Gemeenteraad van Sprang-Capelle DeChinese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 1 MEI 1950 6 FEUILLETON HET GESCHENK DER NED, KATHOLIEKEN AAN DE 6 dan plotseling tal van hondenver enigingen zouden verschijnen. Bovendien genoten de leden van de hondenvereniging toch al een vermindering op de belasting van 10, die vastgelegd was voor luxe honden, als ze zorgden dat hij niet losliep en als waakhond gebruikt werd. De heer van den Broek vroeg of deze belasting was vastgesteld op 3.—, terwijl deze honden ook wel losliepen, op het oefen terrein bijvoorbeeld. De voorz. merkte op dat er wel gesproken werd over loslopende en vast liggende honden, maar eigenlijk was het onderscheid luxe en be- drijfshonden. Dit was dikwijls moeilijk uit te maken. In de prac- tijk was het zo, als de honden vastgehouden werden moest er 3.~ voor betaald worden. Overigens ging men niet zo ver om 10.te heffen als ze op het oefenterrein werden losgela ten. De raad bieek het met het prae-advies van B. en W. eens te zijn. Punt 8 was het voorstel tot het aangaan van een bizondere rekening-courant overeenkomst van 33.000, Deze was door de B.nk van Nederlandse gemeenten aangeboden ter fianciering van de woningbouw 1950 van zes wo ningwetwoningen. Dit bedrag was ongeveer 50% van het to taal bedrag van 64.500 dat no dig was. Waren de 33.000 ech ter geheel opgenomen, dan werd deze lening omgezet in een kas- gcldlening en kwam het rekening courant crediet weer beschikbaar. Ondertussen zou de Bank trach ten een vaste lening te plaatsen die zou ingaan na de voltooiing van de bouw. Daar het zeer moeilijk was ineens een vaste lening te krijgen, stelden B. en W. voor tot deze bizondere rekening-courant overeenkomst over te gaan. Tot nog toe had de Bank nog voor alle gemeenten een vaste lening kunnen sluiten. De heeri Brokx vroeg of ze het niet vast beloofd had. De voorz. merkte op dat ze dit niet kon. Maar hij vond het geen bezwaar, omdat tot nog toe alles in orde was gekomen. Daar vertrouwde de raad dan maar op en hij ging met het voorstel accoord. Dan stelden B. en W. voor over te gaan tot een deposito overeenkomst met de Bank van Nederlandse Gemeenten van het bedrag van het overtollige kas geld en het giro-saldo tegen een rente van ]/2 omdat het dan tenminste iets opbracht. De raad was het hiermee eens. In de begrotingen van 1949 en 1950 werden enkele administra tieve wijzigingen aangebracht en de begrotingwijziging van het burgerlijk armbestuur over 1949 werd goedgekeurd. Aan de agenda wed nog toe gevoegd een voorstel n.a.v. een verzoek van C. A. Zijlmans tot premietoekenning bij vrijwillige beschikbaarstelling van woon ruimte. De verbetering aan de woning kwam echter het meest ten goede aan Zijlmans zelf, hetgeen niet de bedoeling was van de ministeriële circulaire. Waarom B. en W. voorstelden het adres niet ontvankelijk te verklaren. De heqr Zijlmans bracht naar voren clat met de verbetering ook het andere gezin gebaat was, maar de voorz. meende dat hij zich uitsluitend had te houden aan de ministeriële circulaire. De heer Brokx echter betoogde dat. wanneer het van anderen goed gekeurd was, dit nu niet bij voorbaat moest worden afge keurd. Waarna de voorzitter het voorstel in die zin wijzigde, waarmee de raad accoord ging. Tenslotte kwam er nog een voorstel aan de orde tot consoli datie van vlottende schuld. Het uitbaggeren van de haven 34.000), de reconstructie van gemeentewegen 35.800), de aanleg van de Beatrixlaan 8000), revisie en aanleg van straatverlichting 8200) en de uitbreiding, inrichting en herstel van schoolgebouwen en aan schaffing van de leermiddelen 44000), tot een totaal bedrag van 130.000 waren tot nog toe- uit kasgeldleningen