Wijde Wereld Speciale Voorjaarsaanbieding Waalwijkse en Langstraaise Courant ORUNEN KOFFERS ELSHOUT Onder oons gezeed NIEUWKUIJK HAARSTEEG SPRANG UIT DE Week van besprekingen I 'n chique Damestas BIJ UW PAASTOILET VER WIEL'S LEDERWARENHUIS VRIJDAG 31 MAART 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 24 Abonnement 18 cent per week 1.08 per kwartaal 2.28 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 06. Deze week is er een van besprekingen geweest, daar door wel niet zo heel veel verschillend van de tal loze weken van besprekingen die we al gehad heb ben, maar toch van iets meer belang, omdat er ons land nauw bij is betrokken, de besprekingen hier plaats vinden of ons om andere redenen meer dan gewone belangstelling inboezemen. Zo zagen en hoor den we druk vergaderen over het Atlantisch Pact, maar kwamen er verder niet veel over te weten; in Djakarta was er een vergadering van unieministers en België worstelt nog steeds met zijn koningspro< bleem. OVER HET ATLANTISCH PACT. In Den Haag werden dan be sprekingen gevoerd door de kop stukken van het Atlantisch Pact over vraagstukken betreffende de gezamenlijke verdediging. Eerst was het de Militaire Voorzie- ningsraad die bijeenkwam; dat was vorige week. Dinsdag was het de beurt van de stafchefs, die samen het militaire comité vormen. Deze conferentie stond onder leiding van de voorzitter van 't militaire comité, de Amerikaanse generaal Omar Bradley, en werd gehouden in de Julianakazerne in Den Haag. Voor de vergadering dank te de generaal de Nederlandse re gering voor de gastvrije ont vangst. Overigens is er niet on vruchtbaar vergaderd, want de elf stafchefs (van alle landen behal ve IJsland) kwamen tot volledige overeenstemming over de geza menlijke defensieplannen. Alle krachten worden saamgebundeld en iedere deelnemer zal met een zo groot mogelijke strijdmacht moeten bijdragen in het geheel. Ook de werkzaamheden op finan- ciëel, economisch en bevoorra dingsterrein worden gecoördineerd door de betreffende organen. Morgen zal het plan van de stafchefs voorgelegd worden aan de ministers van defensie van de betrokken landen, die ook in Den Haag bijeenkomen. OVER UNIEPROBLEMEN. Zaterdag is in Djakarta de eer ste conferentie geopend van de ministers der Nederlands-Indone sische Unie. Er is kritiek uitge oefend op het tijdstip dat men voor deze conferentie had uitge kozen. Het zou nog te vroeg zijn en de situatie in de nieuwe R.I.S. nog niet voldoende geconsoli deerd, de gevoelens nog niet ge noeg bezonken. Dit is wel moge lijk, maar de sfeer waarin de be sprekingen worden gehouden en de resultaten die al bereikt wer den, schijnen de sombere voor spellingen die de conferentie bij voorbaat tot mislukking gedoemd achtten, te logenstraffen. Men kan er zich slechts over verheu gen en hopen dat de goede ver standhouding niet alleen uiterlijk is, maar ook van binnen groeit. Voor de kwestie Nieuw-Guinea die als het grote struikelblok voor de conferentie werd be schouwd zal waarschijnlijk een voorlopige uitweg worden gevon den. En wat zou die uitweg an ders zijn dan een gemengde Ne derlands-Indonesische commissie, waarin men het probleem opbergt tot een gunstiger gelegenheid? Dan hoeft het nu in ieder geval de stemming niet te bederven. Dit wil natuurlijk niet zeggen dat de V.S.I. hun aanspraak op Nieuw-Guinea zouden hebben la ten varen, maar er zijn verschil lende redenen waarom zij zich op de