DE LSHGSTHMT DE MISSIEPOST SALATIGA. ORUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN Onder oons CAPELLE gezeed KADERDAG Katholiek Thuisfront Waalwijk 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 17 MAART 1950 2 H.K.W,.jfflfeK.A.J. heeft 50 ge- organiséércrc/Seden en 7 niet ge organiseerde. De K.A.V, telt 90 SPROETEN Koop Mig spruTOL De oprichting van. Missie statie op Java begint altijd met de stichting van 'n school. katholieke Javaanse onder wijzers zijn er voldoende. Ze vvoraen opgeleid te Ambara- wa. Vroeger ook te Moentilan. Maar heiaas zijn alle gebou wen daar in December 1948 verwoest. En, wat erger is, een Nederlands Pater en een Javaanse broeder werden vermoord. De onderwijzers hebben 'n uitstekende naam bij onder wijs- en bestuurs-autoriteiten. Dus zijn ze uitermate ge schikt om pionier te zijn op nieuwe posten. Ze zijn het ook in Salatiga geweest Tot 1928 was er geen mis sionaris. De huidige Pastoor werd in 1927 in Ambarawa geplaatst èn bezocht, met an dere Paters uit Semarang, op zijn missiereizen de katholie ken in Salatiga, die toen nog zo goed als allemaal Euro peanen waren. Maar dat kon niet langer zo. Het pioniershart van de Missionaris wilde een nieuwe post, verdere uitbreiding van de missie en nieuwe verkon diging van Christus' Evan gelie. Denkt U nu niet dat de missionaris in zo'n geval de rimboe intrekt, belaagd door duizenden gevaren van tij gers, slagen en wilde stam men. Voor de Pater op Java komt, met het plan, een eindeloze reeks van praten, betogen, smeken en schrijven. Dikwijls botsend op misverstanden, tegenwerking, onwil en wat niet al. Maar ook vaak medewer king en hulp. Ook in Salatiga. In 1928 werd begonnen met het vestigen van een missie post. Dat gaat geleidelijk, goed voorbereid en met veel overleg. Het is zeker niet zo, dat ergens plotsklaps een, liefst gebaarde, Pater binnen komt vallen, op de manier van: „Zo, hier ben ik. Ik kom jullie allemaal Christen ma ken, anders gaan jullie naar de hel". Het vestigen van 'n nieuwe statie gaat langs een moei zame weg. In Salatiga werd contact opgenomen met een bestuursambtenaar, die, zoals bleek, geen vriend van de missie was. De- missionaris kreeg nul op het rekest. Na enige tijd adviseerde 'n ander B.B. ambtenaar om niet een Javaanse school, maar een school met het Ne derlands als voertaal te stich ten. Deze, de z.g. Hollands-Indi sche school, was in die tijd zeer in trek. Door de overbevolking kon Java niet meer leven van zijn, overigens rijke, opbrengst van de landbouw. Kapitaal om in de handel te gaan was er niet. De mensen krégen behoefte aan meer ontwikke ling teneinde betrekkingen te krijgen in openbare diensten, Jaarvergadering K.A.B De K.A.B. afd. Drunen hield j.l. Maandagavond haar algemene jaarvergadering. Na de gebruike lijke opening en voorlezing der notulen kwam aan de orde het jaarverslag 1949, waaraan wij 't volgende ontlenen. Het ledental steeg in 1949 met 4 en men telt thans 283 leden. Deze zijn onderverdeeld in: a. fa- brieksarbeidersbondb. Bouw vakken; c. Landarbeiders; d. Werkmeesters e. de rest is on dergebracht in de Metaalarbci- dersbond, H.K.W. en in de pas opgerichte bond voor katholiek overheidspersoneel.. De Credo Pugnoclub telt 7 le den, welke in het afgelopen jaar met medewerking van het K.A.B. bestuur tot stand bracht de stich ting Gezinszorgfonds. Deze stich ting startte per 1 Jan. 1950 met ruim 80 leden. De K.A.V. is 105 leden sterk. Ook de Centrale Volksbank groeide in het afgelopen jaar men telt thans 