WMLWiK DE LANGSTRAAT DRUNEN WASPIK GEERTRUIDENBERG SPRANG GEMEENTERAAD VAN WASPIK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 28 NOVEMBER 1949 2 i WAT SINT NICOLAAS BRENGT? I?l VERWIEL's Lederwarenhuii Wethouder Berkelmans was ang dat men dan een pre- endent zou scheppen in ver- and met aanvragen uit an- ere hoeken van de gemeente. Maar de heer v. d. Ven ond het een heel verschil of iet ging om 70 mensen of ver een enkel huis; zo ble- en de verhoudingen toch ook /eer niet te liggen. De heer Van Ooyen wilde iet één niet laten om 't an- er. Men moest beginnen met Zand en dan later verder lijken en de heer Wijkmans i .wam met een compromis- ■oorstel om 75% aan de P.N. :.M. te vragen en de overige ,5% over de mensen zien te -erdelen. Deze mogelijkheid zou men enslotte onderzoeken. De rest. Zo was de raad dan na an- lerhalf uur vergaderen door iet eerste punt van de agen- la, de ingekomen stukken, ïeen. Als tweede punt stelde 3. en W. voor, de helft van 'n aerceel van G. van Stokkum aan te kopen, n.l. alleen het /erwoeste pand. De heer v. d. Houdt wilde liever het hele perceel aan kopen, maar de voorz. merk- :e op dat op de ene helft nog een huis stond. De heer Wijkmans vond het 1 onbillijk dat het perceel in '45 1 onteigend was en in '49 werd teruggegeven met de mede deling dat er zoveel oorlogs schade aan was en dat de ei genaar het daarvoor kon la ten herstellen, terwijl de kos ten in werkelijkheid veel ho ger waren. Dit bleek echter geen zaak van de gemeente te zijn, maar van de onteige ningscommissie van de We deropbouw. Nog meer leden dachten dat de heer v. Stok- *um niet juist behandeld was door de gemeente, maar de oetrokkene zelf bleek volgens een schrijven accoord te gaan met het voorstel van B. en W. Toch maakte de heer v. d. Houdt er tenslotte een voor stel van om het hele perceel aan te kopen, maar aangezien het alleen gesteund werd door de heer Spanjers, kon het niet in stemming komen, zodat 't voorstel van B. en W. er door was. Voor avondverlichting in Haarsteeg op de Haarsteegse- weg en op enkele punten in Nieuwkuijk en Vlijmen, wil den B. en W. een crediet be schikbaar stellen van 1579.44 De heer v. Son had van verschillende mensen gehoord dat ze een aanvraag hadden ingediend, waarop volgens hun zeggen gunstig was gerea geerd, terwijl hij ze in de lijst toch niet had opgemerkt. En de heer v. d. Ven vroeg waarom de gemeente eerst niet zorgde dat de mensen licht in huis hadden en dan pas buiten. De heer v. d. Meerendonk vroeg of alle plannen waren aangenomen en was het ove rigens met de heer v. d. Ven eens. De voorz. antwoordde dat deze uitbreiding alleen be trekking had op de avondver lichting en dat de verlichting binnenshuis een veel kost baarder geschiedenis was dan er buiten. Daarmee werd het voorstel aangenomen. Punt 4, het voorstel om de kasgeldlening van 150.000 te continueren, werd dan eens aangenomen zonder dat er iemand het woord over voer de. Betreffende punt 5, de ijs baan, was het de bedoeling om van 15 Nov. tot 1 Febr. een stuk weiland onder water te houden door sluisjes in de Eindesloot en de Bossche sloot. Er waren drie mogelijk heden: 1) keersluizen die in totaal ƒ500 zouden kosten, maar dan was men afhanke lijk van de natuur. Maar dit zou het eerste jaar niets kos ten als proef. 2) Het plaat sen van twee sluizen met een waterpomp en toebehoren zou ƒ850 kosten en 3) waterver plaatsing zou 2000 kosten. De heer v. d. Houdt vond dat men het met de sluizen een jaar kon proberen, omdat het toch niets kostte, maar 't zou niet bevallen, want de ruimte was te klein en er was te weinig water. De heer Dekkers maakte'de zeer spitse opmerking dat er met al die kosten wel water, maar nog geen ijsbaan was. De heer v. d. Meerendonk vond het raar dat er de vorige vergadering het idee van een ijsbaan was geopperd, dat nu onmiddellijk werd behandeld. Oud-collega, de heer A. van Engelen was er twee jaar over bezig geweest en daar was nooit aandacht aan be steed Wel waar, knikte