j Wijde Wereld] Waalwijkse en Langstraatse Courant JiaKdüi wexke.*,. UIT DE 1 Mao Tse Toeng en de wereld De Schoenindustrie in Kaatsheuvel als hulpmiddel van bestaan tussen de twee Wereldoorlogen. VRIJDAG 6 JANUARI 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VAN HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 3 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Hard werken is het parool. Hard werken om uit de schulden te geraken en om de consumptie op peil te kunnen houden. Het doet een beetje wonderlijk aan, dat alle regerings- en industrie- instanties thans nog weer eens zo hameren op dat harder werken. Als een mens door omstandig heden verarmd is, in schulden is geraakt en moeite heeft om zich het allernodigste te kunnen aan schaffen, dan weet iedere huis vader en moeder, dat er meer en harder gewerkt moet worden om wat meer inkomsten te kunnen verkrijgen. En vanaf de bevrij ding verkeert ons land nu al in die situatie van verarmd te zijn en dus hard te moeten werken om de achterstand weer een beetje te kunnen inhalen. Het is ook al wel eens eerder door regeringsinstanties verkon digd, maar dat waren loze woor den van theoretici, want er werd niets- gedaan om dat harder en meer werken dan ook dienover eenkomstig te belonen. Integen deel, de belastingen schenen er op gericht te zijn om ervoor te zorgen dat vooral niemand boven zijn eenmaal vastgesteld inko- menspeil zou komen. Dat mocht niet vanwege de nivellering; het was blijkbaar niet sociaal om meer te verdienen dan iemands normale dagelijkse werk toestond. Zo gauw men door extra werk daar beduidend bovenuit kwam, dan zorgde de progressieve be lasting voor een dergelijke ver mindering van deze extra inkom sten, dat het geen' loon naar wer ken meer mocht heten en velen dan liever maar van de extra in spanning afzagen. Duidelijker dan iets anders, heeft de te sterke progressiviteit der inkomstenbelasting wel aan getoond, dat theoretici deze soci ale belastingwetgeving hebben opgesteld, ongetwijfeld uit goede sociale (en socialistische) over wegingen, doch te weinig door wrocht van inzicht in de mense lijke psyche. Dat is ook niet iets wat men met de economische en andere wetenschappen mee inge geven krijgt, doch wat men uit de practijk moet ervaren en waar voor vaak generaties nodig zijn om dit in een mens te veranke ren. En wanneer men dit (nog) niet in zich heeft en toch zijn goede sociale bedoelingen wil doordrijven, dan blijft er vaak niet anders over dan een zekere dictatoriale houding om tot het doel te geraken, met veronacht zaming van invloeden die niet in hetzelfde tempo meewerken. Het is dit wat wij in de laatste jaren ervaren hebben. Slechts dank zij de koppigheid van ons volkskarakter, heeft men zich bij de vaak moeilijke bepalingen neer gelegd en doorgewerkt, om er zich toch weer bovenop te wer ken met wat dan overbleef. Nu, mede door de devaluatie, de prijsstijgingen toch niet zijn tegen te houden en de loontrek- kenden met grond tot eisen van loonsverhoging konden komen, nu moet de regering wel een grotere werkprestatie helpen bevorderen, omdat we anders binnen korte tijd in een volledige deflatie te recht zullen zijn gekomen. Dan zouden de prijs- en loonsverho gingen niet meer te stuiten zijn en zou de schuld van het land steeds meerdere milliarden gaan aanwij zen. En omdat we hier toch altijd nog in een vrij land leven, waar de werkers niet door terreur ge dwongen kunnen worden om dat gene te doen wat de regering noodzakelijk