l Wijde Wereld] Waalwijkse en Langstraatse Courant Spoedeischende Raads vergadering HOTEL-AVONTUUR UIT DE gemeente LOON OP ZAND. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 15.53. MAANDAG 9 JANUARI 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN IZe JAARGANG No. 4 Abonnement 19 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTE STRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. TEL.-ADRES „ECHO". TRUMAN HEEFT GESPROKEN. Bij de officiële opening van de tweede zittingsperiode van het 18e Amerikaanse Congres heeft president Truman zijn traditionele „State of Union" uitgespro ken. In deze rede geeft de president van de V. S. jaarlijks een overzicht van de situatie waarin zich het land bevindt en legt hij het congres zijn plannen voor de komende zittingsperiode voor. Dit jaar heeft Tru man gevraagd de hulp aan het buitenland voort te zetten en heeft hij verklaard de uitdaging van het communisme aan te nemen. Op een persconferentie zei de president dat de V. S. zich niet zullen mengen in de Chinese burgeroorlog." zou zijn om dit nu te gaan beknotten, juist omdat het succes heeft. In verband met zijn plannen voor hulp aan onontwikkelde gebieden vroeg hij speciale aandacht voor het Verre Oosten. Hij wees er op dat „recente gebeurtenissen in de wereld snelle actie drin gend gewenst" hebben ge maakt, daarbij ongetwijfeld doelend op de rode opmars in Azië. TRUMAN VOOR HET CONGRES. In het deel van het over zicht dat gewijd was aan de buitenlandse politiek pleitte Truman voor de uitvoering van de plannen voor de ver dediging van het gebied dat bestreken wordt door het At lantisch pactvoor de voort zetting van de hulp aan Eu ropa in het kader van het Europese hulpprogram voor de ratificatie van het hand vest van de internationale handelsorganisatie, dat be oogt overal de tolmuren op te heffen voor aanvaarding van zijn plan tot technische hulp aan onontwikkelde ge bieden voor uitbreiding van kapitaalsinvesteringen in het buitenland om de levensstan daard aldaar te helpen ver hogen. Met betrekking tot de Sov jet-Unie sprak de president over het „nieuwe communis tische imperialisme, dat een uitdaging is aan het adres van de Verenigde Staten". Deze uitdaging was voor Amerika meer dan een mili taire uitdaging, het was een uitdaging van de wil om met de andere volken voor de vrede en de welvaart in de wereld samen te werken. „Die uitdaging neem ik aan", aldus Truman. Hij wees op de wenselijk heid dat de beide grote poli tieke partijen in Amerika zouden blijven samenwerken en beloofde dat in de V. S. alle energie en alle hulpmid- delen zouden worden ge bruikt voor het streven naar vrede, in het besef dat Ame- rika's eigen veiligheid en de toekomst van de mensheid op het spel staan. Of de V. S. met succes met andere lan den zouden kunnen samen werken zou voor een groot deel afhangen van wat in het binnenland bereikt kon wor den, meende Truman. Aan de Verenigde Naties zegde hij de volledige steun van de Verenigde Staten toe en hij sprak de hoop uit dat deze organisatie er in zou slagen de controle op de nieu we wapens te verzekeren. Ook verklaarde hij dat de V. S., zolang de toestand het vergt, een sterke defensieve macht op de been zullen hou den. Voor de Amerikanen voor spelde Truman dat het ge middelde inkomen van hun gezin in 2000 driemaal zo hoog zal zijn als nu en dat de leden van dit gezin vier maal zoveel zullen voortbren gen. „Bij de vreedzame aanwen dingen van de atoomenergie staan wij op de drempel van nieuwe wonderen", zei Tru man. De eerste proefma- chines voor het produceren van nuttige kracht door middel van atoomenergie zijn nu in aanbouw. De president zag het als een taak van de regering te zor gen dat het land zijn positie bij het bevorderen