D B DE LMBSHUmi SPRANG WAALWYK Waalwijkse en Langsiraaise Courani DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG HEUSDEN CAPELLE RAAMSOONK RAAMSDONKSVEER WRINGERS MAANDAG 28 NOV. 1949 Uitgever Waalwijk» Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 96 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Agenda. Maandagavond 28 Nov. zal in de gymnastiekzaal een grote pro pagandavergadering worden ge houden voor het Instituut Steun Wettig Gezag. Deze vergadering is belegd door het plaatselijk co mité. Aanvang 7.30 uur. Dinsdagavond 29 Nov. houdt de K.A.B. afd. Drunen haar vier de vormingsavond. Spreker Dr. W. Theunissen met het onder werp Rusland het grote raad sel. Aanvang 7.30 uur. Donderdagavond 1 December opening van het triduum voor jonge mannen boven 14 jaar. St. Nicolaas bij de K.A.B. St. Nicolaas zal traditiegetrouw ook dit jaar een bezoek brengen aan de K.A.B. afd. Drunen. De H. Man komt a.s. Zondag 4 De cember en maakt ook een rond gang door het dorp. St. Nicolaas door de parochie. Zondag 27 Nov. trok St. Nico laas te paard door de parochie, vergezeld door zijn zwarte pieten. De goedt Sint werd op zijn tocht begeleid door de kerkelijke fan fare uit Elshout. Een aantal col- lectrices maakten intussen hun op wachting langs de huizen ter be strijding der onkosten en voorde tractatie der kinderen. Uitvoering. Voor leden, ereleden en dona teurs zal de Zangvereniging Uit spanning door Inspanning alhier een uitvoering geven op 7 en 8 Januari. Opgevoerd zal worden ,,Zijn eerste schot", een spel uit het stropersleven. Regie en spel- leiding berusten in handen van de heer Fr. v. Wezel. Feestavond Victoria. De handboogschutterij Victoria heeft Zaterdagavond 26 Novem ber haar eerste feestavond sinds de bevrijding en heroprichting ge houden. Met een H. Mis voorde overleden leden in de parochie kerk werd de dag begonnen. Des avonds werd een maal aangebo den, wat men zich uitstekend liet smaken. Verder werd de dag doorgebracht met zang en decla matie, waarbij de heer v. Herpt de hoofdrol voerde. Cross-country. Zondag 18 December zal door de rijverenigingen uit Drunen, Elshout, Haarsteeg, Vlijmen, Nieuwkuijk en Waalwijk in de Drunense duinen en cross-country worden gehouden. Commandantencursus. In de week van 18—25 Dec. zal alhier door de heer v. d. Put ten uit Uuland een commandan tencursus worden gegeven. Biljarten. Dinsdagavond 29 Nov. zal in het clublokaal van de biljartclub D.V.P. bij M. v. Huiten de re turnmatch gespeeld worden tegen de biljartclub ,,Juliana" uit Haar steeg. Werd de wedstrijd in Haar steeg met 33 caramboles verloren, D.V.P. bereidt zich voor om re vanche te nemen, zodat Juliana een warme ontvangst te wachten staat. Algemene vergadering kermispot. Zondag 27 November kwamen de spaarders van de kermispot in de zaal van de heer M. van Huiten in vergadering bijeen. Op deze vergadering werd bepaald dat de jaarlijkse teerdag zal wor den gehouden op Donderda'gavond 29 Dec, dit in verband met de adventstijd. De kosten, hieraan verbonden, zullen hetzelfde zijn als vorige jaren, ni. 2.