gefinancieerd. Het was echter noodzakelijk hiervoor een vaste lening af te sluiten. De Bank van Neder landse Gemeenten had nu aan geboden 1een lening van 34000 met een looptijd van 6 jaar tegen 2Yz% hente en 2. een lening van 96000 met een looptijd van 30 jaar tegen een rente van 3% de eerste 10 jaar, 3Vl daarna. B. en W. stel den voor deze aanbieding te ac cepteren. hetgeen de raad deed. Daarmee was de eigenlijke agenda afgewerkt. dat officiële niet met zijn be scheidenheid, maat deze keer moest hij er zich maar aan on derwerpen. Ruim 30 jaar had Huib met zijn beste krachten en onkreukbaar de gemeente gediend en dat deed de burgemeester denken aan het ge dichtje „Er is een tijd van komen en een tijd van gaan", voor iedereen. Hij betreurde het dat Huib besloten had ontslag te ne men, maar eerbiedigde zijn mo tieven. Tijdens de drie jaren dat de burgemeester Huib kende, had hij eerlijk en plichtsgetrouw gediend. Dat was geen holle fraze, maar hij had deze en nog andere deug den in practische toepassing ge bracht. Mensen als hij werden er tegenwoordig blijkbaar niet meer geboren en de burgemeester meende dat allen zijn woorden zouden kunnen onderschrijven. Hij zag hem ongaarne gaan, maar gunde hem graag zijn ver diende rust en hij sprak er zijn spijt over uit dat Hiub's vrouw dit ogenblik niet meer had mogen beleven. Als blijk van waardering schonk de raad een fraaie siga rendoos. De burgemeester hoopte dat Huib een prettige herinnering zou behouden en niet direct alle banden zou verbreken, op het raadhuis bleef hij een graag ge ziene gast. Tenslotte wenst hij hem toe lang van zijn rust te mogen genieten. De heer Brokx, die Huib bijna al de dertig jaren had meege- maakt, haalde herinneringen op uit die tijd, b.v. dat iedereen blij was dat, toen Toon van Dientjes niet meer kon, Huib benoemd werd als gemeentebode. Hij vond dat Huib een prachtkerel was geweest en hoopte dat God hem nog lang zou mogen sparen voor Waspik en zijn familie. De heer M. v. Dongen sprak als voorzitter van het armbe stuur en dankte Huib voor alles wat hij hiervoor had gedaan. Hij schonk hem ook een stoffelijk blijk van waardering. Tenslotte was de heer van Beurden de tolk van het gemeen- tepersoneel. Ook hij dankte Huib voor alles wat hij gedaan had en voor de samenwerking. Wel wees hij er op, dat nog niet alle ban den met de ambtenaren verbro ken waren, omdat Huib nog voorzitter was van „Eendracht maakt macht". Namens het ge- meentepersoneel en de politie bood de heer van Beurden een rookstel aan. Met een paar woorden dankte Huib allen voor de waarderende woorden en de geschenken en toen ging alles naar elders om dit afscheid ook op een andere wijze te vieren. Het eerste wat Huib merkte toen hij eenmaal weer op zijn gemak zat, was dat, terwijl er vijf minuten van tevo ren niets dan goeds van mem ver teld was, nu alle „beroerdigheid" te voorschijn kwam. In ieder geval kan hij nu met een tevreden hart gaan rusten, ■want hij weet dat hij gewaar deerd is en wordt en dat hij een graag geziene gast blijft. Daar om, nog vele rustige jaren. Huib! Wijlen de heer ADR. VERHEIJDEN herdachi Bouw van 18 woningen wordi aan fa. Siolk Visker opgedragen. RAAD EN GEMEENTE- PERSONEEL NAMEN AFSCHEID VAN HUIB. Toen al die andere zaken die de raad bezig hielden, waren af gewerkt, nam de burgemeester nog eens het woord, maar nu met een heel ander doel, namelijk om Huib Smits, de gemeentebode, voor het laatst officieel in de raad toe te spreken. De burgemeester vond dat er aanleiding was om officieel af scheid te nemen van Huib, zoals hij altijd genoemd was, al strookte Vrijdagavond j.l. kwam de raad dezer gemeente in voltallige zit ting bijen. ISadat de voorzitter, burgemees