7 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 21 APRIL 1950 Haasf mef de Woningbouw. dat het vorig jg^r trof. Het wordt dan meer het afwerken van een eenmaal vastgesteld plan dan een plezierig spel. Maar dit jaar was er geen re den tot klagen. Het weer was Maandag geknipt voor een op gewekte sportdag en zo waren dan bij de H.B.S. te gast het St. Janslyceum uit Den Bosch, het St. Ódulphus-gymnasium uit Til burg, het St. Joris-lyceum uit Eindhoven en het St. Norbertus- lyceum uit Roosendaal. Van 's morgens half elf tot 's middags half vier is er met vuur gevoetbald en gehockeyd om de wisselbeker in bezit te krijgen of een tweede of derde prijs te bemachtigen. Zo zagen we een felle strijd tussen de hockeyers van de Waalwijkse H.B.S. en St. Jan uit Den Bosch, die uiteindelijk in een gelijk spel eindigde. Verder zagen we een ihteressante voet balmatch, waarbij elke partij haar best deed te winnen. Maar alles ging in een uitstekende geest van vriendschap een goede onderlinge verstandhouding, wat misschien de grootste waarde wel is van zo n dag. Kwam er al eens een kleine onenigheid voor, die werd door overleg opgelost, zo dat er geen reden was tot ge- mok. Er was geen fanatiek pu bliek dat perse zijn club wilde zien winnen. Alleen schooljeugd, die zich vermaakte met op hun manier de sport der groten te beoefenen en met waterkraantjes te knoeien, jongedames en heren die zich langs de lijn onledig hiel den met het (voor de meer beza digde bezoekers levensgevaarlijk) slaan van hockeyballen en een enkele leraar die zich inspande om zijn pupillen tot grote daden te inspireren. Maar het was zo als de moderator na afloop zei, er werd weinig belangstelling ge toond van de kant van Waal wijkse H.B.S.ers en leraren. Nadat bij de voetballers door strafschoppen de balans naar een kant was doorgedrukt voor de derde plaats, reikte de moderator de weleerw. heer P. Stevens, de prijzen uit. Hij dankte eerst de wedstrijdleider, de heer Hasen- bos, voor zijn voortreffelijke or ganisatie, de besturen van ver enigingen die hun terrein be schikbaar hadden gesteld en de scheidsrechters, de heren Duques- nov en Kelder. En last not least natuurlijk de scholen die hadden meegedaan. Bij de voetballers was St. Nor- bertus uit Roosendaal de eerste met 4 gewonnen wedstrijden en dus winnaar van de wisselbeker (vorig jaar St. Jan); de tweede prijs, een zilveren medaille, ging naar St. Odulphus uit Tilburg met 3 gewonnen wedstrijden en de derde prijs, een bronzen me daille. naar St. Jan met een ge wonnen wedstrijd; de beslissing tegenover Waalwijk en Eindho ven was geforceerd door doel- schoten. Bij de hockeyers won St. Jan voor de eerste maal de wissel beker door drie gewonnen wed strijden (waarvan 2 door doel- schoten), St. Odulphus de zilve ren medaille door 2 gewonnen wedstrijden en Waalwijk kwam nogal achteraan in aanmerking voor de bronzen medaille met 1 gewonnen wedstrijd en St. Nor- bertus had geen kans gezien winst te behalen. St. Jan uit Den Bosch dankte namens de hockeyers de organi serende school. En nu weer tot het volgende jaar KAATSHEUVEL. D.E.S.K.-programma. A.s. Zondag gaat DESK door met de afwerking van haar com petitieprogramma. Denradatiecan- didaat Concordia SVD komt oo bezoek in het Snortpark. Beide clubs, zowel DESK als Concor dia SVD, weten waar ze aan toe zijn, al geven we toe dat de po sitie van de Bosschenaren niet erg benijdenswaardig is. SVD zal de ze wedstrijd dan ook beschouwen al een oefenwedstrijd voor het a.s. zware degradatieprogram. DESK, dat nu uit alle zorgen is, zal misschien ook iets nieuws gaan proberen, daar is nu de ge legenheid voor. Zodoende- kunnen we a.s. Zondag nog wel eens in de gelegenheid zijn om een mooie ontmoeting mee te maken. De Dessers moeten in ieder geval voor ogen houden dat ze nog kunnen stijoen op de ranglijst, wat helemaal niet verkeerd zou zijn. want dan sluiten we altijd nog enigszins behoorlijk dit wisselval lig seizoen. DESK 6 moet oo bezoek bij RKC 6. Twee geliikwaardige te genstanders, waarbij het terrein voordeel misschien doorslagge vend is. SPRANG. Zaterdag werd oo het S.D.O.