IBMEU? EEN POPULAIRE DRANK DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 FEBRUARI 1950 DE UITSLAGEN. ZUID I PSV—VVV 2—0 NOADLimburgia 00 Sitt. BoysMVV 01 KerkracleBrabantia afg. ZUID II BleijerheideWillem II afg. Sp. EmmaMaurits 04 BWJuliana 20 EindhovenLonga 22 2e Klasse A RACConcordia SVD 21 SchijndelWilhelmina 01 WoenselZwaluw VFC 40 De Valk—DESK 1—I 3e Klasse B SCBUno Animo 40 HaarsteegOJC 14 BoxtelBest Vooruit 33 BaardwijkWSC s.n.o. Mich. GestelUdi 14 4e Klasse C HVCH—Berchem Sp. 2—2 OSSMaliskamp 21 OpijnenRKSVA 52 Vlijm. BoysRKOSC afg. 4e Klasse D een opgelegde kans voor de R- WB midvoor, doch zijn schot faalt. Drie minuten later heeft de linksbuiten der gastheren de bal in vrije positie te pakken gekre gen en scoort van dichtbij, 1—0. RWB krijgt nog verschillende malen kans om gelijk te maken, doch weet hiervan niet te profi teren, zodat men met een 1 0 achterstand gaat rusten. Na de hervatting heeft RWB de steun van de wind. Reeds na een kwartier is de stand gelijk. 1 1 door mid voor Valk. Door dit succes gesteund, blijven de gasten in de aanval en na 28 mi nuten is het wederom Valk die zijn club de leiding geeft, 1<2. De thuisclub doet al het moge lijke om nog een gelijk spel te be werken, doch als 5 minuten voor het einde rechtsbuiten Treffers de VOAB doelman met een ferme kopstoot voor de derde maal pas seert, is het pleit voor de club uit Goirle beslecht en heeft RWB mede dank zij het gelijke spel van Drunen in Waspik haar positie aanzienlijk versterkt. KAATSHEUVEL. DE VALK-DESK 1-1. Waspik—RKDVC 2—2 WSJ—RKFSV 2—3 Veerse BoysHeustlen 10 VOAB—RWB 1—3 RaamsdonkRight 'Oh 50 BAARDWIJK—W.S.C. Men schrijft ons van WSC- zeide: Vele mensen die de tocht naar het Baardwijk-terrein hebben ondernomen, zijn te leurgesteld geweest over het niet doorgaan van deze wed strijd, welke overigens toch in het brandpunt der belang stelling stond. Teneinde echter eventueel misverstanden door allerlei gepraat van onbevoegde zijde te voorkomen, hebben wij ge meend in korte trekken de situatie even uiteen te moe ten zetten. De Westelijke arbiter, dhr. M. Hagen uit Rotterdam, heeft door nog niet bekende oor zaken Waalwijk niet kunnen bereiken, doch kon slechts tot Dordrecht komen. Hiervan stelde hij de secretaris van WSC telefonisch in kennis, hoewel dit uiteraard aan het bestuur van Baardwijk had moeten geschieden. Échter, niettegenstaande dat, werd het Baardwijk-be stuur hiervan tijdig op de hoogte gesteld en was hun dit reeds te kwart over één be kend. Het Baard wij kbestuur, bij monde van de voorzitter, heeft toen medegedeeld dat er maatregelen genomen zouden worden om de arbiter te Dor drecht aan het Station af te halen. In de veronderstelling zijn de dat dit dus alles was ge regeld, hebben beide elftallen zich verkleed, doch werd de wedstrijd door de voorzitter van Eaardwijk even na 3 uur afgelast omdat de scheids rechter niet aanwezig was. Tegenover het bestuur van WSC deelde hij mede, dat hij een taxi-onderneming ter plaatse opdracht had gegeven de scheidsrechter te Dordrecht te halen. Direct heeft toen dit bestuur navraag gedaan naar deze bewering, doch deze ta xi-onderneming had hiertoe geen enkele opdracht ontvan gen. Wij kunnen ons niet begrij pen waarom dergelijke mani pulaties geschied zijn, immers indien Baardwijk niet van plan geweest zou zijn om dit te doen, wat zij uiteraard niet behoeven te doen, dan had men in ieder geval voor drie uur nog een andere KNVB- arbiter kunnen verzoeken deze wedstrijd te leiden. In het kort zijn dit dus de nuchtere feiten, dus behoeft de fantasie hier geen geheim zinnige waas te spreiden. V.O.A.B.