WAALWYK Waalwijkse en Langsiraatse Courant W.TIMMERMANS ZONEN Credieten Rekening-Courant Deposito. KLEUTERONDERWIJS in Noord-Brabant Last van zenuwen? ai Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K MAANDAG 9 JANUARI 1949 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 4 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prUa 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT II KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Er is een rapport verschenen over het kleuteronderwijs in Noordbrabant, samengesteld door het Provinciaal Opbouworgaan „Noord-Brabant", door drs. A. Verdijk c.s. In de inleiding op dit rapport kan men lezen: „Zo dit rapport misschien een wat som ber beeld bij de lezer oproept, dan mogen wij hier met nadruk verklaren, dat het geenszins de bedoeling van de samenstellers is geweest, noch van degenen die hulp boden, om critiek uit te oefenen op dat gene, wat met zo veel toewijding, ijver, ja liefde onder vaak zeer moeilijke om standigheden en met beperkte middelen werd tot stand ge bracht." Inderdaad roept het rapport een wat somber beeld op, zacht uitgedrukt dan. Want doorloopt men het rapport en leest men er hoeveel nog aan het kleuter onderwijs ontbreekt, dan heeft men tenslotte werkelijk geen rooskleurige kijk meer op de zaak. Neem enkel dit maar: van de 377 scholen in Noordbrabant voldoet 8.2 aan alle normen die er gesteld worden en die zijn neus niet overdreven. Maar men denkt dan ook aan de toewijding, ijver en liefde waarmee men gewerkt heeft om al die scholen op te richten en in stand te houden, met geen of weinig subsidie, niet of heel laag gesalarieerd Allereerst echter kan men zich afvragen: is kleuteronderwijs wel noodzakelijk? Wanneer men dan bedenkt dat de kleuterschool zich bezighoudt met de kleintjes van 36 jaar, hen mogelijkheid ver schaft om te voldoen aan de be hoefte om door zintuigelijke waarneming zich begrippen eigen te maken, het waargenomene uit te beelden in spel en beweging, iets waartoe een kleuter thuis vaak door verschillende omstan digheden niet de kans heeft. Bovendien krijgt hij een sociale vorming door samenspel met kameraadjes van gelijke leef tijd. Daar komt met de na-oor- logse bekrompen huisvesting en het gebrek aan hulp voor de huis moeder nog bij, dat de kleine geen ruimte heeft thuis en de moeder geen tijd om zich met hem bezig te houden. Daarvoor zal de kleuterschool dus vaak een uitkomst zijn. Wat de huidige situatie van het kleuteronderwijs betreft, be halve de 8,2 der scholen die „volmaakt" zijn, waartoe die in Waspik en Dongen behoren, zijn er vele die slechts op een of twee punten niet voldoen aan de ge stelde eisen. Als het mogelijk zou zijn om aan die scholen deze ver beteringen aan te brengen dan zou het percentage goede kleu terscholen stijgen tot 45 van het totaal. Als voornaamste ge breken kan men noemen: te veel kinderen per leidster (meer dan 50), wat bij 64 der scholen voorkomtonvoldoende bewe gingsruimte per kind (minder dan 1,3 m2 vloeroppervlakte of een inhoud van 3,6 m3) (40 on voldoend sanitair (46,9%); totale onbevoegdheid van Hoofden der Kleuterscholen (26,2%) en to tale onbevoegdheid van leidsters (30 en kleuterscholen waar de leidsters een verouderde of in het geheel geen t.b.c. verklaring be zitten (28 Deze percentages zijn