0\\}t toofbrebacteur 70 jaar NA TUIEN JAREN mvi \lfs* li» ÏC*| Waalwijkse en Langstraalse Courani ondernemersbelasting De T.U.R.K. liep ten Besluit van de T.U.R.K, De afschaffing der KORTE BERICHTEN JOS VAN DE VEN - noodzakelijk voor de middenstand VOOB DE DEKENATEN NEUSDEN EN WAALWUK M HET HUIS VOOR GOEDE KLEDING MAANDAG 8 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DC ECHO VM HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 38. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bur»»* GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TF.L. 38. - SCHOOLSTRAAT II KAATSHEUVEL TEL. f,g. TEL.-ADRES „ECHO". Vandaag 8 Mei viert de heer Jan Tielen, uitgever-hoofd redacteur van „De Echo" zijn 70ste verjaardag. Wij weten dat wij er de jarige geen plezier mee doen door dit feit wereldkundig te maken. Integendeel. Hij wil het liefst iedereen maar in de waan laten dat hij nog bij lange niet aan deze leeftijd toe is. Wie zou ook deze vitale energie en ondernemings geest zijn krachten aan zijn bedrijf en zijn blad gewijd. Zeer veel heeft hij in die lan ge reeks van jaren, speciaal door middel van zijn nieuws blad, gedaan en bereikt voor plaats en streek. Wat een ei gen blad als „De Echo" in onze samenleving betekent, heeft men pas goed leren be seffen toen men tijdens ae bezetting het blad moest mis sen. Maar naast zijn veelomvat- man, die nog midden in het volle leven staat, die in zijn y.pHriif bedrijf en in vele vooraan- tende taak in .®i|®nlidb^ staande functies nog steeds 1 lld van 1 de grote stuwkracht is, reeds als een 70-jarige beschouwen? Wanneer een verdienste lijk burger deze „leeftijd der sterken" bereikt, wordt deze gelegenheid gaarne aange grepen om zijn verdiensten in die lange reeks van jaren in het licht te stellen. Hoe vaak heeft onze jarige hoofd redacteur zelf bij dergelijke gelegenheden in zijn blad niet uitvoerige artikelen aan ver dienstelijke mannen en vrou wen gewijd? Zouden wij dan voor deze 70-jarige, die zoveel voor plaats en streek gedaan heeft, die op schier elk terrein van het maatschappelijk leven 'n voorvechter is geweest, een uitzondering moeten maken? Zouden wij dit feit maar moe ten verzwijgen omdat hij zichzelf deze leeftijd liefst niet realiseert? Of omdat hij, nog vol energie zijnde en de jaren niet voelende, er liefst zo weinig mogelijk aan her innerd wordt en zich daarom zoveel mogelijk aan elke hul de wil onttrekken? Neen, geachte hoofdredac teur, Uw dagelijkse medewer kers denken er anders over en matigen zich het recht aan vandaag eens tegen Uw in zichten te handelen en buiten Uw censuur om in Uw eigen blad eens een en ander over Uzelf te schrijven. waar hij voor ieder lid van personeel een voorbeeld van werklust was, wist hij zich ook op velerlei ander gebied voor het algemeen belang verdienstelijk te maken in tal van vooraanstaande functies, waarvan we hier enkele wil len noemen. Zo is de heer Jan Tielen mede-oprichter en secretaris van „Waalwijks Belang", in welke functie hij reeds 43 ja ren geijverd heeft voor de belangen van Waalwijk, zijn geboorteplaats die hem zo dierbaar is en die hij op elk terrein wil vooruitbrengen en maken tot het industriële en culturele centrum van de verre omtrek. Het zal hem zeker voldoening schenken de vooruitstrevendheid van Waalwijk zich steeds duide lijker te zien aftekenen in het moderner stadsbeeld, de vele fraaie bouwwerken, de onder- wijs-instellingen, de nieuwe wijken, straten, plantsoenen enz. Het onderwijs geniet zijn bijzondere belangstelling. Hij is reeds vele jaren lid en thans voorzitter van 't plaat selijk bestuur der R.K.H.B.S. A en B en de Middelbare Meisjesschool, tevens voorzit ter van