DE LHNGSTBMT K WAALWÏK Waalwijkse en Langsiraatse Courant DRUNEN VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPEILE LIRGERIFKATOFN en SCHORTEBONT Tf Vergadering Boerenleenbank. KIEBOOM V V 1 iTJ DONDERDAG 15 DEC. 1949 Uitgever Waaiwljk.se Stoomdrukkerij ANTOON T1ELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO Wl HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 101 Ataionement 13 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prij9 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". (Vervolg van het le blad). Lezing door de heer P. Scheppers op de algemene vergadering van de Boerenleenbank Drunen Elshout. De heer Scheppers, inspecteur van de Centrale Coöperatieve Boerenleenbank sprak Zondag middag op de algemene vergade ring van de Boerenleenbank Dru- nen-Elshout. Het onderwerp van de heer Schepers was: de lopende rekening bij de Boerenleenbank en de belasting in verband met deze rekeningen. Spreker wilde in deze lezing aantonen, dat het goed en nut tig is voor elke boer om bij de bank een lopende rekening te ope nen. De spaarrekening, aldus spr., is geen lopende rekening, terwijl het nu in feite toch meestal zo is, dat als de boer overtollig geld ont vangt, hij 't daar naar toe brengt, om het er even later, als betalin gen moeten geschieden, weer al te halen. De spaarrekening moet spaarrekening blijven; een reke ning waarop men geld plaatst dat men voor langere tijd reserveert. Spr. behandelde dan de grote voordelen en gemakken van een lopende rekening. Alle betalingen, aldus spr., en alle ontvangsten van en voor het bedrijf over de lopende rekening, waarop men tevens noq tot zeker bedrag cre- diet kan krijgen. Spr. behandelde ook uitvoerig de betekenis van de voorschot-re keningen en de sociale taak van de bank in de zaken met de leden. Wat de belasting betrof, stelde spr. de boeren gerust, want de inspecteur komt toch wel te we ten wat de boer verdient. Op al deze zaken ging spreker zeer uitvoerig in en hij had een aandachtig gehoor. Ontwikkelingsavond. De K.A.B. aid. Drunen hield Maandag haar 5de vormings avond. Toen de voorzitter dhr. W. van Gorp, om half acht de vergadering opende was de zaal vrij goed bezet. Spreker van deze avond was de eerw. pater van den Yssel, met als onderwerp: ,,Ons gezin, de bedreigde veste". Op uitvoerige wijze behandelde spr. de betekenis van het gezin in onze huidige maatschappij en de verhoudingen in de maat schappij, waarbij het gezin zo nauw betrokken is. Met de be handeling van tal van actuele onderwerpen, zoals meisjes in de fabriek, opvoeding van de rijpere jeugd in onze hedendaagse maat schappij, woningbouw en volks huisvesting, ontspanning en vrije tijdsbesteding en vele andere, wist spr. geruime tijd zijn ge hoor te boeien. Ook de E.A. heer Burgemees ter Snels kwam deze avond nog bezoeken, mede met de bedoeling met de arbeiders even van ge dachten te wisselen over de vak opleiding. Drunen bezit een vakschool voor schoenmakers. De schoen makers van Drunen zonder vak school is iets wat practisch niet denkbaar is. Historisch is deze school met het vakleven van Dru nen gegroeid. En toch dreigt mo menteel de school wegens gebrek aan belangstelling en leerlingen weg te kwijnen. Het gemeentebe stuur wil nu proberen deze school nieuw leven in te blazen en wel door een machinaal gedeelte