— per persoon. Men kan zich alsnog hiervoor opgeven bij een van de bestuursleden tot 8 dagen voor de betreffende teerdag. Verder werd de heer Fr. van Wezel met algemene stemmen tot voorzitter gekozen, die- hiervoor hartelijk dank zegde. Zilveren feest. Vorige week Vrijdag vierde de Fa. Wed. v. Buul-Heesbeen haar zilveren zaken jubileum. Des mor gens werd het feest in intieme kring ingezet met een H. Mis van dankbaarheid en tevens voor de zielerust van de overleden vader J. v. Buul. Vele bewijzen van ge lukwensen in de vorm van tele grammen en bloemstukken kwa men binnen en van de zijde van het Vlijmens publiek werden zelfs vele verrassingen ontvangen. Het bestuur van de R.K. Midden- stansbond kwam haar bij monde van haar voorzitter de heer W. Daelmans, gelukwensen en deze schetste in een korte toespraak hoe hij deze zaak altijd gekend had en hoe hij met de heer J. v. Buul als voorzitter van de R.K. Middenstand altijd had mogen sa menwerken en dit ging dan altijd gepaard met verbetering in de or ganisatie, welke steun hij nu nog moet respecteren. Vele nuttige wenken en dankbare herinnerin gen waren hem bijgebleven, die hij nu zo gaarne nog eens ophaal de. Hij besloot met een speciale wens voor de jubilerende firma, dat het fundament door de vader gelegd in deze zaak, door de moe der was opgebouwd en door de kinderen straks als een groot ge heel zal worden overgenomen. Hij wenste allen nogmaals veel succes en steeds meer groei en bloei tot bevordering van gezin en zaak. Wij sluiten ons hierbij gaarne aan en hopen dat het haar steeds naar wens zal gaan. Winkelweek. De winkelweek staat weer in haar laatste dagen. Maandag 5 December om 10 uur des avonds heeft de sluiting plaats. Veel werd er reeds omgezet en zoals wij het thans mogen zien en ho ren van de deelnemers, is het sla gen van deze Vlijmito Actie weer een feit. Kopers, koopt in Vlij men, de laatste week draait voor U. R.K. Kerkkoor. Naar wij vernemen zal 't kerk koor een belangrijke verbetering ondergaan. Er zijn n.l. een 8-tal leden die zich hebben aangemeld om lid te worden. Laten wij ho pen dat Vlijmen met al zijn zan gers eens een kerkkoor uit deze zangers haalt dat er zijn mag. Het kan en als men wil is het reeds een verdubbeld koor. Zangers aantreden. Utile Dulci. Zaterdag gaat Utile Dulci we derom op stap, ditmaal naar Ber- genopzoom. Opgevoerd zal wor den „Het Witte Paard". Zater dag en Zondag j.l. werd dit stuk met groot succes opgevoerd te Raamsdonksveer. De buurt kwam weer bijeen. In café Joh. Peijnenborg kwam de buurt bijeen voor de ontvangst van korporaal Berkelmans en sol daat Kivits. Voor elke wijkverde- ling werden enkele personen be noemd, die gelden inzamelen voor cadeaux en versiering. A.s. Vrij dag bijeenkomst in café H. Lam- mers voor de welkomstliederen. De eerste repetitie allen present. Buurtfeest. De buurtvereniging van de Ak ker zal Zaterdag voor de kinde ren een kleine tractatie verzorgen in café H. Boom. De goede Sint zal de kinderen bedelen. Buurtfeest. De buurtvereniging Onze Drie kleur zal Zaterdag in café P. v. Eggelen een tractatie verzorgen. Ook hier zal de goede Sint de kinderen extra bedelen. Vele hartjes kloppen vol verwachting. Feestavond. De postduivenvereniging „De Zwaluw" hield Zaterdag in café B. Oremans een feestavond voor de leden met hun dames. Er heerste een gezellige drukte en er kwamen verscholen klachten naar voren, zodat op het laatst ieder bereid was een voordracht ten beste te geven, wel een bewijs dat er stemming in zat. Een goed orkest verhoogde de gezelligheid van deze avond, waarop allen met genoegen kunnen terugzien. Een collecte voor de plaatselijke t.b.c. bracht 14.85 op. Tentoonstelling Drunen. Door leden van de postduiven vereniging „De Zwaluw" zal Zondagavond worden deelgeno men aan de grote tentoonstelling te Drunen. Ruim 250 duiven zijn uit Vlijmen ingeschreven. Vergadering welkomstcomité. Dezer dagen kwam het wel komstcomité (dat is het comité, dat is gevormd uit afgevaardig den van Kath. Thuisfront en de diverse