J miWYK 7 Lnd- en Tuinbouw Leo Lorre helpen Ridder Radbout nr 4^v 1 DE CHINESE PAPEGAAI DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 MAART 1950 K*v*' 13.30 FEUILLETON Dit is weliswaar een erg groot bedrag. Hoeveel een kerk kost weet ik niet, maar een aardig kapitaaltje zal er wel mee gemoeid zijn. Goed, dat doet er eigenlijk niks toe. Ook in Salatiga geldt het spreekwoord: „Alle biet jes helpen". Er wordt tegenwoordig enorm veel gepraat en ge schreven over samenwerking, hulp, culturele bijstand en wat niet al, voor Indonesië. Is er beter hulp denkbaar dan op het terrein van de Missie? De beste hulp op me disch, hygiënisch en cultureel terrein, voor het onderwijs etc. kan men geven door de Missie te steunen. Wij, solda- ten in Indonesië, hebben ge zien welk een ontzaglijk ze genrijk werk de missie doet. Wij hebben het zelf onder vonden. Laat mij één voor beeld noemen. Alle, let wel: alle gewonden in Midden Ja va vanaf 1945 tot en met 1949 zijn verpleegd door de Zus ters Franciscanessen in Se- marang. Voor de Langstraat is er nu een kans om de Missie op een prachtige wijze metterdaad te steunen, door in Indonesië 'n kerk te bouwen. Ik heb de Pastoor hoog op gegeven over de grote missie ijver van de Langstraat. Het is aan U om dit waar te maken. Uw bijdragen kunt U, ge durende 4 weken, zenden aan de administratie van de Echo van het Zuiden, per envelop, per postwissel of overschrij ven op girorekening no. 50798, e.e.a. met vermelding, op en- j n Onbewust van de schrik, die ze den to renwachter niet hun plotselinge ver se/tuning in de luclit nadden aangejaagd, suisden Leo en Lorre op hun doel al. Langzaam aan daalden es iets en zagen het kasteel hoe langer hoe duidelijker onder zich liggen. Leo werd zo geestdriftig dit lij de per kamentrol nreep en er triomfantelijl: mee zwaaide. „Hela, Middeleeuwers" riep hij zo hard hij kon, hier zijn we weer cn mét de kostbare rol.' Ja, we hebben ons woord gehouden hoor." Ook Lorre zal zich te verkneukelen van trots. ..Dal hebben we 'em toch maar fijn ge lapt. himerkte hij eigenwijs op. Natuurlijk wilde Leo niet ineens dalen maar vloog eerst een paar ererona-c Keurig cirkelde hij lanas de torentrans, war.'' de vlug lustig vsavoerde. ..De ria- dcr is thuis"zei Lorre, „icat zal die blij zijn dat we hem zo goed hebben kunnen helpen." Leo suste: ..Pchep aan niet zo op, joh. Het was toch zeker on ze plicht om hem te helpen. Hl.< zat m nood en als we dan niet onze handen uit de nieuwen hadden gestoken, wel. dan waren we geen knip voor de ren- waard geweest. Dat moest Lorre wel toegeven, muar hi. was er niet minder blij om dat ze nu eindelijk het resultaat van hun zwoegen konden zien. Leo kon van het vliegen n.rr genoeg krijgen en riep: „Nóg een rond,e! Maar dan is dit het laatste." Juichend vlogen ze over het statige slot en heel even lief Leo de stuurknuppel :»s en zwaaide met beid' armen. (Wordt vervolgd.) velop of strook, ,-,Kerk Sala tiga". Zo vlug mogelijk zal 't eindbedrag dan naar Indo nesië worden overgemaakt. Verder behoef ik U niet aan te sporen. De katholieken van Sala tiga zullen U altijd dankbaar blijven en God in de Hemel zal het U lonen. Simon van Adelberg. Wij verklaren ons gaarne bereid giften voor bovenge noemd doel, waarvoor onze Indische militaire medewer ker Simon van Adelberg een viertal artikelen schrijft, in ontvangst te nemen. RED. ZONDAGSDIENST 5 Maart 1950. Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 5 Maart 1950. 