aan de school te verbinden. Maar het departement verleent daarvoor geen geld. Geen nood, in samen werking met de fabrikanten van Drunen zal deze school nu toch voor het machinale gedeelte kun nen worden ingericht. In de toe komst zal de drie-jarige cursus besluiten met een eindscholing machinaal werk; tevens zal voor jongens boven de 16 jaar een avondcursus worden gegeven in machinaal werk. Dit zijn de plan nen die al in een vergevorderd stadium verkeren en dit was het wat Burgemeester Snels even de arbeiders kwam vertellen. Spr. besprak in verband hiermede ook nog het grote nut van een goede vakopleiding wat door de aan wezigen ten volle werd beaamd. Over hetgeen Burgemeester Snels vertelde over de vakschool, hopen wij in de toekomst nog eens uitvoeriger terug te kunnen komen. Niet één, maar twee sprekers vulden dus deze 5de vormings avond, die weer bijzonder ge slaagd is. Fancy-fair bij Harm, de Volharding. Naar wij vernemen bestaan er momenteel plannen om de fancy- fair, die men in Oct. j.l. had wil len houden, maar die wegens ver bouwing moest worden uitgesteld, te houden in Januari a.s. Trekking loterij. A.s. Zondag 18 Dec. zal de trekking plaats vinden van de grote loterij georganiseerd door De Vredesduif. Uitvoering. De Gemengde Zangvereniging Zang en Vriendschap is voorne mens half Januari haar tweede winteruitvoering te geven met zang en toneel, voor donateurs en leden. De zang staat onder de be kwame leiding van de heer Th. Wilmont uit Waalwijk. Ook wordt door de leden van bovengenoemde vereniging het toneelstuk opgevoerd: „Achter de wolken schijnt toch de zon" van Kees Spierings, in drie bedrijven. Het beloven weer een paai mooie avonden te worden. Het toneel staat onder de be kwame leiding va nde heer Th. v. d. Wiel. Ook wordt publiek toegelaten. Wij hopen dat de avonden een druk bezoek mogen hebben, het zal in elk geval de moeite waard zijn. De juiste datums worden nog bekend gemaakt. Winkelweek. De winkelweek is te Vlijmen weer schitterend geslaagd, de ver wachtingen werden ver overtrof fen. Het comité maakt bij deze bekend dat vanaf 12 Dec. tot en met 17 Dec. de bonnen van de winkelweek moeten worden inge leverd in café v. d. Hout (den Braai). Volgens mededeling van het comité van actie zal half Ja nuari de showavond worden ge geven voor houders van kaarten van de ingeleverde bonnen. Aanstelling. Met ingang van 26 Nov- j.l. is onze dorpsgenoot G. J. v. Eijk in vaste dienst aangesteld als g. w. m. bij de P.T.T. Op weg naar huis. Onze dorpsgenoot de militair Jan Siegers, die als eerste van alle militairen naar Indonesië ver trok en daar 3 jaar en 3 maan den verbleef, is thans met de Kota Inten op weg naar huis. Behoudens onvoorziene omstan digheden wordt hij op 24 Dec. thuis verwacht. Het welkomstco mité, tesamen met de buurtvere niging is reeds nu in actie om Jar. een waardige ontvangst te be reiden. Begin van brand. Bij C. aan het Oosteinde alhier ontstond Maandagmorgen om streeks 11 uur een begin van brand in de keuken. De brand weer was spoedig ter plaatse en wist het vuur, dat snel om zich heen greep nog tijdia te blussen, zodat door het krachtdadig op treden de woning kon worden behouden, hoewel de keuken ge deeltelijk uitbrandde. Het echt paar C. liep bij het blussingswerl- zodaniqe brandwonden op, dat geneeskundige hulo van Dr. Win