—-R.W.B. 1-3. Het is RWB inderdaad aelukt deze oevaarliike uitwedstrijd te gen VOAB tot een succesvol einde te brencien. Met 3—1 ble ven de tricolores de baas over hun tegenstanders, die echter tot dc laatste minuut harde tegen stand boden en zich geen ogen blik hebben laten ontmoedigen. Het zeer slechte terrein en de scherpe N.O.. wind drukte on danks de overwinning het snel van RWB, en het effectvolle speelveld maakte aoede balcon trole onmooelijk. Over de wed- strüd in het kort het volgende De thuisclub wint de toss en RWB traDt af met de wind tegen. Direct ontwikkelt zich een snel op cn r.eer gaand spel. doch de verdedigingen blijven de situatie meester. Na een kwartier ontstaat Een herboren DESK, dat zijn zelfvertrouwen scheen terugge vonden te hebben, haalde de nog niet verrichtte prestatie uit om kampioenscandidaat De Valk in eigen huis een gelijk spel af te dwingen, wat toch altijd nog een verrichting is die indruk maakt. Elf Dessers.-bezield met het hei lige vuur van vroeger dagen, wis ten 80 minuten lang De Valk in bedwang te houden, omdat zij nu een surplus van energie en vecht lust aan de dag legden, waarte gen het voor De Valk moeilijk was succesvol te opereren. Het was juist de beroemde seconde, die telkens een Valk te vlug af was, om onheil te kunnen stich ten. Daarbij sloot nu het geheel als een bus, zodat het voor het Valkenteam een bijzonder zware opgaaf zou worden. En dat is t ook geworden. In sneeuw en wind werd afge trapt, waarna DESK er geen gras over liet groeien en meteen op het Valkendoel afstoof. Direct moest de Valk groot alarm bla zen om deze eerste DESK druk zonder kleerscheuren te door staan. Maar gedachtig 't spreek woord ,.De eerste klap is 'n daal der waard hield DESK de teu gels in handen en toen de bal op het rechtcrmiddenveld goed was vrij gemaakt, schoot P. Balvers een prachtige pass af naar uiterst links, waar Toon van der Ven klaar stond om na 5 minuten 1-0 te laten aantekenen. Dit gaf de Dessers nog meer moed en nog geen 5 minuten later knalde de zelfde speler oerhard tegen de kruising. Maar de Valk zou de Valk niet zijn, indien het hierte gen geen maatregelen nam. Even furieus tornde het tegen de wind op, met fris aanvalsspel, tastend en zoekend om een zwakke plek te vinden, die er voor hen helaas niet te vinden was. Hun zwaar gebouwde, op jaren zijnde mid denvoor wist zijn tekort aan snel heid wel te compenseren door listige ballen, maar de DESK ach terhoede, die een sublieme partij voetbal weg gaf, liet de Val^" voorwaartsen geen halve seconde vrijheid, waardoor hun aanvallen telkenmale doodliepen op deze rots. Het was voor alle spelers dan ook een opluchting dat er ge rust mocht worden om wat op verhaal te komen voor de tweede drie kwartier. Vol goede moed werd hieraan begonnen. De Valk, d:e nu de harde wind in de zeilen had, ging nu even tot de stormaanval over maar nog feller dan voor de rust zat het DESK verdedigingsblok op de bal en het was een lust deze boeiende strijd gade te slaan. Wat de Valk ook probeerde, er was steeds en overal een Desser die de voet dwars zette, zodat voor de Valk-lui haast een wan hopige taak was hier succes te behalen. Maar de DESK