- terrein de jubileum-wedstrijd BW—DESK oesneeld. Het was een aantrekkelüke wedstrijd, waarvoor veel belanastelling be stond. Voor de wedstrijd werd door S.D.O. aan beide ploegen een sportfiguur aangeboden. Direct nadat scheidsrechter Cuijpers. welke uitstekend leid de, het beginsignaal gaf. ontwik kelde er zich een boeiende strijd, beide ploegen waren in uitste kende vorm. Maar ondanks '.,e vele spannende situaties die zich voor beide doelen afspeelden, duurde het biina een half uur voordat Soeterboek DESK de leiding gaf. Na de rust het zelfde spelbeeld. Een hard werkende DES-ploeg en een technisch spe lend B.V.V, Na een kwartier kwartier scoorde Stempher de gelijkmaker, terwijl Donhuizen 't winnende doelpunt scoorde, 2-1. Met deze stand kwam het einde. Het verdere gedeelte van de avond werd doorgebracht bij de heer G. Willemse, waar door S.D.O. een koffietafel werd aan geboden. Ook hier heerste een gezellige stemming. Door de heer Boluijt werd namens de v.v. B.V.V. aan S.D.O. een gedenk boek aangeboden. S.D.O. kan terugzien op een goed geslaagde viering van haar 20-jarig bestaan. DRUNEN. Sportdag T.U.R.K. A.s. Zondag zal in Drunen in het. kader van de grote Missie-tentoonstelling, welke in Waalwijk zal worden gehouden, een grote Sportdag plaats heb ben, waaraan alle sportverenigin gen van Drunen hun medewer king zullen verlenen. De sport dag zal worden gehouden op het kampeerterrein. Om half 2 zul len de deelnemende verenigingen vanaf café P. Klerks gezamenlijk optrekken naar het kampeerter- hein, waar om 2 uur de sport dag zal worden geopend. Medewerking wordt aan deze sportdag verleend door de mo torclub ,,De Dennenrijders", de gymnastiek- en atletiekvereni ging S.H.J., de landelijke rijver- eniging De Echo, de R.K.J.B. en de Boerinnenbond. Directe me dewerking aan deze sportdag door RKDVC bleek niet gemak kelijk uitvoerbaar. Leden van de voetbalver eniging zullen echter voor een voetbalwedstrijd in Waalwijk worden afgevaardigd. Moge De Bilt a.s. Zondag de organisatoren van deze Sportdag welgevallig zijn. Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag is als volgt: RKDVC 1—WSJ 1 Aanvang 2.30 uur. RKDVC 2—Den Dungen Aanvang 2.30 uur. Deuteren 2RKDVC 3 Aanvang 2 uur. RKDVC 4—Herptse Boys 2 Aanvang 12 uur. VLIJMEN. Vlijmen 1Vlijmen 2. Zondag speelde Vlijmen 1 te gen het 2e elftal een oefenwed strijd. Vlijmen is reeds druk doen de door ernstige training een elf tal op te stellen, dat. in de ko mende zomerwedstrijden een zo goed mogelijk figuur zal kunnen slaan. STANDENLIJSTJES. 3e klas B. O.D.C. 21 14 3 4 31 S.C.B. 21 12 6 4 30 O.J.C. 20 12 4 4 28 St. M.-gestel 20 11 6 2 28 Baardwijk 20 10 3 7 23 Best Vooruit 20 8 5 7 21 W.S.C 19 7 3 9 17 U.D.I. 19 7 3 9 17 Blauwgeel 20 5 5 9 15 Boxtel 19 5 4 10 14 Haarsteeg 19 2 4 13 8 Uno Animo 18 1 2 15 4 4e klas D. R.W.B. 19 15 1 3 31 R.K.D.V.C, 19 11 5 3 27 R.K.F.S.V. 20 10 4 6 24 Broekhoven 18 8 4 6 20 V.O.A.B. 19 8 4 7 20 Veerse B. 18 8 3 7 19 Heusden 20 6 4 10 16 Raamsdonk 16 6 3 7 15 WasDik 17 5 4 8 14 W.S.J. 18 2 5 11 9 Right Oh 18 3 1 14 7 Res. 2e klas B. B.V.V. 3 Cone. S.V.D. T.O.P. 2 W'lhelmina 2 DESK 2 St. M.-Gest. 2 18 Taxandria 2 O.S.S. 2 O.J.C. 2 W.S.C. 2 18 15 1 2 31 18 13 2 3 28 18 13 2 3 28 18 7 6 5 20 18 8 2 8 18 18 6 2 10 14 18 5 4 9 14 18 5 3 10 13 18 5 0 13 10 18 1 2 15 4 Res. 3e klas B. S.F..T. 2 16 9 4 3 22 R.K C. 2 15 9 4 2 22 M.O.C. 2 16 4 7 5 15 Willem II 4 16 6 3 7 15 R.W.B. 2 15 0 4 11 4 HOCKEY. WAALWIJK. K.M.H.C. Waalwijk. Zondag 23 April. Dames 11.45 uur. W. I—Rapide. 2 uur. Rapide—Waalwijk I. VLIJMEN. Postduivenveren. „De Zwaluw* Zondag 23 April wedvlucht vanuit Vilvoorde, Belaië, afstand 105 K.M. Vrijdag 21 April inkor- ven tot 8.30 uur in café B. Ore mans. WIELRENNEN. Waalwijkse Wielerclub Leonora. Zondag j.l. werd een trai- ningsrit gehouden op het tra ject 2e Zeine, Dr. Ringersstr., Ie Zeine, St. Antoniusstraat. De C-klassers die het eerst startten, zetten al direct een hoog tempo in, waarin vooral A. Hensen en Dekkers zich onderscheidden. De Peffer had al direct een lekke band en moest van verder rijden afzien, evenals de Kruger, die tengevolge van een val was uitgeschakeld. Na 20 ronden, een afstand van 38 km., was de uitslag: 1. A. Hensen. 2. Op één ronde: Dekkers. De rest was uitgevallen. Tijd: snelste ron de 2.56.3 min. De B-klassers reden 't zelf de parcours over 30 ronden, 57 km. Uitslag 1. M. Ligtvoet. 