Waalwijkse en Langstraatse Courant Raad van Waspik. Xwoaêf wo.on.KuCmt&n exfria De Voorzitter der Kamer van Koophandel spreekt. Candidatenlijst Middenstand uitgeput. Boekbespreking MAANDAG 13 MAART 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN OPGEKICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. REDE van de Voorzitter, de heer J. W. van Hees- been, uitgesproken in de vergadering van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant, kantoor Waalwijk, van Donderdag 9 Maart, houdende overzicht over 't jaar 1949. II. Ten aanzien van de economi sche ontwikkeling in Nederland, zou ik II gaarne met voorbijgaan aan andere wellicht even be langrijke gebeurtenissen in het kort mijn mening willen geven over de betekenis van de deva luatie van de gulden voor ons land. Op 21 September 1949 ging de Nederlandse Regering over tot devaluatie van de gulden ten op zichte vgn de Amerikaanse dol lar. Een onmiddellijk gevolg van deze devaluatie is, dat de Ne derlandse exportproducten hier door de mogelijkheid krijgen op dc dollarmarkten een ruimer af zetgebied te vinden. De waarde in dollars uitgedrukt kon immers evenredig aan de procentuele koersverlaging van de gulden verminderen. Ook goederen, welke voorheen niet op de dollarmarkten konden worden aangeboden, omdat hun prijzen te hoog en niet concurre rend waren, komen thans voor export naar dollarlanaen of an dere landen met niet gedevalueer de valuta in aanmerking. Uiteraard moet bedacht wor den, dat een verhoging van de export evenredig aan de waarde vermindering van de gulden op den duur niet tot herstel van het evenwicht op de betalingsbalans zal kunnen leiden. Noodzakelijk is, dat een meer proportionele toename plaats vindt. Hiertoe is vereist, dat de productie-capaciteit de nodige elasticiteit bezit, zodat het aan bod ook op korte termijn voor expansie vatbaar is. Productieverhoging kan worden teweeggebracht o.a. dqpr vergro ting van de arbeidsproductiviteit: grotere efficiëntie in de bedrijven tengevolge van een betere per soneelsbezetting (meerploegen- stelsel) en de opname van werk zoekenden in het productie-pro ces er. door grotere efficiëntie tengevolge van verhoging van het industrieel potentieel door indu strialisatie. De arbeidsproductiviteit ligt in vergelijking met vooroorlogse ja ren belangrijk lager dan voor heen. Stelt men de arbeidsproduc tiviteit in 1938 op 100 dan kan voor 1949 de productiviteit ge raamd worden op 88. Wanneer men dan bedenkt, dat het produc tieproces in de tussenliggende ja ren door de ontwikkeling van de techniek zeer is vergemakkelijkt, begrijpt men, dat deze teruggang méér is dan een verlaging met 12%. Voor de arbeidsproductiviteit is de productie-capaciteit van groot belang. Deze capaciteit is in grote mate afhankelijk van de technische inrichting van de in dustriële bedrijven. De mogelijkheid tot vervolma king van de inrichting, moderni satie en invoering van moderne en meer efficiënte bedrijfssyste men moet daartoe gegeven wor den. Tevens moet er voor gezorgd worden, dat door zelfbeperking tot alleen de meest primaire le vensbehoeften de invoer van niet direct voor de bevrediging van deze behoeften noodzakelijke pro ducten vermindert en dientenge volge meer deviezen vrij komen voor de aanschaffing van kapi taalsgoederen. Uit de cijfers van de Neder landse afrekeningen met de ECA tot 20 December 1949 blijkt, dat een te groot gedeelte van de Marshall-hulp wordt aangewend voor voedsel- en landbouwpro ducten. In het totaal werden met de ECA verrekend 1036 millioen. Hiervan voor Vrachten 11,5 millioen Diversen 75,7 Voedsel- en land bouwproducten 442 Industriële producten 506 Deze laatste post valt uiteen in o.a. Productiemiddelen 46,5 Verkeersmiddelen 101,9 Kolen 39,4 Petroleumproducten 61,5 Ijzer, staal, etc. 69 Nonferrometalen 