DE LB27 Tenth's NEUSDEN VLIJMEN Bij de restauratie van het Kerkinterieur te Loonopzand. 'Bloeda/unoede? DE CHINESE PAPEGAAI sfanlmout 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 10 MAART 1950 2 St. Catharina-Schuts te Vlijmen. FEUILLETON dag. En de rijst wordt toch wel rijp. Rechts-af gaat de weg naar Ambarawa en Magelang. Wij gaan recht door, heuvel op heuvel af. Aan beide zijden zién we uitgestrekte rubber tuinen en djatibossen. Aan de rubberbomen hangen kleine schaaltjes om de witte latex op te vangen. We gaan over de witte Toentangbrug; een stukje verder ligt de electrische cen trale van Djelok, die geheel Midden Java van stroom voorziet. Dan rijden we Salatiga bin nen. Hier zullen we maar niet zo hard rijden. Trouwens de maximum snelheid is 40 km. en we willen geen bekeuring hebben. Het eerste wat we zien is een enorm Paleis, met vier torens, die alle vier overdadig zijn versierd. Ervoor is een groot gazon met een hoog hek er. omheen. Het gehele geval behoort aan een Chinees, die blijkbaar met zijn geld geen raad .wist. Rechts van de Toentangse weg, zo heet het, waar we nu rijden, is een wit huis. „Zus ters Franciscanessen" staat in zwarte letters op de voorge vel. Voor het gebouw spelen kinderen. Ze springen en draven door elkaar. Hun frisse kinder stemmen klinken als een hel dere bel door de warme lucht Een javaanse en een Neder landse zuster staan glimla chend toe te zien. Een paar honderd meter verder staat een bordje, net boven het wegdek. ..R.K. Kerk" staat er op. Dat is wel nodig, want het gebouw, waarna 't bordje ver wijst, kan van alles zijn. Maar je verwacht toch niet dat het een kerk is. Eerder een huis je voor een brandspuit of zo iets. Daarvoor nu moet er in Salatiga een nieuwe kerk ko men. De gelegenheid om mee te helpen die nieuwe kerk te bouwen, weet U. Als U geen raad weet met Uw geld, zoals die Chinees met zijn paleis, stort U het dan bij de Echo. Pastoor van Rijckevorsel weet er zeer zeker raad mee. Simon van Adelberg. Op 17 November van het vo rig jaar bespraken wij in dit blad de schuttersgilden van Vlijmen in het algemeen. We hebben toen gezien dat deze verenigingen in dit dorp een uitzonderlijke posi tie bekleden, n.l. met hun drie gilden, een grote zeldzaamheid. Van deze drie bestaande gilden hebben we reeds de Lieve Vrou we gilde behandeld en nu ligt het in onze bedoeling ook de twee andere onder de loupe te nemen en U ook hiervan het een en an der mede te delen. Zo zullen we dan in dit artikel onze bijzondere aandacht schenken aan de St. Catharina Schuts. ook wel de jonge schuts genaamd, daar zij van deze drie de laatst opgerich te is. Haar stichting dateert van het jaar 1469, willen we de overle vering aannemen, want u begrijpt wel dat papieren van die datum ontbreken. Als we van een be wijsstuk zouden mogen en kun nen spreken, kunnen we eerstens dit lezen in haar reglementen, welke dateren uit het jaar 1840. en vervolgens in haar oud vaan del van 1910. waarin ook het jaartal van 1469 vermeld staat. Waarom we nu juist helemaal geen bezwaar tegen deze stich tingsdatum hebben, spruit voort uit de samenhang van de geschie denisperiode, waarin juist in die tijd een grote opkomst te bespeu ren viel van allerlei soorten van gilden en schuttersgilden onder bescherming van een of andere heilige. Zoals we reeds aanstip ten. dateert haar reglement van 1840 en is tot op de daq van heden ongewiiziqd van kracht. De plaatsruimte laat niet toe dit reglement in ziin geheel te be handelen. we zullen e- enige van de meest bijzondere kenmerken even uit aanstinpen. waarvan het zich juist onderscheidt van de andere gilden Wanneer iemand lid wil wor den van