van de Landbouwhuis- houdcursus 975.98; Fok- en Contr. ver. Drunen-Elshout per gecontr. koe 1, 543; Stichting Gew. Soc. Avondscholen van de Kath. Middenstandsbond in het bisdom den Bosch voor '50 100; Fed. Ver. v. Vreemdelingenver keer 25; Borgstellingsfonds v. d. Middenstand 1 ct. per inwoner 54; Ned. Ver. tot bevordering van de Arbeid v. Onvolwaardige Arbeidskrachten Afd. Tilburg 50; Herdenkingscomité voor Brabants Gesneuvelden, Waalre 20: Pluimvee- en Konijnenfok- ver. Elshout en Omstreken te Els hout 25; Boerinnenbond 50. In de ontwerp-begroting Is op Hoofdstuk Vni 16 een subsidie van 25 geraamd ten behoeve van de Toneelver. Drunens To neel. Waar bedoelde ver. vol doende gelegenheid heeft otn 2ich de nodige middelen té verschaf fen menen wij dit bedrag van de begroting te moeten afvoeren, dit te meer met het oog op dé con sequenties aan toekenning van subsidie verbonden. Bij toekeo-

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2