de Stichting Dag- Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken. Op sociaal-economisch ter rein was hij o.a. werkzaam als mede-oprichter en voor zitter van het Middenstands Borgstellingsfonds voor de Langstraat en als medeoprich ter en voorz. van de voormali ge R.K. Brab. Bond v. Boek drukkerijen, die later is over gegaan in de Ned. R. K. Druk kerspatroonsbond, waarvan hij hoofdbestuurslid was. Bij alle belangrijke gebeur tenissen, met name bij de ver schillende groots opgezette tentoonstellingen, die in Waal wijk gehouden werden, had hij een belangrijk aandeel in de opzet en het slagen hiervan. O.a. was hij secretaris van de Intern. Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie in 1903 Secretaris van de Landbouwtentoonstelling in 1910 Hoofdbestuurslid van de Intern. Tentoonsteling voor de Schoen- en Lederindustrie in 1925 en Secretaris van de Tentoonstelling „Waalwijk 1950"; verder voorzitter en secretaris van tal van comi- té's ter herdenking van na tionale gebeurtenissen, als 't huwelijk van Prinses Juliana, het afscheid van H.M. de Ko ningin e.a.; en dan nog voor zitter en secretaris der Socië teit de Gezelligheid, 't hoofd bestuur der Liedertafel, de Kynologen-vereniging e.m.a. Uit bovenstaande opsom ming blijkt reeds overduide lijk (als men het niet reeds wist) welk een vooraanstaan de positie de jubilaris al die jaren in onze plaatselijke sa menleving heeft ingenomen en hoe grote verdiensten hij zich voor Waalwijk en voor de gehele streek heeft ver worven. Men vraagt zich af hoe zo vele functies in één hand ver enigd konden zijn, temeeer als men weet dat iedere functie zijn volle toewijding genoot en nog geniet en hij, trots zijn 70 jaren, in al deze besturen nog steeds de grote stuw kracht is. Dit tekent zijn grote liefde voor zijn geboorteplaats, waarvoor hem nooit iets te veel is en stempelt hem tot een echte gemeenschapsmens bezield met energie en idea len. tot een voorbeeld voor velen, vooral voor het opko mende geslacht, dat straks in de voetsporen van dergelijke mannen moet treden. Maar zover is het gelukkig nog niet, want we weten dat de" heer Tielen, fit naar geest en lichaam, nog niet denkt aan „een welverdiende rust" waarvan vele anderen oP zijn leeftijd al jaren lang genieten. Gelukkig maar, zeggen we, want zulke verdienstelijke mannen zullen moeilijk zijn te vervangen. Geachte heer Tielen, voor alles wat gij, ons en vele an deren ten voorbeeld, hebt ge presteerd voor Uw drukkerij en Uw blad, voor het vele, dat U met zo grote toewijding hebt gedaan voor het alge meen belang, brengen wij U vandaag, op Uw 70ste ver- Jaardag hulde en dank. De Indonesische regering heeft een voorlopige blokkade ingesteld tegen de kort ge leden uitgeroepen „republiek der Zuid-Molukken". Tot na der order zijn alle luchtvaart-, scheepvaart-, post- en tele graafdiensten naar de Zuid- Molukken afgelast. Pater Lombardi, de Ita liaanse prediker van de „Kruistocht der Liefde" is op het ogenblik in Nederland. Hij heeft al gesproken in Nijme gen, Roermond en Maastricht en zal nog andere plaatsen bezoeken, o.a. Den Bosch. Het Brabants Orkest heeft Zaterdagavond in Het Casino in Den Bosch o.l.v. Hein Jordans zijn eerste gala- orkestconcert gegeven. De Commissaris der Koningin, prof. De Quay, hield een toe spraak en de secretaris ir. K. Bouman ontving de ridder orde van Oranje-Nassau. Reeds op 18-jarige leeftijd kwam de leiding van de toen malige Waalwijkse Snelpers drukkerij, door het overlijden van zijn vader, wijlen de heer Antoon Tielen, op zijn jeug dige schouders te rusten en zag hij zich tevens reeds be last met de taak van uitgever- hoofdredacteur van „De Echo van het