10 uur: Ds. A. Baas. Bevestiging van Ds. W. L. Jens. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens. Intrede. BEVORDERING. Vaandrig Theodoor Verwiel, verblijf houdend te Medan (Sumatra) is bevorderd tot res. 2e Luitenant bij de Staf Cie R.A.O. VERGADERING R.K. MIDDENSTANDS VERENIGING. De voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging was zichtbaar verheugd over de grote opkomst die hij op de vergadering Dinsdagavond moent constateren. De ach terzaal van Hotel Verwiel was helemaal vol. Na de opening en 'n woord van welkom door dhr. Meijs, kreeg aanstonds Drs. Vlek 't woord. Hij sprak over „De wet op de puoiiekrechtelyke bedrijisorganisaties in haar betekenis voor de midden stand". De spreker gaf eerst in grove trekken een uiteen zetting over de inrichting van de P.B.O. en behandelde daarna een aantal wetsarti kelen en wees daarbij uiter aard vooral op de betekenis die ze voor de middenstander hebben. Vooropgesteld wordt dat voor deze op de eerste plaats van belang is 't hand haven van zijn zelfstandig heid. De belangen van de middenstander zijn niet altijd evenredig aan die van de werknemer en het accent valt dan ook wel eens verschil lend. De laatste legt vooral de nadruk op de sociale kant, de eerste moet ook terdege reke ning houden met de econo mische aspecten van de zaak, meende Drs. Vlek Sprekend over de inrichting van de P.B.O. achtte Drs. Vlek het van belang dat de bestuursleden van de organen benoemd werden voor de tijd van twee jaar, want dit biedt de mogelijkheid dat nieuwe organisaties als representa tief worden erkend in de loop van die 2 jaar, zodat ook die een stem in het kapittel kun nen krijgen. Er zijn nu ge bieden waarop wel neutrale organisaties bestaan en geen katholieke en er wordt naar gestreefd om ook op die ka tholieke organisaties te stich ten. Drs. Vlek sprak zich ook uit voor een veelheid van be drijfschappen, die echter ge leidelijk aan opgericht moe ten worden. De organen moe ten namelijk, van economisch standpunt gezien, correspon deren met het bedrijfsleven, terwijl de werknemers, van sociaal standpunt, zo groot mogelijke organen wensen. Echter moeten bedrijfschap pen alleen opgericht worden waar het bedrijfsleven er rijp voor is. De middenstand moet zich, zei Drs. Vlek, concreet bezin nen op zijn taak in de P.B.O., zowel als vrije organisatie als in de hoedanigheid van ka tholieke organisatie, die als basis heeft rechtvaardigheid en liefde. Hij vond dat er nog te veel naast de vakorgani satie staan, waarin toch de middenstander zijn kracht moet doen gelden. Tenslotte pleitte de spreker voor kadervorming en ont wikkeling om de nodige figu ren te kunnen opbrengen. De organisatie biedt gelegenheid tot de nodige ontwikkeling. In aansluiting hierop wees de heer Van Well later op de Sociale Avondschool, waarvan de bedoeling is dat een 25 a 30 middenstanders gedurende 2 jaar een avond per week (Maandag) les krijgen in ver schillende vakken, als socio logie, bedrijfskennis, gods dienst, belastingwetgeving. De eisen van toelating zijn min stens middenstands-diploma of verschillende jaren prac- tijk. Na afloop van de cursus krijgen de deelnemers een getuigschrift. Ze kunnen ech ter ook examen afleggen en ontvangen dan een diploma. Maandagavond hebben een zeventiental cursisten dit exa men afgelegd en volgende week Maandag heeft de uit reiking der diploma's plaats. Zo spoedig mogelijk zal er een tweede cursus beginnen, maar er zijn nog niet veel aangiften. Wil men nog in 't