de gemiddelden voor Noord- Brabant. Voor gemeenten beneden de 30.000 inwoners moet men er rekening mee houden dat de si tuatie over het algemeen nog aan merkelijk ongunstiger is, want in de steden is de outillage vaak veel beter dan op het platteland. De grond van al deze gebre ken ligt eigenlijk in de financiën. Voor Noordbrabant kost het on derwijs zoals het nu is jaarlijks 1.150.000, waarvan slechts 360.000 wordt opgebracht door de gemeentelijke overheid, zodat dus 68 moet gedragen worden door particuliere instanties'. Re kent men echter dat een hoofd een salaris zou krijgen van 2000 per jaar, een leidster een salaris van 1600 en een helpster-cur siste 900, dan zou de post sa larissen alleen al jaarlijks 1.164.800 bedragen! Nu krijgt 35 in het geheel geen vergoe ding. Dan ontvangen 61 scholen of 23 nog geen subsidie. Ver gelijkt men de gemeentesubsidies in de verschillende provincies, dan bedraagt het gemiddelde subsidie bedrag in de provincie Noord- en Zuid-Holland 45.en in Nrd.- Brabant 7.Schoolgeld wordt er voor het Fröbelonderwijs ge middeld 0.25 a 0.35 per week betaald, voor het Montessori-on- derwijs 1.— a 1.50. Het kleu teronderwijs blijkt dus voor een zeer groot gedeelte op liefdadig heid te zijn aangewezen. Dit is dan ook de eerste con clusie die het rapport uit zijn on derzoek trekt. Maar daaraan kop pelt het vast: „Om te garanderen dat het kleuteronderwijs in de toekomst op een gezonde finan ciële basis zal kunnen steunen en tegelijkertijd aan bepaalde paeda- gogische en sociaal-hygiënische normen zal voldoen, zal een wet telijke regeling de meest doelma tige oplossing bieden". Deze wet telijke regeling zal dan een aan tal eisen moeten bevatten die kunnen gelden als voorwaarde voor rijkssubsidie. De gemeeavn dienen dan bij het vaststellen van subsidie rekening te houden met de wettelijke regeling, terwijl er bij onderling overleg mogelijkheid zou zijn tot groter uniformiteit in subsidiëring over de heie provin cie. Ook is er een intensiever contact nodig tussen de schoolbe sturen en de gemeentelijke auto riteiten om tot een verantwoorde subsidieregeling te komen en het is wellicht ook de enige weg om op korte termijn tenminste een be hoorlijke salarisregeling voor de leidsters te bereiken. Voor nieuw bouw en verbouw van kleuter scholen is het uiteraardwenselijk dat de schoolbesturen het advies inwinnen van de inspecteur van de Volksgezondheid en van de inspectie voor het Kleuteronder wijs, om daardoor foutieve inrich ting te voorkomen. Tenslotte merkt 't rapport nog op dat 38,7 van de kleuters tussen 4 en 6 jaar de kleuter school volgt, wat inhoudt dat ook uitbreiding noodzakelijk is. Maar men moet er rekening mee hou den dat dit aantal in de komende jaren zeer waarschijnlijk niet voortdurend zal stijgen. Enfin, minister Rutten heeft een wettelijke regeling van het Kleuteronderwijs voor dit jaar op zijn program staan en men zal toch wel mogen verwachten dat hij met de uitgebrachte rapporten (over alle provincies) rekening zal houden. Ondertussen zouden de gemeentebesturen misschien toch wel goed doen om zich de huidige situatie eens aan te trek ken. Hoe het moet leert Waspik en het kleuteronderwijs is toch wel belangrijk genoeg om er de nodige aandacht aan te schenken. ONDERWIJS TENTOONSTELLING VOOR DE SCHOENINDUSTRIE BH 