Zuiden". Drukkerij en nieuwsblad hebben onder zijn leiding een grote vlucht genomen en mogen tot de meest vooraanstaande in hun branche gerekend worden. De drukkerij, die aanvan kelijk in een oud gebouw was gehuisvest, met 5 man perso neel en één pers met hand aandrijving, werd in 1904 in een nieuw pand (de huidige drukkerij) ondergebracht en breidde zich wat gebouw, technische outillage en per soneel betreft steeds verder uit. Ook „De Echo" ontplooi de zich steeds meer tot het meest gelezen en algemeen verspreide nieuwsblad in de Langstraat en verre omge ving. Zijn anti-Duitse houding en speciaal zijn felle bestrijding van de N.S.B. vóór en ook nog tijdens de bezetting, heeft hem veel ongenoegen, drei gementen en schade bezorgd, o.m. door een zware geld boete en een verschijnings verbod van „De Echo Hij is echter voor deze principiële houding later ruimschoots be loond door de opgang die zijn blad maakte bij zijn her verschijning direct na de be vrijding, waardoor 't abon nementental verdubbelde en „De Echo" ook als reclame object door steeds meer ad verteerders verkozen werd. Meer dan een halve eeuw reeds heeft de heer Jan Tie len met grote toewijding, We staan vandaag tussen twee herdenkingsdatums in: 5 Mei was het vijf jaar ge leden dat de Duitsers in ons land volledig capituleerden, op 10 Mei zal het tien jaar geleden zijn dat zij ons land onverhoeds binnenvielen. Het is niet nodig U die morgen in de herinnering terug te roe pen, niemand zal de gebeur tenissen ooit vergeten. Twee maal vijf jaar zijn er sindsdien verlopen: vijf jaar van onderdrukking en verzet, vijf jaar van herstel. En men is dan weer geneigd de balans te gaan opmaken: wat is winst geweest, wat verlies? Betekenden de jaren 1940-'4o niets als neergang, de daar opvolgende louter opgang? Met voldoening kunnen we vaststellen dat het eerste ze ker niet het geval is geweest en hadden we mogen ver wachten dat we na Mei 1945 een hemel op aarde zouden krijgen? Het zou te naïef ge weest zijn. Toch kan men een gevoel van teleurstelling niet onder drukken. Is dit 't beste resul taat, vragen we ons af, dat we van de oorlog hebben over gehouden? Zeker, ons eigen land heeft zich in menig op zicht hersteld. Op materiëel gebied hebben we onze ver woeste huizen en fabrieken herbouwd, we hebben econo misch en sociaal veel bereikt, na een aanvankelijke terug slag op geestelijk gebied is er door geestelijken en leken energiek gestreefd naar het behoud van de verworven heden en veelal met succes. Maar kijken we verder in de wereld, en dat moeten we toch in deze tijd, dan houden we ons hart vast. Hebben we daarvoor vijf jaar lang met vereende krachten gestreden tegen tyrannie en onderdruk king om nu te zien hoe de helft van de mensheid in haast nog onmenselijker sla vernij verkeert dan eerst, om te zien dat er tussen twee wereldbeschouwingen zo n hevige wrijving heerst, dat ieder ogenblik een gewapend conflict kan ontbranden? In derdaad, deze vrucht van de oorlog lijkt niet groot. De wa re vrede is nog ver te zoeken en hebben we de wapenstil stand die nu heerst, misschien niet vooral aan de wederzijd se vrees te danken? Liever dan ons blind te sta ren op de negatieve overblijf selen van de wereldstrijd, richten we ons oog tenslotte op de vrucht die onderdruk king en verzet voor ons toch ook gehad hebben. In stoffe lijke zaken zullen we die niet vinden, het is op de eerste plaats de geest die bij velen een vernieuwing heeft onder gaan. Het is niet aan ons men sen, zeker niet aan onze ge neratie, te oordelen in hoe verre die verder heeft door- gewei'kt of teniet is gedaan. Zeker is dat het onrecht onze volkskracht heeft versterkt, onze weerbaarheid