Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereldj UIT DE De onrust in Indonesië. Drinkwatervoorziening Giersbergen Schoonmaaka rtikelen. I Raadsvergadering DRUNEN Herbouw 8 10 gemeentewoningen W. van der Heijden Zonen Waalwijk. T*l. 443 VRIJDAG 14 APRIL 1950 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 72e JAARGANG No. 28 Abonnement 16 cent per week 1.06 per kwartaal 2.26 franco p.p. Advertentle-prija 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Erg duidelijk is de situatie in Indonesië, met name in Makassar, nog steeds niet. Werd er enerzijds ge meld dat kapitein Aziz zich zou hebben overgegeven nadat er troepen waren geland aan weerszijden van Makassar, van andere zijde kwam weer het bericht dat er geen troepen waren geland en dat Aziz nog de baas was in Makassar. De verbindingen met Ma kassar zijn echter verbroken, zodat een betrouwbare berichtgeving blijkbaar uiterst moeilijk is. Uit alles wat er in de jonge Ministers en H. C. terug, republiek de afgelopen maan den heeft plaats gehad, kan men wel zien hoeveel tegen strijdige krachten er werk zaam zijn. En niet alleen des tructieve elementen, wie het alleen begonnen is om onrust zonder meer, omdat ze daar uit voordeel denken te kun nen trekken. Ook onder de goedwillende elementen zijn geheel tegenstrijdige strevin gen merkbaar. Zo treedt de tegenstelling tussen unitaris- ten en federalisten steeds scherper aan het licht. Van de eerste categorie zijn de Djok- jase republikeinen de typi sche vertegenwoordigers. Zij eisen een overheersende po sitie voor zich op onder de andere Indonesische staten, dit blijkbaar beschouwend als hun goed recht omdat hun re publiek de bakermat is van de souvereiniteit. En omdat de president van de Republiek Indonesia, Sukarno, en de voornaamste politieke kop stukken meteen zijn overge heveld naar de regering van de V.S.I., om daar het presi dentschap en het politieke leiderschap over heel Indone sië te vervullen, zal uiteraard de invloed van Djokja in deze regering overwegen en dus ook het unitaristische streven. Hetgeen wel overduidelijk ge bleken is uit de gretigheid, waarmee de noodwet die hierop betrekking heeft, is uitgevaardigd en de negara's op Java resp. zijn opgeheven en bij Djokja gevoegd. Een noodwet hanteren blijft altijd gevaarlijk. Daartegenover staat dan 't federalistische streven, dat vooral tot uiting komt in de deelstaat Oost-Indonesië, waarvan sultan Hamid II tot voor kort het staatshoofd was. Het is begrijpelijk dat, hoe sterker de unitaristische ten denties in Djokja en Djakarta worden, des te sterker het verzet hiertegen wordt in Oost-Indonesië, dat zijn zelf standigheid als deelstaat wil bewaren. Wat ook volgens de overeenkomsten van de R.T.C. is. En gezien het gemak waar mee de opheffing van nega ra':; elders in zijn werk is ge gaan, is het evenmin verwon derlijk dat militaristische en ex*remistische elementen hun kans waarnemen. Dit hoeft niets te zeggen van hun goe de bedoelingen, het is alleen de vraag of ze de juiste weg bewandelen om hun doel te bereiken. Het is in de verschillende acties die aan het licht zijn gekomen uiterst moeilijk om de juistheid en de samenhang te beoordelen. Men zou zich b.v. kunnen afvragen welk 't verband is tussen de arresta tie van Sultan Hamid en de opstand in Makassar; wat de actie van kapitein Westerling te maken heeft met de actie van kapitein Aziz, men kan raden naar beider bedoelin gen. Men kan hierin iets zien, men kan daarin iets zien, ze kerheden zijn in deze situatie maar heel sporadisch. En is het in het licht van al deze tegenstrijdige krachten be zien, niet mogelijk dat ook de andere kant, de partij die de feitelijke macht in handen heeft, min of meer doorslaat? Ongetwijfeld heeft de invloed