72,5 Textielgrondstoffen 61,4 Chemicaliën en medicijnen 29,5 Vermeerdering van aanwen ding van gelden voor productie middelen ten koste van andere lijkt mij noodzakelijk om te go- illl men tot een grotere productie capaciteit en daarmede tot een normale arbeidsproductiviteit. Dat opname van werkzoeken den in het productieproces, doel matigere personeelsbezetting en industrialisatie noodzakelijk zijn voor productie-verhoging is wel zonder meer evident. Door de Minister van Econo mische Zaken is in de Memorie van Toelichting op de Begroting 1950 van zijn Departement een industrialisatie-plan uitgewerkt. De inhoud van dit plan en het daarin opgestelde schema voor industrialisatie meen ik voldoen de bekend te mogen achten. Slechts wilde ik opmerken, dat voor een ver-doorgevoerde indu- trialisatie de technische scholing van groot belang is. De technische begaafdheid van de Nederlanders en van de Ne derlandse jeugd in het bijzonder is ruimschoots voldoende. De overweging, dat de moge lijkheden om technisch onderwijs te kunnen volgen moeten worden uitgebreid, leidt tot de conclusie dat spoedig zal moeten worden overgegaan tot de stiching van meerdere ambachtscholen, middel baar-technische scholen en een inrichting voor technisch hoger onderwijs, dit laatste bij voor keur in het voor industrialisatie zozeer geschikte Zuiden van het land. Tevens zullen door een verstan dig gevoerde, gematigde belas- tingpolitiek investeringen in eigen bedrijf zo noodzakelijk voor de ontwikkeling van kleine tot wereldbedrijven -op grotere schaal dan thans mogelijk is, worden gestimuleerd. Heeft dus de devaluatie, zoals uiteengezet, enerzijds de mogelijk heid geopend tot vergroting van de export waarbij tevens een niet te onderschatten waarde moet worden gehecht aan de voorsprong, welke de producten van landen met gedevalueerde valuta op derde markten hebben op de producten van landen met niet of in mindere mate gedeva lueerde valuta anderzijds zal voor een zo volledig mogelijk re sultaat vereist zijn, dat de import uit de dollar- en daarmede gelijk te stellen landen tot een minimum wordt beperkt. Immers de prijzen van de in te voeren goederen in guldens zijn gestegen. Tenzij van overheids wege maatregelen worden geno men zoals bijvoorbeeld een al gemene prijsstop is de kans op prijsstijgingen in het binnen land zeer groot. De lonen zullen zich dan trachten aan te passen aan de verhoogde prijzen en daarmede kan de inflatie intre den. Gelukkig zijn er thans vrij wel geen inflatoire tendenzen aanwezig, zodat indien door de ze prijsverhoging een meer dan evenredige afzetvermindering van importgoederen kan worden ver kregen, ook dit bezwaar van de devaluatie inflatie een nut tig effect op het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans kan hebben. Het al dan niet slagen van dit theoretisch zeer effectieve hoewel niet bijster elegante middel om uit moeilijkheden te geraken, zal naar mijn mening geheel en al afhangen van onze ondernemingslust en onze wil tot zelfbeperking. De ontwikkeling van het eco nomische leven in het district van de Kamer wordt in belangrijke mate belemmerd door de water staatkundige toestand. Uit verschillende feiten, welke zich de laatste jaren hebben voorgedaan, moeten wij zelfs de conclusie trekken, dat deze toe stand niet alleen een ernstige be lemmering vormt vooreen ver dere expansie, maar vooral in die streken, waar het „waterpro bleem" directe invloed heeft, de bestaande economische activiteit verstikt. Beziet men de cijfers van het bevolkingsaccres in de provincie Noord-Brabant, dan blijkt, dat na dc volkstelling van 1930 de toe name 37 bedraagt. De toena me in het district van de Kamer bedraagt bij normale geboorte cijfers evenwel slechts 20%. Hieruit alleen reeds blijkt, dat een in verhouding groot gedeelte van