kelman moest worden ingeroepen Verkiezing notabelen. In het gebouw Elthato zal a.s. Zaterdagmiddag tussen 2 en 4 uur de stemming plaats hebben ter verkiezing van een drietal no tabelen der Ned. Herv. Gem. we gens periodieke aftreding van de heren J. P. Konings, P. Heurter en J. Pruijssers Jzn. Keurmeester Duiven-tentoonstelling. Op de a.s. Zaterdag 17 dezer in het café Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart te houden postduivententoonstelling door de postduivenvereniging De Lucht vaart zal de heer v. d. Brand, voorzitter van de afd. Midden- Brabant, als keurmeester optre den. Nulsavond te Waalwijk. Voor Sprang-Capelse leden loopt een bus. Het departement De Langstraat van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen belegt Donderdag 15 Dec. a.s. des avonds 8 uur in 't Hotel Verwiel te Waalwijk een Nutsavond. waarop de heer C. J. M. van der Hidde, secretaris van L. Smit en Co.'s Internatio nale Sleepdienst, een lezing zal houden over Nederlandse Zee slepers. Deze lezing zal met film beelden nader worden toegelicht. Aangezien zich een voldoend aantal personen hebben opgege ven. zal er voor de Nutsleden uit Sprang-Capelle die avond een bus lopen, welke te Sprang 's avonds kwart over 7 vertrekt, vervolgens om 7.20 uur bij het gemeentehuis. 7.25 aan het Bruggetje en om half acht bij de overweg van het station CapelleNieuwevaart is. Te 7.35 vertrekt de bus vanaf de brug in de Kom en om 7.35 uur van Labbegat. Bij de terugreis na afloop wordt dezelfde route gereden. competitiewedstrijd gespeeld. In café P. v. Eggelen speelde Nooit Volleerd B tegen Geen Verschil B. R.W.B.—HEUSDEN. Deze voor beide verenigingen zo belangrijke wedstrijd, in ver band met de bezetting van de bovenste en onderste plaats der ranglijst, verdient ongetwijfeld van 't sportminnend publiek van Waalwijk en omgeving grote be langstelling. Want ofschoon Heusden thans de rode lantaarndrager is, bete kent, dat niet dat de jongens van RWB in hen a.s. Zondag een gemakkelijke prooi zullen vinden, daar t spreekwoord zeer terecht zegt, dat een kat in t nauw soms rare sprongen kan maken, temeer nog daar het spel van Heusden heus niet zo slecht is. R.W.B.'ers houdt dit a.s. Zondag voor ogen en geef je allen wederom voorde volle honderd procent, want dan alleen is er succes te behalen. Om 12 uur staat de derby RWB 2RKC 2 op 't program ma. Dit zal voor de jongens van t 2e elftal een zware opgave worden, doch gezien het in deze competitie reeds behaalde succes tegen deze vereniging, is een gun stige uitslag voor onze reserves heus niet uitgesloten, mits er van het begin tot het einde hard ge werkt wordt. RWB ers, a.s. Zondag veel succes en laat ons hopen dat de punten na faire en sportieve strijd in Besoijen mogen blijven. Het publiek willen wij er nog op attent maken dat de wedstrij den om 12 en 2.30 uur aanvan gen en dat rijwielen gestald kun nen worden buiten 't terrein. KAATSHEUVEL. DESK-nieuws. Na enkele weken van rust gaat DESK het nog eens proberen «_-n wel tegen Zwaluw VFC uit Vught. We weten uit ondervin ding dat het in Vught gewoon lijk slecht kersen eten is voor on ze jongens, dus zijn we benieuwd wat het Zondag worden zal. Het is moeilijk een voorspelling te doen omtrent deze wedstrijd, aan gezien we totaal niet weten wel ke opstelling DESK in het veld ral b-enoen. De