l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courant KONINGINNEDAG UIT DE NOG GEEN OPLOSSING BOND VAN NEDERLANDSE OUD-STRIJDERS Afdeling Waalwijk opgericht 6 ROT f HiWfc EN 00N ElllHG iVuK VQQB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWIJK Houdt het doel voor ogen. De a.sMissie-Tenioonsielling. VRIJDAG 28 APRIL 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE mm HET ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 88. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. A.s. Zondag is onze Konin gin weer jarig. Dit is een bij uitstek gun stige gelegenheid om ons te bezinnen op de grote waarde van het koningschap en op de sterke banden die Neder land en Oranje binden. Voor al nu in de laatste jaren zo veel koningen van de troon zijn gestoten,, met geweld of door de wil van de massa. Vooral nu we zien hoe bij onze Zuiderburen de Koning in opspraak is gebracht en er handel met hem wordt ge dreven tussen de politieke partijen, terwijl dit alles die pe tegenstellingen veroor zaakt in het land. Dit alles zij een waarschu wing voor ons en een aan sporing om onze eenheid te bewaren onder het Huis van Oranje in het algemeen, nu onder Koningin Juliana in 't bijzonder. Zij is het symbool van onze eendracht, niet tegenstaande bepaalde ver schillen en die eendracht moeten we door haar bewa ren. Het Nederlandse volk heeft altijd uitgemunt door liefde tot zijn Vorstenhuis en zijn Vorstin. Die liefde is nog niet bekoeld, niet in het Zuiden en niet in het Noorden, ge tuige het bezoek dat de Ko ningin deze week aan Lim burg heeft gebracht. Deze aanhankelijkheid hebben wij door de eeuwen heen van on ze vaderen geërfd en telkens opnieuw bevestigd. We be vestigen ze ook nu weer, op de verjaardag van onze Ko ningin en wensen Haar met Prins Bernhard en de prin sessen nog vele gelukkige ja ren temidden van Haar volk. Leve de Koningin! De reeks teleurstellingen die volgde op de volks raadpleging in België is nog lang niet ten einde. Nog in ons vorig nummer lieten wij optimistische geluiden horen over de oplossing van de konings kwestie, maar er waren toen al zoveel symptomen dat er ergens een kink in de kabel zat, dat het op timisme wel moest luwen. En inderdaad is wel ge bleken dat men nooit te vroeg moet juichen, want een overeenstemming tussen de standpunten der drie partijen is wel uitgesloten. Ze zijn gestruikeld over de verblijfplaats van de koning na de overdracht van zijn be voegdheden aan prins Boude- wijn. De socialisten willen persé niet dat hij langer dan 18 dagen in België blijft, maar de C.V.P. wil het aan de koning zelf overlaten waar hij wenst te verblijven. Daar op echter zijn de onderhande lingen afgestuit. Tegen de vele grote concessies door ko rting en C.V.P. gedaan, wordt niets behoorlijks als tegen prestatie gesteld. Integendeel, de socialisten, die toch maar een minderheid vertegen woordigen, wensen ook dit nog van de koning dat hij schriftelijk verklaart na de overdracht van zijn preroga tieven niet in België te zul len blijven. Met welk recht? Het is altijd gemakkelijker te eisen als je alleen maar hoeft af te breken, dan wanneer je de verantwoordelijkheid hebt van de opbouw. In ieder geval is Paul van Zeeland weer naar Pregny getogen en heeft daar met ko ning Leopold onderhandeld. Het resultaat was, dat hij een brief mee terug bracht waar in de koning zijn standpunt uiteenzette. Hij betoogt dat hij zich, in zijn initiatief een verzoeningsoplossing te sug gereren, heeft laten leiden door het verlangen een even wicht te verzekeren tussen de rechten van de meerderheid en van de minderheid en h(J verwondert er zich over dat er nu twistpunten zijn gere zen over zijn aanwezigheid in het land. „Dit maakt het mij volstrekt onmogelijk als voor waarde tot mijn terugkeer de verbbintenis aan te gaan, Bel gië, al ware het ook tijdelijk, na de overdracht van mijn prerogatieven aan de kroon prins, te