Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN ELSHOUT VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG CAPELLE WASPIK RAAMSDONKSVEER <£cMg.StKaati& Jc&utteU WASPIK GEERTRUIDENSERG Lft t g.&wu.£\. VRIJDAG 3 MAART 1950 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TEELKN Hoofdredacteur JAN TIELEN 3647 3410 3242 3045 2958 2830 M1JNHAROTJE5: DE CKHfft „Onder oons gezeed" ZOMERSTOFJES. BADDOEKEN, GRASLINNEN 200 breed ZAKDOEKEN, LINGERIEKATOEN, Eerst naar KIEBOOM 8 Kippenvrienden t begint te nad'ren Moeder kloek is gauw paraat Maak de wieg maar fijn in orde Geen belofte, maar de daad KIPPENVRIEND. Nadr. verboden. 72c JAARGANG No. 19 Abonnement 13 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". de L&ircsTmi Stalwedstrijd R.K.J.B. De R.K.J.B. afd. Drunen orga niseerde onlangs 'n stalwedstrijd. De uitslag hiervan is als volgt le prijsAd v. d. Brand. C. Vissers, J. v. d. Hoven. 2e prijs: C. v. Spijk, Arn. Brok. J. Pulles. H. Pelders, H. v. Son. 3e prijs W. v. Delft. Th. van Spijk, C. v. Loon, Fr. Pulles, L. v. Noort, J. Jehocl, C. v. Kessel, C. Brok, H. Pijnenbui^j. Verjaardag H.Eerw. Heer Deken. 'li" f I Op 3 Maart zal de HoogEerw. Heer Deken Goossens zijn 74ste verjaardag vieren. Langs deze weg wensen wij de krasse herder van onze parochie ook van harte geluk. Zondag zal dit feit door de meisjescongregatie op gepaste wijze met toneel, zang en een feestavond worden gevierd. Stichting Kath. Gezinszorg Drunen. Blijkens het jaarverslag van de Stichting Kath. Gezinszorg Dru nen werden in 1949 in Drunen in 45 gezinnen hulp verleend met een totaal van 575 verzorgdagen. De totale kosten van deze ver zorgdagen bedroegen 1919.— 1008.werd hiervan betaald door gezinsbijdragen. Het reste rende kwam van subsidies, bijdra gen werkgevers en andere bron nen. Momenteel heeft Drunen 5 gezinsverzorgsters. Meisjes, die iets voor het werk van gezins verzorgster voelen, kunnen zich nog steeds opgeven bij de voor zitter der Stichting Drunen. dhr. L. v. Drunen, Grotestraat alhier en de pastorie. Op beide adressen zijn ook alle inlichtingen te be komen. Bevloeiïng. Voor de ingelanden van de Kuijkse Heide zal de bevloeiïng ook spoedig een feit zijn. Naar wij vernemen zal bij de Driewiel spoedig een Vijzelinstalatlie wor den geplaatst met een capaciteit van 8 M3. en een ophaalcapaci- teit van 1.80 M. Met verdere voorbereidende werkzaamheden is men druk doende. Half April zal alles gereed moeten zijn. Dames kapsalon. Blijkens een in ons vorig num- ner voorkomende advertentie zal a.s. Zaterdag 4 Maart de in Dru ilen alom bekende kapper Sjef v. d. Hoven overgaan tot de ope ning van een dameskapsalon, ge heel ingericht naar de eisen des tijds. Deze nieuwe salon zal in gericht zijn met de nieuwste ma chines en apparaturen op kap- persgebied. Wij wensen de heer v. d. Hoven geluk met zijn nieu we dameskapsalon en menen te mogen schrijven dat de service, in het verleden steeds gegeven, en de ondernemingsgeest van dit ogenblik er beiden borg voor zul len zijn dat deze onderneming zal slagen. Welkom thuis. In verschillende buurten is men druk aan het beraadslagen om de militairen die uit Indië repatrië ren, een alleszins hartelijke ont vangst te bereiden. Niet minder dan drie onzer jongens zullen in de maand Maart huiswaarts keren, n.l. 15 Maart met de Kota Inten Chr. Lommers, 20 Maart met de Volendam Kees v. d. Aa en 23 Maart met de Waterman Jos v. Delft. Aan al len welkom in het vaderland. Begin van brand. Het St. Norbertusgesticht is waarschijnlijk aan een grote ramp ontsnapt doordat de buurtbewo ners een schoorsteenbrand had den waargenomen en de bewo ners van het gesticht hierop op merkzaam hadden gemaakt. Wolff Amsterdam Knaapens, Eindhoven F. v. Hasselt, Utrecht Wed. Joh. Smits, Made Gebrs. Jansen, Vlijmen A. Koppers, 's-Bosch M. H. Vugts. Haarsteeg 2700 Gebr. v. d. Schoot, Vught 2785 Gebr. A. J. v. Erp Zn. St. Mich.