heeft ver hoogd en ons saamhorigheids gevoel verdiept. Hoe zouden we het anders volgehouden hebben, toenen nu? Hoe kunnen we idealen koesteren als ze van tevoren tot mis lukking schijnen gedoemd? Hoe kunnen we hopen op de overwinning van het goede als de macht van het kwaad zich dagelijks schijnt uit te breiden? Dat is alleen moge lijk voor wie heeft geleerd vol te houden, soms tegen de ver wachting in, en dat hebben wij geleerd. De uiteindelijke zege heeft zware offers ge kost, onze besten zijn heen gegaan, maar er stonden op volgers klaar die de leiding konden overnemen, de banier voortdragen. Zo ook nu. Het komt er slechts op aan ons met heel onze persoon in te zetten, niet te versagen, dan zullen we ons doel, een betere wereld, hoe ver die nog ver wijderd schijnt, bereiken. Mogen we de kracht daar toe zelf bewaren en op onze nakomelingen overdragen, dan zijn ook de eerste vijf jaren van dit decennium niet zinloos geweest. Integendeel, dan heeft 10 Mei 1940 ruim schoots vruchten afgeworpen. De Tweede Kamer is momenteel mening dezer partijen had liet in een hevig duel gewikkeld met Minister Lieftinck. Dat is niets ongewoons, want er is geen Mi nister waarmede men zo goed kan duelleren, als juist met deze bewindsman. Afgezien van het feit, dat menigeen in den lande 't beleid van onze Minister van Fi nanciën maar matig kan bekoren, iets, dat overigens wel het lot zal zijn van iedere schatkistbewaar der, is zo'n duel daarom zo inte ressant, omdat dëze Minister zijn zaakjes door en door kent en heus niet voor de een of andere spe cialist op hol slaat. Ook niet als het zijn partijgenoot Hofstra (arb.) betreft. Lieftinck houdt steeds voet bij stuk, al heeft hij in het verle den misschien wel eens te veel het „onaanvaardbaar uitgesproken. Zodra dit woord uit de mond van feen Minister klinkt, kan men verwachten, dat er met grof ge schut geschoten wordt. Of het aanhangige wetsontwerp wordt dan ingetrokken, óf wanneer de zaak zeer belangrijk is de Minister zal zijn ontslag nemen. Het is duidelijk dat het uitspreken van dit woord de Kamer reeds direct voor problemen stelt. In normale tijden is dit niet erg, maar ten tijde van de Indonesische kwestie bijv. toen hiet Kabinet persé door de grote partijen in ons land bij elkaar gehouden moest worden, althans volgens de onaanvaardbaar iets weg van „chantage". Natuurlijk is dit woord veel te grof voor zo'n be minnelijke bewindsman als Minis ter Lieftinck is. Waar de Kamer thans over vecht? Wel het gaat over de be roemde belastingherzieningen. De Minister heeft een hele reeks 'wetsontwerpen dienaangaande in gediend. De eerste die der ben- zine-belasting is reeds behan deld. Nu wordt de belastingdruk voor de bedrijven verlicht. De op timist, die denkt, dat er nu zo den willen. Het belangrijkste is wel, dat de Minister na veel praten bereid is gevonden de ondernemingsbelas ting af te schaffen. Dat is geluk kig, want deze belasting dateert nog uit de Duitse tijd. En de ide'e alleen daaraan is al niet prettig. Goed, de ondernemingsbelasting gaat verdwijnen, zeide de Minis ter, maar dan gaat de vennoot schapsbelasting omhoog. Verdere maatregelen zijn o.a. de verlenging van de verliescompensatie-termijn van twe'e op drie jaar: een ver lichting van de afschrijvingen door de bestaande boekwaarde te verdubbelen. Terwijl het tevens mogelijk zal worden, dat 1/3 van de nieuwe investeringen naar wil lekeur wordt afgeschreven. Dit duidt men aan met de term: ver vroegde afschrijving. Er zijn natuurlijk ook nog wel andere zaken, maar die zijn zo technisch, dat het onmogelijk is deze thans te behandelen. Trou wens ieder die Ier mee te maken heeft, zal wel snel een