ter Smit, de vergadering met ge bed geopend had, herdacht hij in piëteitsvolle woorden het overle den oud-raadslid en eerste burger van Sprang-Capelle, wijlen de heer Adr. Verheijden. Evenals des middags bij de ter aardebestelling herinnerde spr. er aan hoe de overledene in Augus tus 1949 voor het laatst de ver gadering bijwoonde van de ge meenteraad, waarin hij zovele ja ren zitting had gehad en aan zijn huldiging als ere-burger van Sprang-Capelle. Hij was, aldus spr., een strijd baar man, die zijn mening onom wonden te kennen gaf. Hij streed altijd met open vizier en nooit achter iemand om. Hij gaf zo doende zijn tegenstander gelegen heid zich te weer te stellen en deze ridderlijkheid heeft spr. altijd in hem kunnen eren. De raadsle den zullen de herinnering aan de heer Verheijden zeker nog vele ja ren in zich levendig houden. Hierna werden de verschillende ingekomen stukken, merendeels goedgekeurde raadsbesluiten, voor kennisgeving aangenomen. Woningbouw. 4. Bouw van 18 woningwet woningen overeenkomstig de be schikking verminderde bijdragen woning wetbouw 1950. In hun prae-advies zeggen B. en W.: Blijkens telefonische mededeling is met de exploitatie-opzet, aan de raad voorgelegd in de verga dering van 17 Maart j.l. ten de- partemente accoord gegaan. Diensvolgens zal thans met de uitvoering der plannen kunnen worden aangevangen. Aangezien in genoemde vergadering besloten werd tot het aanvragen van de benodigde rijksbijdrage, hetgeen impliceert het voteren van h'et voor de uitvoering benodigd cre diet, moet de begroting van in komsten en uitgaven voor de dienst 1950 alsnog worden gewij zigd. Hoewel de opdracht tot uit- I thans goedgekeurde plan. Wethouder Winkelman wil nog even het gehelfe verloop van de ze aangelegenheid releveren. Het eerste plan voor de bouw van goedkope woningen was Stolk 6 Visker. Naar aanleiding van de behandeling hiervan in de raad, kwam van de zijde der plaatselijke aannemers het plan hiervoor ook een aanbieding te doen. De ge meente heeft daaraan alle moge lijke medewerking verleend en gezorgd dat die plannen van d'e plaatselijke aannemers ook direct bij de betrokken eerste instantie werden ingediend. Daar heeft men echter de plannen met enkele be merkingen teruggezonden. Als spr. goed is ingelicht hebben de plaat selijke aannemers toen de zaak een beetje laten hangen, misschien omdat ze ondertussen andere bouwwerken onderhanden hadden. Waren hun plannen ook direct herzien en verder behandeld, dan waren ze nu wellicht in hetzelfde stadium, d.w.z. door alle instan ties goedgekeurd en konden beide plannen, van Stolk Visker en de plaatselijke aannemers, thans tegelijk behandeld worden. Nadien is door een der plaat selijke aannemers een nieuw plan ingediend. De gemeente verleen de ook daaraan van haar kant al le medewerking. Dit plan is thans echter pas door de eerste instan tie goedgekeurd, doch moet de an dere instanties nog passeren. We weten niet hoe daar het resultaat zal zijn en hoe lang dat kan du ren. Hoezeer het ook op onze weg ligt een plaatselijke aannemer de voorkeur te geven, zou het thans niet raadzaam zijn te wachten en gevaar te lopen de goedkeuring die thans op het plan Stolk Visker is verkregen, te verliezen. De heer de Bas meent dat, als B. en W. geen toezegging kunnen geven dat het thans goedgekeurde plan altijd nog door kan gaan als de goedkeuring van het plan va de plaatselijke aannemers te lang op zich zou laten wachten, dat er dan geen risico mag worden gelo pen en direct de opdracht aan Stolk Visker moet worden ge geven. De heer Genuit had ook gaarne de plaatselijke aannemers inge schakeld gezien. Maar zoals de zaak thans ligt vindt hij het ver standigst om op het plan