conferentie in deze wat mati gen. De R.T.C. is nog al te jong verleden en bovendien zou de overname van het bestuur zeer grote moeilijkheden meebrengen voor de R.I.S., die toch al moeite genoeg heeft met haar binnen landse toestand. Vooralsnog zullen er in ieder geval de Verenigde Naties niet in betrokken worden. Heeft Nederland onlangs de re gering van Mao Tse Tung in China erkend (wat uitsluitend van „diplomatieke betekenis" Is, zo werd er bij gezegd), de Indonesi sche minister-president Moh. Hat- ta heeft verklaard dat de V.S.I. de Chinese volksrepubliek zullen erkennen zodra deze republiek de V.S.I. heeft erkend. OVER DE BELGISCHE KONINGSKWESTIE. Dan is er nog steeds die on verkwikkelijke kwestie over ko ning Leopold.^ Bijna drie weken geleden heeft het Belgische volk zich uitgesproken, onmiddellijk daarna heeft de koning zijn stand punt bekend gemaakt en nog is het einde niet in zicht. De oppo sitie weigert gewoon de normale parlementaire weg te volgen. Enige deining veroorzaakte in het begin van de week wel de benoeming van de anti-Leopoldis- tlsche liberaal Devèze tot kabi netsformateur, terwijl zowel Eys- kens als Gaston de Wiart maar een informatieve opdracht hadden gekregen. In C.V.P.-krlngen was men hierover niets te spreken en prins-regent Karei werd er niet vriendelijk op aangekeken. Devèze zou dan een oplossing in nationale zin gaan zoeken. Maar hoe? Deze man heeft in nog geen week tijd al zoveel verschil lende verklaringen afgestoken dat niemand er nog iets van begrijpt. Hij zou zijn pogingen doorzetten tot de volgende week Dinsdag, onderbroken voor besprekingen als minister van Landsverdediging in het kader van het Atlantisch Pact. Mocht hij echter niet slagen dan zou hij voor zijn laatste wapen, kamerontbinding, te gebruiken, eerst met een representatieve de legatie bij koning Leopold be sprekingen willen voeren. Al met al is de situatie niet erg duidelijk en lijkt de koningskwes tie voorlopig nog niet aan haar einde te zullen komen. Maar ver- rassinqen blijven natuurlijk altijd mogelijk. DRIE GROTEN BIJEEN. Een belangrijke conferentie is nog aanstaande. Op 8 Mei zullen in Londen de ministers van bui tenlandse zaken van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten bijeen komen om diverse belang rijke problemen te bespreken, zo als de gezamenlijke politiek in het Verre Oosten, de betrekkingen met Rusland, de controle van de atoomenergie en de Duitse kwes tie. Ook het vredesverdrag met Japan zou ter sprake komen. PRINS BERNHARD REGENT EN VOOGD. In een verenigde vergadering hebben de Staten-Generaal Dins dag zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangenomen waarbij Prins Bernhard wordt be noemd tot regent en voogd in dien dit eventueel nodig mocht zijn. De communisten namen niet aan de beraadslagingen en stem ming deel, maar gedroegen zich alleen onbeschoft. Maar er waren genoeg anderen om de prins ver diende lof toe te zwaaien. Daar de communisten vertrokken wa ren hoefde er ook niemand ge acht te worden tegengestemd te hebben. CHURCHILL IN HET LAGERHUIS. Churchill heeft in het Lagerhuis weer aangedrongen op onderhan delingen met Rusland en samen gaan met Duitsland. Hij achtte een oorlog te vermijden door sa menwerking van Engeland en Frankrijk met Duitsland. Hij bleef ook bij zijn voorstel om Duitsland op te nemen in de Westelijke verdediging, omdat er zonder Duitsland geen vrij Euro pa mogelijk zou zijn