der weten schap zou handhaven. Daar om diende het Congres goed te keuren dat er een natio nale stichting voor weten schappelijk onderzoek zou ko men. Opdat de Amerikaanse za kenlieden hun zin voor initia tief behouden en de vakbon den zich zullen inspannen om de productie te verhogen, zou de regering de monopo lies moeten bestrijden en moest het Congres zich in spannen om de anti-trust- wetten te verbeteren. Sprekend over zijn plannen vroeg Truman een kleine be lastingverhoging, terwijl hij ook weer de aandacht vestig de op zijn sociaal programma. Hierin zijn onder meer ver vat verzachting van de immi- gratiewetten en verbetering van de burgerrechten der ne gerbevolking in de Zuidelijke Staten. Over het Marshall-plan zei Truman dat het dwaasheid GEEN MILITAIRE HULP VOOR CHINA. Op een persconferentie in het Witte Huis heeft presi dent Truman verklaard „De Verenigde Staten zullen zich niet mengen in de Chinese burgeroorlog. Zij koesteren geen annexatieplannen ten opzichte van Formosa, dat moet worden beschouwd als een deel van China. Overeen komstig dit standpunt zullen de V. S. geen militaire steun verlenen aan de nationalisti sche strijdkrachten op For mosa, noch door het zenden van land- en zeestrijdkrach ten, noch door militaire advi seurs. De hulpbronnen waar over de nationalistische troe pen op Formosa beschikken, moeten voldoende zijn voor de verdediging van dit eiland. De Amerikaanse economische hulpverlening aan de Chine se nationalisten zal echter wèl worden voortgezet". Ook er kent Amerika Tsjang kaj Sjek nog steeds als wettig staats hoofd van China. Wat echter wel een schrale troost zal zijn voor Tsjang. De meeste Demokraten waren het wel eens met wat Truman zei, maar de Repu blikeinen hadden heftige kri tiek. Kenneth Werry, leider van de republikeinse fractie in de Senaat, zei zelfs „Dit is een'tweede München". Se nator Vandenberg heeft ver klaard dat hij het standpunt van het ministerie van Bui tenlandse Zaken niet zal ver dedigen tegen aanvallen van zijn republikeinse partij. MARSHALL-HULP MET 25 VERLAAGD. De onder-administrateur van het Marshall-plan, Bis- sell, heeft verklaard dat de staten die Marshall-hulp ont vangen er van in kennis zijn gesteld dat deze hulp met in gang van 1 Juni 1950 met 25 zal worden verminderd. Beliepen de uitgaven in 1949 ongeveer 5 milliard, voor het volgend jaar verwacht men dat ze zullen worden verminderd tot 3 milliard of nog minder. De administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoffman, is er voor om de Marshall hulp op de vastgestelde tijd, 30 Juni 1952, te beëindigen, maar hij betwijfelt of daar na de steun aan het buiten land minder kan zijn dan 2 milliard per jaar. TERREUR VAN DARUL ISLAM. Volgens berichten die in Djakarta zijn binnengekomen terroriseert de Darul Islam, een verzameling fanatieke Mohammedaanse strijdkrach ten, die de vorming van een Islamietisch Indonesië na streven,-het hele Oostelijke deel van West-Java. Zij con centreerde haar troepen rond Cheribon, Garut, Tasikmalaja en Brebes. Op Oudejaarsavond heeft de Darul Islam een aanval ondernomen op Garut, dertig kilometer ten Zuidoosten van Bandung. In de kampongs rond de stad staken zij 250 woningen in brand en dood den naar schatting 80 mensen Daarop drongen zij de stad binnen, waar de T.N.I. zich gedwongen zag de hulp in te roepen van de Nederlandse troepen. Met brencarriers be gonnen deze een tegenactie, waarin zij de troepen der Da rul Islam verdreven. Ook op diverse andere plaat sen stoken terroristen onrust, zodat de T.N.I. voortdurend waakzaam moet blijven. GODSDIENST HINDERPAAL VOOR COMMUNISME. Nu een klein stukje Sovjet- Russische wetenschap: „Gods dienst is een verzameling on wetenschappelijke, reactio naire