r Wijde Wereld J DE LMSÏÏSMï Waalwijkse en Langstraaise Courani SPRANG-CAPELLE SPRANG GAPELLE De Missietenioonstelling NIEUWKUIJK UIT DE Volksraadpleging gaat door. mURIUü ÜHMIXIfiK i SttiHiffl in de Dekenaten van Heusden en Waalwijk MAANDAG 13 FEBR. 1950. Uitgever W aalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TEELEN Hoofdredacteur t JAN TIELEN OPGERICHT 1878. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 72e JAARGANG No. 14 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Dc volksraadspleging in België over de terugkeer van Koning Leopold gaat door. De Kamer van afgevaardig den nam het voorstel daartoe vorige week Woensdag aan met 117 tegen 92 stemmen. Voor stemde de Chris telijke Volkspartij en 13 van de 29 liberale kamerle den. Tegen waren 65 sodalisten, 15 liberalen en 12 communisten. Een liberale motie werd aangenomen waarin wordt verklaard dat noch monarchie, noch dy nastie, noch het leger van 1940 in het geding zijn. Ondanks alles heeft het kamer debat op een behoorlijk niveau gestaan. Wel weerden sommige afgevaardigden zich hartstochte lijk. maar persoonlijke kwesties werden zoveal mogelijk buiten geding gehouden. Dit was mede te danken aan de voortreffelijke leiding van de voorzitter, Frans van Cauwelaert, waarvoor hem na afloop van de debatten dan ook hulde werd gebracht door de voorzitter van de socialistische partij. Alleen de communisten de den niet mee en die konde'n zich natuurlijk ook weer niet weerhou den om met dwaze interpellaties over niets ter zake doende kwes ties het debat te rekken en te on derbreken. Met dat al is men er echter nog niet. Of liever, het lijkt of het spel nu pas goed gaat beginnen. En dan zal het niet meer waardig blijven. Men hoeft alleen maar te denken aan de verklaring van de heer Husef, de voorzitter van de Belgische Socialistische Partij, die zei, dat de volksraadpleging geen oplossing van het konings- nrobleem betekent en dat alleen de C.V.P. verantwoordelijk zal zijn voor de moeilijkheden die zullen ontstaan. Hij voegde er aan toe „Wij hebben in de Ka mer gezead wat wij te zeggen hadden. Thans zal niets ons meer kunnen weerhouden in alle steden pn gehuchten te gaan vertellen hoe wij over de koning denken." Hieraan kan men zien met wat voor verheven middelen de socia listen de strijd tegen hun wettige vorst denken te voeren; het is trouwens al eerder gebleken dat een middel hun niet gauw te min is als ze het voor hun doel kun nen gebruiken. Is het op zichzelf al geen verheven middel dat hier wordt aangegrepen, de manier waarop bepaalde groepen het qebruiken, zal het geheel nog binder fraai maken. In ieder geval zal de binnenlandse toe stand in België er niet beter op worden. 9 Maart zal de Volksraad pleging gehouden worden. TRUMAN EN LEWIS. De mijnwerkersstaking in Ame rika brengt zeer ernstige toestan den teweeg. Het passagiersver voer per trein werd met 50% verminderd en het vrachtvervoer per spoor inet 25%. Tienduizen den arbeiders werden en worden ontslagen. Verscheidene staalfa brieken moesten hun hoogovens sluiten bij gebrek aan steenkolen en over het algemeen zijn de ko- lenvoorraden nog niet eens meer voldoende voor 3 weken. Pres. Truman trachtte te be middelen en de mijnwerkersleider John Lewis zou nog eenmaal met de directies onderhandelen, maar dit liep op niets uit. Wat bleef er president Truman anders over nu de laatste poging om de 400.000 mijnwerkers aan het werk te krij gen, mislukte, dan de wet van Taft en Hartley. Volgens deze wet kan de president de mijnwer kers dwingen om voor een perio de van ten hoogste 70 dagen aan het werk te gaan. Uiteraard is de wet zeer gehaat en Truman had in zijn verkiezingsprogram dan ook de afschaffing er van staan. Nu echter moet hij ze zelf toepas sen, omdat hij hierin de enige mo gelijkheid