de voorz., maar de plannen van de heer v. Engelen waren te duur en de heer v. d. Houdt zei, dat het hier voor het grijpen lag. Daarmee was het uit en werd het voorstel aanvaard om het een jaar te proberen, omdat het toch voor niets ging. Aan de heer Jac. Vugts werd door de raad ontslag verleend als lid van het bur gerlijk armbestuur en in zijn plaats werd benoemd de heer F. van Ooyen met 10 stemmen tegen de heer A. van Beur den 2.De heer v. Ooyen ver klaarde zijn benoeming te aanvaarden. Dan werd de rekening van het woningbedrijf over 1948 voorlopig vastgesteld, de re kening van het burgerlijk armbestuur ook over 1948 goedgekeurd en de gemeente rekening over 1948 eveneens voorlopig vastgesteld; dit laatste met enkele opmerkin gen van de commissie, namens wie de heer v. d. Meerendonk rapport uitbracht. Tenslotte werden de begro tingen van het woningbedrijf, van 't burgerlijk armbestuur, alsmede van de gemeente, al le over 1950, aangeboden. Deze stukken kunnen de he ren raadsleden dan tegen de volgende vergadering thuis bestuderen. Daar ook in Vlijmen de rondvraag is afgeschaft, ein digde hiermede de vergade ring. rechte man op de rechte plaats was. Toen de heer Van Roy voorzitter werd, verloor de afdeling in hem een voor treffelijk secretaris. Maar daarna toonde hij zich een eminent leider van de verga deringen en zijn werken was een voorbeeld voor allen. Als blijk van waardering bood de heer Carpay namens de afdeling aan de scheidende voorzitter een stel gramofoon- platen aan. Het derde punt van het af- scheidsprogramma werd ge vormd door 't eerste optreden van het afdelingskoor, o.l.v. de heer F. v. d. Broek, dat 'n grote aanwinst bleek te zijn. De heer Van Roy toonde zich dankbaar voor de hem gebrachte hulde en vroeg de prettige verstandhouding die steeds in de vergaderingen had geheerst, te bewaren. Dit afscheid hield in, dat er een nieuwe voorzitter moest worden gekozen. Reeds bij de eerste stemming verenigde de vice-voorzitter, dhr. Peters, de vereiste meerderheid op zich, n.l. 46 van de 62 stem men. Hij kon niet weerstaan aan „de stem des volks" en aanvaardde 't voorzitterschap. Zijn voorganger zei altijd getracht te hebben de afde ling Waalwijk-Heusden „er te doen zijn" en hij was er van overtuigd dat de heer Peters DE WAALWIJKSE BRANDWEER IN ACTIE. Ja, de Waal wij kse Brand weer is Woensdag j.l. in actie geweest, al heeft dan wel nie mand ergens brand opge merkt. Maar hij was er toch, al was het maar in de ge dachten van de Waalwijkse brandweerlieden die examen moesten afleggen en van de commissie die het examen moest afnemen. Die bestond uit de heren Roelofs en Van Bork, inspecteurs van de lan delijke inspectie, Flameling, commandant van de Tilburg- se Brandweer, Cortes van de Inspectie Zuid en Meijlink uit Vught. Er brak dus brand uit en wel een felle binnenbrand bij de firma André van Hilst. Het was begonnen op de tweede etage en er ontwikkelde zich veel rook, terwijl de vloer tus sen eerste en tweede etage doorbrandde. Het gevolg van deze inge wikkelde gang van zaken was, dat de brandweerlui voor een zeer moeilijke taak stonden en dat nog wel onder de ogen van een examencommissie. Ze moesten binnendopr over de trap blussen, terwijl ze van wege de rook ook nog hun rookmasker moesten opheb ben. Maar alles verliep uitste kend en na afloop kon de NIJVERHEIDSSCHOOL. Parallelklas voor timmeren. Het Departement van On derwijs, Kunsten en Weten schappen heeft zijn goedkeu ring gehecht aan de door het bestuur der Nijverheidsschool voor Waalwijk en Omstreken voorgestelde vorming van een parallelklas voor de afdeling timmeren, met ingang van 1 April 1950. BEZOEK AAN DE NIJVERHEIDSSCHOOL. Het bestuur der Nijverheids school voor Waalwijk en Om geving had tegen Donderdag 1.1. de hoofden van scholen, schoenfabrikanten en bouw vakpatroons uit de wijde om geving uitgenodigd tot een bezoek aan de nieuwe school, die thans geheel in werking was te zien. De hoofden van scholen gaven in flinke getale