beginselen, die een hin derpaal vormen voor het communisme". Dit staat te lezen in de eerste Januari aflevering van het Russische tijdschrift, dat de schone naam draagt „Wetenschap en Leven", het orgaan van de Sovjet-gemeenschap voor de verspreiding van wetenschap pelijke kennis. Wat zijn wij dan toch een stelletje achter lijke sukkelaars V/eet u hoe een actie tot verspreiding van de godloos heid moet gevoerd worden Dat staat in hetzelfde artikel. Deze actie moet gericht wor den op het overtuigen van de volksmassa's zonder ech ter dwang of beperkingen op te leggen. Dat laatste gebeurt dan ook helemaal niet. Bo vendien is godsdienst tegen woordig een exportartikel, want de schrijver van dit we tenschappelijke proza, die Oleshchoek heet, beweert dat de kapitalistische omsinge laars van de Sovjet-Unie steeds proberen godsdienstige leerstellingen naar de Sovjet- Unie te „exporteren". Tot zover de Russische ge leerden. NOG GEEN INDONESISCHE HOGE COMMISSARIS. De regering van de Vere nigde Staten van Indonesië leeft Donderdag haar eerste Kabinetszitting gehouden. In -Ie bijeenkomst, die vier en «en half uur duurde, werd gesproken over de begroting «n de taakverdeling der mi nisteries. De ministers zon- ier portefeuille kregen tot 'aak de vorming van een parlement voor te bereiden. Minister-president Hatta ■teelde mee dat er nog geen beslissing was genomen over He benoeming van een Hoge Commissaris in Nederland. Mogelijk zal dit in de kabi netszitting van morgen ge beuren. Algemeen is men van oordeel dat Mohammed Rum deze post zal gaan vervullen. Deze is op het ogenblik mi nister zonder portefeuille in het kabinet-Hatta. Het buitengoed „Backers- hagen" te Wassenaar is be stemd tot verblijf voor de In donesische Hoge Commissaris in Nederland. B. en W. stellen zich deze ver mindering voor als volgt Kaatsheuvel 3 woningen Loon op Zand 1 woning Berkdijk 1 woning Resumerende stellen B. en W. aan de raad voor: a. te besluiten tot de bouw van 40 woningen overeenkomstig het bovenstaande, op de voet van de woningwet: b. de nodige credieten voor deze bouw beschikbaar te stellen: c. van het toegewezen bouw volumen 1125 m3 beschikbaar te stellen aan de stichting welke de bouw van een tehuis voor be jaarden zal verzorgen. 4. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de gemeente-re kening met de daarbij behorende bedrijfsrekeningen over het dienst jaar 1948. Praeadvies Over dit voorstel hebben in de vergadering van 27 December j.l. de stemmen gestaakt, zodat het staande schuurtjes. Deze uitbrei- ding werd aangebracht door mid del van een kabelsnoer. hetgeen niet voldoet aan de door de P. N. E. M. gestelde eisen van veilig heid. Naar aanleiding daarvan heb ben deze bewoners van genoem de maatschappij een aanschrij ving ontvangen om deze installa ties vóór 1 December J.l. te ver wijderen of door een erkend in stallateur te doen aanbrengen. Thans hebben 18 huurders van deze woningen een verzoek inge diend om van gemeentewege over te gaan tot het aanleggen van een ondergrondse kabel naar de ach ter de woningen staande schuur tjes. Omtrent deze aangelegenheid werd ons door de P.N.E.M. mede gedeeld, dat een ondergrondse ka bel, waarvan in het adres sprake is, door haar niet wordt geëist. Het gaat hier uitsluitend om de eisen waaraan met het oog op de veiligheid moet worden voldaan. Een leiding langs de muur tus- uc stemmen ycamai\i, tuuat .«.v leiding langs ae muur rus- nemen van eert besluit tot een sen woning en schuurtje zou vol- volgende vergadering moest wor- j zijnt terwijl mogelijk ook den uitgesteld. In genoemde ver- met t€n mbbersnoer zou kunnen gadering werd opgemerkt dat een worcjen volstaan. Opnieuw konri het voor stel tot vaststelling van 't bouwprogramma, dat in de vorige vergadering was verworpen, aan de orde. Electrische installatie van gemeente-woningen in de T ramlaan. Opheffing openbare school a. d. Loonsedijk. Openbare vergadering van de raad der gemeente Loon op Zand, te houden op Maandag 9 Januari 1950, des avonds om 7 uur, ten gemeentehuize. Agenda 1Ingekomen stukken. a. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 14 December 1949, G nr. 10910, houdende goedkeuring van de 4e wijziging der gemeen tebegroting 1949, vastgesteld in de raadsvergadering van 20 April 1949. b. Besluit van Gedeputeerde Staten d.d. 28 December 1949, G nr. 16089, houdende goedkeuring van de 13e wijziging der gemeen tebegroting 1948, vastgesteld in de raadsvergadering van 23 Juni 1949. Afschrift van het besluit van de voorzitter van het centraal stembureau d.d. 28 December 1949, waarbij F. G. Elshout is benoemd verklaard tot lid van de raad der gemeente Loon op zand. 2. Onderzoek der geloofsbrie ven en beslissing omtrent toela ting van het nieuw-benoemde lid F. G. Elshout. 3. Schrijven van S. de Cock, C. v. Rooij, J. Kemmeren, J. v. d. Lee, P. Broeders en J. v. Noije, allen lid van de raad dezer ge meente, waarbij gevraagd wordt n spoedeisende raadsvergade ring te beleggen, en daarin op nieuw te behandelen punt 12 van de agenda der raadsvergadering van 27 December 1949 (bouw plan '50). Voorstel tot vaststelling van het bouwprogramma voor het jaar 1950. Praeadvies t Gedeputeerde Staten dezer pro vincie deelden bij hun schrijven van 23 November 1949, G nr. 24170 mede, dat aan deze ge meente voor het jaar 1950 in to taal 11792 m3 bouwvolume is toe gewezen. Bij de opstelling van het bouw programma zijn B. en W. uitge gaan van het onmiddellijk wo ningtekort in de verschillende de len der gemeente. In procenten uitgedrukt is dit Kaatsheuvel 16.6 Loon op Band met de Moer 13,2 Berkdijk 17,9 Loonsedijk 18 Gemeente 16 De ervaring met de bezetting van de duplex-woningen waren van die aard dat B. en W. het niet raadzaam achten opnieuw duplex-woningen te bouwen. Ook hebben zij gemeend de in eerste instantie ontvangen toewijzing volledig te moeten bestemmen voor bouw door de gemeente. Op de eerste plaats is het woningte kort nog zodanig dat het gemeen tebestuur zoveel mogelijk zeg gingschap moet houden in de ver deling van de woningen en op de tweede plaats zijn de ervaringen met het bouwen door particulie ren niet bevredigend. Mocht nog een tweede toewijzing volgen dan is de mogelijkheid nog aanwezig om dit aan particulieren uit te geven. Bovendien kunnen degenen die willen bouwen zonder ge bruikmaking van de financierings regeling hun plannen verwezen lijken tot een maximum van 375 m3. Verder is een provinciale re serve gevormd voor het bouw volume dat benodigd is voor her- bouwgevallen, zodat aan herbouw van verwoeste panden op dit ge bied geen moeilijkheden in de weg staan. Met het oog op het woningte kort in de verschillende onderde len der gemeente lijkt ons de hier onder aangegeven verdeling het meest verantwoord. Het nieuwe percentage van het woningtekort wordt dan zoals daarachter is vermeld: bedrag van 500.zou zijn uit gegeven wegens blauw- of licht drukken ten behoeve van de ver bouwing van de ambtswoning. Dienaangaande zij medegedeeld, dat blijkens de bevelschriften tot betaling welke op volgnummer 72 (kosten ambtswoning) betrekking hebben, in 1948 is betaald wegens lichtdrukken een bedrag van 5. Verzoek van diverse huur ders van gemeentewoningen aan de Tramlaan te Kaatsheuvel om trent electrische installatie. Praeadvies Ook over dit voorstel hebben in de vorige vergadering de stem men gestaakt. Verwezen zij naar het praeadvies, dat omtrent dit voorstel in de vorige vergadering werd uitgebracht. Bedoeld praeadvies luidt Verschillende