111 ii u-..i .iL. I Er bestaat in ons land een stichting „Onderwijstentoonstel lingen", die zich ten doel stelt door het beschikbaar stellen van kleine reizende tentoonstellingen de Nederlandse schooljeugd in al gemene zin een duidelijk en over zichtelijk beeld te geven van de arbeid en de producten van ver schillende Nederlandse industrie- en. De reeds vervaardigde en in omloop zijnde tentoonstellingen - we noemen „Van Schaap tot De ken", „De Wollen Draad" en „De Tapijt-Industrie" - behandelen een bepaald fabricageproces van de grondstoffen tot aan het eind product. Op een vier- tot zestal tentoonstellingstafels wordt de leerlingen door middel van zeer mooie en duidelijke tekeningen en een keur van grondstoffen, half fabrikaten en werktuigen een unieke gelegenheid gegeven, om door aanschouwing kennis te ma ken met een Nederlandse tak van Nijverheid. Thans komt de Ned.« Schoen industrie aan de beurt. De voor bereiding van de onderwijs-ten- toonstelling is in volle gang en in Februari hoopt men daarmee ge reed te zijn en als eerste plaats waar deze expositie komt, is Waalwijk, 't centrum der Ned. schoenindustrie, uitgekozen. Deze tentoonstelling zal in de 2e helft van Februari alhier ge houden worden, vermoedelijk in een der lokalen der nieuwe Nij verheidsschool, en door de bur gemeester officieel geopend wor den en een paar weken hier blij ven, zodat scholen e.a. uit plaats en omgeving volop gelegenheid krijgen deze te bezoeken. Het is een didactische tentoon stelling voor de jeugd, weergeven de de geschiedenis van de schoen vanaf de jongste tijden, bijzon heden over plaatsen en streken waar 't vak werd beoefend, het fabricage-proces, de verschillende systemen als good-year, mackay, flexible, ago, californius enz., al les wordt in beeld gebracht, of zal in natura aanwezig zijn en door deskundigen worden verklaard. Wij geloven dat dit een zeer interessante tentoonstelling belooft te zijn, vooral van belang, om bij de jeugd wat meer belangstelling te trekken voor het schoenenvak en de beoefening daarvan in de toekomst. POLITIE. Met ingang van 1 Februari a.s. is de heer F. H. Marcelis, thans agent van politie te Doetinchem, benoemd tot agent van politie te Waalwijk. KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. Op Vrijdag 27 Januari zal „Co- media" de derde toneelavond van de „Kring" verzorgen. Opgevoerd wordt het Ierse blijspel: „De Held van het Westen" van John M. Synge, vertaling van de Vlaam se letterkundige Karei Jonckheere. Medespelenden o.a. Henk Rig- ters, John Golau, Louis Hensen, Magda Janssen, Jan Apon, Bob Verstraete e.m.a. OPHEFFING VAN ENKELE SPOORLIJNEN. De Utrechtse redacteur van de Maasbode schrijft dat de Ned. Spoorwegen verschillende lijnen zal opheffen, waar de bezetting van de treinen zó gering is, dat het reizigersvervoer daar econo misch niet verantwoord is. Deze lijnen zijn verspreid over 't hele land. Het slot van 't bericht luidt Dc z.g. „halve-zolen-lijn" door de Langstraat van Den Bosch naar Lage-Zwaluwe zal echter gehandhaafd blijven." Gelukkig, mogen we zeggen, al weten we dat ook de bezetting op deze lijn niet groot is. Dit vindt o.i. in hoofdzaak z'n oorzaak in de zeer geringe treinenloop, maar vooral de slechte tijden waarop ze lopen TERUGKERENDE MILITAIREN. Met het troepentransportschip „Asturia" dat