verlaten, zonder op gevaarlijke wijze afbreuk te doen aan de waardigheid van de monarchie". De koning doet een beroep op de par tijen om zijn suggestie aan te nemen in de geest waarin hij ze heeft voorgesteld. Als antwoord heeft de C.V.P. bekend gemaakt dat zij spoedige vorming van een kabinet wenst, de liberalen willen nieuwe onderhandelin gen én de socialisten volhar den in hun afwijzende hou- .ding. Waar moet het heen? EINDE? De vierhoeksconferentie die deze week gehouden zou wor den tussen de V.S.I., Djokja, Oost-Indonesië en Oost-Su- matra is niet doorgegaan, of tewel voor onbepaalde tijd uitgesteld. Maar de liquidatie van de deelstaten zal nu waarschijnlijk langs eenvou diger weg gaan. Het parle ment van Oost-Indonesië heeft ,«en motie aangenomen met slechts één stem tegen, waar in wordt aangedrongen op 't aftreden van het kabinet. Mi nister-president Diapari deel de daarop mede, dat de re gering zou handelen over eenkomstig de beslissing van het parlement. Er kan dan 'n nieuwe regering gevormd worden die waarschijnlijk wel in de goede richting zal hellen, d.w.z. in de richting van Djokja. waardoor 't ein de van Oost-Indonesië in zicht is. Dan zal ook Oost-Suma- tra wel niet lang weerstand meer bieden en is er geen vierhoeksconferentie meer no dig. Wat gaat er dan gebeuren met Djokja? Zullen de V.S.I. opgaan in Djokja of Djokja in de V.S.I.Dat lijkt maar een kwestie van procedure, omdat de geest hetzelfde blijft: Djokjaas. Het zal bin nenkort in ieder geval wel een feit zijn dat van de Ver enigde Staten niet meer dan één staat over is, die alles regeert. In Djakarta zijn weer twee Nederlanders gearresteerd zonder opgaaf van redenen. Het zijn twee employé's van „Multifilm", n.l. de heren V. E. Mol, assistent-productie leider en A. H. Denninghof Stelling, productieleider van de speelfilm-afdeling. STAKINGEN. In de Antwerpse havens zijn de communisten chaos aan het veroorzaken door sta kingen te organiseren onder het grootste deel van de ha venarbeiders. De gendarmes beschermen de werkwilligen tegen de stakers en elf com munistische leiders, onder wie een volksvertegenwoordiger, zijn gearresteerd. De socialistische en katho lieke vakbond hebben zich tegen de staking verklaard. In Londen zijn soldaten aan het werk geslagen om 't werk van 14000 stakende havenar beiders over te nemen. Die hebben het werk neergelegd omdat enkele leden door de bond zijn geroyeerd, dus deze keer niet tegen de werkgever, maar tegen de eigen organi satie. PRETTIG VOORUITZICHT. Volgens de „New-York He rald Tribune" heeft, minister Acheson Zaterdag een aantal vooraanstaande Amerikaanse dagblad-redacteuren in ver trouwen gezegd, dat de vol gende maand te Berlijn „tus sen de strijdkrachten der Westelijke gealliëerden en de door de Sovjets gesteunde Duitse communisten een ge vecht met tanks en kanonnen zou kunnen uitbreken". Hij doelde op de komende Pink sterdemonstratie te Berlijn, waar hij „de eerstvolgende belangrijke wereldontwikke ling" verwacht. Hij acht het niet onmogelijk dat de ge beurtenissen „een onheilspel lende richting" opgaan, aldus zou hij gezegd hebben. Zou het nu al hard tegen hard gaan? KONINKLIJK BEZOEK AAN LIMBURG. Maandag heeft Limburg, en speciaal Maastricht het ko ninklijk echtpaar ontvangen. En ondanks regen en wind was het een zonnige ontvangst omdat de mensen blij waren. H. M. de Koningin en de Prins waren per K.L.M. naar Beek gevlogen en werden daar begroet door de com missaris der Provincie Lim burg, mr. F. Houben, de bur gemeester van Beek en een enthousiaste menigte Limbur gers. Aan de rand van Maas tricht werd de Koningin be groet door de burgemeester, baron Michiels van Kesse- nich, waarna de koninklijke gasten van de auto overgin gen in een open calèche, on danks de stromende regen. Dan ging het door de stra ten naar het gouvernements gebouw, overal mensen in de regen, schoolkinderen die va derlandse liederen zongen; de geest moest het feest maken, want de omstandigheden de den het niet. In het gouvernementsge bouw volgde de officiële ont vangst door mr. Houben die een rede hield, waarna zijn zoontje Flipje een vers op zei. Dan was er nog de Belgi sche collega van Limburg, die zijn opwachting kwam ma ken. Het was trouwens heel de dag in Maastricht Bene lux, zeker omdat ze zelf een koning beginnen te missen. Op het stadhuis verzekerde de burgemeester Koningin en Prins nog eens uitdrukkelijk van de trouw van de stad Maastricht. Nu, die hebben ze enthousiast laten blijken. 