de bevolking van het district van de Kamer zich genoodzaakt ziet het district te verlaten, omdat het hier geen bestaan kan vin den. Meerdere andere verschijn selen wijzen in eenzelfde rich ting. Zo is de papierfabriek „De Maasmond aan het Keizersveer, welke voor de oorlog 300 a 400 arbeiders werkgelegenheid ver schafte, thans definitief voor het district verloren gegaan. De ves tiging van een nieuwe construc tiewerkplaats op diezelfde plaats is daarom des te meer verheu gend omdat in deze streek hoe genaamd geen industrie gevestigd is, waar de talrijke aldus vrijge komen arbeidskrachten emplooi zouden kunnen vinden. De pro blemen van omscholing zijn ech ter niet gering en stellen hoge eisen, terwijl uiteraard ook op name van het totale aantal vrij gekomen arbeiders door de nieu we industrie voorhands nog niet mogelijk zal zijn. Behalve deze vestiging hebben echter in de jaren na de bevrij ding hier nog geen vestigingen van nieuwe industrieën van enige betekenis plaats gevonden. Wel werden door de Kamer verschillende inlichtingen omtrent vestigingsmogelijkheden gevraagd, doch daarbij werd steeds als eis gesteld, dat men moest kunnen bechikken over terreinen aan goed vaarwater. Juist in het gebied van de Ka mer nu, met havens aan Amer en Maas, komen de aangrenzende terreinen bij hoge vloeden onder water te .staan, zodat deze voor industrievestiging niet bruikbaar zijn en eerst door langdurige en zeer kostbare werken geschikt gemaakt kunnen worden. Het overplaatsen bijvoorbeeld van gedeelten van zeer belangrij ke bedrijven naar plaatsen buiten het district, betekende o.a. voor Waalwijk zeer zeker een gevoe lig verlies. De waterstaatkundige toestand om Waalwijk nu was voor een dezer bedrijven in eerste instantie oorzaak van het besluit tot deze overplaatsing. Ook het gebrek aan vrouwelijk personeel dwingt meerdere be drijven in ons district er toe el ders werkplaatsen te vestigen. Ik vraag mij met bezorgdheid af. hoe dit zich moet ontwikkelen, wanneer de concurrentie weer normale vormen zal hebben aan genomen. Het is zeker, dat der gelijke maatregelen niet in staat zijn een economische bedrijfsvoe ring te bevorderen. De vestiging van andere be drijven, bijvoorbeeld van zwaar dere industrie, zou gedeeltelijke opheffing betekenen van het te kort aan vrouwelijk personeel in de schoen- en lederwaren-indu strie. Zolang niet de wateroverlast zal zijn opgeheven, kan van een doorbreking van de eenzijdigheid van de industrie in de Langstraat welke eenzijdigheid ook een sociaal gevaar is echter geen sprake zijn. De watervrijmaking van de polders tussen de Langstraat en het Land van Heusden en Altena zal een nauwer contact tussen beide gebieden bevorderen en het voor werkzoekenden boven de Maas aantrekkelijker maken in de Langstraatse industrie een be staan te zoeken. Van het gebied van de Kamer met een totale oppervlakte van 55.000 ha. komen jaarlijks bij hoge vloeden soms zelfs twéé maal per jaar ruim 20.000 ha. onder water te staan. Het vor men van woonkernen en het ves tigen van boerderijen of het an derszins exploiteren van deze gronden is daardoor onmogelijk. Alleen reeds in de Biesbosch, waar thans 500 mensen wonen, zouden 10.000 mensen een oe- staan kunnen vinden. Nu gaan er jaarlijks door over stromingen honderdduizenden gul dens verloren en men kan aan de hand van gehouden enquêtes de verliezen aan gewassen en de schade aan dijken en kaden schatten op minstens een half millioen gulden per jaar. Dit verlies betekent naast de economische schade niet in min dere mate leed en ellende op so ciaal terrein. In 1934 reeds was de Kamer gereed gekomen met een uitge breid rapport over de boezemge- bieden van de Biesbosch en be neden de Amer en de Maas. Sindsdien heeft men de Maas boven verder gekanaliseerd, waardoor het water van boven