deze St. Catharina Schuts. dan kan dit alleen maar rcscbieden zo of vader öf moe der in het verleden of heden lid zijn geweest of nog ziin Mocht dit nu he> ceval zijn, dan wordt pr aeboond met erwten en bonen. Erwt af, boon aan. luidt het- soreekwoord. De bestuirsperiode vande hoofdman is twee jaar. Dere kan echter herkozen wor den. De overige titeldragers wor den door het bestuur nekozen. Wanneer nu een oildebroeder- candidaat waardig gekeurd is om tot dit qilde toe te treden, moet hii achtereen drie nlazen bier drinken en met deze daad treedt het nieuw gekozen lid binnen het schuttersnilde van St. Catharina. De drie bestaande schutters gilden van Vl'imen bezitten een oemeenschappelijke schutsboom. zodat zij om de beurt ieder jaar eens koning kunnen schieten. Toevallig n.u is dit jaar deze oil- de aan de beurt en zo zullen we haar dan op een van de ko mende kermisdaqen zien optrek ken in feesteb'ke stoe' naar de schutsboom, alwaar dan de ko ningstitel wederom zal verscho- Dezer dagen werd een be gin gemaakt met de restaura tie van het interieur der kerk te Loon op Zand. Nijvere han den zijn doende om de min- stenss vijf en een halve eeuw oude muren, I niet alleen van hun verflaag, doch ook van de kalkconstructie te ont doen, een werk dat ongeveer drie weken in beslag zal ne men, waarna de muren op nieuw zullen worden bezet en de kleur zullen krijgen van tufsteen. Dat men bij het afbikken der muren soms voor verras singen komt te staan, behoeft geen verwondering te wek ken. Zo werd reeds onmiddel lijk na de aanvang der werk zaamheden, in de tegenwoor dige catechismuskamer onder de bepleistering een nis ont dekt van ongeveer 50 bij 50 c.M., gelijk men die wel aan treft in sommige oude Prot. kerken, die dient tot bewaar plaats van Avondmaalbekers, schotels enz. Bij het afbikken der linker- kruisbeuk kwamen onmiddel lijk in elkanders nabijheid 'n drietal rondbogen bloot, inge metseld tot een hoogte van ongeveer 3 Meter. Het is te verwachten dat de rechter- kruisbeuk eenzelfde resultaat zal opleveren. Dit zou dan ons vermoeden bevestigen dat deze rondbogen in vroeger tijden zouden gediend hebben tot achtergrond van een zes tal altaren. Uit het verslag van een kerkvisitatie, door Bisschop Metsius op 11 April 1572 gehouden, weten we im mers dat onze kerk op dat tijdstip niet minder dan zeven altaren telde, respectievelijk toegewijd aan het H. Sacra ment, de H. Maagd, het H. Kruis, de H. Antonius, de H. Barbara en de H. Anna; ver der dan nog het Hoogaltaar. Van die zeven altaren be zaten er vier een beneficie, d.i. een vaste inkomste voor de priester die daaraan de verplichte diensten verricht te. Zo gaf het beneficie van het Maria-altaar een jaarlijks inkomen van 12 mudden rog ge. In hun kale naaktheid ge tuigen de oude muren en sierlijk Gothische spitsbogen nog van de vakkennis der middeleeuwse bouwlieden, doch tevens van de offerzin onzer voorouders, die samen met de kasteelheer het moge lijk maakten zulk een fraai Godshuis te bouwen. De geschiedenis van de kerk. In het jaar 1394 werd met de bouw dezer kerk begonnen en het was pastoor Henr. Stiereken die in, of omtrent 1398 't gebouw zag inwijden. Toch was deze kerk niet de eerste kerk die de grond van Venloon (oude naam voor Loon op Zand) gedragen heeft. Immers reeds in 1233 droeg Hendrick van Loterin- gen het patronaatsrecht der kerken van Tilburg, Waal wijk, Drunen en Venloon op aan de Abt van Tongerloo. Deze eerste kerk stond echter niet in het tegenwoordige Loon op Zand. doch ongeveer 10 minuten Noord-Oostelijk van de tegenwoordige, op de plaats welke men thans nog noemt „de kerkenakker". Daar ter plaatse ongeveer lag toenmaals