acht, daarom moet dit langs de al-menselijke weg van de beloning gevonden worden. De mens zal in het algemeen niet meer en harder werken als dat niet ook een grotere beloning meebrengt dan de normale in spanning verschaft. Zo worden dan nu plannen overwogen om overwerk-uren be lastingvrij te maken. Maar daar naast zal dan toch ook de inkom stenbelasting herzien moeten wor den, om het ook de zelfstandige werkgever mogelijk te maken een extra inspanning in gelijke mate beloond te zien als van de werknemer. Helaas lijken ons de toezeggingen van regeringszijde omtrent een en ander nog vrij Vaag, en zal men nog moeten af wachten wat er van terecht komt. De facultatieve loonsverhoging zal intussen in de meeste bedrij ven reeds ingevoerd worden en dus reeds direct gaan knagen aan ons nationale inkomen. De gro tere werkcapaciteit zal hier niet bij ten achter mogen blijven, wil len wij intussen niet reeds meer verarmen ondanks meer inkomen van velen. De te behouden beloning hier voor voor iedere werker, zal dan ook bekend moeten zijn en wij wachten nog op de definitieve re geling hiervan. Moge de regering dan beseffen dat de cost nu een maal voor de baet uitgaat en de grotere soepelheid der belastin gen spoedig weten door te voe ren. H. v. W. De leider der Chinese communisten, Mao Tse Toeng, is enige weken geleden in Moskou aangekomen om met de regering van de Sovjet-Unie besprekingen te voeren over versterking van het vriendschapsverdrag dat in 1945 door de regering van Tsjang Kai Sjek en de Sovjet-Unie werd gesloten en over de onderteke ning van een handelsverdrag. Dit verklaarde Mao in een vraagesprek met 't Russische Nieuwsbureau Tass. Hij zei ook dat de militaire toestand in China zich goed ontwikkel de en dat de communistische partij en de centrale volksre gering nu zouden overgaan tot de vreedzame economische opbouw. Ondanks het feit, dat Mao in Moskou een vriendschaps verdrag kwam sluiten, is de vriendschap blijkbaar toch niet zo dik aan als het een goed vazal betaamt. De Chi nese communisten hebben na melijk zelf heel wat gepres teerd en zullen er wel niet zo veel voor voelen om zich zon der meer aan Stalin te onder werpen. Zij durven Mao de gelijke van Stalin te noemen. Dat konden de heren in Mos kou natuurlijk niet op zich laten zitten en prompt wer den de Chinezen op 'n vrien delijke manier op hun vingers getikt, dat ze er aan moesten denken, dat alle goeds van Stalin kwam. En zo onder handelt Mao al een paar we ken, maar wat het uiteinde lijk resultaat zal zijn, kunnen we maar het best afwachten. Voor nog meer problemen stellen de Chinese communis ten de wereld. Engeland en Amerika voeren tegenover hen zelfs een verschillende politiek. Engeland staat op 't punt om hun regering in Pe king te erkennen en de Ame rikanen beginnen er blijkbaar wel wat voor te voelen om de nationalisten te helpen bij de verdediging van Formosa. Een verzoek daartoe heeft de nationalistische regering op 23 December gedaan door middel van haar ambassadeur in Washington. Op de Ameri kaanse regering wordt nu van verschillende zijden druk uit geoefend om daadwerkelijke steun te verlenen, omdat For mosa volgens tal van senato ren en afgevaardigden een onderdeel is van de Ameri kaanse verdedigingsgordel, die vanaf 't Amerikaanse vas teland over de Stille Oceaan naar de Chinese kust loopt. Een andere moeilijkheid,die acuut begint te worden, is die van China's positie in de Vei ligheidsraad. Met ingang van dit jaar is de nationalistische