120 spaarders. Ook het zegelsparen der kinderen is in volle gang. De verzekering Concordia neemt nog steeds toe en steeds meer leden maken gebruik van de eigen instellingen. In het afgelopen jaar werd 1 leden- en 12 bestuursvergaderin gen gehouden. Het St. Jozeffeest werd met de nodige luister gevierd. Het ontwikkelingswerk werd in het afgelopen jaar flink ter hand genomen. Er werden 5 ontwikke lingsavonden gegeven, welke ge middeld door 130 personen werd bezocht. bij particuliere ondernemin gen of naar hoger onderwijs over te gaan. De twintiger jaren waren dan ook een tijd van grote vooruitgang en heel wat leerlingen van de Hollands-Indische school uit die dagen, hebben thans uit stekende functies. De Pastoor besloot een der gelijke school in Salatiga te stiehten. Na veel moeilijkheden be gon medio 1928 een oud- Moentilaner de aanwerving van leerlingen. Dezer dagen schreef mij Pastoor van Rijckevorsel over deze tijd: „Wat een voldoening, toen ik, niet lang daarna, met de autobus naar Salatiga reis de en met een mandje kat jang (pinda's - S) aan onze school aankwam. Wel wat bange gezichtjes, want ze hadden nog nooit zo iemand als een Pater in toog ge zien, maar een groot aantal netjes geklede kinderen, twee klassen vol! De school was begonnen! En met de school de missie! Wat was ik blij dat men mij de eerste school gewei gerd had. Want dit was veel beter. Zo doet O.L. Heer 't wel meer. Wat je vraagt en zoekt krijg je niet, maar God heeft iets veel beters voor je klaar gemaakt". Wellicht denkt U dat de kinderen nu meteen op het katholieke doopsel werden voorbereid. Dat dacht ik ook. Maar het is niet zo. „Dat zou niet fair zijn", schreef de Pastoor. Op de school werd uitste kend onderwijs gegeven. Door het degelijke werk kreeg de school, en daarmee de missie, een goede naam in Salatiga. En het vertrouwen in missio naris en missie nam ziender ogen toe. Het is begrijpelijk dat de missie iets vreemds is voor 't eenvoudige Javaanse volk. En het vreemde wekt wan trouwen. Maar dit wantrouwen ver dween door het voortdurend contact van kinderen en ou ders met de missie-onderwij zers. Een mooi resultaat hier van was, dat nog geen 2 jaar na de oprichting vooraan staande Javaanse ingezetenen hun kinderen aan de school toevertrouwden. Kortom, de bloeiende par ticuliere school won het ver trouwen van de Javaanse ou ders en kinderen, en, zoals 't dan gaat, vroegen deze men sen, toen ze eenmaal de mis sionarissen waardeerden en hoogachtten, meer dan alleen onderwijs. Het godsdienstonderricht op de school nam een aanvang voor allen die het wensten. Pater ten Berge kwam er voor uit Ambarawa over. De missie was begonnen! Volgende keer weer iets meer over de missie van Sa latiga. Denkt U intussen aan de nieuwe kerk. Simon van Adelberg. Ook St. Nicolaas kwam dit jaar weer naar Drunen en maakte 170 kinderen blij. Het financiëel verslag werd in orde bevonden. De agendapunten werden vere der vlot afgewerkt. De begroting 1950 werd goed gekeurd. Gesproken werd hierbij nog over de oprichting van een K.A.J. De geestelijke adviseur hoopte dat men daar spoedig mee zou beginnen. Het aftredend bestuurslid (se cretaris) de heer J. Brok, werd met 46 stemmen herkozen; zijn tegencandidaat kreeg 29 stemmen. Als afgevaardigde naar de Centrale Raad werd benoemd J. Nelis, plaatsvervanger P. Ver hulst. In de kascontrolecommissie werd benoemd A. Dekkers. Be noemd werd tevens een comité Gezinszorgfonds. Hierin werden gekozen de heren A. Dekkers en J. v. d. Krabben. Besloten werd