Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant VAN SCHOOL AF UIT DE Gemeenteraad LOON OP ZAND MAG UW KIND Amerika breekt met Bulgarije De resultaten der Volkstelling. GIEL VAN BOXTEL KAATSHEUVEL EllING enotf ^VUK VOQB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWDK VRIJDAG 24 FEBR. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TEELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 17 Abonnement 18 cent per week 1.93 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen! Jawel, maar ondertussen zijn de meeste mensen niet precies op de hoogte van al les, wat er in de wet staat. En ze kunnen onmogelijk bij houden de vele veranderin gen, die zo tussentijds in de wetgeving worden aange bracht. Daar hebt U bijvoorbeeld de wijziging in de Leerplichtwet, ten gevolge waarvan sedert. 1 Januari van dit jaar hier te lande de achtjarige leerplicht is ingevoerd. Dat heeft al heel wat moeilijkheden gegeven tussen ouders en onderwij zers. Tenminste, dat bleek ons uit brieven van vaders en moeders, die ons vragen: „Vertel me nu eens, wanneer mag onze Jan of onze Jaantje van school af?" Zonder nadere gegevens is zo'n vraag helaas niet te be antwoorden. Want dan zou den we nauwkeurig moeten weten, wanneer Jan of Jaan tje geboren is, hoelang 't kind al op school geweest is, en zo meer. Ten gerieve van de ouders, die graag het antwoord op de bovengestelde vraag willen weten, zullen we de thans geldende regeling zo duidelijk mogelijk uiteen zetten. De algemene regel is, dat ouders, voogden en de perso nen, bij wie een kind inwoont voor zover zij daarvoor aansprakelijk kunnen worden gesteld verplicht zijn er voor te zorgen, dat aan het kind, overeenkomstig de in de Leerplichtwet gestelde rege len, voldoende onderwijs wordt gegeven. Men voldoet aan die ver plichting, door er voor te zor gen dat het kind gedurende een bepaalde tijd in de re gel is dat acht jaar gere geld een school bezoekt, dan wel huisonderwijs ontvangt. Dit laatste komt in de prac- tijk bijna nooit voor. We zul len het hier verder verwaar lozen. Wie er meer van weten wil, wende zich tot de ge meente-secretarie van zijn woonplaats. Sedert 1 Januari 1950 ein digt voor kinderen, die een school bezoeken, de leerver plichting in het algemeen, wanneer zij 8 jaar op school geweest zijn. De resultaten van het on derwijs doen hierbij niet ter zake. Het speelt geen rol, of Uw Jan erg zijn best heeft gedaan, evenmin, of Uw Jaantje minder gelukkig is geweest en enige malen is blijven zitten. Slechts in één geval wordt rekening gehouden met de vorderingen der leerlingen, en dat is wanneer een kind bij het bereiken van de leeftijd van 14 jaar het nog niet tot de zesde klas van de lagere school heeft gebracht. In dit geval is dat kind op de dag, waarop het 14 jaar wordt, vrij van leerplicht. In ieder geval is een kind vrij van leerplicht zodra het 15 jaar is geworden, ongeacht de duur van het schoolbe zoek. (Dit laatste heeft de wetgever er bij bepaald ter- wille van kinderen, die door bijzondere omstandigheden, b.v. langdurige ziekte, gerui me tijd moesten verzuimen). Wanneer vangt de leerplicht aan? U voelt wel, dat dit een gewichtige vraag is, in ver band met de kwestie van die acht jaar.. Het antwoord luidt; zodra een kind zeven jaar is ge worden, moet het onderwijs ontvangen. Maar het mag ook al eerder naar school. Wanneer? Om toegelaten te worden tot een school, waarvan de cursus in September aanvangt moet een kind vóór 1 October van het jaar van toelating zes jaar worden. Er zijn ook scholen die in het voorjaar met een nieuwe cursus begin nen; om tot zo'n school te worden toegelaten, moet de leerling vóór 1 April de zes jarige leeftijd hebben bereikt. Hieruit volgt dus, dat de ge