-Gestel 2175 Fa. D. Rijken Zn., Capelle 2075 Gebr. Meesters, Vlijmen 1783 G. Kooien, Haarsteeg 1737 Boxtelse Schildersonder neming, Boxtel 1650 G. W. Cox. Oss 1577 Gunning volgens bestek. Gouden kloosterfeest. In het gesticht Coudewater in Rosmalen hoopt op 5 Maart a.s. de Eerw. Zusetr Maria Secta, in de wereld mej. Adriana Hagen, haar gouden kloosterfeest te her denken. Zij werd op 15 Januari 1878 in Haarsteeg geboren, op 5 Maart 1900 deed zij ha-jr intrede in het klooster der Eerw. Zusters in Roonsel in België. Twee jaar la ter in 1902. werd zij overgeplaatst naar Coudewater. waar zij 48 jaar onafgebroken werkzaam is geweest en haar krachten aan de lijdende mensheid heeft gewijd. Vanwege de H. Vastentijd zul len de feestelijkheden eerst op 20 April a.s. worden gehouden. Varkcnsfokkersvercniging. Maandagavond hield de var kcnsfokkersvercniging in café Dc Harmonie van J. v. Oijcn zijn jaarvergadering. De voorzitter de heer Jac. Pulles, opende de ver gadering en gaf daarna 't woord aan de secretaris die zijn jaarver slag voorlas. De notulen der vorige jaarver gadering werden onveranderd goedgekeurd. Uit het financiëel verslag bleek dat er een batig saldo aanwezig v as. De vereniging telt momen teel 95 leden. De aftredende bestuursleden Jac. Pulles en M. v. Falier wer den bij acclamatie herbenoemd. Het dekgeld werd voor leden vastgesteld op 6.50, voor niet- leden op 10.—. Door het bestuur werden nog enkele mededelingen gedaan over de mogelijkheid om door handha ving en doorvoeren van goed fok- materiaal de kwaliteit van de die ren op te voeren. Nadat van de rondvraag veel gebruik was gemaakt, sloot de voorzitter op de gebruikelijke wijze. die pijn verdrijft en kou afzet.éOen75«f Uitslag aanbesteding verfwerk. Heden werd ten gemeentehuize door het Hoofd van Gemeente werken namens het Gemeentebe stuur van Vlijmen aanbesteed het buitenverfwerk van 87 stuks noodwoningen in één perceel, waarvoor de navolgende inschrij vingsbiljetten waren ingekomen Henri v. Oosterwijck, Vught 5998 „Damr.o" Rotterdam 4450 H. W. v. Osch, Eindhoven 4100 P. W. v. Sambeek, Drunen 3915 J. F. Vrensen, Vught 3690 Chr. Metaalbewerkers. A.s. Maandagavond half 8 zal in de zaal van de Chr. Volks bond alhier de gecombineerde jaarvergadering worden gehouden van de afdelingen Sprang-Capelle en Waalwijk van de Chr. Me- taalbewerkersbond in Nederland. De agenda vermeldt o.m.: Jaar verslagen: Toespraak „Gave en opdracht door de districtsbe stuurder de heer J. Lodder en toespraken der afgevaardigden. Verder zullen enkele films wor den vertoond, w.o. een documen- tatiefilm in kleuren over de ver vaardiging van glas voor instru menten, getiteld „Optisch glas" en een over het weven van Schotse stoffen. TTrTT"®! i 1 I li Reclasseringsavond. Op Zaterdag 25 Maart a.s. zal ln de zaal van de Chr. Volksbond alhier een uitvoering worden ge geven ten bate van het werk der Reclassering. Medewerking hier aan zal worden verleend door de Mandolineclub A Tempo, de Gymnastiekvereniging Pro Patria en de Verkennersgroep Jan de Rooij. Ned. Herv. Kerk. i^.