DE L&NGSTHMT WAALWYK HAARSTEEG DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN CAPELLE RAAMSDONKSVEER SPRANG Hoe je't doet... met Mascotte gaat-ie goed! 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 2 JANUARI 1950 DE HEER A. HÖOIJMAYER VERLAAT DE B.B.A. Kroon' Waal- 15069 15090 een gezond financiëel beleid is voorshands dan ook nog geen sprake. Verder zijn daar de mogelijke gevolgen van de wnardevermin- cring van de gulden. Bij de sa menstelling van deze begroting is rekening gehouden met de huidige prijzen, bij welke, sommige na de devaluatie, reeds opgetreden prijs verhogingen evenwel al zijn ver werkt. De omvang van een mo gelijk verdere prijsstijging en het tempo, waarin deze zich eventu eel zal voltrekken, valt nog niet in cijfers uit te drukken. Dan is er nog de aanhangige en algemeen noodzakelijk geachte belastingherziening, waarbij ook betrokken is de voor de gemeente zeer belangrijke ondernemingsbe- lasting, terwijl wij ons verder wel degelijk moeten realiseren, dat op hogere belastingopbrengsten, voor het grootste gedeelte uit hoofde van achterstallige belastingen, zo als wij die tot heden hebben ge kend aan ondernemingsbelas ting b.v. mochten wij het vorig jaar ramen een opbrengst van 146.100.—, terwijl voor 1950 mag worden geraamd een op brengst van 233.400.— :n de naaste toekomst niet te reke nen is. Al met al reden genoeg om de verdere ontwikkeling van een en ander met volle aandacht te b.ij- ven volgen, om in staat te zijn tijdig de nodige maatregelen te treffen. Evenals het vorig jaar staat ook deze begroting nog gedeelte lijk in het teken van wederop bouw en het inhalen van achter stand op allerlei gebied, veroor zaakt door de jongste wereldoor log. En evenals toen bereiken u bij deze begroting weer voorstellen tot het beschikbaar stellen van gelden, benodigd voor het den van buitenqewone werken, welke dus ten laste van de kapitaal- d>"nst komen, tot een totaal be drag, alle van de dienst van Ge meentewerken, van 572.587.— (het vorig jaar 864.270.—) en met inbegrip van die van overige gemeentebedrijven en diensten tot een totaal bedrag van 708.82S (het vorig jaar 1.156.729.— Op bijlage 32, houdende een overzicht van deze buitengewone werkzaamheden, zien we dat bij post 527 der gemeentebegroting nog is uitgetrokken een bedrag van 500.— voor kosten van het uitbreidingsplan der gemeente. Door allerlei omstandigheden, onafhankelijk van onze wil, zijn wij tot heden nog niet in staat geweest u het plan in ontwerp aan te bieden. Thans wordt door de ontwerper van het plan even wel de laatste hand gelegd aan de daarbij behorende kaarten en te keningen en kunnen wij u de ver zekering geven u het plan in een uwer eerstvolgende vergaderingen te zullen aanbieden. Bij besluit nr. 1, wordt weder om een bedrag en wel 135.450 uitgetrokken voor de bouw van een badhuis op het daarvoor reeds gereserveerde terrein aan de Bernhardstraat de Noordzijde van die straat, voor zover eigen dom der gemeente, zal bij het ge reed komen van het badhuis dan geheel zijn afgebouwd. Zoals bekend, werd reeds het vorig jaar tot de bouw van een badhuis besloten, doch is het be trokken besluit op verzoek van de Ged. Staten toen ingetrokken, •ndat Wederopbouw" voor de juw daarvan geen bouwvolume beschikbaar kon stellen. Daar er bij uw raad en ook bij ons College inzake de stichting van een zodanige inrichting geen verschil van inzicht bestaat en wij beiden van de noodzakelijk heid overtuigd zijn en blijven, hebben wij thans weer de bouw van een badhuis op deze begro ting gebracht. Wij stellen er prijs op te verklaren dat wij al het mo- jgelijke zullen blijven doen om ge daan te krijgen dat in 1950 dit 'plan tot uitvoering kan worden «gebracht. Bij besluit nr. 2 is een bedrag uitgetrokken voor de bouw van een urinoir, te plaatsen op het Zuidoostelijk gedeelte van het -Vredesplein. Bij besluiten n{s. 4. 3 en 5 ;wordt voorgesteld de aanleg van Istraten, wegen en rioleringen en iwel a. de verbindingsstraat tussen (de Mr. v. Coothstr. en de Kerk- Cstraat, waarvan de kosten wor den geraamd op 70.035.—. r b. straten in de uitbreiding ten *Oosten van de Putstraat, kosten V 43.470.-. c c. strnataanleg langs de thans ■n aanbouw zijnde huizen aan Je •^Joordzijde van de Victoriestraat ju het uitbreidingsplan Stations straat—Putstraat 26.565.