ziet om de V.S. voor zeer ernstige moeilijkheden te be waren. Vandaag zou de president een daartoe strekkend verzoek doen aan de federale rechtbank. OOST -DUITSLAND VEILIG. In Oost-Duitsland zal het in 't vervolg veilig zijn. Het parlement heeft n.1. besloten tot oprichting van een afzonderlijk ministerie van Staatsveiligheid, dat belast zal worden met de „bescherming van de economie, die tot nog toe viel onder het ministerie van bin nenlandse zaken." Ondertussen wordt er stevig gezuiverd. Twee ministers uit Oost-Duitse provincies zijn naar West-Berlijn gevlucht, functiona rissen van de christelijk-democra- tische unie werden uit de partij gezet en professoren afgezet. Het wordt een echt Sovjet-paradijs. TEXTIELPRIJZEN VRIJ. De Regering heeft besloten met ingang van 10 Februari de prijs- beheersing op lextielgebied te be ëindigen. De marktverzadiging, die het reeds geruime tijd moge lijk maakte zonder schade voor de voorziening de distributie van textiel op te heffen, heeft zich dermate geconsolideerd, dat het thans doelmatig wordt geoordeeld ook de prijsvorming der textiel producten niet langer van over heidswege te regelen. TIEN MILLIOEN ONSJES THEE. Dat de vrees voor het gemis van onze dagelijkse kopjes thee inderdaad ongegrond is, zoals de zer dagen geruststellend werd be richt, kan ten overvloede nog be wezen worden door de grote par tijen thee, die de laatste maanden alleen reeds door schepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd worden aangevoerd. In de letterlijke zin heeft elk uit Indonesië komend schip tegen woordig een grotere of kleinere hoeveelheid thee aan boord. Zo bracht het pelgrimsschip „Kota Agoeng" in bijna 6500 kisten weer vier milliocn onsjes thee naar ons land en over veertien dagen doet de „Willem Ruys". met 10.000 kisten, daar nog eens zes millioen onsjes bij, zodat al leen reeds door déze aanvoer in twee weken weer ongeveer een pond thee per gezin beschikbaar zou kunnen komen. LEGERCOMMANDANT WAARSCHUWT ZIJN MANNEN. In een radio-rede te Djok jakarta heeft luit.-gen. Buur man van Vreeden, de Neder landse legercommandant, het betreurd, dat een aantal on der Nederlands bevel staande militairen in de afgelopen weken orders in de wind heeft geslagen. Hij maakte bekend dat hij disciplinaire maatregelen ge troffen heeft en dat deze maatregelen verscherpt zullen worden, indien hiertoe op nieuw aanleiding mocht wor den gegeven. TIEN NIEUWE MILITAIRE TEHUIZEN. In samenwerking met Ka tholiek Thuisfront, zullen 10 nieuwe militaire tehuizen worden opgericht. Ze worden gevestigd in Deelen, Twente, Zuid Laren, Ede, Eefde, Apel doorn, Schalkhaar, Volkel, Venlo en Scheveniragen. KONINGINNEDAG OP 1 MEI. De regering heeft besloten dit jaar Koninginnedag te doen vie ren op 1 Mei. daar de 30e April op een Zondag valt. WERKLOOSHEID NAM TOE. 21 werklozen op 1000 Nederlanders. Eind Januari 1950 telde Neder land op 1000 mannelijke inwoners 21 werklozen. Op dit tijdstip tel de Noordbrabant in totaal 14738 werklozen. In December 1949 was dat 11581 en in Jan. 1949 9994. Deze cijfers illustreren zeer markant de snelle stijging van 't getal der werklozen. Ook voor Zeeland zijn deze cijfers ongunstig. Eind Januari '50 3027; eind December "49 1966 en eind Januari '49 2308. FUCHS LEVERDE 7 JAAR ATOOMGEHEIMEN VOOR 100 POND. Genaturaliseerd Duits communisc kreeg toegang tot Los Alamos. Zaak verwezen naar strafrechter. De tot Brit genaturaliseerde Duitse geleerde dr. Klaus Fuchs 38 jaar, sinds 1932 communist heeft bekend, dat hij van 1942 tot ongeveer een jaar geleden En gelse en Amerikaanse atoomge heimen heeft uitgeleverd aan de Sovjet-unie. Hij verstrekte zijn gegevens aan Russen en aan een lid der Engelse communistische partij; een keer leverde hij ze zelf af bij de Russische ambassade in