voorjaar beginnen, dan zal 't uiterlijk half Maart moeten zijn, anders moet het uitge steld worden tot September. Het is dus wel van belang dat zij, die dat willen doen, zich vlug opgeven. Op de agenda stond verder de bespreking van een schrij ven van het gemeentebestuur over de winkelsluiting. Deze aangelegenheid was in de be stuursvergadering besproken, deelde de voorzitter mee, en het bestuur was van oordeel geweest dat men niet moest Prima gebloemde MATRASDAMAST groen, zalm en blauw, 140 cm. breed per meter 12.98 ingang van 1 Mei een twee- uursdiensl door de Antonius- parochie te laten rijden: Waalwijk-Kaatsheuvel - Don gen, zodat de bewoners ook hier de bus wat dichterbij zullen krijgen. Daar de agenda was afge werkt en niemand meer iets te vragen had, sloot de voor zitter de vergadering, de le den dankend voor hun op komst. ORANJE-VERENIGING „ORANJEHUIS". Algemene Ledenvergadering. De voorzitter opende deze vergadering en sprak zijn verwondering uit over de slechte opkomst der leden; vooruitlopen op de nieuwe winkelsluitingswet. Eoven- dien had men ook op de wet geadviseerd de sluiting op Dinsdagmiddag te handhaven en het zou dus inconsequent zijn nu een ander advies te geven. De vergadering was 't wel met het advies eens en daar om werd besloten niet op het voorstel in te gaan. Van de T.U.R.K. was een verzoek binnengekomen om voor de loterij- en verkoop actie van de missietentoon stelling af te wijken van de regel dat de middenstand geen prijzen beschikbaar mocht stellen voor loterijen e.d. Het bestuur meende deze actie niet te mogen tegenwerken en wilde zijn standpunt voor deze keer vrijgeven. De voorzitter was van me ning dat er een blaam zou worden geworpen op de orga nisatie als ze niet meewerkte en voelde het als een morele verplichting. Daarom beval hij medewerking warm aan. De bakkers mochten er niet aan meedoen, maar er werd voorgesteld de Bakkersver eniging te vragen een bedrag beschikbaar te stellen. Dit voorstel had de warme sympathie van de voorzitter. Overigens was de vergade ring het eens met 't bestuur. Vervolgens werden nog een eventuele Paas-actie en een propaganda-actie besproken, maar tot een bepaald besluit kwam men niet. De Paas-actie liet men rusten en de propa ganda zou een volgende ver gadering weer aan de orde komen. Bij de rondvraag werd de vraag gesteld of het bestuur geen stappen kon doen om de B.B.A.-bus naar Tilburg af wisselend door de Antonius- parochie te laten lopen, ten nutte van de reizigers aldaar. Er werd medegedeeld dat de B.B.A. had toegezegd met Net als vroeger ENGELSE TAFELZEILEN in frisse blok- en bloem- patronen, per meter 5.45 en matie werd hij nu definitief benoemd. Er was de wens geuit tot uitbreiding van het bestuur door toevoeging van jongere krachten; hiertoe werden be reid gevonden en benoemd de heren P. van Heesbeen en H. Leijtens. Nog waren aangezocht de heren Frans van Liempt en Arnold Verwiel Jr. Behou dens goedkeuring van henzelf werden ook zij bij aclamatie benoemd. Wat het programma van de a.s. feesten betreft, deelde de voorzitter mede, dat deze plannen nog nader in 't Cen traal Oranje-comité zullen worden besproken. Hierna werd deze vergade ring onder dank van de voor zitter gesloten. VEDEHOVA. Op Woensdag 8 Maart zal in de zaal van Hotel Verwiel, uitgaande van Vedehova, een lezing gehouden worden door de heer Hamburger van de N.V. Kaufman's Huidenhan- del te Rotterdam, over: „Hui den in 't Algemeen". buiten het bestuur waren er geen leden