van Djokja diep doorgewerkt in de opvattingen van de cen trale regering der V.S.I. Hoe het in Makassar zal af lopen is op dit ogenblik nog niet bekend, maar toch moe ten dergelijke symptomen een waarschuwing inhouden voor de toekomst. De regering sust wel zo'n beetje, maar de ver klaringen en verzekeringen houden vele mogelijkheden in, zodat ze per slot van rekening van vrij weinig waarde zijn. Het is te hopen dat al deze gebeurlijkheden maar kinder ziekten blijken te zijn en dat de jonge staat er in zal slagen zich hier op den duur boven uit te werken. Voor de wel vaart is deze rust onontbeer lijk. En hoe groter eensge zindheid onderling, hoe min der kans destructieve elemen ten van buiten hebben. Zaterdagmiddag zijn de mi nisters Van den Brink en Göt- zen uit Indonesië in Neder land teruggekeerd. Minister Van den Brink deelde mee dat de export van Nederland naar Indonesië in het komende halfjaar 128 millioen gulden zal bedragen, die van Indo nesië naar Nederland 175 mil lioen gulden. De export van Nederland zal voor 30 mil lioen bestaan uit textielpro ducten en voor 40 millioen uit metaalproducten; de Indone sische export omvat o.m. co pra, palmolie en voor 30 mil lioen gulden tabak. Op Eerste Paasdag kwam de Indonesische Hoge Com missaris, mr. Mohammed Rum in Nederland terug. Ook deze zei tevreden te zijn over het verloop van de unie-conferen tie. Met betrekking tot de ar restatie van Sultan Hamid gaf hij als zijn mening dat de po sitie van Nederland in Indo nesië niet moeilijker is ge worden; hij achtte zelfs de verhouding tussen Nederlan ders en Indonesiërs, vooral in hogere kringen, uitstekend. Beschoten Russen Liberator? De Russen blijken toch wel iets te maken te hebben met de vermiste Amerikaanse Li berator. Heel agressief hebben ze namelijk aan de Amerika nen een nota overhandigd waarin geprotesteerd wordt tegen de schending van het „Russische" grondgebied door een Amerikaans vliegtuig. Het vliegtuig zou n.l. boven Letland zijn waargenomen, dat Amerika overigens niet eens als Russisch gebied er kent, omdat het zonder meer door bezetting is geannexeerd. Bovendien beweerden de Rus sen dat het vliegtuig op Rus sische vliegtuigen heeft ge schoten toen die probeerden het tot landen te dwingen. De jachtvliegtuigen waren toen genoodzaakt het vuur te be antwoorden. De Amerikanen hebben echter gezegd dat het toestel, zoals de gewoonte is wanneer er in de buurt van Russisch gebied gevlogen wordt, geen wapens aan boord had. De mogelijkheid bestaat dat het vliegtuig een noodlanding heeft moeten maken. Het zoe ken zou worden voortgezet tot er geen hoop meer zou zijn op het levend aantreffen van de bemanning. Overigens heeft een woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht verklaard, dat de vermiste Liberator geen ge heimen aan boord had, zoals van verschillende kanten ver ondersteld werd. Alweer een pact. De Raad der Arabische Li ga heeft besloten een pact te sluiten waarbij een verenigd front van zeven Arabische staten gevormd zou worden voor wat betreft de defensie ve, politieke en economische aangelegenheden. De betrok ken staten zijn Egypte, Irak, Saoedi-Arabië, Syrië, Liba non, Jemen en Transjordanië. De staten beloven o.m. elkaar te helpen wanneer één van hen aangevallen wordt en verder wordt voorzien in de coördinatie van de gezamen lijke verdediging. Ook heeft de Raad van de Arabische Liga met 6 stemmen voor en een onthouding (van Transjordanië) het plan voor de internationalisatie van Je ruzalem goedgekeurd. Hier door behoudt Transjordanië zijn vrijheid van handelen, aangezien de besluiten van de Arabische Liga alleen gelden voor degenen die ze goedkeu ren. „Wij worden opgeroepen tot een nieuw leven". Tweevoudige plicht voor de Christenen. De