DE LfiNGSTRMÏ DRUNEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN UW BLAD. Onder oons gezeed WEL EN WEE IN SALATIGA Bond van Oud-strijders en gemobiliseerden. 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 MAART 1950 2 Afdeling Drunen opgericht. Mobilisatiekruis ter sprake. MIJNHARPTJE5:DE CACHET. DE „ECHO" OOK van de synode der Evange lische kerk, twee bisschoppen van de Grieks-orthodoxe kerk en de opperrabijn van de Joodse Gemeenschap. Alleen de katholieke bisschoppen hebben thans de eed van trouw niet afgelegd. Men verwacht dat ook zij spoedig hiertoe een oproep zullen krijgen. De bisschoppen heb ben echter laten weten dat ze zullen weigeren. Mgr. de Liva verklaarde in Rome dat bijna 300 Tsjecho Slowaakse ppriesters gevan gen zijn gezet. IN HET KADER VAN DE MILITAIRE HULPVERLENING. Door het Amerikaanse mi nisterie van landsverdediging is Dinsdag bekend gemaakt dat twee Amerikaanse tor pedoboot jagers, in het kader van het programma voor het verlenen van Amerikaanse militaire hulp aan de staten- ondertekenaren van 't Noord- Atlantisch verdrag, aan Ne derland zullen worden over gedragen. Zij worden door Nederlandse marine-mannen opgehaald. Eerst 6 jaar na de oprich ting van de school werden in Salatiga de eerste doopsels toegediend. In 1934 werden 13 catechu menen plechtig in de H. Kerk opgenomen. Het lijkt weinig, maar toch is het bevredigend. In Mohammedaanse landen moet de akker lang bewerkt worden voor de vruchten ge oogst kunnen worden. Het is als met de cocospalm. Na het planten duurt het 7 jaar van nauwkeurige ver zorging voordat de boom zijn eerste kleine vruchten draagt. Maar er zitten beloften' in. Straks zullen de ranke stammen tien meter en meer hoog zijn en prachtige vruch ten afwerpen. En zo, langzaam maar ze ker, groeide de missie van Salatiga tot enige honderden Javaanse katholieken. En ook Chinese ingezetenen werden in de Moederkerk opgenomen. Toen kwam de grote ramp van de oorlog. Het bloeiende werk, in 14 jaren opgebouwd, werd lam gelegd. Alle Neder landse Paters, Zusters en Broeders werden geïnterneerd en gingen een kommervolle tijd in de Japanse concentra tiekampen tegemoet. Een Indische Franciscanes en een Javaanse Broeder-Je- zuït zetten evenwel het werk voort, zij het vaak improvi- sorisch. Zelfs organiseerde de Broeder een retraite, waar hij voorlezingen hield en bad met de retraitanten. Soms kwam er een Javaan se priester uit Ambarawa, op de fiets. Als ik schrijf dat 't een 35 km. is tussen Amba rawa en Salatiga, zegt U dit weinig. Maar het is een weg, die geen enkel vlak stuk heeft, doch onafgebroken heuvel op en heuvel af gaat. De priester las dan de H. Mis, sprak de gelovigen moed in, hield een katechismuslës voor de jongeren en moest dan weer gauw weg, want overal wachtte er werk, heel veel werk. De Missie kreeg zware klap pen. Overal in Indonesië. Veel geestelijken en religieu zen kwamen niet terug uit de Japanse kampen. Ook de ca pitulatie van Japan bracht geen verbetering. Salatiga kon eerst in Juli 1947 worden bereikt. Voor dien was er vanuit Nederland of Batavia geen hulp moge lijk. Een Javaanse Jezuït moest alleen de missie be hoeden. Toen eenmaal de verbinding met Salatiga tot stand was gekomen, werd met enorme activiteit aangepakt om de achterstand in te halen en 't verlorene te herwinnen. Dat dit enorm moeilijk ging in de troebele tijden, die nu geluk kig achter ons liggen, spreekt vanzelf. Maar