aanwezig. Van de zijde der buurtverenigingen had de voorzitter wel wat meer belangstelling verwacht. Misschien dat de pers, al dus de voorzitter, hierop nog eens de aandacht wil vesti gen. Wij willen dat hierbij dan ook doen, maar 't schijnt dat de tegenwoordige leden van diverse verenigingen uit sluitend willen schitteren door afwezigheid. De kwaal van deze tijd, waarover wij al meermalen schreven. Maar hoe kan dan een be stuur actief blijven, vragen we ons af. De secretaris gaf hierna zijn jaarverslag, waarin hij dank bracht aan de verschil lende instanties, gemeente bestuur, onderwijzend perso neel voor hun medewerking in het afgelopen jaar. Het finantiëél overzicht van de penningmeester gaf een voordelig saldo van 606.55. De heren v. d. Griendt en v. d. Rijken werden belast met het controleren der boe ken, die in orde werden be vonden. De voorzitter dankte allen voor hun werk van het afgelopen jaar. Punt 3 van de agenda was de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heren A. Thomas en H. Hop staken; bij aclamatie werden zij herkozen. De heer J. de Kort was reeds eerder, als tijdelijk be stuurslid toegevoegd; bij acla- Zuiver katoenen afgepaste VITRAGE-GORDIJNEN 90/200 cm. afgewerkt met geborduurde kant en entre-deux 5.25; 5.—4.75 FILM „OUDEN VAN DAGEN." De film van de laatste uit tocht der Ouden van Dagen in onze gemeente en die ver vaardigd is door dhr. Schuur man, is gereed gekomen en door het Comité goedgekeurd. Na Pasen zal hij voor het publiek worden vertoond. RIJ-VERENIGING „PRINSES IRENE". Op Vrijdag 17 Februari j.l. werd in café A. Kroot de jaar vergadering gehouden van bovengenoemde vereniging. De vergadering werd geo pend door de voorzitter, de heer S. J. Vermeulen. De no tulen van de vorige vergade ring werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek weer eens dat „Prinses Irene" het voorbije jaar succesvol heeft gewerkt, o.m. werden op de concour sen 2 eerste prijzen behaald en een 5e prijs met Dressuur achttal, klasse licht, zodat men gepromoveerd is naar klasse middel. Voorts werden 2 £ross Country's georgani seerd en een Ruiterfeest. Ook werd op verschillende Cross Country's, uitgeschreven door andere afdelingen, meegere den. Voorts werd medewerking verleend aan de Zomerfees ten, georganiseerd door Waal wij ks Belang en aan de St. Nicolaas-actie van de K.J. VOGELVERENIGING „VOGELLUST". A.s. Zaterdag 4 Maart om 8 uur vergadering van boven genoemde vereniging in het clubhuis aan de Haven. Agenda: Opening door de wnd. voor zitter. Notulen vorige vergadering. Verslag Jaarvergadering Z.N.B. Ingekomen stukken. Aanwerven donateurs. Rondvraag en sluiting. EEN NIEUW MAGAZIJN. De heer C. A. van Iersel uit Loonopzand heeft Woens dagmorgen een nieuw maga zijn geopend voor rijwielen en rijwielonderdelen. Het is ge vestigd Grotestraat 59b. Han delaars zullen er een ruime keus vinden voor hun zaak en vooral in kinderfietsen heeft de heer v. Iersel een grote sortering. Het is onge twijfeld een voordeel voor Waalwijk en de Langstraat dat in het centrum nu een dergelijke grossier is geves tigd. PIET KLERKX WAALWIJK LET OP! alléén GROTESTRAAT nummer 220 - 222 - 299 M.V. Kortom, uit alles blijkt dat de vereniging niet stil gezeten heeft, maar dat er volop activiteit onder bestuur en leden heerst. Het jaarverslag van de penningmeester sloot met een batig saldo. Het aftredende bestuurslid de hèer J. J. Klijn, werd met algemene stemmen herkozen. De voorzitter, dhr. Ver meulen, die wegens