gehoor aan de uitnodiging, de bouwvakpatroons in mindere mate, maar de schoenfabri kanten, enige loffelijke uit zonderingen uit Waalwijk en Kaatsheuvel daargelaten, ga ven jammerlijk verstek, wat v/ij én voor de school, maar nog meer voor de industrie zelf betreuren; ietwat meer belangstelling in 't vakonder wijs van die zijde ware o.i. wel op z'n plaats. De voorzitter van het be stuur, de heer Jan Tielen, be treurde dit en heette de aan wezigen welkom, dankte hen voor hun komst, de hoop uit sprekend dat de inrichting der school en de lesrooster hen zou aansporen enerzijds de jongelui te adviseren deze school na de leerplichtige leeftijd te bezoeken, ander zijds bij aanname van jonge lui degenen met einddiploma de voorkeur te geven. Daarna maakte het gezel schap, een 50-tal personen, een rondgang door de school, door practijk- en theorie-loka len, waar alles druk bezig was. Zoals wij hier en daar on der de bezoekers konden op vangen, was men zeer enthou siast over de prachtige en practische bouw en inrichting der school, de uitstekende ou tillage en leermethoden, waar door de jeugd van plaats en streek zulk een uitnemende gelegenheid heeft gekregen zich in hun toekomstig vak te bekwamen en voor zich zelf, industrie en bouwnijverheid, een goede toekomst te ver zekeren. VERGADERING K.O.B. Afd. WAALWIJK-HEUSDEN. Afscheid van de voorzitter. Donderdagavond hield de afdeling Waalwijk-Heusden van de K.O.B. een algemene ledenvergadering. De voorzit ter kon tot zijn vreugde een behoorlijke opkomst consta teren. Misschien was Godfried Bo- mans er mede de oorzaak van, maar deze heer verscheen tot aller teleurstelling niet. On getwijfeld echter wilden de leden aan de heer Van Roy, die zijn ontslag als voorzitter had genomen, hun waardering tonen. Na diens openingswoord werden de notulen voorgele zen en werden de ingekomen stukken behandeld en enkele mededelingen gedaan. Daarna sprak de geestelijk adviseur een opwekkend woord. De vice-voorzitter, de heer Peters, leidde de afscheids- plechtigheid in met een kort huldigingswoord, vanwege 't feit dat de voorzitter 12% jaar bestuurslid was. Daarna was het woord aan de heer Carpay, die als oud ste lid van de afdeling de heer Van Roy toesprak. Hij memoreerde de stilte die in trad toen de voorzitter in de vorige vergadering zijn be sluit om af te treden bekend maakte en legde die stilte uit als het gevoelen van de ver gadering dat zij op dat ogen blik iemand verloor die de 'n chique DAMESTAS n stevige BOODSCHAPPENTAS n écht leren ACTETAS oi KOFFER 'n practisch REISNÉCESSAIRE 'n mooie PORTEFEUILLE of PORTEMONNAIE of 'n paar fijne leren HANDSCHOENEN dit alles en nog vele andere nuttige en töch mooie Sinterklaascadeaux vindt U bij MARKT 2 WAALWIJK. DE Speciaalzaak op lederwarengebied voor Waalwijk e.o. brengt 'n uitgezochte collectie voor élke beurs Ook in kleine lederwaren zeer ruim gesorteerd. KOMT U EENS KIJKEN? U SLAAGT ZEKER Ook Jeanne v. Diessen, mez zo-sopraan, die de rol van Ma rian vervulde, bleek over een mooie, goed geschoolde stem te beschikken. Haar uiterlijk en spel deden echter wat te jeugdig aan voor haar rol. Riet van Spaandonk, als poetsmadam, voldeed even eens zeer goed. Van de heren mogen we speciaal de tenoren Nico Boe kers en Frans de Rooy noe men, die als Henske en Ste- phan ons vaak hebben doen lachen om hun komische zet ten en hun vlotte spel en doen genieten van hun goede stem men. Ook Lambert Donders, als Bern, bleek een goed ac teur met een mooie bariton. De overige solisten volde den over het algemeen ook zeer goed en het koor zong de bekende, meeslepende melo dieën van Strauss, Léhar e.a. met veel bravour en bleek uitstekend geschoold. Aan de baletten was alle zorg besteed en zij vormden een aardige afwisseling. De heer C. van Gorp, die de algehele leiding had, mocht aan het slot bloemen in ont vangst nemen onder een wel verdiend applaus van spelers en publiek. WONINGBOUW VOOR PARTICULIEREN. Wij vestigen de aandacht op achterstaande publicatie van het gemeentebestuur betref fende de landelijke reserve voor woningbouw van parti culieren zonder financiële steun van het Rijk. Waar hier spoed betracht moet worden, doet men goed hiervan direct kennis te ne men en eventueel daarnaar te handelen. KATHOLIEKE ARBEIDERS VROUWEN-ORGANISATIE Afd. Waalwijk. K.A.V.