APPÈL Indonesië Concours „Excelsior" te Sprang BE LSNGSïmi Waalwijkse en Langsiraaise Courant Installatie van Deken- Pastoor Rooyackers NIEUWKUIJK VLIJMEN aan het Nederlandse volk voor hulp aan gerepatrieerden Schoonmaak-artikelen. JOS VAN DE VEN HET HUIS VOOR GOEDE KLEDING W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tal. 443 Optreden Amsterdamse Politie-kapel MAANDAG 22 MEI 1950. Uitgever Waahvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO W HEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 72e JAARGANG No. 42 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Het is weldra 4jaar ge gleden, dat in de Amsterdam se haven de „Almanzora" meerde, het eerste schip met landgenoten uit het verre Oosten. Het Nederlandse volk dat tot op dat ogenblik ge heel in beslag genomen werd door de zorg om het dagelijks bestaan en het overwinnen van de eigen moeilijkheden nam toen kennis van de onzegbare ellende en ver schrikking der Indische con centratiekampen. En 't strek te de helpende hand uit om dat leed te verzachten. Er werden stichtingen en orga nisaties in het leven geroepen die zich het lot van de dui zenden gerepatrieerden uit Indië aantrokken. Er werden levensmiddelen, meubilair, kleding en gelden verstrekt. Er werd getracht een behoor lijk onderdak te vinden voor de repatriërenden, en er werd geholpen bij het herstel van hun deerlijk geschokte ge zondheid. En dank zij veler bijstand kon veel leed worden ver zacht en veel nood worden gelenigd. Toen echter na een jaar ongeveer aan de grote stroom van repatriërende landgeno ten van overzee een eind kwam, verslapte de belang stelling. De stichtingen „Peli- ta" en „Nederl. helpt Indië" bleven zich bezig houden met de verzorging van de gezin nen die daarvoor in aanmer king kwamen. Verwacht werd dat binnen enkele jaren aan hun werk een einde zou ko men. Nu echter, na de ontwikke lingen in Indonesië, zien deze stichtingen zich geplaatst voor een schier bovenmenselijke taak, die alleen naar behoren kan worden vervuld wanneer het gehele Nederlandse volk bereid is daaraan mede te werken, door zowel morele als materiële steun. Wat is n.l. het geval? In de eerste plaats stellen de mo netaire maatregelen, die dooi de regering van de R.I.S. on langs zijn getroffen, de gere patrieerden voor welhaast onoverkomelijke moeilijkhe den. Voor vele gerepatrieer den is daardoor 2/3 tot 5/6 deel van hun inkomsten weg gevallen. Financiële bijstand zal dan ook op groter schaal dan voorheen moeten worden verleend. Maar bovendien komt in de loop van dit jaar onverwacht en onvrijwillig een nieuwe stroom van men sen uit Indonesië. Hun aantal wordt geschat op 60.000. Dat schept ontzaglijke problemen. Want niet alleen moet voor deze mensen in ons land, waarin de woningnood nog steeds één van de ernstigste problemen vormt, onderdak worden gevonden en gezorgd worden voor hun levenson derhoud, maar zij moeten ook geholpen worden bij het zich aanpassen in de Neder landse gemeenschap. Neder land is voor de meesten van hen een volkomen vreemd land, dat thans door de loop der gebeurtenissen voortaan hun vaderland zal zijn. Voor zover de ouderen niet meer opgenomen zullen kunnen worden in het arbeidsproces, zal de zorg voor hen als een last blijven drukken op de Nederlandse gemeenschap. Voor de kinderen kan méér worden gedaan; zij kunnen in staat gesteld worden zich door onderwijs en ontwikke ling een toekomst op te bou wen. De zorg voor al deze men sen is natuurlijk in de eerste plaats een taak voor de re gering. Maar de regering werkt en kan niet anders werken dan volgens een bepaald schema. Naast deze overheidssteun blijft toch al tijd behoefte bestaan aan mo rele en aanvullende materiële steun. Deze steun nu wil de „Hulp aan gerepatrieerden", georga niseerd door de beide stich tingen „Pelita" en „Neder land helpt Indië", met mede werking van het Nederland se volk, geven. En dat deze medewerking dringend nood zakelijk is, is ons gebleken toen wij deze week in staat werden gesteld een aantal „crepeergevallen" van men sen die tot nu toe uit Indo nesië repatriëerden, te bezoe ken. vier kinderen van 8, 12, 14 en 16 jaar in bij zijn moeder. Deze zeven personen beschik ken over een bescheiden zit kamer, een kleine slaapkamer en een miniatuur-keuken, die tevens W.C. is. Er is plaats voor één bed en daarin slaapt de bejaarde grootmoedei-. Man, vrouw en vier kinderen slapen op de grond in het kleine kamertje. De K.N.I.L.