ook het dorpscen trum. Het was ter oorzake der verschrikkelijke zandverstui vingen, doch waarschijnlijk meer nog vanwege de rond zwervende soldatenbenden (vooral de Geldersen onder namen in Brabant grote strooptochten) dat onze voor ouders hun huizen gingen bouwen in de nabijheid van het toen pas gestichte kasteel waar zij zich aanmerkelijk veiliger voelden. Ongeveer in die tijd kwam hier ook de turf-industrie tot grote bloei, mede door de grote voordelen die de nieuwe turfvaart van 's-Gravenmoer naar 's-Bosch aan de heer van Loon ople verde. Het mooie bouwwerk werd toen ook met een even mooie toren en een stel zeld zaam mooie klokken verrijkt. Toch bleef het oude kerk gebouw op 't Bestloon nog bestaan, want in een charter van omstreeks 1530, berusten de in het Bisschoppelijk ar chief te 's-Bosch lezen we: „dat daer in verleden ghe- „weest is in zeiven dórpe „een klein kereke nu ge- „noemt die aide kereke „staende van de principaele „kerek die sij nu hebben „een vierendeel uurs of „daaromtrent welke aide „kereke overlange tijd is be gonnen te vervallen en nu „ten eenenmale vervallen is „en dat gescapen dat die „materialia soude bederven „en wechgedragen werden „bij waer dat U eerwaarde „daerop toesage, bidden „daeromme oitmoedelijck „suppl., dat U eerwaarde „gelieve te consenteeren, „dat die kerekmeesters „dieselve materialia soude „mogen vercoopen en het „geit daervan comende ap- „pliceren tot behoef van „den principalen kereke „welke oick seer arm is en „welcke noitelijck reparatie „soude behoeven en dat die „beenderen van de licha- „men die daer eertijden in „die aide kereke off kerek- „hoffe begraeven werde „over meer dan vijftich „jaeren daer opgegraeven „sijn gheweest en gebragt „op het kerekhof der prin- „cipaele kereke". In hetzelfde stuk vragen de „naeburen" van Venloon om op de plaats van „die aide kereke, te moghen stellen een steenen caste", een kapelle tje dus, en daarin „te stellen een beeld van den heiligen Willibrort" welke van de vroegere kerk „die aide kere ke, nu vervallen de patroon is geweest". Of deze „steenen caste" werkelijk is opgericht gewor den hopen we nog eens te on derzoeken; mogelijk zijn daar dan nog sporen van te vinden. Ruim 230 jaren bleef het nieuwe kerkgebouw in het ongestoord bezit onzer voor ouders en het was in 't jaar 1629 dat er zorgvolle dagen voor de katholieken van Bra bant gingen aanbreken. Den Bosch werd door de Staatse troepen ingenomen en met bezorgdheid zagen ook onze voorouders de toekomst tege moet. Op 15 Mei werd een in ventaris opgemaakt „van seeckere oirnamenten, toebe- hoirende aen der kereke van St. Jan Baptist te Venloon, en bestelt in der kereke kiste, de welcke op den casteele be stelt is". Men oordeelde het dus raadzaam om alles wat waarde had op 't kasteel in veiligheid te brengen „tot meerdere zeeckerheijt van de- selve". Wat reeds lang ge vreesd werd, gebeurde in 1648. Nauwelijks was de vre de van Munster een feit, of ook Venloon kreeg een hand jevol „nieuwgezinde ambte naren", welke onder leiding van de predikant Brons het VAN DE ECIIO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 21) „De dag begint pas", her innerde Bob hem. „Het kan nog best. „Ik hoop het", mopperde Madden. „Ik ben aan zulk ge zeur niet gewend, dat zeg ik je." Zijn grote hoofd ging boos achterover toen hij de kamer verliet. Bob keek hem na, diep in gedachten. Madden, de meester van millioenen, legde wel wat al te grote nadruk op dat halssnoer. De jongen verbaasde er zich over. Zijn vader begon oud te worden hij was ver van de markt in New York af. Had hij zich schromelijk vergist, toen hij die paarlen schatte? Waren ze misschien heel wat