de missie groeit! Het aantal katholieken is vooruit gegaan. De oude school en de nieuwe, van vlak voor de oorlog, werden her opend. Twee nieuwe lagere scholen kwamen er bij, plus een middelbare school en 'n opleiding voor onderwijzeres sen. Paters zijn er nu drie, verder vier Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis (die we ook in de Langstraat heb ben) en twee kloosters van de Franciscanessen van Heyt- huizen. Over het werk dezer kloos ters behoef ik U niet te ver tellen. In heel de Langstraat kunnen wij het dagelijks zien. Er is maar één ding dat niet groeien kan. De kerk. In deze prachtige missie moet een kerk komen. En de Langstraat zal die schenken!! Simon van Adelberg. PEKALONGAN, 19 Februari 1950. Maandagavond had in de 2aal van Th. Elshout een propaganda- bijeenkomst plaats van de Ncd. Bond van oud-strijders en gemo biliseerden met het doel om ook in Drunen te komen tot de op richting van een afdeling, iets wat wonderwel gelukt is. Het aantal leden waarmede Drunen gestart is, is wel niet zo bijzonder groot, maar burgemees ter Snels verwachtte dat deze af deling in Drunen spoedig tot een grote afdeling zou uitgroeien, ge zien het sterke nationale besef dat in Drunen vooral ook tijdens de bezetting, steeds is aan de dag getreden. Voor verschillende aan wezigen was deze avond de eer ste kennismaking met de nieuwe bond en wij mogen zeggen dat het, ondanks dat er een onaan genaam debat ontstond over het Letalen van het mobilisatiekruis, een gelukkige en aangename kennismaking is geweest. De leden van het districtsbe- stuur, met name luit.-kol. A. C. A. Vorselaars en J. Eliëns, zijn er in geslaagd de aanwezigen te overtuigen van de ideële doelstel lingen van de bond en zijn nood zakelijkheid. Kol. Vorselaars besprak op de eerste plaats uitvoerig de ideële doelstellingen, welke bestaan in le. de behartiging en bevorde ring van de materiële, geestelijke en maatschappelijke belangen van: a. zijn leden in hun hoedanig heid van oud-militair b. hen, die als direct gevolg van militaire dienstverrichtingen, invalide zijn geworden c. de nagelaten betrekkingen van hen, die als direct gevolg van militaire dienstverrichtingen om het leven zijn gekomen d. het gedenken van hen, die voor de vrijheid van het vader land zijn gevallen en het eren van hen, die als militair den lande grote diensten hebben bewezen 2e. De bundeling van de oud gedienden, met het doel de blij vende band van kameraadschap en verbondenheid te bewaren. 3e. De oud-militairen bij het zoeken naar een betrekking te helpen waar nodig is en er naar te streven voor hen een zekere prioriteit te verkrijgen. Dit laat ste in t bijzonder voor uit Indo nesië terugkerende militairen. Uitvoerig ging spr. op deze drie doelstellingen in en weidde hier over uitvoerig uit. speciaal op welke wijze de bond dit doel trachtte te bereiken. Hij sprak de hoop uit dat men in Drunen deze avond tot de op richting van een afdeling zou ko men. Dc districts-secretaris, de heer J. Eliëns, schetste hierna de or ganisatorische samenstelling van de bond en zijn ontwikkeling in de korte tijd van zijn bestaan. Thans is men al zover dat men ook een dagelijks bestuur heeft dat bestaat uit mensen die nauw in contact komen met de diverse instanties. Tenslotte noemde spr. nog en kele gevallen waarin de bond door zijn activiteit verbetering wist te brengen. Op deze avond werden door de Edelachtb. heer burgemeester