van Stolk Visker in te gaan, inplaats van nog langer te wachten op iets waarvan men nog niet zeker is. Het jaar 1950 is reeds bijna half om; als er niet direct wordt be gonnen vreest hij dat er aan het einde van het jaar nog niets ge beurd is. De h'eer Timmermans zou, als het thans goedgekeurde plan geen gevaar loopt, nog even willen af wachten, om de plannen van de plaatselijke aannemer ook nog een kans te geven. De heer Oerlemans zou nog wel even willen wachten op het ver loop met de plannen van de plaat selijke aannemer, doch nooit zo lang tot er gevaar bestaat voor het voering door burgemeester en wet houders zou kunnen worden ge geven, komt het dit college ge wenst voor, gezien de plannen van een plaatselijke aannemer, het standpunt van de raad terzake t'e leren kennen. De voorzitter licht nog nader toe dat op de telefonische mede- De heer Ros zou h'et graag een plaatselijke aannemer gegund heb ben, doch de gemeente mag niet de dupe worden van een afwach tende houding. Uit ondervinding weet men hoe gevaarlijk het is zijn kans niet direct te benutten. Die plannen moeten nog langs zo vele instanties en dan hebben we deling van Dinsdag, Vrijdagmor- j over iaar no9 geen woningen, gen de schriftelijke bevestiging van de Minister is gevolgd. Er wordt 120 per jaar en per woning op het exploitatietekort bijgepast en de huur bedraagt 5.20 per week. De heer de Bas betreurt het dat er thans nog geen goedgekeurd plan van de plaatselijke aanne mers is, anders zou dat zeker de voorkeur gekregen hebben. Nu het feit er eenmaal ligt dat het plan van de firma Stolk Visker door alle instanties is goedgekeurd, acht hij het niet verantwoord, gezien de urgentie van de woningnood, nog één dag langer te wachten mee deze firma het bouwen der woningen op te dragen. terwijl we nu direct aan het bou wen kunnen. Met het oog op d'e schreeuwende woningnood mag geen dag meer gewacht worden. De heer Kuijsten meent dat 't iiier gaat over de vraag of hel wachten op de goedkeuring der plannen van de plaatselijke aan nemer al of niet funeste gevol gen kan hebben. Als de raad concrete gegevens had over de termijn gedurende welke het thans goedgekeurde plan geldig blijft en over de tijd die er nog gemoeid kan zijn met goedkeu ring van het andere plan, dan kon hij daarover beter beslissen. Er zal toch wel een instantie VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN zijn die daarover beslissen kan. Als de gemeente geen risico loopt, zou hij nog even willen afwachten om de plaatselijke aannemers een kans te geven, in het andere geval is hij voor op dracht aan St. en V. De heer Kraak meent dat alle raadsleden het er over eens zijn dat de woningen er zo gauw mo gelijk moeten komen. De gemeen te mag in geen geval de dupe van afwachten worden. Dan maar liever achter elkaar het werk gegund. De voorzitter wil op de eerste plaats de geruchten tegenspreken die in de gemeente de ronde doen en die, zoals reeds dikwijls is ge bleken, geheel onjuist zijn. De gemeente zou n.I. de plannen van de plaatselijke aannemers een paar weken hebben achtergehou den, waardoor hun kans verke ken was. Hij geeft de verzeke ring dat deze plannen alle moge lijke medewerking van het ge meentebestuur hebben gehad. De plannen van St. en V. en die van de plaatselijke aannemers zijn beiden op dezelfde dag naar Den Bosch gegaan. Daar vonden de plannen van St. en V. alle mogelijke bijval, terwijl die van de plaatselijke aannemers met verschillende bemerkingen wer den teruggezonden voor herzie ning. Daarna is de plaatselijke aannemer Nieuwenhuizen met een nieuw plan gekomen. Ook dat heeft alle medewerking van het gemeentebestuur gehad en is on middellijk naar Den Bosch ge zonden. Dit