sneller naar hier afvloeit en heeft men de Hollandse Biesbosch wa- tervrij gemaakt, waardoor het to tale boezemgebied kleiner is ge worden. Tengevolge van deze beide werken wordt de toestand hier nog hachelijker. Met verbetering van de toe stand in de Brabantse Biesbosch wordt niet veel haast gemaakt, terwijl toch, zoals uit de reeds aangehaalde feiten blijkt, aan het economische leven een enorme schade wordt berokkend. En dat alles, terwijl juist het gebied van deze Kamer èn door zijn ligging aan groot water, dat enerzijds toegang geeft tot de open zee en anderzijds tot alle belangrijke waterwegen in Euro pa, èn door de gesteldheid van de bodem van zijn stroomgebie den, die tot de beste van Neder land kan worden gerekend, een zeer welvarende streek had kun nen zijn. De Commissaris der Koningin in onze Provincie heeft in zijn laatste rede tot de leden van de Provinciale Staten verklaard, dat het naar zijn mening beter zal zijn werkgelegenheid te bevorde ren dan kindertehuizen en psy chiatrische inrichtingen te bou wen. De Voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noord-Brabant toonde in zijn jaarrede met overtuigende cijfers aan. dat het nodig zal zijn ingrijpende maatregelen te treffen om de dreigende werkloosheid in Noord-Brabant te voorkomen. Welnu, hier is een object, dat reeds tientallen jaren op ingrij pen wacht dat aan tienduizen den werk en brood kan verschaf fen dat landbouw en industrie in hoge mate kan bevorderen en dat aan nodeloze verspilling van honderdduizenden guldens per jaar een einde kan maken. De bedragen echter tot uitvoe ring van dit grootse werk tot op heden besteed zijn van geen be tekenis in verhouding tot hetgeen gedaan moet worden. Indien hierin niet spoedig in grijpende veranderingen komen zal noordwestelijk Noord-Brabant nog vele jaren in de wurgende greep van het water gekneld blij ven en met lede ogen het ver kwijnen van landbouw en indu strie moeten aanzien. Ook de verkeersmogelijkheden met het Westen des lands vor men een ernstige hinderpaal voor de economische ontwikkeling van de Langstraat. Het is algemeen bekend, dat de Langstraat door afnemers uit de beide provincies Noord- en Zuid-Holland wordt gemeden vanwege de onhoudba re toestand van de weg Wagen bergWaalwijk met zijn onge veer 40 scherpe bochten en zijn slechte, smalle wegdek. De ontsluiting van het Land van Heusden en Altena kan eerst worden mogelijk gemaakt door het totstandkomen van een vaste oeververbinding tussen Gorin- chem en Sleeuwijk. De Kamer zal ernstig dienen te overwegen of zij met het oog op het belang van de bevolking van haar district in deze gang van zaken kan en mag blijven berus ten. De gemeenteraad van Waspik kwam Donderdag avond om half acht in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Couwen- berg. In deze vegradering besloot de raad o.m. gel den béschikbaar te stellen voor de bouw van de zes toegewezen woningwetwoningen. Bovendien heeft de gemeente het geluk gehad dat ze vier gewone en vier duplex-woningen heeft gekregen voor crepeer- gevallen. Verder werd het uitbreidingsplan enigs zins gewijzigd. Nadat de voorzitter de ver gadering had geopend, wer den de notulen zonder op- of aanmerkingen vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een schrij ven van de heer Akkermans over de verlichting van de Vrouwkensvaart. De voorzit ter deelde mee dat hij hier over had gecorrespondeerd met de P.N.E.M., maar vorig jaar was uitbreiding afgestuit op het gebrek aan materiaal. Nu had hij het nog eens ge vraagd, maar nog geen ant woord ontvangen. Men moest dus nog afwachten. Vervolgens was er een schrijven binnengekomen van de heren Langerwerf, Savel- kouls en De Zeeuw dat ze hun benoeming tot lid van de raad niet aannamen. Hiermee was de lijst van de middenstand uitgeput en zo was men te recht