Snels ook enkele mobilisatiekrui- zen uitgereikt. Een vijftal oud- gemobiliseerden ontvingen het mobilisatiekruis dat zij hadden aangevraagd. Deze onderschei ding, aldus de burgemeester, zal u steeds weer doen terugdenken aan de tijd waaraan deze onder scheiding is ontleend, een tijd van angst en zorg, een tijd ook die 't begin was van een periode die van ons volk grote offers zou vragen voor zijn vrijheid. Velen, aldus spr., die het 't hardst ver diend hebben, kan echter deze on derscheiding niet meer worden uitgereikt, omdat zij hun leven in de strijd gaven. Spr. wenste de vijf mannen geluk met hun onder scheiding en hoopte dat deze hen zou herinneren aan de voorbije tijd, waarin dapperheid, moed, plichtsbetrachting en kameraad schap een eis was. Spr. sprak ook de hoop uit dat men deze avond zou komen tot de oprichting van een afdeling Drunen van de Bond van oud strijders. waardoor de onderlinge band van oud-gemobiliseerden nauwer zou worden aangehaald. Hoewel de woorden van de burgemeester bij het uitreiken van deze onderscheidingen een zekere sfeer hadden geschapen, ontlokte de voorwaarde waarop het mobi lisatiekruis kan worden uitgereikt, wel enig commentaar. Het bleek n.l., nadat verschillende oud-ge mobiliseerden het kruis hadden aangevraagd, dat de versierselen van dit kruis 2.75 kosten. De vergadering was eenparig van oordeel dat de houding van de instantie, welke deze mobilisatie kruizen verleent, klein en bene pen was. De oud-militairen heb ben het vaderland naar best ver mogen gediend, vaak met grote offers en in die tijd materiële schade. Nu geeft het vaderland bij wijze van waardering een her- inneringskruis, maar men moet 't zelf betalen. De vergadering vond dit idee absurd. Wij hebben het verdiend of niet, maar we beta len er geen cent voor, aldus de vergadering. Het districtsbestuur was dezelf de mening toegedaan, al sloeg dit dan ook een kalmere en meer ge matigde toon aan dan de verga dering. De bond van oudstrijders heeft al het mogelijke gedaan om bij het departement gedaan te krijgen dat deze herinneringskrui zen gratis werden gegeven, maar er is ook nog een Lieftinck Kol. Vorselaars waarschuwde de vergadering om toch vooral de kwestie van de mobilisatiekruizen niet te verwarren met de bond van oud-strijders en oud-gemobi liseerden. De bond kan in deze alleen maar bemiddelend optre den. Spr. betoogde ook dat de ge hele kwestie van onderscheidin gen maar iets bijkomstigs is en dat men vooral de ideële doelstel lingen van de bond, zoals hierbo ven genoemd, voor ogen moet houden. Men kwam deze avond dan ook tot de oprichting van een plaatselijke afdeling 30 man traden als lid toe en men koos 'n voorlopig bestuur. Hierin hebben zitting A. Aarts, voorzitter: P. Vc.hoeven, secretaris; Th. van Son, H. v. Delft, L. v. Ooster hout. Tot slot sprak burgemeester Snels nog de hoop uit dat in Drunen een afdeling van de bond van oud-strijders zou komen, Drunen en Brabant waardig. «0/ Reorganisatie van de Vrijwillige Drunensc brandweer voltooid. Zoals Zaterdagmiddag hebben we de D.unense brandweer nog nooit gezien. Met loeiende sirene vloog de nieuwe brandweerauto door de Badhuisstraat, bemand met geüniformeerde mannen. Wij zijn ze gevolgd en toen we bij 't Veilinggebouw aankwamen, bleek er geen spoor van brand te zijn, maar was de gereorganiseerde Drunense brandweer bezig met een in optima forma georganiseer de oefening door een voor