-Kindermiddag. de bergen stenen te vallen, met het noodlottig gevolg dat hij z'n been brak. BURGERLIJKE STAND WAALWIJK. Geboren: Maria J., dv. J. P. Kouwenberg-v. d. Hoven te Drunen Jitske, dv. A. v. Drongelen-Brouwer Johan na H. C. M., dv. M. A. Rul- lens-v. d. Pluijm Hubertus A., zv. M. Schelle-de Bodt te Eethen Adriana M., dv. C. A. Brok-Verhoeven Mari anne H., dv. W. de Rooij-Wa- gemakers te Sprang-Capelle - Catharina P. H., dv. G. v. d. Leest-v. d. Hoven te Drunen Maria W. E., dv. A. C. Brok-de Nier te Drunen Cornelia J. M., dv. J. B. C. A. Leenheers-Pullens. Overleden: Johanna v. Dij- ke, 36 j., echtg. van A. J. Spuijbroek Wilhelmus H. J. M. Veltmeijer, 1 dag, te Drunen. Huw.-aangiften: K. v. Gel der 24 i. en G. M. Maas 22 j., beiden te Waalwijk. Gehuwd: C. A. van Seist 25 j. en A. L. Bouman 28 j., beiden te Waalwijk J. W. A. Schrakamp 30 j. te Delft en J. M. P. H. Raming 20 j. te Waalwijk. Ingekomen: E. D. Burzlaff van Hannover G. C. Ven- drig van Leiden H. M. van den Beid van Helvoirt H. L. v. Woensel van 's-Hage S. de Hoop van 's-Hage G. W. Stargardt van Weesper- karspel. Vertrokken: C. J. T. v. Mil naar 's-Bosch J. P. Kra mer naar Sprang-Capelle C. A. C. Rekkers naar Uden- hout Th. Goemans naar Bergen (B.) L. A. v. Hees naar Dussen G. C. Mon- hemius naar Geldermalsen M. J. Ras naar Arnhem. hetzelfde zou doen. Ook aan deze keuze zaten weer consequenties vast, want nu moest er een nieuw be stuurslid komen. Bij de twee de stemming behaalde de heer Hommel 52 van de 59 stem men en was zodoende geko zen. Aangezien Godfried Bomans zonder meer verstek liet gaan, moest de nieuwe voorzitter na de rondvraag, waarvan enkele leden gebruik maakten, de vergadering sluiten. „DE HAAGSE COMEDIE" VOOR DE KUNSTKRING. Er is Woensdagavond weer een nieuw toneelgezelschap onder auspiciën van de Kunst kring in Waalwijk opgetreden en de kennismaking was van dien aard, dat wij de „Haagse Comedie" in 't vervolg graag nog eens in Waalwijk terug zien. Waren er onder de toneel liefhebbers soms die een beet je huiverig waren voor de nieuwe naam? Of speelde de mindere bekendheid van het stuk een rol? Hoe het ook zij, er waren teveel open plaatsen voor een dergelijke toneel avond. Zolang de Kunstkring nog dergelijke gezelschappen tegen zo'n lage toegangsprijs kan engageren of in ieder ge val engageert, neme ieder die ook maar iets voelt voor to neel zijn kans waar! Maar nu ter zake. We heb ben van het voortreffelijke spel genoten. Het doet je goed 'n hele avond te worden mee gesleept door een spannend stuk, waar de acteurs uithalen wat er in zit. Het bevrijdt je enkele uren van de vervelen de dingen van alledag en vol doet aan een behoefte die je eigenlijk pas bewust wordt als er eens aan voldaan is en dan komt ze telkens terug. Wie moet men in een der gelijke uitvoering het eerst noemen? Theo Frankel als de wanhopig verliefde moorde naar Lydecker die met zijn geestigheden de spanning in de geheimzinnige zaak een ogenblik verlichtte, of Laura, de mysterieuze hoofdpersoon van het stuk, gespeeld door Elisabeth Andersen? Och, la ten we bij hen allen aanslui ten die onder regie van Cees Laseur ons deze avond uit nemend toneel bezorgden. Tenslotte w:ij menen dat 't bestuur van de Kunstkring in het begin van het seizoen ver zocht heeft om voor 8 uur te komen. Als dan het gordijn tegen half negen opengaat, heeft dan nog niet ieder de gelegenheid gehad om zijn plaats in te nemen? Het is zeer onprettig voor spelers en publiek gestoord te worden door mensen die een half uur na de vastgestelde tijd nog hun plaats moeten zoeken. Men kome in het ver volg dus zoveel mogelijk op tijd. commissie haar volle tevre denheid