op 12 Januari in Rotterdam wordt verwacht zullen uit Waalwijk en omgeving repa triëren uit Indonesië Korp. P. C. Heesbeen, Min. Loeffstraat 3, Waalwijk. Sold. H. van Dongen, le Zei- ne 60, Waalwijk. Sold. J. P. H. Akkermans, Gast huisstraat 48, Kaatsheuvel. Sold. M. J. Boelaars, Grote Kerkstraat 71, Raamsdonksveer. Korp. P. G. M. Couwenberg, Stationsstraat 19, Kaatsheuvel. Sold. H. A. v. d. Schans, Nieuwstraat D 163, Sprang-Capelle. De passagierslijst ligt op ons bureau ter inzage. HARMONIE „ST. JAN". De harmonie St. Jan zal op Zondag en Maandag 15 en 16 Januari hare donateurs een bij zondere toneeluitvoering aanbie den, verzorgd door de bekende toneelvereniging „Utile Dulci" uit Vlijmen, die haar successtuk „In 't Witte Paard", een vrolijk spel in 3 bedrijven, naar de gelijkna mige operette zal opvoeren. Overal had zij met dit stuk groot succes, zowel wat de in houd betreft, als het spel. Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. WAALWIJKSE SCHAAKCLUB De uitslagen in de onderlinge winterwedstrijden zijn Groep I Goudberg wint van Slagmolen, Vader wint van Smits. Groep II Slaats wint van v. Nieuwstad, Mevrouw Vader verliest van Horn, de Vries wint van Schuur man. Op Zaterdag 14 Jan. zal een tientallenwedstrijd voor de com petitie van de Noord-Brabantse Schaakbond gespeeld worden te gen de Schaakvereniging Tivoli uit Eindhoven. De wedstrijd wordt gespeeld in het clublokaal in de Twee Kolommen en vangt aan om vier uur. MISSIENAAIKRING-* TENTOONSTELLING. Zaterdagavond werd in het in tieme zaaltje van de twee ko lommen de tentoonstelling van de missienaaikring geopend. Mgr. Pessers, voor wiens mis sie op Timor de vervaardigde Mis- en Lofgewaden bestemd zijn, was hierbij aanwezig. Onder leiding van Mevr. Pulles-Hens en de Zeereerw. heer Pastoor werd een rondgang gemaakt. Na dit officieel gedeelte richtte Mgr. zich tot de aanwezige da mes; hij voelde het zich tot een eer hier aanwezig te mogen zijn en was allen zeer dankbaar voor de vervaardigde gewaden, die hij mooi en degelijk noemde. Nog niet overal bloeide weer het werk van de missienaaikringen en hij hoopte dat na Waalwijk nog vele zouden volgen, waar dit door de oorlog was verslapt. De belangstelling had beter kunnen zijn, alhoewel de op brengst, ruim 500.—, nog was meegevallen. De collecte in de kerk is hierin niet meegerekend. Er waren nog vele mooie prij zen, waarvan de hoofdprijs werd gewonnen door mej. van Delft, Julianastraat. De naam van de pop werd niet geraden; deze was Marian- neke, wel werd 5 maal Marian geraden. Het lot besliste en viel op mevr. van Oudheusden-Knep- flé. Nog 3 prijzen kunnen wor den afgehaald, n.l. op lot no. 2 V 150 en 153 A. PONTIFICAAL LOF. Ter gelegenheid van de ten toonstelling door de Missie naaikring celebreerde Mgr. J. Pessers Zondagavond om 6 uur in de parochiekerk van St. Jan een pontificaal Lof, met assistentie van de Z.E. heer Pastoor Ras en de Wel- eerw. heer Kapelaan Wassen- berg. In processie trok hij met de geestelijkheid eo de mis dienaars al zegenend de kerk binnen, waarna hij een korte maar gloedvolle preek hield. Hierin spoorde Mgr. Pessers de parochianen vurig aan tot missieliefde en missie-ijver. Nog onlangs had hij een au diëntie gehad bij Z. H. de Paus .waarin deze Zijn grote tevredenheid uitdrukte over heer de Bont. Ook