een dorp prachtig geoutilleerd corps. Toen zijn we eens even ons licht op gaan steken bij de lei dinggevende personen en kwa men zo terecht bij de ondercom mandant de heer H. Portier. Deze oefening bleek de afsluiting te zijn van een reorganisatie en mo dernisering van de plaatselijke vrijwillige brandweer. En we wa ren ineens aan het goede adres, want juist de ondercommandant was het die het grootste aandeel in de reorganisatie gehad heeft. In 1948 is men met dit plan be gonnen. Het allereerste was de bouw van een goed ingerichte brand weerkazerne met slangentoren en alarminstallatie. De gemeentelijke bellewagen werd omgebouwd tot een volslagen brandweerauto, voorzien van brandweerladder, drie slangenhaspels, waterreser voir met 500 1. water en hij biedt plaats aan 15 personen van de kerngroep. Achter de brandweer wagen kan gekoppeld worden de verbeterde motorspuit met een capaciteit van 1500 liter per mi nuut, en kan dan met zes stralen water geven. Over de gehele ge meente zijn dan nog verspreid zeven slangenwagentjes, waarbij telkens een groep brandweerlie den behoort, die bij brand de eer ste stoot kunnen opvangen door de slangen aan te sluiten op de diverse brandkranen in de ge meente. Bij de reorganisatie van het personeel behoorde echter op de eerste plaats de reorganisatie van de personen. De 54 man ster ke brandweer werd verdeeld in 3 secties en elke sectie in groe pen met een 1ste, 2e en 3e brand meester. Over elke sectie staat een sectiecommandant. De com mandant met de ondercomman dant, bijgestaan door een kern groep van 15 personen, beman nen de brandweerwagen. Met grote ijver werd een cur sus gevolgd, gegeven door de heer Kropman uit 's-Bosch 35 leden onderwierpen zich Vrijdagavond aan een examen en het moet voor de cursusgever een genoegen zijn geweest te kunnen mededelen dat allen geslaagd waren en twee zelfs met extra onderscheiding. Bij deze technische ontwikke ling kwam ook de uniformering. De kerngroep werd gekleed in le ren broek, jas en laarzen met koppelriem en helm en kwartier- muts of platte pet.' De anderen kregen dubbeldoekse broek en jas, laarzen en helm met koppelriem en kwartiermuts. Een vierde nieuwe sectie van de vrijwillige brandweer is in voorbereiding of misschien beter gezegd ook in reorganisatie, n.l. een 20 man sterke bosbrandweer, die ook met nieuw materiaal, o.a. een jeep zal worden uitgerust. Zaterdag had een feestavond plaats voor de vrijwillige brand weer. De ondercommandant voer de. daar het eerst het woord en dankte leden en instructeur voor de medewerking en vooral het ge meentebestuur voor de steeds on dervonden hulp, deze aangeboden feestavond en de toegezegde ver goedingen. Burgemeester Snels droeg daarna het nieuwe materi aal aan de brandweer over en cukte hen op het hart steeds goed zorg te dragen voor dit materi aal. Hij hoopte dat de goede geest, die door de cursus nog ver levendigd was, behouden mag blij ven. Zowel van burgemeester als van ondercommandant kreeg de heer Kropman de verdiende lof toegezwaaid. Verder werd het woord nog gevoerd door de com mandant, de heer F. Elshout, door de heer Kropman en namens de brandweerlieden door de heer L. Klijn. Het is echter niet alleen een feestavond geweest. Men besloot ook tot de oprichting van een co mité voor de brandweervereni ging. Hierin namen zitting de he ien Fr. Elshout, H. Portier, K. v. Dun, A. Brok, L. Klijn, C. v. d. Aa, G. v. Huiten en