H. Vader begon Zijn preek bij de plechtige Paas- mis in de St. Pieter met te herinneren aan de tekst van de grote Apostel der Volke ren Sint Paulus: Hij ia over geleverd voor onze misdaden. Door de kwellingen, die Christus heeft verdragen in Zijn geest zowel als in Zijn Lichaam, zijn wij bevrijd en werden wij verlost uit de sla vernij van zonde en dood. De dood van Christus heeft onze opstanding bewerkt, zij is het beginsel van onze vreugde en onze verrijzenis. De dood heeft over Christus geen heerschappij meer. Maar in Zijn verheerlijking en in Zijn verrijzenis heeft Hij ook voor ons de heerlijkheid ver worven. Wij, die in de Goede Week met vrome aandacht 't lijden van de Verlosser heb ben overwogen, zo vervolgde de H. Vader, wij worden thans door Christus' Verrijzenis op geroepen tot een nieuw leven. Wij moeten de oude mens af leggen en de nieuwe mens aandoen, die volgens God ge schapen is in gerechtigheid en ware heiligheid. Wij worden opgeroepen tot een nieuw le ven en dit speciaal op het Paasfeest in dit H. Jaar van terugkeer en verzoening. De Christenen hebben een tweevoudige plicht: zij moe ten zelf tot Gods Weg terug keren en eigen zonden uitboe ten en zij moeten ook ande ren tot Christus terugbren gen, die de Weg, de Waarheid en het Leven is. Deze terugkeer tot Christus moeten wij bewerken niet al leen in het persoonlijke, maar ook in het openbare leven. Christus is het onderpand van onze vrede. Hij zelf is onze vrede. Tot Zijn Apos telen heeft Hij gezegd: „Mijn vrede laat ik U, Mijn vrede geef ik U, niet echter zoals de wereld die geeft, geef Ik hem aan U". Willen wij deze vre de verwerven, dan zullen wij Gods Wet moeten eerbiedi gen. „Daarom", zo besloot de H. Vader Zijn Homilie, „weest volmaakt, onderhoudt de vre de en de vrede zal ook met U zijn." De raad der gemeente Drunen kwam Dinsdagavond in algeme ne vergadering bijeen in de can- tine van de N.V. v. Drunen. De raad was voltallig. Voorzitter de Edelachb. heer Burgemeester A. Snels. Secr. P. Elshout. De notulen der vorige verga dering werden onveranderd goed gekeurd. De ingekomen stukken hebben wij in ons vorig nummer volle dig opgenomen. De heer v. d. Wiel maakte de opmerking dat het genoemde perceel volgens het raadsbesluit verkocht was aan Adr. Pelders en niet aan Bruurmijn. de schoon zoon van Pelders. De Voorz. antwoordde dat de opmerking van v. d. Wiel juist was en dat het hier slechts een administratieve kwestie was. Aan de orde was verder het schrijven van Gedeputeerde Sta ten van Noord-Brabant, waarbij bezwaar werd gemaakt tegen het beschikbaar stellen van een cre- diet t.b.v. de verbouw van het woonhuis van de heer N. van Mook. Genoemd college acht het in het geheel niet van belang uit het oogpunt van verkeers-over- wegingen dat het huis zou wor den teruggebouwd, evenmin als om aesthetische noodzakelijkheid. De voorz. was een andere me ning toegedaan en het dagelijks bestuur heeft dan ook de bezwa ren nog eens duidelijk naar voren gebracht en hoewel hierop nog geen antwoord is binnengekomen, achten B. en W. dat men toch wel afwijzend zal beschikken. B. en W. adviseerde de raad zich dan ook bij het besluit van Ged. Staten neer te leggen en hun be sluit hieromtrent in te trekken. De heer v. Drunen vroeg of dat allemaal zo maar ging en of men zich zo maar zonder meer bij een dergelijk afwijzend besluit van Ged. Staten moest neerleg gen. Iedereen zal toch moeten er kennen dat het huis van v. Mook niet naast, maar op de weg staat en een waar obstakel vormt en waar men anders de mond vol heeft van al of niet aesthetisch verantwoord, acht men een .der gelijk obstakel wel aesthetisch verantwoord. De heer R. v. Drunen was van mening dat de toestand zo als die nu was, ook een gevaar opleverde voor de