een reiskas op te richten voor het bezoeken van de Passiespelen te Teoelen. Tot slot werd nog een verloting gehouden en ging het er nog even gezellig naar toe. Processie HeusdenKevelaar. Naar wij vernemen zal deze zo mer waarschijnlijk de bedevaart Heusden—Kevelaar na een lang durige onderbreking weer door gang vinden. Binnenkort zullen de broedermeesters de jaarlijkse contributie ophalen. Jaarvergadering Handboogschut terij Victoria. In café Gez. Klerks werd Zon dag 12 Maart de jaarvergadering gehouden van de handboogschut terij Victoria. De voorzitter Th. v. d. Besselaar, was afwezig en werd vervangen door G. v. En gelen. Het verheugde spr. dat hij kon mededelen dat de vereniging in korte tijd tot deze hoogte was opgeklommen en de goede vereni gingsgeest steeds voorop stond en hij hoopte dat deze goede ver standhouding zou mogen blijven bestaan. De heer Jos v. Herpt bracht daarna zijn eerste jaarver slag na de heroprichting uit. Een prachtig verschijnsel was het dat niet alleen de oude leden, maar wat nog meer zegt, een 20-tal jonge krachten zich hadden aan gemeld om deze mooie sport te gaan beoefenen. Een stimulans voor de oude garde om zich voor de honderd procent te geven om de jongere krachten op te leiden. Het verloop van het jaarver slag geeft een duidelijk beeld van het openingsconcours van vorig jaar en verder kreeg men een prachtig overzicht over de verrichtingen, in het afgelopen seizoen bij de gehouden Bonds- concoursen van de Langstraatse Bond van Handboogschutterijen. Van de afgevaardigden bezette de heer v. Herpt de eerste plaats, terwijl hij de koningstitel van de vereniging zelf veroverde. Tot slot werd aangedrongen op alge hele samenwerking, om bij de a.s. Bondsconcoursen een nog beter resultaat te bereiken. Het financiëel verslag gaf een batig saldo te zien. Hierna volgde bestuursverkie zing. Periodiek aftredend waren G. v. Engelen en L. Wolfs: bei den werden herkozen en namen hun benoeming aan. Het schietseizoen zal geopend worden op de eerste Zondag van April. Hieraan zal een attractie worden verbonden. Het gebruike lijke koningschieten der vereni ging zal dit jaar gehouden wor den in Juli. Hier zal de heer A. v. Herpt zijn koningskruis te ver dedigen hebben. Naar 't Concours. Het parochiëel zangkoor be sloot deel te nemen aan het mu ziek- en zangconcours uitgeschre ven door de harmonie te Nieuw- kuijk op 18 en 19 Mei a.s. Het koor zal onder leiding van haar directeur, de heer Mich, van Helvoirt een vrij en 'n verplicht nummer zingen. Brand. In de nacht van Zaterdag oo Zondag rond half een werd er bi) de Zaalberg-fabriek alhier brand ontdekt. De brandweer uit Vlijmen werd gealarmeerd en was spoedig mét de motorspuit ter plaatse. Bij aankomst bleek dat er een partijtje, achter de fabriek gele gen, afval in brand stond. Men was het vuur toen spoedig mees ter en erger werd voorkomen. Het Comité Vrienden van de Arbeidersjeugd. Het Comité Vrienden van de Arbeidersjeugd komt deze week in vergadering bijeen om plan nen te beramen voor de a.s. va- cantietijd, om de kinderen van de georganiseerde leden weer enkele prettige dagen te bezorgen. Allen denken zeker aan Zon dag 19 Maart, speldjesdag. Laat dit slagen, helpt allen mee. Nederlaag-Tournooi Rozenknopje De uitslagen zijn als volgt Corps A Haarsteeg, Onderlinge Vriendschap 85 punten 2 Ro zenjacht, Vlijmen 83 pnt. 3 Rosmalen Na Arbeid Vermaak 78 pnt. 4 Jonge Batavieren, Nieuwkuijk 77 pnt. Corps B. 1 Rozenjacht, Vlij men 13-11 77 punten 2 Rozen- jacht, Vlijmen 13-1 3 Onderlin ge Vriendschap 13, Haarsteeg 4 Na Arbeid Vermaak; 5 Jon ge Batavieren; 6 Rozenjacht, Vlijmen B III. Extra beker On derlinge Vriendschap, Haarsteeg. Personeel A. 1 Sjef v. Beijnen, Haarsteeg 25 pnt. 2 C. v. d. Meijden, Vlijmen 25 pnt. 3 A. v. d. Dungen, Haarsteeg 24 pnt. 4 W. v. Engelen, Nieuwkuijk 24 pnt. 5 J. v. Beijnen, Nieuwkuijk 23 pnt. 6 A. v. Vugt, Vlijmen 23 pnt. Personeel B. 1 Jo Herman2 Mej. T. Coppens, Rosmalen 3 M. v. Son, Nieuw kuijk. 