DE LBHGSÏIIUT WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN VLIJMEN CAPELLE HAARSTEEG FISHOUT SPRANG BERNDUK ST. JOACHIMSMOER J-pöAfc BIOSCOOP-PROGRAMMA Hoe je 't doet... met Mascotte gaat-ie goed! H.K.S. 17 gesp. 20 18 18 VRIJDAG 27 JANUARI 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHD VM HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 9 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. GR0TESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT II KAATSHEDVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Fancy-fair. Naar wij reeds eerder mede deelden. wordt ten bate van 't in strumentenfonds van de harmonie De Volharding op 28, 29 en 30 Januari een fancy-fair georgani seerd. Het comité heeft in de voorafgaande weken niet stil ge zeten en is er met hard werken en veel steun van de H.H. fabri kanten en middenstanders in ge slaagd een fancy-fair te organise- hen, waarvan Wij zeer grote ver wachtingen hebben. Tal van prachtige prijzen lig gen vanaf Zaterdag op de geluk kige winnaars te wachten, terwijl de gehele organisatie er borg voor staat dat iedere bezoeker, al zou hij geen prijs winnen, een avond van spanning en gezelligheid be leeft. Zaterdagavond opent de fancy- fair haar poorten om 6 uur, als de Edelachtb. heer burgemeester Snels deze officiéél zal openen. Zondagmiddag van 2 tot 3.30 uur is de fancy-fair speciaal geopend voor de schoolgaande jeugd, om 4 uur weer voor volwassenen. Maandagavond om 6 uur is de trekking van de loterij, terwijl om 7 uur het grote sluitingsbal zal beginnen met tal van attracties. Twee orkesten geven voor dit attractieve sluitingsbal hun mede werking. Het lijkt ons overbodig er op te wijzen dat deze fancy-fair ten bate van het instrumentenfonds recht heeft op ons aller steun en belangstelling Een harmonie als van dankzegging bij hun gouden huwelijksfeest. Een feestelijke stoet auto's reed door Drunen's straten, want het huwelijk van het gouden paar was een gezegend huwelijk en al hun kinderen met echtgenote en diver se kleinkinderen vergezelden het feestvierende paar. De plechtige H. Mis van dank zegging werd opgedragen door de Hoogeerw. heer Deken Goossens met assistentie van beide kape laans. Het koor voerde verdien stelijk een mis uit van Perosi. Na de H. Mis werd het gouden paar met hetzelfde escorte weer naar huis geleid. Om 1 uur volgde een druk be zochte receptie. Wij merkten hier op de Hoogeerw. heer Deken Goossens. Wegens ontstentenis van de Edelachtb. heer Burge meester Snels voerde namens het gemeentebestuur Wethouder W. van Sprang het woord. Vele geestelijke en wereldlijke autori teiten uit onze gemeente bezoch ten de receptie. Om 2.30 uur in de namidda'- had een huldiging plaats1 door de buurtbewoners. Onder toepasse lijke bewoordingen werd een prachtig cadeau aangeboden, ter wijl onder leiding van de heer H. v. d. Putte een buurtkoor en kele nummers ten gehore bracht Natuurlijk ontbrak bij deze opIp genheid het bruidje met de bloe men niet. De buurtbewoners bleven voor de rest van de dag flink in feest stemming. Het „Sampa Hompa corps" bracht het nodige leven terwijl men vooral niet vergat orr bij dit winters weer van binnen Verder zij nog medegedeeld dat de toneelvereniging der zang vereniging in studie heeft het to neelspel in drie bedrijven van W. v. d. Berg „Déraillement" waarmede zij met de carnavals dagen voor het voetlicht hopen te komen. zodanig Is een bezit yoor een waJ"m te blijven, dorpsgemeenschap en waar de 1 temperatuur van 5 tot lf kosten van onderhond aan de ma- *raden vorst kon des avonds df terialen enerziids dusdanig zijn d,ve.rse verenigingen met weer- i 1..7 houden het krasse gouden paar dat ze practisch onmogelgk mee, Achter alleen door de verenig,nq gedra- ecnvo, verschene^ de Harmo gen kunnen worden heeft