-r1 -i-n De beroepen predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. J. Streefkerk te Ernst, bracht j.l. Woensdag een bezoek aan de gemeente. Na de kennismaking met kerkeraad, kerkvoogdij enz. en de bezichtiging van kerk en pastorie, ging de beroepen predikant des avonds de Ned. Herv. gemeente voor in de Dienst des Woords. 't Zal er gaon spannen, Willem, mee de fietserij bin nenkort, es ze allemaol uit Indonesië wir ins thuis zijn. Tenminste es ze veur al die jongens die naor huis komen 'n fiets bij mekaare geschooid kunnen krijgen. Dè sallen er dan ales bij mekaare 'n goei vijfentwintig moeten zijn en hoe de gij er tegenaon kijkt dè weet ik niet, mer om in enkele maonden 'n klein drie duizend gulden bij mekaare te krijgen, daor zie ik wel 'n klein bietje 'n zwaor gat in. Of de er al een kommetee is om de veur mekaare"te brin- gen? Natuurlek Willem, dè witte vooruit. Van dè soort van zaoken zijn gewoonlek al lang en breed in kannen en kruiken veurde er iemand erg in hé. Jao, eigenlek is zo'n manier van werken krek ten achterste veuren. Want zun kommetee moet eigenlijk uit 'n algemene vergaodering ge kozen worren. Mer ge moet mer zo denken Willem: iede re gek hee z'n gebrek en ie dere plaots zunne'n eigen mo de. Misschien hedde dan nog wel gelijk ook es ge zegt dè daorom de meeste dingen hier verkeerd uitvallen. Want mee die kommetee's beginnen ze hier net zo ik al zeg, altijd ten achterste veuren. En es er iets ten achterste veuren in gao, dan witte gij ok wel wè er aon dun aandere kaant van zelf wir veurop moet ko men. Mer alle gekhed op 'n stükske, Willem, hoe zoude gij 't nou aonleggen om al die jongens die naor huis kom men aon 'n fiets te helpen? Want de jongens die hier thuis zijn hebben er allemaol een gehad en de jongens die nog kommen moeten er veur goei fatsoen ook een hebben, of iets aanders van ten naos- tenbij dezelfde wèrde. Neeje, Willem, nou moette nie gaon zeggen dè ze deur iedere jon gen 'n nieuwe fiets te geven 't van het begin af aon te hoog aongevat hebben. Die zijn er en die waoren er en die zul len er altijd wel blijven die dè doen. En al vatte 't zelf nie hoog aon, dan zal Lief- tinck dè nog wel doen, dus daor praoten we wij er nie over. Jao, en de centen die zitten er nie mer zo dik en 't is hier aon geven en daor aon geven. Mer nou weet ik nog niks, Willem, hoe dè 't moet en dè zou ik erst wel ins willen weten. Want gij praot altijd krek aanders es de grootste hoop. Die kinnen gewoonlek ok niks dan smoesjes om er van aaf te kommen en die weten oe te zeggen en liefst haorfijn hoe 't nou eigenlek „nie" moet. En es we volgens die meensen te werk moeten gaon, dan zie ik er van kom men dè de erste of de paor erste die thuiskomen nog 'n fiets zullen krijgen en de les te of de achterste unne rooie lantère en sluitstuk van de stoet. Dè wordt dus letterlek 'n wit spatbord mee 'n ach terlichtje dènie braand, want de rest van de fiets zal ie er wel aon te kort komen. Nie om de kommetee, Willem, mer es ik 't moet zeggen, dan mee heel 't durp de handen mer in mekaare slaon. En dan gezamelek 'n flinke actie op touw zetten. Zoiets van: veur iedereen, deur iedereen en van iedereen. En es we er dan nog nie kunnen komen, dan de gemeenteraod er veur spannen. Ze zijn nou toch mee de sommen 't geld aon 't lenen, dus vijfentwintig fiet sen die kunnen er nog wel bij. En witte wè nou onder oons gezeed 't mooiste is, Willem? Dè de jongens dan 'n fiets hebben van die centen die 't beste gemist kunnen worren, want waór ze zitten, dè weten den meensen van de belas ting beter es gij of ikke. Haawdoe war. HANNES. Vlijmen, Maart 1950. De uitslagen