—. j De aanleg van de straat sub a is noodzakelijk voor beschikbaar stelling ter plaatse van bouwgron den voor villa- en betere midden- ditandswoningbouw, waaraan in s4eze gemeente momenteel nog een TvTij nijpend tekort bestaat, d De verdere bouw van woninq- cwetwoningen ten Oosten van de d?utstraat is niet mogelijk, als niet bot aanleg van de straten bedoeld d-inder b wordt overgegaan. Aan deze gemeente is voor sj950 slechts een bouwvolume toe- r( "wezen van 1602 M3. r(Door ons zijn echter reeds pogin gen ondernomen om dit volume jgiet het oog op de plaatselijke in- lelustrie verhoogd te krijgen. Niet- egenstaande het vrij groot aan- al woningen, na de oorlog in de- e gemeente reeds gebouwd of :og in aanbouw, blijft het wo- iingtekort hier nog steeds zeer jroot. Per 1 October j.l. becijfer den wij het absoluut woningtekort hier nog op 312. Het voornemen schijnt te bestaan, om met ingang van 1 Januari a.s. een soepelere regeling inzake de bouw van wo ningen in het leven te roepen. Als dat inderdaad het geval zou blijken te zijn en de particulieren. heidsschool, zulks In verband met de in de onmiddellijke nabijheid daarvan gelegen Ambachtsschool en de thans nog in aanbouw zijn de electrische apparaten fabriek van de N.V. Landis en Gyr aan het Vredesplein. Voor het Gasbedrijf is, behalve minder dan voorheen; afhankelijk de uitbreidingswerken, voortvloei zouden zijn van het aan de ge meente toegewezen bouwvolume, hopen wij, dat het particulier ini tiatief op dit terrein ook niet ach terwege zal blijven. Door de straataanleg, bedoeld onder c, zal de straataanleg in het uitbreidingsplan tussen de Stati onsstraat en de Putstraat volledig zijn beslag hebben gekregen en is de gemeente in het centrum van de plaats in het bezit gekomen van een aantrekkelijke uitbreiding die haar bekroning vindt in het ruime en voor allerlei doeleinden geschikte Vredesplein ende uit de aanleg van nieuwe straten enz., nog een bedrag van 5500.— uitgetrokken voor de bouw van een stenen gebouwtje voor de verwarmingsinstallatie van de gashouders en de verdere afwerking van de terreinen, vrij gekomen door de afbraak van ons oude gasproductiebedrijf. •De telescopering van de gas houder, waartoe het vorig jaar werd besloten, zal in de loop van Januari a.s. volledig haar beslag hebben gekregen. Het gereed ko men van dit werk zal een onge stoorde gasvoorziening, voor zo- vattende een vergroting van de pompinstaliatie door het bijplaat sen van een nieuw aggregaat voor ruw en ïein water. De kosten van deze met name genoemde uitbrei- Januari: ding vraagt een uitgaaf van 9.000.-. Bij het woningbedrijf zullen op het einde van het begrotingsjaar in exploitatie zijn 405 gewone en 36 noodwoningen, of in totaal 441 woningen. Het nadelig saldo van dit bedrijf, waarbij er reke- worden gedaan als bij de vorige een comité gevormd om de gere- teruggekeerde militairen. patrieerde een waardige ontvangst Biljart-competitie '49'50. Programma voor Woensdag 4 In café Peijnenborg: OBK B Nooit Volleerd A. In café P. v. Eggelen: Nooit Volleerd BGeen Verschil A. In café B. OremansPoedel vrees BOBK A. In café Boom: Geen Verschil B Poedelvrees A. Volledige uitslag Postdui- Bij besluit nr. 6 is uitgetrokken ver van ons afhankelijk, zeer ten een bedrag van 132.825.— voor het maken van een nieuwe ver keersweg ten Noorden van de Spoorbaan tussen de Besoijense- en de Baardwijksestraat en wel voor het gedeelte van die weg, dat gelegen is tussen de Putstraat en de Baardwijksestraat. Wan neer ook dit deel van de weg ge reed is, kan een zeer groot ge deelte van het doorgaand verkeer over deze weg plaats hebben ter ontlasting van het verkeer in de Grotestraat. Bij besluit nr. 7 is een bedrag van 10.920.— uitgetrokken voor aanlcg van een plantsoen langs de Burg. v. d. Klokkenlaan en de Floris V-laan. De aldaar gelegen z.g. spoor- sloten verkeren niet in een zoda nige staat, dat zij het aanzien van de gemeente verhogen. Nu de verkeersweg ter plaatse geheel ge reed gekomen is, willen wij, als de Spoorwegen daartoe hare me dewerking willen verlenen, ook dit gedeelte van de gemeente een beter aanzien trachten te geven en daar aanwezige waterpartijen in een betere staat brengen en een zodanige omlijsting geven, dat zij een passende aansluiting zullen vormen aan de reeds ten Oosten daarvan aanwezige plantsoenstro ken. Bij besluit nr. 8 wordt een be drag uitgetrokken van 71.400.