ander- nje der Jonqensconqreqatie, dr zijds het publiek de plicht zijn Zangvereniqinq Cantabile. de steentje bij te dragen tot instond- Harmonie De Volharding, dr houding of uitbreiding van het Zanqvpreniginq Sempre Anima_ orkest. to uit Nieuwkuijk. Wij twijfelen er dan ook niet j yele hartehjke woorden werden aan off gezien dit feit alleen al, bij deze bezoeken gesproken. De zal de fancv-fair van de harmo nie De Volharding in de komen de dagen in het teken van grote belangstelling staan. Wij wensen de organisatoren goede zaken en veel succes. Zilveren jubilarissen bij de Harmonie der Jongenscongregatie. Ook de harmonie der Jongens- congregatie' gaat Zaterdag a.s. feesten. Dit corps telt n.l. 4 zil veren jubilarissen, die men die dag een gepaste hulde wil berei den. Het zijn de heren M. Klomp, Nico Merkx Jzn., J. de Munnik en J. v. d. Hoven. Als dus Za terdag de harmonie der Jongens congregatie uitrukt, weet iedereen dat zij daarvoor reden heeft. Damestoneel. Dc toneelafdeling van de Meis jescongregatie gaf Zondagavond een zeer geslaagde uitvoering. Velen werden er die avond naar huis gestuurd en moesten worden teleurgesteld. Toen wij arriveer den. was de zaal bomvol. Gelukkiq degenen die 'n plaats hadden weten te bemachtioen. want zij hebben een genoeglijke en genotvolle avond meenemaakt. Men kwam voor het voetlicht met een drama „Kapitein Marie". Er werd vlot en goed gespeeld. Elke speelster beleefde haar rol ten volle. Het applaus en niet te ver geten de tranen getuigden dat de zaal met het spel ook volkomen meeleefde. Om de avond in een niet al te treurige stemming te doen eindigen, kwam er noa een blii- spel ,,De klas van juffr. Snep". Men liet hiermede zien dat men niet alleen een drama kon opvoe ren, maar dat ook het blijspel de speelsters biizonder goed lag. Een harteliik en verdiend op- plaus was de beloning voor de speelsters. De aanwezigen waren allen zeer tevreden en de veel ge hoorde opmerking ,,'t is mooi ge weest was hiervan de beste ge tuigenis. Opbrengst fancy-fair van de Mlssienaaikring. Naar wij vernemen is de netto opbrengst van de fancy-fair van de Missienaaikring, welke kort geleden werd gehouden, 1740.-. Gouden Bruiloft. Een lange laan versierde den- leboompjes en middenin een imaakvol versierde en geïllumi- leerde huisgevel met de getallen 9001950, toont in de Grote- itraat van Drunen waar het toch vel tf doen is. Willem van Sambeek en Anna "ïombergen, een kras gouden 'aar, waren 50 jaar getrouwd. Dinsdaamorqen werden Willem u Anna 's mornens dan ook af- lehaald door aarde honneurs, een Miurtmnziètroorps „Het Samnn "fomoa orkest, een smet bru;d- es, om ter kerke oeleid te wor- fen, voor een plechtige Hoogmis heer To van Sambeek dankte ver schillende malen voor de geluk wensen en de hulde aan het adres van zijn ouders. 's Avonds was er nog een hoog- I tepunt toen het gouden paar een bezoek bracht aan de feestvieren de buurt. De winterse kou moch' aan het feest qeen afbreuk doen. Voor het gouden paar en hun fa milie werd het een onvergetelijke dag. Cantabile. Op een gezamenlijke vergade ring der besturen van de gemeng de Zangver. Cantabile uit Dru nen en Irene uit Donaen, heeft men besloten te komen tot uit- wisselinnsrr>ncer'en. Zo ral dan Irene uit Dongen op 12 Februari in Dniw'n komen concerteren. Het Donnense koor Irene h°af» reeds meermalen voor de radio qezonoen en staat onder leHinn van de Donnense musicus de heer v. d. Nieuwenhuizen. Bond van Harmonieën „Dc Langstraat". Zondag 22 Januari was het een grote dag voor de leden van de Bond van Harmonieën De Lang straat, Er werd een concert gege ven te Vlijmen in het patronaat met medewerking van Klaas de Rook, clarinettist van het Con certgebouworkest te Amsterdam en L. v. Dijk, solo-tubaist van de Amsterdamse Politiekapel. Verder werkten mede Lies