Waalwijkse en Langstraatse Courant ZO MOET HET! Voordelen van de P.B.O. f? L: ^anc^en tein; adem, tfus a/s motgmdauAV, IN HEUSDEN's RAAD; PIET VRIENS zegt De gemeente Raamsdonk had een goed jaar. Nieuwjaarsrede Burgemeester Prinsen. De heer Van Herpt In de contramine Het Wederopbouwplan goedgekeurd Aantal inw. per 31-12-'49 50 73 54 94 104 167 123 148 271 14 14 28 57 69 126 71 83 154 52 65 117 1512 1557 3069 VRIJDAG 10 FEBR. 1950. Uitgever WulwiJkse Stoomdrnkkert) ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 13. Abonnement 10 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Over geen onderwerp hebben we de laatste maanden meer gehoord en gelezen als over de P.B.O. En bij de zoveelste keer voel je een zekere weerzin en ben je geneigd te verzuchten Alweer P.B.O. Zo zal het misschien sommige van onze lezers ook vergaan als ze dit verslag zien, maar Piet Vriens, die Maandagavond op de ontwikkelingsavond van de K.A.B. sprak, vertel de toch wel zulke belangrijke dingen dat wij en kele hoofdppunten van zijn betoog nog eens wil len weergeven. Al ging het dan alweer over de P.B.O. Pater Fidentius, die de ont wikkelingsavond eigenlijk had moeten geven verscheen om de een of andere reden niet en om de belangstellenden niet teleur te stellen nam Piet Vriens, diocesaan voorzitter van de K.A.B., die toevallig aanwezig was, zijn taak over. Hij deed dit met enthousias me en zonder pater Fidentius iets tekort te willen doen, ge loven wij niet dat de toehoor ders er veel op achteruit zijn gegaan. De cafézaal lijkt ook beter gevuld op zo'n avond dan de grot ezaal. Piet Vriens meende dat, als arbeiders en werkgevers overtuigd waren dat de P.B. O. noodzakelijk is, zij er heel wat enthousiaster over zou den zijn dan ze zijn. Het gaat er nu om practische inhoud te geven aan de P.B.O., de or ganisatie op te bouwen en daardoor het recht van de bedrijfsgenoten tot uitdruk king te brengen. Eerst moet de geest levend gemaakt wor den, om later de vruchten te kunnen plukken. De spreker wees er op dat de P.B.O. niet iets specifiek katholieks is ze is van be lang voor alle bedrijfsgeno ten. Wel liggen de belangen van de arbeiders anders dan van de ondernemer, maar dat betekent niet dat ze tegenge steld zouden zijn. Beiden heb ben belang bij een bloeiend bedrijfsleven en samen staan ze in dienst van de gemeen schap. Waarom zouden ze dan niet een gemeenschappelijke vorm zoeken om samen hun belangen te behartigen De Voordelen. Piet Vriens concludeerde dat in de toekomst arbeid geen koopwaar meer zou zijn: de P.B.O. maakt een eind aan de liberaal-kapitalistische eco nomie, die gebaseerd is op egoïsme. In de P.B.O. werken ondernemer en arbeider sa men aan een natuurlijke ge zonde maatschappelijke orde ning. Als een van de eerste voor delen noemde hij het grote goed van de arbeidsvrede, die het werk is van de sociale rechtvaardigheid, waar op vroegere ontwikkelingsavon den al over gesproken is. Ieder zal dan krijgen wat hem toekomt. Maar ernstig waar schuwde de K.A.B.-leider ook tegen staking, sabotage enz., die zulke ernstige gevolgen met zich meebrengen voor de productie en voor de bedrij ven. Vervolgens meende hij dat de grote offers die de P.B.O. zal vragen, ruimschoots zullen opwegen tegen de nadelen die een werkloosheid zou brengen, zoals we die in de crisisjaren hebben gekend. Een ander voordeel is dat ondernemers en arbeiders een grote bedrijfs-gemeenschap gaan vormen. De arbeiders moeten hierin geloven, ze moeten werken voor hun eigen bedrijf. Geen dagdieve rij plegen, slordig zijn op ge reedschap enz. Gebeurt dat nog dan zijn die arbeiders niet rijp voor medeverant woordelijkheid. Piet Vriens waarschuwde dan ook na drukkelijk tegen een mentali teit van laat maar waaien om dat het toch van een ander is. Verder zal er een eind ko men aan de willekeurige heerschappij van de werkge