■t|l jj Waaiwijkse en Langsiraaise Courani NIEUW MATERIAAL DIPLOMA-UITREIKING Gemeenteraad Waalwijk. VAN UPS IN DRUNEN. Vergoedingen voor het Onderwijs. Aankoop van gronden. SlElUNG VOQB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWIJK M !P* ifffv) ii'i'■wiiii PERS-COMITÉ. GRAFIETSTAAL: NIJVERHEIDSSCHOOL MAANDAG 3 APRIL 1950 Uitgever Waaiwijkse Stoomdruk kar Ij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSÜEÜVEL TEL. 66. Het leek een hele kluif, de agenda die de gemeente raad van Waalwijk Donderdagavond te verwerken kreeg. Maar het waren meest zaken van meer admini stratieve aard, zodat de diverse punten nog al vlot onder de hamer doorgingen. Zo werden aan het on derwijs gelden beschikbaar gesteld en voorschotten verleend, terwijl er voorts nog verschillende stukken grond aangekocht werden. 16 Punten in drie kwartier. Twee raadsleden wax-en af wezig toen de voox-zitter, bur gemeester Lambooy, de ver gadering opende, n.l. de heren De Raat en Van Seters. De notulen werden met een klei ne correctie van de heer Ver doorn vastgesteld. Onder de ingekomen stuk ken was een nota van aan merkingen van Ged. Staten op de ter goedkeuring inge zonden veroi'dening op de heffing van havengeld; het pi-ae-advies van B. en W. hier over hebben wij met de agen da in ons nummer van vorige week Maandag afgedrukt. De heer Mombex's vroeg of de Zondagen en erkende Christelijke feestdagen niet nader omschreven konden worden. De voorzitter was daar ook voox\ het zouden dan de feest dagen worden 'die hier in de gemeente geviei-d werden. De raad ging verder met 't voorstel van B. en W. accoord en de overige stukken werden voor kennisgeving aangeno men. Bij punt 3 vroeg de heer Meys of de overgox-dijnen, die de Meisjesschool zou aan schaffen, ter plaatse waren aangevraagd. De voox'z. zei, dat het be stuur hierin volkomen vrij was; daar mocht het gemeen tebestuur in het geheel geen pressie op uitoefenen. Dat narn niet weg dat hij, als het te pas kwam, graag op de be langen van de plaatselijke middenstand zou wijzen. De heer Bi'ouwer was het niet eens met de 32.vracht die waren opgegeven. Hij vroeg of de goederen niet franco huis wei'den geleverd. De voorz. antwoordde hem, dat het verhuiskosten wax'en. Overigens was alles met de inspecteur besproken en die had een gunstig advies ge geven. Daai'op ging ook de raad met het voorstel accoord. Zoixder op- of aanmerkin gen wei'den de volgende vier vooi'stellen aangenomen. Voor het bijzonder gewoon lager onderwijs werd een voorschot op de exploitatie-vergoeding verleend van ƒ37180, voor 't u.l.o. 5817.50 en voor het b.l.o. 4968.33. Ook werd een voorschot verleend op de ver goeding van de kosten der vakonder wij zex's voor licha melijke oefeningen aan de bijzondere u.l.o.-scholen over 1949 en 1950. Punt 8 was de herbenoe ming van de leden der com missie tot wering van school verzuim. Alle aftx-edende le den werden met algemene stemmen en bloc herkozen. Het zijn de hei'en P. H. Bx'oos, bijzonder onderwijzer; M. C. M. v. d. Heijden, openbaar onderwijzer; A. Oudkerk, aan sprakelijk persoon voor open baar onderwijs; H. W. Pul lens, aansprakelijk persoon voor bijzonder onderwijs, als ook J. A. Thijssen en A. v. d. Waal, bijzonder onderwijzer. Bij 't voox'stel tot wijziging der legesvex'ordening gaven B. en W. het volgende prae- advies: Poor de Minister van Bin nenlandse Zaken is aan de burgemeesters bericht gezon den, dat de Regeringen van België en Luxemburg de