bewoners van de woningwetwoningen aan de Tramlaan te Kaatsheuvel hebben de electrische installatie uitge breid tot de vrij van de woningen woningen 25 Kaatsheuvel Loonop Zand met de Moer 10 Berkdijk Loonsedijk 2 15 12 15 16 Gemeente 45 14,3 De te bouwen woningen zou den B. en W. als volgt willen doen plaatsen Kaatsheuvel: 8 woningen aan de oostzijde van de Julianastraat .waardoor deze aan weerszijden bebouwd zal zijn; 16 woningen (8 aan weerszij den) aan de straat welke is ge- van de Julianastraat, waardoor naar de Leostraat en wel aan sluitend aan de Julianastraat. Hiervan zijn de beide hoekpan den bedoeld als winkels. 1 woning met winkel aan de hoek van de Mgr. Völkerstraat en de Leostraat. Loon op Zand 10 woningen waarvan één met winkel aan de Gasthuisstraat waardoor deze nagenoeg geheel bebouwd zal zijn. Berkdijk 8 woningen aan de weg die zal worden aangelegd vanaf de Don- genseweg naar de Berkdijksestr en wel aansluitend aan de Don genseweg 4 aan weerszijden. Loonsedijk 2 woningen aansluitend aan de reeds gebouwde nieuwe wonin gen. Nadat dit bouwprogramma was opgesteld werd B. en W. mede deling gedaan van de plannen tot stichting van een tehuis voor ou den van dagen. Aan de hiervoor in het leven te roepen stichting zou een bouwvolume worden verstrekt van 11250 m3, waarin de gemeente voor 10% of 1125 m3 zou moeten participeren. B. en W. achten dit laatste alleszins verantwoord, nu door de stichting van een tehuis voor bejaarden onderbezette woningen zullen vrij komen, die door grotere gezinnen kunnen worden betrokken. Het volumen van 1125 m3 kan ge vonden worden door verminde ring van het aantal te bouwen woningwetwoningen. De aanlegkosten van leiding met stopcontact worden per wo ning geraamd op 75.Dit zou dus voor de 24 woningen aan de Tramlaan een bedrag vorderen van 1800.en voor de 60 wo ningen van het bouwplan 1947 waartoe de woningen aan de Tramlaan behoren een bedrag van 4500.—. Bij informatie is B. en W. ge bleken, dat in andere gemeenten In de schuurtjes welke los van de woningen zijn gebouwd, geen electrische leiding van gemeente wege wordt aangebracht. Gelet op de hoge kosten van aanleg en in aanmerking nemen de de omstandigheid dat deze wo ningen door adressanten zijn ge huurd zonder electrische leiding In de schuurtjes, vinden wij geen aanleiding om deze kosten voor rekening der gemeente te nemen, en stellen B. en W. de raad voor afwijzend op het verzoek te be schikken. 6. Voorstel omtrent opheffing der openbare lagere school aan de Loonsedijk. Praeadvies Ingevolge artikel 22bis, eerste lid, der lageronderwijswet besluit de raad tot opheffing ener open bare lagere school indien het ge middeld aantal leerlingen over 't voorafgaand kalenderjaar minder bedraagt dan voor deze ge meente 50. Over 1949 bedroeg het gemid deld aantal leerlingen der open bare lagere school aan de Loon sedijk 19, terwijl op 16 Septem ber 1949 de laatste teldatum 21 leerlingen de school be zochten. Het tweede lid van artikel 22 bis bepaalt evenwel, dat het eer ste lid voor een termijn van drie jaren niet van toepassing is, in dien ingevolge artikel 19 der la geronderwijswet de instandhou ding van de school wordt gevor derd. (De vette woorden zijn toe gevoegd bij de wijziging der la geronderwijswet van 25 Juni '48). De gemeenteraad beslist vóór 1 Februari of dit geval zich voor doet. Dit raadsbesluit is onder worpen aan de goedkeuring van Gedeputeerde Staten. Eerst nadat door dit college of in beroep door de Kroon, is beslist dat de instandhouding niet ingevolge ar tikel 19 wordt gevorderd, kan de raad uitvoering geven aan het eerste lid van artikel 22bis, door te besluiten tot opheffing der school. Voorshands moet dus bepaald worden of de instandhouding van de openbare lagere