afgevaardigde aan de beurt om voorzitter te zijn, maar hij zal het niet gemakkelijk heb ben. Van de leden van de raad erkent de Sovjet-Unie de na tionalistische afgevaardigde niet als vertegenwoordiger van China, Zuid-Slavië heeft voorgesteld om dr. Tsjang van zijn functie en zijn zetel te ontheffen en India heeft on langs de communistische rege ring erkend. Bovendien staat Engeland op het punt om dit te doen. Maar dr. Tsjang kan het veto uitspreken tegen zijn eigen uitsluiting. Als dan bo vendien nog Mao Tse Toeng een delegatie naar Lake Suc ces zendt, dan wordt de si tuatie in de „Veiligheidsraad" nog hopelozer. Dit zijn zo enkele proble men, die de communistische overwinning in China rond de jaarwisseling oproept. Prins Bernhard naar de West. Aan boord van 't vliegdek- schip „Karei Doorman" is Prins Bernhard Maandag met het smaldeel „Antillen" naar de West vertrokken om in Zuid-Amerika beter begrip te wekken voor ons land. De reis zal ongeveer vier maanden duren. De Prins werd in Rotter dam uitgeleide gedaan door H.M. de Koningin en z'n drie oudste dochtertjes, terwijl er een groot aantal autoriteiten aanwezig was om afscheid te nemen, o.a. een aantal minis ters, tde vertegenwoordigers van Suriname en Curasao en de ambassadeurs en gezanten van Canada, Argentinië, Bra zilië, Mexico en Venezuela. Australië en Indonesië. De Australische minister van Buitenlandse Zaken heeft al een bezoek gebracht aan Dja karta op doorreis naar Co lombo. Hij is ontvangen door president Sukarno en heeft besprekingen gevoerd, o.a. over handelsbetrekkingen tus sen Australië en Indonesië. Ten opzichte van Indonesië laten de Australiërs nu een ander geluid horen dan voor dat het onafhankelijk werd. Men is bang dat de grens van Australisch Nieuw-Gui- nea de feitelijke grens zal gaan vormen tussen de mil- lioenenbevolking van 't verre Oosten en de kleine blanke bevolking van Australië en Nieuw-Zeeland Men heeft 't blijkbaar toch niet zo heel erg veel op met de bruine broeders. De „Daily Mirror" in Sydney, die deze vrees heeft geuit, wijst wel op de noodzaak van goede betrek kingen tussen Australië en 't Verre Oosten, maar pleit ook voor een „openhartig, beslist en onherroepelijk standpunt van de Australische regering in zake de toekomstige ver houding tot 't Verre Oosten". Het blad acht het „in onze gevaarlijke positie" zelfs tijd geworden om de Verenigde Staten militaire en maritieme bases aan te bieden. Praag neemt Kerkarchief in beslag. In Praag zijn onlangs alle archieven van de Kerk in be slag genomen. De registratie van geboorten, overlijden en huwelijk werden door de z.g. Kerkwet tot een aangelegen heid van de staat gemaakt. De Bisschoppen hadden de Katholieke geestelijkheid op dracht gegeven de archieven niet vrijwillig uit handen te geven. Dr J. Relansky, die secre taris is geweest van president Benesj, is door de staatspolitie gearresteerd, hetgeen blijkt uit berichten, die uit Praag naar Wenen zijn gesmokkeld. Stop van Ternaaien wordt opgeheven. Op de buitengewone begro ting 1950 voor België is veer tig millioen franc uitgetrok ken voor het opheffen van de „stop van Ternaaien",het voor de binnenvaart practisch on bevaarbare kanaal van Ter naaien naar Maastricht, dat de verbinding had moeten on derhouden tussen het Albert- kanaal in België en de Maas. De totale uitgaven worden ge raamd op 250 millioen francs. Men wil het kanaal geschikt maken voor schepen tot twee duizend ton. Overleg tussen de Belgische en Nederlandse regering