's Avonds was er een gala- soirée in de Stadsschouwburg en feest op straat en de dag werd besloten met een op tocht. Dinsdag ging het door de rest van de provincie: naar Valkenburg, Heerlen, Sittard, Geleen, Venlo, Roermon, Ble- rick en tenslotte Mook. En overal toonde de bevolking haar enthousiasme op eigen wijze, hetzij kunstzinnig, het zij folkloristisch, door ge schenken of in optochten, door demonstraties of door toejuichingen, maar overal waren het blijken van diepe aanhankelijkheid en eerst over tienen verlieten Konin gin en Prins het Limburgse land, waar ondanks regen, wind en kou twee dagen groot feest was gewaest omdat de Limburgers blij waren dat hun koningin hun provincie had bezocht. DE N.S. GAAT FUIVEN! Op 11 Mei zullen de geëlek trificeerde spoorlijnen Dor drechtBoxtel en Lage Zwa- luwe in gebruik worden ge nomen en de Diessel-electri- sche VlissingenNijmegen. De directie der N.S. maakt met genodigden een' extra reis. In Boxtel, Oisterwijk, Tilburg, Gilze-Rijen, Breda, Zwaluwe, Zevenbergen, Ou denbosch, Roosendaal, Bergen op Zoom worden festiviteiten gearrangeerd en geschenken aangeboden. Ja, we hebben aan derge lijke officiële ontvangsten en toezeggingen hier maar een wrange herinnering. AMBON SCHEIDT ZICH AF! In Ambon is op 24 April de onafhankelijke republiek van de Zuid-Molukken, onder lei ding van ir. Manusama uitge roepen, aldus meldt het Al gemeen Handelsblad. Daar mee zou Ambon zich als zelf standig gebied van de negara Oost-Indonesië en de R.I.S. hebben afgescheiden. Hoe lang? BEGROTING HERZIEN. Batig saldo verandert in tekort van 231 millioen. De minister specificeert de ho gere uitgaven ingevolge de deva luatie ten laste van de gewone dienst, de buitengewone dienst en het Iandbouw-egalisatiefonds met 156.9 millioen. Hiervan komt 29.9 millioen ten laste van het min. van Oor log 73.6 millioen voor 't min. van Financiën, 10 millioen voor het min. van Econ. Zaken (ko- lentoeslag) en 20 millioen voor het Landbouw Egalisatiefonds. De souvereiniteitsoverdracht eist een nieuwe last van totaal 186.2 millioen 134.9 millioen komt voor rekening van militaire uitgaven, zoals troepentransport en demobilisatie, 8 millioen voor Sociale Zaken,, 35.8 millioen voor het ministjerie voor Unieza ken en Overzeese Gebiedsdelen en 7,5 millioen voor het min. van Marine. De minister wees er vervolgens op, dat ook nog met de volgende posten rekening moet worden ge houden 18 millioen voor de voorlopige kinderbijslag voor zelf standigen; 6 millioen voor de werkloosheidsverzekering, salaris sen 33.5 millioen. Terwijl on der de post overige diensten 39.8 wordt ondergebracht, to taal 97.3 millioen. Tengevolge van deze omstan digheden is nu gebleken dat het oorspronkelijk batig saldo van 20 millioen nu veranderd is in een tekort van 231 millioen. De Buitengewone Dienst II had reeds een nadelig saldo van 390 mil lioen, doch dit kon worden gere duceerd tot 335 millioen. STEEDS MEER SIGARETTEN WORDEN GEROOKT, DOCH OOK DE REST GAAT OMHOOG Het gaat met het roken nog altijd crescendo. Ondanks de fa buleuze prijzen, welke er voor moeten worden neergelegd. En daarbij neemt vooral het verbruik van sigaretten sterk toe werden er in 1949—1949 in Nederland per hoofd der bevolking 502 op gerookt, in 1949—1950 steeg dat aantal tot 690Zo rekende al thans het Centraal Bureau voor de Statistiek het uit. Volgens