is nu pas één in stantie gepaseerd, n.I. dat van de Woning- en welstandstoezicht en moet nog naar de Inspecteur voor Volkshuisvesting en daarna naar het Departement. Spr. heeft van daag nog bij de Inspecteur geïn formeerd, doch daar had men 't nog niet ontvangen en men vond het daar zeer immoreel, men noemde het onderkruipen, om te trachten een andere firma, die met een goed plan is gekomen, dat alle vereiste goedkeuringen heeds heeft verkregen, te achter halen. Ook bij Bouw- en wel standstoezicht vond men de toe zending van het nieuwe plan niet recht duidelijk daar de gemeente Sprang-Capelle nu toch reeds een goedgekeurd plan voor goedko pe woningbouw had. Het is spr. bekend dat 14 dagen geleden bij de Inspecteur in Den Bosch nog 600 aanvragen op afdoening wachtten en daarna moeten ze naar Den Haag, waar alle aan vragen van het gehele land sa menkomen. Hij vreest dat het een lange lijdensweg zou worden en dat de gemeente een groot risico loopt met daarop te wachten. Er is geen enkele instantie die over een termijn of over al of niet qoedkeurinq enige toezegging kan doen. Men dient ook het an dere plan van de gemeente voor 22 woonruimten, dat ook nog bij het Departement voor Volks huisvesting behandeld moet wor den, niet uit het oog te verlie zen. De heer Ros wijst er op dat men aanvankelijk zo blij was met het plan van St. en V. Nu zou men hun laten wachten voor een ander plan, waaromtrent men nog geheel in het onzekere verkeert en hun goedgekeurde plannen eventueel later annuleren. En in tussen schreit de woningnood ten hemel. De heer Timmermans vindt het evenzeer sneu voor de plaatse lijke aannemers dat hun plannen geannuleerd worden. Die hebben er ook alle moeite en kosten voor gemaakt. Men had hen beter kunnen zeggen dat het nutteloos was. Spr. zou B. en W. willen machtigen een bepaalde uiterste termijn te wachten, maar in elk geval mag het bouwen van die 18 woningen geen risico lopen. De voorz. merkt op, dat het gemeentebestuur ook de plaatse lijke aannemers een gelijke kans heeft willen geven. Had men hun inderdaad gezegd dat het nutte loos was, dan zou men terecht hebben kunnen beweren dat de gemeente geen medewerking gaf en hun plannen ten val wilde brengen. B. qn W. hadden dit punt niet meer in de raad behoe ven te brengen. Zij hadden de machtiging om direct aan Stolk Visker opdracht tot uitvoe ring te geven. Zij hebben echter eerst nog eens het gevoelen van de raad willen horen. Spr. acht het een gemeentebelang dat di rect aan St. V. de oudracht wordt gegeven. De heer Kuijsten zou, om mis verstand te voorkomen, aan de aannemers doen weten dat zij zichzelf tot de betreffende in stanties kunnen wenden om daar de conclusies te vernemen, waar uit hen dan zal ^lijken dat de gemeente aan dit verloop niets doen kan. De heer Ros acht dit niet no dig. De pers neemt het verhan delde in de raad gewoonlijk uit voerig over, zodat iedereen na deze besprekingen overtuigd zal zijn dat de raad niet anders kan handelen in het belang der ge meente. De voorz. is eveneens van mening dat^ al dat gemarchan deer overbodig is. Men behoeft niet steeds iedereen naar de ogen te kijken. Men moet slechts naar eer en geweten handelen in het gemeentebelang. Straks komen misschien de plaatselijke kruide niers om een soortgelijke mede werking vragen. Spr. acht de zaak thans voldoende besproken en stelt voor dat B. en W., ge hoord het advies van de raad, onmiddellijk aan Stolk Visker opdracht tot uitvoering van het plan verstrekken. Met algemene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Daar met dit object een bedrag van 130.000 is gemoeid, wordt de reeds aan B. en W. verleen de machtiging tot het opnemen van kasgeld van 300.000 tot 500.000 verhoogd. 