buurtverenigingen, en dat is ingesteld om de uit Indonesië terugkerende militaren een waar dige ontvangst te bereiden) in 'n vergadering bijeen. Het doel was om nu reeds tijdig plannen te be ramen en van gedachten te wis selen, opdat straks, als er in een kort tijdsbestek velen zullen re patriëren, de werkzaamheden in grote lijnen zullen zijn verdeeld en derhalve de ontvangst zal ver gemakkelijken. De voorzitter, de heer A. Timmermans, zette uit een dat het de plicht van de ge hele bevolking was om voor een waardige ontvangst te zorgen en iedere terugkerende soldaat een gelijkwaadig cadeau aan te bie den. Uitvoerig werd van gedach ten gewisseld over het financiële vraagstuk, dat hieraan verbonden zit, en voorstellen werden gedaan om naast de te houden collecten enkele nevenacties te organiseren zoals dansavonden of een loterij, hetgeen de volle belangstelling had van het comité. Nadat alle punten tot ieders bevrediging af gewerkt waren, sloot de voorz.t- ter deze bijeenkomst. Kerkvoogd. De heer G. Schipper werd ge kozen tot kerkvoogd der Ned. Herv. Kerk alhier. Bazar Chr. Bewaarschool. De bazar, gehouden ten bate der Chr. Bewaarschool, die ge houden werd van 24 t.m. 26 No vember in Het Wapen van Am sterdam, behoort weer tot het verleden. Er heerste een gezel lige drukte, vooral Donderdag, toen de bazar geopend werd door een muzikale rondgang der fan fare, trok veel bezoek naar Het Wapen, zodat er al gauw een drukte heerste bij de verschillende stands, die er op wees dat „men" het voortbestaan der „bewaar school" op prijs stelde. Vrijdag was het minder druk. maar Za terdag vormde wel het hoocite- punt, zodat de helpsters en hel pers handen te kort kwamen om allen vlug te bedienen. Eindcij fers ziin nog niet bekend, maar we geloven dat deze bazar het bestuur der school aardiq oo weg geholnen heeft het benodigde be drag biieen te brenaen. dank zij de spontane medewerking van practisch de gehele gemeente en zeer velen daar buiten. St. Nicolaas. St. Nicolaas bracht Zaterdag middag een bezoek aan Heusden. Na aankomst in de haven ging het per paard, begeleid door het bestuur der beide Middenstands verenigingen en omstuwd door duizenden kinderen, naar het ge meentehuis. waar Zijn Doorluch tige Hoogheid ontvangen werd door de burgemeester van Heus den. Hierna volode een riitoer door Heusden, welke opgeluisterd werd door pittige marsen van de „Heusdense Fanfare". De zwarte knechten van de Sint hadden het druk met het strooien van peper noten en een tweetal stouters gingen in de zak. Woensdagmid dag is de jeugd van Heusden uit genodigd in de zaal van Het Wa pen v.n Amsterdam, waar hun een St. Nicolaasfeest wordt aan geboden. Met deze intocht van de Sint werd de Winkelweek, welke gehouden wordt van 26 Nov. tot en met 5 Dec. geopend. Aan deze winkelweek is een zeer orioinele attractie verbonden. Bij aankoop voor een bedrag van 2.50 krijgt elke koper een bon, die in een gesloten zakje zit en waarvoor men, indien zii een der letters be vat. gevormd door 't woord Heus den, een bedrag aan geld uitbe taald kriiqt tot een totaal bedrag aan geldprijzen van 700.