belasting specialist in de arm nemen, want alleen heeft men deze materie, die zeer omvangrijk is, niet gauw door. Dc ondernemingsbelasting. De afschaffing van de onderne mingsbelasting vormde uiteraard een centraal punt in dit lange de bat, dat nog niet geheel ten einde is gebracht. De socialist Hofstra (arb.) voelde hier niet veel voor. Hij was van mening, dat Minister Lieftinck zo maar een bedrag ca deau geeft aan de werkgevers, terwijl de werknemers niets ge daan krijgen. Deze belasting-con sulent gaf grif toe, dat vooral de middenstand er niet best op staat. Deze moet echter maar geholpen worden door een verhoging van het vrijgestelde belastingbedrag en in het algemeen door een vergro- l ting van de koopkracht der grote massa. De R.K., bij monde van dr. Lucas (k.v.p.) juichtten deze afschaffing zeer toe evenals de a.r. en de c.h. en de v.v.d. De heer v. d. Wetering (c.h.) vond de afschaffing van de onderne- mingsb'elasting schitterend. Dit was echter niet het geval met de verhoging van de vennootschaps belasting. Juist de N.V. s moeten een belangrijk aandeel bijdragen in onze industrialisatie. Ook deze zullen we dus moeten helpen, b.v. door het vrijgestelde bedrag te verhogen. De heren v. d. Heuvel (a.r.) en Hofstra (arb.) stonden der traditie getrouw ook thans weer als kemphanen tegen over elkander. Vooral de eerste is een zeer strijdlustig man. Een uitnemend debater en een vlot spreker. Deze afgevaardigde was van mening, dat het bedrijfsleven nog veel meer ontlast moet wor den. Een stelling waarmede vele andere afgevaardigden o.a. de hteer Ritmeester (v.v.d.) het roe rend eens waren. Minister Lieftinck had het nog niet zo moeilijk. Althans niet in het begin. Hij had slechts alge mene opmerkingen te beantwoor den. De afschaffing van de on dernemingsbelasting zal 150 min kosten. Daar staat echter tegen over, dat de verhoging van de vennootschapsbelasting 58 min zal opbrengen. In totaal wofdt de schatkist dus 92 min lichter. Kan dat? Op de lange duur wel. zo zeide de Minister. Wij zullen echter hfeel sober moeten zijn en flink moeten sparen, want er is geen rede tot optimisme als het gaat om 's lands financiële posi tie. Voor de middenstand is deze afschaffing echter noodzakelijk. Het aantal crediet-aanvragen neemt hand over hand toe. Het sein voor deze groep personen staat inderdaad op onveilig. De Kamer had urenlang nodig voor de behandeling van de amendemen ten en zij is er nog niet geheel mee klaar. Dat komt doordat zi) ook dë Duitse Nota van Minister Stikker moest behandelen. Alleen Woensdag kon hij dat doen, an ders zou hij de eerste maand geen tijd meer hebben. Ondernemingsraden Intussen kwam de Eerste Ka mer ook bijeen. Zij hield zich Dinsdag bezig met de behande ling van het wetsontwerp inzake de ondernemingsraden. Evenals aan de overzijde van het Binnen hof was het ook nu weer de gro te kwestie of dë ondernemingsra den in de P.B.O. gelast moeten worden of niet. De heren de Bruijn (k.v.p.), voorzitter van de K. A. B., en Schipper (a.r.), oud-onder- „Der Mohr (Turk) hat seine Schuldigkeit getan, der Mohr kann gehen." En deze Turk heeft meer ge presteerd dan zijn 'eigen meesters van hem verwachtten: hij heeft 'n topprestatie geleverd. En had hij nog meer ruimte kunnen maken voor zijn actie, hij zou wonderen gedaan hebben. Wij komen Vrijdag uitvoeriger terug in een rustige nabeschou wing. Dit kunnen we alvast wel zeg gen: Deze tentoonstelling is uit stekend geslaagd, zowel wat de eigenlijke tentoonstelling der mis sionarissen met hun stands betreft, als wat de finantiële baten betreft. Dit alles kon bereikt worden dank zij de ijver der verschillende comité s, die letterlijk dag en