de cijfers, welke dit bureau mededeelt, zijn in de peri ode April 1949 tan. Maart 1950 beschikbaar gekomen voor bin-<- nenlands verbruik, volgens de af geleverde banderolles: 729 milli oen sigaren, met een waarde van 154.600.000, 167 millioen ciga- rillos, waarde 20.000.000, 6.887 millioen sigaretten, waarde van 250.600.000 en 11.835.000 kilo gram tabak waarde 566.400.000. Per hoofd der bevolking zijn gebruikt 73 sigaren, 17 cigarillos, 690 sigaretten en 1.19 kg. tabak, met een waarde van 56.74. In de periode April 1948— Maart 1949 werden per hoofd der bevolking verbruikt 69 siga ren, 21^ cigarillos, 502 sigaretten en 0.95 kg. tabak, met een totale waarde van 42.93. Men houde er echter rekening mede, dat deze „verbruikcijfers" -ijn geschat naar de hoeveelheid afgeleverde banderolles. En dat een deel van hetgeen hier als ver bruikt wordt genoemd, derhalve nog bij fabrikant of handel in voorraad zal zijn geweest op 1 April j.l. En die voorraad was waarschijnlijk een stuk groter dan op 1 April 1949. WAT EEN DRUKTE. We hebben reeds vermeld dat de bollenstreek nooit zon drukte kende als Zaterdag en Zondag. De Keukenhof alleen werd door 50.000 mensen bezocht, terwijl tienduizenden langs de weg ston den om het unieke bloemencorso van 40 nummers te zien. Er wa ren zeer veel Amerikanen, Engel sen en Zweden. Hoeveel Belgen er waren, kan men denken als men weet dat er Zondag alleen in Wernhout 300 autobussen, 4000 luxe autos met 20.000 inzittenden pas seerden BALLONWEDSTRIJD VOOR DE STICHTING 1940-1945. De Stichting 1940—1945 heeft de viering van het eerste lustrum onzer bevrijding aangegrepen om een luchtballonwedstrijd te orga niseren, waarvan de baten geheel aan haar ten goede komen. Daarvoor heeft zij de mede werking ingeroepen van de hoof den der L.O. scholen in de in spectie Noord-Brabant, waarvan een groot aantal hun medewer king hebben toegezegd. Doet de school mee dan krij gen de leerlingen een inschrij- vingskaart mee naar huis en als ze verlof hebben van hun ouders dan kunnen ze zich opgeven. De kosten bedragen 25 ct. De Stich ting zorgt dat alle benodigdheden zoals ballonnen en gas, op tijd aanwezig zijn en op 5 Mei om on geveer 4 uur gaan de ballonnen de lucht in. Hij of zij van wie de ballon het verste komt, is over winnaar en heeft kans op een van de vele prijzen als autopeds, voetballen, voetbalschoenen, pop pen, enz. Over deze wedstrijden zijn bij de hoofden der scholen nadere inlichtingen te verkrijgen. Het is te hopen dat er op 5 Mei heel wat ballonnetjes opge laten worden ten bate van de Stichting 1940—1945. In Waalwijk moeten een 500 oud-militairen wonen die er voor in aanmerking komen lid te zijn van de Bond van Ned. Oud-strijders en Oud- gemobiliseerden. Nochtans waren er van al dezen maar ongeveer 35 op de vergadering die er Maandagavond in de Gildenbond voor hen werd gehouden. Dit is overigens geen hinderpaal geweest voor de districtsbestuurders, de heren lt.-kolonel Vorselaars en Eliëns, om in Waalwijk een afdeling van de Bond op te richten; en waren de thuis blijvers er wel geweest, dan had Waalwijk ineens een flin ke afdeling kunnen hebben. Lt.-kolonel Vorselaars gaf aan het begin van de verga dering een uiteenzetting over de bond van oud-strijders en zijn doelstellingen. In Neder land bestaat die pas een paar jaar, in België al sinds 1918. Daar maakten ze toen al mee dat, toen de bloemen na de bevrijding verwelkt waren, de invaliden vergeten wer den. En om voor alle oud strijders, en voor deze inva liden in het bijzonder, recht te verkrijgen, werd toen de bond van oud-strijders opge richt die nu 800.000 leden telt en op allerlei gebied veel heeft gedaan. 1 Na de oorlog ivan 1940'45 heeft men/ook hier kennis ge maakt met invaliden en oud strijders en oud-minister Fié- vez z.g. heeft toen in 1947 op een landdag in Rijssen, waar 25 a 30 duizend van deze man nen aanwezig waren, het idee gelanceerd om een bond op te richten: om de kameraad schap, in dienst gegroeid, te bewaren en om voor de inva liden en de nagelaten betrek kingen van gesneuvelden te zorgen. Daar is later dan vooral de zorg voor de jon gens die uit Indonesië repa- triëerden bijgekomen. Lt.