—. Het is dus zaak om zoveel mogelijk Wapentjes van Heusden zien te bemachtigen, hetgeen men be reikt door zoveel mogelijk in Heusden te kopen. de zaal van de Chr. Volksbond gehouden bazar ten bate van de Kleuterschool trok weer veel be langstelling. Er werden weer goe de zaken gemaakt en van de ver schillende attracties werd druk gebruik gemaakt; vele gelukkigen gingen weer met mooie prijzen huiswaarts. Terug uit Indië. In verband met de terugkeer uit Indië van wachtmeester J. v. Schuppen, die vermoedelijk a.s Zaterdag in de ouderlijke woning zal terugkeren, heeft zich in de buurt reeds een comité gevormd om hem op feestelijke wijze te ontvangen. Bazar Kleuterschool. De j.l. Zaterdag andermaal in Nooit Gedacht. De Postduivenvereniging Nooit Gedacht, aan dé Hogevaart al hier, houdt op Donderdag 1 Dec. een ledenvergadering. Aller opkomst gewenst. Koninklijke onderscheiding voor 58-jarige trouwe dienst. Toon van Beek gedecoreerd. Bij K. B. is aan onze dorpsge noot, de heer Antonie van Beek, de Eere-medaille in zilver ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau toegekend. Deze onderscheiding is, we zouden kunnen zeggen, een Ko ninklijke beloning voor de voor beeldige, plichtsgetrouwe wijze, waarop van Beek meer dan een halve eeuw de belangen van de N.V. Adrianus Oerlemans en Zn. fourage- en bouwmaterialenhan- del te Vrijhoeve-Capelle (Labbe- gat) heeft behartigd, op verschil lend terrein en in velerlei func ties. Gedurende de 58 jaren, wel ke hij bij de N.V. werkzaam is geweest, heeft hij zich veler vriendschap en vertrouwen ge wonnen, niet alleen van hen, waarmee hij dagelijks op het werk in aanraking kwam, doch ook van zijn patroons, en in deze hal ve eeuw heeft hij veel en belang rijk werk voor de N.V. verricht. In intieme familiekring werd de Koninklijke onderscheiding j.l. Vrijdagmorgen in tegenwoordig heid van de heer Ah. Oerlemans Jzn., de oudste firmant, (de heer L. P. Oerlemans' Szn. kon door ziekte de plechtigheid niet bijwo nen), ten huize van de heer van Beek, door de burgemeester, de Edelachtbare Heer Smit, uitge reikt. Zijn Edelachtbare begon met te zeggen, dat hij voor de familie yan Beek en in het bijzonder voor van Beek een prettige mededeling had en wel de tijding, dat het H. M. Koningin Juliana behaagd had van Beek in verband met het feit, dat hij gedurende 58 jaren de belangen van de N.V. Adr. Oerlemans en Zn. fourage- en bouwmaterialenhandel op voor beeldige wijze had voorgestaan, de Ere-medaille in zilver van de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. De burgemeester felici teerde van Beek en zijn familie met deze hoge onderscheiding, er op wijzende, dat dit de eerste me daille in zilver was, welke aan een ingezetene van Sprang-Ca- pelle is toegekend. Ónder het uitspreken van de hoop, dat deze onderscheiding door van Beek nog vele jaren gedragen moge worden, hechtte de burgemeester de medaille op de borst van de gedecoreerde. Namens de N.V. voerde de heer Ah. Oerlemans het woord, die zijn oud-meesterknecht felici teerde met de toegekende Konin klijke onderscheiding en hem dank bracht voor zijn trouwe plichts betrachting tijdens zijn 58-jarige diensttijd bij de N.V., en voor het vele werk. dat hij op verschil lend terrein voor de N.V. heeft verricht. Als blijk van erkentelijk heid hiervoor bood spreker een cadeau onder couvert aan. De jongste zoon van de gede coreerde sprak een slotwoord, waarbij hij allereerst dank bracht aan H.M. Koningin Juliana voor de verleende onderscheiding ën vervolgens aan de Edelachtbare Heer Burgemeester en de heer Oerlemans voor de tot zijn va der en familie gerichte gelukwen sen bij de uitreiking van deze on derscheiding. Velen zullen dezer dagen de gedecoreerde hun gelukwensen komen aanbieden en ook wij wil len hierbij niet achterwege blij ven en hopen, dat deze hoge on derscheiding de borst van deze trouwe oudgediende nog tal van jaren moge sieren. Herbenoeming kerkvoogd. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. gemeente aan de Loonsedijk is herbenoemd de heer B. Maijers, die deze benoeming Heeft aange nomen. Mannenvereniging. De Ned. Herv. Mannenvereni ging „Filologus" houdt Woens dagavond kwart voor acht in de consistoriekamer van de Herv. Kerk een ledenvergadering, waar op een bespreking zal plaats heb ben over het onderwerp Mattheus 7, welk onderwerp zal worden ingeleid door de heer J. Mande- makers. Verkiezing notabelen. De stemming ter verkiezing van een tweetal notabelen der Ned. VELO WAALWIJK, Grotestraat 140 Telef 200. Herv. gemeente aan de Loonse- j dijk, wegens periodieke aftreding van de heren N. de Rooij en A. Wijnands, zal a.s. Donderdag avond tussen 7 en 8 uur plaats hebben in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk aldaar. St. Nicolaasfeest. Met de leerlingen van de Ko ningin Julianaschool zal het St. Nicolaasfeest dit jaar a.s. Zater dagnamiddag gevierd worden. In tegenstelling met de laatste twee jaren zal het kinderfeest dit jaar weer in de school worden gehou den. Voor de Zending. De jonge dames van de Ned. Herv. Meisjesvereniging Bidt en Werkt, welke momenteel een rondgang door de gemeente ma ken voor het verkrijgen van gif ten voor de te houden verkoop dag ten bate van de Zending hebben wel succes. Zeer veel in gezetenen steunen dit voorberei dende werk door 't schenken van een geldelijke bijdrage of het toe zeggen van een gift in natura. Gemeenteraad. De Raad der gemeente Raams- donk kwam j.l. Zaterdagavond in openbare vergadering bijeen, ter behandeling van de volgende agenda 1. Ingekomen stukken en me dedelingen. 2. Voorstel met ontwerp-be- sluiten I. a. tot wijziging van de naam „Burgerlijk Armbestuur" in Ge meentelijke instelling voor Maat schappelijk hulpbetoon. b. tot vaststelling van een re glement voor de gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon. II. tot vaststelling van een verordening betreffende de ge meentelijke dienst voor sociale zorg. III. tot het verlenen van eer vol ontslag aan de secretaris- boekhouder van het burgerlijk armbestuur met ingang van 1 Ja nuari 1950. 3. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot wijziging van de veror dening regelende de salariëring van het personeel in dienst der gemeente. 4. Ontwerp-besluiten strekken de tot a. het vaststellen der vergoe ding, bedoeld in art. 101 der la ger onderwijswet 1920, over het jaar 1948; b. bepaling der over dat jaar voor vergoeding in aanmerking komende werkelijke kosten. 5. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot het aangaan van kas geldleningen over 1950 bij door burgemeester en wethouders bij afzonderlijk besluit aan te wijzen personen en instellingen. 6. Voorstel met ontwerp-be sluiten tot het aangaan van reke ning-courant-overeenkomsten voor het jaar 1950. 7. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot het beschikbaar stellen van een crediet voor onderzoek naar de mogelijkheid voor mijn- gas-verstrekking in de gemeente. 8. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot het opnieuw vaststellen van een verordening op de hef fing van een straatbelasting. 9. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot heffing van 150 opeen- ten op de hoofdsom der perso nele belasting voor het belasting jaar 1950/1951. 10. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot 4e wijziging van de ver ordening op de heffing van keur lonen in de gemeente Raamsdonk. 11. Voorstel met ontwerp besluit tot aanvulling van de ver ordening regelende de vergoeding van rechten voor het gebruik der centrale noodslachtplaats. 