2. A. v. Es, op 16 sec. 3. Kuijten, op 1 ronde. 4. Fr. Damen, op 2 ronden. De rest uitgevallen. Als men weet dat er 2.58 min. tot 3 min. over een ron de werd gedaan, begrijpt men ook wat het zeggen wil als men meer als drie kwartier der ritten alleen door moest rijden (door kettingpech) zo als Fr. Damen. Kortom, zij die de finish bereikten en door pech moesten opgeven, hebben in ieder geval ge toond wat in hun mars te hebben. A.s. Zondag wederom trai ning op 't zelfde parcours, doch in verband met de kerk diensten starten we na deze diensten, om ft 11.30 uur. VLIJMEN. Ronde van Vlijmen. De wielerwedstrijd de Ronde van Vlijmen, die ieder jaar een geweldige belangstelling trekt, zal dit jaar verreden worden Zon dag 7 Mei a.s. Het comité is reeds druk in de weer om van deze Ronde een wedstrijd te ma ken van de eerste rang. Het aan tal inschrijvingen is dan ook, ge zien het succes van verleden jaar, enorm groot. Niet minder dan 350 amateurs en nieuwelingen schre ven reeds in, waaronder de beste renners van Nederland, n.l. Wout Wagtmaifs, kampioen van Ne derland 1949 en van de Ronde van Brabant 1949 en winnaar van de Ronde van Noord-Hol land 1950, en verder zeer beken de renners als Thijs Roks, Ant. v. Oers. Nic. v. Est, L. Lantine- neair, Rijkens en Snoeren enz., alsook Liebregts, Vliimen. Bij de nieuwelingen zijn 5 Vlijmenaren, die de strijd zullen aanbinden te- oen G. Meijer, winnaar Ronde v. Vlijmen 1949 en Cor Raaijmakers winnaar van de wedstrijd te Vlij men op 8 Oct. 1949. Het zal er weer spannen. BERNDIJK. WIELRENNEN. Weer K.W.C.-succes bij Ronde van Veldhoven. Jan Damen 8e bij de Amateurs. De 3e Zondag van het K.W.C.- wielerseizoen heeft voor hen ook het 3e succes opgeleverd, behaald door 3 verschillende renners, wat dus wel bewijst dat de K.W.C. een goede kern bezit. J.l. Zondag behaalde Jan Da men een schitterend succes door dé 8e plaats te veroveren onder en vóór renners van naam. Jan Damen heeft hier een „Bekeken course gereden, hij was steeds op zijn hoede en vulde het nodige gaatje dan ook geregeld aan. Hij zat voortdurend tussen de toon aangevende renners, o.a. Canti- neau, Hans Dekkers, v. d. Elshout, Paymans, Flipse, Driessen, Ver- traeten enz. enz. Ook Snoeren reed een voor treffelijke course, maar moest na 78 km opgeven wegens kramp; te voren sprong hij meermalen weg, daarmee verschillende premies winnend. André v. d. Ven moest na 2 ronden wegens een lekke band opgeven. Bij de Nieuwelingen startten van de K.W.C. alleen de Gebr. Jan en Pierre v. d. Ven. Jan v. d. Ven moest al gauw lossen en kon het tempo niet bij benen, waardoor hij zeer snel uit de course verdween. Zijn broer Pierre deed het aanvankelijk be ter en zat steeds bij de kopgroep. Toch zou ook hij de strijd moe ten staken, enkele ronden voor "t einde was hij n.l. het slachtoffer van een valpartij. Om precies 3 uur startten de Amateurs met als gewoonlijk di rect een flink tempo er in. André v. d. Ven verdween al gauw en Snoeren en Damen moesten nu de eer van de K.W.C. alleen hoog houden, wat hen goed afging. Snoeren ondernam al gauw een ontsnappingspoging wat de eerste premie opleverde, maar werd ook weer even gauw tot de orde ge roepen. Dan na 70 km. gaan er 2 ren ners tussenuit, nl. Cantineau en v. Elshout, die al gauw een flinke voorsprong nemen. Een 6- tal renners zetten een achtervol- gingsstrijd in, ook Damen gaat mee. Het veld ligt dus nu in 3 hoofdgroepen verdeeld. Het lei dend tweetal moet nu toezien hoe zij door de achtervolgingsploeg worden ingelopen. Er zijn nu nog een 6-tal ronden te rijden en daar springt Hans Dekkers uit het pe- leton weg, samen met Paymans, om nog te redden wat te redden valt. Paymans kan Dekkers niet houden en op zijn eentje weet hij de kopgroep nog te achterhalen, die inmiddels reeds een voorspring van ruim 2 km heeft genomen. Het blijkt al gauw dat Damen tegen deze reusachtige sprinters geen kans zal hebben op de eer ste plaats. Cantineau versloeg al len en bezette de eerste plaats, Dekkers moest na 6 Belgische overwinningen met de 2e plaats genoegen nemen, en Damen pas seerde als 8e. A.s. Zondag: Ronde van Ettcn. A.s. Zondag 23 April starten alle amateurs in de ronde van Et- ten, verder zullen nog 4 nieuwe lingen starten te weten Jan en Pierre v. d. Ven, Fitters en van Hoorn. NEDERLANDSE WANDELSPORT BOND. Op Zaterdag 13 Mei en Zon dag 14 Mei 1950 hoopt Kring Tilburg van de N.W.B. wan deltochten uit te schrijven. Deze tochten kunnen be schouwd worden als twee één- daagse of als één tweedaagse. Op Zaterdag en Zondag zul len verschillende parcoursen gelopen worden. Indien U deze tochten mede wandelt, zult U ruimschoots de gelegenheid hebben 't na tuurschoon om Tilburg te le ren kennen. Inschrijfadressen en nadere inlichtingen: C. J. Brouwers. Willem Il-straat 9, Tilburg en P. M. Heurtèr, Grotestr. 