is reeds gaande. Gromyko beschuldigde Finland. De Sovjet-Unie is vorige week weer begonnen met in Finland te rommelen. Zater dag beschuldigde de onder minister van Buitenlandse Zaken de Finse regering er van, dat er nog driehonderd Russische oorlogsmisdadigers in Finland zoudep zitten. Dit zou strijdig zijn met het vre desverdrag, want deze perso nen moesten aan de de Sov- jet-Unie ter berechting wor den uitgeleverd. ^Het schijnt echter meer een 'stok te zijn die de Russen gevonden heb ben om de hond te slaan, want er zijn blijkbaar geen Sovjetburgers in Finland wier uitlevering geëist kan wor den. Men is dan ook van oordeel dat de Russische nota bedoeld zou zijn om invloed uit te oe fenen op de presidentsverkie zingen, die op 15 Januari in Finland iworden gehouden. Moskou zou een gespannen sfeer willen scheppen om daardoor de positie van com munisten en volksdemocraten te versterken. Na de presi dentsverkiezing treedt de re gering af en dan zouden de communisten misschien wil len proberen om weer in de regering te komen, waar ze in 1948 zijn uitgestoten. Bidault hield zich nog staande. Vijf weken heeft de Franse begroting moeten strijden in de Nationale Vergadering om de begroting voor 1950 goed gekeurd te krijgen. Maandag avond is het dan eindelijk ge beurd, waarvoor driemaal het vertrouwensvotum aan de or de kwam, waarbij de regering telkens met een kleine meer derheid zegevierde, n.l. met 300 tegen 296, 304 tegen 291 en 305 tegen 284 stemmen. Het kabinet-Bidault heeft hierdoor succes geboekt te genover de gecombineerde aanval van links (communis ten) en rechts en zélfs een deel van de radicaal-socialis ten, die toch in de regering zitten, maar waarvan 'n groep zich verzet tegen verhoogde belastingen. Nu moet de begroting nog goedgekeurd worden door de Raad van de Republiek. Deze heeft wel weinig macht, maar kan de begroting toch ver werpen met een absolute meerdex-heid. Gebeurt dit, dan moet Bidault in de Nationale Vergadering een absolute meerderheid zien te krijgen om het veto van de Raad te niet te doen. Geen der zes vertrouwensvota die de rege ring in de afgelopen weken heeft gesteld, leverde in de Nationale Vex-gadering een absolute meerderheid op. Met nog meer moeilijkhe den voor de boeg wankelt het kabinet van Bidault dus nog steeds. Rijkspersoneel ook 5 procent. De Ministerraad heeft be sloten aan de Kroon voor te stellen op het voetspoor van hetgeen ten aanzien van het personeel in het vrije bedrijf is geschied, aan het gehele rijkspersoneel dat op 1 Ja nuari 1950 23 jaar of ouder was een salarisverhoging toe te kennen van 5 percent, ter wijl van het 21e jaar af voor de ambtelijke functionarissen en een beperkt aantal groe pen der werklieden in rijks dienst een geleidelijke aan passing zal plaats vinden. Om het aan het rijksperso neel toekomende zo spoedig mogelijk te kunnen betalen, is in beginsel besloten dat over het eerste kwartaal de betaling zal geschieden in de vorm van een uitkering in eens. Het vliegongeval van Koos Vor ink. De Raad van de-Luchtvaai't heeft uitspraak g^y.aan in de zaak van het vliegongeval op 17 Januari 1949, waarbij Koos Vorrink ernstig we;$ gewond. De Raad concludeerde dat het ongeval in belangrijke mate het gevolg was van on voorzichtige navigatie door de piloot, dat de leiding der Aero-Holland onvoldoende waakzaam is geweest en dat de vlucht niet had mogen doorgaan onder de omstan digheden zoals die er waren. Het is de Raad onbegrijpe lijk dat de leiding van Aero- Holland tot het doen uitvoe ren van de onderhavige vlucht onder de bestaande omstandigheden heeft beslo ten. NIEUWJAARSREDE DIRECTEUR-GENERAAL DER P.T.T. Voor vertegenwoordigers van alle x*angen van het P.T. T.