prestaties van De Zwaluw in dit seizoen zijn nu ook niet bepaald schitterend te noemen, zodat wc een gelijk opgaande strijd verwachten met alle mogelijkheden van dien. DESK 2 ontvangt thuis WSC 2. waarvan gewonnen kan wor den, als de wil aanwezig is om te winnen. Dus Dessers, denk aan ie nlicht. DESK 3 ontvangt om 12 uur Donaen 2 onder leiding van P. Stubbe. Het zal een zware op gaaf worden voor de Dessers, maar je weet nooit hoe een dub- behia rollen kan. DESK 4 gaat op bezoek bij Taxandria 3 en zal proberen weer een trapje hooer op He comoeti- tieladder te stenen. Wij zijn be nieuwd. Scheidsrechter J. v. d. Brn-V. DESK 5 aaat in Tilburq bij TAC 3 een bezoek brenoen en komen weer twee punten n'iker ternri. Scheidsrechte* J, Peeters. DESK 6 stnu't Uno Animo 3 met lene handen ferua naarTyon- onzand. M. Vrühoeven zal hiel de re-mels <urak houden. DESV 7 houdt zijn naam hoog door WSC 1 twee punten af te snoenen. staat voo* mn>i. l!iker ooaave, want zij zullen Rerfed-k i in eigen huis moeten gaan ^ecfrlfden. f")rrcv Q neernt het ook on te- npr\ 7 jn Waalwijk. Breng de vo'le buit mee. DESK 10 ontvangt White Bovs 1waar met veel moeite rij ke- "an te worden is. DF..SK 11 moet naar Wit Zwart 2. Zal dit. nou eens een overwinning worden, jongelui HAARSTEEG. Voetbalprogramma voor Zondag. Voor het le elftal van Haar steeg is Zondag a.s. weer een uit wedstrijd vastgesteld. De reis zal gaan naar Boxtel om daar dc strijd aan te binden tegen het sterke ODC, dat nog steeds een van de gegadigden is voor het zozeer begeerde kampioenschap. De thuiswedstrijd werd verloren en het zal Haarsteeg, mede door het feit dat er nog steeds enkele spelers op de ziekenlijst staan, niet meevallen om revanche te nemen en de punten zullen wel door de thuisclub worden vero verd. Het tweede elftal krijgt de re serves van ODC op bezoek. Ge zien de resultaten van het treffen tussen deze beide ploegen om de Tom Schröder-beker, waarbij zij met een gehandicapt elftal maar op het nippertje verloren, mogen wij a.s. Zondag toch zeker op 'n overwinning rekenen. WAALWIJK. NEDERL. BILJARTBOND. A.s. Zaterdag 17 December en Dinsdag 20 December worden in bet café van de wed. v. Crom- voirt twee zeer belangrijke bil jartwedstrijden gespeeld om het kampioenschap van Nederland. De biljartclub Nooit Volleerd komt Zaterdag uit tegen 't sterke Abattoir uit Tilburg en Dinsdag tegen K.N.K.. eveneens uit Til burg. waar de bekende biljarter Jan Franken in uitkomt, een van de beste klein-biljartspelers van Nederland. Voor de biljartliefhebbers twee zeer interessante wedstrijden. VLIJMEN. Biljartcompetitie 1949-1950. Deze week werd de zevende Nooit Volleerd B. C. v. d. Lee car. gem. h.s. 75 3.- 15 A. v. Eggelen 74 2.96 14 P. v. Eggelen 75 3.~ 12 P. v. Kuijk 86 3.44 15 M. Fitters 76 3.04 12 L. Vermeulen 89 3.56 14 Geen Verschil B. car. gem. h.s. Jan v, Kuijk 98 3.92 16 J. Kuijs 40 1.60 8 H. v. Overdijk 69 2.76 19 J. v. Beijnen 57 2.28 11 v. d. Heuvel 60 2.40 9 Hub. Boom 42 1.68 8 Café B. Oremans Poedelvrees B tegen OBK B. Poedelvrees B. A. Boelen car. gem. h.s. 103 4.12 17 A. v. Heivoort 47 1.88 7 L. Meesters 33 1.32 5 J. Parijs 31 1.24 5 Sj. v. d. Wiel 51 2.04 8 K. Herman 50 2— 9 OBK B. car. gem. h.s. Chr. de Jong 63 2.52 10 Jos Jansen 43 1.72 7 1 H. Merkx 81 3.24 9 A. Berkelmans 22 0.88 5 i P. v. Buul 36 1.44 8 i