- voor het uitbaggeren der Haven. Het is de bedoeling deze kosten, zoals gebruikelijk, te verdelen over 2 jaren, zodat de gewone dienst van deze begroting wordt belast met de helft daarvan of 35.700.-. De in een steeds sneller tempo toenemende aanslibbing van onze haven in de laatste jaren wel ke aanslibbing ook van een an dere structuur «chijnt te zijn dan vroeger plaatst ons voor een probleem, dat het treffen van ra dicale maatregelen ter oplossing van het havenvraagstuk op be trekkelijk korte termijn noodza kelijk maakt. Wij hebben deze thans in studie genomen en hopen u, zodra de daarmede verband houdende besprekingen met de betrokken deskundigen tot een bepaalde conclusie hebben geleid, hierover nader meer uitvoerige in lichtingen te kunnen verschaffen. Bij besluit nr. 9 wordt een be drag uitgetrokken van 6985. - voor verbetering van de daken van de percelen ,,'t Slot", gelegen aan de Oostzijde van het Raad huisplein, terwijl besluit nr. 10 betrekking heeft op beschikbaar stelling van een crediet van 2373.— voor noodzakelijk ge achte verbeteringen aan de Open bare School, welke eveneens geen uitstel kunnen dulden. Bij besluit nr. 11 wordt weder een bedrag van 71.400.— be schikbaar gesteld voor het opho gen van de Zomerdijkweg en het aanleggen van een industrieter rein ten Westen van de Haven. Dit werk, waarvoor de nodige rijksgoedkeuring reeds is verleend was ook al op de begroting voor 1949 uitgetrokken, doch aan dc uitvoering daarvan zijn wij dit jaar niet kunnen komen. Op de begroting van de dienst van Gemeentewerken is verder een bedrag van 42.600.— uit getrokken voor de aanschaffing van een nieuwe huisvuilauto en uniforme huisvuilemmers. De in gebruik zijnde vuilnis auto, welke al vóór de loatste oorlog is aangeschaft, vraagt zo veel onderhoud en reparatie, dat de vuilnisophaaldienst niet regel matig kan functionneren. Reeds nu moet met de huidige perso neelsbezetting, mede tengevolge van de toename van het aantal woningen, regelmatig in overuren worden gewerkt. Bij het gereed komen van de nog in aanbouw zijnde woningen in de uitbreiding ten Oosten van de Putstraat zou dit nog erger worden. Voor een behoorlijke regeling van deze dienst is de aanschaf fing van een meer moderne vuil nisauto en van daarbij behorende uniforme vuilnisemmers daarom noodzakelijk. Het ligt in de be doeling deze emnlers tegen een geringe jaarlijkse vergoeding, zijn de 1.— per emmer en per jaar, voor de inwoners beschikbaar te stellen. De verdere op bijlage 32 ver melde kapitaalsuitgaven hebben betrekking op de gemeente licht en waterleidingbedrijven. De voor het electriciteitsbedrijf uitgetrokken uitbreidingswerken omvatten mede het overbrengen van een gedeelte der bovengrond se aansluitingen op ondergrondse kabel en de bouw en verdere in- •ichting van een nieuw ondersta tion. Dit station is geprojecteerd in de Engelse straat, achter de woningen tegenover de Nijver- goede komen. Voor het waterbedrijf zijn de normale met de verdere uitbouw der gemeente verband houdende uitbreidingen geraamd, o.m. om- ning mede moet worden gehouden vententoonstelhng volgend num- dat voor de thans nog in aan- bouw zijnde woningen slechts over een gedeelte van het jaar 'n huur opbrengst is geraamd, bedraagt 126.618.27. In dit verlies wordt door het rijk een bijdrage verleend van 117.679.18, zodat van het nadelig saldo uiteindelijk ten laste der gemeente blijft 8.939.09. Voor de Vleeskeuringsdienst tenslotte is, mede als gevolg van de intussen verplicht gestelde keu ring ook van de z.g. huisslachtin gen, voor het eerst na een reeks van jaren, weer een sluitende be groting kunnen worden samenge steld. n.ersiavond K.A.V. Donderdagavond vierden de Katholieke Arbeidersvrouwen hun traditionele Kerstavond. En laten we direct getuigen: die viering was af. Zodra de dames in de zaal binnenkwa men werd hen een zakje bon bons overhandigd. Dan opende de voorzitster Mej. v. d. Krabben-Schoon- water de avond met 'n kort, pittig woordje van welkom en een paar klachten, o.a. dat voor een uitgeschreven cur sus de animo te gering was, en 'n openhartige aansporing tot eenheid „omdat wij alle maal vrouwen zijn, die elke dag moeten bidden: Geef ons heden ons dagelijks brood", of we nu het loonzakje per week of per maand krijgen. Met „een prettige avond allemaal" werd geopend, en kregen we