meer waard dan hij er voor vroeg, en schuimbekte Madden nu om ze in handen te krijgen voor de juwelier ziin vergis sing ontdekte en misschien de koop te niet deed? Alexander Eden had wel zijn woord ge geven, maar toch kon Mad den vrezen, dat ze hem ont glippen zouden. De jongen liep langzaam de patio op. De kille nachtwind was verdwenen en hij zag de woestijn uit liederen en ver halen. gloeiend onder de on barmhartige zon. Op het zan dige erf was allerlei leven. Vette kippen en trotse kal koenen stapten in hun ren heen en weer. Even bleef hij kijken bij een aarbeienbed, vol rode, verleidelijke vruch ten. Boven hem, aan de kale takken der populieren, zag hij knoppen, een zwijgende belofte dat weldadige scha duw niet ver meer was. Vreemd, zoals alles leefde en groeide hier in dit verla ten land. Hij ging de tuin ver der in. In een hoek was een groot reservoir, half vol wa ter wat moest het prettig zijn daar op een Augustus middag naar te kijken. Toen hij weer op de patio kwam, bleef hij staan om met Tony te praten, maar deze zat treu rig op zijn stang. „Hoo la ma", zei hij. Er kwam leven in Tony. „Sung kai yat bo", merkte hij op. „Ja, en wat jammer, hè?" antwoordde Bob ondeugend. „Gee fung low hop", voeg de Tony er zwakjes aan toe. „Misschien, maar ik heb 't anders gehoord", zei Bob, en liep door. Hij vroeg zich af, waar Chan mee bezig was. Blijkbaar leek het de speur der het beste Thorn's bevel op te volgen en van de vogel af te blijven. Dat was niets vreemds, want de ramen van de secretaris keken juist op Tony's stang uit. Weer in de voorkamer ge komen, nam Bob een boek op. Een paar minuten voor twaal ven hoorde hij 't asthmatisch gekuch van Horatius Greeley op het erf, en hij stond oo om Will Holley binnen te laten. De redacteur glimlachte en zag er energiek uit. kerkgebouw opeisten. Dit ging echter niet zonder enige tegenstand, want we vinden aangetekend dat de dominéé de kerk gesloten vond en toen hij de sleutel opeiste, deze onvindbaar was. Nadat het hem toch gelukt was om op een andere manier in het ge bouw te komen en hij de kan sel beklommen had om zijn schare toe te spreken, maak ten opgeschoten jongens in de nabijheid der kerk dermate herrie, dat het de predikant onmogelijk was met spreken verder te gaan. Toch schijnt pastoor Benedictus van Kes- sel nadien kans te hebben gezien om gebruik te maken van het gebouw; immers maakt nadien dominé Brons er in een klacht aan de Hoogm. Heren Staten der Ver. Provinciën nog gewag van, dat in de kerk van Ven loon de beelden nog op hun plaatsen staan en de pastoor „nog daegelijcks de Misse ce lebreert". Nog hetzelfde jaar verlaten de katholieken hun geliefd kerkgebouw definitief en in 't laatst van 1648 wordt het brouwhuis van 't kasteel tot kerkgebouw ingericht. Jaren van verdrukking en achteruitzetting volgen elkaar op. Onder de allermoeilijkste omstandigheden moet de pas toor van Loon zijn dienstwerk verrichten; immers niet al leen de Loonse mensen wa ren aan zijn zorgen toever trouwd, doch zijn zorgen KESPjWiT !B T'MS strekten zich ook uit over de trouwgebleven katholieken van Sprang, Capelle enz., en wijl deze plaatsen in het Graafschap Holland lagen, was het voor de priester dub bed gevaarlijk. De plakkaten immers waren streng. Langzaamaan echter komt worden niet meer zo streng er verzachting. De plakkaten toegepast, wat echter niet wegneemt dat er nog kolos sale bedragen moeten wor den geofferd aan admissie, recognitie en bienvenugelden, die de toch al reeds arme be volking steeds armer maken. Het jaar 1804 brengt enige verademing. Koning Lodewijk Napoleon wil de katholieken zo veel mogelijk recht laten wedervaren. Men kreeg