uitdrukken over het werk van de Waalwijkse Brandweer. Ook het monde ling examen, dat daarna volg de en zeer prettig verliep, ging uitstekend en wij kunnen ons gerust op de brandweer ver laten, want allen slaagden. Op dit succes hebben de brandweerlui gedaan wat men er op behoort te doen, wat hun net zo goed afgaat als met ge woon water blussen. STICHTING „KATH. GEZINSZARG" Op Donderdag 1 December a.s. om 10 uur zal in de R.K. Huishoudschool alhier de uit reiking van het getuigschrift aan de leei'lingen. der 5e groep gezinsverzorgsters plaats heb ben, terwijl om 11 uur de uit reiking der diploma's aan de 3e groep gezinsverzorgsters zal geschieden in Huize An- cilla. IN DUITSLAND OVERLEDEN. Onlangs ontving de familie v. d. Pennen in de St. Cris- pijnstraat alhier, via het Ne derlandse Rode Kruis het be richt, dat H. S. v. d. Pennen, die geboren werd op 8 Octo ber 1916, tijdens transport in Duitsland tussen 20 en 23 April 1945 is overleden. De heer v. d. Pennen werd op 28 Augustus 1944 opge haald en verbleef in de be ruchte kampen van Amers foort, Neuengamme en Da chau. Dit vernam zijn familie van medegevangenen die te rugkeerden; van hemzelf heeft zij nooit meer iets gehoord. „DE WALSKONING". Wat het Tilburgs Gemengd Koor ons Donderdagavond presenteerde als: de Weense operette „De Walskoning", bleek een vrolijke potpourri van melodieën te zijn, waar omheen een komisch, zij 't soms wat onlogisch ver haaltje was geweven, afgewis seld met vermakelijke kluch ten en aardige baletten. Hoewel er verschillende te kortkomingen in deze opvoe ring zouden zijn aan te wijzen en het orkest nog al eens on zuiver, ongelijk en te hard speelde, mogen we toch zeg gen dat het geheel niet onver dienstelijk gearrangeerd was en het aanwezige publiek een prettige avond bezorgde. Jammer voor de Tilburgers dat Musis" slechts voor ruim de helft gevuld was. Zij beschikken ongetwijfeld over prima stemmenmateri- aal; de verschillende solisten voldeden, zowel wat zang als voordracht betreft, heel goed; het koor heeft een flinke be zetting en er waren enkele ras-komieken onder het ge zelschap. Jo Oostelbos, sopraan, had als „Mitzi" wel de zwaarste rol, die zij echter op zeer charmante wijze speelde en zong. Op Woensdag 23 Nov. j.l. werden de kinderen der le den, vanaf de le tot en met de 6e klas uitgenodigd op een kindermiddag in de grote zaal van het K.A.B.-gebouw om 2 uur. Lang voor de aangegeven tijd stonden ongeveer 125 kin deren dicht tegen elkaar aan gedrongen, met verlangende blik naar de gesloten deuren te staren, vol verwachting voor wat hen te wachten stond. De heer Jan de Bont was druk bezig met de voor bereiding voor de filmverto ning. Klokslag 2 uur werden de deuren geopend en stond het bestuur klaar om de toegangs bewijzen in ontvangst te ne men. De heer de Bont bracht in tussen op gramofoonplaten verschillende liederen ten ge hore. Nadat allen gezeten waren en het licht was uitgedraaid, ging er een hoera op in span ning voor wat er komen ging. De film van de drie ondeu gende beertjes vonden ze ge weldig. De opening der ten toonstelling van 1948 ging hun verstand ietwat te boven. De voetbalwedstrijd der 2 plaat selijke voetbalclubs was het neusje van de zalm voor de jongens. Verder was er nog een film van een bezoek aan een dierentuin en een leuke achtervolgingsfilm. Tot slot vóór de pauze kwam nog een tekenfilmpje, wat hen allen vreselijk deed lachen. Onder de pauze liet de heer de Bont enkele St. Nicolaas- liederen horen, die door allen werden meegezongen. Onder tussen werd door het bestuur aan ieder een zakje met ver snaperingen uitgedeeld, wat dan ook bijzonder in de smaak viel, doch de kinderen waren verlangend naar nog meer films. Tot slot werd nog een spannende vervolgfilm ge draaid in verschillende delen, wat de spanning na iedere on derbreking nog deed toene men. Het was wel een rumoe rig, maar dankbaar publiek. De heer de Bont kan dan ook met voldoening op zijn werk en het bestuur op haar initiatiefneming terugzien. WEER NAAR HUIS. Met het Troepentransport schip Joh. v. Oldenbarnevelt dat vermoedelijk op 8 Dec. a.s. in Amsterdam zal aanko men, zullen o.m. de volgende militairen uit deze omgeving repatriëren: Sergt. J. v. Beek, v. Wil- genweg 2, Waalwijk. Sold. I J. A. van Engelen, Stationsstraat 47a, Waalwijk. Korp. P. A. M. v. d. Houdt, Hoekeinde 12, Waalwijk. Sold. I L. J. Harmeling, Wilgenweg 1, Waalwijk. Sold. I P. J. Lommers, Schans wijk 49, Elshout. Sold. W. F. Beekmans, Gast huisstraat 83, Kaatsheuvel. Sold. I A. J. M. Muskens Gasthuisstr. 