zijn ver trek uit onze gemeente be dankte als lid van de afdeling, werd toegesproken door dhr. J. Klijn voor hetgeen hij van af de oprichting gedaan heeft voor de Rij-vereniging. De scheidende voorzitter werd benoemd tot ere-lid uit blijk VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 19) Rondkijkend in de kamer, probeerde hij te bedenken waar hij zich bevond op de kaart van Californië. Eén voor één kwamen de gebeurtenis sen van de vorige avond hem weer voor de geest. Allereerst het toneel in de Oase 't vlugge runderlapje, dat hem met duivelse slimheid ont snapte het meisje, wier be koorlijke tegenwoordigheid 't sombere café werkelijk tot een oase maakte. De rit door de woestijn met Will Holley, de gezellige, helder verlichte woonkamer op de ranch, de fox-trot van het orkest in Denver. Madden, die voorover leunde en de Phillimore paar- len opeiste. Chan op fluwelen pantoffels, zijn gefluister over psychische vrees en donkere voorgevoelens. En toen de schrille kreet van de papegaai in de nacht. Nu smolt echter het gevoel van angst, waarmee hij was ingeslapen, weg in de gouden ochtendzonneschijn. De jon gen begon te denken, dat hij zich vrij dwaas had aangesteld met te luisteren naar de klei ne speurder van de eilanden. Chan was Oosterling en te vens politie-beambte. Deze combinatie moest wel haast iedere omstandigheid met een afgunstig oog beschouwen. Hij, Bob Eden, was immers hier als de vertegenwoordiger van de firma Meek en Eden, en hij moest handelen zoals hij goed vond. Wie had de op dracht, Chan of hij? De deur ging open, en op de drempel stond Ah Kim, in de persoon van Charlie Chan. „Ga mee, baas", zei zijn bondgenoot luid. „U elg lui, u niet ontbijt klijgen." Toen hij dit gezegd had, sloot Charlie de deur en kwam binnen, lelijke gezichten trekkend, als iemand die er gens grote tegenzin in had. „Dwaze praat zoals deze zijn moeilijke zaak voor mij", klaagde hij. „Chinees zonder gewone waardigheid zijn ge lijk man zonder kleren, naakt en beschaamd. U lange, rus tige slaap genoten, denk ik". Eden geeuwde. „Vergeleken met mij vannacht, leed Rip van Winkle aan slapeloos heid." „Dat is goed. Nederig voor stel uzelf nu uit dat bed te rukken. De grote Madden geeft zich over aan zenuw toeval op karpet in woonka mer." Eden lachte. „Ach, lijdt hij veel? Daar moeten we een eind aan maken." Hij gooide de dekens -van zich af. Chan was bezig met de gor dijnen. „Begunstig mij door een blik door de vensters te werpen", merkte hij op. „Naar alle zijden strekt de woestijn, gelijk de vloer van de eeuwig heid. Overvloed van hectaren onbegrensd zand." Bob keek naar buiten. „Ja, het is de woestijn, en een flinke ook, dat is zeker. Maar hoor eens we moeten pra ten nu we de kans hebben. Gisterenavond heb je een plotselinge verandering in on ze plannen gebracht." „Ik mij grotelijks verstou ten ja." „Waarom?" Chan staarde hem aan. „Waarom niet? U zelf horen papegaai schreeuwen in duis ternisMoord. Help. Gooi neer revolver." Eden knikte. „Ik weet het. Maar dat had waarschijnlijk niets te beduiden." Charlie haalde de schouders op. „U begrijpen papegaai niet praten uitvinden. Alleen herhalen wat anderen hebben opgemerkt." „Natuurlijk", gaf Eden toe. „En Tony herhaalde ongetwij feld iets. dat hij in Australië of op een boot had gehoord. Ik weet toevallig, dat alles wat Madden gezegd heeft over het verleden van d® vogel, waar is. En ik kan je ook wel zeggen, Charlie, dat, nu ik de dingen zie in het heldere morgenlicht, we