Weijers en Jo- han Ve'hoeven, die werken voor twee klavieren uitvoerden. Ruim 300 aanwezigen aanhoorden deze mooie werken met volle aandacht. Alles was van hoge klasse en de medewerkenden werden telkens voor hun meesterwerk beloond met een daverend applaus. Het was voor de muziekliefhebbers genotvolle avond. Jubilé. Zondag 29 Jan. na de Hoog mis zal Vlijmens Mannenkoor serenade brengen bij de heer Chr v. Kessel, Mommersteeg alhier, in verband met zijn 25-jarig lidmaat schao als zanger. Dezelfde dag is Set 25 jaar geleden dat v. Kessel in het huwelijksbootje stapte. IJspret. Van dc banen van de gemeente Vlijmen wordt druk gebruik ge maakt. Elke avond wordt er ge spoten en het spiegelgladde ijs is ■•en prachtiq vermaak voor groot en klein. Bij aanhoudende vorst •vordt Zaterdag 28 Januari een •chaatswedstrijd voor de jeugd georganiseerd en Zondag voor volwassenen. Komt zien. Buurtfeest. Zaterdagavond is het buurt feest van de buurtvereniging Eendracht maakt Macht in café Boom. Het belooft een gezellige avond te worden. Pas op voor de duiven. De duivenliefhebber H. Berkel- mans, Akker alhier, bemerkte des avonds enkele zieke duiven op zijn hok. 's Morgens lagen er ver schillende dood en thans zijn er 26 vergiftigd, vermoedelijk met azen op het land of door 't vócr Een flinke schadepost. werk onder de blinden, is hier de gelegenheid om met een en ander door woord en beeld meer be kend te worden en tevens dit werk te steunen. Aantal inwoners. Het aantal inwoners in de ge meente Sprang-Capelle bedroeg op 1 Jan. 1.1. 5804. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van een tweetal landbouwers in de gemeente Sprang-Capelle is het mond- en klauwzeer geconstateerd. Schaakcompetitie. Het 2e team van de Schaak vereniging „De Vrije Pion" speelt a.s. Zaterdag voor de 3c klasse van de Noordbr. Schaakbond een competitiewedstrijd tegen het 2e achttal van de Dussense Schaak- ver. „Kasteel van Dussen". „Het Bonte Leven" andermaal voor het voetlicht. Op veler verzoek zal de toneel club van het muziekgezelschap „Sirena" te Vrijh.-Capelle nog eenmaal het toneelstuk „Het Bon te Leven" opvoeren. Groot was het succes, dat dit gezelschap met de beide reeds eerder gege ven opvoeringen van dit spel van het land in vier bedrijven van A. Boere behaalde, een succes, dat nog vergroot werd door 't schit terende decor, hetwelk door de bekende kunstschilder dhr. Ger- rits is geschilderd. De opvoering van het toneel stuk zal plaats hebben op Maan dag 30 Jan. a.s. des avonds half acht in de zaal van de heer Ant, v. Dijk aan 't Bruggetje, in welke zaal tevoren toegangskaarten te gen 1.— per kaart verkrijgbaar zijn. Op dc dag der uitvoering zal in de zaal tussen half 1 en 1 uur 's middags gelegenheid zijn tot plaatsbespreking. Feestavond der Zangvereniging II. D. I. Op Maandag 23 Jan. hield de R.K. Gem. Zanqver. U.D.I. haar jaarlijkse feestavond in de zaal van de heer M. v. Huiten. De voorzitter van het feestcomité ooende en feliciteerde bestuur en leden met het 30-jarig bestaan der vereniqing. Hij gaf een overzicht van de groei en bloei over deze 30 jaren en hoopte dat dit ook in de toekomst het geval zou blij ven. Hij eindigde met de wens dat deze feestavond er toe zou bijdraqen dat de goede verstand houding die er onder de leden heerst, nog verstevigd zou wor den, om zodoende met bestuur en directeur en met Gods zegen in de toekomst de vereniqing op een zo hooo peil te brengen als ze in de vervloaen 30 jaren nog nimmer gekend heeft. Daarna nam de voorzitter van de Zangver. de heer J. v. Ven- rooij het woord, die zich met woorden van dank tot de leden richtte voor het vele werk dat zij steeds voor de vereniging gedaan hadden. De avond werd verder gezellig doorgebracht en er heerste een stemming die wij van de zang vereniging gewoon zijn. Aan 't