nacht en dat weken lang, het uiterste van hun kunnen hebben geleverd. Maar dan dient aanstonds ge noemd te worden: de prachtige belangstelling, die alle plaatsen overvloedig en geestdriftig heb ben getoond. Bij deze reeds be tuigt het hoofd-comité aan allen zijn oprechte dank voor deze daad van persoonlijke medewerking. Niet het minst was deze mede werking in de gul aangeboden ge schenken, die bij honderden zijn opgëhaald. Daarvoor hier onze oprecht gemeende dank. Mogen wij hier ter plaatse ook de pers onze hartelijke dank be tuigen voor de ruime plaats, die ze heeft ingeruimd aan de reclame voor deze goede zaak. Al met al, katholieken van de beide dekenaten, is deze tentoon stelling een volledig succes ge worden, dank zij Uw onbegrensde belangstelling en edelmoedige in- dienststelling van all'e krachten. Moge de geest, die gewekt is, blijve leven in Uw harten, opdat Gods Rijk kome. ste bezoeker binnen. Het was de heer Jos. v. d. Water-v. Bladel, Grotestraat 352, Waalwijk. Hij ontving als attentie een cassette met zilveren eetlepeltjes. Royale geste. Wij vergaten nog te vermelden, dat de Wami te Waalwijk gratis melk leverde voor de duizenden kopjes koffie, die in het testaurant werden geschonken. De Wami onze dank. Fabrieksactie. Deze actie van één uur over werken is wel de moeilijkste die gevoerd is. Toch heeft ze resul taat opgeleverd. En wellicht zal deze week het succes daarvan nog verhoogd worden, als de aarzelen den zich resoluut over mogelijke bezwaren heenzetten. Reeds vermeldden wij, dat Loon- op-Zand zo'n enig voorbeeld gaf. De firma M. v. Lier b.v. bracht door overwerk der arbeiders en de royale geste van de werkgever 250.bijeen, Neërlandia 100, de firma Brands 80. De Timtur collecteerde en com pleteerde tot 250. Voorwaar: het kan, werknemen- den en werkgevers. Onze dank voor 't reeds gepres teerde. Kan deze actie deze week nog algemeen worden?? Rekeningen. Attentie Een ieder, die iets te vorderen heeft van welk comité ook, ge lieve zijn vordering deze week te sturen aan de penningmeester Th. Bakkers, Julianastraat 18, Waal wijk. VARIA. 10.000-stc bezoeker. Zondagavond kwam de 10.000- Verloting Naaimachine, De eerste prijs van de grote verloting der naaimachine, de naaimachine zelf, is gevallen op lot no. 75 de tweede prijs, de theekast, op lot no. 821. EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROTESTRAAT 178 WAALWIJK maar belastingen worden afge schaft de makkelijkste methode van verlichting nietwaar komt echter wel zeer bedrogen uit. De rekenmeester Lieftinck heeft na tuurlijk weer eens een stelsel be dacht van geven en nemen. Aan d'e ene kant verlichting en aan de andere kant verzwaring. En hij heeft dat zo gedaan, dat liet voor de bedrijven inderdaad een ver lichting betekent, al is deze dan niet zodanig als velen wel zou- voorzitter van het C.N.V., waren hiervan grote voorstanders. Nieu we argumenten kwamen echter niet naar voren. Het wetsontwerp ging er na een behandeling, wel ke ruim een middag duurde, zon der hoofdelijke stemming door. Al leen de communisten waren tegen. Die zijn nu ëenraaal voor de klas senstrijd. al hebben de arbeiders in Rusland in wezen niets te ver tellen. (Nadruk verboden.)' Waar men zich Zondagavond ook wendde of keerde, het was een en al enthousiasme op de T.U.R.K. Werkelijk, een pretti ger besluit had men zich niet kun nen wensen. Tot het laatste toe hebben de Paters zich beijverd om de vele belangstellenden, die hun stand nog bezochten, goed bezig te houden. En dat het hun lukte, bewees wel de moordende concurrentie, die de Norbertijnen en de Paters van de H.H. Harten elkaar te half-elfder ure nog aan deden om elkaar te overschreeu