ver. Hij zal de arbeider niet zo maar zonder meer kunnen ontslaan. Als de vrees daar voor wordt weggenomen, al- flus spreker, zal er meer ar beidsvreugde zijn. Vervolgens zal er meer so ciale rechtvaardigheid komen in de prijzen. De arbeider moet ook kunnen meepraten over economische vraagstuk ken, anders zou elke redelijke eis kunnen worden afgewe zen als men er zich op be riep dat het economisch on mogelijk zou zijn. Als de ar beider echter inzicht heeft in de economische situatie zal hij er zelf mee over kunnen oor delen. Als een volgend voordeel noemde Piet Vriens nog het verdwijnen van de oneerlijke concurrentie, maar het hoog ste voordeel achtte hij dat de macht gebroken wordt van 't heidense bankkapitaal. Het geld zal in de toekomst in die ondernemingen moeten gesto ken worden waar het nodig is, opdat ondernemer en arbeider er door geholpen worden. De spreker wees nog op het aandeel van diverse Jkatho- lieken in het tot stand bren gen van de P.B.O. en noemde wijlen minister Huysmans, prof. Van de Brink en prof. van der Ven. Hij besloot met te wijzen op de Noodzaak van studie. Het mede-beslissingsrecht, zo zei hij, betekent dat de ar beiders verantwoordelijkheid op zich nemen daarom moe ten ze werken en studeren. De beslissingen die genomen moeten worden zullen soms zwaar zijn. Daarom moeten de arbeiders consequent zijn en er zich voor bekwamen. Ze moeten de rijkdom van de K.A.B. aangrijpen en de voor lichting volgen die gegeven wordt in bonds- en vakbla den, in cursussen en ook door de ontwikkelingsavonden bij te wonen. Die zijn niet zo maar een traditie, maar ze worden met overleg gegeven, ze zijn afgestemd op de nood zakelijkheid. De tegenstan ders moeten later niet met het rechtvaardige verwijt kunnen komen Ze hebben er om ge roepen en nu hebben ze er geen mensen voor. Dan zou de P.B.O. een vloek zijn, waarvan de arbeider mede de dupe zou worden. Daarom deed Piet Vriens als diocesaan voorzitter en als K.A.B.-leider een beroep op de arbeiders om te studeren en te werken, actief lid te zijn en propa ganda te maken, ook voor de ontwikkelingsavonden. We moeten echter niet ver geten, zo besloot hij, dat naast de sociale rechtvaardigheid de liefde tot de evenmens staat en dat alles moet gebeuren in het besef dat het werk gedaan is om het hele volk tot Chris tus te brengen. Het applaus dat op deze vu rige toespraak volgde, wekte de indruk dat allen het er mee eens waren. Het komt er dan nog maar op aan om het in practijk te brengen, wat ook Piet Vriens zei. De vice-voorzitter, de heer v. Seters, sprak een woord van dank en knoopte er nog een aansporing aan vast. Daarna sloot hij de bijeenkomst. uitgesproken op de raadsvergade ring van 4 Februari 1950. In deze eerste vergadering van het nieuwe jaar wens ik u en alle inwoners een zalg en gelukkig 1950 toe. waarbij mijn gedachten tevens uitgaan naar onze jongens in Indonesië, waaronder voor de ze gemeente in het afgelopen jaar tot mijn grote vreugde geen slachtoffers waren te betreuren. Verder breng ik dank aan hen. die mij bii de wisseling van het iaar hunne goede wensen deden toekomen. Het afgelopen jaar. Alvorens het oog op de toe komst te werpen, lijkt het mij ge wenst, eerst de resultaten van het afgelopen jaar voor onze gemeen te te bezien. Alles bijeengenomen mag ik zonder enige reserve zeg gen. dat het jaar 1949 ondanks de kommervolle tijden en de gespan nen internationale toestanden voor de gemeente Raamsdonk een vruchtbaar jaar is geweest, dank ■rij de in 't aWmeen zeer spon tane medewerking van alle ge meentenaren. Behalve de herbouw van boer derijen en huizen van oorlogs slachtoffers kwamen in 1949 de 32 woninoen van het bouwpro gramma 1948 gereed, met als ge volg een aanzienlijke verlichting van de woningnood, die echter T»g altf'd 7ec n-oot is. m"do d«/>r ■4e aanwezioheid van meer dan 100 krotwoninoen. De 5 