5. (Zie agenda inet prae- advies) Wordt z. h. st. goedgekeurd. 6. (Zie agenda met prae- advies). De heer de Bas is voor de gevradgde verbeteringen, maar wilde graag de kosten hiervan weten. Ook zou hij graag willen weten wat de oo_zaak is dat de behandeling van de planner, tot verbetering der openbare school te Capelle, die reeds in Juni '49 door het schoolhoofd zijn inge diend. zoveel vertraging onder vindt. Van gemeentewege is de zaak in October bekeken en na dien is er niets meer van ge hoord. Spr. vreest dat er zo doende tijdens de goote vacantie niets van de vebetering terecht komt en dan zou men weer een jaar moeten wachten. De voorz. deelt mede dat de kosten van de aangevraagde nieu we banken en schoolbord 1872 zullen bedragen. Hoewel de kwpstie van de openbare school te Capelle eigenlijk niet aan de orde is, wil spr. hierover de vol gende inlichtingen verstrekken Het verzoek tot verbetering werd niet in Juni, doch bij brief van 15 October door de heer Polder vaart ingediend. Het betrof hier een vrij uitgebreide verbetering, welke eerst besproken en door de gemeente-architect onderzocht en geadviseerd moest worden. De plannen zijn nu bij de In specteur van 't L.O. Er zal van gemeentewege alles op gezet wor den om over 3 weken de vereiste goedkeuring te hebben en de raad een voorstel voor te leggen, zodat er nog in de grote vacantie be gonnen akn worden. De heer de Bas stelt het ze'er op prijs dat B. en W. dit geval als urgent behandelen. Hij vreesde dat het te lang in de tas van de 35) door EARL DERR BIGGERS. Holley keek neer op zijn bord. „Dat lijkt me nog steeds de zelfde oude kip", zuchtte hij. „Wat zou ik niet geven voor een maal als vroeger thuis!" „Je moest gaan trouwen", lachte het meisje. „Heb ik geen gelijk, meneer Eden?" Eden haalde de schouders op. „Ik heb verscheiden arme kerels gekend, die trouwden, in de hoop eens een goed maal te genieten. Nu zijn ze weer terug in de restaurants; en 't enige verschil is, dat ze nu hun vrouw meebrengen. Een dubbele rekening en 't halve plezier." „Waarom zo cynisch?" vroeg Holley. „O, meneer Eden is zeer te gen het huwelijk gekant", zei het meisje. „Dat heeft hij me vandaag verteld." „Ik heb getracht haar te redden", verklaarde Bob. „Zeg, ken je die Wilbur, die haar onschuldig, vertrouwend hart heeft veroverd?" „Wilbur?" vroeg Holley, niet begrijpend. „Hij blijft Jack maar steeds Wilbur noemen", zei 't meis je. „Dat is zijn oneerbiedige manier om over mijn verloof de te praten." Holley wierp een blik op de ring. „Neen, ik ken hem niet", verklaarde hij. „Maar ik wens hem in elk geval geluk." „Ik ook", antwoordde Eden „Met zijn flinkheid. Ik mag Wilbur niet afvallen. Zoals ik vanmiddag nog zei...." „Laat maar", onderbrak het meisje. „Wordt eens wakker, Will! Waar denk je over?" Holley schrikte op. „Ik zat te denken aan een diner van jaren geleden, in een restau rant, dat niet meer bestaat. Weg zoals al de andere ou de landpalen. Ik vraag me wel eens af, of ik nu nog op New York gesteld zou wezen." Hij sprak voort over 't ou de Manhattan, dat hij gekend had. In wat Bob minder dan geen tijd leek, was het diner geëindigd. Toen zij afreken den met de kassier, merkte Bob voor het eerst 'n vreem deling op, die een sigaar stond aan te steken naast Holley. Het was een vreemdeling, naar zijn kleding te oordelen een klein, geleerd uitziend mannetje, met doordringende ogen. „Goede avond, buurman", zei Holley. „Hoe gaat het u?" «ei de vreemdeling. „Komt u ons eens bekij ken?" vroeg de redacteur, en hij dacht aan zijn volgend nummer. „Ik kom voor de kangoe roe-rat", antwoordde de man. „Ik hoor dat er een plaatse lijke variëteit is, met een staart, die drie millimeter