een avond van to neel en muziek die, èn stem mig èn cultureel verantwoord was. Een paar maal werd ge- pauseerd voor het onmisbare „bakske", nu eens versierd met een gebakje en later nog eens met een stevige snede cake. Men kon aan alles mer ken dat de avond de vx-ouwen goed deed en volkomen in de smaak viel. Een compliment voor deze fijne organisatie. Geslaagd. Aan de R.K. School voor Maatschappelijk Werk te Am sterdam slaagde onze dorps- genote Mej. W. Schreurs voor het eind-examen en ontving het diploma voor maatschap pelijk werkster. Zij is de eerste uit Drunen die dit diploma behaalde. Wij wensen haar veel ge luk en hopen dat een goede oractijk haar ten deel mag vallen. Fancy Fair Missie-naaikring. De onlangs her-opgerichte Missie-naaikring heeft, naar wij vernemen, voor Zaterdag 7 en Zondag 8 Januari a.s. een fancy fair georganiseerd, die gehouden zal worden in de Gymnastiekzaal. De opening van deze fancy fair zal geschieden Zaterdag avond om 7 uur. De verkoop van loten gaat vlot. Op Maandag 9 Jan. a.s. zal in de Gymnastiekzaal de trekking plaats vinden. Concert. Naar wij vernemen zal het a capella koor Cantabile op 15 jan. a.s. zijn eerste concert ge ven voor zijn ere-leden en dona teurs. Vanwege de restauratie der zaal kon dit concert niet eerder door gang vinden. In tegenstelling met het vorig jaar zal dit concert al leen toegankelijk zijn voor ere leden en donateurs. Op het programma staan ge mengde koorwerken, mannenko ren, duo's en solo's, terwijl de di recteur de heer Jo Verhoeven en kele piano-werken zal uitvoeren. Wij wensen het genoemde zang koor veel succes met dit concert. T uinbouwverznigingzn. De tuinbouwvereniging van Drunen en Elshout kwam Vrij dag j.l. in algemene vergadering bijeen in café P. van Son. Het enige agenda-punt was een causerie van de ass. van de Rijks- tuinbouwconsulent de heer Vin- kelvleugel over de proefvelden van het afgelopen jaar. Parochie-statistiek van St. Joannes Evangelist. Na de gebruikelijke Nieuwjaars wensen ter gelegenheid van de jaarwisseling tot de parochianen n alle drie de H. Missen gericht, heeft de Zeereerw. heer Pastoor een overzicht gegeven van de pa rochiële aangelegenheden over '49. In het jaar 1949 werden 41 Doopsels toegediend. Huwelijken werden er 8 en elders 6 gesloten. Minder doden dan in 1948 zijn er te betreuren: 10 sterfgevallen de den zich voor, 7 volwassenen en 3 kinderen. Een verheugend feit was het te noemen dat er 4000 H. communies meer werden uit gereikt dan in 1948. Ook de kerk zelve heeft enige verfraaiing en verbetering onder gaan. Ten gerieve van de paro chianen zijn er 100 zitplaatsen bij gemaakt. Aan de zijbeuken in de kerk boven de biechtstoelen zijn gebrandschilderde ramen aange bracht. Aan de Martelarenkant 'n voorstelling van de H. Drie-een heid en aan de Lieve Vrouwekant een voorstelling van de H. Joan nes, Patroon der parochie en de H. Fredericus. Wat de zitplaat sen in de kerk betreft deze zijn in 1949 niet verpacht, maar een voorlopige regeling werd getrof fen dat men voor 0.10 per plaats kan gaan zitten waar men wil. Verder deelde de pastoor nog mede dat er nog met andere plan nen wordt rondgelopen, o.a. de bouw van een tehuis voor ouden van dagen en een nieuw parochie huis. Maar daar is veel geld voor nodig en wie zal dat betalen? Wie zet onder dit werk zijn stevige schouders? Parochiële Ontwikkelingsavond. 2 Jan. zal de 3e parochiële ont wikkelingsavond worden gegeven in de zaal van de Jongenscon gregatie. Als spreker zal deze avond op treden de Weled. gestr. heer van der Sanden, lid der Tweede Ka mer. Alle parochianen zijn van harte welkom, zowel vrouwen als mannen. Daar de heer v. d. San- den geen onbekende is voor Els- hout, wordt veel volk verwacht. Aanvang des avonds te 7 uur. Vergadering O.L.Vr. Schuts. Zondag a.s. 8 Jan. zullen de Gildebroeders van O.L. Vrouwe- Schuts in vergadering bijeen ko men in het Schutshuis van de Ge zusters Klerks. Aanvang der ver gadering na de Hoogmis. Naar vernomen wordt zal deze verga dering geconvoceerd worden. Met of zonder agenda? Jaarvergadering K.A.B. Elshout. De K.A.B. afd. Elshout is voor nemens om op Donderdag 19 Jan. hare jaarvergadering te houden. O.a. zullen dan ook de be stuursverkiezing aan de orde ko men. Aftredend zijn de heren A. v. d. Wiel en C. Pulles. Beide be stuursleden zijn herkiesbaar. Can- didatenlijsten