T. v. Eijk 52 2.08 9 Café PeijncnborgOBK A te gen Poedelvrees A. OBK A. car. gem. h.s. H. Peijnenborg 89 3.56 14 Jo v. Engelen 83 3.32 19 H. Mommersteeg 37 1.48 11 J. Siefeking 30 1.20 4 Ad Brok 27 1.08 5 P. v. Engelen 70 2.80 15 Poedelvrees A. car. gem. h.s. B. Oremans 83 3.32 12 Sjef v. Oers 58 2.32 15 J. Enschot 47 1.88 7 J. Verhunt 35 1.40 5 J. Beekmans 19 0.76 3 L. Westerlaken 71 2.84 10 Café.H. Boom Geen Verschil A tegen Nooit Volleerd B. Geen Verschil A. car. gem. h.s. Fr. v. d. Wiel 83 3.32 15 J. v. Bokhoven 56 2.26 7 H. Boom 45 1.80 7 Chr. Brok 15 0.60 3 B. v. Ruremonde 35 1.40 9 H. Boom, 31 1.24 9 Nooit Volleerd A. car. gem. h.s. N. v. Asperen 113 4.52 24 E. Pullen 107 4.28 15 M. Lammers 1.88 7.52 13 T. v. Esdonk 32 1.28 8 H. v. Kessel 31 1.24 11 L. v. Overdijk 51 2.04 7 Heren, denkt aan het bereke nen van het gemiddelde, dan heeft er verder niemand moeite mee. De verrassing van deze week was dat B. Oremans zijn eerste wedstrijd verloor, dit is in geen drie jaar gebeurd. H. Peij nenborg had de eer. HI kaatsheuvel „Groeten uit Hilversum". Klanken en stemmen van be kende radiofiguren dringen dage lijks door tot in de huiskamer. Menig luisteraar zou echter ook wel eens „in levende lijve" met zijn „radio-huisgenoten" kennis willen maken. De K.R.O. komt aan dit verlangen tegemoet met haar nieuwe winter-tournée „Groeten uit Hilversum". Onder dit motto worden U een serie prentbriefkaarten gezonden door bekende K.R.O. medewer kers. De namen van deze afzen ders staan borg voor een keurig verzorgd en smaakvol amuse- ments-programma. Het „Orkest Zonder Naam" o. 1. v. Ger de Roos, met medewer king van ,,De Drie Musketiers", zal U, bijgestaan door het trio Roland Wagter, Toby Rix en Dick Harris, een geheel nieuw programma presenteren. Dinsdag 20 December a.s. wordt Kaatsheuvel onder deze stapel K.R.O.-prentbriefkaarten bedolven. Heeft U reeds eerder van de K.R.O.-wintertournée's genoten, dan komt U dit jaar zeker weer! Heeft U nog nooit zon avond meegemaakt, benut dan deze keer de kans om ook op deze wijze kennis te maken met Uw K.R.O. Elders in dit blad vindt U een annonce met nadere gegevens. Katb- Volkspartij. De grote vergadering van de^ K.V.P. op Vrijdag 16 dezer in de Gildenbond belooft een groot succes te worden. Voor de spreek beurt van het Tweede Kamerlid Dr. de Kort bestaat grote belang stelling. Ook de bestuursverkie zing, een reeds maanden hangend probleem, belooft tot een goed re sultaat te komen. En dat een en ander dringend nodig is lijdt geen twijfel in deze veelbewogen tijd, nu er allerwege om een oplossing als 't ware wordt geschreeuwd. Voor ontelbare problemen is een goed gerichte, doelbewuste poli tiek noodzakelijk. Deze politiek behoort gesteund en gedragen te worden door een stevige en prin cipiële sterke organisatie van over tuigde mannen en vrouwen, die op politiek terrein weten wat zij willen en die tevens bereid zijn daarvoor de nodige offers te brengen. Goddank zijn er nog een be tekenend aantal goed willende kiezers, maar, en om hen gaat 't juist in de politiek, er is een gro te groep, die 't wel gelooft, en dat is niet goed. Hallo, mannen, worden jullie ook eens wakker en kom Vrijdagavond half 8 eens luisteren. Uw politieke overtuiging en daarmee geheel de K.V.P. zullen er mee gebaat zijn. De Advents-viering gaat niet door. Het