heer v. Mook. Als die de voordeur opendoet, staat hij op straat. De voorzitter. Er moet dan ook een stoep voor komen. R. v. Drunen. Nog erger dan. De heer v. d. Wiel vond dat men het geval nogal erg over dreef. Het verkeer is daar niet zo erg druk. Vroeger hadden wij daar een zand- la modderpad en wij zijn al blij dat we thans daar een hard voetpad hebben. Spr. was van mening dat men als het verkeer daar drukker werd, nog wel eens kon praten. De heer L. v. Drunen was het er echter niet mee eens dat de besluiten van de raad zo zonder meer door de Ged. Staten wer den verworpen, een college dat met de toestand ter plaatse niet zo op de hoogte was als de raad. We hebben dat pas meegemaakt met de Duinweg, waar we enke le duizenden guldens onkosten hebben moeten maken en waar wij, doordat wij er geen wegdek op mogen maken, straks nog in veel hogere kosten vervallen en ook met de Burgemeester v. d. Heiidenstraat, waar men nu aan de Zuidkant een sloot heeft ge legd, wat op de eerste plaats de weg niet verfraait en daarbij nog een gevaar oplevert voor de kin deren ook. En als Drunen nu nog een noodlijdende gemeente was, maar dat zijn we ook niet. Spreker vond het bezwaarlijk dat dat allemaal zo maar ging. De voorz. dacht dat er niet veel aan te doen zou zijn en de raad zal zien wat het antwoord van Ged. Staten zal zijn op de bezwaren van B. en W. en bij afwijzing haar raadsbesluit in trekken. Punt 3 der agenda was het voorstel van B. en W. tot toe kenning van premie ingevolge de premieregeling woningverbetering en splitsing aan J. A. Dekkers, Kerkstraat 21. M. v. Drunen, Bosseweg 79. J. v. Heeswijk, Torenstraat 128 Deze premie werd door de raad toegekend. Het voorstel tot aanvulling der verordening tot heffing van keur lonen ging vlot onder de hamer door. Het betrof hier een regeling betreffende de keuring van in gevoerd vlees. De aanvulling be staat in Artikel 3, 1. enz. h. ingevoerd vlees per kg. 0.06, tenzij het vlees wordt in gevoerd als geslacht geheel of half dier of vierendeel, in welk geval het in dit artikel genoemde bedrag of een evenredig deel daarvan zal worden geheven. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot ver koop van een strook grond aan de N.V. M. Lips. Het prae-ad- vies zegt hierover het volgende Door de N.V. 's-Hertogenbos- sche Schroevengieterij M. Lips alhier is een verzoek ingediend om over te gaan tot verkoop van een strook grond aan de Zuid zijde van het aan de N.V. toe behorende complex langs de Bad huisstraat. Door de N.V. is gevraagd om verkoop van een strook grond ter breedte van 40 meter en ter diepte van 32 meter. De prijs van deze grond be draagt 0.20 per M2. Bij de verkoop zal worden bedongen dat genoemd perceel voldoende zal worden afgemaakt, zodat eventuele putten geen gevaar kunnen opleveren voor kinderen of loslopend vee. De raad besliste in gunstige zin. Punt 6 der agenda was het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot a. intrekking van de raadsbe sluiten van 17 Januari 1950 in zake verkoop van een bouwter- hein aan de Erven J. C. v. Delft en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente b. het nemen van een nieuw besluit tot verkoop van een bouwterrein aan de onder a ge noemde personen. Het betrof hier slechts een ad ministratieve wijziging en zonder enig debat keurde de raad ook dit voorstel goed. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het vaststellen van het voorschot als bedoeld in art. 103 der L.O. wet aan de Bijz. Lagere Scholen voor het jaar 1950, n.l. 17.50 voor de jongensschool te Drunen en Meisjesschool te Drunen en Els- hout en 16.50 voor de Jon gensschool te Elshout. Zonder verdere vragen of op merkingen werden voorschotten als in het prae-advies voorgesteld, vastgesteld. Goedgekeurd werd tevens het voorstel van B. en W. tot wij ziging van de verordening tot heffing van leges. Besloten werd tot de raden der diverse gemeenten een voorstel te richten om dit bedrag te bepa len op 2.50 voor Bewijs van Nederlanderschap, wat voor Bel gië en Luxemburg voldoende is. Op voorstel van B. en W. worden de gemeente-arbeiders J. v. Spiik en W. Knippels na een proeftijd van 1 jaar te hebben volbracht, aangesteld tot arbei ders in vaste dienst. Gunstig werd door de raad be slist houdende de toekenning van 5% over het eerste en tweede kwartaal van 1950 aan het ge- meentepersoneel. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot ver koop van 1 ha. grond gelegen ten Oosten van het kampeerter rein aan G. Vesters Frzn., To renstraat 1, Drunen. Het prae-advies zegt hierover het volgende Door G. Vesters, wonende To renstraat 1 alhier, is een verzoek ingediend tot aankoop van een perceel grond. De bedoeling van Vesters is hierop een theehuis en een theetuin in te richten. Vesters verzoekt om aankoop van een perceel grond ter grootte van 1 ha. (liefst een vierkant terrein van 100 x 100 meter) ge legen ten zuiden van het kanaal aan de linkerkant van de weg naar Giersbergen, recht tegenover de ingang van het gemeentelijk kampeerterrein. Door de bouw van dit thee huis zal in een reeds lang ge voelde behoefte worden voorzien, omdat de vele kampeerders en andere toeristen, die het natuur schoon der Drunense Duinen ko men bezoeken, van deze inrich ting een dankbaar gebruik zullen maken. De heer R. v. Drunen stelde voor om aan de verkoop van deze grond bepaalde voorwaar den te verbinden, o.a. dat men de grond niet anders dan in zijn geheel weer mag herverkopen. De heren v. Wezel en Ploeg makers vonden 100 x 100 m. nogal veel en waren van mening dat 50 x 50 m. om te beginnen wel reeds voldoende zou zijn en stelden voor in principe te be sluiten dat men, indien men straks voor uitbreiding meer grond no dig mocht hebben, dit direct zou toewijzen. Ten aanzien van de plannen welke er zouden bestaan voor de aanleg van een tennisbaan, werd nog het een en ander opgemerkt, maar de voorzitter bewaarde dit onderwerp liever tot na de ver gadering. De raad besloot tot verkoop van de genoemde grond van W ha. met bepaalde voorwaarden daaraan verbonden en in prin cipe tot nog Yi ha. indien dit in de toekomst mocht nodig blijken. Aan de orde waren verder de voorstellen tot wijziging van de gemeentebegrotingen 1949-1950. Uit het prae-advies nemen wij het volgende 1. Het bestuur der R.K. Meis jesschool te Drunen vraagt ver goeding voor de vakonderwijze res in de nuttige handwerken aan hare vakschool, n.l. voor de le tot de 6e klas een vergoeding van 12 lesuren en voor de 7e en 8e klas 5 lesuren. De Inspecteur van het Lager Onderwijs kan zich, wat betreft de gevraagde ver goeding, alleen met die voor de 7e en 8e klas verenigen, derhalve slechts een vergoeding van 5 we kelijkse lesuren, daar de bezetting van de overige klassen assisten tie voor het onderwijs in nuttige handwerken niet noodzakelijk maakt. B. en W. stellen voor in overeenstemming met dit advies te willen besluiten. 2. Op de begroting 1949 werd indertijd een bedrag geraamd van 1000.— voor subsidie aan be waarscholen, maar nadien werd door de Minister als eis gesteld, dat het onderwijs gegeven zou worden door bevoegde leerkrach ten. Dit werd ter kennis gebracht van het schoolbestuur te Drunen, met het gevolg, dat het subsidie verzoek is ingetrokken. Thans is door het schoolbestuur te Els hout alsnog een verzoek inge diend en na onderzoek is geble ken, dat aan de betreffende be waarschool over het gehele jaar 1949 een onderwijzeres is ver bonden geweest, die in het bezit ls van de akte van bekwaamheid als onderwijzeres aan bewaar scholen, zodat zij voor subsidie in aanmerking komt. Het juiste is subsidiëren per leerling ad 6.50 voor gemiddeld 50 leerlingen. Wijzigingen begroting 1950: 1. Voorgesteld wordt de ge meentebode van uniform-kleding te voorzien. Voorgesteld wordt deze voor eenmaal te verstrek ken met een jaarlijkse kleding- toelage van 50.