school aan de Loonsedijk al of niet wordt ge vorderd, terwijl daarbij als maat staf dient te gelden de bepaling van artikel 19 der lageronderwijs wet. Dit artikel schrijft voor dal in elke gemeente voldoend lager onderwijs wordt gegeven in een genoegzaam aantal scholen, wel ke voor alle kinderen zonder on derscheid van godsdienstige ge zindheid, toegankelijk zijn. B. en W. zijn van mening dat de instandhouding dezer school niet ingevolge artikel 19 wordt ge vorderd, en stellen de raad voor dienovereenkomstig te besluiten. KORT VERHAAL Natuurlijk was ik niet alleen voor zaken naar Parijs gegaan; kwam die nacht dus laat in mijn hotel terug en moest zelf de lift bedienen. (Hebt U tegen die om hoog-gezogen en neerzijgende ku bussen ook een zekere weerzin, lezer?, uit vrees er eens mee om laag te zullen ploffen?) Nu ja, acht trappen op trotten is ook geen pretje; dus drukte ik op een serie knoppen, bleef in de goed gesloten lift eerst een poosje om- zoemd van suggestieve geluiden beneden, en rees toen met het mekaniek als door een wonder omhoog... Door glazen wanden had ik vrij uitzicht op het trap penhuis, in het midden waarvan ik opwaarts zweefde. Schaarse nachtbranders gaven aan de en tourage een triestig en bijna lu guber aanschijn. En ja!: daar heb je 't al: opeens bleef ik ergens hangen!, d.w.z. mijn cel stopte tussen hemel en aarde, nader ge preciseerd: tussen eerste en twee de verdieping. Ik was volstrekt- niet in stemming om iets bijzon ders te beleven, want ik kwam vermoeid van... ('t stelle u niet teleur; 't was niets ergers dan:) Grand Guignol en had er rijke lijk genoeg gegriezeld. Goed; daar hing ik dan tussen de trappen en bedacht hoe je in het Frans moet schreeuwen: „Help! Er hapert iets!" Op zulke kritieke momen ten mankeert er ook altijd iets aan je taalkennis, maar er was bovendien geen mens in de om trek te bekennen. Eén ding was voorlopig de boodschap: afblij ven van de knoppen, waarmee de lift heet „bediend" te kunnen worden; en dan maar afwachten. Eens zou toch iemand mij wel gewaar worden in het nachtleven van Parijs... Nee..., er leek in dat hotel niemand later dan ik in die nacht geleefd te hebben; want ik hing al minstens een kwartier in rampzalige eenzaam heid!... (U begrijpt, dat een chro nometer hoogstens drie minuten geregistreerd had).... Ten einde raad drukte ik kordaat op de knop voor retour naar de rez-de- chaussée... en zie de lift ging omhoog tot de vierde verdieping, waar ik moest zijn! Behoedzaam ontsnapte ik aan het bedriegelijk kabinet, dat ik,... het hek fors achter mij sluitend,... geheimzin nig leeg op z'n eentje weer naar beneden zag zinken...! Hier leek de Grand Guignol nog wat door te spelen! In elk geval vond ik dit een naar. onheilspellend loge ment. Voor mijn kamer gekomen, be merkte ik, mijn sleutel beneden aan de haak te hebben laten han gen!... Enfin; ik ben tenslotte toch in mijn slaapvertrek beland O, lezer, bent u er nog nooit ge weest, stel u dan heus niets voor van zon middelduur hok in Pa rijs, waarin wat nachtrust ge zocht moet worden. Laat de la kens er kraakzindelijk uitzien, het bed is te kort voor uw lange Hollandse benen en geen kronkel doet u volkomen bevredigend in de donzen slaapdoos passen. Denk niet, dat die lucht, die u zo lang uit de slaap houdt, van de dekens komt; neen, u hebt al leen toevallig een kamer getrof fen, die wat poreus belendend is aan de gehorige toiletten. Juist, dat verklaart nu ook dat onheil spellend gerommel schuin achter uw hoofd dat uit de wand leek te spoken en u rechtop in bed deed huiveren. Ik had nog niet zo heel veel in deze stad gelogeerd; en dan die verschrikkelijke Grand Guig nol!, en die lift. waarin m'n leven een eeuw zo niet aan een zijden-, dan toch aan een