377, Waalwijk. BILJARTSPORT. KAATSHEUVEL. Districts-Finales. Nu de plaatselijke voorrondes ten einde zijn en de afgevaardig den bekend zijn, gaat de belang stelling uit naar het slot van het seizoen, naar de Districts-finale. De Hoofdklas Libre wordt a.s. Zaterdag Verspeeld in het club lokaal van het Waalwijks Ons Genoegen bij Jac. Passier in de St. Antoniusstraat. De strijd zal hier gaan tussen de volgende spe lers 1. P. v. Huiten (Ons Genoe gen) uit Waalwijk; 2. P. van Schijndel (Excelsior) uit Waal wijk: 3. H. Snoeren (K.O.T. uit Kaatsheuvel; 4. W. Soeterboek (K.O.T.) uit Kaatsheuvel. Ongetwijfeld zal naar deze klas de meeste belangstelling uitgaan. De strijd gaat hier dan ook tus sen de besten uit Waalwijk en die uit Kaatsheuvel, waarvan de 2 Waalwijkse spelers waarschijn- lijkde eer zullen moeten behalen, doch ondanks die superiori teit zullen de Kaatsheuvelsen zich met hand en tand verdedigen. Zaterdag wordt gespeeld om 4, 6, 8 en 10 uur. Zondag wor den de 2 beslissende partijen ge speeld en wel om 8 en 10 uur. Er wordt gespeeld over 250 car. De 2e klas Libre wordt even eens in Waalwijk verspeeld. De organisatie rust hier in handen van de vereniging Centraal, ge vestigd bij dhr. M. Leenheers. De deelnemers zijn achtereenvol- aens S. Dijkstra (B.V.T.) uit Waalwijk; A. Hamers (B.V.T.) uit Waalwijk; R v. Dinteren I Poedelvrees 1 uit Kaatsheuvel; C. Smit (KOT.) uit Kaatsheuvel. Hier staat een spannende strijd te wachten, want allen zijn als het ware aan elkaar gewaagd en wie hier de titel zal behalen valt, in tegenstelling met de hoofdklas, nog niet met zekerheid te zeg gen. De partijen gaan over 150 car. De 3e klas Libre zal in Kaats heuvel in het clublokaal van N.A.S. verspeeld worden bij dhr. B. v. Berkel, café ,.De Steen bakker". De 4 gegadigden zijn hier: 1. Jan Damen (K.T.O.). uit Kaatsheuvel; 2. G. v. d. Lin den (T.O.K.) uit Kaatsheuvel; 3. C. Elshout (B.V.T.) uit Waalwijk; 4. Swinkels (Ons Genoegen) uit Waalwijk. Ook hier is van groot krachts verschil geen sprake. De partijen zijn hier 100 car. De 4e 'klas Libre zal eveneens in Kaatsheuvel verspeeld worden en wel bij A. Netten Dreefsestr. Berndijk, alwaar T.O.K. de lei ding en organisatie zal hebben. De vier die elkaar moeten be twisten zijn: 1. M. v. Wanrooij (H.K.S.) uit Kaatsheuvel; 2. W. Netten (K.T.O.) uit Kaatsheu vel; 3. C. Timmermans (Ons Genoegen) Waalwijk; 4. F. v. d. Gouw (Centraal) uit Waalwijk. Ook hier is weinig sprake van aanmerkelijk krachtsverschil. Een overzicht over de klassen beke ken, kunnen we niets anders zeg gen dan dat de kansen gelijk staan, wat betreft de Waalwijk se en Kaatsheuvelse kampioenen. In deze 4 klassen hopen we op 2-*-2. De Wedstrijdleider. WASPIK. Vorige week had in het café „De Sportwereld" alhier een ont moeting plaats tussen de twee al daar gevestigde ibljartverenigingen „Van Ongenoegen Vrij" en „De Poedelaars". Voor de aanvang werd door de voorzitter een kort openingswoord gesproken, waar in deze mededeelde dat men, me de dank zij de medewerking van de heer B. de Bont, er in was ge slaagd voor deze ontmoeting een wisselbeker beschikbaar te krij- De Langstraatse Kruisboogbond D.E.S.V. vierde zijn 30-jarig bestaan bij W. v. d. Loo te Haarsteeg. Foto C. H. Vaesen, Heusden KRUISBOOGSPORT. HAARSTEEG. De officiële uitslagen van het grote nationale concours, dat ter gelegenheid van het 30-jarig be staan van de Langstraatse Bond van Kruisbooggezelschappen op de banen van „Onderl. Vriend schap" werd gehouden, zijn als volg: Korps A. 1. Oefening in de Wijngaard, Tilburg 84 pnt.2. Onderlinge Vriendschap, Haarsteeg 84 pnt.; 3. Rozenplant in 't Woud, Til burg, 82 pnt.; 4. De Jonge