- kolonel Vorselaars achtte het bewaren van de kameraad schap van groot belang, na tuurlijk naast het doel om langs legale weg voor de le den recht te verkrijgen op al le mogelijke gebied en de po litiek er buiten gelaten. Brabant is in dit opzicht weer pionier geweest: in 3 a 4 maanden tijd zijn er 23 af delingen opgericht. De hele bond telt nu 12000 leden en de voorzitter wekte de aan wezigen op toe te treden en een plaatselijke afdeling te stichten en een bestuur te kiezen. Vijftien hadden er zich al opgegeven, maar de afdeling kon 500 leden tellen. Vervolgens gaf de districts secretaris, de heer Eliëns, nog enkele bijzonderheden. Hij deelde mee dat per 1 Mei de bond Het Mobilisatiekruis met 5000 leden gefuseerd wordt met de bond van Oud- 72e JAARGANG No. 27. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". U ft De grote Missie-tentoonstelling voor de Dekenaten Waalwijk en Heusden, waaraan de laatste maand hard is gewerkt, is nu aanstaande. Er is gedurende die tijd in ons blad door anderen al zoveel over geschreven, dat wij er nog weinig nieuws over kun nen vertellen. Maar het kan zijn nut hebben (en we hopen dat het dit heeft) nog eens op het een en an der terug te komen, opdat iedereen scherp het doel ziet waarmee dit alles is opgezet. GEEN STUNT. Vooropgesteld zij dat het geen stunt is deze missie-ten toonstelling. Geen reclame met een of ander commer- ciëel doel, zelfs niet op de eerste plaats een grootse col lecte om de zo. noodzakelijke materiële middelen voor de missie te vergaren. De actie is op de eerste plaats een gevolg van het besef dat missione ring niet alleen een plicht is voor missionarissen, broeders en zusters, maar van allen, zonder uitzondering! Dit be sef is nog lang niet genoeg tot ons doorgedrongen. We blijven de missie al maar te veel beschouwen als 't werk van die anderen en denken dat we voldoende doen als we op Missie-Zondag ons offertje (is het alti.jd wel een offer?) in het collectezakje geven. Toch heeft de Kerk het ons alle eeuwen door trachten in te hameren dat iedereen in 't missiewerk ingeschakeld moet worden, ook de leken! Dit dringt in deze tijd des te meer, omdat de missionering steeds uitgebreider wordt, maar ook steeds zwaarder, zo dat de priester op een groot en sterk achterland moet kun nen rekenen. Daarenboven drukt door het toenemend verkeer tussen de volken de verantwoordelijkheid op de leek meer, waar zijn kansen talrijker worden om 't chris tendom uit te dragen. En we mogen ons licht niet onder de korenmaat plaatsen. Voeg daar nog bij de gevaren waar in de Kerk op vele plaatsen verkeert en het moet wel dui delijk zijn dat niemand zich aan zijn plicht mag onttrek ken. OOK EEN PRACTISCH DOEL. Men zou zich kunnen af vragen: wat moet ik dan doen om mijn steentje bij te dra gen? Lang niet iedereen heeft de kans om practisch missie werk te verrichten. Daarom heeft de missie-tentoonstel ling als rechtstreeks doel: al len lid van de pauselijke mis siegenootschappen. Dus zeg nu niet. komt er dit nu ook al weer bij? Nee, wilt U de ten toonstelling doen slagen, dan wordt U zelf, of Uw gezin, of worden Uw kinderen lid van de Voortplanting des Geloofs, het St. Petrus Liefdewerk, of van de Kindheid. U kunt ook van twee tegelijk lid zijn. Hoe die ingedeeld zyn, hebt U eerder al in enkele perscom- muniqué's kunnen lezen. En als U het nog niet weet, er zijn er genoeg die U kunnen inlichten. Bezoekt de tentoonstelling in de Gildenbond te Waal wijk, neem deel aan de mis sie-acties in Uw eigen plaats, geef gevolg aan het verzoek om extra gebed, neem de pre ken ter harte die over de mis sie in Uw parochiekerk ge houden worden, kortom, laat de dagen 