174, Kaatsheuvel Sold. I C. A. v. d. Elshout, Grote Kerkstraat 22, Raams- donksveer. Sold. H. P. Maas, Stadsweg 5, Geertruidenberg. Korp. A. W. Schroot, Ha- vendijkerstraat 12, Geertrui denberg. H.Vlgtmr. II A. M. Pluym Jachtlaan C 98, Dussen. ONGEVAL. Het zoontje van de heer H in de Mr. van Coothstr. schrok van een hond en kwam over Gegund. Het bouwen van een boerderij voor de heer Jos. Klijn te Elshout is gegund aan de firma Gebrs. v. Delft, aannemers te Drunen voor de som van 26.527.—. De architect is A. v. Huiten te Waalwijk. Het parochieel Zangkoor vierde St. Caecilia. Een diamanten jubilaris. Woensdag j.l. vierde het paro chieel Zangkoor het feest van St. Caecilia. De dag begon met een plechtige H. Mis. Onder lei ding van de directeur, de heer M. IJpelaar, voerde het zangkoor de 4-stemmige Mis van Giesen op keurige wijze uit. Na de Mis was er een Kruisweg voor de overle den leden. Hierna werden de le den in café Elshout op een goed voorziene tafel onthaald. Des avonds om 6 uur kwamen allen weer bij elkaar en werden toen onthaald op een uitgebreid diner. Tijdens dit diner sprak de HoogEerw. Heer Deken de koor zangers toe en bracht hen dank voor de wijze waarop zij in het afgelopen jaar hun functie had den verricht. Met zeer hartelijke woorden huldigde spr. hierna de heer M. v. Halder, die op deze dag zijn diamanten feest als koor zanger vierde. Deken Goossens liet zijn har telijke en waarderende woorden vergezeld gaan van een prachtig cadeau. De jubilaris bracht dank aan allen voor de hulde hem gebracht en stelde de koorzangers nog een gezellig avondje in het verschiet. De heer P. v. Delft, die reeds enige jaren op nonactief is en juist dezer dagen is voorzien van de H. Sacramenten, herdacht op deze dag ook het feit dat hij 60 jaar geleden lid werd van 't zang koor. Ook aan zijn adres werden waarderende woorden gericht. Het behoeft geen betoog dat de zangers de verdere avond nog lange tijd gezellig bijeenbleven. Filmavond. Dezer dagen kreeg Drunen be zoek van het rijdend laboratorium van de fa. J. v. d. Haver uit Ka- pelle Biezeling, het welbekende veredelingsbedrijf Pedegree uit Zeeland. De bedoeling was om bij verschillende landbouwers droogstofbepalingen te doen, spe ciaal in voederbieten. Des avonds werd in café Steen bergen een filmavond gegeven, die veel belangstelling trok. Zowel het onderzoek als de film had ieders bewondering. Vooral de film liet duidelijk het veredelingswerk zien van ver schillende producten, zoals Alba tarwe, suikerbieten en bonen. Ir. H. J. v. d. Vree gaf over een en ander ook een duidelijke uiteenzetting. Aanwezig was ook de zaakwaarnmer voor Drunen en Elshout, de heer H. J. Aerts. film over Amerika, waarin o.m. de oorlogsindustrie werd te zien gegeven. Nadat de heer C. Braspenning een kort propagandistisch woord had gesproken, volgde de nieuwe film over het werk van het C. N. V. in al zijn vertakkingen „Naar vernieuwing der samenle ving". Wij mogen gerust zeggen dat het C.N.V. met deze film uitstekend geslaagd is, want het is niet een droge opsomming in beeld van saai organisatiewerk, maar het is een prachtige aaneen schakeling van feiten uit het da gelijkse leven. Deze sprekende film zal er ongetwijfeld veel toe bijdragen meer bekendheid te ge ven aan het belangrijke werk op het terrein van de arbeid door de Christelijke Vakbeweging in ons land verricht. Hebi uw vijanden lief. Donderdag arriveerden alhier een 