- militair was vol goede moed toen hij in begin 1950 naar Holland kon vertrekken. Hij had immers de schriftelijke toezegging, dat hij met voor rang aan een woning zou worden geholpen. Maar nog steeds heeft zich geen ambte naar van de Rotterdamse huisvesting gemeld om de ten hemelschreiende situatie op te nemen In Den Haag, in een keu rige straat, woont op, zegge en schrijve, één kamer een Chinese familie: man, vrouw en drie schoolgaande kinde ren. De man. die tekenleraar was aan de Koning Willem- III-school te Batavia, werd met ziekenverlof naar Neder land gestuurd en later geheel afgekeurd voor het onder wijs. Hij tracht in Nederland een betrekking te vinden als technisch tekenleraar en zijn vrouw helpt bij het verdienen van hun levensonderhoud door wat naaiwerk. Al twee iaar duurt deze noodtoestand. En al twee jaar slaapt de va der dwars aan het voetenein de van een éénpersoons-bed met een stoel onder de voe ten In Amsterdam huizen man, vrouw en zes kinderen al drie lange jaren in een kamer met alkoof. Er is plaats voor twee bedden. Eén van de zoons moest zijn studie onderbreken omdat er „thuis" geen gele genheid was huiswerk te ma ken. Een andere zoon mag 'n paar avonden per week bij de directeur van de H.B.S. die hij bezoekt, studeren. Al drie jaar staat dit gezin dat overigens geen financiële zor gen kent omdat de vader bij een groot bedrijf een be hoorlijke positie bekleedt op de urgentielij st Dit zijn slechts drie geval len van de vele honderden die er zouden zijn op te noemen. En straks, als in de tweede helft van dit jaar 20.000 nieu we gezinnen uit Indonesië te rugkeren, zal het aantal van deze nood-gevallen worden verveelvoudigd, als niet op de een of andere wijze wordt in gegrepen. Hoe? De regering overweegt maatregelen voor een tijdelijke huisvesting in vroegere DUW- en concen tratiekampen. Maar dat zal slechts 'n noodoplossing kun nen zijn voor enkele maan den desnoods. Daarna moet er voor menswaardiger onderdak worden gezorgd voor deze landgenoten. Hier ligt een ontzaglijke taak, niet alleen voor de re gering, niet alleen voor de „Hulp aan gerepatriëerden" met haar regionale en plaat selijke comité's, maar voor 't gehele Nederlandse volk. Door particulier initiatief, door materiële en morele steun kan veel nood worden gelenigd. En zonder twijfel ligt hier vooral een taak voor de klei nere gemeenten, die tot nu toe weinig of niets hebben gemerkt van het vraagstuk der gerepatriëerden uit Indo nesië. Inderdaad: iedere gemeente en iedere volksgroep worstelt nog steeds met eigen proble men, die om een oplossing vragen. Maar toch mag van het Nederlandse volk worden verwacht, dat het een open oog zal hebben voor het leed van die landgenoten uit het verre Oosten die thans nood gedwongen een ondc-rdak ko men zoeken in het kleine, maar gastvrije Nederland. (Nadr. verboden). De eenheidsstaat. Het gaat erop /lijken of Djokja is alleen ter R. T. C. gekomen om langs een om wegje de eenheidsstaat in In donesië te bereiken. Blijkbaar zijn Hatta en de zijnen nooit van plan geweest om een fe deratief Indonesië te laten voortbestaan, maar hebben ze dit enkel plechtig beloofd om zo vlug mogelijk van Neder land af te zijn Van het begin af heeft de republiek Djokja gedomi neerd. Geen wonder» overi gens, want practisch het hele staatsapparaat van de R.I.S. was republikeins. En nu, nog geen half jaar na de stichting van de Verenigde Staten van Indonesië, heeft Djokja alle deelstaten aan zich onderwor pen en Vrijdag werden Dja karta en Djokja