22 pnt. 4 W. v. Beijnen 22 pnt. en 5 W. v. d. Wiel, Vlijmen 22 pnt. Jaarvergadering K. A. B. afd. Vlijmen Maandagavond 13 Maart hield de K.A.B. afd. Vlijmen haar jaarvergadering in het patronaat. De opkomst was zeer groot. Na bet openingswoord van de voorz. sprak de ZeerEerw. Pater Adam over het sociale leven van de mens. Daarna jaarverslag secr. Hieruit was te merken dat de K.A.B. steeds vooruit gaat, het leden-aantal is 190, verdeeld als volgt35 Metaalbewerkers, 63 Fabrieksarbeiders, 7 Bakkersge zellen, 15 land- en tuinbouwar- beiders, 35 bouwvakarbeiders, 18 St. Rafael, 8 St. Paulus en 8 Erst geleufde ik 't nie, toen geleufde ik 't wel, toen wir nie en toen wel en nou weet ik 't seker. Kunde daor gin wijs uit worren, Willem Dè kan ik be grijpen en daorom sal ik 't oe uitleggen. En es ik dè gedaon heb, zalde zeggen dè 't nog vrij eenvoudig is. Veur den oorlog kwaam er over ,,de halve zooi- lijn" zo aaf en toe unne trein mee anderhalf man en unne'n pèrdekop er in langs rijen. En toen geleufde ik 't nie dè t ie nog lang zo zou blijven rijen, want zo ik daor tegenaon keek, moes daor geld bij, En aangezien 't Rijk veur de'n oorlog en geld bijleggen zoveul es waoter en vuur was, zee ik nog ens bij ni'n eigen De spoor wordt op gedoekt. Mer toen stond ik wer es veur de'n overweg en meer dè ie langs kwaam, telde n ik in die- en hele trein negen meensen. En ik zeg zo tegen unne'n meens die neffe me stao Wè is 't toch 'n bietje war, negen meensen in urmen trein. Hedde gij. ze dan geteld zet ie. Ik see n jao, negen zitten er in. Toen sect ieGe hiet Hannes en ge zè't unne'n Hannes, want in de trein van den Bosch naar Lage Zwaluwe kunde gij de meensen die er in zitten, van buitenaaf nie tellen, want die kunde nie zien. Ik zeg Nou nog mooier en waorom dan nie Wel, omdè, zeet ie. in die- jen hots-knots boemel mee zun vierkaante wielen .haost ginne ene'n meens op de baanken kan blijven zitten en zodoende liggen ze allemaol inder op d n bodem. Toen zeg ik en die negen dan die ik geteld heb. Wel Hannes, zeet ie, die zijn veur de reclaome, die hebbe allemaol vijf jaor lang gewerkt en t^ocfend pp kosten van 't Spoor bij Janvier in de Keekwalk. Want es er die nie 'inzaten, dan (Wfhteu de meensen net es gij dè tie helemaol leeg daor henen reej. En toen docht ik drip weken"{on 'n stuk Wil lem, hij blijft wel rijen. Want {pen kreeg iH pas in de gaoten dè' ik op d'n ehfte April aon dieën leden. De Levensverz. Mij. Con cordia heeft otitvangen aan pre mie 26804.47. Aan vrijgestelde premie terugbetaald 899.42, bij verzekerden f' 745.50. In pl.m. 700 gezinnen telt het Centraal Ziekenfonds pl.m. 3000 verzeker den, waarvan 2600 in het Aan- 'vullingsfonds. De secr. ontving een dankwoord voor zijn keurig jaaroverzicht. Hierna sprak kringbestuurder Handgraaf. OnderwerpCredo Pugno. Spreker spoorde vooral de leden aan, het bestuur met het vele werk te steunen. Dan volgde een kleine tractatie en er werden 20 aardige prijsjes giatis onder de leden verloot, wat zeker in de smaak viel. Dan volgde de puzzle van de