middelde leeftijd, waarop kin deren tot de lagere school worden toegelaten, 6% jaar is. Is het kind eenmaal in geschreven op een lagere school, dan begint de periode van acht jaar te tellen. Dit betekent niet dat het kind al die tijd op een lagere school moet blijven zitten. Want behalve dit schooltype gelden ook als scholen in de zin van de Leerplichtwethet voortgezet lager onderwijs en het voorbereidend hoger en 't middelbaar onderwijs bene vens de inrichtingen van on derwijs, die door de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen als nijver heidsschool of lagere land- en tuinbouwschool zijn erkend, voor zover de lessen buiten de avonduren worden gege ven. Wegblijven van school zon der geldige reden heet: onge oorloofd schoolverzuim. Dat is strafbaar. Wanneer de plaatselijke Commissie tot wering van schoolverzuim geen genoegen neemt met de toelichting, die de ouders of verzorgers in zulk een geval geven, wordt proces-verbaal opgemaakt. De Kantonrechter kan een boete opleggen van 100.—. Eén van de geldige redenen voor tijdelijk schoolverzuim willen we met name noemen. En wel het z.g. „Landbouw- verlof". De Inspecteur van het La ger Onderwijs kan ten behoe ve van werkzaamheden in of voor bedrijven van land bouw, tuinbouw of veehoude rij maximaal twee weken ver lof geven. Dit verlof kan al leen gegeven worden aan leer lingen van een school voor g.l.o. of v.g.l.o., die de leeftijd van 12 jaar hebben bereikt. Het landbouwverlof wordt voorts slechts in bepaalde tij den van het jaar verleend. Het wordt geweigerd aan kinderen, die in de laatste zes maanden, voorafgaand aan de aanvrage, de school niet ge regeld hebben bezocht, of in dien het aangevraagd wordt voor werkzaamheden, te ver richten in loondienst. Dit laatste brengt ons tot een andere opmerking. Het is strafbaar gesteld, leerplichtige kinderen loon arbeid te doen verrichten, ge durende de tijd, waarin on derwijs wordt gegeven aan de school, waarop zij als leerling staan ingeschreven. Verder is oppassen de bood schap: want er zijn gemeen ten, waarin de politie gemach tigd is kinderen, die onder schooltijd op de openbare weg worden aangetroffen, naar school te brengen! De Verenigde Staten hebben nu krachtige maat regelen genomen in de diplomatieke strijd tussen Oost en West. De Amerikaanse regering heeft nu namelijk haar gezant in Bulgarije teruggeroepen en heeft de Bulgaarse regering verzocht hetzelfde te doen met haar vertegenwoordiging in Washington. Daarmee zullen dan de diplomatieke betrekkingen tussen beide landen verbroken zijn. De Amerikaanse regering is niet zo maar één, twee, drie tot deze maatregel overge gaan. Er is sinds Bulgarije en andere landen onder commu nistisch beheer zijn gekomen, zoveel gebeurd dat tegen recht, goede internationale gebruiken, overeenkomsten en verdragen strijdt, dat er nog maar een aanleiding no dig was om de maat te doen overlopen. Nu, die aanleiding was ern stig genoeg. Enige tijd ge leden werd tijdens 't proces te Sofia tegen de voormalige plaatsvervangende minister president Kostof herhaaldelijk de naam genoemd van de Amerikaanse gezant, Donald Heath. Deze zou medeplichtig zijn geweest aan de misdaden waarvoor Kostof werd ter dood veroordeeld, zoals sa menzwering tegen de veilig heid van de staat en 't ver strekken van inlichtingen aan buitenlandse mogendheden. De Amerikaanse regering diende een protest in bij de Bulgaarse regering met de aanzegging deze beschuldi ging tegen haar gezant on middellijk in te trekken. Een maand heeft zij gewacht op antwoord, dat echter niet kwam. De Bulgaarse leiders voelden zich blijkbaar sterk genoeg met „het grote vader land" achter zich. Tenslotte vonden de V.S. 