in te dienen tot 9 Jan. a.s. bij de secretaris de heer J. de Kruif. Teeravond. Door de spaarders van de Ker mispot, gevestigd bij de heer M. v. Huiten alhier werd een feest avond georganiseerd, die op Don derdag 29 Dec. 1949 werd gehou den. Zeer genoegelijk en in on derling gezellig samenzijn is deze avond doorgebracht. Gewoontegetrouw deed de heer van Huiten zich van zijn beste zijde kennen en men liet zich een en ander goed smaken. Aloud gebruik. De Handboogschutterij Victoria alhier heeft met de jaarwisseling het z.g. koekhappen wederom ge vierd. Deze koek werd door de Gez. Klerks beschikbaar gesteld. Voor deze gelegenheid was eni ge versiering aangebracht. De overschot van de koek die niet werd opgegeten, evenals de versiering, werd onderling ver kocht. Deze opbrengst kwam ge heel ten goede aan de leden. Door de loyale medewerking van de Gezusters Klerks bleef men tot twee uur gezellig bijeen, om dan voldaan huiswaarts' te keren. Vrijwillige Brandweer. Dinsdagavond werd in café A. v. Vugt een aanvang gemaakt met de cursus voor de vrijwillige Brandweer. De opening geschied de door de heer Meenhorst uit- Breda. De cursus die 16 lessen bevat in theorie en praktijk, wordt ge geven door dhr. M. Vesters uit Den Bosch en gaat uit van hei Ministerie van Binnenlandse Za ken. De leden werden aange spoord alle lessen te volgen. De instructeur deelde mede dat bij verzuim van 4 lessen geen eind examen kan worden afgelegd. De eerste les had veel belangstelling. Vergadering. Woensdagavond werd in café L. Prinsen een vergadering ge houden voor de thuiskomst van soldaat J. v. d. Heijden. Er werd besloten in de buurt een huis-aan- huis-collecte te houden voor een cadeau. Dezelfde regeling zal Biljarten. Het nederlaagtournooi uitge schreven door de biljartclub Julia na werd Donderdagavond voort gezet met een wedstrijd tegen de biljartclub 't Arendje uit Den Bosch. Ditmaal was het weer een overwinning voor de gastheren. De gedetailleerde uitslagen wa ren: Juliana—'t Arendje: Joh. v.Halder—Schragen 32— 34 Th. Boelen—v. d. Broek 23— 22 H. v. d. HeijdenWels 1331 W. v.d. BrandtEndervoets 26— 19 Fr. v. LiemptScheepers 208 M. v. d. Wiel—Schippers 43— 9 Totaal 158—123 Met 200 punten in 10 stoten werd Schragen van de bezoeken de vereniging winnaar van de dagprijs op de barak, terwijl zijn clubgenoot V^els op de Vogelpik met 38 punten in 10 pijlen de prijs eveneens mee naar den Bosch nam. Jaarvergadering Varkensverz. De onderlinge varkensverzeke ring hield op Donderdag 29 De cember in café Vugts haar alge mene jaarvergadering. Na opening door de voorzitter en het lezen van presentielijst en notulen, werd rekening en verantwoording ge daan over het afgelopen boekjaar waaruit bleek dat de inkomsten bedroegen 3454.72 en de uit gaven 3079.85, zodat het boek jaar 1949 sloot met een batig sal do van 374.87. De aftredende bestuursleden A. Vugts, P. van Baardwijk en Jan Kok werden bij acclamatie herbe noemd. Zij aanvaardden weder om hun functie en dankten de le den voor het in hen gestelde ver trouwen. De varkens die moeten worden opgeruimd en nog voor de con sumptie geschikt zijn, worden verkocht aan A. v. d. Wilden berg voor 47 van de uit te be talen som. Van de rondvraag werd weinig gebruik gemaakt het geen zeer zeker bewijst dat het be stuur haar werkzaamheden tot ieders tevredenheid verricht. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter na dank aan de leden op de gebruikelijke wijze de vergadering. Lezing. Voor het onlangs ingestelde comité Haarsteeg's Belang sprak Vrijdgavond om 7 uur in het pa rochiehuis de componist en to neelschrijver dhr. Schelstraten uit Nijmegen. Ter verduidelijking zij hier nog even gememoreerd dat dit comité is ingesteld, niet om het stoffelijke van de mensen te behartigen, zoals de titel zou doen vermoeden, maar om de geeste lijken te assisteren om de gees telijke waarden van onze paro chianen in stand te houden en nog meer in het openbaar te doen uitgroeien. Het initiatief is daar toe uitgegaan van de Zeereerw. heer Pastoor Serrarens, die een groot voorstander is van het doen herleven van de kerkelijke litur gie onder .zijn parochianen en die zijn hele persoon inzet om dat doel te verwezenlijken. Daarom was de grote promotor voor dat zelfde doel, dhr. Schelstraten, uit genodigd om daarover een spreek beurt te komen houden en hij zette dan