Bata vieren, Nieuwkuijk 82 pnt.; en 5. Vriendschap onder ons Oister- wijk 80 pnt. Kampioen Onderl. Vriendschap Haarsteeg 35 pnt. Korps B. 1. Vriendenkring Veldhoven 80 ont.; 2. Onderlinge Vriendschap Haarsteeg 75 pnt.; 3. Rozenjacht Vlijmen 73 pnt.; 4. Spruit wordt een boom Eindhoven 72 pnt.; 5. Na Arbeid Vermaak Rosma len 31 pnt. Kampioen Rozenjacht Vlijmen 31 pnt. Korps C. 1. Rozenplant in 't Woud Til burg 79 pnt.; 2. Onderl. Vriend schap, Haarsteeg 76 pnt.; 3. Na Arbeid Vermaak, Rosmalen 74 pnt.; 4. Oefening in de Wijngaard Tilburg 73 pnt.; 5. De Jonge Ba tavieren, Nieuwkuijk 70 pnt.; 6. Rozenjacht Vlijmen 70 pnt.; 7. Vriendschap onder ons, Ois- terwijk 68 pnt. Kampioen Rozenjacht Vlijmen 31 pnt. Extra beker voor Zaterdag Onderlinge Vriendschap Haar steeg. Koningskruis Tegelbosch Diana Eindhoven 23 pnt. Ereteken: Th. van Gestel van Onderl. Vriendschap Haarsteeg 23 punten. Lustrumbeker voor het gehele concours: Onderl, Vriendschap' Haarsteeg 65 pnt. Personele 4-tallen A. 1. Onderl. Vriendschap Haar steeg 54 'pnt.; 2. Rozenplant in 't Woud, Tilburg 54 pt.; 3. Vriend schap onder ons, Oisterwijk 53 pnt.: 4. Om het roosje Tilburg 52 punten. Personele 4-tallen B. 1. Onderl. Vriendschap, Haar steeg 52 pnt.: 2. Oefening in de Wijngaard Tilburg 50 pnt.; 3 Di ana Eindhoven 50 pnt.; 4. Rozen plant in 't woud Tilburg 49 pnt. Personele 4-tallen C. 1. Rozenplant in 't woud Til burg 51 pnt.; 2. Oefening in de Wijngaard Tilburg 48 pt.; 3. Ar beidersvriendenkring Veldhoven 47 pnt.; 4. Vriendschap onder ons, Oisterwijk, 3e viertal 45 pt.; 5. Vriendschap onder ons, Oister wijk 4e viertal 45 pnt. I Persoonlijke personele A. 1. Th. v. Son, Nieuwkuijk 25 p. 2. P. v. Gestel, Nieuwkuijk 24 p. 3. A.v.d.Dungeri Haarsteeg 25 p. 4. M. v. Ravenstein Haarsteeg 24 p. Persoonlijke personele B. 1. Vermeer, Tilburg 24 p. 2. Anna Coppens Rosmalen 24 p. 3. L. Oremans, Vlijmen 24 p. 4. Dolewaerd, Oisterwijk 24 p. Persoonlijke personele C. 1. G. v. d. Wiel. Vlijmen 25 p. 2. Hanekamp, Eindhoven 23 p. 3. M. v. Son, Nieuwkuijk 23 p. 4. H. v. Ravenstein, Haarsteeg 23 p. 5. Jo v. Loon, Nieuwkuijk 22 p. Na afloop werden door dc voorzitter van de bond. de hee- Jac. Timmermans, de prijzen uit gereikt. Hij feliciteerde de prijs winnaars en dankte allen die aan het welslagen van het jubileum concours hadden medegewerkt. ker uit te reiken en voor de toe komst te bepalen, dat de vereni cing die driemaal achtereenvol gens de wedestrijd wint, de be ker wint. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt S. Mateijsen-J. Zwaans 2—0 B. Kuiiten-J. v. Donnen 2—0 A. v. Tilborgh-Th. Gijsman 2—C A. v. Dongen-A. Fijneman 0—2 T. de Groot-Th. Coesmans 02 B. Mateiisen-A. v. Kuijk 02 T. Schouten-T. Zwaans 0—2 H. ITp«laar-W. Zijlmans 02 B. de Bont-B. Kamp 0—2 De eerstoenoemden zijn leden van „De Poedelaars", de anderen van „Van Ongenoegen vrij", zo dat deze vereniging beslag legde op de wisselbeker. Raad van Geertruidenberg dringt aan Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad van Geertruidenberg en al bij het tweede punt van de agenda verzuchtte de voorzitter dat het veel te vluc ging. Nu, er kwam later nog gelegenheid genoeg on tegenovergestelde verzuchtingen te slaken, want diver se ingekomen stukken ontlokten zo n uitvoerige be spreking, dat er geen einde aan scheen te komen. Maar met de woningbouw wilde de raad spijkers met koppen slaan: de leden vonden dat het niet opschoot, terwijl de nood nog steeds groter werd. verordening op de heffing van be- smettelijke-ziektegelden. Ook het uitbreidingsplan in hoofdzaak moest een weinig her zien worden: voor het terrein voor de kleine industrie langs de Prov. Weg bleef het Protestantse kerk hof weg, aan de Westkant zou er een stuk bijkomen. Dit vereiste geen bespreking, maar de heer Maas wees er op dat, als er voor de industrie ont eigend werd, er voor de boeren niets meer overbleef. Of de mi nister dan niet zou kunnen zorgen dat ze een plaats kregen in de Noord-Oostpolder. De voorzitter zei, dat als de boeren het niet meer konden uit houden, zij bemiddeling aan het gemeentebestuur konden vragen om aldaar een plaats te krijgen. De heer Hartong merkte op dat deze kwestie al in de vorige raad was besproken en dat er een vis je naar uit was