't genoeg en hebben zij zonder meer de betrekkingen met Bulgarije verbroken. Dit ge beurde in een krasse nota, waarin o.a. wordt gezegd: „De tegenwoordige Bulgaarse regering beweert de ware ver dedigster te zijn van de demo cratische vrijheden; in werke lijkheid onderdrukt zij die. De Bulgaarse politie is op weerzinwekkende wijze opge treden tegen employé's van de Amerikaanse legatie; zij heeft deze mensen bedreigd, gearresteerd en gemarteld om van hen valse bekente nissen over spiormage af te dwingen". Hieruit blijkt dui delijk hoe de Amerikaanse regering denkt over processen zoals die in Sofia gevoerd werden. En het gaat gewoon maar door. In Boedapest werd op precies dezelfde wijze als vo rig jaar tegen kardinaal Mind- zenty en tegen de Bulgaarse geestelijken en tegen zoveel anderen, een proces gevoerd waarbij een Amerikaans en een Brits zakenman betrok ken waren. Er was blijkbaar hetzelfde recept toegepast, want ook hier waren de be klaagden er op uit om zoveel mogelijk zich zelf te beschul digen, bekentenissen te doen en. anderen, met name de En gelse en de Amerikaanse re gering in opspraak te bren gen. Enfin, het slot van deze farce was, dat twee Hongaren ter door werden veroordeeld, de Amerikaan Vogeler 15 jaar kreeg, de Brit Sanders 13 jaar, een katholiek priester en een fabrieksdirecteur 10 jaar en een barones 5 jaar. Alle be klaagden gingen in hoger be roep, waar dan de comedie wel in het kort herhaald zal worden. De Britse regering heeft op soortgelijke wijze als de Ame rikaanse tegenover de Bul gaarse processen, laten blij ken hoeveel waarde zij hecht aan de tegenwoordige Hon gaarse rechtspraak. Ze ver klaarde dat de bekentenissen van Sanders het resultaat wa ren van „een sinistere tech niek van ondervraging onder pressie". Zij zegt verder dat de feiten die haar bekend zijn het duidelijk maken dat zijn getuigenis een samenvatting van verdraaiingen en leugens was. „Wanneer voorts zijn on gebruikelijke woordkeus en zinsbouw alsmede de gretig heid waarmee en de onna tuurlijke wijze waarop hij trachtte zijn eigen veroorde ling te bewerkstelligen in aanmerking worden genomen, dan kan geen twijfel rijzen omtrent de aard van de voor bereidingen waaraan hij te voren onderworpen moet zijn geweest". In diplomatieke kringen in Londen werd verwacht dat de V.S. in de naaste toekomst ook de diplomatieke betrek kingen met Hongarije zouden verbreken naar aanleiding van dit proces. Hoffman vraagt dollars. Paul Hoffman, de admini strateur van het Marshall plan heeft 3.100.000.000 dollar gevraagd voor het derde jaar van de Martshall-hulp, dat loopt van 1 Juli 1950 tot 31 Juni 1951. Hij vroeg dit be drag in de gecombineerde commissies voor buitenlandse zaken van het Congres. Het leeuwenaandeel van deze drie milliard dollar is voor Enge land bedoeld, n.l. 687 millioen, Nederland zou 193 millioen dollar krijgen. Hoffman verklaarde in de commissie dat het dollar- tekort vgn de Marshall-lan den sinds 1947 met ruim drie milliard is teruggelopen en dat hij steeds sterker zou aan dringen op economische aan eensluiting. Hij noemde het tempo waarin deze eenwor ding zich voltrok, teleurstel lend. De minister van buiten landse zaken, Dean Achecon, steunde Hoffmans aanvraag en drong zelfs aan op herzie ning van de Amerikaanse economische politiek om een vrij Europa te helpen in zijn verzet tegen de politiek die de Sovjet-Unie volgens Ache- son stoutmoedig en met suc ces bedrijft. Maar hij zei ook dat ze nu definitief staat te genover de gehele vrije we reld. We zullen zien, want de Russen staan niet gauw er gens voor. Stakingen. De staking van de Ameri kaanse mijnwerkers verwekt chaotische toestanden. Er is momenteel nog een kolen- voorraad voor nog geen week meer; industrieën moeten sluiten, duizenden arbeiders worden