Londen. Fuchs. gekleed in een bruin costuum. zat rustig in de beklaagdenbank, toen Chrystmas Humphreys, de openbare aankla ger, Vrijdag voor de politierech ter van Bowstrcet een gedeelte der schriftelijke bekentenis van de geleerde voorlas. Zijn ogen. ach ter de dikke brilleglazen, bleven onbewogen bij de mededeling, dat zijn zaak op 28 Februari voor de centrale strafrechtbank zal wor den gebracht. BEGROTING SLUIT NIET MEER. Te veel veranderingen sinds devaluatie. Minister Lieftinck acht begro tingsherziening noodzakelijk, om dat na de indiening van de Rijks begroting 1950 de toestand zozeer is veranderd, dat de begroting niet sluitend meer kan zijn. Dit deelt de minister mee in zijn me morie van antwoord op de alge- mene financiële beschouwingen der Eerste Kamer. Alle Rijksuit gaven ondergaan op het ogenblik een critisch onderzoek. Zodra dit voitooid is, zal een samenvattende nota over de ge wijzigde financiële toestand van het Rijk aan de Staten-Generaal worden aangeboden. Mogelijk zal die vergezeld gaan van een aan tal samenhangende wetsvoorstel len. Overigens vertoont de ont wikkeling van het nationaal ver mogen volgens de minister geen ongunstig beeld. Werd daarop tot 1948 nog ingeteerd, in datzelfde jaar nam het reeds met 1.10 milli ard toe en in 1949 bedroeg de aanwas 1.77 milliard. PRINS NAAR CANADA. Volgende maand brengt Prins Bernhard een bezoek aan Canada. Van de West uit zal hij over New-York naar Ottawa vliegen, waar hij 10 Maart verwacht wordt. Het bezoek zal vier dagen duren. Oranje-Vereniging V rijhoeve-Capelle De Oranje-Vereniging te Vrij- hoeve-Capelle is voornemens om op 14 Febr. a.s. in de zaal van A. van Dijk te Vrijhoeve, hare jaarvergadering te houden, waar bij verslag van het afgelopen verenigingsjaar zal worden ge daan door de secretaris en de penningmeester. Tevens zal bestuursverkiezing plaats hebben, wegens aftreden van de heren A. v. d. Plas en J. van Dam, terwijl een vacature is te vervullen voor dhr. Hoogsma, die als bestuurslid heeft bedankt; getracht zal worden het bestuur met één man uit te breiden. Donderdag 16 Febr. des avonds half acht hoopt D.V. voor de Geref. Gemeente aan de Ho- gevaart voor te gaan de Weleer waarde Heer Ds. v. d. Woestijne van Ridderkerk. POSTHUME ONDERSCHEIDING voor de Held van de Langstraat. De ouders van Jan de Rooij, alhier, de held van de Langstraat, die in de bezettingstijd zijn leven liet voor het vaderland, ontvingen dezer dagen een posthume onder scheiding voor dapper gedrag van hun zoon, van Zijne Majesteit Koning George VI, van Engeland. Het begeleidend schrijven van de Britse Ambasade te E>en Haag, waarbij deze onderscheiding met de versierselen werd aangeboden, luidde (vertaald) als volgt „Mijnheer, 1. In opdracht van Zijne Ma- jesteits Staatssecretaris voor Bui tenlandse Zaken, deel ik U mede, het het Zijne Majesteit de Ko ning, George VI, behaagd heeft, aan Uw zoon, Jan Hendrik de Rooij, de onderscheiding toe te kennen van 's Konings ridderorde voor dapper gedrag met zilver laurierblad, als erkenning voor de waardevolle diensten, door hem tijdens de oorlog bewezen. 2. Ik heb derhalve de eer, overeenkomstig Zijner Majesteits opdracht, U het certificaat en embleem te overhandigen, die bij deze onderscheiding behoren, en verzoek U zo goed te willen zijn, mij de goede ontvangst te willen bevestigen. Uw dienstwillige dienaar, (volgt ondertekening)". Bij dit schrijven werd tevens een brief van de Engelse eerste minis ter ontvangen van de volgende inhoud „In opdracht van Z. M. de Ko> ning, werd de naam van Jan Hendrik de Rooij, op 14 September 1946 op een voordrachtslijst voor dapper ge drag geplaatst. Mij is opgedragen Zijner Majes teits grote waardering uit te spre ken voor de door hem bewezen diensten. C. L. ATTLEE. Eerste Minister en