12. Voorstel met ontwerp-be- sluit tot aankoop van een schuur van het R.K. Kerkbestuur O. L. Vrouw Hemelvaart te Raams donksveer en tot het beschikbaar stellen van een crediet voor ver bouwing der schuur. 13. Goedkeuring van de le wijziging van de begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1949. 14. Ontwerp-besluiten tot wij ziging van de gemeente-begroting dienst 1949. (Verslag volgend nummer). Winkelweek. De 7e Raamsdonksveerse Win kelweek is ingeluid. Vrijdagavond 8 uur is een grootscheepse actie ingezet. En hoe De Kon. Har monie verleende haar medewer king en op de muzikale tonen van dit gezelschap werd 'n rond gang gemaakt door onze plaats. Burgemeester Prinssen sprak de deelnemers vanaf het bordes van het gemeentehuis toe. Hij noemde het een gelukkige gedachte om juist nu zo n actie in te zetten. De middenstander ziet meestal in zijn collega een concurrent. Daar om verheugde het spr. zo, dat de gezamenlijke middenstanders de handen ineen hebben geslagen. De tijd dat men alles kwijt kon, is voorbij, nu komt het er op aan om kwaliteit te leveren tegen een redelijke prijs. Ook het publiek moet er van doordrongen worden dat ook zij gebaat zijn met het kopen in eigen plaats in het be drijf van de middenstander. Hij hoopte dat deze winkelactie een stimulans moge zijn hiertoe. Tot slot wenste burg. Prinssen de ne ringdoenden en de kopers met de ze grootscheepse actie veel suc ces toe. De voorzitter van de Midden standsactie, de heer G. Nollen, dankte hierop de burgemeester voor zijn hartelijke woorden. Aan deze woorden is verder niets toe te voegen. Hij hoopte dat de vruchten die deze actie zal ople veren. van blijvende duur mogen zijn. Hiermede was de R.W.W. ge opend. De opbrengst hiervan komt ten goede aan het plaatse lijk t.b.c.-fonds. Schitterende prij zen zijn reeds in het vooruitzicht gesteld. Degene, die in de periode van 25 Nov. tot en met 6 Dec. voor 1.koopt, ontvangt een gratis lot. Ook de jeugd kan volop mee doen. Deze moeten de letters op sporen, welke bij de deelnemers in de etalage hangen en hiervan een slagzin vrmen. De deelname is uitermate groot en bedraagt 82 deelnemers. Zeer zeker zal de winkelweek een groot succes wor den. Duitse kinderen. Een zevental Duitse kinderen zijn dezer dagen in onze plaats gearriveerd om gedurende drie maanden wat aan te sterken. Zij zijn afkomstig uit het Ruhrgebied. Klein Artis. Dit is de naam van een mu seumschip, dat momenteel voor enige dagen in de haven ligplaats heeft gekozen. Er is een verza meling dieren, alsmede natuur- en praehistorische verzamelingen. De scholen hebben ook reeds een be zoek gebracht. Het is ook zeer interessant voor de groteren. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Waal wijk op Donderdag 1 Dec. '49 om 7.30 uur ten gemeentehui ze. Punten van behandeling: 1. Vaststelling van de notulen der vorige twee vergade ringen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel tot intrekking raadsbesluit van 27 Jan. '49 nr. 3, tot wijziging der be groting 1949 (bouw bad huis). 4. Voorstel tot het beschik baar stellen van gelden overeenkomstig artikel 72 der lager onderwijswet aan het bestuur der Christelijke School te v.m. Besoijen voor het herstellen van schoolmeubelen. 5. Voorstel tot het beschik baar stellen van gelden overeenkomstig art. 72 der lager onderwijswet aan het R.K. Kerkbestuur van de H. Johannes de Dooper te Waalwijk voor 't aanbren gen van veranderingen aan de centrale verwarming van de St. Petrusscholen. 