voor hoede zat intussen ook niet stil ei', met venijnige aanvallen trok men er tussenuit om zo mogelijk de score nog te verhogen. En we dachten ook dat dit in derdaad zou gebeuren, toen van Neuwstadt een juweel van een voorzet kreeg, maar zijn schot was ver mis. Na lang zwoegen wist de Valk toch nog de halve buit in huis te houden, toen elf minuten voor het eindsignaal hun linksbinnen een kans kreeg, die hij juist op het nippertje kon benut ten. Deze uiteindelijke uitslag gaf de verhouding dan ook wel goed weer. Want tweeentwintig jonge lui hebben in deze wedstrijd ge geven wat in hen was. De ene partij om het degradatiegevaar te ontlopen en de andere partij om de kampioensvlag te kunnen hij sen. Scheidsrechter Boere had n gemakkelijke taak in deze spor tieve spannende strijd, welke hij dan ook naar ieders voldoening floot. DESK 2, dat te gast was bij BW 3, moest met een 3—1 ne derlaag naar huis. DESK 3 moest het tegen de koploper Hieronymus eveneens afleggen en wel met 1—0. DESK 4 kreeg van Uno Ani mo 2 de kous op de kop met 3-2. DESK 5 wou niet onder doen en ging in Drunen roemloos ten onder met 6—0. BERNDIJK. Bemdijk 1Nemelaar 1 21. Onder niet al te ideaal voetbal- weer werd Zondag de wedstrijd Berkdijk 1—Nemelaar 1 begon nen. met het windnadeel voor de Berkdijkers. Na enig terreinver- kennen was het Nemelaar dat de eerste goede aanval opzette, maar ook even goed om zeep bracht. Tot de rust bleef de strijd het zelfde karakter houden, waarbij Nemelaar zich de meerdere over de Berkdijkers toonde, maar zelfs \an hen was het spel beneden peil. De ruststand 0—0 gaf de verhouding dan ook goed weer. Na de rust was het wederom Nemelaar dat het eerst aan bod kwam en zij zag haar zwoegen dan ook met een goed doelpunt beloond, wat het enige van hun zijde zou zijn. Nepeiaar leidde met 1—0 en weer trokken zij ten aanval, maar nu gaf de Berkdijk- se verdediging geen krimp. Zij zette hun voorhoede met verre, harde schoten aan het werk en van een hiervan maakte André v. Gooi goed gebruik en met een formidabel schot wist hij Neme- l«:ars doelman te passeren en was de stand gelijk. Hierna trachtte Nemelaar een voorsprong te be halen. maar succes kwam van de andere kant. Uit een onverwacht goed opgezette aanval schoot Toon v. Gooi .,even onverwacht" op doel, voor wiens bewaker het schot te machtig was en Berkdijk onverwacht een 2—1 voorsprong behaalde. Nemelaar probeerde nog één puntje te behalen, maar in de stand kwam geen verande ring. Berkdijk had ondanks Ne- melaars superioriteit geenszins on verdiend gewonnen. Berkdijk 3 speelde om 12 uur tegen de White Boys uit Waspik en verloor jammerlijk genoeg met 2—0. Gedurende deze wedstrijd had 'n ongelukkig ■n,~: "t o .•aarvan de Berndijker Damen de lijdende partij was. Bij een bot sing n.l. met een der White Boys spelers brak genoemd persoon zijn been. (Niemand had hieraan ech ter schuld). Wij wensen hem van harte beterschap toe. SPRANG. N.E.O. Good-Luck I—N.E.O. I, 0—1. In een spannende en fraaie wedstrijd is het Neo gelukt haar naaste concurrente voor het kam pioenschap in eigen huis een ne derlaag toe te brengen, hiermede haar eigen ongeslagen record handhavende. Met nog drie wed strijden voor de boeg, waaruit nog één punt behaald moet worden, mag men gerust zeggen: NEO wordt kampioen. Over de wedstrijd nog het vol gende: Beide ploegen kwamen in het veld met de vaste wil om te win