gegooid. Toen was er alleen plaats voor pioniers, nu werden ook anderen toegela ten. Hij achtte het aanbevelens waardig om te trachten nu iets te krijgen. Het gemeentebestuur moest de betrokken landbouwers voor overleg uitnodigen. De heer Veenus vroeg of dit niet van de organisatie kan uit gaan. omdat die beter georiën teerd was, maar de heer Maas vond dat die al zo veel aan haar hoofd had. Men hield het tenslotte bij het voorstel van de heer Har tong. Het gebied van de boeren die weg gingen kon dan nog aan anderen komen. Bont allerlei. Daarna kwam er een indruk wekkende rij ingekomen stukken Vooreerst een verzoek van de bi oscoopexploitanten om de verma kelijkheidsbelasting te verlagen. Voor een normale film bedroeg die 35 pet. De voorzitter merkte op dat als dit verminderd werd ook de inkomsten van de gemeente ver minderden, terwijl de gemeente dan ook tekort zou komen op de rijksuitkering. Omdat er echter persoonlijke belangen mee gemoeid waren wercf dit punt aangehouden tot de besloten vergadering. Er was een schrijven van de minister van Binnenlandse Zaken om ook over het tweede kwartaal de 5 pet. ineens uit te keren aan het gemeentepersoneel, wat de raad goed vond. Verder waren Ged. Staten het Hamerstukken. Na de opening werden de notu len ongewijzigd vastgesteld, waar na de twee eerste punten (zie ons nummer van Maandag) zonder meer werden vastgesteld, hetgeen de voorzitter bovenstaande op merking ontlokte, betrettende de begroting van de stedelijke Gods huizen lichtte de voorzitter toe dat het salaris van de geneesheer ver hoogd was. De heer Hartong dankte de regenten van de Gods huizen voor de wijze waarop ze deze moeilijke kwestie hadden op gelost. Vervolgens werden de be grotingen van de Godshuizen over 1949 en 1950 gewijzigd, waarbij de heer Hartong zijn vreugde uit te over de betere documentatie en werd de rekening over 1948 goed gekeurd. Zonder meer werd ook het voorstel aangenomen om een le ning van lOdOób aan te gaan met de Bank van Nederlandse Gemeenten met een looptijd van 50 jaar tegen een rente van V/\ pet. Op een vraag van de heer Hartong deelde de voorzitter mee dat de kasgeldlening zou worden afgelost. De wijziging van de legesveror dening was een gevolg van de wederinvoering van het Bewijs van Nederlanderschap. Tevens werd de gelegenhed te baat ge nomen om nog enkele andere wij zigingen aan te brengen. De kos ten van inzage in de Burgerlijke stand zouden 10 per jaar gaan bedragen, een duplicaat aanslag gen. Besloten werd aan de win- biljet 0.25, een paspoort 2.50, naar van deze ontmoeting de be- het verlengen daarvan 2.een bewijsvan Nederlanderschap 2.50, van het venten 30 ct. per dag, 2 per maand en per jaar 10. De heer Veenus vroeg waarom de kosten van het paspoort ver hoogd waren. Dat kwam omdat de gemeente aan de lage kant was, antwoordde de voorzitter. Voorts zou er ook leges gehe ven worden op het aanvragen van een bouwvergunning, ook als die niet werd goedgekeurd bij Bouw en Woningtoezicht in Breda. Die zou dan bedragen het bedrag dat de gemeente dan verschuldigd was plus de helft van het bedrag dat verschuldigd zou zijn geweest als de aanvraag wel was goedge keurd. De raad vond dit billijk. Vervolgens werd er een redac tionele wijziging aangebracht In de niet eens met de voorwaarden die de PNEM had gesteld voor de aankoop van bouwterrein voor de gemeente aan de Julianastraat. Maar de PNEM had intussen zelf al geschreven dat ze het terrein zelf nodig had, dus kon de koop niet doo. gaan. Er was weinig aan te doen. B. en W. vroegen machtiging om, als er een opgave kwam van het ingenieursbureau over het bouwplan in het kader van het uitbreidingsplan, dit direct ter goedkeuring door te kunnen zen den aan G. St. Op 'n vraag van de heer Hartong antwoordde dc voorzitter dat het hier niet ging om plannen voor het industrieter rein maar voor het bouwterrein. De machtiging werd verleend. In verband met de uitbreiding van het industrieterrein had de gemeente aan de PNEM gevraagd een hoogspanningsdraad 150 m te verplaatsen. De PNEM deelde nu mee dat dit technisch niet goed mogelijk was in verband met een andere draad, 110 m zou wel gaan. De heer Hartong vond het dan niet logisch om 120 m industrie terrein te projecteren als men er