duplex- woninrrpn van het bouwprogram ma 1949 zijn momenteel in aan bouw en zullen eind Mei gereed zijn. Het huisvestingsprobleem is dus nog lang niet opgelost. Te genover de toeneming van het aantal woninoen staat ook een op zich heuneliike stiiginq van het inwonertal der gemeente. Bedr^en her «'«woners oo 1 Januari 1949 7696. op 1 Tanu*ri |.l. was het inwonertal tot 7856 oestegen. een aanwas lus van 160 zielen. Het vesti gingsoverschot over 1949 bedroeo n.I. 29 en het oeboorte-overschot 131. In het afgelopen jaar wer den 240 rielv>'">-f«»-aan'»itr<>rt ne- daan. 66 hnweliiken gesloten en overleden 63 inwoners. Tn de re- oisters van de buroerliike stand werden 2 echtscheidingsvonnissen inaeschreven. De gemeenteraadsverkiezing leidde er toe dat 5 raadsleden niet meer terugkeerden en een qellik aantal nieuwe leden ziin intrede deed. Tot de scheidende leden behoorde de heer G. de Bont, die vele jaren tevens als wethou der, ziin beste krachten voor de oemeente heeft gegeven. In zijn olaats werd de heer C. Langer- werf als wethouder gekozen. In 1949 werd door het gemeen tebestuur met verschillende per sonen onderhandeld over vesti ging van industrie, doch tot op heden zonder resultaat, hetgeen te wijten is aan het gebrek aan fa- brie'rsruimte, terw"1 h»t ont breken van fabrieksterreinen daarbij een rol heeft gespeeld. Om de oplossing van dit laatste vraagstuk te kunnen voorberei den zijn in het afgelopen jaar bereids grondboringen in de Bo- terpolder gedaan. Wat het onderwijs betreft, is thans de bouw van een nieuwe R.K. Uloschool voor jongens in een ver gevorderd stadium, ter wijl de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen ver der nog toestemming heeft ver leend om de St. Theresiaschool te Raamsdonksveer in 1950 met 2 lokalen uit te breiden. Het is zelfs niet uitgesloten, dat een op lossing in groter verband wordt gevonden, waartoe momenteel besprekingen gaande zijn. Wordt dit laatste inderdaad werkelijk heid. dan mag men spreken van een vrijwel volledige oplossing van de huisvesting der school gaande jeugd. Ten aanzien van aanleq, ver nieuwing en verbetering der stra ten kan met zeer veel voldoe ning op het afgelopen jaar wor den teruggezien. Zo werden de Beatrixlaan qed<><»]tel»k. de Irene- straat en de Marijkestraat aan gelegd, het laatste gedeelte van de Nieuwe weg met nieuwe klin kers bestraat en de Raadhuis straat gedeeltelijk doorgetrokken. De aanleg van de Brejaartstraat is in uitvoering en de Grote Kerkstraat werd tot de Koning straat aan weerszijden van trot toirs en een nieuw wegdek voor zien. Verder is een aanvang ge maakt met het vernieuwen en verbreden van de bestrating, als mede het dempen en rioleren van sloten en het aanleggen van trot toirs in de Julianalaan. Tenslotte kreeg ook het Sandoel een nieuw wegdek en trottoirs. In opdracht van het Waterschap de Beneden Donge werden het Zuidergat en het haventje van Sandoel in het afgelopen paar afgedamd, waar door de overlast van hoog wa ter voor de bewoners van die omgeving voor een belangrijk deel is weggenomen. De dienst van openbare werken verkreeg als gevolg van de op heffing der distributie een nieuwe huisvestng. Voor deze dienst werd een mo derne vuilnisauto aangeschaft, die in tegenstelling tot voor heen, toen de ophaaldienst be perkt bleef tot Raamsdonksveer in de hele gemeente dienst doet, voor zover mij bekend, tot ieders tevredenheid, De2e vuilnisauto wordt ook gebruikt als vrachtauto. Boven dien kon van het R.K. Kerkbe stuur de schuur met omliggende gronden langs de Keizersdijk worden aangekocht, waardoor 't nijpende gebrek aan ruimte voor stalling van auto's e. d. werd opgeheven. In de eerste vergadering van het vorig Jaar werd door U het belangrijke besluit tot overdracht van het gemeentelijk electriciteits- bedrijf aan de Provinciale Noord- Brabantse Electridteits-Maat- schappij