6. Voorstel tot het vaststellen van het voorschot op de vergoeding ingevolge art. 101 der lager onderwijswet voor de R.K. U.L.O.-school in de St. Antoniusparochie, voor 't tijdvak van 1 Sept. t.m. 31 December 1949. 7. Voorstel tot het uitlenen van kasgeld. 8. Voorstel tot wijziging der verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelas ting. 9. Voorstel tot aanvaarding van een strookje grond van de P.N.E.M. 10. Voorstel tot aankoop van woonhuizen. 11. Voorstel tot verkoop bouw terrein aan de Burgem. Smeelelaan aan H. J. Blok Jr. 13. Voorstel inzake verstrek king van gemeentehypo theek voor particuliere woningbouw. 14. Voorstel tot wijziging der begroting 1949. 15. Aanbieding gemeente- en bedrijfsbegrotingen voor 1950. OFFICIëEL BEZOEK VAN ST. NICOLAAS. Na jaren hebben we weer eens een echt, goed georgani seerd openbaar bezoek van St. Nicolaas aan onze gemeen te gehad, waarvoor de Jonge Katholieke Middenstand al le lof toekomt en waarvoor deze vereniging terecht de medewerking van de burge meester, Waalwijks Belang, de Stationschef, de harmonie St Crispijn, de Rijvereniging „Prinses Irene" e.m.a. had in geroepen en verkregen. En ondanks het druilerige weer, waren Zondagmiddag honderden vaders en moeders met hun kinderen op het Sta tionplein aanwezig, toen met de trein van 10 minuten voor drie St. Nicolaas met z'n knechten uit de richting Rot terdam arriveerde, begroet door het bestuur der K.J.M.V. en in de Stationshal ontvan gen met de vrolijke tonen der harmonie „St. Crispijn", die een aardige potpourri van St. Nicolaas-liedjes ten gehore bracht. Toen de H. Man uit 't gebauw kwam, werd hij har telijk toegejuicht door de en thousiaste jeugd. St. Nicolaas en de beide Pietermannen be stegen hun rossinant en voor afgegaan door ruiters van „Prinses Irene" en de harmo nie,, gevolgd door een wagen voor de geschenken en om stuwd door collecterende Jon ge Middenstanders en de jeugd, ging het door een deel der gemeente, om dan half vier op het Raadhuisplein te arriveren, waar de burge meester, omhangen met ambtstekens, en de voorzitter en secretaris van W.B. de stoet opwachtten. De burgemeester sprak een hartelijke begroetingsrede uit en dankte St. Nicolaas voor de eer dat hij de gemeente Waal wijk voor een officiéél bezoek had uitgekozen, wees er op dat de toestand nog steeds zorgelijk was en dat de ver langlijstjes en de geschenken nog wel wat soberder zullen zijn dan in normale tijden. Moesten we thans nog zin gen „daar komt de stoomtrein aan", hij hoopte dat St. Ni colaas eens naar Waalwijk zal kunnen opstomen, zonder ge vaar in het slik te blijven vastzitten. Als hij van een verlanglijstje sprak, mocht hij, wat de gemeente betreft, nog wel eens wijzen op de grote woningnood en hoopte dat Z.H. zijn grote invloed zal willen aanwenden om de meer dan sobere toewijzing van bouwvolume voor 1950, waar mee misschien een 10-tal wo ningen kunnen worden ge bouwd, uitgebreid te krijgen. Hij wenste de Sint tenslotte een aangename rit door de gemeente en verzocht de jeugd een Sinterklaasliedje te zin gen, waaraan spontaan vol daan werd. St. Nicolaas sprak toen een hartelijk dankwoord voor de prachtige ontvangst en tot al len die hieraan hadden mee gewerkt; hij beloofde de Waal wijkse jeugd goed te zullen bedenken, wees op fouten der jeugd als baldadigheid bij de nieuwe straten en gebouwen, het lichten van putdeksels enz., bepleitte de eenheid in de sportbeweging, wees op hetgeen in Waalwijk op ver schillend gebied, vooral op 't terrein van Nijverheids-on derwijs juist voor de jeugd

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5