ook, na door Past. Serrarens welkom te zijn geheten, in een boeiend betoog van bijna ander half uur, de schoonheid van ons H. Geloof uiteen. Op een voor ieder zeer duidelijke wijze loonde spr. aan dat het, wil ons kostbaar bezit in de vorm van ons Katholiek Geloof voor ons be houden blijven en niet nog meer verloren gaan, het een gebiedende eis is dat alle mensen terugkeren tot het meer mee beleven van de openbare kerkdiensten,: dat de priester alleen de H. Mis moet opdragen is een gedachte die de mensen meer moeten gaan verla ten en zij moeten terugkeren tot 't mede doen aan alles waarin de Priester hen voorgaat, zoals dat in vroeger tijden het geval was. Duidelijk toonde spr. ook aan de schoonheid van de Gregori aanse kerkzang, die door allen medegezongen kan worden en waardoor allen de hele liturgie en de geheimen van de H. Mis meer zullen gaan begrijpen en waarde ren. Hij toonde ook enkele wegen aan, hoe het comité zijn werk zaamheden zou kunnen aanvan- te bereiden. Uitvoering. De Dilettantenvereniging Ge zelligheid alhier geeft Zaterdag 7 en Maandag 9 Januari a.s. in de zaal van de Chr. Volksbond een uitvoering. Voor deze gelegenheid werd door de vereniging ingestu deerd een blijspel in drie bedrij ven van Gerard Nielen: „Gebroe ders Kalkoen De vereniging heeft met dit stuk voor ditmaal een nummer gekozen dat de lachspieren van de bezoekers danig in beweging zal brengen, want het is een stuk vol von onschuldige grap pen en avonturen. De vereniging verwacht hier mede, evenals met haar vorige uitvoeringen ook het geval was, weer veel succes te hebben. filmavond over Java's Pracht en Praal, en 15 Dec. d.a.v. een le zing met film over Zeeslepers, staan de leden van het departe ment Langstraat van de Mij. tot Nut van 't Algemeen dit voorjaar nog een tweetal interessante avon den te wachten. Woensdag 18 Jan. e.k. in hotel Verwiel te Waalwijk een lezing over: Met fiets en tent naar de Oriënt, een relaas van een fiets tocht door Oosterse landen, o.a. door Palestina, en half Maart in de zaal van Cové-van der Haart aan de Nieuwevaart een K.L.M.- avond. Uitvoering Hallelujah. De Chr. gemengde zangvereni ging Hallelujah zal met medewer king van het Jeugdkoor Hallelu jah, onder leiding van de heer M. C. Rijken, Zaterdag 7 Jan. a.s. des avonds half acht in de Geref. Kerk aan het Bruggetje te Vrijh.- Capelle een uitvoering geven. Het met zorg samengestelde programma, dat een 15-tal num mers omvat, waaronder werken voor gemengd-, jeugd- en dames koor, alsmede een tweetal Alt- soli, „Dank sei dir Herr" van Handel en „Gebed van Fred, van Hiller, waarborgt liefhebbers van zang een paar genotvolle uren, zodat, evenals bij vorige uit voeringen, Hallelujah Zaterdag avond e.k. op een grote toeloop van belangstellenden zal kunnen rekenen. Voorjaarsprogramma Nut. Na de beide leerzame avonden lit najaar, n.l. 1 Nov. 1.1. een Toneeluitvoering. De toneelvereniging 't Clubke alhier geett op 5 en 7 Jan. telkens te halt 8 een toneeluitvoering. Voor het voetlicht zal gebracht worden Jane Eire, een toneelspel naar het beroemde boekwerk van Charlotte Bontë. De uitvoering wordt gegeven te R'veer in Re- hoboth, te R'dorp bij C. Nieu- wenhuizen. Wegvernieuwing. Momenteel wordt de Julianalaan terdege onderhanden genomen. De werkzaamheden welke worden verricht door de fa. v. d. Elshout en de Bont alhier, vorderen zeer snel. Zo zullen of zijn de sloten gedempt met de klei van de wal len aan de Kerkdijk, zodat ook daar de weg overzichtelijker wordt in de toekomst. Het weg dek wordt 6 m breed met er anast een rijwielpad aan weerskanten elk van 90 cm. Op de grasstro ken van 1.40 ieder, zullen aan plantingen komen. Verder is er plaats open voor trottoirs van 2 meter. Zoals de lezer hieruit kan opmaken, wordt dit werk een zeer belangrijke verbetering voor de bewoners dezer laan, doch vooral voor de vele weggebruikers door de Langstraat. gen. Na afloop volgde er een aan gename gedachtenwisseling en de gestelde vragen werden door spr. naar ieders tevredenheid beant woord. De Pastoor onderstreepte de uiteenzettingen en de gevoe lens van de spreker van deze avond, dankte hem voor de be reidwilligheid om over dat onder werp te komen spreken en sloot de bijeenkomst met de Chr. groet. Terug uit Indië. Deze week wordt alhier de mi litair van Tiqgelen, na een verblijf van enige jaren in Indië in