het eens over de vorming van de eenheids staat, die dan, zoals is voor gesteld, de Republiek Indone- we staat. Waarschijnlijk zul len wij vele figuren van de R.I.S. in de eenheidsregering terugvinden, uiteraard is voor velen de functie met hetgeen er aan vastzit, het voornaam ste van Indonesië's onafhan kelijkheid. Hoe de verhouding met Ne derland zal zijn dienen we af te wachten en er maar het beste van hopen. Een andere zaak is die der ondernemingen en der Neder landers. Art. 33 van de Re- publkeinse grondwet zegt dat alle grond-, water- en bodem schatten ten behoeve van de algemene welvaart moeten worden beheerd door de staat. Het is duidelijk dat dit arti kel op alle mogelijke wijze kan worden geïnterpreteerd en nog meer mee worden ge goocheld. en goochelen kan men wel in Indonesië. Het ergste is dat dit artikel ook in de nieuwe grondwet is opgenomen. EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROTESTRAAT 178 - WAALWIJK Crepeergevallen. In Rotterdam bijvoorbeeld woont sinds Maart 1950 een gepensionneerde K.N.I.L.-on- derofficier met 22 Indische dienstjaren, met vrouw en sia Raya (de Republiek van groot Indonesië) zal heten. Hoe bestaat het, dat zij het eens werden. Is er verschil tussen de regeringen van Dja karta en Djokja De consequenties. Wat zijn nu de consequenties voor Nederland en de Neder landers in Indonesië van de vorming van deze eenheids staat Wat gebeurt er nu met de Unie? Blijft deze ook voortbestaan, wanneer 1 de R. I. S. zou worden opgehe ven Komt dan de eenheids staat Indonesië automatisch hiervoor in de plaats Neemt Djokja de overeenkomsten, die de R.I.S. heeft aangegaan met Nederland, over Wat gebeurt er met het ambt van Dr. Hirschfeld in'Djakarta en van Mr. Ruhm hier? Wat wordt er van de ondernemin gen Kunnen de Nederlan ders nog in Indonesië blijven? Deze en nog zoveel andere vragen dringen zich op. Er is moeilijk iets definitiefs te voorspellen. Er hangt zoveel af van de personen, welke de toekomstige regering zullen vormen. Immers in het repu blikeinse kamp zijn zoveel fanatieke Islamieten en blan kenhaters, zoals b.v. de sultan van Djokja, over wie reeds wordt gesproken als de mi nister-president van de nieu- En de Nederlanders Op Java zal de toestand weinig verandering onder gaan. Het machtsapparaat en de onveiligheid zullen wel zo blijven. Hier is het resultaat van de laatste dagen drie moorden, een stuk of vijf aan randingen, nog wat meer be rovingen, tientallen gestolen auto's -eri inbraken, die de beste Amerikaanse gangster niet zou verbeteren. Wie zijn de daders Zonder verdere commentaar zal ik U een verhaaltje ver tellen. Begin Maart werd in Tjimahi de jeep van een KNIL-officier gestolen. De politie werd ingeschakeld, maar vond geen spoor. De bestolene had zijn voertuig reeds afgeschreven. Hoe groot was echter zijn verbazing, toen hij nog geen maand la ter z-n jeep in Bandoeng zag bemand met T.N.I.- officieren. Hij werd met moord en doodslag bedreigd, toen hij om zijn eigendom te rug kwam. En de Minister van Defen sie, de sultan van Djokja ver klaart zojuistde veiligheid op Java laat niets te wensen over. De rest van Indonesië, vooral Oalst-Indonesië, heeft steeds een heel wat eunstiger aanzien gehad voor de Neder- landers. De regering in Ma kassar trad zeer krachtig op, wanneer een persoon of groep de orde dreigde te ver storen. Maar nu Nu zit of komt overal de T.N.I., meestal Javanen of Soendanezen. Wat zal die brengen. Er is niet veel goeds te verwachten. De Indonesiërs, die met de Nederlanders samenwerkten, worden al door de republi keinen gepersecuteerd. Wat zal er met de Nederlanders zelf gebeuren Het is duister. S. Drunen bereidde zijn nieuwe herder een grandioze ontvangst. Vrijdagavond had in Drunen de plechtige installatie plaats van de Zeereerw. heer Rector Rooij- ackers tot Deken van het Deke naat Heusden en pastoor van Drunen. Drunen had zich voor dit belangrijk gebeuren in feestkleed gestoken. Langs de lang; weg vanaf de grens der