bracht spreek ster dank aan de concierge, die er heel veel toe had bijgedragen de avond te doen slagen. Na sluiting met de Chr. groet gingen allen zeer tevreden huis waarts. KEURING LICHTING 1951. Het schema voor de keuring van het tweede gedeelte-A der dienstplichtigen van de lichting 1951, ressorterende onder de In- delingsraad 's-Hertogenbosch, is o.m. als volgt samengesteld Sprang-Capelle 7 Maart; Drunen 9 Maart; Vlijmen en Heusden 13 Maart; Waalwijk 14 en 15 Maart, Loonopzand 21 en 22 Maart, Dongen 28, 29, 30 Maart, Was pik 12 April, Raamsdonk 17 Ap ril. Een aantal andere gemeenten wordt ingeschakeld bij de rege ling voor het tweede gedeelte-B. ROODKAPJE EN DE WOLF. Een stampvolle zaal kinde ren heeft Zondagmiddag in de Gildenbond zitten genieten van het sprookje van Rood kapje en de Wolf, dat het ge zelschap van Chris Hofland de offers die de Nederlandse Katholieken voor de missie hadden gebracht. Maar voor al in deze tijd, nu c.e hele we reld openlag, zo zei Mgr. Pes sers, moesten de katholieken hun missie-ijver tonen. En nooit mochten ze de missie ten prooi laten vallen aan het moderne heidendom. Na het Lof verliet de bis schop van Timor met de gees telijkheid weer in processie .de kerk. K. A. V. De K. A. V. afd. Waalwijk hield haar jaarlijkse Kerstavond op Dinsdag 3 Jan. Er werd be gonnen met een plechtig Lof om 7 uur in de kapel van het St. Theresiagesticht, opgedragen door de Eerw. Adviseur Kape laan Wassenberg, die na het Lof de Moeders toesprak. Z.E. hield hen voor de Kerstviering op chris telijke wijze in de gezinnen te vieren en belichtte vooral twee punten, n.l. de opvoedingsmetho de van God en van Maria. De verdere avond werd in feeststemming doorgebracht in het K.A.B. gebouw. De concierge had het café een feestelijk en stemmig aanzien gegeven door het plaat sen van een Kerststal. De tafels waren sierlijk gedekt en getooid met brandende kaarsjes. Mej. Kolster-Albers opende de bijeenkomst met de Chr. groet en sprak een welkomstwoord tot de Eerw. Adviseur en de leden. Te vens wenste zij allen een Zalig Nieuwjaar, ook namens de Dio cesane leiding. Er was een nieuw jaarswens ingekomen van het zie ke lid Mej. v. d. Avoirdt-Rollen- berg. Staande de vergadering werd voor haar en voor alle zie ke leden een Onze Vader gebe den. De presidente sprak over het H. Jaar 1950, waarin Rome en de Paus in het centrum der be langstelling staan. Hierna werd een controlecom missie benoemd, n.l. de dames A. Smolders-v. d. Leur, P. van Zon- Leijtens en A. Bruistens-de Kok. Vervolgens werd een Kerstlied gezongen, waarna de koffietafel begon. Het worstenbrood werd warm geserveerd en zag er sma kelijk uit. Het bakske koffie smaakte goed, zodat de goede stemming er best in zat bij de le den. Ter voltooiing van de feest dis werden er nog appelflappen geserveerd. Ondertussen werd ge collecteerd voor het vaandel wat 14.39 opbracht. Om nog in een betere Kerststemming te komen werden door dhr. de Bont met een geluidsversterker Kerstliede ren ten gehore gebracht. Tot slot werden door dhr. de Bont enkele kleine filmpjes met winterland schappen gedraaid, gevolgd door de prachtige film in vijf delen: In de bergen van Kentucky. Ieder deel bracht steeds grotere span ning om de goede afloop aan het slot verwezenlijkt te zien. Aan het einde werd door de