enige hoop. Toch duurde het nog tot 1821 vooraleer het kerkge bouw definitief aan de ka tholieken werd toegewezen. Het zwaar gehavende gebouw werd gerestaureerd en op 30 September 1823 konden onze voorouders hun godsdienst plichten wederom waarnemen in hetzelfde Godshuis waarop hun voorzaten zo trots waren. De tweede wereldoorlog ging niet over ons dorp heen zonder zijn sporen ook aan onze kerk achter te laten en 't is waarschijnlijk tengevol ge hiervan dat een grondige restauratie van het interieur onzer kerk zo onverwacht noodzakelijk bleek. P. Adr. v. B. Oranjevereniging. De Oranjevereniging Heusdcs vergaderde Maandagavond in ho tel Central. De voorzitter de heer C. Verhoeven, opende met een kort welkomstwoord, waarna de secretaris D. Hus gelegenheid kreeg de notulen der vorige ver gadering voor te lezen, welke r;a goedkcuiinq der vergadering wer den vastgelegd. Uit net verslag van de penningmeester de heer Ant. v. Bladel Fzn. bleek, dat rr een batig saldo is van 212.18. De boeken en bescheiden werden nagezien dor r een commissie, be staande uit de heren J. Klaren en den Ouden, welke alles in goede orde bevonden, waarna de voor zitter de funct'onh rissen dankte voor de accurate wijze waarop zij hun hincties vervuld hadden. Hierna werd overgegaan tot t kiezen van een bestuur, daar dit in zijn geheel offrerend was. Ge kozen werden de dames Nieuw- kcop-v. Wijk, de Mol, v. Willi gen en dc heren Dr. Vermeer A. Nieuwkoop, Verschuur, Prins, v. Bladel en v. Laarhoven. Het voorstel van de heer Verschuur om de drie niet herkozen be stuursleden, n.l. de heren Hus. Vink en Verhoeven te benoemen tot erelid der Oranjevereniging, als dank voor al datgene wat zij voor het voortbestaan der vereni ging in de loop der jaren hebben gedaan, werd met algemene stem men aangenomen. Het voorlopig programma voor de feesten od Koninginnedag, die dit jaar op 29 April gehouden rullen worden, werd in principe vastgesteld als volgt 8.308.45 uur Klokluiden. 9 uur opstellen schoolkinderen (bij de diverse scholen). 10 uur ontvangst ten stad- huize (daarna tractatie op de scholen. 2 uur Kinderspelen (op de Vismarkt) 45 uur Volksspelen voor ou deren. 56.30 uur Ronde van Heus- den voor dames en heren. 6.307 uur pauze. 7 uur Kozakkenruiters of iets anders (wordt nog nader bekend gemaakt). 9 uur muziek, volksdans, lam pionoptocht. Aan deze lampion- optocht zal een wedstrijd verbon den worden, n.l. wie de mooiste lampion naar eigen ontwerp ge maakt zal hebben. Dus allen aan de slag om deze eerste lampion wedstrijd na de oorlog tot iets ge weldigs te maken. In het verloop der vergadering werden de plannen besproken voor de a.s. herdenkingsfeesten der Oranjevereniging. Deze zullen op 1 Mei gevierd worden, doch waar dan de meesten moeten werken, zal hieraan een meer be sloten karakter gegeven worden. Het ligt verder in de bedoeling om een bonte avond te organise ren. en het bestuur werd gemach tigd plannen uit te werken en op dc eerstvolgende vergadering met een voorstel te komen. Bij de rondvraag kwam naar voren of niet. evenals vroeger ge beurde, dc schutters van St. Bla- sius des morgens aan de poorten der stad saluutschoten konden af vuren, welk punt op de eerstvol gende vergadering van de Schuts behandeld zal worden. Ook werd gevraagd of het bestuur zich in verbinding heeft gesteld met de Heusdense Fanfare over de bege leiding van de optocht, waarop de voorzitter mededeelde dat hij de toezegging der fanfare had dat deze hiervoor garant was. Daar er verder niets meer te behandelen was. sloot de voor zitter deze matig bezochte verga dering. Burgerl. Stand over Febr. 1950. Geboren: A P zv G Klaren-v Overbeek. R J J