Grootzegelbewaarder." Firma Kerst en Oerlemans eert 40-jarige jubilarissen. Marien van Peer koninklijk onderscheiden. Dinsdag 7 dezer des middags kwart voor vijf had, zoals wij reeds terloops in ons vorig num mer vermeldden, in het fabrieks gebouw van de firma Kerst en Oerlemans de huldiging plaats van een tweetal oudere werkne mers, n.h de werkmeester M. van Peer Mzn.. die deze dag juist 40 jaar in het bedrijf werkzaam was, en dc stanzer P. Priest, die het feit herdacht, dat hij met onder breking van enige tijd, toen hij wegens slapte in het bedrijf niet in de schoenfabricage werkzaam was, ruim 40 jaar aan het bedrijf verbonden was. Hoewel beide ju bilarissen dit gebeuren liefst in intieme familiekring hadden her dacht, werd hier door directie en personeel anders over gedacht en zodoende werden werkmeester en stanzer Dinsdagmiddag tegen het beëindigen van de middagwerktijd in bijzijn van hun familie en alle firmanten en hun echtgenoten, als mede van het gehele kantoor- en fabriekspersoneel, door directie en personeel gehuldigd. Ook de Edelachtb. Heer Burgemeester Smit gaf van zijn belangstelling blijk. Nadat de jubilerenden met hun familieleden in de fabriek waren aangekomen, nam de oudste di recteur, de heer H. Kerst, het v/oord. In afwijking van de regel overhandigde hij zijn jubilerende werkmeester, die hardhorend is, allereerst namens de directie een practisch cadeau, een gehoorap paraat, waardoor de jubilaris in de gelegenheid was het verloop van de huldiging te volgen. In hartelijke, waarderende woorden wenste de heer Kerst de jubilarissen geluk met hun 40-ja- rig dienstverband en hij bracht hen dank voor al het werk en hun gestage arbeid in het belang van het bedrijf. In deze dank betrok spr. ook de andere oudere werk nemers, waarvan er verschillende zijn met 20 en meer dienstjaren en hij stelde hen ten voorbeeld aan de jongere leden van het per soneel. Voortgaande bracht spr. in herinnering, dat v. Peer 7 Fe bruari 1910. met Vastcnavond.de dag, waarop in die tijd schoen makers soms van werkgever ver wisselden, zijn intrede in de fa briek had gedaan en hij deelde mede dat de datum waarop Priest in functie is getreden, niet met zekerheid bekend is. Vervolgens stipte spr. enkele belangrijke ge beurtenissen aan uit de geschie denis van het bedrijf gedurende deze 40 jaren, een periode van twee wereldoorlogen. Hij bracht in herinnering de opening van de nieuwe fabriek in 1917, de onder scheiding behaald op de grote schoenententoonstelling te Waal wijk in 1925, waar het geëxpo seerde werk der firma met goud werd bekroond, gevolgd door de bekroning met goud met een eer volle vermelding op de tentoon stelling te 's-Gravenhage, welke beide onderscheidingen mede te danken waren aan het vakman schap en de toewijding van het personeel. Niet altiid zijn het in deze periode goede jaren geweest, er waren ook slechte tijden en spr. bracht in herinnering 1930 met zijn crisis en als gevolg daar van de werkloosheid, waardoor het werk op andere leest moest worden geschoeid. Na de laatste wereldoorlog met al zijn moeilijk heden en gevaren in herinnering te hebben gebracht, eindiqde spr. met er op te wijzen, dat door het samen meemaken van blijde en droeve dagen banden ontstaan, die steeds inniger worden en hij wenste beide werknemers toe, dat zij onder Gods zegen nog vele jaren temidden van hen, die hen dierbaar zijn, mogen leven. De heer Priest ontving een cadeau onder couvert. Hierna feliciteerde burgemeester Smit de beide jubilarissen met hun 40-jarig dienstverband. Hij deed deze felicitatie vergezeld gaan van de mededeling dat het H. M. Koningin Juliana behaagd had aan werkmeester van Peer voor zijn trouwe plichtsbetrach ting de ere-medaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje- Nassau toe te kennen. Nadat de