M. van Drunen. Dit comité zal zich be lasten met de organisatie van brandweeroefeningen en het deel nemen aan wedstrijden. Kerkdienst. Dienst des Woords 26 Maart 1950, Ned. Herv. Kerk v.m. 11 uur: Kapt. Ds. J. C. Kool schijn van Ommen (O.) Kwade hond. Bij de wed. Muskens-v. Herpt en bij G. Muskens heeft een hond danig huisgehouden onder de schapen. Van iedere eigenaar werden drie schapen in de weide doodgebeten. die pijn verdrijft en kou aFzet.40en75« ti Gilde-nieuws. In het stamcafé van O. L. Vr. Schuts, de „Gekroonde Hoed"; zal op Zaterdag 25 Maart dé jaarvergadering worden gehouden van bovengenoemd gilde. Voor aleer de vergadering een aanvang neemt, zal de loterij ten bate van O.L.Vr. Schuts worden uitge speeld, n.l. te 8 uur precies. De prijzen zijn te bezichtigen bij de firma Lommers, Heusdenseweg Elshout. De agenda vermeldt o.m. de volgende puntenJaarverslagen van secretaris en penningmeester en van de schietcommissie; be spreking a.s. kermis; Landjuweel te Boxmeer en de Kringdag te Esch. Gemakshalve volgen hier onder nog de diverse concoursen vastgesteld door de L.S.B.. Bondsconcoursen: 16 April te Besoijen 20 Mei te Vlijmen 24 Juni te Baardwijk: 20 Augustus te Nieuwkuijk. Voor de bekercompetitieOp 18 Juni Herpt. Heusden en Els hout, 6 Augustus Kaaatsheuvel. Boerenleenbank. De Boerenleenbank hield in 't café W. v. Baardwijk haar alge mene jaarvergadering. De voor zitter, de heer Jac. Mostermans, opende de bijeenkomst met de chr. groet en een welkom tot de aanwezigen. Allereerst werd overgegaan tot aanwijzing van een secretaris. Aangewezen werd de heer A. v. Son. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd. Tot stemopnemers werden aan gewezen de heren N. v. Mierlo en J. de Pint. De aftredende bestuursleden L. v. Spijk en Jac. Mostermans werden herkozen. Inplaats van Th. v. Mierlo werd als lid van de Raad van Toezicht gekozen de heer N. v. Mierlo. Hierna gaf de kassier de heer Andr. v. Son, een uitgebreid ver slag en rekening en verantwoor ding over 1949. Wij ontlenen hieraan het volgende Er werd in 1949 bijgeschreven aan spaargelden 280497.13, te rugbetaald aan spaargelden 238871.50. Op de lopende re kening werd een bedrag van 224808.89 gestort, terwijl een bedrag van 222096.90 werd te rugbetaald. Er werden nieuwe voorschotten verleend tot 'n be drag van 21050.—. Aflossing 4487.69. De totale omzet be droeg 1.648.000.—. Hier volgen enkele vergelijken de cijfers, waaruit de vooruitgang der bank duidelijk blijkt. Eind Eind 1944 1949 Crediteuren saldi. Spaarg. 91.000 462.000 Lop. rek. 6.000 25.000 Debiteuren. Lop. rek. 3.000 28.000 Voorsch. 12.000 49.000 Omzet 175.000 1.648.000 Aantal spaarrekeningen. 197 449 Aant. voorsch.rek. 35 33 Aant. lop. rek. 5 24 De rente bedraagt 2.16 per honderd voor niet-, en 2.25 voor leden. Depositorek. 2.64. Besloten werd een subsidie toe te kennen van 35.— aan de kath. gezinszorg en 35.aan het patronaat. Met een dankwoord aan de kassier voor diens verslag en ac curaat beheer sloot de voorzitter deze vergadeing. Hierna volgde de vertoning van de film „Landbouw en landbouw- crediet". Deze film bracht in beeld dc betekenis van het coöperatie ve landbouwcrediet in het alge meen en van dc coöperatieve cen trale boerenleenbank te Eindho ven en de daarbij aangesloten pl. boerenleenbanken. De inleiding en toelichting door een der in specteurs van de bank hierbij ge geven verduidelijkte een en ander. Postduiven