-personeel heeft de Direc teur-Generaal, de heer L. Neher, zijn Nieuwjaarsrede uitgesproken. Hij begon het het gehele personeel dank te brengen voor hetgeen het in het afgelopen jaar voor het bedrijf presteerde. Een goed beeld hiervan geeft het inmid dels verschenen boekje En kele cijfers en feiten over het dienstjaar 1949. Spx-ekende over de Souve- reiniteitsoverdracht aan Indo nesië wees de heer Neher op de rede van H. M. de Konin gin en verklaarde, dat in die geest hetP.T.T.-bedrijf op zijn gebied gaarne de volledige steun aan Indonesië zou ge ven, indien daarom wordt ge vraagd. Reeds werd een beroep op de Nederlandse P.T.T. gedaan voor het tot stand brengen van het telecommunicatiever keer met Nieuw-Guinea. Dit zal met alle kracht ter hand worden genomen en tot elke prijs tot een goed resultaat gebracht. Wat de financiële positie van 't bedrijf betreft, de Di recteur-Generaal noemde de ze niet erg rooskleurig. Hij verwacht voor 1950 veel moeilijkheden, die in de eer ste plaats zullen voortvloeien uit de gevolgen van de deva luatie. Het opvangen hiervan zal grote bedragen vorderen. O.m. zal een zekere regeling van de lonen en salarissen tot •stand moeten komen. Of ook voor het P.T.T.-pex-soneel tot een loonsverhoging van 5 zal worden overgegaan, is nog niet bekend. Ook zullen bij het aanschaffen van materiaal en apparatuur, voorzover de ze uit het buiteirland moeten worden betrokken, de gevol gen van de devaluatie wor den ondervonden. De middelen, waaruit deze hogere uitgaven zullen moe ten wox-den bestreden, zullen, zo enigszins mogelijk, niet in verdere tariefsverhogingen worden gevonden Ook niet in een bezuiniging in oude stijl. Het doel van P.T.T. is het publiek zo uitge breid mogelijke diensten te gen het laagst mogelijke ta rief te bieden onder de voor het personeel meest gunstige omstandigheden. Daarom zal de oplossing veeleer gezocht moeten wor den, niet in gejaagder wer ken, maar in doelmatiger werken, waarbij alle in het personeel aanwezige krachten op de juiste en meest effi ciënte wijze zullen worden gebruikt. zoveel fantasie-leer als Tilburg en 6 x zoveel als Dongen! Te Dongen wordt behalve boxrund. vooral mastbox, box calf en chroomleder verwerkt.' evenals te Tilburg." Waar Dr. van Delft nogal dik wijls Waalwijk naast Kaatsheuvel noemt, had hij moeten wijzen op de historische en geografische voordelen, welke het centrum van de Langstraat bezit boven het vroeger afgelegen Kaatsheuvel. Dat de industrie in Kaatsheuvel toch niettemin zo n hoog stand punt heeft bereikt, pleit voor het initiatief en de energie van zijn bevolking, welke vooral in tijden van depressie aan de dag treedt, een verschijnsel, waarop trou wens ook de schrijver met na druk wijst. Het arbeidsintensieve karakter van deze mensen kan echter het tekort aan een aan zienlijke kapitaal-reserve welke de ondernemingen in crisis-tijden boven water houdt, niet vergoe den. Het was voor een juist be grip van de ontwikkeling der Kaatsheuvelse industrie hoogst ge wenst geweest, dit nader te on derzoeken. Dr. van Delft schrijft wel op biz. XIII van de Inleiding: „De financiële structuur van de bedrijven en de rentabiliteit van het geïnvesteerde kapitaal moes ten wegens gebrek aan gegevens onbesproken blijven. Het ware het tuigleder naar