slot dankte de voorzit ter het feestcomité voor de prach tige regeling van deze avond en hoopte een volgende gelegenheid weer op hen te kunnen rekenen. Hij dankte verder de kastelein voor de keurige verzorging der feestzaal en allen die aan deze avond hadden medegewerkt. Hoogst voldaan keerden allen huiswaarts en de Zangvereniging kan dus terugzien op een schitte rend geslaagde feestavond, waar zij dan ook alle recht op hadden. Dansavond. De dansavond die Zondag avond in de Harmoniezaal van J. van Oijen ten bate van het in strumentenfonds van de harmo nie St. Cecilia is gehouden, is groot succes geworden en een oelangrijk bedrag kon in de kas worden gestort. Uitvoering. Op Zondagen 29 Jan. en 5 Fe bruari a.s. geeft het dameskoor Levensvreugd in café M. Achten naar eerste grote winteruitvoe- nng. Opgevoerd zal worden hei drama in 4 bedrijven „Haar Gou den stem". De Zangvereniging Vriendenkring zal daaraan haar welwillende medewerking verle nen. Aanvang half zeven. Biljarten. De biljartclub Juliana speelde Dinsdagavond haar dertiende wedstrijd voor het nederlaag- tournooi tegen K.O.T. uit Heus- den. De uitslag was le zestal Julianale zestal KOT: Joh. v. Halder-J. de Moor 2156 Th. BoelenA. Laros Jr. 3731 H. vd HeijdenC. Schaap 2313 W. v. d. BrandtL. Verheij 274C Fr. v. LiemptA. Smits 1735 M. v. d. WielJ. Klaren 242C 149—195 Hoogste serie Juliana Th. Boe len 9. Hoogste serie K.O.T.: J. de Moor 13. 2e zestal Juliana2e zestal KOT: B. VerreijtM. Laros 1126 J. v. BokhovenP. Kivits 2133 W. v. d. Wiel—C. Timmermans 1720 L. VermeulenM. v. Beers 720 W. v. RavensteinE. Gijzelhart 3121 C. v. Helvoirt—C. Zagt 10—16 97—136 Hoogste serie Juliana W. van Ravenstein 9. Hoogste serie K. O. T.: P. Kivits 8. Contactavond Ned. Chr. Blindenbond. Maandag 30 Januari, 's avonds half acht zal in de zaal van de Chr. Volksbond alhier, vanwege de Ned. Chr. Blindenbond, een contactavond worden gehouden. Als spreker zal daarbij optreden de secretaris van genoemde bond, de heer C. Wagemaker uit Rot terdam. Een film zal worden ver toond, getiteld: „Uit het Licht loze Land". Ds. W. de Bmi|n spreekt een openingswoord en Ds. M. T. Mulder een slotwoord. Wij wekken eenieder gaarne op d<*ze contactavond bij te wonen. Waar men over het algemeen weinig op de hoogte is van het XAA Ontwikkelingsavond K.A.B. De keuze van net bestuur van de K.n.o. om de Untwutkeiings- avonden op Zondag te houuen wil daaraan een cultureel verant- wooioe ontspanning te vei- oinden, blijkt -wel een zeer goede geweest te zijn, alUians, Zondag was de grote oildenbondszaal met weer meer dan auu belangstellen den gevuld. De voorzitter con stateerde met genoegen deze grote oelangstelling en verbond aan zijn nieuwjaarswens een flinke opwekking om op deze weg voort te gaan. rnj spoorde aan om daad werkelijk mede te werken aan de verwezenlijking van de K.A.B.- propaganda-punten en riep daar voor de belangstelling en mede werking in van het gehele arbei dersgezin. Pater Fidentius sprak vervol gens over de taak van de K.A.B. .n de tegenwoordige tijd. In een gloedvol betoog consta teerde deze begaafde en talent volle spreker, dat er heel wat veranderd is sedert de tijd, dat ~eo Xill zijn Rerum Novarum uit vaardigde, speciaal ten aanzien van de waardering voor het werk van de K.A.B., getuige de schit terende herdenking van het 25- jarig bestaan van het Verbond op .0 Januari te Utrecht. Uitvoerig belichtte spreker de taak van onze arbeidersgezinnen daadwerkelijk mede te werken aan le beperking van de genotzucht, drankmisbruik en de overdreven zucht naar ontspanning, de na oorlogse kwaal, die als de kan ker vreet aan onze hedendaagse gemeenschapszin. Willen we onze idealen verwe zenlijken, dan zal het niet bij goede voornemens moeten blijven, ■naar dan zullen er daden moeten gesteld worden. Alleen