avond, bestuursverkiezing. Aftr. waren secr. A. L. v. Heivoort en L. v. d. Griendt, commissaris. Daar het bestuur met 2 nieuwe leden moest' worden uitgebreid, kwamen er 5 candidaten en wel de heren L. Burgmeier, Greven- broek, A. Peijnenborg, P. v. d. Heijden, Joh. Wijkmans, bene vens de aftredenden A. L. van Heivoort en L. v. d. Griendt, welke ook herkiesbaar waren. De uitslag was als volgt 1. Joh. Wijkmans2. P. v. d. Heijden 3. L. v. d. Griendt: 4. A. Peij nenborg, bestuursleden en op volgers als volgtL. Burgmeier, Grevenbroek en A. L. van Hei voort. Verdeling bestuursfuncties volgende vergadering. Hiermede kwam het einde van deze mooie vergadering. Feestelijke Ouderavond Koningin Julianaschool. Reeds meermalen hebben de leerlingen van de hoogste klas sen de O, L. School in de Kom het programma verzorgd van een feestelijke bijeenkomst hunner ou ders, doch nimmer maakten wij het mede. dat zij het deden op een zo schitterende, onberispelijke wijze als de vorige week op de gezellige ouderavond der Konin gin Julianaschool. Tal van ouders en enige ge nodigden, waaronder o.m. de Edelachtb. Heer Burgemeester Smit en enkele bestuursleden van de afd. Sprang-Capelle e. o. van Volksonderwijs, waren Dinsdag avond samengekomen in de tot in de hoeken gevulde zaal van de heer E. Cové aan de Nieuwe- overweg had staon te kijken. Toen, affijn dè witte. Toen blaosde ze zowè die halvezool- lijn op. En toen ik die brugge allemaol in mekaore zag liggen en in dieje tijd ten naosten bij schatte wè 't zou kosten om dè allemaol te maokentoen gaf ik veur 't spoor ginne cent. Toen geleufde ik 't weer nie dè die nog zou gaon rijen. Want 't zag er belabberd uit. En toch wier 't gemaokt en zeg nou zelf, Wil lem. Hoe vuulde ge oe eigen mee dieën erste trein vol van dè def tige spul mee aon ieder station 'n hermonie en treinechtige rede voeringen Jao, toen docht ik van wel. Want ze speulden en ze zongen en ze praotten en ze zwamden allemaol van unne'n trein die nooit mer verloren zou gaon. En naorgelang dè 't fest gioter wier, kwaamen er schone re beloften. Dieje lokkemetief uit 't jaor nul, die ze zo mooi ver sierd hadden, moest in Waolwijk van de baon veur unne'n diessel- trein en in den Bosch veur unne'n illektrieke en toen de trein al lang thuis was. zaten er nog te proosen en die wouwen unne'n trein op de halve zoollijn die liep op dé spul waor ze de neij sort bommen van maoken. Mèr nou weet ik haost zeker dè 't mee de trein afgelaopen is. Dè hedde gewoonlek nao 'n fést, dan komt naoderhaand de kaoter. En nou komt de kaoter ook nao 't fèst. Neeje, halve zolen zijn al tijd nog gin spekzolen om de kaoter te lokken. Dè zullen wij binnenkort beter kunnen es we Bokhoven bij Vlijmen krijgen. Want daor zitte veul muizen in dieë polder en daor hebben 't de kaoters op. Jao, Willem, de kao ter nao 't spoorwegfèst en kao ters achter de muizen, 't kaotert van alle kanten, mér onder oons gezéed, dè hedde in de maond van Maart te waachten. Haawdoe, tot unne'n volgende keer. HANNES, VLIJMEN, Maart 1950. vaart. Nadat mevrouw Gerlach namens de Oudercommissie allen welkom had geheten, gaf het hoofd der school, de heer Pol dervaart, een toelichting op het programma en deelde hij mede, dat de eventuele netto-opbrengst van deze avond en de aanslui tende propaganda-avond bestemd wordt voor de aanschaffing van een filmprojector voor de school. Onder zijn leiding en met accom pagnement door mevrouw Polder vaart werd door de kinderen van de 4e tot en met de 7e klasse opgevoerd de