ontslagen en allerwe- ge worden bezuinigingen doorgevoerd om nog zolang mogelijk de weinige kolen te kunnen gebruiken. Daarbij komt dat het in de Verenigde Staten flink koud is, in New Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de resul- taeen van de in 1947 gehou den volkstelling bekend ge maakt. Daaruit blijkt, dat Neder land op 31 Mei van dat jaar totaal 9.625.499 inwoners tel de. Hiervan waren er 4.834.056 vrouwen en 4.791.443 mannen. Dus bijna 43.000 vrouwen meer dan mannen. DIUKK11IJ XANTOOUIHOUTIN fAMKMANDll SCHOcNDOOS-ETIKETTEN in Iclouren zijn mooier Een derde deel der bevol king woonde in de tien ge meenten met meer dan hon derdduizend inwoners. Op va rende schepen werden 42.000 personen aangetroffen, op woonschepen 9.000, in woon wagens 12.000, in gestichten en instellingen 215.000, waar van rond 72.000 behoorden tot in het gesticht wonende leden yan directie en perso neel en hun gezinnen. Er waren 2.1 millioen mannelijke en 221.000 vrouwelijke gezins hoofden; deze huishoudens te zamen telden bijna vier en een half millioen thuis wo nende kinderen. Bijna 425.000 personen leefden alleen. Negen en dertig procent der bevolking werd gevormd door minderjarige jongens en meis jes. Er waren 693.000 perso nen van 65 jaar en ouder, van wie bijna 3600 de negentig waren gepasseerd. Rond vijf millioen personen waren on gehuwd (van wie 3.8 millioen beneden 21 jaar.) Het aantal gescheidenen van echt is sinds de volkstelling van 1930 met 125 pCt. gestegen, 't aantal gescheidenen van tafel en bed met 70 pCt. De Rooms-Katholieken ma ken 38 pCt., de Ned. Hervorm den 31 pCt., de Gereformeer den 10 pCt., de overige ge zindten te zamen 4 pCt. en de personen zonder kerkelijke gezindte 17 pCt. der totale bevolking uit. De beroepsbevolking om vatte 40 pCt. der bevolking. Bijna 50 pCt. van de wer kende bevolking kan tot de handarbeiders worden gere kend. Tien procent van de twee millioen gehuwde vrou wen verrichtte beroepsarbeid. Van de gehele beroepsbevol king was tien procent in over heidsdienst. Nederland telde op 31 Mei 1947 in ronde cijfers o.a. 45.000 chauffeurs, 21.000 auto-monteurs, 1400 advoca ten, 800 notarissen, 55.000 ma chinebankwerkers, 49.000 tim merlieden, 3300 predikanten, 5400 R.K. Geestelijken en 5900 herenkappers 161.000 vrouwen als huispersoneel, 34-000 werksters, 24.000 typistes, 5000 telefonistes, 39.000 verpleegsters, 27.000 huis- en verstelnaaisters. York 10 graden onder nul. De regering heeft de mijn werkers in gebreke gesteld wegens ongehoorzaamheid aan het bevel van de rechtbank. De federale rechter heeft hen bevolen voor vandaag weer aan het werk te gaan. Anders kan hij hen trachten te dwin gen door het opleggen van hoge boetes. Ook in Frankrijk gaat het weer de verkeerde kant uit. Staakten in het begin van de week havenarbeiders omdat ze weigerden wapens te ver schepen voor Indo-China, la ter legden 7000 arbeiders van de RenaultfabrieKen 't werk neer om kracht bij te zetten aan hun looneisen. Arbeiders in andere metaalindustrieën volgden dit voórbeeld. Ze achtten de 5% verhoging die de werkgevers aanboden niet voldoende; bovendien willen ze een duurtetoeslag van 3000 francs, waarop de regering al zo lang heeft gewankeld. De acties in de havens, zo wel in verband met de ver schepingen naar Indo-China als tegen het lossen van wa pens uit de V.S. in het kader van het Atlantisch Pact, die binnenkort verwacht worden, zijn uiteraard het werk van de communisten. Betreffende de lonen hebben echter ook de andere vakbonden hun ei sen. Politiemannen protesteren. Duizend politiemannen heb ben in de Haagse Dierentuin geprotesteerd tegen de ver vroegde pensionnering, waar van 1500 man van rijks- en politiepersoneel dit jaar het