16-tal Duitse kinderen, die door tussenkomst van Ds. de Bruijn bij de ingezetenen werden ondergebracht om enige tijd al hier te verblijven en door goede verzorging en voeding de onder voeding weer te boven te komen, om dan; weer versterkt naar hun ouders te kunnen terugkeren. (BOVEN). Gegund. Het bouwen van een woonhuis voor de heer A. Zwaans te Was pik is gegund aan de firma Adr. Roovers tb Zn. te Waspik. De architect is A. v. Hullen, Waal wijk. Sportver. „de Amer". Woensdagavond hield het be stuur van de Watersportvereni ging De Amer uit Breda, alhier een vergadering, waarbij naast de Edelachtbare heer Burgemeester, de vertegenwoordigers van de V. V. V. afd. Geertruidenberg de R.K. Middenstand, Rijks- en ri vierpolitie, beambten van de Wa terstaat, de harmonie Apollo en meerdere belanghebbenden waren uitgenodigd, om de 4e stertocht, die in Juli 1950 zal worden ge houden te bespreken. Na de opening waarin een welkomstwoord werd uitgespro ken, bracht een bestuurslid van de W.S.A. in het bijzonder dank aan Mevfouw en de heer Cas- panni, voor het vele voorberei dende werk dat door hen in deze was gedaan. Na een geanimeerde bespre king kon de Watersportvereni ging De Amer zich verzekerd we ten van een volle medewerking der vertegenwoordigende vereni gingen, om ook de vierde Ster- en Biesboschtocht tot een volledig succes te doen worden, en dat ook ditmaal alles in het werk zal wor den gesteld om de deelnemenden een aangenaam verblijf binnen de wallen van het oude vestingstadje te verschaffen. Tijdens deze vergadering wer den door de W.S.A. ter herinne ring aan de succesvolle ster- en biesboschtocht 1949 plaquetten uitgereikt die op smaakvolle wii- ze zijn ontworpen door de Geer- truidenbergse kunstschilder de heer Hubertus. St. Nicolaas. Ook dit jaar bracht St. Nico laas met zijn trouwe knechten weer het traditionele bezoek aan onze stad, met dit verschil, dat hij ditmaal niet met zijn stoom boot De Donge kwam afvaren, doch van de richting Made de stad binnenreed. Om ongeveer half twaalf arriveerde hij IJ Zondag bij de Transicol per He- licoptère, en begon hij zijn tocht. Onder begeleiding van de har monie Apollo en de nodige be langstelling begaf hij zich naar 't stadhuis, waar de officiële ont vangst plaats vond en waar hij door de burgemeester werd toe gesproken, welke toespraak door versterkers werd weergegeven. Daarna maakte kindervriend zijn ronde door de stad en bracht een bezoek aan het St. Agnesge- sticht. Het eindpunt van de tocht was het parochiehuis in de Koe straat. Bij besluit van Burg. en Wethouders is ontheffing ver leend van het bepaalde in artikel 2 le lid van het Winklebesluit 1941 gedurende 1 tot en met 3 December en op 22 en 23 Dec. a.s. tot 21 uur. Filmavond. Voor de leden der Chr. Vak beweging en verdere belangstel lenden en in het bijzonder ock voor de kinderen der leden, werd Donderdagavond in de zaal van de Chr. Volksbond alhier vanwe ge het Christelijk Nationaal Vak verbond in Nederland een film vertoning gegeven, die veel be langstelling trok. Om 5 uur werd voor een goed bezette zaal met kinderen dc film: „De kinderen van de grote Fjeld" vertoond, een spannend verhaal in beeld, dat door de jeugd met aandacht werd gevolgd en waar over allen zeer enthousiast waren. Tot slot werd nog een leuke tekenfilm vertoond, die eveneens zeer in de smaak viel en de lach lust der kinderen opwekte. Om half acht was de zaal flink bezet met leden der Chr. vakbe weging en hun vrouwen enz. Na een woord van welkom door de voorzitter van de Chr. Besturen bond Sprang-Capelle, de heer C. Braspenning, werd toen een in teressant bijprogramma vertoond, bestaande uit een prachtige film van het vliegdekschip De „Karei Doorman", een tekenfilm en een Uitvoering voor leden en dona teurs van de harmonie Apollo, Het was een gelukkige gedach te van het bestuur van de har monie Apollo om het contact met haar donateurs eens wat te gaan verstevigen door een uitvoering te geven. De medewerking werd verkregen