eigenlijk vol gens mijn mening, gisteren dwaas gehandeld hebben. Ik wil vóór het ontbijt Madden die paarlen geven." Chan zweeg even. „Als ik mij weer verstouten mocht, zou ik enige hartelijke woor den spreken tot lof van het geduld. De jeugd, vergeef mij, is te warm rond het hoofd. Volgt alstublieft mijn raad, en wacht." „Wachten! Waarop?" „Wachten tot ik meer con versatie aan Tony heb ont trokken. Tony heel knappe vogel hij spreekt Chinees. Ik ben niet zo knap maar ik het ook doen." „En wat denk je, dat Tony je zou vertellen?" „Tonv zou kunnen openba ren wat verkeerd zijn op deze ranch", opperde Chan. „Ik geloof niet, dat er iets verkeerd is", wierp Bob te gen. Chan schudde het hoofd. „Niet zeer gelukkige post voor mij", zei hij, „dat ik knappe jongen als u moet tegenspreken." „Luister nu eens, Charlie" protesteerde Bob. „Ik heb be loofd mijn vader vanochtend op te bellen. En Madden is niet makkelijk om mee om te gaan." „Hoo malimali", antwoord de Chan. „Je zult wel gelijk hebben, maar ik versta geen Chinees", zei Bob. „U hebt natuurlijk fout ge maakt", zei Chan. „Vergeef mij, als ik u verbeter. Dat zijn niet Chinees, het zijn Hawaii taal. Heel bekend op eilanden hoo malimali maken dat Madden zich lekker voelen door klein, onschuldig bedrog. Zoals mijn neef Willie Chan, captain van het Chinese base- en er is onderwijl niets ge beurd, dan geven we de paarlen. Begrepen?" „Mogelijk", zei Chan. Bedoel je mogelijk begre pen?" „Niet precies. Ik bedoel mo gelijk geven wij paarlen." Eden keek in de koppige ogen van de Chinees en voel de zich vrij hulpeloos. „Aan vaard mijn gloeiende dank", voegde Chan er bij. „U bent wel goed. Maak nu aanstal ten voor het ellendige ontbijt dat ik klaar gezet hebben." „Zeg aan Madden, dat ik heel gauw kom." Chan vertrok zijn gezicht. „Met uw vriendelijke toe stemming wil ik die bood schap lichtelijk wijzigen, het woord „heel" verliezen .Ter nagedachtenis aan oude tijd blijft er weinig over dat ik niet zou willen doen voor Juffrouw Sally. Mijn leven geven, misschien, maar, bij 't gebeente van mijn 'voorou ders, ik wil niet zeggen heel." Op zijn stang in de patio, tegenover Eden's raam, was Tony met zijn ontbijt bezig. De jongen zag Chan naar de vogel gaan, en er stil staan. ball team met zijn vulgariteit mh0 la ma", riep de speurder, vertalen: verlak hem." „Makkelijker gezeed dan ge daan", antwoordde Bob. „Maar u bent knappe jon gen. U het volmaakt kunnen. Slechts een paar uur, terwijl ik oraten met knaope Tony." Eden dacht na. Vanmorgen kwam Paula Wendell. Het zou al te erg zijn, heen te gaan zonder haar terug te zien. „Weet je wat?" zei hij. „Ik zal tot twee uur wachten. Maar als de klok twee slaat, Tony keek op en hield zijn kop scheef. „Ho la ma", ant woordde hij met harde, schril le stem. Chan kwam naderbij en begon snel te spreken in het Chinees. Nu en dan hield hij op, en de vogel antwoordde met een zin uit Chan's toe spraak. Bob vond het een grappig toneeltje. (Wordt vervolgd). Een nieuwe cultuur voor ons land. Voor ae oonog verwerkte de iNederianase njnoiie-inau- strie meer aan aju.Uüü ion njnzaaa. De lijnolie aie hier uit verKregen werd, ongeveer 14U.UUU ton, werd voor het grootste gedeelte, 1Ü0.UÜ0 ton, in ons eigen land ge bruikt; ongeveer 40.UU0 ton werd geëxporteerd. Dfc lijn koeken vonden voor onze veeteelt een gemakkelijke af zet. De lijnolie werd gebruikt voor verf, Jmoleum, zachte zeep-fabricage enz. Na de oonog is de situatie geheel veranderd. Argentinië, één