slachtoffer worden. Het rijk gaat bezuinigen en daarom worden deze mannen op 55- jarige leeftijd met pensioen gestuurd tegen iets meer dan de helft van hun salaris, ter wijl daarenboven de kinder bijslag-regeling vervalt, waar van natuurlijk op de eerste plaats de grote gezinnen de nadelige gevolgen ondervin den. Begrijpelijkerwijze vin den deze mannen der wet dit geen werk: zij kunnen niet van een schijntje leven in deze tijd en nog een baantje als rijwielbewaarder, sjouwer of iets dergelijks er bij te nemen, is ook al zo iets. Met algemene stemmen werd daarom op het congres een resolutie aangenomen waarin wordt gevraagd aan 't politiepersoneel niet op 55- jarige leeftijd ontslag te ver lenen, maar op 60-jarige leef tijd en alleen dan als de be trokkene minstens 35 dienst jaren heeft of er zelf geen bezwaar tegen maakt. Koninklijke familie in Sankt Anton. Dinsdagmiddag om kwart voor 12 is de koninklijke trein met H.M. Koningin Juliana en de prinsesjes Beatrix, Ire ne en Margriet in Sankt An ton aangekomen. Het hele stadje was uitgelopen en de begroeting was erg hartelijk. Het dochtertje van de ski leraar van de prinsesjes over handigde bloemen aan de Koningin. „Grüss Gott", zei ze, en wenste de koninklijke familie veel zon, goede sneeuw en vreugde. Voor het hotel stonden dorpsmuzikan ten opgesteld, die uit alle macht hun welkom bliezen en in de hal maakten de autori teiten hun opwachting. Prins Bernhard had een telegram gestuurd met de beste wensen voor een goede reis en een prettige vacantie. Uiibreiding Sport- en Wandelpark goedge keurd met algemene stemmen, Kaatsheuvel krijgt een landbouwhuishoud- cursus en een vakschool voor schoenmakers Loon op Zand zal een mooie muzieknis en Kaatsheuvel ee>n goede muziekkiosk rijker worden De gemeente begroting 1950 aangenomen. 't Was een lange zware agen da, die de voltallige raad van on ze gemeente juist op Maandag vastenavond te verduwen kreeg. Toen de klok reeds 10 geslagen had verzocht de voorzitter de heren nog voor een gesloten on deronsje als compensatie zou hij koffie presenteren. (We ge loven dat de oliebollen ontbra ken). Met de Chr. groet opende burgemeester Mr. v. d. Heijden, om dan direct het nieuwe raads lid (vac. A. Vrinten) de gebrui kelijke eden af te nemen, met zijn benoeming te feliciteren, de hoop uitsprekend, dat zijn zittingsperio de een vruchtbare zou zijn. De notulen, zowel van de ver gadering van 27-12-'49 als van 9-1 -'50 werden goedgekeurd en gearresteerd. Het bericht van het besluit van Ged. Staten betreffende goedkeu ring van het raadsbesluit tot het aangaan van een rekening-cou rant-overeenkomst met de Incas- sobank voor het jaar 1950, werd voor kennisgeving aangenomen. De Raad ging accoord met 't ft voorstel van B. en W. op het schrijven van de Nat. Comm. te gen alcoholisme, houdende ver zoek het maximum aantal ver gunningen voor de verkoop van sterke drank en Verloven A te beperken, enz., de toestand in deze te laten zoals hij is. Besloten werd tot het aangaan van een kasgeldlening groot 100.000.-. De O.O.M.M, is bereid de lopende lening met in gang van 15 Februari 1950 onder dezelfde conditie voor een jaar te verlengen 1K per jaar en 1.8% provisie). Zonder hoofdelijke stemming accordeert de raad zich met het voorstel een crediet van 15.000 te verlenen voor uitbreiding der straatverlichting, speciaal in die wijken waar uitbreiding van het electrisch net is geschied of te verwachten is. Er zullen 54 licht masten te plaatsen zijn. De heer Grootswagers is het opgevallen, dat de heer Teunis- sen hier advies heeft uitgebracht na 1 Januari, terwijl hij niet weet of diens functie verlengd is. Wat gaat er gebeuren 1. In het middelpunt der be langstelling zal staan de ei genlijke tentoonstelling waar op in een achttal stands van evenzoveel Missie-Congrega ties, „Missie-materiaal" in de meest uitgebreide zin aan de aandacht der bezoekers zal worden voorgezet. We weten nu reeds, dat hetgeen geëxpo seerd wordt, in staat is de be zoeker een machtige indruk te geven van het heldenwerk onzer missionarissen. 