genomen. Kortgeleden besloot Uwe raad een crediet beschikbaar te stellen voor het onderzoeken van de mo gelijkheid om mijngas vanuit Oos terhout aan onze gemeente te le veren. Nadien zijn er nieuwe ge zichtspunten bijgekomen, die de kans om een gunstig resultaat te krijgen, hebben vergroot. Na overleg te hebben gepleegd met het Burgerlijk Armbestuur kwam de reorganisatie van het Bureau voor Sociale Zaken an nex de administratie van het Bur gerlijk Armbestuur tot stand en werd de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon in het le ven geroepen, waardoor eer. reeds lang gekoesterd verlangen werd bevredigd. In 1949 trad ook een sociale werkster in dienst. Vanaf deze plaats breng ik ook mijn hartelijke dank uit aan de gemeente-ambtenaren in de ruimste zin van het woord en al le werklieden voor hun nauwge zette plichtsbetrachrinn. Zonder r*oor hen ten alle tijde r>r toonde "wr zrmrVn de voor deze gemeente in het afge lopen jaar stellig minder groot zijn geweest. Plannen voor 1950. Voor wat de onmiddellijke toe komst betreft, kan ik u tot mijn groot genoeqen mededelen, dat 't ontwerp-uitbreidingsplan, dat nu ik zou haast zeagen einde- liik de instemming heeft van alle daarvoor in aanmerking komende instances, u binnen zeer ko^e tijd ter vaststelling zal worden aangeboden. Ik hoop dat 't plan daarna spoedig zal worden goed gekeurd, opdat dan zo gauw mo gelijk begonnen kan worden met de aankoop van gronden voor in dustrieterreinen, eventueel de noodzakelijke ophoging en de aanleg van een toegangsweg. Dan zal tenminste een tijdperk worden afgesloten, waarin industrievesti ging steeds moest afstuiten op ge brek aan geschikte terreinen. Voor 1950 is een bescheiden bouwvolume ontvangen, dat ons in staat stelt 'n 8-tal duolex won ningen te bouwen. Het resterende volume is toegewezen aan een 2- tal particulieren voor de bouw van twee financieringsregeling- woningen. Het staat bovendien vast dat meerdere particulieren, oorlogsslachtoffers, in 1950 hun verwoeste panden zullen gaan herbouwen. Omtrent de verbetering en ver nieuwing van het wegennet in de gemeente bestaan bij burgemees ter en wethouders de volgende plannen 1. het verbeteren van de Kerk- laan, bestaande uit het weg nemen van voor het verkeer hinderlijke bochten en het ver nieuwen van de bestrating 2. het verder doortrekken van de Raadhuisstraat, waarvan in 1949 reeds een gedeelte ge reed kwam 3. het doortrekken van de Bea trixlaan tot de Rijksweg 4. een gedeeltelijke vernieuwing van de Molenstraat 5. het in orde maken van het terrein aan de Oude Melkha- ven 6. vernieuwing van de Grote Kerkstraat vanaf de Koning straat het werk van de raad zou mo gen rusten en dat Hij de ge meente en haar inwoners zou behoeden voor alle rampen en tegenslagen. De heer van Herpt sloot zich namens de raad bij de wensen voor de gemeente aan en beloofde medewerking. Vervolgens werden de no tulen van de vorige vergade ring ongewijzigd vastgesteld en een aantal stukken voor kennisgeving aangenomen, 't Rapport van het Economisch- Technologisch Instituut over het ambachtsonder wijs zou onder de leden circuleren. Van het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisves ting was bericht binnenge komen dat het Wederopbouw- plan was vastgesteld. Het zou nu 14 dagen lang voor een ieder ter inzage liggen. TEL.