burgemeester zijn gelukwens met deze Koninklijke onderscheiding had uitgesproken, hechtte hij deze op de borst van de gedecoreerde. Onder aanbieding van een ca deau (v. Peer ontving een elec- trisch scheerapparaat, terwijl Priest een cadeau onder couvert werd aangeboden), werden beide jubilarissen namens kantoor- en fabriekspersoneel gelukgewenst door de heer v. Stokkum. Beide jubilarissen dankten voor de tot hen gerichte woorden en de ontvangen cadeaux en de heer v. Peer sprak 'n bijzonder woord van dank voor de hem toegeken de koninklijke onderscheiding. Onder het genot van 'n glaasje en een rokertje bleef men nog enige tijd in gezellig samenzijn bijeen, waarna des avonds in de familiekringen van de jubilarissen het feest werd voortgezet. Plattelandsvrouwen. De tegen a.s. Maandagavond half acht uitgeschreven vergade ring van de afdeling Sprang-Ca- pelle van de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen, op welke bijeen komst een demonstratie van diep vriesgroente zou plaats hebben, kan door onvoorziene omstandig heden geen doorgang vinden. Wat men vindt en verliest. Bij de Opperwachtmeester groepscommandant Sprang-Capel- le van de Rijkspolitie zijn inlich tingen in te winnen omtrent de navolgende gevonden en verloren voorwerpen: Gevonden: een stalen duimstok en een blauw geruite sjaal. Verloren: een bruin lederen handschoen en een bruine want. Donderdag 16 en Vrijdag 17 Febr. ons dorpsleven in klank en beeld. Eén der eerste dagen van Aug. vorig jaar werden op initiatief van onze muziekvereniging „Kunst na Arbeid" door de filmopname- dienst van de Ned. Fed. van Har monie- en Fanfaregezelschappen verschillende toneeltjes uit het dorpsleven, meerdere prachtige plekjes in de gemeente, een op tocht van enige plaatselijke ver enigingen en meer andere zaken verfilmd. Er is die dag, ondanks de minder goede weersgesteldheid door de opname-mensen hard ge werkt. Het ligt in de bedoeling, dat de uit de toen gemaakte opnamen vervaardigde film „Capelle in klank en beeld", Donderdag 16 en Vrijdag 17 Febr. a.s., beide avonden in een tweetal avond voorstellingen, waarvan de eerste om kwart vóór zeven en de twee de om 9 uur aanvangt, voor be langstellenden in café Cové-v. d. Haart zal worden vertoond. Ook zal nog een film „De twee Scha vuiten" worden vertoond. Tevens is er beide dagen bij voldoende belangstelling om 4 uur een kindervoorstelling met een leuk kinderprogramma, waarin ook de gemeentefilm is opgenomen. Fortuin zit Wit-Zwart niet mee. Het eerste elftal der voetbal vereniging Wit-Zwart dat 11. Zon dagmiddag voor de le kl. Brab. Voetbalbond op eigen terrein te gen DVVC uit Dongen speelde, verloor met 20. 't Rozcknopje kan op prachtig geslaagde uitvoering terugzien. In 't Stationskoffiehuis van dhr. Pruijssers gaf de gem. zangver. 't Rozeknopje Woensdag- en Donderdagavond haar jaarlijkse uitvoering, welke in alle opzichten prachtig geslaagd is en waarop de vereniging met genoegen kan te rugzien. Beide avonden werd het programma op verdienstelijke wij ze uitgevoerd, zowel wat betreft de zang- als de toneeluitvoering en iedere avond was de zaal ge heel gevuld en meerderen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De heer G. A. S. de Bas sprak beide avonden een kort welkomst woord, waarbij hij de eerste avond in het bijzonder de Edelachtbare Heer Burgemeester, en de vol gende avond de beschermvrouwe, Mevr. Gerlach, welkom heette. Na de opening werd voor de pauze onder leiding van de di recteur, de heer L. Sars uit Waal wijk, een afwisselend programma uitgevoerd, dat begon met 't verplichte nummer: O Gulden Hoofd, van Jac. Bonset en het eigen gekozen nummer: Ellen, van Isr. J. Olman, waarmede op het in Nov. 1.1. te Overschie gehou den Zangconcours in de afd. Uit muntendheid een eerste- en een ereprijs