dv A Dowi- ter-de Haas. W J dv A Grif- vernieuwt en verbetert uw bloed N.V. AJ TEN DOESSCHAIE - ZWOllE fioen-v Vliet. A M dv M Ver- reijt-v Hooft. A H A dv J A Couwenberg-Pauw. H T dv D v Loon-Jonker. H H W M dv D Krols-Schoenmakers. M j M dv M de Vaan-Slegers. G zv L Nijpold-Dijkstra. Gehuwd: J H v Eggelen 23 jaar en A Weldon 25 jaar. L "a.n Weert 30 jaar en J A Fitters 23 jaar. M v Haren 30 jaar en H A v Dal 25 jaar M H van Heesbeen 30 jaar en A F v Hof- ten 23 jaar. Thuiskomst verwacht. De buurt van de Akker is druk in de weer voor de ontvangst van korp. G. W. Kivits, die met de Kota Inten op weg naar Neder land is. Zijn thuiskomst wordt in het begin der volgende week ver wacht. Maandag werd in café v. d. Hout (de Braai) een vergade ring gehouden. Vergadering Postduivenver. De Zwaluw. Zaterdagavond hield de post duivenvereniging „De Zwaluw" haar maandvergadering in café B. Oremans. Mot het oog op het komende vliegseizoen was er een flinke belangstelling. Het voor naamste punthet vliegreglement combinatie Vlijmen-Drunen had de bijzondere aandacht. Elk lid zal vóór het vliegseizoen een exemplaar ontvangen, dan is hij van alles op de hoogte. De ver kiezing van een inkorfconiinissie werd aangehouden tot de volcien- de vergadering. Het lidmaatschap van de controlecommissie voor de combinatie werd weer door de zelfde leden aangenomen, hetgeen door de leden werd toeaejuicht zitting hebben de heren W. Roes tenburg. A. L. v. Heivoort en B. Oremans. Dit jaar zal er een tbc- vlucht worden gehouden, waar van de leiding in handen van Drunen is; het volgend jaar is de lcidino van deze vlucht in handen van Vlijmen. Vol verwachtinq wordt het nieuwe seizoen tege moet gezien. Biljartvereniging V.B.C.. Dezer dagen werd in café A. v. Vugt een biljartvereniginq op gericht onder de naam V.B.C.: 12 leden gaven zich reeds op. Het bestuur werd als volgt samenqe- steld J. v. Bokhoven, voorzitter. André v. d. Griendt. secretaris en Ant. v. Vugt, penningmeester. Oorlogsherinncringskruis. Dezer daoen werd aan L. P. v. Gestel, Hoge Maasdijk, het Oorlogsherinneringskruis toege kend met certificaat Nederland Mei 1940. On hel' gemeentehuis werd v. Gestel met zijn gezin uit- genodiad en de loco-burgemeester v. Bokhovën, in-bijzijn van wet houder C. Berkelmans en de se cretaris de heer Achten, overhan digde onder toepasselijke woor den het ereteken. L. P. v. Gestel was in Mei 1940 in dienst als sol daat bij de infanterie. Jubileum. Donderdag herdacht de heer C. Berkelmans de dag, dat hij 40 „Zo", zei Bob. „Madden is daar, met Thorn, bezig aan het persgesprek. Ga zitten." Hij kwam heel dichtbij. „En denk er aan, dat ik de paar len niet meegebracht heb. Mijn zaken met Madden zijn nog niet afgewikkeld." Holley keek hem met be langstelling aan. „Ik snap het. Maar gisterenavond dacht ik, dat alles zo prachtig was. Wat...." „Dat hoor je nog wel", viel Bob in. „Misschien kom ik vanmiddag naar de stad." Hij begon luider te spreken. „Ik ben blij, dat je komt. Ik vond juist de woestijn tamelijk saai toen jij aan kwam tuffen." Holley glimlachte. „Moed houden. Ik heb wat voor je. Een ware bron van geest en wijsheid." Hij gaf hem een courant. „De Eldorado Times van deze week, zo juist van de pers. Lees over Louie Wong's reis naar San Fran cisco. En al 't andere nieuws. Eden nam de aangeboden courant acht kleine blad zijden, nieuws en adverten ties. Hij liet zich in een stoel zinken. „Nu", zei hij, „het schijnt, dat het souper voor Hulp aan Dames verleden Dinsdag bepaald geslaagd is; en niet aleen dat, maar de da mes, die de leiding hadden, hebben ijverig gewerkt en haar komt alle eer toe." „Ja. maar het voornaamste staat