Ne derlandse Regering hebben doen weten, dat zij bereid zijn Nederlanders, evenals voor heen wel het geval is geweest, in hun landen toe te laten op vertoon van een bewijs van Nederlanderschap. Op gi'ond hiervan heeft onze regering besloten tot wederinvoering van dit bewijs als reispapier uitsluitend voor reizen naar België en -Luxemburg, zulks ingaande 1 April 1950. Deze bewijzen worden van rijkswege in twee verschillen de modellen beschikbaar ge steld, namelijk model A, be stemd voor één persoon en model B, bestemd voor meer dan één persoon, te weten: het hoofd van een gezin, een gehuwde vrouw, een weduwe of een gescheiden vrouw met zijn of haar kinderen beneden de leeftijd van 15 jaar. De Minister deelt nog mede dat het wenselijk is voor een bewijs van Nederlanderschap niet meer dan 3.aan leges ten bate van de gemeente-kas te vorderen. In verband daarmede stel len B. en W. voor, te heffen voor een bewijs voor één per soon 2.50 en voor een bewijs voor meei'dei'e pex'sonen uit één gezin 3. De legesverox'dening luidt dan als volgt: Voor het aanvi'agen en uit reiken van 'n paspoort 1. Voor het verlengen van de geldigheidsduur van een pas poort 1. Voor afgifte van een be wijs van Nedei'landerschap voor één persoon, dienende voor reispapier 2.50. Voor afgifte van een bewijs van Nederlanderschap voor meer dan één persoon, te we ten één der oudex's en één of meer hunner minderjarige kindex'en, dienende voor reis papier 3. Voor afgifte van een bewijs van Nederlanderschap, niet dienende voor reispapier, doch voor een ander doel, met na me op het stuk aangegeven Voor afgifte van een bewijs van Nederlanderschap, voor een gx-oep van personen, niet tot eenzelfde gezin behoren de, per persoon 0.10 afgerond naar boven tot een veelvoud van 0.50. Te Uwer infoi-matie geven B. en W. nog de volgende toe lichtingen inzake de bewijzen van Nederlanderschap, gel dende voor reispapier: a. op het bewijs moet een pas-foto worden aange bracht; b. de geldigheidsduur van 't bewijs is 5 jaren; c. bij het aanvragen van een nieuw bewijs moet 't oude worden ingeleverd; d. bij versti'ekking van een paspoort moet een bewijs van Nederlanderschap, dat men eventueel bezit, wor den ingeleverd; Goed en goedkoop. Het was dus de kunst een materiaal samen te stellen dat van fde beide vorige niet de nadelen had en van elk het goede overhield, dus goed en goedkoop. In Amerika, Enge land, Duitsland en België zijn uitgebreide proeven genomen en de resultaten zijn bijna ge lijktijdig bekend geworden. e. een bewijs van Nederlan derschap, geldig voor reis papier, wordt niet vex'strekt aan iemand, die houder is van een geldig paspoort of van een paspooi't, waarvan de geldigheidsduur nog geen 5 jaren is verlopen, evenmin aan gehuwde vrou wen, die zijn bijgeschx-even in het paspoort hunner echtge noten. De heer Mombei's vroeg waarvoor het collectief bewijs van Nederlanderschap bedoeld was. De voorz. lichtte hem in dat dit was voor 'n zekere groep, b.v. een bus; het was dan niet nodig dat ieder een bewijs aanvroeg. Verder informeerde de heer Mombers naar de geldigheids duur. Dit bewijs was maar één keer geldig, antwoordde de voorzitter. Het werd in triplo opgemaakt: één bleef er bij de gemeente, de chauffeur van de bus gaf er een af aan de douane en hield er zelf een. De raad ging met het voor stel accooi'd. Bij het voorstel tot het aan gaan van een geldlening vroeg de heer Van Well naar de 10088 voor kosten van 't oorlogsmonument. Hij