maar 90 kon gebruiken. Die strook kon dan net zo goed aan de boe ren gelaten worden. Overigens was hij het niet met de PNEM eens en wilde er eens een andere deskundige over horen. De heer Zijlmans was van me ning dat de gemeente de grote in dustrie in kleine dingen tegemoet moest komen. Er werd dan ten slotte besloten dat B. en W. deze kwestie nog eens mondeling met de PNEM zouden bespreken. De Stichting Lager Nijverheids onderwijs had een verzoek inge diend om subsidie. Dit verzoek werd op voorstel van B. en W. afgewezen met de overweging dat de gemeente haar handen vol had aan de eigen ambachtsschool en dus niet het nijverheidsonder wijs op andere plaatsen hoefde te gaan steunen. Dan had de heer Heurter een aantal voorstellen ingediend waar over hij deze vergadering een be slissing genomen wilde zien. Daar was op de eerste plaats het voor stel om de torenklok te verlichten. De voorzitter deelde mee dat met de restauratie van de toren ook de vernieuwing van het to renuurwerk in studie was. Dat zou op een bedrag van 9000. komen. Dhr. Veenus wilde inlichtin gen van de heer Heurter over zijn voorstel. Die baseerde het op de gedachte dat met het uitbreidings plan Geertruidenberg van kleine gemeente grote gemeente werd. De heer Veenus zag er echter het nut niet van in nu iedereen een radio had. De heer Hartong stelde voor om, nu tot restauratie was beslo ten, aan dc architect te vragen of 't ook mogelijk was een verlich ting aan te brengen. De heer van Alphen kon dit ondersteunen als Monumenten zorg ook het uurwerk voor haar rekening nam. Over het algemeen was de raad toch wel van gevoelen dat er ur genter dingen te doen waren. Vervolgens wilde de heer Heur ter een beslissing over een open bare waterplaats en over de plaats waar die zou kunnen ko men. De oude raad had daarover ook al zijn gedachten laten gaan, maar niemand had een geschikte plaats geweten. Ook dhr Heurter wist het niet. Hij had gedacht aan een plaats bij de proestantse kerk, waar toch niemand kwam, maar dat was de bedoeling niet, wierp de heer Okkerse er tussen door, er moesten juist wel men sen komen. Men kwam in ieder geval niet onmiddellijk tot een oplossing. Alleen de heer Hartong wilde aan de Heidemaateschappi' vragen, bij het opknappen van dc wallen er daar enkele te projec teren. Dat vond hij wel dienstig en ook de andere heren waren er voor. Dan wilde de heer Heurter de gemeentebode in uniform steken, om zo dc gemeente enig cachet te geven. Daar werd lang en breed over gediscussieerd, in wel ke vorm dit uniform verschaft moest worden, op kosten van de oemeente of door een kledingtoe- lage, hoe die kledingtoelage ge geven moest worden, waarom de gemeentebode nu een unifo'm moest hebben als anderen t niet hadden (de heer Veenus haalde er zelfs de gilden bij), maar vee' verder kwam men niet. Tot de voorzitter een stemming voor stelde, waarbij het voorstel ver worpen werd met 4 tegen 6 stem men. Ook stelde de heer Heurter voor om het pemeenteDe^sonce, dat buitendien" had. een net on te zetten met G.G. (goedgekeurd' meende de voorzitter, en de ar beiders 2 ove-alls en laarzen te verschaffen. Hij zag dit als een tegemoetkoming innlaats van sa 'arisverhooinq. Dn voorzitte* hooDte echter dat hij en de ae- meenteonzichter. die toch ooV buitendienst hadden, van die pet ve-s^hoond 7ouden bl"ven. D» heer Veenus wilde neer verwante loonsverhoninn. Wel re genkleding en schootsvellen v«n- de vuilnisiohalers. Daar voc'den ook de voorzitte en de ande-e herpn wel voor. Er werd tenslotte heloten drie oliejassen en drie schootsvellen aan te schaffen. Tenslotte vroeq de heer Hen- ter hoe het met de vuilniwanen stond, maar h" had hem onder tussen oe7'en. De heer Harton" vond een kle'ne vu'lnïswanen n'e' d* oo'ossino. Daar moest irts aan „e-^ao wo'den. De voorzitte- deelde mee dat de benrekinn me' naburige gemeenten hierover nog niet had plaats gehad wegens tijdsgebrek. Daarna was de heer Schot aan 11 de beurt. Hij vroeg of er niet ge- bouwd kon worden door particu- lieren volgens de financieringsre geling 1948, zoc^ls in andere ge- I meenten. Maar hij had nu gelezen I dat er een nieuwe regeling op komst was, zodat deze kwestie 1 voor het ogenblik van de baan i was. Vervolgens vroeg hij of 'tniet