veler vaar- ondoenlijk geweest deze achteraf dige handen. j van de Wel zeer versnipperde Vele ouden van dagen zullen J Kaatsheuvelse industrie te onder- ongetwijfeld nog met genoegen ZOcken, temeer, omdat de voor daaraan terugdenken, toen het j ons onderzoek belangrijkste onder- hun gegeven werd thuis zitten- nemingen de geliquideerde zijn." boekhouding in de patroonswin kels) was meestal uitgesloten, doordat de arbeidersvrouwen konden lezen noch schrijven" (blz. 60). Een dergelijke uitlating is te absurd om er nader op in te gaan. Om de toestand van 1900^- 1910 te tekenen, had schrijver ge bruik moeten maken van de vele publicaties, welke zijn verschenen bij gelegenheid van de Interna tionale Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk in 1925. Om een voorbeeld te noemen, in het extra-nummer van de „Echo" van 22 Aug. 1925 gaf wijlen Burgemeester v. Besouw van Kaatsheuvel zijn visie op de ontwikkeling van schoen- en le derindustrie en begon zijn artikel aldus „Tot v?bor een 30 tal jaren waren in deze gemeente uitslui tend handschoenmakerijen en hoorde men allerwege nog het hamergeklop op de traditionele kei, waardoor de nodige vast heid aan het zoolleder moest worden gegeven. Niet minder zijn uit die tijd nog bekend de els met zijn pikdraad, de hol blok en het likhout als onmis bare hulpmiddelen bij het fa briceren van de handwerk schoen en het vervormen van Dr. L. G. A. M. VAN DELFT scheiden vermogen te doen. Om een voorbeeld te noemen Men krijgt geen juist en volledig beeld van het veroordelenswaardige systeem van de gedwongen win kelnering, wanneer men alleen gebruik maakt van het Rapport Staalman, van de Directie van den Arbeid, dat in 1911 in Den Haag is verschenen, en door Dr. van Delft in zijn proefschrift op bladzijde 60 in het kort wordt samengevat. Het zou ons te ver voeren, om dit zg. truck-systeem, dat in ver schillende streken van ons land en het buitenland bestond, hier Een uitvoerige wetenschappelij ke studie van de ontwikkeling der schoenindustrie in de Langstraat is nog niet verschenen en het is dus een verblijdend verschijnsel, dat een van de centra van deze streek, misschien wel het meest karakteristieke, het onderwerp van een economisch proefschrift is geworden. Dr. L. van Delft stond voor geen gemakkelijke taak: hij moest enerzijds zelfstan dig en met kennis en oordeel de verspreid liggende gegevens ver werken, anderzijds lieten de sta tistieken hem gedeeltelijk in de steek, omdat Kaatsheuvel geen eigen gemeente vormt, maar slechts één van de twee woonwij ken van de gemeente Loon-op- Zand, terwijl bovendien de dor pen Kaatsheuvel en Loon-op-Zand nogal in historie en karakter van elkaar verschillen. Ook wanneer wij rekening hou den met deze bijzondere moeilijk heden kunnen wij niet zeggen, dat deze wetenschappelijke studie ons geheel bevredigd heeft. De schrijver heeft op prijzenswaar dige wijze gebruik gemaakt van ambtelijke gegevens, met name van die van het Centraal Bureau van de Statistiek in Den Haag, en de wijze, waarop deze in de tekst zijn verwerkt, verdient alle waardering. Om die gegevens echter met kennis en oordeel te kunnen toelichten, had Dr. van Delft gebruik moeten maken van de vele artikelen over dit onder werp in kranten en vakbladen, en we denken hierbij vooral aan de Echo van het Zuiden en de uit gaven van de firma's Tielen te Waalwijk en Misset te Doetin- chem. We hebben reden om te veronderstellen, dat ook te wei nig contact is gezocht met dege nen, die de evolutie in de Lang- straatse schoenenfabricage per soonlijk hebben meegemaakt en deze vaak op een andere wijze belichten dan de ambtelijke be- Proefschrift Kath. Hogeschool 1949. Econ. nader te bespreken, maar wij me nen toch verplicht te zijn om te waarschuwen tegen eenzijdige be lichting en overdrijving. De actie tegen de gedwongen winkelnering begon in 1888, niet in N.