binnen in", merkte Hol ley op. „Op bladzijde drie. Daar verneem je, dat het in het dal erg wordt met de prairiewolven. Veel mensen zetten al vallen." „Onder deze omstandighe den", zei Eden, „is het maar gelukkig, dat Henry Gratton J zorgt voor de kippen van me neer Dickey, terwijl die in Los Angelos is." Holley stond op en keek 'n ogenblik neer op zijn nietige krantje. „Daar was een tijd, dat ik aan de New York Sun meewerkte", haalde hij aan. „Laat dit toch nooit aan Har ry Fladgate zien. Toen Harry mij kende, was ik journalist." Hij liep de kamer door. „Zeg, heeft Madden je zijn verza meling vuurwapens al laten zien?" Bob stond op en ging naast hem staan. „Neen - nog niet." „Die is toch wel de moeite waard. Maar stoffig ik ge loof, dat Louie bang was ze aan te raken. Bijna al die wapens hebben een geschie denis. Kijk, boven ieder hangt een kaartje. „Geschonken aan P. J. Madden, door Til Tay lor." Taylor was één van de beste politiemannen, die Ore gon ooit heeft gehad. En zie deze eens en die." „Wat is dat er voor een, met die kerven?" vroeg Bob. Holley vertelde wat hij er van wist. „Maar de ster van de verzameling", ging hij voort, terwijl zijn ogen langs de muur zochten, „de mooiste van alle.Hij draaide zich om. „Die is er niet", zei hij. „Ontbreekt er een?" vroeg Bob langzaam. „Dat schijnt zo. Het is een revolver, die Madden cadeau heeft gekergen van Bill Hart, toen hij hier in de buurt film opnamen gedaan heeft." Hij wees een lege plek op de muur aan. „Daar heeft hij gehangen", voegde hij er bij en keerde zich af. Eden greep hem vast bij de mouw. „Wacht eens", zei hij langzaam en strak. „Laat me dit even verwerken. Een re volver weg, en het kaartje ook. Je kunt zien, waar de punaises gezeten hebben." „Nu, en wat zou dat?" vroeg Holley verbaasd. Eden ging met zijn vinger langs de wand. „Waar het kaartje zijn moest, is geen stof. Wat betekent dat? Dat de revolver pas sinds enige dagen weg is." „Mijn jongen", zei Holley. „Wat praat je. „Stil", waarschuwde Bob. De deur ging open en Mad den gevolgd door Thorn kwam binnen. Even bleef de millionnair hen strak aan staan kijken. „Goedenmorgen, Holley", zei hij. „Hier is je persge sprek. Je seint het naar New York, nietwaar?" „Ja. Ik heb het er vanmor gen met mijn vriend over ge had. Hij is er blij mee." „Nu, Ihet is niets bijzon ders. Ik hoop, dat je ook ter loops zeggen zult, waar je 't gekregen hebt. Dat zal er toe bijdragen de gevoelens te verzachten van de lui, die ik in New York zo dikwijls af gesnauwd heb. En je veran dert niets aan wat ik gezegd heb?" „Geen komma", glimlachte Holley. „Nu moet ik gauw naar de stad terug. Nogmaals mijn dank, meneer Madden." „Dat is in orde", zei Mad den. „Ik help je graag." Eden liep met Holley het erf op. Toen zij in het huis niet meer te horen waren, stond de redacteur stil. (Wordt vervolgd). jaar onafgebroken werkzaam was bij de Stoomzuivelfabriek „De Vooruitgang" te Vlijmen. Deze dag is niet stilzwijgend voorbij gegaan. De machinekamer was extra versierd en daar werd de eerste hulde gebracht door de di recteur de heer Kuipers en verder door het personeel, een en ander vergezeld van bloemen en cade- aux. Verder werd hulde gebracht door de Edelachtb. heer burge meester v. Hout en het gemeente bestuur, terwijl een zilveren me daille werd aangeboden in de orde van Oranje Nassau. Des avonds bracht de harmo nie Concordia een serenade en werden er hartelijke woorden ge sproken. De heer Berkelmans dankte daarna allen voor deze grootse hulde. Koperen Kloosterfccst. Frater Werdardus vierde op 8 Maart zijn koperen kloosterfeest. Naast het vele werk voor de jeugd van Vlijmen en als druk ker van de