en zonder een verenigd Europa geen hoop voor Duitsland. Churchill voelde ook veel voor Adenauer's Frans- Duitse economische unie. DE RAMP MET DE FRANEKER. De Raad voor de Luchtvaart heeft Maandag een openbaar on derzoek ingesteld naar de oorza ken van de ramp met de „Fra- neker" op 18 Juli 1949, waarbij 45 personen, onder wie een aantal Amerikaanse journalisten, het le ven verloren. Er werden verschil lende getuigen gehoord en de di recteur-generaal zei in zijn requi sitoir zich te kunnen verenigen met het rapport van India. De bestuurder had moeten wachten in plaats van te willen landen of hij had naar een uitwijkhaven moeten vliegen toen hij zich van de omstandigheden op de hoogte had gesteld. Vast staat dat er geen mecha nische storing is geweest. Maar behalve dat de piloot niet juist zou gehandeld hebben, waren er ook van de verkeerstoren in Bom bay onbegrijpelijke adviezen ge komen. 8 Mei doet de raad uitspraak. OPHEFFING VAN 400 VERLOFZAKEN. Door toepassing van de Drank wet zullen met l Mei a.s'. de ver gunningen van ruim 400 verlofza ken komen te vervallen. Van ver schillende zijden is daar reactie op gekomen en het V.V.D.-lid van de Tweede Kamer Cornelis- sen heeft aan de minister van so ciale zaken hierover vragen ge steld. Uit het antwoord van de minister blijkt dat er toch voor diverse zaken nog wel mogelijk heden zijn om te blijven bestaan. Daar is de mogelijkheid van over schrijving op een ander, dat de zaak wordt beschouwd als inrich ting voor maatschappelijk ver keer en bovendien kunnen voor andere zaken nog bepaalde rege lingen worden getroffen. Zodat het toch niet zo erg zal zijn als wel lijkt. Blijde thuiskomst. Onze dorpsgenoot Wim Nelis kwam Maandagmiddag na een verblijf van enkele jaren in Dru- nen aan. De buurtbewoners en vrienden hadden hem een groot se ontvangst bereid. Het ouder lijk huis en de naaste omgeving waren schitterend versierd en een buurtharmonie kwam zelfs een serenade brengen. Er werd ge speecht en het werd een onver getelijke thuiskomst. Welkom in het Vaderland «Jaarvergadering K.A.V. Maandagavond vergaderde in de zaal van café Elshout de Kath. Arb. Vrouwenorganisatie. Na opening door de voorzitster, Mej. v. d. Krabben, kregen we het jaarverslag te horen. Hieruit stippen we enige punten aan. De Vereniging telt 110 leden, niet meègerekend de ongehuwde jon gere leden, waarvoor de oprich ting van een Kajotstersbeweging in voorbereiding is. Een excursie werd gemaakt naar de Grebbe- berg en Arnhem met omgeving. In Mei zal de jaarlijkse Mariadag gehouden worden, waarop ook verdere plannen voor de zomer zullen worden meegedeeld. De penningmeesteresse toonde een goede huisvrouw te zijn, want zij had in kas nog een batig saldo van rond de 32.—. En dit niettegenstaande dat het bestuur in de loop van het jaar 28 moe ders was gaan bezoeken om hen te feliciteren met de geboorte van een flinke baby. Het is dan ook niet te verwonderen dat de af tredende penningmeesteresse, mej. Schapendonk, herkozen werd. In plaats van Mej. Weytens, die zich niet herkiesbaar stelde, werd bij acclamatie gekozen Mejuffr. Pulles-Smits. Mej. de Hart had zich als candidaat voor het be stuur teruggetrokken. De firma gadering. De wedstrijdleider, de heer H. Portier, heette allen welkom. De verschillende func ties werden als volgt verdeeld Wedstrijdsecretaris werd P. Jan sen. Propaganda-comité H. Pe ters en J. v. Venrooij. Terrein commissie J. de