-Bra- baiïi. maar in de veenkoloniale gebieden van Groningen en Dren te, waar de arbeiders vaak ver van school en kerk afwoonden, zodat de kinderen, speciaal de meisjes, geen school konden be zoeken, en er inderdaad daar on ontwikkelde vrouwen waren, die lezen noch schrijven konden en dus door de patroonsvrouwen tot het doen van ongemotiveerde in kopen werden aangezet. Aldus het Rapport over de Gedwongen winkelnering in de venen. In het desbetreffende Rapport over de schoenindustrie staat in hoofdstuk II, „dat tal van ar beidersvrouwen lezen noch schrij ven konden" en onwillekeurig vraagt men zich af, hebben de opstellers van dit officiële rapport een betrouwbare enquête gehou den onder de arbeidersvrouwen van Kaatsheuvel of zijn zij alleen afgegaan op horen-zeggen? In een dichtbewoond oord als Kaatsheu vel was anders dan in de veenstreken gelegenheid ge noeg om naar school te gaan. We kunnen niet aannemen, dat „tal van arbeidersvrouwen daar an- alphabeet waren". Dr. van Delft kleurt de situatie nog somberder: „Contróle (op de de hun arbeid te verrichten en daarmede ook van de „baks- kes" van moeder de vrouw te profiteren. Had deze arbeid ge bogen over de te fabriceren schoen zonder twijfel zijn hy giënische bezwaren, toch lag er voor menigeen een bekoorlijk heid in, die de stempel drukt op de gemoedelijkheid en huiselijk heid welke ons volk steeds heeft gesierd, (in nieuwe spel ling overgebracht). Wij hebben nog nergens een beter typerende l schets van de Brabantse huisin dustrie aangetroffen. De R. K. Werklieden-vereni ging te Kaatsheuvel heeft veel bij gedragen tot afschaffing van de gedwongen winkelnering in het bijzonder en tot verbetering van arbeids- en arbeiderstoestanden in het algemeen. We vinden dien aangaande in het proefschrift van Dr. van Delft bijna niets en ach ten dit een ernstige lacune in een sociaal-economische beschrijving. Evenmin vernemen we iets om trent de deelname van Kaatsheu velse fabrikanten aan de interna tionale tentoonstellingen van 1903 en 1925 te Waalwijk, mijlpalen in de geschiedenis van de Lang- straatse industrie. Die van 1925 wordt zelfs niet genoemd. Wan neer de schrijver de schoenindus trie in enkele voorname centra van de Langstraat vakkundig had willen karakteriseren, dan had hij zijn voordeel kunnen doen met een artikel in de Echo van begin Januari 1932, waarin de statis tieken van 1900 zijn verwerkt en de volgende alinea voorkwam: „Opmerkelijk is het, dat te Waalwijk verreweg de meeste meisjes (of vrouwen) werken: 572, tegen b.v. slechts 290 in Kaatsheuvel. Interessant is ook de statistiek van het verbruikte overleer, omdat dit ons een idee geeft van de soort schoe nen, welke in de verschillende industrie centra worden ver vaardigd. Waalwijk gebruikt bijna de helft van al het fantasie-leer (w.o. peau de suède), dat in ons land wordt verwerkt; het heeft ook de hoogste cijfers voor mastbox en boxcalf, voor chroomleer en lak, doch ver werkt bijna geen boxrund, box- java en wildbox. Kaatsheuvel verwerkt dit goedkopere leer vrij veel, doch legt zich ook steeds sterker toe op de ver werking van duurdere