van de pas opgerichte gemengde R.K. Toneelvereniging „De Spelers van Sint Geerten" en dank zij de loyale geste van de heer Baars, die zijn bioscoop zaal daartoe disponibel stelde, werd er niet veel van de kas der harmonie gevergd, om het ge heel doorgang te doen vinden. De uitvoering vond Donder dagavond j.l. plaats. Nadat de voorzitter met een welkomstwoord had geopend, gaf de harmonie een tweetal marsen ten beste, waarna de spelers van Sint Geerten voor het voetlicht kwamen met het blijspel De Huis- tyran van Godfried Bomans. De keuze van dit stuk bleek 'n zeer gelukkige te zijn, want de zo goed als gevulde bioscoopzaal vermaakte zich kostelijk. Dat men zich met een geïmpro viseerd decor moest behelpen was uiteraard niet prettig voor dit de buterende gezelschap, doch dit heeft blijkbaar geen afbreuk kun nen doen aan de prima kwalitei ten, die in deze spelers schuil gingen, doch die door de regis seur, dc heer Etal, op de juiste wijze naar voren werden ge bracht. Op bijzondere wijze debu teerde H. Smits als de verliefde jongeling, terwijl het spel van de Haan als kolonel-huistiran sterk op de lachspieren van het steeds meer in stemming komende pu bliek werkte. Ook de dames en vooral het verliefde meisje, ver tolkt door Mej. A. Nelis, speel den hun rol prima. De voor Den Berg reeds lang bekende tonelist Kiviets die hierin optrad als Hen drik de huisknecht, vertolkte ook zijn aandeel op de meest perfecte wijze. Het was dit gezelschap niet aan te zien, dat het de eerste keer voor het voetlicht kwam, want noch plankenvrees, noch enige hapering in de rollen viel op te merken. Dat dit gezelschap in de smaak gevallen is, kan wel wor den geconcludeerd uit het feit dat reeds lang tevoren vele plaatsen werden besproken voor de uit voering die Zaterdag 26 Nov. is gegeven in de zaal van de heer v. Heijkant. Tot slot sprak de voorzitter de heer Hartong een dankwoord. HAVEN van Waspik WORDT GEDEMPT Na de beëediging van 't nieuw benoemde lid, de heer W. A. de Glas, dat het eerste agendapunt vormde van de raadsvergadering te Waspik op 25 November j.l., dankte de voorzitter de heer van GorD voor het werk. dat hij als lid van de raad in de periode van 16 October 1945 tot 18 October 1949 voor de gemeente Waspik heeft verricht. Hierna werden de notulen on gewijzigd vastgesteld en de inge komen stukken voor kennisgeving aangenomen. Tot leden van de commissie van onderzoek van de begrotin gen van de gemeente en het bur gerlijk armbestuur werden be noemd de heren A. v. Kuijk, A. Brokx en A. v. d. Broek. De gemeenterekening over 1948 werd op advies van de commissie van onderzoek voorlopig vastge steld met een nadelig slot op de gewone dienst van 10.915.04 en op de kapitaaldienst van 89.287.21. De rekening van het burgerlijk armbestuur werd z.h.s. goedgekeurd. De raad machtigde hierna B. en W. voor het jaar 1950 kas geldleningen aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 200.000. Aan de Chr. H.B.S. te Waal wijk werd per leerling uit de ge meente een subsidie voor 1950 verleend van 150. De voorzitter stelde hierna aan de orde een voorstel van B. en W. tot beschikbaarstelling van een crediet van 500.— voor 't opmaken van een plan tot gas- voorzienning van de gemeente. Op initiatief van de gemeente Oosterhout zal getracht worden de gemeenten Made c.a., Geer truidenberg, Raamsdonk, 's Gra- vemoer en Waspik vanuit Oos terhout van gas te voorzien. De heer v, d. Broek meende dat dit plan drie jaar geleden meer kans van slagen gehad zou hebben en daarom had hij toen hierop aangedrongen. Thans zijn de tijden echter geheel veranderd en stelde hij voor eerst de mening van de bevolking in deze te vra gen. De voorzitter antwoordde dat dit onmogelijk was, ook al omdat men in het geheel nog geen cijfers van de kosten van aanleg en ver bruik, welke ten laste komen van hen die zich aansluiten, kon noe men. De heer de Glas was in prin cipe wel voor aansluiting op het

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 2