Kruif en L. v. d. Wiel. Voetbalcomité C. Klerks en H. v. Logten. De dames C. v. Lee, Boelen, v. Hullen, Klijn, Brok, Wolfs. Pulles Vermeer. Klijn zullen dezer dagen de za kenlui vragen aan de Sportdag hun medewerking te verlenen. Zondag a.s. zal wederom wor den vergaderd bij H. v. Hoorn en dan wordt de beslissing geno men of de Sportdag al of niet zal doorgaan. Dit is nog alleen afhankelijk van het aantal deel nemers. Tot en met Vrijdag 31 Maart kan men zich alsnog schriftelijk opgeven bij de wed strijdleider, de heer H. Portier, met opgave waaraan men dan wenst deel te nemen. Jaarvergadering O.L.Vr. Schuts. In haar stamcafé hield de G.L.Vr. Schuts haar jaarverga dering. Te ruim 8.30 uur opende de hoofdman deze goed bezochte vergadering. De notulen werden goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de vaandrig bleek dat het ledental tot 36 is gestegen. Hard wordt gewerkt om de oude fol klore te herstellen. De Burge meester heeft het Beschermheer schap van het Gilde aanvaard. De plechtige installatie zal nog nader bekend gemaakt worden. In het verslag moest nog mel ding gemaakt worden van de be grafenis van een overleden lid. Het financiële jaarverslag van de Kapitein sloot met een batig saldo. De heren W. Klerks en G. v. Keulen werden voor de con trole-commissie aangewezen. Hierna volgde het jaarverslag van de archivaris en namens de schietcommissie van de heer W. Klerks, die een gedocumenteerd overzicht gaf van de schutters- van plastic of leder met bijpassende handschoenen PRIJZEN VOOR IEDERE BEURS 1 Keuze uit het allernieuwste uit binnen- en buitenland ZOJUIST ONTVANGEN-. 'n pracht sortiment der allerbeste import-koffers sierlijk, sterk envoordelig I WEER GEHEEL VOOROORLOGS KOM KIJKEN BIJ MARKT 2 - WAALWIJK Duyvis gaf dan een kookdemon stratie met haar olieproducten. Interessant en smakelijk. Een compliment voor de Iesgeefster. En tot slot van de goed be zochte vergadering een gratis verloting van nuttige en smake lijke voorwerpen, 't Was in orde. Gouden bruiloft. Het buurtcomité ter bespreking gouden bruiloft kwam bijeen. Be sloten werd om een cadeau, be staande uit twee armstoelen, aan te bieden. Een optocht zou wor den georganiseerd, waaraan wa gens zullen deelnemen. Verder werd besloten gezamenlijk deel te nemen aan de H. Mis, die tot in tentie van het Gouden Paar zal worden opgedragen. Het cadeau zal na de H. Mis worden aange boden. Fanfare en zangvereni ging zullen hun stemmen op die dag laten horen. Tentoonstellings-actie T.U.R.K. In café van Gez. Klerks hield het missie-sportcomité een ver- verrichitngen van het gilde. Traditiegetrouw zal met de Kermis wederom worden Koning geschoten op de vogel. Deze vo gel zal door Ch. Klerks werden gemaakt. Medegedeeld werd dat hij die nog Koningsschilden aan het gilde schuldig is, deze eerst zal moeten aanzuiveren alvorens aan het Koningschieten te kunnen deelnemen. Daarna werd het Landjuweel te Boxmeer besproken. Op 4 Juni zal dit worden gehouden. Gewenst is echter dat hieraan zal worden deelgenomen. Ook de Kringdag te Es had de volle be langstelling der schutters. De da tum hiervoor zal nog nader wor den bekend gemaakt. Aan de orde kwam het bou wen van een schuilhuisje bij de schutsboom. De vaklui werd verzocht dit binnen twee maan den te willen plaatsen. Dit werd toegezegd. Besloten werd geen kinderen en fietsen meer toe te laten op het schietterrein. De heer A. Fitters deelde mee dat