wenselijk was het stuk tussen Zuidwal en Leertouwersstraat van oude stenen van de Zuidwal j f te voorzien, omdat 't met slecht j weer onb^jaanbaar was. De voorzitter antwoordde dat als de Zuidwal klaar was, B. en W. zouden zien wat nog bruik baar was. Van de stenen niet veel, alleen keien, meende hij. De heer Hartong vroeg in dit i verband nog aandacht voor het trottoir in de Waterpoortstraat, opdat men er tenminste droog zou j kunnen lopen, Dc woningbouw. Toen kwam de heer Schot op j de woningbouw. In Januari 195Ö j waren er al 21 woningen toege wezen. Met 't volume- van 1949 mee konden er nog 29 woningen ge bouwd worden en nog steeds wa ren er geen plannen ter tafel ge komen, terwijl de woningnood steeds urgenter werd. De voorzitter antwoordde dat de plannen voor 1949 in de raad waren geweest. Maar er waren tegenvallers geweestop het ter rein aan de Julianastraat, dat de gemeente van de PNEM had wil len kopen, kon nu niet meer ge bouwd worden, een andere plaats was niet goedgekeurd door de Volkshuisvesting en een derde plaats stuitte af op verkoop van grond. Hij wilde nu 't bouwvolume van 1949 besteden aan gegadigden die volgens de financieringsregeling I wilden bouwen. Voor de wonin gen voor 1950 restte alleen de Gedempte Haven. Daar moesten boringen verricht worden om te kijken of er gebouwd kon worden. Waarschijnlijk werden het dan huizen zonder kelder. De heer Hartong meende dat het niet nodig was boringen te doen. In de huizen die er ge bouwd zouden worden, kon een kelderkast gemaakt worden. Dc heer Schot wilde in ieder geval op korte termijn een plan, waar de 20 woningen gebouwd zouden kunnen jvorden. De voorzitter antwoordde hier op dat dc tekeningen voor de wo- ninoen Haar waren. Maar wet houder Broeken betoogde dat het de bedoeling was dat er 'n plaats zou aangewezen worden. Er was een radicale oplossing nodig, zo dat er in complex gebouwd zou kunnen worden. Gp dit Jaatstc antwoordde de voorzitter uac ae yeuieeme door «eo.eK aan grond m net veneden naar toeviucnt nad moeien nemen iot hec beoouwen van open piek- pen. Ge neer moeken euner vond uat men moest uitgaan van net ogenonk. Men nau nu oe Ge- ueinpie Haven. Git terrein moest onderzocht wo.uen en ais t niet mogelijk was hier te bouwen, moest een gedeelte van het uit- oreidingsplan verwezenlijkt wor den. Ge heer Schot zag hierin al 'n concreet plan waa.oin de voor zitter gevraagd had. Uok de heer Hartong was van mening dat er toch vast een inde ling van de Gedempte Haven kon gemaakt worden. Ge grond kon aaar onderzocht worden en tege lijk moest aan de Planologische Gienst een tekening gevraagd J worden en aan de architect een ontwerp. De fundatie kon dan later bekeken worden. De voorzitter was hiertegen over van mening dat dit niet los van elkaar mocht gebeuren, om dat men dan misschien ging bo ren op plaatsen waar de tuintjes zouden komen. Omdat er twee plannen waren voor de Gedempte Haven, moest Jeze kwestie met dc Planologi sche Dienst besproken worden. De heer Veenus drong er nog eens op aan in ieder geval wo ningen en nog eens woningen te laten bouwen. B. en W. vroegen tenslotte een crediet van 1000.— om borin gen te laten doen, hetgeen werd toegestaan. De plannen zouden dan zo spoedig mogelijk verwe zenlijkt worden. De heer Schot had nog schrif telijk medegedeeld dat de R.K. Sportvereniging Right-Oh op 22 Maart met een nieuw bestuur was herbegonnen. De financiële toe stand was echter niet rooskleurig ^en hij vroeg daarom de subsidie 'zo spoedig mogelijk uit te botalen opdat de vereniging aan haar ver- •olichtingen zou kunnen voldoen. De bespreking hiervan werd uit gesteld tot de besloten vergade ring. De heer Hartong wees er schriftelijk op dat in vele gemeen ten goedkope woningen werden gebouwd en of het niet mogelijk was dat ook in Geertruidenberg te doen. Ook wilde hij de bouw verordening, daterend van 1933, gewijzigd zien en aangepast aan 4e moderne techniek. Er moesten il te veel ontheffingen verleend worden. De voorzitter meende dat goed- '■ope woningen alleen in grote •omplexen oebouwd konden wor- 4en. Bovendien had de aemeente "een grond en h'i waarschuwde 'eren minderwaardige woningen. Het ging de heer Hartong nu

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 7