—. 2. Voor Vakonderwijs aan de Meisjesschool wordt 5 wekelijkse lesuren ad 74 toegestaan. 3. Voor een leerling aan de Middelbare Landbouwschool te Roermond wordt 100 subsidie, toegekend. 4. Voor een feestavond van de Brandweer, die bij 't afgelegde examen aan de brandweer-cur sus zulk succes had, wordt 125 beschikbaar gesteld. 5. Aan enige personen wordt de premie verleend voor vrijwil lige beschikbaarstelling van woonruimte. 6. Voor 't maken van 3 lucht foto's ten behoeve van industrie vestiging en vreemdelingenverkeer wordt 180 beschikbaar gesteld. 7. Zoals U bekend is, is het gehucht Giersbergen tot op heden verstoken van behoorlijke water voorziening. In de zomermaanden kampen de bewoners meermalen met moeilijkheden inzake leeg staande putten en de drinkwater voorziening voor het vee. Een zeer belangrijke factor is even eens het ontbreken van watei voor eventuele brandbestrijding, dit nog temeer omdat het gehucht bestaat uit 13 boerderijen, welke betrekkelijk dicht bij elkaar ge bouwd zijn en als zodanig bij brand groot gevaar opleveren voor uitbreiding. Om te voorzien in het grote tekort aan bluswatei en tevens om te komen tot een betere drinkwatervoorziening heb ben wij offerte gevraagd voor het boren van een brandput, welke tevens dienst zal kunnen doen als drinkwatervoorziening. De totale kosten van boring zullen belopen pl.m. 3600.De kosten voor drinkwatervoorziening belopen 1500.zodat bij uitvoering als bovenomschreven de totale kos ten zullen bedragen pl.m. 5100. Gevoeglijk kan de helft der totale kosten gebracht worden ten laste van de Brandweer t.w. 2550. De overige 2550.stellen wij voor als volgt te verdelen. Ten laste der gemeente 1250.dit in verband met het feit, dat van de drinkwatervoorziening in de zomermaanden veelvuldig gebruik zal worden gemaakt door de kam peerders en andere bezoekers van bossen, hei en duinen en het res tant of 1300.bij te laten dra gen door de 13 te Giersbergen wonende gezinnen. In dit geval bedraagt de bijdragen per gezin dus 100.bijv. door betaling in 10 eenjaarlijkse termijnen van 10.Mits door de bewoners met de gevraagde bijdrage wordt ingestemd, stellen wij Uw Raad voor het benodigde crediet be schikbaar te willen stellen. Door de bewoners van de per celen Grotestraat 143 en 145 (Vennen) te Drunen, t.w. J. Tim mermans en W. de Vaan werd meerdere malen het verzoek inge diend om aansluiting aan het elec- trisch net. Thans is de PNEM be reid de uitbreiding tot stand te brengen tegen een bedrag van 820.In principe zullen deze kosten door de belanghebbenden moeten worden voldaan. Waar de kosten hiervan voor belanghebben den vrij hoog liggen hebben wij gemeend in deze eenzelfde voor stel te moeten doen als bij de ver vanging der noodaansluiting, der halve een gemeentelijke bijdrage van 25 of 205.—. De heer v. d. Wiel bracht nog even naar aanleiding van deze begrotingswijzigingen de drink watervoorziening van Giersbergen ter sprake. Op het eerste gezicht vond spreker de kosten van de pomp nogal hoog, maar bij nade re verklaringen van de voorzitter legde hij zich daar graag bij neer. Het is beter een goede en solide pomp dan een halve. De heer R. v. Drunen vond het nogal erg, dat de bewoners van Giersbergen, die toch al zoveel gemakken moeten missen dit zelf mede moeten betalen. Maar de voorzitter rekende v. Drunen voor hoe minimaal dit be drag is t.a.v. wat anderen voor drinkwater moeten