voorzitster dank gebracht aan de opvoerde. Het was allemaal echt: Grootmoeder, Roodkap je, de jager, zelfs de wolf. Vanzelfsprekend leefden de kleinen dan ook enthousiast mee en de achtervolging van het Grootje en Roodkapje door de wolf ontketende een geweldig gejuich in de zaal. De verschijning van de wolf maakte op een der kinderen zo'n indruk dat hij al huilend door zijn moeder moest wor den weggebracht. Alles bij een heeft Chris Hofland de Waalwijkse jeugd een middag uitstekend bezig gehouden. „BITTER SWEET." De velen die Zondagavond niet in de Gildenbond zijn geweest, hebben een avond van werkelijk beste ontspan ning gemist. Want over de opvoering die de Residentie- Operette gaf van de operette „Bitter Sweet" van Noel Co ward, kunnen we veel goede dingen zeggen. Het ernstigste gebrek dat er aan kleefde was dat er niet genoeg ruimte was op en voor het toneel, maar men heeft er van gemaakt wat er van te maken viel. Er werd goed gespeeld, waarbij vooral de kostelijke types van de heer Schlick, eigenaar van een Weens nachtcafé en van de deftige Cyril Devon met name mogen genoemd wor den. En er werd dikwijls goed gezongen, vooral door Susan Millick, de eigenlijke hoofd persoon van het stuk. Het or kest was stukken beter dan we hier met dergelijke gele genheden gewend zijn. De operette zelf was vlot en amusant, maar ook niet van alle zin ontbloot. Ze is ge maakt volgens een tegen woordig veel toegepast procé dé om in de tegenwoordige tijd te beginnen en dan terug te grijpen in het verleden, wat een aardig effect gaf. Tenslotte moeten we nog noemen de decors, die niet tot hun recht konden komen en de costuums, die het geheel een fleurig aanzicht gaven. We zouden willen zeggen: we zien de Residentie-Ope rette hier nog graag eens te rug met een dergelijke uit voering, maar wie zou het aandurven als men op zo'n matige belangstelling moet rekenen Wie zich op een Zondagavond eens goed wil amuseren, kan voor zo'n ope rette gerust de bioscoop een paar keer overslaan. RECTIFICATIE. In het artikel van Drs. G. J. de Vries over de Schoenindustrie in Kaatsheuvel (Echo 6 Jan. 1950) staat abusievelijk, dat in het ar tikel over de Schoenindustrie in de Echo van begin 1932 de cijfers van 1900 zijn verwerkt. Dit moet zijn 1930. DUIVEN- TENTOONSTELLING OP 7 EN 8 JANUARI 1950. gehouden in café Heesbeen-Ketels. Voor oude duiven ia da uit slag als volgt: Klasse I. Oude Doffers boven de- 500 kilometer. G. Kooijmans, le prijs; G. v. Huiten 2e pr.; v. Schaik 3e pr.; J. v. Bokhoven 4e pr.; J. de Bruine 5e pr.; G. van Huiten 6e pr.; C. Hamers 7e pr.; Verhoeven-Verwiel 8e p.; A. Stokwielder Z.E.V. Klasse II. Oude duivinnen boven de 500 kilometer. Th. de Ronde le pr.; G. v. Helvoirt 2e pr.; Fr. Schoe- mans Jr. 3e pr.; J. van Bok hoven 4e pr.; Th. Duivekam Z.E.V.; H. Pullens Z.E.V.; Tiinus Verhulst E.V.; D. Blok E.V. Klasse m. Doffers onder de 500 km. Fr. Schoemans Jr. le pr.; T. v. d. Griendt 2e pr.; W. v. Bokhoven 3e pr.; Th. v. d. Grint 4e pr.; Th. Duivekam 5e pr.; M. Leijten 6e pr.; C. Hamers 7e pr.; Joh. Verha gen 8e pr.; Th. de Ronde 9e pr.; J. v. Bokhoven 10e pr.; H. Pullens Z.E.V.; J. v. Bok hoven Z.E.V.L. v. d. Bo- gaert E.V.; A. v. Spijk E.V.; A. Stokwielder E.V. Klasse IV. Oude duiven onder de 500 kilometer. W. v. Bokhoven le pr.; Th. Duivekam 2e pr.; M. Leijten 