meen de dat dit aan de gemeente was aangeboden. De voorz. antwoordde dat het beeld geschonken was door de Waaiwijkse bevol king, maar de gemeente had het fundament en de sokkel voor haar rekening genomen. Daarvoor waren deze kosten. Ook hiermee ging de x'aad zonder meer accoord. Daarna wei'den de begro tingen 1949 en 1950 gewijzigd Voor de behandeling van de punten 11 t.m. 14 ging de raad over in geheime vex'ga- dering. Na heropening werd zonder discussie besloten tot aankoop van gx-ond tussen de Eerste en Tweede Zeine van V. F. van Loon, een stuk van 12,25 are, aan de Noorder Parallel weg een stuk van 140 M-' van P. C. M. Bi'ouwer en een stuk van 3,93 a. aan de Westzijde van de Kerkstraat van A. H. J. Kleyn. Ook werd besloten tot verstrekking van een bouwhypotheek voor particu liere woningbouw. Toegevoegd werd nog een punt, waardoor de raad B. en W. machtigde een rechtsge ding in te stellen betreffende de tekenschool, verkocht aan A. H. Kleijn, in die zin dat Schilders het gebouw voor 1 Mei zou moeten verlaten. Hiex-na sloot de voox-zitter de vergadering. Wij hebben dat niet alle maal op gezag aan hoeven ne men, nee, men heeft ons de bereidingswijze van het staal laten zien en door proeven 't vex'schil van gietijzer en gra- fietstaal aangetoond. Ge staat er als leek werke lijk een beetje van te kijken |als daar het ijzer, dat als een i'oodgloeiende massa uit de oven komt gestroomd, met andere metalen tot grafiet- staal wordt gemengd. Ge ziet opeens dat rood in een ver blindend wit geweld verande ren en houdt dan snel de don kere bril, die men U heeft ge geven, voor Uw ogen, want daarin te kijken is een beetje veel gevraagd. Het doet den ken aan een vuurspuwende berg, zoals ge U die zoudt voorstellen op het hoogtepunt van zijn uitbarsting. Maar een prachtig vuurwerk is het! Heel wat minder spectacu lair is h§t in het rustige la boratorium. Daar toont men rek-, buig- en slagproeven. Men plaatst een klein staafje graf ietijzer in een ingewikkel de machine en begint het dan te rekken. Langzaam ziet ge de wijzer oplopen, eerst lang zaam en dan steeds vlugger, 1000 kg., 2000, 3000, 4000 en dan eindelijk tegen de 4700 hoort ge een knap en springt de wijzer terug: het staafje hield een rek van bijna 4700 kilogram. Hetzelfde gebeurt met een staafje gietijzer, maar dan volgt de breuk heel wat eerder, zo om en om de 2000 kilogram. Het verschil is evi dent en ook de soort breuk toont duidelijk hoezeer de bei de materialen onderscheiden zijn. Door de microscoop kon den we het nog zoveel te ster ker zien. Andere proeven le verden een zelfde resultaat op. Ge geeft U dan onmid dellijk gewonnen, want men heeft U de kracht van 't giet staal bewezen. Toepassingsmogelijkheden. Het spreekt vanzelf dat er grote mogelijkheden schuilen in het nieuwe materiaal. Wel verdient brons onder prac tisch alle omstandigheden nog de vooi'keur ook boven gra- fietstaal, maar de prijs is hoog en de slijtvastheid is iets minder. Maar zowel gietstaal als gietijzer kunnen onder bij na alle omstandigheden ver vangen worden door grafiet- staal. Gietijzer blijft dan wel ver ten achter. Voor de N.V. Lips is natuurlijk vooral het vervaardigen van schroeven belangrijk, maar ook op an der gebied kan het toegepast worden voor vele voorwerpen die vroeger van gietstaal ver vaardigd moesten worden, omdat ijzer niet sterk genoeg is, b.v. frames van grote mo toren en machines, grote tandwielen, schroeframen van schepen enz. Hierdoor