-ADRES „ECHO". was goedgekeurd, niets te recht komen. Dan vroeg de heer Ver schuur nog het woord en zei dat het hem speet dat de heer van Herpt met afbrekende kritiek kwam. Dit was ge deeltelijk ook aan onbe kendheid te wijten, want de meesten wisten wel hoe het met de onteigening stond. Daarop sloot ae voorz. de dis cussie. Verder was er een rapport binnengekomen over de ver lichting van het kruispunt bij de Werf. Volgens dit rapport was het niet nodig een lan taarn bij te plaatsen, omdat er vier in de uuui'i stonden. Betreffende de gevaarlijke Molenstoep meende het rap port dat bij duisternis de Wielstraat en de Wieldijk de 7. het geheel of gedeeltelijk ver nieuwen van de Bergenstraat. Zo mogelijk zullen ook de Oranjestraat en Emmastraat hun beurt krijgen. Uiteraard zal er re kening mede moeten worden ge houden, dat niet alles ineens kan en dat er, gelet op het grote werkprogramma, gedeeltelijk een verschuiving naar 1951 zal moe ten plaats hebben. Bovendien zal voor de meeste objecten de me dewerking van hogere autoriteiten moeten woiden verkregen. Ook de beplantingen en plant soenen zullen in 1950 belangrijk worden uitgebreid. Dezer dagen is reeds overleg gepleegd met een deskundige instantie om een zo bevredigend mogelijk resultaat te krijgen. Van de zijde van de P.N.E.M. is mij medegedeeld dat ter uitvoe ring van haar contractuele ver plichtingen jegens deze gemeente in het vooriaar een geheel nieuw ondergronds kabelnet zal worden gelegd, terwiil de gemeente dan tevens voorzien zal worden van een straatverlichting. Met de bouw van een 7-tal nieuwe trans formatorhuisjes is dezer dagen 'r aanvang gemaakt. Met de bouw van de nieuwe kiosk wordt in de komende week begonnen. Hopenlijk kan ze nog gereed zijn voor de viering van Koninginnedag. De aandacht van het gemeente bestuur is nog steeds gevestigd op het vinden van een aanvaard bare oplossing voor een behoor lijke zwemgelegenheid, terwijl ook het rioleringsvraagstuk nog steeds een zorgenkind is. Het spook van de werkloosheid begint links en rechts weer de kop op te steken en de betreffen de instanties beginnen reeds uit te zien naar arbeidsintensieve werkobjecten. Dezerzijds zal worden nage gaan of de aanleg van het gepro jecteerde park daaarvoor een ge schikte werkgelegenheid is. U ziet dus, Mijne Heren, dat er nog heel wat plannen te verwe zenlijken zijn, die echter ook zeer aanzienlijke bedragen vorderen. Van ganser harte spreek ik de hoop uit, dat wij allen tezamen op dezelfde prettige en zakelijke manier als in de afgelopen jaren mogen samenwerken in het be lang van de ons zo dierbare ge meente Raamsdonk. Moge daarbij Gods zegen op ons werk rusten. Dinsdagavond kwam de raad van Heusden in openbare vergadering bijeen. Bij deze gelegen heid toonde de heer v. Herpt zich weer de kam pioen voor een uitbreidingsplan van Herpt (de hele gemeente) en tegen de afscheiding van Bern van de gemeente Heusden. Het was echter een hopeloze strijd die hij met veel vuur streed, daar de overgrote meerderheid van de raad het niet met hem eens was, maar met B. en W. In zijn nieuwjaarsrede gaf de burgemeester een overzicht over 1949. Toen de vergadering geo pend werd was wethouder Groen afwezig. Alvorens met de gewone werkzaamheden te beginnen, bood de burgemees ter de raad zijn beste wensen aan voor 1950. Hij sprak de hoop uit dat het allen in alle opzichten goed zou mogen gaan en dat op alle onderne mingen Gods onmisbare ze gen zou mogen rusten. Hij bracht dank aan de raad voor de medewerking in 1949 ondervonden en ver wachtte voor 1950 eenzelfde medewerking. Ook dankte hij het secretariepersoneel en het personeel van de Rijkspolitie. De loop van de bevolking was als volgt M. Vr. Tot. Aantal inwoners per 31-12-'48 1460 1492 2952 Vermeerd. door Geboorten Vestiging Totaal Vermind. door Overlijden Vertrek Totaal Algehele vermeerdering De gemeenterekening 1943 sloot met een voordelig saldo van 18290.05. Een zuinig fi nancieel beleid bleef, ondanks een behoorlijk bedrag voor de algemene reserve, geboden. In 1949 werden 13 wonin- g enaan de voorraad toege voegd. De in December aan bestede 6 woningen waren gegund, terwijl het bouwpro gramma 1950, bevattende zes woningwetwoningen van 283 m3 en 5 woningen van 350 m3 was goedgekeurd. Ofschoon er in 1950 dus 17 woningen zou den bijkomen, bleef er nog steeds een behoefte aan woon ruimte bestaan. De burgemeester deelde