3e pr.; Th. de Ronde 4e pr.; W. Duquesnoy 5e pr.; G. J. Schoemans Z.E.V.; Th. Groe- neveld Z.E.V.; J. v. Bladel Z.E.V.; M. v. Huiten E.V.; Joh. Verhagen E.V. Klasse V. Jaarling doffers. Verhoeven Verwiel le pr. G. v. Huiten 2e pr.; Verhoe ven Verwiel 3e pr.; v. Schaik 4e pr.; P. v. Esch 5e pr.; H. Pullens 6e pr.; Th. Groenen- Pullens 6e pr.; Th. Groene- veld 7e pr.; Verhoeven Ver wiel 8e pr.; H. Pullens Z.E.V. Klasse VI. Jaarling duivinnen. H. Knippels le pr.; v. d. Gouw 2e_^pr.; Cor v. Beijnen 3e pr.; G. J. Schoemans 4e pr.; Tinus Verhulst 5e pr.; P. L. Pullens 6e pr.; L. de Bruine 7e pr. H. Pullens Z.E.V.; A. Stokwielder Z.E.V.; W. Duquesnoy E.V.; F. van Gerwen E.V.; Tinus Verhulst E.V. Klasse VII. Bonte doffers. G. v. Huiten le pr.; G. v. Huiten 2e pr.; H. Lombarts 3e pr.; Th. Duivekam 2',.E.V.; Joh. Verhagen Z.E.V., Fr. v. Gerwen E.V.; J. Lainmers E.V. Klasse VIII. Bonte duivinnen. Verhoeven Verwiel le pr.; Cor v. Beijnen 2e pr.; J. van Bokhoven 3é pr.; Verhoeven Verwiel 4e pr.; A. Pijnenburg Z.E.V.; Verhoeven Verwiel Z.E.V.; G. v. Huiten Z.E.V.; D. Blok E.V.; L. de Bruine E.V. De beste doffer: G. Kooij mans. De beste duivin: H. Knip pels. De schoonste vogel der ten toonstelling H. Knippels. De keuringen geschiedden door Gust van Dongen en Spanings, beiden uit Tilburg, die er de beste vogels uit pikten die kampioen waren in 1949. Wel een bewijs dat de keurmeesters goed voor hun taak berekend waren. Een woord van lof kan daarom niet achterwege blijven. Vervolgens een woord van dank aan het adres van ons clubhuis Heesbeen-Ketels voor hun geschonken ere prijzen en voor de moeite en het inrichten der tentoonstel lingszaal. Rest nog een woord van lof aan het comité voor hun ge schonken ere-prijzen en hun moeite daaraan verbonden, om de tentoonstelling te doen slagen. A.s. Zaterdag en Zondag tentoonstelling van jonge dui ven, doffers en duivinnen, terwijl dan tevens tentoon stelling wordt gehouden van oude en jonge doffers en dui vinnen voor de junioren, die ook door dezelfde keurmees ters gekeurd zullen worden. PLUIMVEE- EN KONIJNEN TENTOONSTELLING. De belangrijke tentoonstelling die Zaterdag en Zondag in café v. d. Pluijm werd gehouden door de Eerste Waalwijkse Pluimvee vereniging, heeft veel belangstel ling getrokken. Zij werd Zaterdagavond door, de voorzitter de heer Stokwielder geopend, die speciaal de kwali teit der inzendingen prees. De uitslagen waren als volgt: Voor de inzendingen op de Pluimvee -en Konijnen-ten toonstelling, welke tentoon stelling in Café v. d. Pluijm Zaterdag en Zondag werd ge houden, werden de volgende praedicaten toegekend Rhode Island Reds Haan jong: 1GG 1 P. Blom; Hen jong: 1G 2 P.Blom; Colm Wyandotte Haan oud: 1ZG 3 M. Aarts;2 G 4 S. IJpelaar; Hen oud: 1GG 5 M. Aarts;2G 6 S. IJpelaar; Haan jong:VG 7 S. IJpelaar; Hen jong: 1ZG: 8 M. Aarts; Witte Wyandotte: 1ZG 9 H. Stokwielder; Hen oud:lZG 10 H. Stokwielder; 2GG: 10a P. v. Heijst; Hen jong: 1ZG 10b P. v. Heijst. Barnevelder Hen oud: 11 H. Stokwiel- der;Welsemer Hen jong: 1G 12 C. de Man;Leghorn Patrijs: Haan jong: 1ZG 13 J. v. Hees; Buff. Leghorn: Haan oud: 1GG 14 E. v. Kuyk; 2G 15 A. Treffers; Hen oud: 1G 16 A. Treffers; Haan jong: 1ZG 17 E. v. Kuyk;Hen jong: 3G 18 E. v. Kuyk; 2GG 19 idem; \ZZG 20 idem; Leghorn Zw.: Haan jong: 1G 21 Kelder- Mandjes; Hen