kinder-operette in drie bedrijven door Geertruida van Vladeracken „Goudhaartje en de Troubadour". De opvoe ring van deze operette cjaf blijk van grondige voorbereiding onder gedegen leiding. Alles was tot in de puntjes verzorgd, niet alleen wat het spel betreft, doch ook de decors in de verschillende be drijven, de belichting van diverse toneeltjes, alsmede de costume- ring, waren af. De jeugdige ac teurs en actrices, te veel om op te noemen, met de dwaallichtjes, de elfjes, de paddestoelen en vele jongens en meisjes uit het dorp, hebben zich op uitstekende wijze van hun soms moeilijke taak ge kweten. Het zou ons te ver voe ren alle medespelenden de revue te laten passeren, maar voor een tweetal willen wij, zonder aan het spel der anderen, het tover- vrouwtje, de zes vriendinnetjes, Giecheltje, Rateltje, Springertje, Babbeltje, Knabbeltje en Zinger- tje, de herauten, lakeien en pa ges e. a. iets te kort te doen, een uitzondering maken en wel voor de beide rollen, waardoor het stuk gedragen werd, Goudhaartje (Tonnie Sprangers) en de Trou badour (Dik Sprangers). Ook 't Oud-Hollands Klompendansje uit het 3e bedrijf tijdens het gecostu- meerde bal bij de Troubadour, welk dansje ingestudeerd was on der leiding van mevr. Polder vaart, verdient een extra ver melding. Op algemeen verzoek werd het nog eenmaal herhaald. Met het zingen van het Brabants Volkslied werd deze bij uitstek geslaagde ouderavond, nadat het hoofd der school een slotwoord had gesproken, besloten. Te voren had burgemeester Smit zijn waardering uitgespro ken voor het prachtige spel van de kinderen en mevrouw en mijn heer Poldervaart hulde gebracht voor de moeite en opoffering, zich getroost bij de voorbereiding voor deze feestelijke oudersamen komst. Met een daverend ap plaus, dat aanzwol tot een ova tie, onderstreepten de aanwezigen de woorden van Z.Edelachtbare. Door een tweetal meisjes, Tonnie Wagemakers en Dina Genet, werd de heer en mevrouw Pol dervaart ten slotte met een toe passelijk dankwoord namens alle kinderen, die hun medewerking hadden verleend, een fruitmand aangeboden. De propaganda-feestavond op Woensdag 8 Maart deed de zaal Cové-van der Haart weer vol stromen en ook deze avond werd het programma op te roemen wij ze afgewerkt en oogstten de kin deren na ieder bedrijf en vooral na het slotbedrijf een uitbundig succes. Namens enkele aanwezi gen werd deze avond aan me vrouw en mijnheer Poldervaart bij monde van de heer H. J. M. Kommers een bloemenmand aan geboden. Zondag j.l. werd te Waalwijk de laatste van de acht in het bis dom 's-Hertogenbosch georgani seerde kaderdagen voor leden van de parochiële thuisfrontcomité's gehouden. Na een welkomst woord door de gewestelijke com missaris voor de Langstraat, de heer Dirks, hield de heer de Jong lid van het Hoofdbestuur een lezing over de taak van Ka tholiek Thuisfront nu en in de toekomst. Na een overzicht gege ven te hebben over de oprichting van Katholiek Thuisfront en het werk, dat in de afgelopen jaren was gedaan, nam spreker nadruk kelijk stelling tegen de opvatting dat de taak van Katholiek Thuis front binnenkort beëindigd zou zijn. Integendeel, de militairen die thans nog in Indonesië verblijven, hebben de steun van het katho lieke volk thans meer dan ooit nodig, nu zij zijn samengebracht in grote kampen en in ledigheid het vertrek naar Nederland moe ten afwachten. .Grote bedragen zijn nodig voor ae geestelijke ver zorging, waarvan het retraite- werk een belangrijk deel uitmaakt doch ook in de komende jaren zullen