het hem wegens zijn werk zaamheden bezwaarlijk zou val len om nog langer bode van het Laot ik me nou gek geprak- kezeerd hebben hoe dè 't nou kan dè oonse burgemister nao zo lang siek te zijn gewist persé op unnen Zaoterdag aon 't werken wil gaon. Nou kunwe wel zeggen, Willem, hoe komde daorbij om er over te prakkeseren, mer jao, affijn, ge kint me zo wel een bietje. Jao, zeg nou zelf, wie gao nou op unnen Zaoterdag aon 't werken? En toch was 't zo, en uit betrouwbaore bron. Mergen gaot ie wir aon de gang. En 't was net of ik rook dè er vuilighed aachter zaat en dè kwaam ok uit. Want dieje vuile stinksloot in de Mommersteeg die zit er aachter. Neeje, Willem, dè be doel ik nie dè dieje sloot aachter den burgemister zit. Gij kunt altijd zo lomp iets opvatten. Den burgemister zit aachter dieje slootof neeje, zo is 't ok wir nie 'k zal 't oe vertellen. Dieje sloot witte wel, daor is zo aaf en toe nog al es wè om te doen gewist. Dempen kunnen ze 'm nie en een rio lering valt ok nie mee. Nou is 't mergen op de kop aaf 'n jaor geleejen dè ze in 't ge heim een paor monsters van die zwarte staanksmurrie op gestuurd hebben naor zo'n la- borium in Den Haog om 't te laoten onderzuuken. Want ge begrept wel es 't nie goed was, dè aon iedereen verboo- jen was geworren om drink- waoter uit die sloot te schep pen. Dè gaot eigenlek uit van de Volksgezonclhed. Snapte dè? En nou is een tedje ge leejen de uitslag van dè on- derzuuk opeens aafgekomen. Jao, en nou schijnen er in diejen bagger nog stoffen te zitten die er 't uithaolen nog goed werd zijn. Volgens dè briefke, dè dè laborium het gestuurd, zit er in: ijzerert, koper, eiwitstoffen, mer dè geleuf ik nie, want daor zie die bagger veul te zwart veur en dan nog iets zit er in 't is heel duurhoe hiet dè nou ok alwer.... Wè zegde gij, Willem?Geraonium?.... Krek, dè is 't. Een half vin gerhoedje van dè spul kost wel tien keer zoveul es dè de Priemesteeg gekost hee; dan witte gij 't wel. En nou komt 't, Willem. Aachter de geslo ten deux-en hee de gemente- raod besloten om 'n masien te kopen om dè spul er uit te vissen. Daor kan ik niks aon doen dè ik dè nie eerder geweten heb, wantaach ter gesloten deuren hebben ze 't bekokstoofd. Mer zoveul weet ik nou wel dè 't masien nog al een heel bezwaai moet zijn en dè 't het erste is dè hier in ons laand is aonge- komen. Jao, aongekomen is 't, Willem, in Rotterdam mee de Kees Pruis en mergen dan zal 't gehaold worren. Kek es hier, Willem, ge moet mergen zelf mer gaon kijken aon liet Geerebrugske. 't Zal, zeg ik nog eens, wel 'n heel bezwaai zijn want vrachtrijers van Vlijmen moeten naor Rotter dam en es 't dan nog nie gaot, hee de Lips uit Drunen toe- gezeed dè ie er aachter tegen aon zal douwen. Rond op de middag verwaachten ze dè ding en nou snapte toch zeker ok wel waorom oonzen burge- mester op Zaoterdag begint te werken. En daor is niks op te zeggen, Willem, want die maag bij zo'n gebeuren toch zeker nie ontbreken. Dus, ge gaot kijken, war Affijn, en nou zal dan dè op half-Voasten aachterwege is gebleven, mee Twede Paos dag ten blakke komen. Hedde al 'n kaortje, Willem? Nog nie? Dan zou ik es de donder mer es zien dè ik er een krijg. Wè er dan komt? Wel, unnen bonte aovond van Vlij- mense meensen, deur -Vlij mense meensen, deur Vlij- baote van oons Vlij mense jongens die uit Indonesië te rug komen. Klets 't mer wij er Willem. Haawdoe, en tot unne vol gende