ver. De Zwaluw. Zaterdag 25 Maart maandver gadering van De Zwaluw in café B. Oremans, aanvang 8 uur. Dit is een zeer belangrijke vergade ring, vooral met het oog op het aanstaande vliegseizoen en het benoemen van verschillende func tionarissen. Zondag 26 Maart eerste af- richtingsvlucht vanuit Tilburg. Inkorven Zondagmorgen tot 9 uur in het clublokaal. Men neme hier goede nota van. Pas op voor de duiven. Maandag 20 en Dinsdag 21 Maart is in de omgeving van Vlijmen met zwaar vergift gespo ten. Houdt uw duiven enkele da gen vast. Men is gewaarschuwd. Thuiskomst uit Indië. Donderdag 16 Maart kwam na een verblijf van drie jaar in Indo nesië, onze dorpsgenoot korporaal G. W. Kivits in zijn woonplaats terug. De buurt had een prachti ge versiering aangebracht en des avonds werd een serenade ge bracht. Een en ander was ditmaal nog grootser dan gewoon. Enkele muzikanten uit de buurt hadden zich bijeengeschaard en luisterden de zaak met muziek op. De zang- hulde werd netjes uitgevoerd, dit maal met begeleiding van muziek. Er was grote belangstelling. De voorzitter van de buurt sprak korp. Kivits toe, feliciteerde hem met zijn huiskomst en overhan digde namens de buurt een nieuw rijwiel. Korporaal Kivits dankte voor de mooie versiering en het prachtige cadeau en bracht dank aan alle buurtbewoners voor deze attentie. Daarna gingen allen per soonlijk feliciteren, in het bijzon der de ouders met de behouden thuiskomst van hun tweede zoon. Kivits overhandigde de voor zitter een gesloten enveloppe en de avond werd verder gezellig doorgebracht. Vele felicitaties, vergezeld van bloemen, kwamen binnen van de bekende instanties. Ronde van Vlijmen. Voor de grote Ronde van Vlij men, die 7 Mei wordt gehouden, hebben reeds goede renners inge schreven, waaronder de bekende kampioen Woutje Wagtmans. Ronde van Nederland. Volgens publicaties in verschil lende dagbladen is Vlijmen ook bedeeld met een finish en wel op 2e Pinksterdag. Onderhandelin gen zijn thans gaande of dit wel verwezenlijkt zal worden. Het ac tieve comité is druk in de weer. Nadere bekendmaking volgt. Jaarverslag Wit-Gele Kruis van Vlijmen over 1949. Zondag 19 Maart na de Hoog mis werd in het wijkgebouw een jaarvergadering gehouden van 't Wit-Gele Kruis alhier. De voor zitter, de WelEd. Heer Joh. van Wagenberg, opende deze verga dering op de gebruikelijke wijze en dankte de aanwezigen voorde opkomst. Daarna gaf de secretaris een jaaroverzicht over 1949. Hij kon mededelen dat het aantal leden gestegen was van 656 tot 676. Jammer genoeg menen sommigen rog steeds dat dit lidmaatschap voor hen geen zin heeft en zij melden zich dan ook pas aan als zij de hulp van het Wit-Gele Kruis nodig hebben. Wij hopen dat allen dit zullen begrijpen en zich zo spoedig mogelijk als lid zullen aanmelden. We komen dan aan de ver schillende diensten, die door het Wit-Gele Kruis worden verzorgd. en gezwegen, heb ik wel es ooit heuren zeggen, Wil lem, dè grote honden mekaare nie bijten. Mèr es 't ooit be wezen is dè daor niks van uitkomt, dan is 't wel gewist nou bij de trekhondenkeu ring. Van dieje kaant waaren daor vroeger Marks en Roos je beter mee op de hoogte zoude zo zeggen, want die lieten ze mee de moelkurf op in de waogen staon. Mer neig peliessie's, neig wetten en daorom moesten ze nou uit gespannen worren. En daor hadde 't gedonder gaonde. De honden uit de vroeger gean nexeerde gebieden vlogen mee z'n allen op diejen énen Vlijmense hond aon. 