verder mee dat het wederop bouwplan was goedgekeurd en dat het ter inzage lag. De werkzaamheden aan de we gen in Herpt en enkele stra ten in Heusden waren beëin digd en daar het wederop bouwplan was goedgekeurd kon begonnen worden met de nodige bestratingswerkzaam heden op het Burchtplein. De gezondheidstoestand gaf geen reden tot klachten en de burgemeester hoopte dat de onderhandelingen voor het verkrijgen van drinkwaterlei ding in de afdelingen Herpt, Hedikhuizen en Oudheusden dit iaar met succes zouden worden bekroond. In 1949 hadden de indu strieën zonder inkrimping van personeel kunnen doorwerken en de burgemeester hoonte dit ook voor 1950. Met dankbaar heid memoreerde de burge meester de activiteit van de middenstand, sneoiaal de Mer- curlustentoonstelling. In het afgelopen jaar wa ren 20 arbeiders in de over brug einesre^l in oDffenomen Er werd 7095.52 uitgekeerd tegen f 1159.98 in 1948. De burgemeester eindigde ijn overzicht met de bede dat Gods onmosbare zegen op De heer van Herpt vroeg hierover het woord. Bij het inzien van de stukken was hij geschrokken van de veelheid die de raad werd voorgezet. Als hij met een diner zoveel moest verorberen, diende hij van tevoren wel een paar da gen te vasten. Betreffende het Wederopbouwplan begon de heer van Herpt met B. en W. lof toe te zwaaien voor hun voortvarendheid. Maar daar na had hij nog heel wat kri tiek. Persoonlijk had hij er spijt van dat hij in de raad was gekomen, maar hij voel de het als een roeping, nu hij gekozen was, om zijn functie zo goed mogelijk te vervullen. Dit vooraf. Hij vond het jam mer dat er alleen een weder opbouwplan was voor de kern en niet een uitbreidingsplan voor de buitenafdelingen. Hij kon zich verenigen met het Burchtplein, waar alles met de monumentale kerk in stijl zou komen. Voor de rest had men moeten beginnen met de gebouwen die Heusden ka rakter gaven. Daarom was de heer van Herpt het niet eens met de onteigeningen, waar door nieuwbouw nodig zou zijn. De krachten werden ver snipperd. Ook over de Demer- kwestie was de heer v. Herpt niet te spreken. En natuurlijk evenmin over de handelwijze in Herpt. Hij kwam nog eens terug op het uitbreidingsplan dat er indertijd voor Herpt was; geweest en dat was goed gekeurd door de afd. Herpt van de N.C.B. Nu werd er echter alleen zoveel gedaan, dat, als er niet gauw werd in gegrepen, alles bedorven zou zijn. Houd u bezig met de hele gemeente, zo zei de heer van Herpt. Ga zo niet door, anders zal men u later ver vloeken en dat zag hij niet graag. Tenslotte vond hij dat de onteigeningsplannen niet te overschouwen waren en vroeg er uitleg over, De voorzitter wilde er niet veel over zeggen. Het we deropbouwplan lag voor een ieder ter inzage. Hij verzeker de wel dat B. en W. alles de den om voor de hele gemeente te zorgen. Hij vond 't vreemd dat eerst in de raad was aan gedrongen op bouw van de percelen die in kaart waren gebracht en dat er nu van zekere zijde bezwaar werd gemaakt. De kwestie van de Demer lag stil, maar de an dere dag hoopte hij een be spreking hierover te hebben. De heer v. Herpt was blijk baar hiermee niet tevreden gesteld, want hij wilde met een motie van orde ter tafel komen, in die geest dat de raad zou besluiten een uit breidingsplan vast te stellen voor de hele gemeente. Hij gaf er een uitvoerige toelich ting bij, waarin hij zei dat bij bouwen B. en W. alleen reke ning te houden hadden met wat hun werd voorgelegd, ook tegen de zin van de raad in. In dit verband kwam hij weer met 't uitbreidingsplan Herpt voor de dag. Om te voorko men dat de schuld op B. en W. zou komen, diende hij zijn motie in. Hij wilde die in de volgende vergadering behan deld zien, maar er van te vo ren al rekening mee houden. De voorz. beschouwde de motie als een voorstel en vroeg of ze gesteund werd. De heer Te Vruchte kon niet met een beslissen