werd behaald. Nog ver meldde de koorwerken „Rozen uit het Zuiden" van Joh. Strauss en Landliedenkoor uit Cavaleria Rus- „Uw Rijk kome!" Voor de beide dekenaten van Heusden en Waalwijk zal van 29 April tot 7 Mei een grootse centrale Missieten toonstelling worden gehou den in Waalwijk. Dat is een feit van zeer grote betekenis. Wij durven zeggen: van groter betekenis dan de groots opgezette en schitterend geslaagde schoe nententoonstelling van Waal wijk en Kaatsheuvel. Van groter betekenis, omdat 't nu niet gaat om stoffelijke wel vaart of handelsbekendheid, maar om geestelijke waarden en om arbeid aan de uitbrei ding van het Rijk Gods. U denkt misschien aan een tentoonstelling in het bestek van een Missienaaikring. Dan bent U er naast. Wij grijpen deze keer zeer hoog. De tentoonstelling deze wordt óók iets bijzonders is slechts het middelpunt van een tiendaagse actie, die alle katholieken van de. beide dekenaten omvat cn mee wil slepen naar een helder begrip van en een krachtige daad bereidheid voor het inmensc werk der wereldmissie. Geen mens, hij zij jong of oud, rijk of arm, geleerd of ongeletterd mag zich afzijdig houden van deze hoge krachtsinspanning. Tien dagen, waarin we ons voorstellen een ieder midden in het machtige probleem te plaatsen van de Missie en blijvende, vruchtbare geest drift los te slaan voor het titanenwerk der wereldmissie d.i.: de uitbreiding van het Rijk Gods in een wereld, die van God dreigt af te vallen en juist God zo broodnodig heeft. De V.M. („Verenigde Mis sionarissen") heeft de miss.e- tentoonstellingen zó georgani seerd, dat in de centrale plaat sen van Nederland elke tien jaar een grote missietentoon- stelling wordt gehouden. Dus: zo'n tentoonstelling als wij nu in Waalwijk gaan houden, komt slechts ééns in de tien jaar. Daarom mag moeite, noch kosten gespaard worden om deze te doen sla gen. Een respectabel aantal voor aanstaanden uit alle rangen van geestelijkheid en leken, verdeeld in diverse werk- comité's, zoals U in het vol gend nummer van „De Echo" kunt lezen, hebben zich er voor gespannen, sparen tijd noch moeite om van deze tiendaagse een gebeurtenis te maken van de eerste rang. Maar noch zij, noch de mis sionarissen zelf zullen iets be reiken, als niet een ieder van harte gaarne meewerkt, alle bekrompenheid opzij zet, met alle geestelijke krachten, ge bed en beurs, klaar gaat staan, zonder „voorzichtig" voorbehoud, zonder „de kat - uit de boom te kijken", zon der kleinzielige zuinigheid en schriele berekening. Dan kan deze tiendaagse een Pinkster- storm worden die het aan schijn van de beide dekenaten verandert en onszelf 't mees te goed doet. Wij verhelen het niet: er zal véél, héél veel gevraagd gaan worden, van een ieder. Passieve toekijkers kunnen we niet gebruiken. En waarom dit alles? Om 'n vulgair „centen losslaan"? Ook dat, ja; maar vóór al les: om het brandende pro bleem van de wereldmissie een probleem, waarvan de Paus zei: dat het hem dag noch nacht met rust laat diep in onze aandacht en diep in ons christelijk hart en ge moed te griffen. Want de we reldmissie is het hartsverlan- gen van onze Heer Jezus Christus. En daarom ook van ons, zijn volgers. Katholieken van de deke naten Heusden en Waalwijk, wij rekenen op U allen. Waar en in welk verband Uw hulp, Uw medewerking, Uw bezit aan geest en goed ook wordt gevraagd, geef met geestdrift en gulheid, graag en grootmoedig! Alle hens aan dek! (Pers-comité). ticana van P. Mascagni, alsmede Wiegelied van F. Schubert, voor gemengd dubbelkwartet. Wiege lied van W. A. Mozart voor dub- bel-mannenkwartet en duet uit De Vogelkoopman van K. Zeiler, gezongen door mej. D. Vos, sopr. en dhr. J. L. v. Breemen, bariton, benevens een bariton-solo Wol- galied van Fr. Lehar, gezongen door dhr. van Breemen. Met in tense aandacht