jong: 1ZG 22 idem;2G 23 idem; Leghorn ex. Hen oud: 2G 24 H. Stokwiel- der;lGG 25 idem; Haan jong: VG 26 N. v. Dongen; 2G 27 Kelder-Mandjes; 1GG 28 id.; 1GG 29 N. v. Dongen; VG 30 idem; Leghorn Koekoek Haan jong: 1GG 31 N. v. Dongen; VG 32 Kelder-Mandjes; 2G 33 Kelder-Mandjes; 1GG 34 Idem; VG 35 idem; Twentse Grijzen: Haan oud: 1ZZG 36 J. B. Verwiel; Hen oud: 2ZG 37 idem: 1ZG 38 idem; Hen jong: 1GG 39 idem; Zilver Brakel: Hen jong: 1ZG 41 C. de Man; Kriel Zware Wyan dotte: Haan oud: 1GG 42 A. v. d. Leur; Hen oud: 1ZG 43 A. v. d. Leur; 3GG 44 idem; 45 M. Aarts; 2ZG 46 idem; Kriel Holl. Blauwe Haan oud: 47 J. v. Ravenstein; Hen oud: 1ZZG 48 idem; Trio Wyan dotte wit: 1G 49 H." Stokwiel der; Trio Zilver Brakel: 1ZZG 50 J. v. Hees; Trio Holl. Horn Zilver Gel. 1GG 51 M. Aarts. Konijnen VI. Reus Haas kleur Voedster jong: 52 A. Biekens; Loth. Zwart Ram oud: 1ZG 53 P. v. Son; Loth. Blauw Voedster oud: 54 P. v. Son; Loth. Zwart Voedster oud: 55 P. v. Son; Loth. Zwart Voedster jong: 1GG 56 P. v. Son; Loth. BI. Voedster jong: 1GG 57 P. v. Son; Grote Chincilla Voed ster jong: 58 G. Rekkers; 59 idem; Wener wit ram oud: 1ZG 60 A. Brekelmans: Voed ster oud: 1ZG 61 Mandjes; Ram jong: 3G 62 Mandjes; 1GG 63 idem; 2GG 63 idem; 2GG 64 idem; Wener Wit Voedster jong: VZG 65 A. Brekelmans; 1ZG 66 idem; 67 Mandjes; 3ZG 68 idem; 2ZG 69 idem; GG 70 idem; Marter Blauw Ram jong: 1GG 71 C. Witlox; Voedster jong: 1GG 72 C. Witlox; Pap Zwart Ram oud: 1G 73 L. Schalken; Voedster oud: 1G 74 idem; Thuringen Voedster jong: VG 75 Schalken; VG 76 idem; Pap Zwart Voedster jong:lG 77 idem; 2G 78 idem; Gou wenaar Voedster oud: 1ZG 79 C. Mayers; 2ZG 80 idem; Ram jong: 2ZG 81 C. Witlox; 5ZG 82 C. Mayers; 1ZG 83 idem; 3ZG 84 idem; 4ZG 85 idem; Voedster jong: 2ZG 86 C. Wit lox; GG 87 C. Mayers; 1ZG 88 idem; 4ZG 89 idem; 3ZG 90 idem; Rex Blauw ram oud: 1GG 91 A. v. d. Leur; Voed ster oud: 2G 92 C. Gijsmans; 1G 93 A. Biekens; Ram jong: GG 94 N. v. d. Leur; 1ZG 95 Ch. Burink; 3GG 96 idem; 97 A. Biekens; 2ZG 98 idem; Voedster jong: G 99 N. v. d. Leur; 2ZG 100 Ch. Burink; 101 id.; 1ZG 102 G. Rekkers; Rex Castor Ram jong: 103 N. v. d. Leur; Voedster jong: 1G 104 N. v. d. Leur; Rex Gou wenaar Ram jong: 1GG 105 Ch. Burink; Voedster jong: 1G 106 A. Biekens; Rex wit voedster oud: 107 P. Blom; Ram jong: 1GG 108 G. Rek kers; 2G 109 P. IJpelaar; Voedster jong: G 110 C. Bu rink; 111 P. Blom; 3G 112 P. IJpelaar; 1ZG 113 G. Rek kers; 2GG 114 idem. Beste Haan der Tentoon stelling: J. B. Verwiel met Twentse Grijzen; Beste Hen E. v. Kuyk met Buff. Leghorn Afd. Konijnen: Beste Ram: C. Mayers met Gouwenaar Beste Voedster:C. Mayers met Gouwenaar. EEN LENTEBODE. De Lente laat zich dit jaar toch wel erg vroeg aankondi gen. Jan Kolster alhier toon de ons dezer dagen namelijk een madeliefje, dat hij in de polder had geplukt. GEVONDEN EN VERLOREN Gevondenkinderwantje Kerkboekje Ned. Herv. Gem.; herenrijwiel; rozenkrans; zil veren rozenkrans; kip; licht grijze ceintuur m. gouden monogram; bruine riem; lang harige hond (Belg. herder). Verloren grijze das; rode step m. luchtbanden; porte feuille m. inhoud; ouderdoms renteboekje; smalle gouden speld; blauwgrijze hond; zwartlederen boodschappen tas; grijze portemonnaie met inhoud; loonzakje m. inhoud.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1