en vroeg hoe 't eigenlijk in elkaar zat, waar op de voorz. antwoordde dat de heer van Herpt de toestand verwarde. Er moest een uit breidingsplan komen voor de buiten-afdelingen, Heusden was met het wederopbouw plan klaar. Het zou in orde komen, maar er zaten veel moeilijkheden aan vast. De heer van Herpt zei weer dat er indertijd een uitbrei dingsplan voor Herpt was voorgesteld en daar hoorde hij niets meer van. Als B. en W. zo doorgingen, zag hij van dat plan dat door de N.C.B. geëigende weg was om bij de Weri te komen. De voorzitter deelde mee dat B. en W. graag meer lichtpunten zouuen plaatsen, maar dat het finan cieel niet mogelijk was. De heer Te Vruchte vroeg of het niet mogelijk was een noodverlichting aan te bren gen. De voorz. vond vier lan taarns toch wel voldoende. Als er daar een bijgeplaatst werd zouden andere delen van de gemeente ook komen. De heer Dekkers vond dat men geen bekrompen politiek moest voeren en hij bekeek het van de zakelijke kant. Als de offers voor het aanbrengen van lantaarns ineens te zwaar zouden zijn dan adviseerde hij het over verschillende jaren te verdelen. De raad moest aan trekkingskracht van de ge meente voor zakenmensen mogelijk maken en hij advi seerde de raad daarom op dit kruispunt een lantaarn te la ten plaatsen. De heer Ver schuur vond het na dit rap port niet doenlijk om er een lantaarn bij te plakken. Of het niet mogelijk was grotere lampen aan te brengen Daar gingen allen mee accoord. Nu vroeg de heer van Herpt nog eens het woord krachtens art. 14, 2de lid van het regle ment van orde. Tegen de heer Verschuur zei hij dat het niet zijn bedoeling was afbrekende kritiek naar voren te brengen maar alleen opbouwende kri tiek. Van de bewoners van Bern was er een schrijven dat ze tegen aansluiting bij Gelder land waren. B. en W. hadden een afschrift naar Ged. Sta ten gezonden. Daar het echter geen nieuwe gezichtspunten opende, stelden zij voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Daartegen schoot de heer van Herpt natuurlijk in het geweer. Hij vond dat de raad gerust kon terugkomen op zijn besluit. Bern was uit Heusden, van Heusden en hoorde bij Heusden. Hij haal de de installatierede van de burgemeester nog aan, waar hij had gezegd een burgerva der te willen zijn. Volgens 't schriftuurwoord zou hij dan 99 schapen moeten achterla ten om er een te zoeken. Hier echter stuurde hij vol gens een ander schriftuur woord het schaap de woestijn in. Als een gewone vader zo zijn kinderen behandelde, werd hij door de overheid uit zijn macht ontzet. Hij drong er bij B. en W. op aan, op hun schreden terug te keren. Hij citeerde, om zijn woorden kracht bij te zetten de woor den van een groot Nederlands staatsman Dwalen is mense lijk, maar volharden in de dwaling is duivels. De heer Verschuur zei dat hij niet zou gaan herkauwen en de heer Dekkers vond dat de aantijging van dwaling niet van toepassing was. Hij meende dat Bern een dienst werd bewezen en sloot zich aan bij B. en W. Hij hoopte dat in de loop der historie deze beslissing met dankbaar heid zou herdacht worden. De heer van Bladel kon zich indenken dat Bern graag bij Heusden bleef. Maar de raad zat er voor het gemeentebe lang en Heusden had meer san Doeveren en Heesbeen. Hij vond het jammer voor Bern, maar hij moest voor het voorstel van B. en W. stem men. De heer van Herpt vond dat er wel nieuwe gezichtspunten waren geopend. Bern zou bij Aalst komen en dan zaten de inwoners overal ver vandaan. Er werd hun met de afschei ding geen dienst bewezen, in tegendeel, grote last aange daan. De heer Dekkers meen de dat Ged. Staten van Gel derland het katholieke Bern wel bij Ammerzoden zouden voegen, waarmee ieder 't zijne over deze kwestie had gezegd en het schriiven van de be woners van Bern voor kennis geving werd aangenomen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1