nen. Direct werd in een snel tem po begonnen en beide doelen kwamen om beurten in gevaar: goede schoten werden aan beide zijden afgevuurd, doch vonden geen genade bij de doelverdedi- gers van beide partijen, die bei den in de gunst van het publiek verkeerden en voor hun subliem werk dikwijls: een applausje in ontvangst mochten nemen. Na een kwartier spelen denken we Neo de leiding te zien nemen, als de linksbuiten keihard in de bovenhoek knalt, doch de scheids rechter had voor die tijd een over treding geconstateerd. Niet ontmoedigd komt N.E.U. met snelle aanvallen over de vleu gels terug, doch de Good-Luck- verdediging met keeper Blom aan het hoofd, geeft geen kans. Ook de Good-Luck-aanval zit niet stil en tot driemaal toe wordt keeper Ophorst zwaar op de proef ge steld, doch subliem lost hij elk vraagstuk op, en zo gaat de rust in met blanke stand en hadden de Neo-lui wel iets meer verdiend. Na de thee komt Good-Luck sterk opzetten, doch zonder suc ces. Na een kwartier komt Neo weer los en hard wordt er om 't winnende doelpunt gewerkt, doch het komt pas zeven miuten voor het einde, als een hard ingescho ten bal van dc rechtsbinnen door één der backs wordt gestopt en in het bezit komt van onze mid- voor, die met een keihard schot in de rechter-benedenhoek keeper Blom geen kans meer geeft. Good-Luck probeert nog gelijk te maken, doch NEO geeft geen kans en met Neo in de aanval blaast scheidsrechter Dalmeijer, die de wedstrijd op voortreffelijke wijze leidde, einde, en heeft NEO van haar naaste sportieve concur rent met 1—0 gewonnen. WASPIK. De wedstrijd ^^aspik-RKDVC zou zeker een overwinning zijn geworden voor de thuisclub, als de leiding tenminste in kundige handen zou zijn geweest. Want wat Drunen een week geleden in Waalwijk beleefde in het nadeel, ondervond deze club in Yv asp in haar voordeel, namelijk een scheidsrechter, die regelmatig on juiste beslissingen nam. Dit kost te Waspik de overwinning. Over de wedstrijd het volgende DVC begon met de wind in de tug en was voortdurend in de aanval. Al spoedig had een van hun schoten succes, 0—1. Hier na probeerde ook Waspik eens 'n doelpunt te maken en 't zou ge lukt zijn ook, als Rekkers de bal die de keeper reeds was gepas seerd, niet te onbesuisd had in geschoten. Hij speelde het nog klaar de bal onder tegen de lat te laten komen, die daarna terug in het veld sprong. Na de rust was het een en al Waspik wat de klok sloeg. Dik wijls werd er door hen geschoten en vaak ontsnapte het Drunense doel ternauwernood aan n door boring. Toen v. Tilburg bij een corner de bal schitterend voor 't doel bracht, was het de naar vo ren gekomen back P. v. Etten. die fraai inkopte, 1 1. Drunen werd hierdoor geprikkeld en kwam weer meer in de aanval. Een diagonaal schot van hun linksbuiten werd door keeper Smits gestopt. Hij sloeg hierbij de bal voor de voeten van de Dru nense rechtsbuiten die inschoot, 12. Deze speler stond bij het schot van links echter reeds bui tenspel en had toen de scheids rechter hiervoor moeten fluiten. Dit was echter nog niet het einde van de misère, want even later schoot Rekkers de bal langs de Drunense keeper. De scheidsrech ter kende dit doelpunt niet toe omdat het volgens zijn mening in buitenspelpositie was gescoord. Iedereen om en op het veld ge tuigde echter het tegendeel. Was pik bleef hierna sterk in de aan val en een doelpunt kon niet uit blijven, 't Was