van de onderlinge wedstrijden luidden als volgt De Vrije Pion II D.I.T.. J. Dekkers-P. den Exter 0-1 S. Dancewiecz-J. de Krcon 1-0 P. Dekkers-F. Geerts 0-1 H. Oerlemans-A. v. Beek 1-0 P. Nieuwenhuizen-F. du Bois 1-0 A. Rij kers-J. van de Elshout 0-1 A. v. Oversteeg—J. v. Exter 1-0 H. v. Oversteeg-J. Rombouts 1-0 Totaal 5-3 Met deze overwinning is het kampioenschap en daarmede de promotie naar de 2e klasse prac- tisch bereikt. Over twee weken komt de laatste wedstrijd tegen Oosterhout, waarvan de eerste keer met 5—3 werd gewonnen. Dit week-end, Vrijdag en Za terdag, spelen een aantal leden van De Vrije Pion mee in de wedstrijden, verbonden aan de Noord-Brabantse Schaakdagen in 's-Hertogenbosch. In 1949 werden met deze dagen uitstekende resul taten bereikt. Behouden thuis. De familie Snljders-Nieuwen - huizen in de Nieuwstraat had jl. Zaterdag het voorrecht hun zoon Henk, na een scheiding van on geveer 3 jaar, welke tijd hij in Indonesië zijn militaire plichten heeft vervuld, weer in hun mid den te zien. Daags tevoren was hij met het troepentransportschip „Pasteur" te Amsterdam aange komen. Na de meer intieme verwelko ming in eigen huiselijke kring, toonden al spoedig familieleden en kennissen en niet te vergeten dc buurtbewoners, die voor een passende versiering bij het ou derlijk huis van de gerepatrieer- d( hadden gezorgd, hun belang stelling en tal van stoffelijke blij ken van medeleven had Henk in ontvangst te nemen. In de avonduren verrastte de muziekvereniging haar oud-wer kend lid met een serenade, het geen ten zeerste op prijs werd ge steld. Namens de vereniging sprak de voorzitter een begroe tingswoord. Kinderopcrcttc-uitvocrLng uitgesteld. In verband met het noodlottig ongeluk van Maandag, waarvan een leerling der Koningin Juliana- school het slachtoffer werd, is de feestelijke bijeenkomst, welke op Woensdag 1 Maart in de zaal Cové-v. d. Haart zou plaats heb ben en waarop de leerlingen van de hoogste klassen dezer school de operette in drie bedrijven „Goudhaartje en de Troubadour" van Geertruida van Vladeracken zou opvoeren, alsmede de herop voering voor huisgenoten en fa milieleden daags daarnp, uitge steld. Het ligt nu in de bedoeling de avond voor de ouders Dins dag 7 Maart a.s. des avonds half acht te houden en de heropvoe ring Woensdagavond 8 Maart. Aangezien voor de heropvoering op Woensdagavond geen kaarten meer verkrijgbaar zijn en velen teleurgesteld moesten worden, zal de operette op Vrijdag 10 Maart nogmaals worden opgevoerd. Voor deze laatste avond zijn nog toegangskaarten verkrijgbaar bij het hoofd der school de heer Poldervaart. Tragisch ongeval. Maandagmiddag om ongeveer 5 uur deed zich in de Overdiepse polder onder de gemeente Waspik een tragisch ongeval voor. De 13- jarige A. de J. uit Sprang-Capelle die 's middags met een vriend de polder was ingetrokken, vond op de terugweg naar het ouderlijke huis aan de Maaskant een gra naat, waarmee hij is gaan spelen. Dit had het noodlottig gevolg dat de granaat ontplofte en de jon gen dodelijk trof. In zijn nabijheid werd nog een onontplofte mor tiergranaat aangetroffen, zodat verondersteld wordt dat ook de ontplofte een mortiergranaat is geweest. Het stoffelijk overschot werd in verband met het politieonderzoek tijdelijk opgebaard in het lijken huis bij het zusterklooster alhier. Vandaag zal het te Zaltbommel in een familiegraf worden begra ven. Hieruit blijkt weer eens, dat men met het oorlogstuig niet voorzichtig genoeg kan zijn. Wan neer men iets dergelijks' vindt, is het geraden het