keer. HANNES. Vlijmen, Maart 1950. gilde te blijden. Bij de rondvraag merkte de heer Veltman op in het geheel niets uit de verslagen gemerkt te hebben over het verrichten der werkzaamheden van een der jongste gildebroeders. De vaan drig zou een en ander doen op nemen. De heer Jos Klerks in formeerde naar een eventuele be stuursverkiezing. Wanneer alles klaar is en het nieuwe reglement in werking zal treden is het be stuur bereid en bloc af te reden en dan de verschillende Hoog waardigheidsbekleders te doen kiezen. De Hoofdman sloot de vergadering op de gebruikelijke wijze. Jaarvergadering E.H.B.O. De E.H.B.O. hield in café W. van Baardwijk haar algemene jaarvergadering. Nadat de voor zitter, de heer A. van Son de vergadering met een woord van welkom had geopend, gaf de se cretaris, de heer W. Coppens, een jaarverslag. Hieruit bleek o.in. dat de vereniging dit jaar op verschillende wedstrijden werd bekroond. De twee aftredende bestuursleden, Mej. N. van der Lee en de heer M. van Delft, werden herkozen. Na een korte bespreking betreffende de Rome reis-actie, werd de vergadering gesloten. Vergadering. In café Vugts vergaderde de zer dagen de carnavals- en amu sementsclub „De Willy's". Deze vereniging, die in de loop van 1949 is opgericht, stelt zich ten doel de oude carnavals-traditie te handhaven en te doen herle ven en ook bij andere gelegenhe den op het gebied van amuse ment vertegenwoordigd te kunnen zijn. Met de onlangs gehouden carnavalsgroepen-wedstrijden be haalde zij grote successen. Ver schillende plannen werden dan ook besproken en uitgewerkt en de vereniging is weer in leden aantal toegenomen. Na Pasen zal er een feestdag worden gehouden welke door eigen krachten zal worden verzorgd en opgeluisterd. Repatriëring. Dezer dagen ontving de fami lie F. v. d. Brandt-v. Asseldonck het verblijdende bericht dat hun zoon Jos met de Fairsea op weg is naar zijn vaderland. Behoudens onvoorziene omstandigheden zal het schip op 4 April in Amster dam debarkeren. De buurtbewo ners zijn reeds druk in actie om hem een waardige ontvangst te bereiden. Spcldjesdag. De speldjesdag die op Zondag 19 Maart ten bate van de Stich ting „De vrienden van de Ar beidersjeugd" werd gehouden, heeft in totaal een bedrag van 16.75 opgebarcht. Vergadering Commissie oprichting standbeeld Jan de Rooij. Onder leiding van de voorzitter de heer J. van Herpen, kwam j.I. Woensdagavond ten gemeente- huize te Sprang-Capelle de Com missie tot oprichting van een standbeeld voor Jan de Rooij, de held van de Langstraat, in ver gadering bijeen. Ter vergadering was een nieuw ontwerp van de beeldhouwer Caresao aanwezig, waarover de TEL.-ADRES „ECHO". commissie haar oordeel moest ge ven. In een inleidend woord heette de voorzitter de aanwezigen wel kom en wees er op dat een be slissing over dit tweede ontwerp genomen zou moeten worden. In het kort gaf de heer van Herpen de oorzaken aan, waarom het zo lang geduurd heeft vooral eer de commissie nadat het eerste ontwerp door de betreffen de instanties was afgekeurd de gelegenheid kreeg zich over een nieuw ontwerp uit te spreken. Het werk-comité, bestaande uit de heren J. van Herpen, Burge meester Smit en A. van Wijlen, heeft steeds alles gedaan om spoe dig een nieuw ontwerp te kunnen aanbieden, maar stuitte daarbij op vele moeilijkheden. Eerst dezer dagen had het co mité de gelegenheid het nieuwe ontwerp bij de beeldhouwer tc be oordelen. Het comité had