langer is dan die van enige tot heden bekende soort." „O", antwoordde Holley. „Bent u één van dié lui? We krijgen ze hier allemaal kevermensen en vlindermen sen, muizenmensen en schild padmensen. Kom eens aanlo pen op het bureau van de „Times", dan maken we een praatje." „Met genoegen", zei de na tuuronderzoeker. „Kom eens kijken", riep Holley plotseling. Bob draai de zich om en zag een mager, klein Chineesje zou oud als de woestijn, scheen het de Oase binnen komen. Zijn ge zicht had de kleur van een geliefde meerschuimen pijp, zijn schitterende ogen leken op kralen. „Louie Wong", verklaarde Holley. „Zo, Louie, terug uit San Francisco?" „Hallo, baas", zei Louie. „Mijn telug." „Beviel het je niet, daar ginds?" drong Holley aan. „San Francisco deugen niet" antwoordde Louie. „Altijd legen vallen op neus. Mijn glaag hiel." „Ga je terug naar Madden?" vroeg Holley. Louie knikte. „Nu, dat tref je. Meneer Eden gaat ook naar de ranch, en je kunt meerijden." „Natuurlijk", stemde Bob toe. „Mijn walme thee dlinken. U wachten klein kwaltieltje, baas". „We staan voor het hotel", zei Holley. Met hun drieën gingen zij naar buiten. Het natuuronderzoekertje sloop achter hen heen en verdween in de nacht. Holley en Eden spraken geen van beiden. Bij het ho tel stonden zij stil. „Ik ga nu weg", zei Paula. „Ik heb brieven te schrijven." „O ja", zei Eden, „denk er aan mijn hartelijke groe ten aan Wilbur. „Dit zijn zakenbrieven", antwoordde zij streng. „Goe den avond." Het meisje ging naar bin nen. „Dus Louie is terug", zei Bob. „Dat wordt een mooie boel." „Hoezo?" zei Holley. „Louie heeft misschien heel wat te vertellen." „Misschien. Maar hoe moet het gaan met Chan, als Loufe zich voor zijn oude baantje aanmeldt? Dan wordt Chan er uit getrapt en ik sta alleen op het toneel. En ik ben ei genlijk niet erg rolvast." „Daar heb ik niet over ge dacht", antwoordde de x-edac- teur. „Maar er is werk ge noeg voor twee jongens, als Madden er is. Hij zal ze wel allebei houden, denk ik. En wat een kans voor Chan om Louie uit te horen. Jij en ik kunnen hem vragen doen van nu aan tot in eeuwigheid, en we komen niets te weten. Maar Chan dat is wat an ders." Zij wachtten, en even latex- kwam Louie aansloffen met een koffertje in de ene hand en een volle papiex-en zak in de andere. „Wat heb je daar, Louie?" vroeg Holley. Hij keek in de zak. „O, bananen." „Tony glaag bananen eten", zei de oude man. „Lekkel vool Tony." Eden en Holley keken el kaar aan. „Louie", zei de re dacteur zacht, „de ai-me To ny is dood." Wie gelooft dat een Chi- nezengezicht altijd zonder uitdrukking is, had toen Louie eens moeten zien. Zijn gezicht vertrok van boosheid en smart en hij barstte los in een onvertaalbare woordenvloed, profaan en schrikwekkend. „Arme oude Louie", 2ei Holley. „Hij beschimt de straat, zeggen ze in China." „Zou hij het weten?" vroeg Bob. „Dat Tony vermoord is, bedoel ik." „Het lijkt er wel op", ant woordde Holley. Nog altijd druk pratend, ging Louie op het achterbankje van de auto zitten en Bob nam zijn plaats aan het stuur in. (Wordt vervolgd). gemeente-architect was blijven zitten. Zonder stemming wordt de aan vraag voor de Chr. School te Sprang toegestaan. 7. Voorstel van burgemeester en wethouders tot h'et heffen van 150 opcenten op de personele be lasting voor het belastingjaar '50- '51. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 8. Uitkering van 5 aan het j gemeentepersoneel over het twee de kwartaal 1950. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 9. Voorstel van burgemeester en wethouders tot aankoop van 'n perceel grond t.b.v. de woning bouw. Het betreft hier de open plek ter plaatse waar o.m. h'et oude raadhuis van Capelle verwoest werd. Er komt ter plaatse reeds een woning van de heer Sneep en misschien kan het andere gedeel te nu ook voor een particuliere bouw benut worden. Gaat dit laatste niet door dan zouden B. en W. er voor voelen van ge meentewege aldaar 1 of 2 wonin gen te bouwen. De voorgestelde grondaankoop wordt z.h.st. goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging en aanvulling van de legesverordening, zoals dat reeds in tal van gemeenten is geschied en in de verslagen vermeld. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 11. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting 1949. Wordt z.h.st. goedgekeurd. 12. Mededelingen T.a.v. de kwestie drinkwater voorziening J. Rozenbrand, A 352 te Sprang, is rapport uitgebracht door het rijksinstituut voor drink watervoorziening, waaruit blijkt, dat dit drinkwater absoluut on deugdelijk is. In verband hierme de, hebben burgeme'ester en wet houders de eigenaar van de wo ning aangeschreven om zorg te dragen voor het aanbrengen van deugdelijk drinkwater overeen komstig de bepalingen der bouw verordening. De heer Kuijsten vraagt wat er gebeurt als de eigenaar ét niet voor zorgt, waarop de voöftzitter antwoordt dat de gemeente dan het recht heeft op kosten van de eigenaar dit werk te laten uitvoe ren. De voorzitter deelt verder me de dat er een nieuwe regeling voor Wederopbouw té verwachten is, waarbij aan gemeenten die wonin gen volgens de financieringsrege ling willen gaan bouwen en ge noegen willen nemen met een mindere bijdrage, 50 meer bouwvolume toegewezen kunnen krijgen. Dit is een lastig probleem en de eerste indruk van B. en W. is om dit jaar hieraan nog niet te beginnen met het oog op de lo pende aanvraag voor 22 woon ruimten, waarin reeds zove'el mo gelijk duplexwoningen zijn ver werkt om woonruimten te win nen. Daarvoor zijn ook reeds 5000 tekenkosten gemaakt. B. en W. zullen zich nog nader hierover beraden. Ten slotte merkt de voorzitter nog op dat destijds de heer Oer lemans geadviseerd heeft om bij aankoop van brandslangen het ad vies te vragen van de inspecteur voor het Brandweerwezen, om trent de deugdelijkheid van de be trokken firma's. Als eerste firma wordt door deze inspecteur ge noemd de fa. Kronenburg, waar van ook onze gemeente steeds al haar materiaal betrok. Waar er voor de rondvraag geen vragen waren ingekomen, sluit de voorzitter hierna op ge bruikelijke wijze de vergadering. PAUS. -rt^ In de grote zaal van de K.R.O.- studio te Hilversum werd giste renmorgen de Vaticaanzender, het geschenk da Katholiek Neder land ter gelegenheid van het Hei lig Jaar aan Paus Pius XII aan biedt. aan het comité „Radio An no Santo'' symbolisch overgedra gen, in de vorm van een masuette op 1/20 van de ware grootte. Mr. J, Derks, voorzitter van 't Werkcomité, begroete allereerst Kardinaal de Jong, „zonder wiens medewerking dit geschenk zeker niet tot stand zou zijn gekomen". Voors de Pauselijke internun tius, Mgr. Paolo Giobbe, de mi nisters J. v. Schaik, J. v. Maarse- veen, Th. Wijers en vele andere autoriteiten. Ir. F. Philips noemde het een voorrecht voor zijn gehele indus- tdie, dat „in het hart van de we reld een stem gaat klinken uit 'n apparaat, door Nederlanders ver vaardigd." Toen daarna de maquette, uit gevoerd door Philips telecommu- nicatieindustrie, die de zender bouwt, was onthuld, aanvaardde mr. J. v. Schaik, voorzitter van de Stichting Anno Santo, met de ze maquette symbolisch de Vati caanzender. De maquette zal half Mei pef K.L.M. naar Rome worden ge stuurd en tijdens een bijzondere audiëntie van de Nederlandse be devaartgangers op 18 Mei aan de Paus worden aangeboden, ABONNEERT U OP DIT BLAD,

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6