onaangeroerd te laten liggen en er onmiddellijk aangifte van te doen bij de plaat selijke politie, waarna het door deskundigen onschadelijk gemaakt kan worden. Mooi succes. Onze plaatsgenoten de heren P. Heijmans en P. v. Dongen ont vingen deze week een premie van resp. 15.en 20.wegens het behalen van het hoogste aan tal punten in hun afdeling op het solistenconcours te Hilvarenbeek. P. Heijmans behaalde op saxe- phoon-alt in de afdeling Uitmun tendheid met 118 punten en P. van Dongen met Cor in de 2e af deling met 122 punten een eerste 'prijs met lof der jury. Van de ruim 180 deelnemers aan dit con cours behaalde er nog één het zelfde aantal punten in de afde ling Uitmuntendheid als P. Heij mans, zodat deze de premie van ƒ30.moest delen. Jan van Drunen uit Raamsdonk behaalde in de derde afdeling met trompette de premie groot 10 en daar ook zijn solo werd ingestu deerd door de heer Chr. Kuijten, is dit ook voor de idrecteur een opmerkelijk succes. De Vrije Pion II stevent op kampioenschan aan. Het tweede team van de schaakvereniging De Vrije Pion, gevestigd in het Stationskoffie- huis van de heer Pruijssers, speelde zijn voorlaatste wedstrijd in de 3e klasse van de Noord- Brabantse Schaakbond tegen de schaakvereniging „D.I.T. uit Made, waarvan na 'n zeer span nende wedstrijd, drie partijen aan de Bondsarbiter moesten worden opgestuurd: met 53 werd ge wonnen. Gemeenteraadsvergadering. Vergadering van de raad dezer gemeente op Donderdag 9 Maart 1950 om 19.30 uur ten gemeente huize. Agenda 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Onderzoek geloofsbrief van 't nieuw benoemde raadslid L. H. Timmers. 4. Voorstel tot toepassing van het Koninklijk Besluit K 15 (Uitkeringsbesluit 1950). 5. Voorstel tot het aanvragen van voorschotten en bijdragen t.b.v. de bouw van woning wetwoningen. 6. Voorstel tot wijziging van een raadsbesluit terzake beschik baarstelling van een crediet t.b.v. verharding van straten. 7. Voorstel tot wijziging van de begroting 1949-1950. 8. Vaststelling pensioensgrond slagen. 9. Voorstel tot vaststelling der verordening waarin de belan gen van derden in verband met het uitbreidingsplan wor den beschermd. Gerepatrieerd. BR»fBIWW;*£Bl«Ulkl Wederom zijn er twee dorps genoten behouden teruggekeerd uit Indonesië: A. van Seters en W. van Seters. resp. wonende in de IJzerstraat en de Koningstraat. De buurt had een passende ver siering aangebrncht, terwijl de driekleur van de huizen wapper de. Muzlekkiosk. Lang heeft men er naar ver langd en reeds geruime tijd terug heeft men de kiosk toegezegd. De ze zal thans gebouwd worden op de haven, opdat het Heereplein er niet kleiner door zal worden en de haven in de toekomst toch gedeeltelijk dicht gaat. De dienst openbare werken der gemeente zal de bouw ter hand nemen: de betonnen steunringen zijn reeds aangebracht. K. J. M. V. De K.J.M.V. organiseerde als onderdeel van haar winterpro- gramma een film, waarbij ook di verse jeugdverenigingen waren geïnviteerd. Deze films waren be schikbaar gesteld door de Amer. ambassade. In het geheel werden er een 4- tal filmpjes vertoond, die zeer interessant en leerzaam waren. Er waren ook enkele kleuropnamen bij. Het was een avond die ten zeerste geslaagd mag heten. Benoemd. Mej. van Meel, onder wijzeres aan de R.K. Lagere Meisjesschool alhier is met ingang van 1 April a.s. als zodanig te Zwoll e be noemd. Verkoop iepenbomen. De door de gemeente op 28 Febr. j.l. bij inschrijving verkoch te 33 iepenbomen uit h et bolwerk brachten niet minder dan ƒ7100 op. De