soorten, gebruikt bijna evenveel lakleer als Waalwijk en verwerkt 2 x Het wil ons echter voorkomen, dat wanneer de heer van Delft persoonlijk zijn voelhorens bij verschillende personen in de Langstraat had uitgestoken, hij nog wel het een en ander omtrent de vroegere financiële verhoudin gen vernomen zou hebben. Het karakter van een jonge in dustrie in een opkomende plaats brengt mee, dat er ook een intel lectuele achterstand is en dat de ze nog op onvoldoende wijze wordt aangevuld. Het aantal Kaatsheuvelse jongelui, dat mid delbaar of zelfs ulo-onderwijs ge niet, staat ver ten achteren bij dit van Waalwijk en is zelfs nog minder dan in het kleinere en meer agrarische Drunen. Hoeveel leerlingen uit Kaatsheuvel volgden de Rijks-» nu Middelbare Vak school in Waalwijk? Dr. van Delft spreekt er niet van; zegt wel dat in 1947 in Kaatsheuvel 198 jongens en 56 meisjes van 14 jaar en ouder onderwijs genoten, zon der mede te delen, welk onderwijs. Zijn b.v. seminaristen van het Missiehuis hierbij inbegrepen? Om objectief te zijn, willen we gaarne getuigen, dat dit proef schrift naast verschillende lacunes, ook vele interessante gegevens en uitvoerig statistisch materiaal be vat, waaruit duidelijk blijkt, dat de groei van de bevolking ten nauwste samenhangt met de op- of neergaande lijn in de conjunc tuur van de schoenindustrie, wat ook zijn grote bezwaren heeft. In het laatste Hoofdstuk van dit boek (m.L het beste), getiteld de Kaats heuvelse industrie als bron van welvaart, zegt de schrijver daar om terecht: „Voor het dorp Kaatsheuvel is het in elk geval van belang, dat het niet te een zijdig op de schoenindustrie ge oriënteerd blijft. Met een tweede conclusie kunnen wij ons ook geheel verenigen: „het is een landsbelang, dat de energie, welke in Kaatsheuvel gevonden wordt, niet verloren gaat." Wij zouden hieraan persoonlijk nog willen toevoegen: die onder nemingszin blijkt uit het moderne uiterlijk aspect van verschillende winkel- en andere bedrijven in de voornaamste straten van dit be trekkelijk nog jonge dorp en kwam 't vorig jaar op schitterende wijze voor de dag met de tentoonstelling „de Schoen", welke een openba ring was voor ieder, zelfs voor degenen, die de evolutie van de Kaatsheuvelse nijverheid van na bij hebben meegemaakt. Drs. G. J. DE VRIES. ZONDAGSDIENST. 8 Januari 1950 Dr. Kolster Apotheek Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 8 Januari 1950 's Morgens 10.30 uur Ds. Oskam (Doopbediening) 's Avonds 6,30 uur Ds. Baas R.K. H.B.S. TE WAALWIJK Het aantal leerlingen van de R.K. H.B.S. te Waalwijk bedroeg op 31 Dec. 195, ter wijl 54 meisjes de M.M.S. al hier bezochten, zodat 249 leerlingen op beiden inrich tingen voor middelbaar on derwijs waren geplaatst. Van deze 249 leerlingen waren af komstig uit Waalwijk 126, uit Drunen, 27, uit Loonopzand- Kaatsheuvel 25, uit Waspik 13, uit Geertruidenberg 13, uit Sprang-Capelle 9, uit Heus- den 9, uit Vlijmen 6, uit Eethen 5, uit Raamsdonk 5, uit Made 4, uit 's-Hertogen- bosch 3, uit St. Michielsgestel 2, uit Tilburg 1 en uit Menal- dumadeel (Fr.) 1. Van het totaal aantal leer lingen waren 226 Katholiek, 21 Protestant en 2 Israëliet. KON. ONDERSCHEIDING. De heer A. J. Hooijmayer, die, zoals we in ons vorig nummer meldden, de dienst der B.B.A. als chef van trac tie gaat verlaten, heeft van H. M. de Koningin de ere medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau, ontvangen. Toen de heer Hooijmayer

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1