invaller C. Kamp die dit puntje scoorde, 2—2, cn hiermede kwam het einde van de ze spannende wedstrijd. HAARSTEEG. HAARSTEEG—O.J.C. 1-5. In een enerverende en sportieve strijd is het de gasten mogen ge lukken de thuisclub een nederlaag toe te brengen, al is de uitslag wel enigszins geflatteerd, maar toch moet gezegd worden dat zij die ten volle hebben verdiend. Vooral hun voorhoede was uiterst gevaarlijk, terwijl bij de thuisclub het plaatsen zeer slecht was. want door een veranderde opstelling vlotte het in de voorhoede wel iets beter, maar door de straffe wind kwamen de technische kwa liteiten van hun tegenstanders meer naar voren, die hen tevens ook de overwinning brachten. Het is Haarsteeg die met de wind in de rug mag aftrappen. Ze komen direct voor het doel der gasten, maar deze nemen ondanks de tegenwind al spoedig het ini tiatief over en met lage zuiver geplaatste ballen zetten zij hun voorhoede aan het werk, die dan ook zeer gevaarlijk blijkt. De thuisclub echter, gesteund door de sterke wind, dringt somtijds ge vaarlijk door, maar de afwerking laat alles te wensen over. Bij een uitval der gasten zijn zij het dan ook die het eerste doelpunt sco ren. Vlak voor rust weet rechts buiten v. Engelen echter uit een voofzet van links met een fraaie kopbal de stand weer op gelijke voet te brengen. Na de hervatting is het O.J.C. die met de wind mee de toon aan- cceft en spoedig is het door een scherp schot van hun linkshalf 2—1. De strijd speelt zich meestal af op de helft der thuisclub en deze weten slechts sporadisch een aanval op te zetten. Bij een dezer aanvallen moet Koks uitvallen en wordt vervangen door A. v. d., Heijden. O.J.C. toont zich steeds de meerdere en weet de stand ge leidelijk op te voeren tot 5—0. waarmede het einde kwam. de rust werd ingegaan met 'n 1-0 stand voor Middelburg, liepen de krachtsverhoudingen niet ver uit elkaar. Het eerste doelpunt van de gasten werd indirect uit 'n straf- corner gescoord. De aanvallen van Des waren doorgaans gevaar lijker dan die der gasten, maar eenmaal in de cirkel gekomen werd de verwarring onvoldoende uitgebuit, waardoor doelpunten uitbleven. Na de hervatting vergrootten de Zeeuwse heren de stand al vrij spoedig tot 20. Hierna schenen de Dessers te gaan beseffen dat het anders moest en er werd een offensief ingezet dat tot het ein de voortduurde. Als gevolg van het enorme overwicht lieten de gastheren er zich toe verleiden te dicht op elkaar te spelen, wat de grote factor werd van het uitblij ven van doelpunten. Kansen wa ren er te over. Afgezien van het fortuin dat Middelburg 'n paar maal aan haar kant had, kunnen we niet anders zeggen, dan dat de Dessers hun doel voorbij streefden en daarmee op de verkeerde manier hun lot in eigen handen hielden. Het tweede heren-elftal speelde tegen de kampioen-candldaat en verloor overeenkomstig de ver wachtingen. Uitslag 07. Rust stand 0—6. WIELRENNEN. Waalwijkse Wielerclub Leonora. Zondag nam de Waalwijkse Wielerclub Leonora deel aan de trainingsritten uitgeschreven door de samenwerkende sportclub t Abattoir te Tilburg. 't Traject liep voor de A-klasse over Tilburg, Berkel-Enschot Quatre Bras, Oisterwijk, Moer gestel, een afstand tweemaal te rijden, totaal 43 km., eigen kracht. Uitslag A klasse: 1 Cor Tilieu, 2 J. Pije, 3 L. Reijnen, 4 v. Laar hoven, 5 v. d. Loo, 6 Bakker. B-klasse, traject Tilburg, Ber kel-Enschot, Quatre Bras, Uden- hout. Loon op Zand, Tilburg, tweemaal te rijden. Uitslag B-kl.: 1 M. Ligtvoet, Waalwijk: 2 A. Tilburg; 4 Verhoof, Tilburg: 5 J. van Es, Waalwijk: 3 v. Kuik, Pije, Tilburg: 6 v. Amelsfoort, 7 v. d. Ven, 8 v. Oorschot, 9 Nu- nen, 10 Smits, 11 Kroon, 12 Haans, 13 v. d. Sanden, allen Til burg. C.