betalen, terwijl aldus de voorzitter, ook de bewo ners er niets op tegen hebben dat zij deze kleine bijdrage moeten storten. Daarenboven meende de voorzitter dat wanneer men hier iets gratis stelde, men ook ver plicht is dit straks bij aanvragen elders te doen. Wat dit laatste betrof kreeg ook de heer Ploegmakers te ho ren, op zijn vraag of de gemeen telijke bijdrage voor de electrici- teitsaanleg in de Vennen niet wat hoger gesteld kon worden. Na enig debat over deze beide onderwerpen worden de begro tingswijzigingen goedgekeurd. Aan de orde was verder het toe wijzen van enkele vrijgekomen percelen gemeentegrond. ROUTE'S DOOR DE BOLLENVELDEN -Aanbevolen rails -Wegen - Spoorweg Tramweg Station - Bollenvelden HAARLLM Bushalte Haariem- |Noordwi)H vo *jum Bennebroek Ruigenhoek Afvjaj-t boottocht Noordwilkefhou Wrgszicht unatdeH tu.nen LOOCN wassenaar CART0-A933 Gemeentegrond werd toegekend aan J. v. Es, Scheidenstr. 30 en aan de Wed. de Laat, Bosscheweg 74. Een perceeltje groot 5 A. lig gende bij het voetbalveld is toege kend aan A. de Graaf. In principe werd na een zeer korte bespreking over dit punt ook besloten tot de bouw van twee middenstandswoningen. Het betreft hier de bouw van een dubbele middenstandswoning met kantoorruimte nabij de Ach terstraat, bestemd voor het dis trictshoofd van Bouw-, Woning en Welstandstoezicht alhier en het hoofd der R.K. Jongensschool, Stationsstraat. De bouw dezer wo ningen voorziet, zoals bekend, in een dringend bestaande behoefte. De totale stichtingskosten der twee woningen, inclusief kantoor, enz. zijn thans begroot op 30600. Aanvankelijk waren zij geraamd op 36000. Indien voor iedere woning een huur wordt berekend van 30 per maand of per Jaar voor beiden 2 x 12 x 30.is 720.en voor het kantoor enz. een huur van circa 23.per maand of rond 280 per jaar, dan wordt een bruto-opbrengst verkre gen van totaal 1000 per jaar of wel 7.4 De heer v. d. Wiel merkte op dat het nog te bezien stond of de kantoorruimte wel nodig was. Indien hij goed was ingelicht zou de dienst woning- en welstand- toezicht gereorganiseerd wor den. De Voorzitter was dit bekend, maar het gold hier nog geen de finitief besluit en een en ander kan t.z.t. nog nader worden be zien. De raad stemde dan ook in principe toe en machtigde B. en W. al datgene te verrichten wat de voorbereiding van de bouw medebrengt. Het periodiek aftredende lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer Adr. Muskens uit Els hout, werd met 10 stemmen her kozen. In de commissie tot wering van schoolverzuim werden ge kozen D. H. C. v. d. Brink, J. G. B. v. Kessel, Mej. F. v. d. Sanden, Th. v. Delft, P. J. Els hout, A. J. C. Pijnenburg, H. M. Portier, W. v. d. Velden. Tot slot kregen B. en W. nog de machtiging om, indien daar voor de vereiste vergunning wordt ontvangen, over te gaan tot de bouw van 8 of 10 her- bouwgevallen van de gemeente woningen. Hiervan zullen dan worden geplaatst 4 tegenover de nieuwe school, 4 aan de zuidkant van de Burgemeester v. d. Heij- denstraat en 2 aan de noordzijde van deze straat. De heer v. d. Wiel riep om woningen te Elshout, maar de voorzitter stelde hem gerust, om dat hij daarvoor straks nog wat in de mars had. Na nog wat heen en weer ge praat over het type woningen dat men zou moeten zetten, sloot de voorzitter deze vergadering. WAARNEMER VAN DE V.N. BESCHOTEN. De voorzitter van de speciale V. N.-commissie voor de Balkan, Silvo Rangel de Castro (Brazi lië), heeft de V.N. verzocht bij Bulgarije te protesteren tegen het feit, dat vorige week van Bur gaars grondgebied af geschoten is op een der waarnemers, die zich op Grieks gebied bevond. De waarnemer, de Fransman Guillo- chon, werd in het been getroffen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1