zal 't grafietstaal veel kunnen bijdi'agen tot de industrialisatie van ons land. Een interessant bedrijf. Het bezichtigen van een be drijf lijkt wel eens interessan ter dan het is, maar op de schi'oevengieterij van Lips in Drunen hebben wij ons met veel belangstelling laten rondleiden. We konden de hele gang van de schi'oef be kijken, van een lege draai schijf tot de schroef kant en klaar staat. Ge ziet de arbei ders hun model vormen, nauwkeurig uitgemeten en gegoten, waarna dan de ru we schroef naar de volgende afdeling gaat. Daar is 't heel slecht voor Uw gehoor-orga- nen, want aan alle kanten worden daar de schroeven bijgeslepen en bijgeschaafd en dat gebeurt natuurlijk met een oorverdovend lawaai. Dat is zo ongeveer het principe van het proces van materiaal tot scheepsschi'oef. iVlaar deze schi'oevengiete rij, die in 1938 in Drunen werd gevestigd, gaat met haar tijd mee. Vooral na de oorlog heeft het bedrijf een grote vlucht genomen en dat het nog steeds uitgebreid en ge moderniseerd wordt, ziet ge in de nieuwe afdelingen. Grote re ijzerovens, grotere kranen, grotere schroeven. In 1948/ 49 werden een nieuwe draaierij en afwerkerij in gebruik ge- noxnen en nu weer is een gie terij in aanbouw, waar al druk in gewerkt woi'dt. De buitenlandse markt wordt steeds uitgebreid (West Europa, Finland, Italië), en de schroef voor de „Willem Ruys" is ondertussen wel be roemd geworden. Tot slot kunnen we nog en kele cijfers geven: in de nieu we gieterij is de gezamenlijke capaciteit van de ovens 60 ton; er zijn kranen van 40 ton. Momenteel worden per maand al 15 schroeven boven 4 M. gegoten. De grootste schroe ven die tot nu toe gemaakt zijn, hadden een gietgewicht van pl.m. 35 ton en een netto gewicht van 23 ton. Er werkt ongeveer 240 man personeel in het bedrijf. Zo kan men dus enigei'ma- te begrijpen dat er heel wat omgaat in deze schroevengie- terij. Het is er dan ook een en al leven en nog steeds is er groei. Ongetwijfeld zal het nieuwe materiaal, grafietstaal, er niet weinig toe bijdragen om het bedrijf vooruit te brengen. Niet alleen de N.V. Lips zal er vruchten van kun nen plukken, maar, zoals ge zegd, zal het evenzeer van be lang zijn voor de industriali satie van Nederland in het al gemeen. UITTREKSEL uit de causerie, gehouden door de heer W. L. Bons, op de SCHOENEN SHOW TE SCHEVENINGEN in het Kurliaus d.d. 31 Maart. Het Mode-centrum voor de Schoen- en Lederbranche heeft zich tot taak gesteld ac tief medewerking te verlenen inzake de voorlichting aan de Nederlandse vrouw, hoe har monieus gekleed te gaan en dit practisch mogelijk te ma ken door samenwerking tus sen de verschillende mode branches, t.w.: schoenen, tas sen, handschoenen en hoeden. Daartoe werden o.a. voor de ondernemers uit de schoen en lederbranche kleurkaarten uitgegeven. Deze leerkleur- kaarten zijn afgestemd op de kleuren der dameskleding zo als deze in het komende sei zoen in de confectie-magazij- nen voorradig zullen zijn. Daartoe werd in samenwer king met deskundigen van 't Hoeden-informatie-centrum o.a. een harmonieschema sa mengesteld ten gerieve van 't verkopend personeel uit de gehele mode-branche, tenein de hen de elementaii'e begin selen van de kleurcombinatie in kleding onder ogen te bren gen. Daartoe werd o.a. vrucht dragend contact opgenomen met de Chambre Syndicale de Haute Couture te Parijs (de organisatie van de haute cou ture) zodat binnen hopenlijk niet al te lange tijd Parijs in het algemeen het