-klasse 1 v. d. Berg, Moergestel; 2 de Peffer, Waalwijk: 3 v. d. San- den, Tilburg; 4 Kruif. Tilburg; 5 Klein, Waalwijk. Op de Zondag 5 Maart te hou den trainingsrit te Waalwijk ko men wij in 't volgende nummer terug. KAATSHEUVEL. Hallo, de Kets en Santos. Er zit connectie tussen Hallo, de Kèts, de met zon geweldig succes 4 maal opgevoerde revue van de K.J.M.V. en „Santos de R.K.M.V. inrichting voor hulp en bijstand aan lijdende of in nood verkerende middenstanders. Het succes dat de Santos bestuursle den met hunne collecte op de uit voeringen behaalden, bewijst dit ten volle. In totaal werd voor Santos een ontvangst geboekt van 146.42, 'n douceurtje waarvoor het Santos-bestuur de K.J.M.V. met recht dankbaar is. Dc K.J.M.V. vergadert. Op de laatste uitvoering van de K.J.M.V. revue volgde As-Woens dag, omdat het nu eenmaal niet mogelijk was dit jaar As-Woens dag op Donderdag te vieren, wat de regiseur R. Heijs in zijn finale tot uiting bracht. De jongens heb ben alzo nog niet eens de gele genheid gehad even na te kaar ten over hun ongekend resultaat. Daarom is het Dinsdagavond ver zamelen voor alle K.J.M.V.-leden in hun tehuis bij W. Smit. De resultaten zullen dan voor de leden worden bekend gemaakt. Tafeltennis. Zaterdag j.l. speelde N.V.R. I haar huldigingswedstrijd bij gele genheid van het behalen van het kampioenschap in de 4de klasse, tegen de sterke 2de klasser K. T. C. I. De voorzitter van K.T.C. hul digde de kampioenen met het be haalde succes en bood als bewijs' van sympathie bloemen aan. Na een dankwoord van de N.V.R.- voorzitter ving een wedstrijd aan, waarin, ondanks N.V.R.-ers goe de capaciteiten toch een klasse- verschil in techniek en vaardig heid te constateren viel. Reeds spoedig had K.T.C. een voor sprong van 50. N.V.R. wist echter de eer te redden, zelfs 2 tegenpunten te noteren, doch het einde kwam met een 82 zege voor de K.T.C.-ers. Intussen voor N.V.R. een ontmoeting, waaruit veel te leren viel. K.V.P. Kaatsheuvel. Zondag werd in de Gilden bondszaal de stemming gehouden voor vaststelling van de groslijst voor de Statenkring Tilburg. De afdeling Kaatsheuvel telt 1240 le den, waarvan er 760 aan de stem ming deelnamen en 747 geldige stemmen uitbrachten. De uitslag der stemming was: v. Haaren 134; Mr. Scheidelaar 115; v. lerlant 50; A. Janssens 283; P. Coppens 328, Hoogers 42; Remmers 30; v. Roes- tel 19; Mr. v. d. Mortel 128; Lar. Janssens 32; Bijsterveldt 97; v. d. Laar 23; Aquarius 8; Meeuwese 16; J. Beerens Kaatsheuvel 488; v. Sussante 61; de Kort 235; v. Oss 42; Simons 70; Verster 17 en v. Riel 23 st. Ook weer thuis. Zaterdag arriveerde met t grote troepentransportschip „Pasteur ook weer een onzer Kaatsheuvel- se jongens. Zeker, de thuiskomst was voor soldaat Laros in de Sprangsestraat niet zo gezellig als bij de meeste andere repatrieren- den, immers tijdens zijn verblijf in de tropen overleed vader La- ros. Een thuiskomst dus met een droeve herinnering aan hem, dien hij niet meer mocht weervinden. Zoveel te meer was getracht het terugkomen in het ouderlijk huis zo hartelijk mogelijk te maken. Versiering