gemeente tot aan de noodkerk was een fraaie en kostbare versiering aange bracht. Om half zeven stonden alle verenigingen, alsmede vele geestelijke en wereldlijke autori teiten en vele belangstellenden te wachten op de komst van de nieuwe Deken-Pastoor nabij de reinis;. Precies om half zeven ar riveerde Zijn Hoogeeiw., veroe- zeld van Mgr. Hendrikx, vicaris- generaal van het Bisdom Den Bosch, vele familieleden en an dere heren geestelijken. De Edelachtb. heer burge meester Snels richtte zich hier als eerste tot Zijn Hoogeerw. Burgemeester Snels zeide ver heugd te zijn als eerste de nieu we deken-pastoor in zijn paro chie welkom te mogen heten. Spr. herinnerde er eerst aan dat men nog pas voor zo kort af scheid genomen had van Deken Goossens, met een zekere wee moed in het hart. De parochie Drunen verloor in Deken Goos sens immers een priester naar Gods hart, een h;rder die 26 lange jaren zijn kudde geleid had door vele moeilijkheden heen. Burgemeester Snels bracht daar na in herinnering de tijd van de bevrijding en de vele moeilijkhe den die daarop volgden. Spr. was blij dat na zulk een korte tijd men een nieuwe deken- pastoor kon welkom heten en bijzonder verheugde het spr. in de nieuwe deken-pastoor te mo gen welkom heten de persoon van de hoogeerw. heer Rooij- ackers, wiens werkzaamheden in het verleden grote waarborgen bieden voor de toekomst. Burgemeester Snels wenste dan Zijn Hoogeerw. geluk met deze benoeming. Gij zult hier, aldus spr., vinden wat een priester zich wenst, n.l. een parochie met godsdienstige en volgzame gelo vigen. Spr. sprak tot slot de hoop uit, dat het Zijn Hoogeerw. gegeven zal zijn voort te bouwen aan het grote werk van zijn voorganger en dat hij zal mogen werken onder Gods besten zegen voor de geestelijke belangen der parochianen, zoals spr. dat hoop te te doen voor de materiële be langen. Deken Rooijackers dankte met enkele korte woorden Burgemees ter Snels voor dit hartelijk wel komstwoord. Hij sprak ook de hoop uit dat bij de vele moei lijkheden, (en spr. doelde hierbij op de wederopbouw van de nieu we kerk), de burgemeester en hij met jeugdig enthousiasme de han den ineen zouden kunnen slaan tot heil van de gehele gemeente. Hierna ging men, voorafge gaan door alle verenigingen en beide harmonieën, naar de nood kerk. Natuurlijk ontbraken de talrijke bruidjes niet aan dit feest. Overal wapperde de driekleur en de belangstelling van de zijde van •het publiek was bijzonder groot. Aan de kerkdeur werd Z. Hoog eerw. welkom geheten door het kerkbestuur, bij monde van de heer C. Pijnenburg. Deze begon met po te merken dat niets de wisselingen des tijds kan voor zien. Een luttele 14 dagen gele den zou nog niemand gedacht hebben dat wij zo spoedig een nieuwe pastoor-deken zouden moeten inhalen. Wij waren ver rast door het besluit van de HoogEerw. He;r Deken Goos sens, bij wiens besluit wij ons moesten neerleggen. Spr. zei verheugd te zijn, reeds zo spoedig een nieuwe de ken-pastoor te mogen verwelko men en deze in de persoon van de Hoogeerw. heer Rooijackers, voor Drunen geen onbekende. Want, aldus spr., reeds dikwijls bezocht gij ons door middel van de St. Jansklokken, waarvan gij hoofdredacteur zijn geweest. Spr. sprak ook de hoop uit dat Deken Rooijackers in Drunen zijn reeds vruchtbaar priesterle ven zal mogen voortzetten tot heil van de parochte en riep hem namens de gehele parochie een hartelijk welkom toe. In de prachtig versierde nood kerk had hierna de plechtige in stallatie plaats. D; installatie werd verricht door Mgr. Hendrikx, vicaris-ge neraal van het bisdom 't-Bosch en Deken van de St. Jan. Als getuigen figureerden de Hoog eerw. heer Dr. Teurlings, Deken van Veghel en Drs. J. van Over- beek. Directeur van het Doof- stommeninstituut te St. Mich.