schoeisel minder stiefmoederlijk gaat behandelen. Daartoe woi'den o.a. bijv. shows speciaal voor de schoe nenverkoopsters gehouden, opdat zij het publiek deskun dig kunnen voorlichten. Ook voor het publiek worden ter voorlichting shows gehouden. Vrijdag (31 Maart, in het Kurhaus te Scheveningen) werd zo'n show voor het pu bliek behouden. Op deze show werd getoond hoe belangrijk het schoeisel als onderdeel van het toilet is en een xrouw alleen dan goed gekleed is als haar schoenen in hai'monie zijn met de overige kleding (wat overigens geen extra geld behoeft te kosten, maar voornamelijk overleg bij de aankoop). Volgens de deskundigen is de grote mode voor het ko mende seizoen het schoeisel met lage hak, de z.g. insteps en doafers. Verder zullen san dalen in velerlei vorm een gx-ote plaats innemen. De hak ken van het geklede schoeisel zullen hoogstens 6 cm. zijn. Grijs zal nog steeds een veel gevraagde kleur zijn voor sportief en gekleed schoeisel, vooral in suède (bijv. camel). In geringe maten zullen de kleuren groen, geel en rood gedragen worden. Vanzelf sprekend zal in de a.s. zomer veel wit schoeisel gedragen worden. Wij hopen in ons volgend nummer enige der aardigste modelletjes te reproduceren. KOLEN VAN DE BON. Prijzen echter nog niet vrijgelaten. De minister van Economi sche Zaken heeft, na de ad vies-commissie voor de huis brandvoorziening te hebben gehooi'd, besloten de distri butie van vaste bi'andstoffen voor huisbrand en kleine in dustrie met ingang van 1 Mei 1950 te beëindigen. Dit houdt in, dat bij aankoop van deze brandstoffen (met inbegrip van anthraciet en eierbriket- ten) van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn. Deze maatregel kan worden getroffen, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel genomen voldoen de ruimte laat, om een nor maler behoefte van de bevol king in de tot dusverre ge bruikelijke verdeling te dek ken. Het ligt vooi'shands niet in de bedoeling de prijzen vrij te laten. KOFFIE WORDT DUURDER Naar verluidt, zal de koffie aanmerkelijk duurder wor den. Op de bon, die 21 April uitkomt, kan nog koffie voor de oude prijs gekocht worden. KINDEREN REDDEN KINDEREN. De laatste van de GROTE DRIE Pauselijke Missiegenoot schappen is de H. KINDSHEiD. De ontroerende opzet is Laat de kinderen van de Christenheid de kinderen van het heidendom redden. OPVOEDKUNDIG IDEAAL. Wie kind zegt, zegt beweging, actie. doen. daad. streven. Wie het streven van een kind een ide ale richting kan geven, bewijst het kind een onschatbare wel daad het wordt een prachtig mens. Ideaal loopt de lijn in dc op voeding van het kind, als het liefde leert edelmoedigheid, ont hechting aan zichzelf, klaar staan om te helpen en dat uit "en edele beweeqreden. IN DE H. KINDSHEID. Dit alles is in de Kindsheid le vinden. Ze sterkt de wil van het kind. want de Kindsheid vraagt offer tjes, van iets afstand doen en voordele van een ander. De Kindsheid letrt edelmoedigheid en medelijden. Wekt liefde op voor Jezus' Kerk en de zielen. Het kind krijgt in de Kindsheid een taak. die het moet verrichten en wel om de hoogste beweegreden ui liefde voor God en de zielen. HEILIGE KINDEREN. Daarom streven de Kindsheid kinderen vanzelf naar heiligheid. Vrijdagmiddag had in de can- tine der Nijverheidsschool de uit reiking der einddiploma's plaats. Toen de voorzitter, de he?r Jan Tielen, te 2 uur de vergadering opende, hadden daar plaats ge nomen bestuur, directeur, leraren, onder