der grootste leveranciers, heeft zelf grote olieslagerijen gebouwd en wenst thans zelf lijnolie te exporteren. Ander zijds is de geweldige uitbrei ding van de melkveeteelt in Argentinië ook een reden, dat ze daar de veekoeken zelf willen houden. De huidige import in Nederland zal niet veel meer dan =t 24.000 ton per kwartaal bedragen. Voor het jaar 1948 waren hiervoor nog ruim 100.000.000 gulden in Dollars nodig en toch kon nog niet 1/3 van het voor oorlogse peil bereikt worden. Het is niet te verwonderen, dat men in de laatste jaren is gaan uitzien naar moge lijkheden om zelf de produc tie van olielijnzaad ter hand te nemen. Het voorbeeld van Zweden, dat op dit gebied met 48.000 H.A. uitzaai ge heel selfsupporting is gewor den, heeft ook hier navolging gevonden. Het Nederlandse Vlas-insti- tuut is namelijk begonnen, om in 1948 een aantal proef velden met olievlas aan te leggen. De resultaten van deze proeven waren niet on bevredigend en opvallend was, dat, in vergelijking met het buitenland de opbreng sten op een hoog niveau la gen. Ook in 1949 werd in ons land ongeveer 150 H.A. zaad van het Deense ras Daehn- feldt Elite 369 geïmporteerd en over geheel ons land op alle grondsoorten verspreid, uitgezaaid. De proefvelden met de grootste oppervlakte lagen in Noord-Limburg en het Old- ambt. De resultaten met genoemd ras waren wederom zeer gun stig te noemen. Afgezien van enkele per celen welke door vervuiling niet tot hun recht zijn geko men, blijkt toch dat de op brengst boven de 2000 kg. per H.A. is gelegen. Wat deze nieuwe cultuur voor ons land betekent, blijkt wel uit de grote hoeveelheid lijnzaad die wordt ingevoerd. De belangrijkste leveran ciers zijn Canada, Mexico, Uruguay en de Verenigde Staten, welke grotendeels in dollars betaald moeten wor den. De teelt van olievlas zal dan ook voor ons land een grote deviezen-besparing op leveren. van waardering voor z'n vele werk. Daar het bestuur bestond uit 3 leden en dit nodig uit gebreid moest worden, volgde de verkiezing van 2 leden, liet bestuur bestaat thans uit: C. v. d. Broek, voorzitter; W. v. Heesbeen, secretaris, Hoefsteegl, Waalwijk; J. J. Klijn, penningmeester; W. v. Huiten 2e voorzitter; Matth. v. Dalen, comm. De nieuwgekozen bestuurs leden dankten de vergadering voor het vertrouwen in hen gesteld en beloofden hun best te doen voor de Rij-vereni ging. Hierna volgde de rondvraag waarvan druk gebruik werd gemaakt, waarna de vergade ring werd gesloten met de christelijke groet. Op Zondag 26 Februari j.l. werd een hulde gebracht aan Soldaat M. v. d. Gelt, die met de „Tabinta" uit Indonesië arriveerde. Door de voorzitter de heer C. v. d. Broek werd M. v. d. Geit toegesproken en gefeli citeerd met zijn behouden thuiskomst, en sprak de hoop uit dat hij, zoals voor zijn diensttijd, een trouw lid van „Frinses Irene" zal" blijven. De voorzitter overhandigde hem een blijvend geschenk. Door M. v. d. Geit werd een dankwoord gesproken, waar na men doorreed naar de 2e Zeine in Waalwijk, waar W. v. Huiten werd gehuldigd in verband met het behalen van zijn diploma als geoefend commandant. Ook deze werd toegesproken door de heer C. v. d. Broek en deze overhan digde hem een medaille met inscriptie. W. v. Huiten dankte de voorzitter en leden. Op Zondag 5 Maart zal men weer uitrijden, maar nu naar Haarsteeg, waar een Cross Country verreden zal worden in samenwerking met Dru- nenElshout, Nieuwkuijk en Vlijmen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2