zijn ouderlijke woning terug verwacht. Uit de buurt Kerkeinde heeft zich WESTELIJKE BALANS OVER 1949. Parochie St. Jan: Doopsels 140; Overledenen: volwassenen 33, kinderen 3; huwelijken 24; H. Communies 190.000. Parochie St. Antonius: Doopsels 72; Overledenen: volwassenen 13, kinderen 3; Huwelijken 16; H. Communies 96.000; Eerste communicanten 64; Plechtige Communicanten 61. Parochie St. Clemens: Doopsels 66; Overledenen: volwassenen 19, kinderen 2; Huwelijken 22; H. Communies 73.000; Eerste communicanten 52. Parochie. O. L. V. Onbevlekt Ontvangen Doopsels 36; Overledenen: volwassenen 11, kinderen 1; Huwelijken 9; H. Communies 32.000; Eerste Communican ten 32. PRIESTER-JUBILEA IN 1950. 9 Juni 1950 zal de Hoog eerwaarde Heer A. J. v. d. Brekel, Deken van het deke naat Waalwijk en pastoor van St. Jan te Kaatsheuvel, zijn gouden priesterfeest vieren. Op die datum zal de Zeer- eerwaarde Heer A. J. Verha gen, pastoor der parochie van St. Antonius alhier, zijn 40- jarig priesterschap herden ken. GESLAAGD. Bij het in October j.l. ge houden examen ter verkrij ging van het Staatspraktijk- diploma voor Handel en Ad ministratie, slaagde de heer P. van de Ven te Vlijmen. Geslaagde genoot zijn op leiding aan het Instituut voor Economisch Onderwijs te 's-Hertogenbosch, o.l.v.: H. Verhoef, accountant, lid Ned. Unie v. Acc. en F. A. van Tienhoven, accountant en leraar Boekhouden M.O., m.m.v. A. W. v. Delft, leraar M.O. Handelswetenschappen A. ACCOORD OVER LOONS VERHOGING IN DE SCHOENINDUSTRIE. De Federatie van Neder landse Schoenfabrikanten heeft aan de werkgevers in de schoenindustrie geadvi seerd met ingang van de eer ste loonweek van Januari de toegestane loonsverhoging van 5 procent reeds toe te pas sen voor de mannelijke werk nemers van 23 jaar en ouder, in dier voege, dat het basis uurloon met zes cent wordt verhoogd. In deze verhoging is dan de toeslag van 1. (de zgn. „Joekes-gulden") mede verwerkt. Over de lonen voor de vrouwen en die voor de man nelijke werknemers in de ho gere leeftijdsklassen beneden 23 jaar wordt nog overleg ge pleegd tussen genoemde fede ratie en de bedrijfsunie voor fabriekmatige bedrijven, be drijfstak schoenindustrie. EEN KRASSE JUBILARIS. Het zal niet vaak voorko men dat iemand, die pas op 54-jarige leeftijd bij een firma in dienst treedt, nog zijn zil veren dienstjubileum in die betrekking viert. De heer Max v. Mierlo in v.m. Baardwijk was tot zijn 54ste jaar „thuiswerker", waarna hij op de schoenfa briek der firma J. Vermeer in dienst kwam. Dat is van daag juist 25 jaar geleden. „Max" is inmiddels bijna 79 jaar geworden, doch is nog een buitengewoon kras man, die in vakbekwaamheid en arbeidsprestaties voor geen jongere kracht onderdoet en door zijn patroons zeer ge waardeerd wordt. Dat bleek vandaag wel bij zijn zilveren jubileum, toen hij op het kantoor hartelijk gecomplimenteerd werd en een mooi blijk van waarde ring ontving onder couvert en in de vorm van bloemen. Ook van de zijde van het personeel en van verschillen de andere zijden ondervond de krasse jubilaris veel be langstelling. ZILVEREN DIENSTJUBILEUM. Woensdag 4 Januari a.s. herdenkt de heer H. de Jong, chauffeur bij J. H. Sars' meel- handel alhier, de dag waarop hij voor 25 jaar bij deze fir ma in dienst trad. Het zal deze dienstvaardige en ook bij de afnemers zeer geziene chauffeur op zijn zilveren feest zeker niet aan belang stelling ontbreken. AANBESTEDING. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een magazijn voor de N.V. Stoomlederfa- Met ingang van 1 Januari werd de heer A. Hooijmaijer, inspecteur van de tractie der B.B.A. te 's-Bosch, gepension- neerd. De heer Hooijmaijer werd te Besoijen geboren en kwam reeds vroeg bij de Holl. Buurtspoorwegen in dienst, bij welk bedrijf zijn vader 't commando voerde van een der stoomboten. Hij was werkzaam te Drunen, eerst als arbeider, later als werkmeester, in welke hoeda nigheid hij een bekende fi guur was in Drunen, o.a. ver vulde hij de functie van be stuurslid der harmonie. Bij de opheffing van het bedrijf al daar werd hij overgeplaatst naar 's-Bosch als rayon-chef en promoveerde hij tot in specteur van tractie van West Brabant, in welke functie hij is gepensionneerd om van een welverdiende rust te genie ten. BRAND. Vrijdagavond is de leder- warenfabriek van de heer A. van Rijswijk in de Stations straat alhier