29 April tot 7 Mei in het teken staan van de missie. Laat Uu missie-ijver en missie-liefde vooral aan blazen en houd 't vuur bran dend, opdat de missie vooral in deze tijd de zo noodzake lijke steun van alle katholie ken geniet. De Dekenaten Waalwijk en Heusden hebben nu de kans te laten zien wat ze waard zijn op dit gebied! Het programma heeft men vorige week in ons blad kun nen lezen. Men kan boven dien nog een boekje aanschaf fen voor de luttele prijs van 35 ct. waarin alle al gemene en plaatselijke evene menten staan opgesomd, sa men met een boekje over de missie zelf. Wat zouden we U meer moeten of kunnen ver tellen? Van nu af aan zijn 't woord en de daad (geestelijk en materiëel) aan allen. La ten we samen de tentoonstel ling in alle opzichten doen slagen, want de eerste tien jaar krijgen we de kans niet meer. strijders; met ingang van de zelfde datum wordt ook de bond van Nederlandse Oud strijders in België er in opge nomen. Verder wordt er naar gestreefd om andere bonden als die van Nederl. militairen uit Indonesië, van oud-stoot- troepers en van oud-B.S.-ers enz. in een federatie samen te brengen, opdat aller belan gen door een top-orgaan be hartigd kunnen worden. De heer Eliëns vond de op komst niet groot, maar hij hoopte op een actief bestuur dat een bloeiende afdeling tot stand zou brengen. Hierna was er gelegenheid om vragen te stellen en zich als lid op te geven. Bijna al len deden dit laatste en zo was het resultaat, dat de af deling Waalwijk met 41 leden kon beginnen. Het vormen van een voorlopig bestuur had nog wel wat in, maar ten slotte werden gekozen: dhr. Berry van Loon, voorzitter; de heer A. Hendrikx, Anto- niusstraat 31, die het secre taris-ambt op zich nam, dhr. Roestenberg die penningmees ter werd en de heren J. Ma- hieu en A. Rijken. De heer Vorselaars wenste de nieuwe bestuursleden ge luk met hun benoeming en deed een beroep op de leden en op hen die lid zouden wor den, om mee te werken. D° heer Van Loon dankte voor de gelukwens en voor het vertrouwen van de ver gadering. Hij achtte het een eerste taak te trachten meer leden te werven, waaraan de andere leden graag bereid waren mee te werken. Ten slotte was het de bedoeling van de voorzitter om zo spoe dig mogelijk weer een verga dering te beleggen om nade re plannen te bespreken. Oud-militairen die lid wen sen te worden, kunnen altijd bij de secretaris terecht en 't is voor hen beslist van belang dat ze toetreden. Ter hunner oriëntatie geven we hieronder de doelstellingen en de voor waarden voor het lidmaat schap, zoals die in een circu laire van de bond worden uit eengezet: De Bond stelt zich ten doel: a. de behartiging en bevorde ring van de materiële, geestelijke en maatschap pelijke belangen van: le. zijn leden ih hun hoe danigheid van oud-mi litair; 2e. hen, die als direct ge volg van militaire dienstverrichtingen in valide zijn geworden; 3e. de nagelaten betrek kingen van hen, die als direct gevolg van mili taire dienstverrichtin gen om het leven zijn gekomen; b. het 'gedenken van hen, die voor de vrijheid van het vaderland zijn gevallen en het eren van hen, die als militair den lande grote diensten hebben bewezen. Lid kunnen zijn: a. zij, die gerechtigd zijn tot het dragen van het Mobi lisatiekruis 19141918, het Oorlogsherinneringskruis, 't Ere-teken voor Vrede en Orde, een bijzondere mili taire onderscheiding, dan wel van een nader door de Regering in te stellen mo bilisatie- of oorlogsonder scheiding; b. zij, die als militair deel hebben uitgemaakt van de Nederlandse Strijdkrachten ter zee, te land of in de lucht, in Nederland of overzee en van het Kon. Nederl. Ind. Leger, gedu rende de perioden, door de Regering als mobilisatie tijdvakken aangemerkt; c. zij, die als Nederlander of Nederlands onderdaan bij één der gealliëerde krijgs machten militaire dienst hebben verricht. Uitgever

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5