't Wier unnen komplete veldslag. Nou witte nog wel dè een gemeen- teraodslid op die vergaode- ring over die hondenclub van de honden zoveul als „Steun Wettig Gezag" wou maoken. Mer nou was 't zo, dè die „Steuners van 't wettig ge zag" zo mee mekaore over lagen, dè 't wettig gezag nie durfde in te grijpen om de orde te herstellen. Nao dè dieje Vlijmense hond z'n oren zowè ten naostenbij kwijt was en de eer deur un nen grote bloedplas gered was, konden de eigenaoren mee unnen goedgekeurde en toegetaokelde houd wir veur een jaor vooruit. Of dè die honden dè gewe ten hebben, zoude zo zeggen, 't Beroerdste is dè Piet nou op z'n leste schoft mee unnen hond mee voor die afge- knaawde oren de baon op moet. Jao, es unne meens mee 'n zwaor huishaawen zit, dan zeggen ze: „De keinder eten oe de oren van de kop", en nou ziede wir- dè es ge gin huishaawen het, dan eten ze de oren van oewe hond. Mer ene troost is er aon, dè 't nie z'n eigen oren zijnJao, Willem, dè is ook een mooi pan mee dije gemeenteraod over Bokhoven. Er is nog zo'n spreekwoord es ge die kent van: „Ge meugt 'n gegeven perd nie in d'n bek kijken". Nou waoren er al bij die erst de begroting al wouwen hebben. Ik veur mij, maok m'n eigen er nie zo druk op, want ge meugt Sinte Cornelis toch zo mer nie es 'n gegeven pèrd gaon schatten. Trouwens, Bokhoven mee al zun indu strie en z'n haoven zou veur Vlijmen wel es net zoveul kunnen gaon betekenen es bijvurbild Zaolberg. Jao, ge ziet nog mer heel dikwijls dè iets waor ge niks van verwaacht, nog meer is es daor ge veul van ver waacht. Mer per slot van de rekening is 't allebaai unne bleinde spiegel. Wè ze nou es mee dieje meulen willen gaon doen, Willem? Jao, dè weet ik ook nie. Wè ik wel weet is, dè es ze 'm zo laoten hangen, dè tie hardstikke verrot, en wie 't treft die treft 't, mer dè tie nie gelukkig is es die galerij naor bene jen komt donderen en hij staot er net onder. Zeker moezen ze daor naor zien. Unne meulen is 'n mooi ding in 'n durp en nou tie alle rampen hee overleefd, moesten ze 'm mer es mooi laoten ophaolen. Ik wed es ze 't vraogen, dè 't Rijk daor nog in bijdraogt. En ge kunt nooit weten, Willem, mer ge zoudt 'm toch misschien nog es ooit nodig kunnen hebben. Want nou kunde oe eigen ok nie mir veurstellen dè ze de eigen teult zo lekker vond. O, ge moet oe eigen nog laoten schèren, zie ik wel. Ik docht dè ge al gewist waart. O, moete oe haor laoten knip pen.... Jao, dè ies 't zelfde trouwens es kaolschèren. Vijf- en-veftig centen veur ander half spijltje en 'n half gezwat nekhaor. Ze weten 't te zeg gen. En allemaol klaogen.... en neig huizen bouwenen wir klaogen. Afijn, Willem, dè hedde'r van es ge unne goeije bond het, dan maoken ze niks, dè ziede wel. Doe de complemen ten mer van me aon dieje baordhaorgeldschropper en zeg mer tegen 'mof zeg mer niks, want daor helpt toch geen praoten aon. Haawdoe war, tot de vol gende keer. HANNES. Vlijmen, Maart 1950. Ziekenverpleging- en wijkver pleging. De ziekenverpleging, als mede alle andere diensten worden verzorgd door Zuster Paardekoo- per, die in 1949 het laatste nog te behalen diploma n.l. dat van aan tekening wijkverpleging met lof in de wacht sleepte. In 1949 wer den door de wijkverpleegster 3231 huisbezoeken afgelegd in 285 ge zinnen, terwijl aan 15 volwasse nen en 3 kinderen de laatste hulp werd verleend. Zuigelingenzorg: Hier werden 1424 bezoeken afgelegd. Het consultatiebureau voor de kinderen uit Groot-Vlijmen hield 21 zittingen 96 kinderen werden nieuw ingeschreven en 629 con sulten werden gegeven. Kraamverzorging. 