gekomen bij de heer L. H. Timmers van de arbeiders- lijst. Deze deelde mee dat hij zijn benoeming wel aannam. Een commissie, bestaande uit de 'heren Van den Broek, De Glas en Kamp onderzocht de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid. Na mens deze commissie deelde de heer Van den Broek mee, dat alles in orde was bevon den en dat de heren de heer Timmers graag in hun mid den wilden opnemen. De voorzitter sloot zich bij deze woorden aan en de rest van de raad stemde stilzwijgend toe. Aan de orde was vervol gens om het Uitkeringsbesluit 1950 ook op het gemeente- personeel toe te passen in de vorm van 'n uitkering ineens over het eerste kwartaal. De raad ging hier uiteraard mee accoord. Punt 5 omvatte het voor stel van B. en W. tot 't aan vragen van voorschotten en bijdragen t.b.v. de bouw van woningwetwoningen. Dit had betrekking op het bouwvolu me van 1438 M3 dat de ge meente over 1950 in eerste in stantie was toegewezen. Aan het prae-advies van B. en W. ontlenen wij het vol gende: In overleg met de Pro vinciale Directie van de Volkshuisvesting te 's-Bosch en de architect A. v. Huiten, is een plan opgemaakt tot de bouw van 6 woningen van 260 M3 inhoud, welk plan in middels is goedgekeurd. De grond- en bouwkosten zijn respectievelijk berekend op 8262.— en 65.500.—. In dit verband bieden B. en W. hierbij ter vaststelling aan een ontwerp-besluit tot het beschikbaarstellen van de no dige gelden voor de bouw van 6 woningen en het aanvragen en aanvaarden van voorschot ten en bijdragen uit 's Rijks kas. Bovendien heeft de ge meente voor de oplossing van zgn. „crepeergevallen" bij schrijven van 8 Februari j.l. bouwvolume toegewezen ge kregen voor de bouw van 4 woningen van 260 M3 en voor 4 duplexwoningen van 290 M3 inhoud. Verder kunnen B. en W. mededelen, dat zeer waar schijnlijk nog een toewijzing van 1 duplex-woning ten be hoeve van gedemobiliseerden is te verwachten. Het is de opzet de uitvoering van het bouwplan 1950 in zijn geheel in het uitbreidingsplan Was pik-Dorp te realiseren. Aangezien de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht dat verschillende par ticulieren in deze gemeente plannen hebben om voor ei gen rekening te bouwen, stel len B. en W. voor voorlopig slechts tot de bouw van de 4 c.q. 5 duplex-woningen over te gaan en de bouwvolume der 4 permanente woningen even in reserve te houden voor eventuele particulieren- aanvragen. Het bouwplan voor de du plex-woningen is in voorbe reiding. Teneinde straks on verwijld tot uitvoering der definitieve plannen te kun nen overgaan, verzoeken B. en W. reeds thans tot de bouw dezer woningen te besluiten en voor de financiering en exploitatie zo mogelijk voor schotten en bijdragen inge volge de woningwet aan te vragen. Mocht van particuliere zijde geen of slechts gedeeltelijk van bovenbedoelde gelegen heid gebruik worden ge maakt, zo stellen B. en W. reeds nu voor in principe te besluiten deze toewijzing het zij in zijn geheel, hetzij ge deeltelijk van gemeentewege te bestemmen voor woning wetwoningen en zoveel nodig voorschotten en bijdrage uit 's Rijkskas te vragen en te aanvaarden. Onrechtvaardige kritiek. De heer Van den Broek merkte op dat één der voor naamste punten van de ge meenteraad was het toezicht houden op de financiën van de gemeente. In Waspik nu werd beweerd, dat de ge meente zich over de kop bouwde. Maar de heer v. d. Broek meende dat daar geen gevaar voor was. Bovendien werd deze kritiek gewoonlijk geleverd door mensen die al een dak boven hun hoofd had den. En deze zelfden hadden ook kritiek toen er niet ge bouwd werd. Maar nu moes ten ze dan maar eens denken aan 't gebod van de naasten liefde. De heer v. d. Broek zag geen gevaar dat de ge bouwde woningen leeg zou den blijven staan en mocht dat in de toekorqgt wel ge beuren, dan had