2. In de veertien plaatsen, die tot de beide dekenaten be horen, is een plaatselijk co mité opgericht, dat zich tot taak stelt de geest en het vuur op te wekken, die vereist zijn voor het welslagen dezer grootscheepse actie. In deze plaatselijke comité's werkt heel de parochiële gemeen schap mee: Bestuur van de Pauselijke Missiegenootschap pen, hoofden van jongens- en meisjesscholen, de K.A., de leiders van mannelijke en vrouwelijke jeugdorganisa ties, de afgevaardigden van Stands- en Vakorganisaties e.d. Allerverderfelijkst zou de zo gangbare mening zijn, als was deze tiendaagse Missie-actie een apartje van Waalwijk. Juist door de roya le, onbekrompen, ja onstuimi ge inzet van iedere parochie scheppen we de mogelijkheid van een groots welslagen. Ook krijgt iedere parochie 'n speciale dag toegewezen, waarop zij geheel en zeer bij zonder in de actie wordt in geschakeld. Men sta dus klaar voor intense activiteit. 3. De schooljeugd, die na zoveel jaren van uitsluiting buiten het zo voor hen geëi gende missieleven, weer op nieuw in heilige vlam moet worden gezet voor dit hoog heilige ideaal, zal op alle mo gelijke wijzen aan het werk worden gesteld. In de scholen zal veelvuldig worden ge sproken over de missionaris sen en hun werk; in de week vóór de tentoonstelling zullen de missionarissen zelf in de scholen komen spreken over de missie. In elke school zal een ton worden geplaatst van het „brokkenwerk" waarin de leerlingen zilverpapier, thee- lood en vooral postzegels kun nen verzamelen. De zwaarste ton wordt bekroond met een prijs en zal op de tentoon stelling voor iedereen te zien zijn. Voorts wordt onder de kinderen vanaf de vierde klas een teken- en opstelwedstrijd gehouden; de drie beste op stellen en de drie mooiste tekeningen worden eveneens bekroond. In de tentoonstellingsweek krijgen alle scholen afzonder lijk de gelegenheid de stands der missionarissen te bezoe ken. 4. Er zal door de plaatse lijke afdelingen der Pauselij ke Missiegenootschappen een brede en intense actie ont plooid worden om deze drie hoofd-actie der Missie-„lief- dadigheid" in ieder huisgezin te doen doordringen en leven. Deze Pauselijke Missiegenoot schappen zijn: a. De Voort planting des Geloofs, b. Het Sint Petrus' Liefdewerk en c. De H. Kindsheid. 5. Ieder huisgezin wordt aangezocht mee te helpen om vele en velerlei prijzen be schikbaar te hebben voor de diverse verlotingen eri attrac ties die verbonden zijn aan de tentoonstelling. Vrouwen en meisjes maken poppen en kleedjes, dieren, en al wat haar vrouwelijk vernuft weet uit te denken aan aantrekke lijkheden. 6. Duizenden loten gaan verkocht worden ten bate van de Missie. Honderden verko pers en verkoopsters worden hierbij ingeschakeld. Iedere zaak, fabriek of winkel wed- ij vere in edelmoedigheid om de mooiste prijzen beschik baar te stellen. 7. In verschillende kringen, die we hierover aanspraken, is de gedachte met geestdrift begroet, om in alle fabrieken en zaken een uur over te wer ken en de opbrengst ten goe de te laten komen aan de Missie. De gezamelijke op brengst van iedere fabriek zou dan door de betreffende patroon verdubbeld worden. De boeren staan een kilo bo ter af ten bate van de Missie, en zo doet ieder in eigen vak of tak van bedrijf. 