6 maal werd door bemiddeling van het Wit- Gele Kruis een interne kraamver zorging gegeven van het kraam- centrum te 's-Hertogenbosch. T.b.c. bestrijding. Hiervoor werden 500 bezoeken afgelegd; 1 patiënt werd door bemiddeling van het W.G. Kr. uitgezonden naar een sanatorium1 maal werd assistentie verleend; 13 gezinnen stonden onder toezicht. Schoolartsendienst. De school arts Dr. Roozen uit Vught hield 28 zittingen295 kinderen wer den onderzocht: 51 kinderen wer den verwezen naar de huisarts; van de 51 kinderen hadden 16 te grote amandelen, 3 hoorden slecht, 13 zagen onvoldoende, 5 moesten worden uitgezonden naar een ko loniehuis: bij 14 kinderen werden andere afwijkingen geconstateerd. 798 huisbezoeken werden afge legd. Alle schoolkinderen werden gepiqueteerd, hiervan werd 15% doorgelicht. Verleende assistenties. 8 maal werd door de wijkverpleegster as sistentie verleend bij het inenten van 700 kinderen tegen diphterie, 3 maal bij het inenten tegen pok ken. Kinderuitzendingen. Door on derzoek van schoolarts en huis arts werden in 1949 6 kinderen door het Wit-Gele Kruis uitge zonden naar Eersel, 1 kind naar het R.K. Kleuterhuis en 1 kind naar de Sievenshoeve te Bergen- c.pzoom. Allen, voor zover zij in 1949 zijn teruggekeerd, zijn in be tere conditie teruggekomen. Dit fonds wordt buiten de gewone middelen van het Wit-Gele Kruis beheerd. Zij die iets ten bate van het zwakke Vlijmense kind willen doen, bevelen wij dit fonds bij zonder aan. Hoogtezon. 22 maal werd op advies van huidarts of specialist gebruik gemaakt van de hoogte- zon. Geestelijke volksgezondheid en gebrekkigenzorg. Verschillende pa tiënten werden door het Wit-Ge le Kruis naar het bureau der gees telijke volksgezondheid en naar 't bureau voor gebrekkigenzorg te 's-Bosch verwezen. Al deze gunstige resultaten, in het afgelopen jaar bereikt ten ba te van onze leden, zijn voor een groot deel te danken aan de ijver en toewijding van onze wijkver pleegster, die al dit werk te ver zetten kreeg. In deze is dan ook een dankwoord zeker op zijn plaats. Verder wordt in het ver slag dank gebracht aan God, voor Zijn zegen, in 1949 in zo ruime mate aan het Wit-Gele Kruis ge schonken. De voorzitter bracht 'n woord van dank aan de secretaris voor zijn keurig jaaroverzicht. Het jaarverslag van de pen ningmeester was hoopvol. Daarna was aan de orde ver kiezing van twee bestuursleden. Aftredend waren Mej. H. Jansen en H. Mommersteeg. Beiden wer den bij acclamatie herkozen. Bij de behandeling van diverse voorstellen kwamen stemmen naar voren om bij een groot gebeuren in Vlijmen te collecteren voor 't Wit-Gele Kruis, vooral om te voorzien in de kosten van kinder- uitzending. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. De voorzitter dankte voor de opkomst en sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. K.A.B. afd. Vlijmen. Maandag 20 Maart hield de K.A.B. afd. Vlijmen een onder linge vergadering Het voornaam ste punt was de verdeling van de bestuursfuncties, welke als volgt geschiedde J. Kooien, voorzitter; J. Wijkmans, le secretaris; P. v. d. Heijden, 2e secr.; J. Verboord, penningmeester, L. v. d. Griendt, 2e penningm.; L. v. d. Broek en A. Peijnenborgh commissarissen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2