steeds militairen in Indone sië en Nieuw-Guinea aanwezig zijn, die de steun van katholiek Nederland behoeven. Men denke slechts aan de Marine en aan de troepen in Nieuw-Guinea. Ook in de Nederlandse Antillen en Suri nam zullen voorlopig Nederland se troepen aanwezig zijn. Spreker wees er vervolgens op, dat de taak van Katholiek Thuis front niet slechts de verzorging van de militairen overzee is, doch alle Nederlandse militairen om vat. Door het ontbreken van de nodige middelen moest tot heden de steun aan de geestelijke ver zorging van de miliairen in Ne derland grotendeels achterwege blijven. Deze taak is echter zeer belangrijk, vooral nu in het kader van het Atlantisch Pact rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid, dat de Nederlandse militairen voor kortere of langere tijd in andere landen gestation- neerd zullen zijn. Spreker verge leek de toestand vóór de oorlog met de toekomstige verwachtin gen. Het aantal dienstplichtigen zal aanzienlijk hoger zijn, even als de diensttijd. De geestelijke verzorging in het leger was vóór de oorlog onvoldoende en deze toestand mag niet meer terugke ren. Het aantal aalmoezeniers zal in de toekomst belangrijk hoger zijn dan voor de oorlog, doch ze kunnen hun taak slechts goed vervullen, indien zij de steun van katholiek Nederland genieten. Het is nodig op de vliegvelden, in de kampen en in de kazernes kapel len op te richten, evenals nog een aantal militaire tehuizen. Voorziening met katholieke lectuur is eveneens noodzakelijk. Dit alles is slechts mogelijk uit particuliere bijdragen en het is nu de taak van Katholiek Thuisfront de schakel te vormen tussen het katholieke volk en de aalmoeze niers. De parochiële afdelingen blijven ook een eigen taak behou den, die bestaat uit het organise ren van avonden voor toekomsti ge dienstplichtigen en hun ou ders, waar voldoende voorlichting gegeven dient te worden over de a.s. militaire diensttijd. Zij kun nen ook opwekken tot het bijwo nen van een retraite vóór de diensttijd en zo nodig financiële steun daarbij verlenen. Spreker eindigde met de opwekking aan de leden der parochiële thuis frontcomité's, om hun werk met verdubbelde ijver voort te zetten in het belang van de toekomstige katholieke militairen. Vice-admiraal Doorman behan delde vervolgens een ander ge deelte van de taak van Katholiek Thuisfront, n.l. de demobilisatie der uit Indonesië terugkerende militairen. Het materiële gedeelte valt buiten het gebied van Katho liek Thuisfront, daar de overheid door middel van de sociale dienst, Gewestelijk Arbeidsbureau, huis- vestingsbureaux enz. hiervoor zorg draagt. De terugkeer in het gezin, in de katholieke maatschappij enz. is echter even belangrijk en juist op dit gebied kan Katholiek Thuisfront veel goed werk ver- Een beide avonden gehouden verloting van tal van prijzen, ge schonken door particulieren ea zakenmensen, zowel .uit de ge meente als uit andere plaatsen, slaagde even schitterend als de operette-uitvoeringen. komen vroeg m't voorjaar VRIJHOEVE-CAPELLE. De aangekondigde film vertoning „Dat men niet vergete" over de Duitse concentratiekam pen, in café van Dijk, zal niet plaats hebben op 16 Maart, maar op 28 Maart a.s.. Zoals bekend zijn de uitvoe ringen te Sprang op 18 Maart en te Capelle op 21 Maart a.s. richten. De mentaliteit van de te rugkerende militairen is anders niet slechter dan toen zij enige jaren geleden vertrokken. Katholiek Thuisfront dient ou deravonden te organiseren, waar op deskundige sprekers de ouders kunnen