een positief christelijk gezinsleven zal ons een nieuwe, letere gemeenschap kunnen bren gen. Een daverend applaus was het lewijs, dat dit gezonde betoog in- ;loeg. Het verdere gedeelte van de ivond werd gevuld met enkele nooie zangnummers van het Kna penkoor van de St. Bernardus- chool, onder kundige leiding van le Eerw. Broeder Simon en door le toneelclub van deze school, -nder regie van de Weleerw. Voeder Overste Jonathus, die het nteressante kindertoneelspel „Pol- ■ke Prik" opvoerde. Zelden zagen we een zo inten- e belangstelling voor een toneel- ïitvoering en het pakkende spel, dat met een buitengewoon ver borgde toneeldecoratie, een keu rige grimering en costumering van le kleine duiveltjes en kabouter- jes een genot was om te zien en e horen. De diverse uitlatingen van de pezoekers als: „wat de Eerw. Voeders presteren is toch altijd if", zeggen in deze genoeg. Alles bijeen een buitengewoon geslaagde avond. De bate, pl.m. 135.voor le ledige kas van de Missiebond van de St. Bernardusschool, wa ren een welverdiende beloning voor leiders en spelers. „Met Twee Jantjes op Stap" is de titel van de film, die vanaf Vrijdagavond in het Apollo-The- ater draait. Met de twee Jantjes ap stap, is een zonnige militaire klucht, waarin William Bendix en Dennis O'Keefe de bekoorlijkste Australische schonen op de hak nemen. Als de Jantjes geland zijn oekt alles wat rokken draagt be scherming achter de vitrages van le ouderlijke woning. Biff en Jeff, twee ondernemen de mariniers, brengen hun verlof Australië door en werpen de knuppel in het hok van de lief- alliqe hoenders. William Bendix en Dennis O'keefe, leveren slag om het be zit van een appetijtelijke Austra lische en lopen alle bestaande reglementen, mitsgaders een com pagnie M.P.'s onder de voet! Zuurpruimen en zwartkijkers, knorrepotten en izegrimraen zul len bij het zien van deze film in homerisch gelach uitbarsten. Santos. Het onlangs benoemde Santos- Comité verdeelde in zijn eerste bestuursvergadering de functies, waarbij het voorzitterschap werd opgedragen aan de heef J. v. d. Put, het vice-voorzitterschap aan de heer A. Frederiks, het secre tariaat aan de heer L. Schraau- wers Jr., het penningmeesterschap aan de heer G. v. Boxtel: de heer A. Meijers fungeert als commis saris. Laetitia. Vele toneelliefhebbers herinne ren zich nog wel het eerste suc cesvolle optreden van de R.K. Gem. Toneelvereniging „Laetitia" in de zaal van de heer Jan van Dun met het beroemde werk van Ant. Coolen „De Klokkengieter". Dit eerste optreden hield een be lofte in voor de toekomst. Zon dag a.s. krijgt Laetitia de gelegen heid deze belofte in te lossen. Wederom in dezelfde zaal wordt het Stropers-Drama „Krates" van Joh. v. Eekelen gegeven. Laetitia hield in alle stilte hare voorbe reidingen getroffen en de liefheb bers van goed toneel kunnen er zeker van zijn, dat ze bij een bezoek aan de Bel Canto-zaal weer waar voor hun geld krijgen. Het drama speelt in drie be drijven, waarin tot slot de on schuld zegepraalt. Agenda. Vrijdag 27 Januari 8 u. n.in. Apollo-theater: Met twee Jantjes op stap. Toegang 14 jaar. Zaterdag 28 Jan. Statie-dag Harmonie Apollo. Zondag 29 Jan. 6. u. en 8.30 uur n.m. Apollo-theater: Met twee Jantjes op stap. Zondag 29 Jan. 8 u. n.m. R.K. Gem. Toneelver. Laetitia: Drama Krates. Maandaq 30 Januari 8 u. n.m. repetitie Harm. Apollo. Toneeluitvoering. Het meisjeszangkoor, dat men al meerdere malen in de kerk heeft kunnen horen en zich in de ze verdienstelijk heeft gemaakt, heeft men nu eens op het toneel kunnen aanschouwen. En degenen die Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari in het patronaat zijn ge weest, weten en kunnen niet an ders zeggen dan dat deze jonge meisjes zich ook van deze zijde verdienstelijk toonden. Opgevoerd werd „Catacombentrots" van Leo van