de raad nu in ieder geval zijn plicht ge daan. Hij bracht dan ook dank aan B. en W. voor hun activi teit, ten voordele van jongelui die wilden gaan trouwen, voor hen die nog in krotten woon den en voor degenen die nog hun voeten bij een ander on der de tafel moesten steken. In zijn antwoord zei de voorzitter dat de heer v. d. Broek gesproken had in de geest van B. en W. Hij beves tigde dat de woningtoestanden in de gemeente bar slecht waren en hij verwachtte dat volgens het rapport over de woningtoestanden dat zou uit komen een groot aantal on bewoonbaar verklaard zou kunnen worden. Bovendien zou de woningnood nog wel 15 jaar aanhouden en mocht dat niet het geval zijn, dan konden de nieuwe woningen nog altijd gebruikt worden in plaats van krotwoningen. Als de gemeente ongelimiteerd blokwoningen zou bouwen on der één dak, dan zou de cri tiek misschien rechtvaardig zijn, ging de voorzitter ver der, maar dit besluit kon de raad rustig op zich nemen. De heer Brokx onderstreep te de woorden van de heer v. d. Broek. Hij vond dat de raad zich van de critiek niets hoefde aan te trekken, want men zat er met elf raadsleden en die hadden 't besluit een parig genomen. De voorzitter zei, dat de critiek van buitenstaanders kwam en dat er mensen wa ren die altijd critiek lever den. Maar de raad hoefde zich geen zorg te maken en kon 't besluit rustig accepteren. Die deed dit dan ook. Wijziging uitbreidingsplan.' B. en W. stelden toen voor het raadsbesluit ter zake van beschikbaarstelling van een crediet voor verhai'ding van straten, te wijzigen. In het prae-advies werd dit als volgt toegelicht: Bij besluit d.d. 9 December 1949 werd een crediet be schikbaar gesteld ten bedrage van 50.000.voor de ver harding van de in het uitbrei dingsplan Waspik-Dorp ge projecteerde wegen. Het is B. en W. bekend, dat Ged. Staten, op advies van de Provinciale Waterstaat, in overweging zullen geven het dezerzijds terzake opgezette plan enigszins te wijzigen. Naar de mening van de Provinciale Waterstaat zal de door ons voorgestane verbe- tei-ing van de Kanaalstraat, in verband met de paklaag van deze straat, geen effect sorteren en wordt de uitgave terzake niet verantwoord ge acht. Deze straat is naar de me ning van de Provinciale Wa terstaat slechts door een al gehele reconstructie voor het verkeer bruikbaar te maken. De kosten van deze alge hele reconstructie zullen evenwel zeer beduidend ho ger zijn dan het geraamde be drag. In verband met de om standigheid, dat in het uit breidingsplan even Zuidelijk van de Kanaalstraat een nieu we straat is geprojecteerd en de Kanaalstraat volgens dit plan in de toekomst als ver keersweg vrijwel geheel zal komen te vervallen, adviseert de Provinciale Waterstaat dan ook de reconstructie van de Kanaalstraat achterwege te laten en in plaats daarvan 't gedeelte van de geprojecteer de straat, mede in verband met de voorgenomen verbou wing ter plaatse, nu reeds aan te leggen en te bestraten. Wel adviseert de Provinciale Waterstaat om het gedeelte van de Kanaalstraat van de Benedenkerkstraat af in aan sluiting op de Julianastraat te beklinkeren, aangezien de Julianastraat straks het door gaand verkeer, komende van 's-Gravemoer, zal te verwer ken krijgen. Tenslotte wordt voorgesteld om, zo lang het gehele com plex gronden nog niet be bouwd is, met de aanleg van de trottoirs te wachten. Zon der bezwaar kan voorlopig 't voetgangers-verkeer van de verharde straten gebruik ma ken. B. en W. kunnen zich met de gesuggereerde wijzi gingen volkomen verenigen. In verband hiermede onder gaat het financieringsplan eveneens een verandering en ziet er dan uit als volgt: 72e JAARGANG No. 22 Abonnement 18 cent per week 1.99 per kwartaal 2.28 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Bestrating Julianastraat 18232.