en vlaggen, bloemen en geschenken waren er in overvloed om uiting te geven van de sym pathie en het medeleven van bu ren, vrienden en familie. Ook het R.K. Thuisfront vergat niet zijn blijk van attentie te betonen door de aanbieding van bloemen en een hartelijk welkom bij monde van de voorzitter. Agenda. Maandag 8 u. n.m. Rep. Har monie Apollo. Dinsdag 7.30 u. n.m. Rep. R.K. Par. Zangkoor St. Jan. Dinsdag 8 u. n.m. Ledenverga dering K.J.M.V., café V7. Smit. Woensdag 8 u. n.m. Rep. Har monie Kon. Muz. Gez. Euphonia. Woensdag 8 u. n.m. Apollo- Theater „Drackenwijck", toegang 18 jaar. Donderdag 7.30 u. n.m. Rep. Dameskoor Bel Canto. Donderdag 8.15 u. n.m. Rep. Gem. koor Bel Canto. de naam van „Bockweydt". Vroe ger toch en wellicht later ook nog, werd uit dit gewas donkerder en meer gekleurd bier bereid, dan uit gerstekorrels. In vroeger eeuw werd het eer ste bier, van de nieuwe gerste- oogst gebrouwen in de tijd, dat de dagen kouder werden en men haastte zich met het brouwsel zo ver gereed te zijn, dat het met December kon worden verkocht. De huidige brouwerijen kunnen door hun kunstmatige ijstechniek de invloed der buitentemperatuur geheel uitschakelen, maar de al oude gedachte, bokbier met De cember, bleef levend. En nog steeds is dat bier, dat sterker is dan Münchener of Pilsener, ook om zijn andere smaak, zeer ge wild. Levenskrachtige gewoonte. Nog dronken in de maand Ja nuari de bewoners van Dwingelo (Drente) hun warm St. Antonius- bier, waarin sommigen zien een herinnering aan de dronk van onze Germaanse voorvaderen, waarmede zij in deze maand het voorjaar verwelkomden en af scheid namen van de winter. De Groningse plattelander drinkt nog enkele weken na Nieuwjaar zijn „hait bairzijn zoet, warm bier. En, wanneer te Uithuizenneedt n de keuringscommissie voor paar den vergadert, schenkt men nog steeds heet bier. Voor de oorlog is het bierge bruik in ons land steeds gestegen, al bleven de Zwitsers en Denen op ons in deze een flinke voor sprong behouden. Ons land is het grootste uitvoerland van bier, dat overal in de wereld zeer geprezen wordt. Typisch is 't dat na de oorlog hier te lande het bierverbruik veel minder is geworden, dat zal wel veel z n oorzaak vinden in t feit, dat tijdens de oorlog 't bier slecht was, men is er aan ontwend; daarom adverteren de brouwerijen tegenwoordig zeker met: „Het bier is weer best". EXPRESSETREINEN GAAN 's-IIERTOGENBOSCII VOORBIJ. Zoals reeds gemeld zullen met ingang van de zomer dienstregeling der Nederland se Spoorwegen de express- treinen AmsterdamMaas tricht niet meer in 's-Herto- genbosch stoppen. Sinds October was dit bij wijze van proef het geval. 's-Hertogenbosch krijgt ech ter straks een uurverbinding met Maastricht, n.l. 'n recht streekse, Amsterdam's-Her togenboschMaastricht, en een met overstappen te Roer mond. De bestaande verbin ding 's-HertogenboschEind hoven of Weert wordt door getrokken naar Roermond. Daar ngeeft zij aansluiting naar Maastricht. HOCKEY. WAALWIJK. Hockey-uitslagen. Dames t Rapidity II—Waalwijk I 1—3 Breda IIIWaalwijk II 10 Were Di IIWaalwijk III 61 Heren t Des IIWaalwijk I 07 Warande II—Waalwijk II 30 De hele Waalwijkse hockeyclub moest Zondag naar het hol van de leeuw. Alleen de twee eerste elftallen kwamen daar met de vol le buit weer uit en handhaven daardoor hun uitstekende positie. Het tweede en derde dameselftal moesten onvolledig uitkomen, het