voorlichten. Daarnaast dienen streeksgewijze bijeenkom sten voor gedemobiliseerden te worden gehouden, waarop met ieder afzonderlijk eventuele moei lijkheden besproken kunnen wor den en katholiek Thuisfront haar bemiddeling kan verlenen, resp. kan helpen door betrokkenen naar de juiste instanties te verwijzen. Tenslotte is het gewenst de oud- miliairen weer eens bijeen te bren gen in de vorm van z.g. verdie- pingsdagen, waar gezamenlijk de moeilijkheden op geestelijk gebied enz. besproken kunnen worden. Vice-Admiraal Doorman noemde tenslotte nog enige bedragen, die voor 1950 nodig zijn voor de steun aan de aalmoezeniers in In donesië en in Nederland en wek te de afdelingen op hun bijdrage voor het Hoofdbureau bij voor keur in de eerstvolgende maan den te betalen, omdat ook in dit geval spoedige hulp dubbel telt. Ook met het oog hierop is het nodig, dat de op 2 April a.s. te houden speldjesdag voor katho liek Thuisfront een succes wordt. Spreker wekte alle afdelingen op aan deze speldjesdag mede te werken. Majoor-aalmoezenier v. Croo- nenburg (bekend door zijn radio praatjes ..Een hart onder de riem" en „Katholiek Thuisfront over al") schilderde de grote moei lijkheden waarvoor de jongens in Indonesië hadden gestaan, doch wees er tegelijkertijd op, dat zij zich kranig hadden gehouden. Zij zijn wellicht wat ruwer en uiter lijk wat onverschilliger dan de jongens van hun leeftijd, die in Nederland zijn gebleven, doch in nerlijk zijn zij zeker zo goed. Spreker wees op de zeer zwa re taak van de aalmoezeniers in Indonesië, waarvoor zij zich ech ter geheel hadden gegeven en welke taak zij mede hadden kun nen verrichten omdat katholiek Thuisfront achter hen stond. Thans is de taak van de aalmoe zeniers in Indonesië nog zwaar der, omdat de jongens over meer vrije tijd beschikken. Spr. wekte de afdelingen op om juist thans hun minimum bijdrage aan het Hoofdbureau te betalen, waar door dit in staat zal zijn aan de huidige nood van de aalmoeze niers te voldoen. Met een zekere schrik had spreker kennis geno men van de mededeling van een afdeling, dat zij haar werkzaam heden wilde staken. In verband hiermede wees hij nog eens na drukkelijk op de noodzaak tot steun aan aalmoezeniers, ook in Nederland en vooral als in de toekomst onze mannen tijdelijk in andere landen als België, Frank rijk en Duitsland zullen vertoe ven. In zekere zin zijn de mo rele gevaren in deze landen gro ter dan in Indonesië. Katholiek Thuisfront moet daarom zorgen, dat de aalmoezeniers ook finan ciëel in staat zijn hun taak te verrichten. De voorzitter dankte de spre kers voor hun medewerking aan deze kaderdag, die ongetwijfeld medegeholpen heeft tot het vor men van een juist beeld van de taak van Katholiek Thuisfront nu en in de toekomst. OORLOGSGRAVEN STICHTING. Deze Stichting, die zich ten doel stelt aan alle Nederlandse mannen en vrouwen, die hun le ven voor de vrijheid en het va derland hebben geofferd, tot in lengte van dagen een waardige laatste rustplaats te verzekeren, zal via alle inrichingen voor gym nasiaal, voorbereidend hoger, mid delbaar, nijverheids- en uitgebreid lager onderwijs, een verkoopactie van prentbriefkaarten voeren ten behoeve van „Het Nederlandse Oorlogsgraf De fotokaarten zijn speciaal vervaardigd van de Cen trale Begraafplaats der Oor logsgravenstichting te Loenen op de Veluwe. Ze worden door de schoolgaande jeugd ten verkoop aangeboden voor 25 ct. per stuk, waarvan 18 ct. ten goede komt

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2