Daele, een drama in 3 bedrij ven. Hierna werd nog een blijspel in 1 bedrijf ten gehore gebracht, n.l. „Vergif" van Ad. de Ruijter. De eerste avond was de zaal slechts gedeeltelijk bezet, maar die er waren, hebben genoten en heb ben dit niet onbetuigd gelaten, want Zondag was de zaal vol. Het geheel stond onder de bekwa-, me leiding van Zr. Reinolda, die op een geslaagde uitvoering mag terugzien. Voor de tweede maal in korte tijd trad dus een Berndijkse vere niging voor het voetlicht. En met succes I Een bewijs dus dat er in Berndijk iets aan 't ontwikkelen is dat tot iets groots kan leiden. Maar dan is „doorzetten" en „medewerken" noodzakelijk. Toneel. A.s. Zondagen 28 Jan. en 4 Febr. zal de toneelvereniging van de R.K.J.B. alhier wederom met 'n toneelstuk in 3 bedrijven voor t voetlicht treden, getiteld: „De Hereboer' door Jozef Carpentier. Wij wensen hen veel succes. SCHAATSWEDSTRIJDEN. Zatevdagmiddag organiseert de Waalwijkse IJsclub op de Galgen wiel Schaatswedstrij den op de korte baan (500 mj Ook zijn er wedstrijden in het schoonrijden voor paren. Men kan zich laten inschrijven bij de heer P. Dekkers, Stations straat 31. Zie ook de adver tentie. VISSCHERSLUST. „Visscherslust" houdt op 25 Februari a.s. hare algemene vergadering in 't clublokaal bij de heer Frans v. Helvoirt, Putstraat. Musis Sacrum Zaterdag, Zondag en Maan dag kimt u hier gaan kijken naar een dwaze militaire klucht, die „IngeruktMars!" heet. Drie sergeants becon curreren elkaar, omdat de ene meer in de gunst staat bij de kolonel dan de andere twee. Dat veroorzaakt een hoop ver wikkelingen, maar het eind is natuurlijk erg gelukkig. Dinsdag en Woensdag draait er een cowboyfilm „Vance van Oklahoma", Het is een verhaal over de strijd tegen veedieven, wat uiteraard veel spanning meebrengt. Maar ook in deze film komt alles tot een goed eind. 18 jaar. Luxor-Theater Een spannend verhaal is De strijd in de Burma-Jungle. Een aantal Amerikaanse pa rachutisten wordt neergelaten achter de Japanse linies om daar een belangrijk object te vernielen. Dit lukt, maar hun pogingen om terug te keren zijn mislukking od misluk king. De enkelen die tenslotte overblijven worden door de Amerikaanse opmars gered. Deze film draait Vrijdag tot Zondag. Maandag en Woensdag draait „De Man die kwam di neren", een ingewikkelde ge schiedenis die er op berekend is om u te doen lachen, een hele avond lang. De dwaze situaties zijn dan ook niet van de lucht en mensen van alle leeftijden kunnen er 'n avond mee zoek brengen. PROVINCIALE STATEN. Dinsdag hebben Provinciale Staten onder voorzitterschap van de Commissaris der Koningin, prof. dr. J. de Quay, een groot aantal subsidies toegewezen. Bo vendien hebben zij de kamerbode, de heer Van Crey, gehuldigd, om dat hij zijn ambt dertig jaar ver vuld had en met 1 Mei met pen sioen gaat. De N.C.B. kreeg 5000 sub sidie voor emigratievoorbereiding. Wel hadden Ged. Staten maar 2500 voorgesteld, maar daar waren verscheidene statenleden het niet mee eens en ze wonnen het bij de voorzitter. Bij de be handeling van de subsidie voor het Provinciaal Opbouworgaan werd de aandacht gevestigd op de kleuterscholen, waarvoor steun werd gevraagd. Over de tweede Technische Hogeschool is nog steeds niets bekend, maar men schijnt ook in hogere kringen iets meer voor de centralisatie te gaan voelen. Het Brabants Edelambacht kreeg 2000, al had het 10.000 ge vraagd, maar daar wilden G. S. nog niet aan. Voor de uitgave van een boek over Noordbrabant 22.50 bij intekening!) werd 10.000 gegeven, al waren de le den het niet allemaal eens met de hoge prijs en het feit dat het een uitgeverij buiten Brabant was. Van de andere subsidies noe men we nog die voor de restau ratie van de boerderij van L. Smits te Waspik, groot 1437.50. In de middaqzitting werd onder andere gesproken over de pro vinciale wegen. Er werd geklaagd over de slechte toestand ervan. Volgens G. S. zou het plan van voor de oorlog nu 500 millioen kosten. Er is een nieuw plan ont worpen na de oorlog over een periode van 3 x 15 jaar. Dit wordt 15 millioen per jaar. Eerst in 1951 is men echter pas aan het uitgangspunt van voor de oorlog. Er kwamen nog verscheidene andere zaken ter snrake. GROTE LEDER-DTEFSTAL TE TILBURG. 