werd de uitvoering beluisterd en na ieder nummer hadden directeur en leden, alsmede de pianiste, Mevr. Poldervaart- Collee, die enige dezer nummers op de piano begeleidde, in ont vangst te nemen. Burgemeester Smit sprak de eerste avond na beëindiging van het eerste ge deelte van het programma zijn waardering uit voor hetgeen 't Rozeknopje ten gehore had ge bracht en nam deze gelegenheid meteen te baat om de vereniging met haar directeur nog te felicite ren met het schitterende succes in November op het te Overschie gehouden zangconcours. De toneelafdeling aan de zang vereniging verbonden gaf na de pauze, waarin een kleine verlo ting tot stijving der kas werd ge houden, een opvoering van „In het Gouden Haantje", een klucht in drie bedrijven van Otto Har- ting, vertaald door H. W. Rijs wijk. Deze amusante klucht, wel ke zich afspeelt ten huize van één der wethouders van een kleine stad en wat spel betreft aan de medespelenden zware eisen stelt, werd op vlotte wijze opgevoerd en tal van vermakelijke toneel tjes brachten de lachspieren der aanwezigen danig in werking. Over spel en medespelenden, als mede over decor en grime niets dan lof. 't Rozeknopje heeft weer eens bewezen behalve over uit stekende zangers en zangeressen, tevens over goede acteurs en ac trices te beschikken. Het slotwoord door de heer de Bas, waarbij hij dank bracht aan allen, die aan het slagen van deze beide avonden hadden medege werkt, en waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de directeur, de heer Sars en tot Mevr. Pol- dervaart-Collee, aan wie hij voor haar geheel belangeloze medewer king een boekwerk overhandigde, was zeker op zijn plaats. Jaarvergadering Varkens- K alveren verzekeringen. In café Joh. Siegers hield Don derdagavond de varkens- en kal- verenverzekering haar algemene jaarvergadering. Nadat de voorzitter, de heer H. v. Drunen, met een woord van welkom de vergadering had geo pend, werd door de secretaris de her Th. Mostermans, een uitge breid verslag gegeven. Hieraan ontlenen wij 't volgende Dc totale inkomsten der Var kensver. bedroegen 2168.32, de uitgaven 1474.50, batig saldo van 693.32. Per Januari 1950 bedroeg het totale bezit 1332.42. Er werd gedurende het afgelopen jaar voor 18 stuks varkens een uitkering verstrekt. Tot bestuursleden werden her kozen de heren H. v. Drunen cn F. Loeff. De premie werd vast gesteld op 60 ct. per maand voor varkens en 1.25 voor zeugen. Dc uitkering werd vastgesteld op 65 ct. per pond bruto gewicht. Kalverenverzekering. De totale inkomsten hiervan bedroegen 246.93. De uitgaven 210.08, batig saldo 36.85. Het totale bezit bedroeg op 1 Januari 1949 112.58. op 1 Januari 1950 was dat 149.43. Tol' bestuursleden werden her benoemd de heren Jan Fitters en Joh, Siegers. De premie werd vastgesteld op 1.— per koe en 65 ct. voor fok- kalveren per maand. Er werd voor 14 stuks vee een uitkering verstrekt. Met een dankwoord aan de se cretaris voor diens keurig verslag en accuraat beheer sloot de voor zitter de vergadering. Boerinnenbond. De Boerinnenbond hield Don derdagavond in het patronaat een algemene jaarvergadering, die des morgens was voorafge gaan door een H. Mis met alge mene H. Communie der leden. Des avonds om 7 uur begon de algemene vergadering. Na de opening door de voorzitster mej. Marie v. Drunen, met een woord van welkom, in 't bijzonder tot de geest, adviseur, de spreekster van deze avond en dc afgevaar digden van de Boerenbond, gaf de secretaresse mej. M. v. d. Weil, een uitgebreid jaarverslag. Hieruit bleek o.m. dat de Boe rinnenbond het afgelopen jaar een prijzenswaardige activiteit heeft ontwikkeld. De kas gaf boven dien een batig saldo te zien. In het afgelopen jaar werd er een breicusus gegeven en behaalde de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5