wen. Maar de een gaf de ander niet veel toe, het bleef bij allebei druk, tot het klokje van gehoor zaamheid hun de mond snoerde. Een prachtige prestatie hebben die missionarissen deze week ge leverd en hoe zij zelf over de mensen uit de beide dekenaten denken, dat vertolkte pater Son- dael bij de officiële sluiting. Want toen kwam dc dankbaar heid tot uiting. De WelEerw. Hr. Kapelaan v. d. Heuvel sprak het sluitingswoord namens de voor zitter, de ZeerEerw. Heer Pas toor Ras. die wegens ongesteld heid verhinderd was. Kapelaan v. d. Heuvel vertelde datsmeejRA v. d. Heuvel verklaarde dat de Turk allerchristelijkst gestorven was. Hij achtte dit allereerst te danken aan de paters, die door hun woord zoveel belangstelling hadden getrokken. Over de ma teriële zijde was hij zeer tevreden en ook geestelijk, zover het te be kijken was, was de tentoonstel ling een succes geworden. Verder bracht kap. v. d. Heu vel dank aan alle medewerkenden van alle comités en subcomités. Één persoon wilde hij met name noemen de secretaris, de heer v. Stokkum. die het leeuwenaandeel van het werk had verzet, dag en nacht in de weer was geweest. Als volk en missionarissen door deze tentoonstelling dichter bij elkaar waren gebracht, meende kap. v. d. Heuvel, dan was ze n succes en hij eindigde met de aan sporing van pater Lombardide harten open te stellen voor de Liefde, met het doelUw Rijk Kome. Pater Sondael S.J. sprak na mens de missionarissen. Ook hij wilde niet alle comités noemen, maar hij maakte ook een uitzon dering voor de heer Van Stok kum, die al die comités van mannen en vrouwen bij elkaar had gebracht in zo'n prachtige samenwerking. Hij feliciteerde al len daarmede. Daarnaast dankte pater Son dael de bevolking, alleen al voor de schitterend geslaagde huis-aan- huis actie, cfe sportverenigingen en alle anderen. De tentoonstel ling was niet alleen voor de mis sionarissen een succes geworden, ook voor de hele bevolking. Er was geofferd en daar moest Gods zegen op rusten. Pater Sondael zeihad hij 10 dagen geleden aangespoord Ede le Brabant, were dinu kon hij zeggenEdele Brabant had zich geweerd, in geloof en in liefde tot God. Hij bracht dank aan God, aan de mensen die hadden meegewerkt en aan de hele be volking van beide dekenaten, die voor een grandioos succes had den gezorgd voor Christus Koning. De heer v.-Stokkum gaf in alle bescheidenheid de lof die hem was toegezwaaid, door aan 2ijn medewerkers en aan de hulp van God. Zo eindigde de tentoonstelling in algemene tevredenheid en dankbaarheid. Oot 12 uur bleef het nog een gezellige en opgewekte drukte in De Vergulde T.urk. Geen tafeltje was er onbezet, de dienstertjes sloofden zich uit om ieder zijn natje te bezorgen, de koekkraam liep dat het een lieve lust was. De mensen die aan dit alles na een volle week nog met zoveel enthousiasme hun krachten kon den besteden, waren absoluut on betaalbaar. En we geloven dat het niet meer dan recht is als we de meisjes die zich voor het hun veelal ongewone werk hebben be schikbaar gesteld en gehouden, een flinke pluim op hun hoed of in hun haren steken. Want het was waarachtig geen sinecure, vooral niet op zo'n Zondagavond. Tenslotte hebben we de hand tekening van de (echte) Turk (u weet welnog mogen aanschou wen. Resultaten collecten. Hier volgen nog de resultaten die de paters Zondagmorgen er in de diverse Waalwijkse paro chies nog uit hebben gepreekt. De buitenplaatsen waren nog niet binnen Parochie St. Jan 1027.— St. Clemens 207.— St. Antonius 251.54 O. L. Vr. 204.05 Totaal 1689.59 Is het alles tesamen wonder dat er zo'n stemming en zo'n tevre denheid heerste

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1