13 Verdachten aangehouden. Door de Rijkspolitie te Don gen werd op 7 Januari j.l. aangehouden de 21-jarige A. van L., wonende te Dongen, werkzaam als lederbewerker op de lederfabr. „De Hinde" in de Bisschop Zwijsenstraat te Tilburg. Deze A. van L. bleek in het bezit van enkele vellen over- leder, waarvan hii na onder vraging bekende dat. de*e van de fabriek afkomstig waren. Door de Rijkspolitie te Don- gesteld van de Commissaris van Politie te Tilburg. Na een uitgebreid onderzoek door de Tilburgse recherche, werden nog 12 verdachten wegens verduistering, diefstal en he ling gearresteerd. Al deze verdachten waren werkzaam op de „Hinde". Het gold hier grote partijen bovenleder. Zeven verdachten werden naar Breda overge bracht, terwijl tegen de ande re proces-verbaal werd op gemaakt. Door het prachtige speur- derswerk in deze zaak kon den de volgende personen worden ingesloten J. A. D., 27 jaar, wonende te OisterwijkJ. W. P. 19 iaar G. S. J. M. v. d. L. 36 jaar M. C. v. d. W., 52 jaar J. J. v. d. B., 43 jaar, allen wonende te Oisterwijk M. van E. 46 jaar, wonende te Moergestel C. J. V., 49 jaar, wonende tc Haaren A. var B., 37 jaar; S. W. C. H., 42 jaar W. F. J. van W., 18 jaar en H. W. M., 27 jaar, allen wonende te Tilburg. NIEUWE ACTIES VAN WESTERLING. Na enkele dagen van rust zijn de troepen van Wester ling opnieuw in actie geko men, ditmaal op verschillen de punten rond Bandung. De plaats Padalarang, 15 kilome ter ten Westen van Bandung aan de grote weg naar Dja karta. werd overvallen dooi soldaten van het leger dei APRA, die in negen trucks arriveerden en onder meei met machinegeweren waren uitgerust. Vechtend baanden zij zich een weg naar he noofdbureau van politie, da' zij bezetten. Dinsdag zijn bi. Tjiandjur, eveneens op dt weg van Bandung naar Dja karta. eenheden van Wester ling in botsing gekomen met eenheden van de T.N.I. Hier bij raakte de Nederlandse oud-inspecteur van politie v d. Meulen, die commandan is in het leger van Westorlirv gewond, maar hij ontsnapte Honderd kilometer ten Noor den van Bandung is Purwa- karta om niet nader genoem de reden tot „gesloten stad" verklaard. De spoorweg en telefoonverbindingen tussen Purwakarta en Djakarta zijn verbroken. Ook het verkeer tussen Bandung en Djakarta is weer geheel gestaakt. In 't gebied tussen Purwakarta— Bandung—Djakarta zijn 200 soldaten van Westerling's le ger omsingeld, ontwapend en geïnterneerd. F.B.O. AANVAARD. De Eerste Kamer nam Woensdagmiddag met 30 te gen 11 stemmen het wetsont werp op de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie aan. Mèl de leden van de K.V.P. en de P. v. d. A. hechtte de heer Schipper, van de Anti-Revo lutionaire fractie, zijn goed keuring aan deze belangrijke kaderwet, die volgens de wens van regering en voor- >tanders, maar oook van ver schillende tegenstanders, do Tiogelijkheid schept voor een nieuwe sociaal-economischc u-de, in het belang van alle leelgenoten in het Neder- andse bedrijfsleven en even zeer in dat van heel ons volk. VRIJDAG 125 GRAM KOFFIE OP BON 424. Met inlevering van bon 424 Algemeen kan met ingang van Vrijdag a.s. 125 gram Koffie woraen gekocht. Het rantsoen is bedoeld voor de tijd van zes weken. Op 9 Mrt. zal dus weer een nieuwe kof fiebon worden aangewezen. *oon 424 biyit echter slechts geldig tot uiterlijk 12 Februa ri. De bonnen van de „Voe- iingsmiddelenkaart 909" met zen