bomen werden aangekocht door de firma Riesen uit Bergen op Zoom. Nieuwe woningen. Drie duplex-woninge* i welke voor rekening van de Gee rtruiden- bergse Bouwvereniging a nder ar chitectuur van de heer J. V. Was- kowsky uit-Breda, door d e fa. P. Lodewikus uit Raamsdo nksveer worden gebouwd aan de Kloos- Jaarvcrgadering van de Langstraatse Schutters Bond. In hotel Centraal weid Zondag j.l. de algemene leden-jaarverga dering gehouden van de Lang straatse Schuttcrs-Boud. Aanwezig waren de verenigin gen St Blasius te Hcusden, St. Jan te Kaatsheuvel, Prinses Julia na te Vlijmen, St. Crispijn te Be- soijen, St. Catharina te Herpt, O. L. Vrouwe Schuts te Els- hout. St. Ambrosius te Baardwijk en St. Joris te Nieuwkuik. Dc voorzitter opende deze bij eenkomst en heette allen van harte welkom, in het bijzonder 't St. Joris-gilde te Nieuwkuik, dat zo pas na aanmelding bij de I L.S.B. is aangenomen als lid van I de L.S.B. Het Bestuur van de L.S.B. is aangevuld met de- heer v Kuik, lid van St. Joris te Nieuwkuik. Spr. roemde de eens gezinde samenwerking in het af gelopen jaar en hoopte voor het jaar 1950 op eenzelfde vrucht.- bare samenwerking. Hierna bracht hij dank aan de heer Broeders voor het vele werk door hem verricht, zowel bij de Bonds- als bij de wisselbeker-con- coursen. De secretaris, de heer J. Broe ders, bracht hierna een keurig verzorgd jaarverslag uit, waarin het wel en wee van de L.S.B. in het afgelopen jaar werd geme moreerd. Het financiële jaarverslag sloot met een voordelig saldo. Dit ont lokte de voorzitter de opmerking dat nog in geen der notulen of in de geschiedenis van de L.S.B. is vermeld of voorgekomen. In dit batig saldo is echter een bedrag van ruim 7 gulden inbegrepen van de wisselbeker-competitic. De commissie onderzocht de rekening en keurde ze goed. waarna beiden met een woord van dank werden aangenomen. Aan de orde was vaststelling van de datums van de te houden Bondsconcoursen. 16 April St. Crispijn en Cris- pinianus te Besoijen om 1 uur. Het volgende bondsconcours is te Vlijmen, „Prinses Juliana op 20 Mei. 24 Juni bij St. Am brosius te Baardwijk en 20 Au gustus bij de jongste van de ge zelschappen St. Joris te Nieuw kuik. Aan de orde was verder de bekercompetitie. Een voorstel kwam in stemming om op drie plaatsen, n.l. Herpt, Heusden -en Elshout in één dag te schieten, wat werd aangenomen met 13 stemmen voor en 4 tegen van de bestuursleden en afgevaardigden die stemrecht hadden. Het be stuur trok zich in beraad terug, waarna de voorzitter zich ge noodzaakt voelde een voorstel te deen om op 16 April de eind uitslag te houden. Dit werd ver worpen, zodat de uitslag dezelf de dag moest vallen en Herpt, Heusden en Elshout dus 18 Juni elkaar zullen treffen uit en thuis. In' Kaatsheuvel wordt de beker- competitie gehouden op 6 Aug. De andere data werden nog niet genoemd. Aan de orde was verder een bespreking om de concoursbijdra- gen te brengen van 6 op 7 gulden. St. Catharina Herpt vond dit be drag nogal aan de hoge kant. Aangenomen werd om bij de oude bijdrage van 6.per concours te blijven. Een bespreking volgde over de vrije kampioenschappen naast de Bondskampioenschappen. Hieraan zal elke schutter kunnen deelne men tegen betaling van 25 cent. De volg. 