Winterprogramma van de Culturele Kring „De Toren", meldde voor Zaterdag 17 Dec. a.s. een Advent-viering verzorgd door Rien Nout en Cees Griffoen, voordrachtkunstenaars, welke, jammer, geen doorgang kan vin den. Het bestuur van „De To ren" durfde het risico niet te aan vaarden, om, nu Maandag a.s. de K.R.O. in zijn wintertournee, aan Kaatsheuvel een bezoek brengt, wat ongetwijfeld een succes-avond wordt, juist daarvoor een uitvoe ring te organiseren, die vrij hoge kosten met zich brengt. Successen. Op de pluimveetentoonsteliing van Ornithophila te Utrecht be haalde de heer J. Tuerlinqs met zijn inzending Zw. Min. kr. drie lste en een 2de prijs en een 2e pr. met W.W.kr. Heemkunde voor „Wij Jongeren" De derde avond van „Wij Jon geren" was aam een zeer interes sant onderwerp gewijd. Pastoor Bink uit Alphen was de gast in het patronaat, waar opnieuw weer een sfeer van gezelligheid en saamhorigheid heerste, die dit jaar de „Wij Jongeren-avonden zo typisch karakteriseert. Direct na het openingswoord door de voorzitter van deze avond, kajotter Stokkermans, kreeg de spreker van de avond het woord. Pastoor Bink begon met een stukje geschiedenis. Hij besprak de verschillende tijdperken in de volkenkunde en haar ontwikkeling, speciaal wat betreft de bewoners van onze streken, „onze voorva ders". Hij verklaarde hun systeem van huizenbouw en grafbouw, hun werktuigen en benodigdheden en wat hieromtrent reeds werd ge vonden en nog te vinden is. Zijn volle toewijding op dit terrein geeft spreker een vertrouwdheid met dit onderwerp, als leefde hij met die mensen samen. Hij weet belangstelling te wekken ook bij hen, wie dit terrein geheel on bekend en vreemd is. Aan het slot van zijn bespreking spoorde Pastoor Bink de jongens aan de geschiedenis van eigen plaats en omgeving te bestuderen wat lief de en aanhankelijkheid kweekt voor eigen millieu. Na de causerie van spreker bleven de jongens nog gezellig t verdere van de avond bijeen. K. W. A. De Kaatsheuvelse Winkeliers- Actie houdt op Donderdag 15 De cember in Euphonia zijn slotver gadering, waarin afrekening zal gegeven worden van de goed ge slaagde actie. Agenda. Donderdag 8 u. n.m. repetitie mannenkoor Bel Canto. Donderdag 8 u. n.m. slotver gadering K.W.A. in Euphonia. Vrijdag 7.30 u. n.m. Ledenver gadering K.V.P. zaal Gildenbond, spreker Dr. W. de Kort. Zaterdag 8 u. n.m. en Zondag 6 u. en 8.30 u. n.m. Apollo Theater „Colorado onder terreur" en „De laatste buiten post", toegang 14 jaar. Maandag 8 u. n.m. repetitie harmonie Apollo. Maandag 7.30 u. n.m. repetitie R.K. Par. Kerkkoor St. Jan. DE MOLEN. Gij „Couwenberg", eens trots der Vaart Nu gij er honderd jaren staat, -Wil ik enkele woorden aan U wijden, Voor gij misschien van ons gaat scheiden. Vijf jaar staat gij al te treuren, Wat zal er met U gaan gebeuren? Want door oorlogsgeweld in enkele dagen. Werd uw raderwerk stukgeslagen. Veel hebt ge rondom u zien gebeuren. Waar vele mensen nog om treuren; Heel de Vaart stortte ineen, Gij bleef staan, maar alleen. En in vele bange uren, Waren we veilig tussen uw muren; Zelfs tot in de hoogste nood Zorgdet gij voor ons daaglijks brood. Van welke hoek de wind ook waaide, Gij deedt uw plicht voor ons en draaide, Het past nu niet om feest te vieren, Zolang uw troosteloos beeld zo staat. Mc ar de Vaart zal 't u bewijzen Als gij in de nieuwe eeuw, In volle glorie moogt herrijzen; Want „Couwenberg", dat zijt gij waard. G. R. V., Kaatsheuvel. ZONDAGSDIENST 18 December 1949 Dr. Kolster. Apotheek: Geers. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 18 Dec. 1949 's Morgens 10.30 uur: Ds. Oskam, 's Avonds 6.30 uur: Ds. Baas. BRABANTS KAMERMUZIEK GEZELSCHAP. We hebben Dinsdagavond de kennismaking met de kern van het Brabants Orkest, die onder auspiciën van de Kunst kring in Musis Sacrum op- trad, kunnen hernieuwen. En die hernieuwde kennismaking was van onze kant zeer aan genaam. De musici van dit kleine ensemble, dat nu al geruime tijd doo>- onze provincie trekt, raken steeds beter en op elkaar inge speeld, waardoor ze een mooi, homogeen klankgeheel bereiken. Dit is wel één van de meest opvallende goede eigenschappen van dit orkest in wording, wat tevens een grote belofte inhoudt voor de toekomst. Maar bovendien weten deze mensen stuk voor stuk met hun instrument om te gaan, zodat ook hun indi vidueel spel tot een hoog peil komt. Voor de luisteraars heeft zo'n klein ensemble 't voordeel dat ze de kleur en het karakter van de verschil lende instrumenten leren kennen. Dit zal ongetwijfeld vruchten afwerpen als 't or kest eenmaal uitgebreid is. Het programma was deze keer werkelijk niet alledaags. Vooreerst genoot Waalwijk de for van een eerste uitvoering in Nederland. Deze aankon diging wekt altijd enige hui ver, maar de componist van de zes antieke dansen voor strijkkwintet leefde oo 't eind van de 17e eeuw. Dit werk van Leonardo Vinci is echter nu pas gebundeld verschenen. We kunnen ons voorstellen dat het Brabant Kamermu ziekgezelschap met veel ple zier musiceerde en voor de luisteraars is het altijd weel een genoegen om naar deze oude dansen te luisteren. Een beetje onwennig voelt men zich dan tegenover de suite voor fluit, hobo, clarinet, fagot en hoorn van Fernandez. Hoe wel ook ongeoefende oren geen al te groot geweld wordt aangedaan, lijken dergelijke werken vaak meer om het moeilijke gemaakt dan om 't mooie. De inleiding van de hoboïst, Evert van Tright. droeg er echter toe bij om enig inzicht te krijgen in de bouw van het stuk. Zo is het ook gemakkelijker te waar deren. Tenslotte werd 't Sep tet van Beethoven uitgevoerd, waarvan met ons waarschijn lijk velen het meest genoten hebben. Het was in dit werk dat het voortreffelijk'samen spel ons het meest opviel; een enkel vlekje vergeeft men dan gemakkelijk. Al met al zult U begrijpen dat we weer een buitenge- wone muziekavond hebben gehad. Toch schijnen velen ons niet te geloven als we dit schrijven. Want, het moet ons ook deze keer van het hart, de oudere generatie muziek liefhebbers liet weer lelijk verstek gaan. We hebben een ogenblik de vele jongelui die er - gelukkig! - waren, weg gedacht. Wat er dan aan ou deren, zelfs leden van de Kunstkring, overbleef, was eigenlijk beschamend. Het is onbegrijpelijk. Aan de toe gangsprijs kan het deze keer werkelijk niet gelegen heb ben. Het is jammer dat er zoveel zyn die het niet eens een keer proberen. Immers, behalve dat er veel schoons viel te genieten voor de lief hebbers, was het voor hen die de eerste keer met deze mu ziek kennis maakten, ook heel leerzaam. De heer Brederode was een helder inleider. Het is in ieder geval erg prettig

Echo van het Zuiden | 1949 | | pagina 5