gemeend daarbij slechts schetsen te zien te krijgen, maar toen was het ont werp reeds in gips vervat zoals het thans aanwezig was. Het speet het werkcomité dat de beeldhou wer zich niet vooraf met het co mité heeft verstaan omtrent de bedoeling die hem toch overi gens voldoende bekend was want het comité heeft gemeend haar oordeel over dit tweede ont werp te moeten opschorten en het oordeel van de volledige commis sie af te wachten. Het nieuwe ontwerp dat in een vrouwenfiguur de vrijheid voor stelt, die in boeien gekluisterd de boeien tracht te verbreken, ontmoette bij het werkcomité, als ook bij de commissie ernstige be zwaren; hefczeer de commissie aanneemt dat het ontwerp als een uiting van beeldhouwkunst zeer te waarderen zal zijn, was de commissie algemeen van me ning dat het de bedoeling, het verzet weer te geven, niet vol doende uitbeeldt, terwijl de hou ding onnatuurlijk werd geacht. Burgemeester Smit was van mening en de vergadering was het daar algemeen mee eens dat het ontwerp in onze gemeente niet passend geacht moet worden en veel critiek zou geven, waarom de vergadering besluit dit tweede ontwerp niet zonder meer te kun nen accepteren. Breedvoerig werd gediscussieerd over de vraag wat thans moet gebeuren. Op verzoek van het werkcomité stellen de Zeereerw. Heer Pastoor Ras te Waalwijk, Burgemeester Lambooij, Waalwijk en de heer Gerritsen, kunstschil der te Sprang-Capelle zich be schikbaar om op Dinsdag 4 April met het werkcomité een bespre king te gaan houden met de beeld houwer. Desgevraagd deelde het werk comité mede dat de betrokken in stanties verklaard bebben met een eventueel ontwerp op een andere dan de oorspronkelijk gedachte plaats accoord te gaan, wanneer een bekwaam architect zou wor den ingeschakeld, waarvoor thans de heer v. d. Laan uit Leiden was aangezocht. Als plaats voor het standbeeld is door de archi tect aangewezen de plaats ten oosten van de provinciale weg, tegenover de oorspronkelijk ge dachte plaats. Besloten werd tenslotte te trach ten het eerste ontwerp in gewij zigde vorm tot uitvoering te bren gen, of, zo dit niet mogelijk blijkt, het tweede ontwerp, waarbij de vrouwenfiguur meer gedrapeerd zou moeten worden. Wij hopen dat het comité er in moge slagen spoedig tot een goede oplossing te komen. Verenigingsgebouw te Vrijhoeve-Capelle Op initiatief van enkele perso nen kwamen Maandagavond afge vaardigden van diverse vereni gingsbesturen bijeen, bij de heer van Tilborgh aan de Hogevaart, om te trachten ook in de omge ving van Vrijhoeve-Capelle een eigen verenigingsgebouw te ver krijgen. In de gehouden bespreking bleek algemeen de urgentie van een der gelijk gebouw in dit deel der ge meente. Een comité van actie werd ge vormd bestaande uit de heren J. Rijken, voorzitter, A. v. d. Plas, secretaris-penningmeester, A. Ad- dink, A. Verhoeven, J. v. Bru- chem, S. van Oversteeg en C. van Caem. Getracht zal worden om met personen uit het verenigingsleven in Capelle in contact te komen, om zo mogelijk in deze tot samen werking te komen. Giften en sym pathiebetuigingen voor dit doel worden nu reeds gaarne in ont vangst genomen door voorzit ter en secretaris van het comité. Wij hopen dat deze plannen spoedig werkelijkheid zullen wor den, daar in dit deel onzer ge meente alle ruimte voor grotere uitvoeringen etc. ontbreekt. Mannenverenigingen Dinsdagavond kwamen de Ned.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 9