tweede verloor hiermee een mooie kans, het derde kon toch moeilijk op succes rekenen. Heren II is er niet in geslaagd zich te wreken over de zware nederlaag die het indertijd tegen de grotere broers van Warande II heeft geleden. KAATSHEUVEL. Heren DES I—Middelburg 0—2 DES II—Waalwijk I 0—7 De heren van Des hebben zich gisteren in de laatste competitie wedstrijd niet van hun beste kant laten zien, door met 20 van Middelburg te verliezen. Hoewel Zou er onder de wereldlijke vorsten wel één zijn, die zo po pulair is en zoveel bewonderaars heeft als de mystieke koning Cambrinus, de schutspatroon van het bier? Een oeroude drank. Reeds bij de Babyloniërs was het bier een populaire drank en een vijftien eeuwen later, dus on geveer 2500 j. v. Chr., wordt hij nog steeds in even grote mate gewaardeerd. Op biervervalsing stond een zware straf, evenals op het verkopen tegen te hoge prijs. Ook onze voorvaderen zijn tot op de „koffie- en thee-eeuw" toe „uitstekende" bierdrinkers ge weest, die water beschouwden als drank voor de ganzen. Bier was in de rechte zin des woords een volksdrank. Het ver scheen op de tafel van alle ran gen en standen, ofschoon kwali teit en smaak zeer zeker verschil den. Velen ontleenden aan het bier, dat ze gewoonlijk dronken, hun bijnaam en naar deze drank werd men getaxeerd. Zo ontving Floris van Egmond, die o.a. Graaf van Buren was, de bijnaam van „Fleurtje Dunbier", welke naam duidelijk te kennen gaf, welk soort bier deze Ridder van het Gulden Vlies meestal prefereerde. Volgens oude gewoonte werd de burgemeester ener plaats zo van tijd tot tijd een eregeschenk aangeboden, wat dan uit een vaatje bier bestond, niet de ge liefde drank van de Heer van Egmond, doch van een pittiger samenstelling, het z.g. Bremer- bier. Bij .feestmalen was aanvankelijk bier de hoofddrank, en nog lang nadat wijn de plaats van het bier had ingenomen, sprak men nog van „te biere gaan", d.w.z. een feestje bijwonen. Zo kende men verscheidene „bieren", als „kinderbier dat ge presenteerd werd bij het entree van een nieuwe wereldburger, (lheulbier". dat de jongelui op een bruiloft kregen, bij welke gele genheid, vanzelfsprekend, weieens werd „geheuld" of gekust. Bokbier. In onze dagen wordt veel re clame voor „bokbier gemaakt. Er zijn heel wat veronderstellin gen geopperd, om deze benaming te verklaren. Sommigen beweren, dat de naam zijn ontstaan te danken heeft aan het feit, dat men eer tijds dit bier schonk in herbergen, die op het uithangbord een bok hadden afgemaald. Anderen menen, dat de bena ming is afgeleid van „boekweit die men in het „Cruydtboeck" van Dodoneus (1644) aantreft, onder MINISTER STIKKER OP WEG NAAR NEW YORK. Minister Stikker is Zondag middag per vliegtuig te Lon den aangekomen. Hij is later op de dag naar New York doorgevlogen. Minister Stikker zal in de V. S. besprekingen voeren be treffende de Europees-econo mische samenwerking. De Heer en Mevrouw H. J. de KORT-VERHOEVEN geven met vreugde kennis van de geboorte van hun zoon AD. Bij het H. Doopsel ontving hij de namen van Adrianus, Antonius. Waalwijk, 26 Febr. '50. Grotestraat 237. Tijdelijk; St. Nicolaas-Ziekenhuis. Met grote vreugde geven wij kennis van de geboorte van onze dochter MAR JA Jan van den Dungen Gré van den Dungen- Wijsbeek Veendam, 25 Febr. '50. E. E. Stopperlaan 32. Tijdelijk: Huize St. Franciscus.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3