lager nummer dan 424 .tunnen worden vernietigd. OOK 5% VOORGESTELD /OOR OUDEN VAN DAGEN In aansluiting op de 5 per- jent loonsverhoging heeft de regering bij de Tweede Ka- ned een wetsontwerp inge- iiend tot tijdelijke verhoging net 5 percent van de ouder- lomsuitkering, van de invali- iitcits-, weduwen- en wezen enten, van de toeslagen op lie renten, alsook van de kin- lerbijslag dio aan deze rente rekkers wordt verleend. De tosten van deze regeling zul- pn naar schatting 9.5 mil- -ioen per jaar belopen. S. D. O. Zaterdag a.s. begint, na een rustperiode, de Zaterdagmid dag-competitie te draaien, voor het eerste elftal is een zware opgaaf vastgesteld en wei een piaatseiijKe ontmoe ting tegen Neo. Het zal een weastryd zijn die de belang stelling wel waard is, temeer daar ö.D.O. graag revanche wil nemen voor de. geleden nederlaag op het Neo-terrein. xieo zal zeker alles in 't werk stellen om ongeslagen te blij ven. Het 2e elftal gaat naar Sparta 2. Ook zij kunnen de Kampioenskansen behouden, maar dan zal 't van begin tot t eind flink aanpakken zijn. 361-446 93 3,90-4,79 23-49 2-6 De „vier" klasse kampioenen zijn: In de Cadre klasse veroverde Karei Jansen weer eens de titel door zijn 125 car. in 15 brt., gem. 8.33, met een hoogste serie van 49 bij elkaar te „trompetteren". Wie zorgt er volgende keer voor om nog eens in de krant te komen?? In de 2e klas libre besloot W. Mandemakers van H.K.S. de com petitie door een pracht gemiddel dc van 6,25. De 100 dus in 16 beurten vol, met een daverende serie van 48. In de 3e klas libre is het ook weer eens iemand, die de titel al meerdere malen behaalde, n.l. C. Spapens van Groene Laken. Hij maakte de beste prestatie die in deze klas tot nu toe gemaakt is, n.l. hij „bakte" de 75 car. in 13 DUS BIJ UW SHAG DAT BLAUWE BOEKJE: MASCOTTE - VLOE RïLTARTSPORT. Dlstr. De Langstraat Aid. Kaatsheuvel. N.A.S. 4 kampioen van de 4e klas libre. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden zijn als volgt Op 14 Januari: Voor de 4e klas Libre. N.A.S.Ons Genoegen Car. Brt. Gem. H.S. Pnt. 220- 92 96 2,29-0.96 17- 7 8-0 H.K.S.Groene Laken 203-187 169 1,20-1,11 12- 9 4-4 Altijd RaakO.N.A. 188-220 112 1,68-1,96 12-11 0-8 Voor de 3e klas Libre. O.N.A.T.O.K. Car. Brt. Gem. H.S. Pnt. 270-127 133 2,13-0.95 11-11 8-0 't Groene LakenN.A.S. 257-237 113 2,27-2,09 20-15 4-4 PoedelvreesOns Genoegen 208-260 144 1,44-1.81 10-14 2-6 Ons GenoegenAltijd Raak 251-231 105 2.39-2,20 17-16 6-2 K.T.O.Poedelvrees 237-234 175 1,36-1.33 9-11 4-4 Od Maandag 16 Januari. Voor de 2e klas Libre Ons GenoegenH.K.S. Car. Brt. Gem. H.S. Pnt. 229-348 96 2,38-3,62 12-48 2-6 PoedelvreesGroene Laken 267-340 126 2,12-2.59 22-15 2-6 In de Cadre klasse. D.E.S.—T.O.K. Car. Brt. Gem. H.S. Pnt. 411-417 86 4,78-4.85 25-26 4-4 298-398 111 2,69-3,53 24-23 2-6 gen werd hij ter beschikking N.A.S. (2)—''t Centrum brt. Hplemaal vers uit de oven: gem. 5,77. In de 4e klas is het ook iemand die de titel reeds meermalen be haalde, n.l. Rien van Dijk van N.A.S. Hij beëindigde zijn partij van 60 car. in 17 brt. Gem. 3.52. Proficiat, Rienus! De standen luiden: In de 4e klas Libre. 1. 2. 3. 4. 5. 6. N.A.S. ONA Altijd Raak Groene Laken 20 Ons Genoegen 19 pnt. 114 97 83 67 49 38 De wedstrijd van j.l. Zaterdag 21 Jan. tegen Groene Laken le verde voor N.A.S. niet alleen 4 punten, maar ook het kampioen schap van deze klas op. O.N.A. kan ze nu „luist" niet meer be reiken. Het is hun dus niet ge lukt nog zware concurrentie te bieden. Proficiat, Nassers, je hebt het schitterend gehaald, je leest nog wel iets naders in de krant over dit kampioenschap. In de 3e klas libre 1, ONA gesp. pnt. 16 99 2. 't Centrum 15 88 3. Altijd Raak 16 73 4. Ons Genoegen 17 68 5. Groene Laken 16 65 6. NAS 17 63 7. HKS 15 59

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5