stalen draad had gehangen!... In 't kort: m'n gestel was psychisch lichtelijk ver stoord en ik moet bekennen, dat ik, klaar wakker, in m'n grauwe, nachtstille slaapvertrek in de gro te, vreemde stad, mij werkelijk een tikkeltje onwennig voelde, om niet te verklappen, dat ik bang was. Kinderachtig..., nu ja, u weet het nu toch al: ik was eer lijk een beetje bóng. zonder pre cies te weten, waarvoor. Echt niet prettig in bed gelegen, dacht ik: „kom, ik blijf nog een poosje lezen en een cigaretje roken." Ze ker, u hebt gelijk; dat laatste vooral is een onhebbelijke lief hebberij, brand-gevaarlijk ook; maar omdat mijn vrouw het thuis nooit toestaat, was het mij nu een extra genot om er mijn eenzaam heid mee te vergeten. Zo lag, las en rookte ik dan in die gedenk waardige nacht in de nare kamer van het Parijse hotel. Mijn geld- portefeuille zat in de jas, die ik over een stoel naast het bed hing; m'n horloge legde ik naast m'n hoofdkussen en m'n broek (ofschoon het verlies daarvan mij veel ongelukkiger maken zou!) liet ik achteloos liggen op een verderafstaande stoel. Daar kon den dieven het gemakkelijkst bij. Kom!, dwaze onrust, 'k Had de deur immers goed op slot gedaan. Wie zou er nu Juist in kamer nummer zoveel in dit grote hotel willen inbreken!?... Wie kon we ten dat ik nogal veel geld bij me had!?... Ik lag te lezen in een ongeluk kig boek, een bloederige detaec- tive-roman, die met een massa narigheid de Grand-Guig nol-sfeer om mijn slaapstede wakker hield. Stijf in spanning vloog ik de re gels over, glad vergetende, dat ik ondertussen lag te roken en niet merkende, dat ik op een gegeven moment het cigarettenpeukje over de bed-rand... niet in het as bakje, maar op het karpet vó-r het ledikant liet vallen... Aan het eind van het hoofdstuk evenwel draaide de rol van mijn onderbewustzijn even terug, waar door het een gaatje vond om naar mijn wakend besef door te schij nen en mij ietwat onwellevend te waarschuwen met een: „I- dioot! je hebt de brandende ci- garettenrestje op het kleedje laten vallen net vóór je het boek dicht klapte! Kun Je nóg stommer zijn!?" Ontsteld keek ik over de rand van het bed Lezer, toen stokte me de adem in de keel! Bonzen hoorde ik m'n hart!... 'k Schrok, zoals ik nooit eerder in m'n leven geschrokken ben! Wat zag ik daar?! Een vin- 1 gcr, die vanonder mijn bed uit kwam, was bezig zorgvuldig het cig*ettenpeukje, dat inderdaad smeulend op het kleedje lag, uit te wrijven...!!! Ik kan u zeggen, dat ik ver stijfd van schrik er even naar blééf kijken. Daarop, omzichtig, geruisloos mi) terugtrekkend ging ik weer liggen; ademloos; steeds duidelijker en afgrijselijker besef fend: Er ligt een vent onder mijn bed!... Alle donders!... Er ligt een dief onder me!... Ja, u schrikt er nu al van, le zer, maar kunt u begrijpen, wat ik doorstond na die vervloekte Grand Guignol en die lift en dat detectieveboek en zo...! Ik was verdikke net bij een moord ge ëindigd! Daar lag ik. achterover, uitgekleed, ongewapend in de spookkamer van een grauw ho tel ergens in Parijs, diep in de nacht: met een misdadiger onder m'n bed!... Stond ik op, dan zou hij me aan mijn voeten omver trekken... of er in snijden,... of misschien met een touw, of weet ik, wót hij. zou kunnen doen!? En dat verdraaide hart van me bonsde, dat het hele bed er van trilde!... Het licht was nog aan! Zou die vent al weten dat ik zijn vinger zag!? Zou hij klaar liggen om... Nee, ik mocht niet bewegingsloos blijven wachten... Maar, wat dan?!... Ineens (ik weet niet hoe ik er de moed toe vond; of was het helemaal geen moed maar juist doodsangst?) ineens, met een onbegrijpelijke atoere, vlotte sprong, stond ik buiten 't bed, bij de deur! k Weet

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5