wie de godsdienstlertren, kapelaan v. d. Heuvel en Ds. J. W. Jens en de 240 leerlingen. In zijn openingswoord wees de voorzitter op de prachtige ruime zaal van 't eigen huis, waarin thans voor de eerste maal deze plechtigheid kon plaats vinden ii. een tehuis waarin l een lust moet zijn les te geven en les te krijgen. Hij vertrouwt dat dit ook de resultaten zal beïnvloeden. Komende tot de gebeurtenis van de dag is het hem een groot genoegen deze eind-diploma's we derom te mogen uitreiken en nog maals te zeggen van hoe groot belang het bestuur deze eind diploma's schat. Maar wij niet alleen, overheidsinstanties en ook fabrikanten eisen meer en meer de diploma's der nijverheidsscho len. als bewijs dat men de voor- si udie in zijn vak met succes heeft evolgd. Vooral in deze tijd van indu strialisatie is de behoefte aan vaklui enorm groor, dat van alle kanten op vakonderwijs wordt aangedrongen. In de metaalbedrij ven is de eis voor diploma's ai lang gesteld, maar ook in de schoenindustrie openen zich per spectieven door hogere belonin gen enz., want juist in dit vak stuurt men nog zovele kinderen rechtstreeks van school naar de fabriek, zonder enige voor-oplei ding. De jongelui die het voorrecht hebben het diploma te ontvan gen, feliciteert hij van harte met dit succes en hoopt dat zij daar van de goede vruchten zullen plukken. Directeur en leraren zegt hij hartelijk dank voor het geen zij rok dit jaar, een moeilijk jaar, hebben gepreseerd om de jongelui te brengen waar ze zijn moeten. Laten we gezamenlijk blijven werken, zo zeide hij, om de school op steeds hoger peil te brengen de regering laat zich niet onbetuigd om de outillage van alle afdelingen up to date te maken, de school en haar om geving smaakvol en doelmatig in te richten. Laat ons tonen dat te waarderen door t onderwijs en de opvoeding der jeugd dien overeenkomstig te doen zijn. Daarna ging hij over tot uit reiking der diploma's 72e JAARGANG No. 25 Abonnement 18 cent per week 1.98 per kwartaal 2.23 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Kindsheidkinderen vormen een HEILIGE KINDSHEID. Heilige kinderen zijn kinderen die hun ziel in staat van gena de bewaren die nog met Gods blik alles bekijken die hun handen omhoog heffen naar alles wat schoon en hoog is en hun handen aan O. L. Heer aanbieden om ZIJN werk te doen. Zulke kinderen worden ge kweekt loor het ideale streven \an de H. KINDSHEID. OUDERS, OPGELET Leert zelf eerst het mooie werk van de KINDSHEID kennen en leidt dan uw kinderen in de scho ne bedoeling van deze kinder actie. WAT ZEGGEN DE I'AUSEN ER VAN Pius XI s ,,De H. Kindsheid is een allerschoonst werk, niet al leen. omdat het grote sommen aan de Missies schenkt, maar vooral, omdat het de kinderen vormt tot apostelen". Bcnedictus XV „Dit Genoot schap is des te aanbevelenswaar diger. omda ook onze kinderen er aan kunnen deelnemen, die. aldus vroegtijdig beseffend welk een grote gave het geloof is, leren medewerken om ook anderen daaraan deelachtig te maken". PAROOL Ieder KIND. vanaf de wieg tot 14 jaar LID VAN DE H. KINDSHEID! Smeden-bankwerkers 1. Antoon Brok, Waalwijk 2. Hubertus Brok, Waalwijk 3. Harry v. Bommel. Meeuwen 4. Marius v. Brunschot. Waal wijk 5. Petrus v. d. Heijden, Drunen 6. Christ v. d. Heijden, Vlijmen 7. Mart. v, d. Hoven, Drunen 8. Antoon Kemmeren, Waspik. 