gedeeltelijk door brand verwoest. Dank zij de spoedige hulp der fabrieks- brandweer van „De Kroon" en het krachtig optreden van de brandweer, die spoedig ter plaatse was en de gunstige windrichting bleef de brand beperkt tot de bovenverdie ping van deze fabriek en lie pen de belendende woningen geen brandschade op. Op de bovenverdieping, die geheel uitbrandde, bevond zich een zeer waardevolle voorraad leder en lederwaren. Hoewel de werkplaats bene den voor het vuur gespaard bleef, was de ravage en de aangerichte waterschade aan machines en verdere inventa ris zeer groot. Naar ruwe schatting beloopt de schade circa 30.000. De ondernemer was wel tegen brandschade, doch niet tegen bedrijfsschade verze kerd. In het belang van de onderneming en van haar 11 werknemers is het te hopen dat het pand weer spoedig |:al zijn hersteld of elders een beschikte ruimte zal worden 'gevonden om 't bedrijf voort te zetten. BILJARTBOND WAALWIJK EN OMSTREKEN Op de eerste plaats willen we even wijzen op de twee belang rijke wedstrijden welke heden avond gespeeld worden, n.l. in café J. Vrijhoeven tussen TOP 2 en 't Zwaantje, beiden afdelings- kaïnpioen in de 2e klasse B en A. Aan een voorspelling wagen we ons niet, omreden beide viertallen de laatste wedstrijden goed spel te zien hebben gegeven. Verder zullen in café L. Leijtens de af delingskampioenen der 3e klas A en B, Marijke 2 en Het Bandspel 3 elkaar bestrijden voor het klas sekampioenschap. Oik hier staan twee ongeveer gelijkwaardige te genstanders tegenover elkaar. Beide wedstrijden zullen de no dige belangstelling zeker trekken. Als dan volgende week de re turnwedstrijden gespeeld zijn van deze wedstrijden, resp, in café V Zwaantje van B. v. Boxtel en café Fr. v. Helvoirt, zal op Za terdag 14 Januari in de zaal van Fr. v. Helvoirt de prijzen, wissel bekers en diploma's, uitgereikt^ DUS BIJ UW SHAG DAT BLAUWE BOEKJE: MASCOTTE - VLOEI briek wijk. M. Kleijngeld, Waalwijk 14400 S. J. Pepping Zn., Kaatsheuvel 14480 G. Coppens, Waalwijk 14993 Fa. H. Maas, Waalwijk 15000 H. J. v. Huiten- v. Bladel, Waalwijk 15010 H. Wagemakers, Capelle J. Mahieu, Waalwijk W. v. d. Hammen, Waalwijk 15175 F. Couwenbergh, Waalwijk 15280 J. Molegraaf, 's Grev.-Capelle 15300 Fa. A. den Teuling Zn., Waalwijk 15468 M. Wijnands, Waalwijk 15478 Wed. L. Fitters, Waspik 15583 H. G. de Jong, Capelle f 16078 Fa. P. Kramer, Genderen 16666 H. J. van Heesch, Kaatsheuvel 16700 F. Schuurkes, Tilburg 16840 L. Kooien, Waalwijk 16852 De architect is A. v. Huiten te Waalwijk. EEN NIEUWE FEUILLETON. De thans lopende feuilleton nadert zijn einde en wij kon digen een prachtig nieuw ver volgverhaal aan dat in 't be gin van Januari een aanvang neemt. Het is getiteld: „De Chinese Papegaai" van Earl Derr Big- gers en vertaald door P. Oreille. Het is een roman, die elk lezer van het begin tot het eind zal boeien. worden voor alle klassekampioe nen van dit seizoen, alsmede aan de hoogste seriespelers. Denken de aangesloten vereni gingen aan de opgave voor deel name aan de persoonlijke kampi oenschappen? Deze zullen op Za terdag en Maandaeg 21 en 23 Januari een aanvang nemen. De inschrijving hiervoor sluit onher roepelijk 10 Januari a.s. Wij vertrouwen dat de secre tarissen van een en ander goede nota zullen nemen en sporen alle biljartliefhebbers aan hedenavond eens bij een der bovengenoemde wedstrijden aanwezig te zijn. SCHEIDSRECHTERS- CURSUS. Nu de Kerstvacantie weer voorbij is, wordt a.s. Donder dag 5 Jan. de cursus weer voortgezet. Wij verwachten alle deelne mers weer om 7.30 uur in Zaal Thalia, zoals men weet voor een zeer belangrijke avond. SCHEIDSRECHTERSBAL Traditiegetrouw houdt de Scheidsrechtersvereen. Groep Langstraat a.s. Zaterdag 7 Ja nuari weer haar jaarlijks Bal in zaal Thalia voor hare le den, donateurs en genodigden met hunne dames. Door verschillende zaken lieden zijn weer prachtige prijzen disponibel gesteld om onder de aanwezigen een gra tis verloting te houden. De dansmuziek wordt dit maal verzorgd door het wel bekende orkest Melody Band dat van 7 tot 11 uurer de stemming wel in zal weten te houden. EEN LATE OF EEN VROEGE? Twee kinderen van Mahieu uit de Stationsstraat toonden ons Vrijdag een mooie vlinder die zij zo juist hadden gevan gen. Voor lente-bode - is het diertje nog wel wat vroeg!

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2