8. De sportverenigingen or ganiseren een daverende voet balwedstrijd. Dit zijn slechts enkele tips en „berichten", die wij be kend maken om U te laten zien hoe intens en breed, hoe royaal en groots deze tien daagse Missie-actie gaat wor den. Een ieder schakele zich zonder voorbehoud in! Maar boven alles is 't van de grootste noodzaak, dat in de geesten en harten van ons allen iets begint te lichten en te gloeien van beter be grip voor het ontzaglijke plan van Christelijke actie, dat de Missie toch in de eerste plaats is; en nog meer: van heilige geestdrift en diepe liefde voor de hartewens van onze God en Zaligmaker, Jezus Chris tus: dat alle mensen één zijn in de genadenrijkdom, door de Verlossing aangebracht. Om daartoe te komen, wor den we allen ingeschakeld in een intense gebeds-actie, die groot en klein omvat, kerk, parochie, school en huisgezin. Hoe dit in bijzonderheden zal gebeuren, hoort U te rechter tijd. Voor thans vragen we U echter: houdt U gereed en staat klaar voor veel, heel veel, dat van U als een ere- plicht zal gevraagd worden. Tot op de bodem moet onze reserve aan geestelijke kracht worden aangesproken om ein delijk de moderne kruistocht tot een glanzend feit te ma ken. De Langstraat sta daarin vooraan! (Pers-comité). De voorzitter merkt op, dat hier van geen ambtelijke verlen ging sprake is, doch dat vanzelf sprekend het dienstverband ver lengd moest worden, daar de nieuwe functionaris niet op 1 Ja nuari in dienst kon treden. UITBREIDING SPORT- EN WANDELPARK. De voorzitter leidt de bespre kingen op dit punt in met te zeg gen, dat hij meende dat de raads leden, na het uitvoerige prae-ad- vies, dat hen is voorgelegd, wel voldoende zullen zijn ingelicht over dit zeer belangrijke punt. Speciaal het verkrijgen van een goed geoutilleerd zwembad acht hij van het allergrootste gewicht. Daarnaast moet de Sportpark uitbreiding beschouwd worden als een poging voor onze bevolking een nieuwe bestaansbron aan te boren, waarin heus wel perspec- vies, dat hun is voorgelegd, wel dustrie zijn grote nadelen heeft, kan in opvoering van toeristische mogelijkheden in onze zo natuur- schoonrijke plaats een nieuwe bron van welvaart gevonden worden, alhoewel ook voor de vestiging van nieuwe industrieën niet stil wordt gezeten. De voor zitter vindt de ligging van het sportpark alleszins gunstig, zowel wat gemakkelijke bereikbaarheid letreft, als wat de afstand be treft tussen de twee kernwijken, die er beide wel bij kunnen va ren. Hij ach het risico niet zo groot, dat het plan van axploitatie niet volledig zou kunnen slagen. Er moet echter aan de in het prae- advies vastgestelde voorwaarden streng de hand gehouden worden. Er melden zich 5 leden voor bespreking aan. De heer de Cock juicht 't plan alleszins toehet Rijk verleent 95 subsidie voor de werklo nen; de ligging is zeer gunstig in de naaste omgeving van Til burg, Den Bosch en bloeiende randgemeenten, daarbij nauw aaijsluitend aan een duingebied, dat zijns gelijke niet heeft. Hij vindt het plan gezond opgezet en alleszins verantwoordelijk. Hij acht het risico absoluut niet te groot. De heer Beerens geeft even eens zijn instemming aan het plan, speciaal waar hier een stuk werk op gebied van de Volksge zondheid verricht wordt. Hij heeft echter bezwaar tegen de vastge stelde uurlonen van 60 ct. en hij berekent dat een werkman dan in 48 uren aan een weekloon komt van 28.80.—. Hij vraagt B. en W. dringend hier hun aan dacht aan te schenken. Hij vraagt of er geen moeilijk heden kunnen komen door op zegging van de hypotheekhij prefereert een nict-opzegbare hypotheek om alle moeilijkheid tc voorkomen hij vraagt of ook de cultuurgronden eigendom van de stichting moeten zijn en maakt bezwaar tegen de onttrekking van deze gronden aan hun doel hij is bang dat anders de uitvoering der plannen gestagneerd zal wor-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1