9. Albert Kooien, Waalwijk 10. Joh. Muscus, Kaatsheuvel 11. Joh. Mulders, Waalwijk 12. Joh. v. Peer. Sprang-Capelle 13. H. Schoondermark, Waalwijk 14. Tinie Verhagen, Waalwijk 13. Adriaan Verau, Waalwijk 16. Antoon Voogd, Waalwijk 17. Laur. v. d. Wiel, Waalwijk 18. Marius Wolfs, Elshout Niet gediplomeerd 3. Schoenmakers 1. Mart. Couwenberg, Waalwijk 2. Cornells Damen, Kaatsheuvel 3. Albert de Geus, s-Gravemoer 4. Hendrikus de Kort, Waalwijk 5. Gerard Kuyten, Waspik 6. Mart. v. Loon, Loonopzand 7. Laur. de Louw, Waalwijk 8. Andre v. Wanrooy. Kaats heuvel Niet gediplomeerd geen. Na een woord van gelukwens was t hem een bizonder genoe gen de extra-prijzen te kunnen uitreiken, n.l. Smeden-bankwerkers lc prijs: A. Kemmeren, Waspik 2e prijsChrist v. d. Heijden, Vlijmen Schoenmakers le prijs: Henk de Kort Waalwijk le prijs: Mart. v. Loon. Loon opzand. De Directeur wees daarna op het bijzondere van deze dag en ook op het feit dat de school in een bijzondere posi tie verkeert, daar hier halfjaar lijkse overgangs-examens worden gehouden, waardoor zitten-blij- vers slechts een half jaar behoe ven te wachten. Ook kan men per half jaar de balans opmaken en zien of men z'n best heeft ge daan, of men t roer moet om gooien. IJver, doorzettingsvermo gen en plichtsbetrachting moeten in deze jaren de voorrhng heb ben om goede karakters te vor men. Wat de opleiding betreft kan onze school als streekschool zeker de toets der critiek door staan en het zal van jezelf afhan gen wat ge verder in de wereld wordt. GOEDKOOP ALS IJZER, STERK ALS STAAL. Sinds gietijzer en gietstaal bekend zijn, is er gezocht naar een combinatie van de goedkope bereidingswijze van gietijzer en het veel betere, maar ook duurdere gietstaal. Het eei'ste is n.l. gemaakt uit een zeer goed kope grondstof en op zeer eenvoudige wijze. Ook de grondstof van gietstaal is goedkoop, maar de samen stelling brengt mee dat er een andere smeltwijze moet worden toegepast, die de kostprijs hoog maakt. Het ruw ijzer wox'dt met een bepaald percentage cokes in een oven geworpen: de cokes verbrandt door toevoer van lucht, het ijzer smelt, drup pelt naar beneden, waar het verzameld wordt. Een heel eenvoudig principe dus. Het nadeel is echter dat koolstof, afkomstig uit cokes, zich in 't ijzer oplost. Onder het afkoe len scheidt dit zich af als schilfers, waardoor het ma teriaal veel aan sterkte in boet: gietijzer is bros en niet buigzaam. Gietstaal daarentegen bevat maar 1% koolstof (tegenover gietijzer en het vormt bij afkoeling geen schilfers, waardoor dit materiaal veel x-ekbaarder en buigzamer is. Het moet echter zonder men ging met cokes gesmolten worden en daar worden nu electro-ovens voor gebruikt. Vandaar de hoge kostprijs, terwijl ook de bewerking moeilijker is en hogere kos ten meebrengt. Maar ook hier in Nederland heeft men niet stil gezeten. Met name niet bij de N.V. 's-Hertogenbossche Schroe vengieterij M. Lips in Dru nen. Men heeft er lang ge zocht en geëxperimenteerd en het resultaat is niet uitge bleven. Men heeft ook de combi natie van goedkope berei dingswijze en goede eigen schappen gevonden, door de koolstof van het gietijzer niet in schilfers, maar in heel kleine bolletjes af te scheiden, waardoor dit me taal de goede staal-eigen- schappen vrijwel helemaal overneemt. Dit gebeurt door toevoeging van speciale me talen. Het nieuwe materiaal heeft de naam gekregen van grafietstaal, omdat het 't hoge koolstof(grafiet)ge- halte heeft van gietijzer en practisch dezelfde eigen schappen als staal. Een demonstratie.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5