'e van schieten voor de eerste v/isselbcker-competitie is eerst 11*. rpt, daarna Heusden tn dan naar Elhout. Verder was aan de orde de deelneming der dames aan de schietwedstrijden. Baardwijk, Be soijen en Elshout stonden hier niet symp:\:iiek tegenover. Be sloten werd om de dames wel te laten medeschieten, onder voor behoud dat zij iid van een der verenigingen zijn en dat zij in geen enkel zestal mogen uitko men. De schietcommissie werd we derom gehandhaafd. De heer Brouwers bracht nog enkele onaangename herinnerin gen raar voren van vorig jaar, wat betreft het tijdig plaatsen van bomen, het kampen e. m. a. Van de rondvraag werd ge bruik gemaak om nog eens de aandacht te vragen voor de per sonele prijzen. Besloten werd 2 personen van nabijüggende ver enigingen aan te wijzen voor de aankoop. Kaatsheuvel stelde voor om op 11 Juni een Nationaal Concours te houden. Dit werd echter sterk entraden door dhr. A. de Kort, die mededeelde dat er op die da tum elders een concours was en dus een fiasco zou kunnen zijn vgox Kaatsheuvel. De voorzitter onderstreepte deze bezwaren en vroeg Kaatsheuvel zijn datum hiervoor te verschuiven en die dan door te geven aan 't Bonds- bestuur. dat dan hieraan zijn vol le medewerking zou verlenen. terstraat naderen hun voltooiing, terwijl met de 2 duplexwoningen aan de Koestraat snel wordt ge vorderd. Verloting. De aangekondigde verloting t.b.v. „Het Hervormde Jeugd werk", die op Maandag 6 Maart a.s. zou plaats vinden in t club huis der Herv. Jeugd, zal worden gehouden op Zaterdag 4 Maart, in de zaal van de hec r Heijkant, alhier. MEEUWEN. Ongeval met dodelijke afloop. Maandagavond omstreeks 11 uur vond een voorbijganger de 33-jarige aannemer C. Colet be wusteloos naast z'n motorrijwiel liggen. Colet werd naar zijn en kele tientallen meters verder ge legen woning vervoerd, waar hij Dinsdagmorgen om half zeven is overleden. Omtrent de oorzaak van dit tragische ongeval, tast men volkomen in het duister. C. Colet keerde die avond te rug van een bezoek aan het Zie kenhuis in 's-Hertogenbosch waar zijn vrouw juist die dag was ge opereerd. Men vermoedt dat hij met z'n stuur in aanraking is ge komen met een brugleuning en toen geslipt is. NEDERLANDER STAAT IN PRAAG TERECHT. J. Louwers, hoofdvertegen woordiger van de Algemene Kunstzijde Unie in Tsjecho- Slowakije, die 12 December werd gearresteerd, zal heden te Praag terechtstaan. De Ne derlandse zaakgelastigde zal daarbij als waarnemer aan wezig zijn. De heer Louwers zal te recht staan met negen andere „kapitalistische uitbuiters". Zij worden beschuldigd van „spionnage, verraad, sabotage en steun aan de internatio nale reactie". BROEDEIEREN (vervolg) Heeft men de broedeieren dus uiterlijk beoordeeld dan dienen de goedgekeurde eie ren nog onderzocht te wor den op inwendige, voor het oog niet direct zichtbare af wijkingen. Deze afwijkingen hebben dan betrekking op de inhoud van het ei en op de schaal. Hiervoor moet men de beschikking hebben over een goede schouwlamp, waar mede men het ei kan door lichten. Voor de schouwlamp ge houden, moet een goed broed- ei doorschijnend zijn. Het dooier is dan nauwelijks zichtbaar en omgeven door stevig, niet waterig eiwit. De luchtkamer verlang ik klein en op de juiste plaats. Eieren met een losse dooier zijn ook als broedei ongeschikt, even als vanzelfsprekend eieren waar het gehele dooier ont breekt. De luchtkamer behoort klein te zijn en zich aan de stompe pool van het ei te be vinden. Eieren waarvan de luchtkamer te groot is, o. waarin deze in plaats van aar. het stompe einde aan de leng tezijde van het ei is gevormd, zijn, evenals eieren waarva*- de luchtkamer los is, zich dur, bij het wentelen van het e langs de schaal meebeweegt ongeschikt om als broedei te worden gebruikt.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5