Omroeper, heeft hij vele felicitaties in ontvangst moeten nemen. Moge hij nog vele jaren in goede gezondheid met Gods zegen in ons midden zijn. (Bovenstaande berichten te laat voor 't vorig nummer ontvan gen). Jaarvergadering K.A.B. Od Maandag 13 April houdt de K.A.B. afd. Vlijmen haar jaar vergadering om 7.30 uur in het Patronaat. Aan deze vergaderiig is een gratis loterij verbonden, waarvoor prachtige prijzen zijn beschikbaar gesteld. Tevens zal een kleine tractatie verstrekt wor den. Verder zullen als sprekers optreden de Eerw. Pater Adam met als onderwerp: „De sociale problemen der K.A.B." en de hr. A. v. Lieshout over Credo Pugno. Verder vermeldt de agenda be stuursverkiezing. Aftredend zijn A. L. v. Heivoort, secretaris en L. v. d. Griendt, commissaris. Eventuele candidaten kunnen zich tot en met Zondag schriftelijk op geven bij het bestuur. Verder zijn er nog enkele belangrijke punten aan de orde, zoals Gezinszorg fonds, Volkskrant, enz. enz. Daar het een zeer interessante vergade ring belooft te worden, mag men zeker verwachten dat alle leden present zullen zijn. Burg. Stand over Februari 1950. Geboren: Aldegonda M C dv A Dieke-Drenth. Henri A J M zv J Kuijs-Verboord. Francis- ca J M dv H de Vaan-v Woen- sel. Maria J A dv H Mommer- steeg-Mommersteeg. Adrianus P zv M v Speijk-v Biinen. Se- bastianus P zv G v Lemoen-v d Brand. Pefus M F zv C Pul- len-Loeff. Gerdina dv E de Vaan-v Alebeek. Henriëtte L dv J v Helvoort-Knops. Adri- ana dv J v Bijnen-v Mil. Mar- tinus L G zv J de Vaan-v Enqe- len. Johanna M M dv W Els- hout-Merkx. Dimphna H R dv w. v. d. Wiel-v d Heijden. Maria J A dv J. Kuiis-Vriihoeven Leonardus C zv A v Domtne- lpn-v Drunen. Adriana C dv J Sanders- v d Ven. Johanna M J dv H de Groot-Slegers. Overlijden: Hendrika T v Fa- lier 81 jaar weduwe van L v En gelen. Tohanna Kuijs 91 jaar wed van C Knops. Norbetha A v d Aa 6 dagen. Egidius v Heist 24 jaar. Lambertus H Willems 56 jaar echtq van A Kuijs. Johanna v d Vorst 65 iaar echtq van C Krielaars. Jan T Kivits 47 iaar echta van J de Looyer. Henrica M Kuijs 48 jaar echtn van M Scheij. Huberdina Valentijn 74 jaar echtg van J Kleijssen. Huwelijken: Elisa A v Geffen 37 jaar en Maria J v Son 37 jaar. Christiaan Damen 22 jaar en Theodora A v d Broek 20 jaar. Martinus J v Engelen 24 jaar en Maria L de Vaan 23 jaar. Bernardus J Klerks 28 jaar en Maria Treuren 22 jaar. Karei v d Vorst 28 jaar en Antonia M Oremans 24 jaar. Huwelijksaangiften: Bernardus J Klerks 28 jaar en Maria Treu ren 22 jaar. Karei v d Vorst 28 jaar en Antonia M O-emans 22 jaar. Adrianus v Zon 31 iaar en Adriana H v d Linden 24 jaar. Kruisbooggezclschap Rozenjacht. Zondag hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in café A. v. Vugt. Aanwezig waren alle leden. De voorzitter gaf een gunstig overzicht over 't afgelopen jaar en de penningm. beëindigde zijn verslag met een batig saldo. Daarna was er bestuursverkie zing wegens aftreding van voor zitter en secretaris, welke herkies baar waren. De secretaris werd bij acclamatie hekozen. Voor het voorzitterschap waren drie nieu we candidaten en bij stemming behaalde de tegenwoordige voor zitter het grootste aantal stemmen en nam ziin functie wederom on der dankzegging aan, evenals de secretaris. Enkele punten werden daarna nog afgewerkt en daarna werd de stand van de koppelwed strijd bekend gemaakt, welke als volgt luidt A. v. VugtFrie v. d. Wiel 465 pnt.; L. OremansH. van Beijnen 458 pnt.: Marie de Laat- H. v. d. Hout 441 pnt.; Thijs de Laat—W. v. d. Wiel 438 pnt.: C. v. d. MeijdenM. v. Overdijk 436 pnt.; L. v. d. GriendtM. Vennings 418 pnt.; Jo Herman

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2