— Bestrating Bernhardstraat 12932 Bestrating Wilhelminastr. f' 2120.— Aanleg en bestrating ge deelte nieuwe verbindingsstr. (Irenestraat) 5724. Bestrating gedeelte Kanaal straat 7314.- Totaal 46322.of rond 47000.—. B. en W. stellen derhalve voor te besluiten: 1. tot intrekking van de in de aanhef van dit voorstel ge noemd raadsbesluit d.d. 9 December 1949; 2. tot beschikbaarstelling van een crediet van ƒ47.000.— t.b.v. de bestrating van de hierboven met name ge noemde straten. Zonder meer ging de raad met het voorstel accoord. mPfarna werc* de begroting 1949—1950 gewijzigd, wat een administratieve wijziging om vatte en een wijziging in ver band met 't voorgaande punt. Ook zonder discussie of stem ming werden de pensioensgrond slagen van burgemeester, secre taris, gemeente-ontvanger en ge meente-arbeider vastgesteld. Tenslotte werd nog een veror dening vastgesteld ter bescher ming der belangen van derden in verband met het uitbreidingsplan. De heer van Kuik vroeg wat hiervan de bedoeling was. De Voorz. antwoordde hierop dat 't mogelijk was dat in het kader van het uitbreidingsplan de be langen van anderen geschaad moesten worden. Als er geen minnelijke schikking kon getrof fen worden, moest tot onteigening worden overgegaan. De bedoe ling van de verordening was dat belanghebbenden zich in dat ge val hierop zouden kunnen beroe pen. den kunnen beroepen. Naar aanleiding van de wijzi ging van het uitbreidingsplan vroeg de heer van Kuik nog hoe bij het vervallen van de Kanaal straat de verbinding tussen uit breidingsplan en Schoolstraat tot stand zou komen. Dit zou gebeu ren, zei de voorz., door de nieu we straat, die zou worden door getrokken tot de Schoolstraat. De Spoorwegen. Er was een schrijven binnen gekomen van de heer Brokx, naar aanleiding van het bericht dat de spoorverbinding 's-Bosch- Lage Zwaluwe kwam te verval len. Hij vroeg zich af of de Ne- derl. Spoorwegen het belang van de Langstraat wel hadden inge zien. Vooral 's winters, als het glad was, bestond het gevaar dat een reiziger, als hij in Den Bosch of Lage Zwaluwe stond, niet verder zou kunnen. Hij verzocht B. en W. bij de N. S. stappen te doen om in dat geval 's avonds een trein te laten rijden. De voorzitter antwoordde dat B. en W. graag bereid waren in die richting stappen te doen, ze hadden trouwens al in die geest geschreven. Hij wist niet welke motieven de Spoorwegen er toe gebracht hadden, maar wel was hij- er over verwonderd dat drie jaar nadat de lijn met veel ophef en poeha hersteld was, ze weer werd opgeheven. Hadden de N. S. dit niet van te voren kunnen zien aankomen. Nog in 1948 was hem door een ambtenaar van de N. S. verzekerd dat binnen een bepaalde tijd de treinen weer volledig zouden gaan lopen, zelfs met diessels en electrische tractie. B. en W. zegden in ieder ge val toe te zullen trachten iets te bereiken. De heer Brokx meende dat 't grote euvel was dat de N. Sv de lijnen te veel als een zaak be schouwden. Maar ze moesten de mensen dienen. De heer de Glas vroeg of B. en W. bereid waren eventuele actie tot behoud van de lijn, te steunen. De voorz. zegde dit toe, waarna hij de openbare vergade ring sloot met gebed. FASTNACHT IN TIROL VOLKSKUNDE In ons land kent men nog vele oude volksgebruiken, die als echte traditionele elementen met ons oud volksgeloof zijn ver groeid. Al heeft de geschiedenis in de loop der tijden hieraan veel geknaagd, toch hebben wij nog iets over, waarop wij trots kun nen zijn. Onze kinderen trekken immers met Driekoningen met hun sterren en lantaarntjes rond, met Palmzondag gebeurt het met de Palmpaas. Zo zijn ook de rondgangen op St. Maartensdag, Vastenavond e.d. nog op vele plaatsen overgebleven. Al deze prachtige verschijnse len hebben hier hun diepere be tekenis als overblijfselen van

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5