- gestel. Na deze plechtige instal latie richtte de vicaris-generaal zich met enkele woorden tot de gelovigen. Spr. zeide verheugd te zijn om als Deken van het aangrenzende Bisdom deze in stallatie te hebben mogen ver richten en de eer te hebben de nieuwe deken-pastoor bij zijn pa rochianen met een kort woord te mogen inleiden. Spr. zeide dit gaarne te doen, dan wel door de persoonlijke vriendschap met de nieuwe pastoor-deken, dan wel door de spontane wijze waarop de parochie Drunen zijn nieuwe herder heeft ontvangen, maar de gewijde spreker rekende het zich als een plicht, alvorens deken Rooijackers in te leiden, eerst te moeten herdenken de Herder die is heengegaan. Met enkele ge voelvolle woorden herdacht spr. de hoogeerw. heer Deken Goos sens, die, aldus spr., 26 lange jaren de parochie Drunen heeft geleid met een vastberadenheid en liefde, die hem zijn gehele le ven hebben gekenmerkt. Dan leidde de gewijde spreker Deken Rooijackers in met de vol gende woorden Wij geven U thans een nieuwe herder. Wij zullen niet zeggen wat voor veel goed werk hij reeds heeft gedaan, want wij zouden zijn bescheidenheid, die hem ei gen is, verbreken. Gij zult hem spoedig lerën kennen ale een man van grote gaven met een groot en goed hart, die door de 5 jaren van gevangenschap gesterkt is door het lijden en de wederwaar digheden des levens. Spr. zag in de benoeming van de HoogEerw. Heer Rooijackers tot deken-pas toor van Drunen de dankbare be kroning van het vele goede prics- terwerk door rector Rooijackers verricht. Dan bestijgt ook de HoogEerw. Heer Deken Rooijackers de kan sel om zijn nieuwe parochianen met enkele woorden toe te spre ken. Zijn HoogEerw. zeide blij te zijn met zijn benoeming tot pas toor van zulk een schone paro chie en tot deken van het deke naat Heusden. Veel goeds, aldus spr., heeft men mij de laatste we ken reeds van u* verteld. En dit was niet om uw pastoor met zijn benoeming nog blijer te maken, maar dat gij gelovig, volgzaam en arbeidzaam zijt, was reeds lang bekend en ik wist dat in deze lof- tuigingen over u een kern van waarheid zat. En het is daarom dat ik met recht zeg dat ik blij ben met de benoeming tot pastoor van zulk een schone parochie. Dan bracht spr. hulde aan wie hij noemde zijn grote voorganger. Zijn HoogEerw. is er van over tuigd de vruchten te kunnen pluk ken van het zaad door zijn voor ganger gezaaid. Thans, aldus de gewijde spr., ben ik uw pastoor. Ik ben hier om als dienaar Gods te verkondigen Zijn woord en Zijn genademiddelen aan u uit te reiken. Sprekende over de bouw van een kerk sprak spr. de hoop uit dat het hem gegeven mocht zijn, zijn parochianen binnen te leiden in een nieuwe kerk, waarin Zijn HoogEerw. visionair zag de poort van de hemel, waardoor hij hoopte zijn parochianen te mo gen binnenleiden. Sprekende over zijn parochie als geheel, zag spr. in zijn paro chianen de levende stenen waar uit de parochie is opgebouwd. Het verheugde spr. tevens in Drunen zoveel goed; instellingen aan te treffen ten algemene nutte. l ot slot sprak Zijn HoogEerw. de hoop uit dat door samenwer king en algemene saamhorigheid veel tot stand zal kunnen worden gebracht tot heil van de parochie. Met het zingen van 't Tantum Ergo en de zegen met het Aller heiligste werd de plechtigheid be sloten. Geheel Sprang leeft deze dagen voor Pinksteren mee met de Chr. Gem. Zangver eniging „Excelsior", die haar 65e verjaardag hoopt te vie ren met een groot Nationaal Zang- en Muziekconcours op 26, 27 en 29 Mei. Het Uitvoerend Comité heeft kosten noch moeite gespaard om dit Jubileumfeest waar lijk onvergetelijk te doen zijn. De medewerking, die daarbij van de zijde der bevolking werd ondervonden, was het Comité een grote steun. Tal loze medailles, bekers en lauwertakken werden ter be schikking gesteld, de burge meester der gemeente aan vaardde het voorzitterschap van het Ere-comité, waartoe verschillende bekende en no tabele inwoners der gemeen te toetraden. Vrijdagavond wordt 't con cours geopend met 'n concert door de jubilerende vereni ging gegeven, terwijl ook de overige plaatselijke muziek- en zangverenigingen belange loos hun medewerking ver lenen. Zaterdag, 27 Mei, begint dan het eigenlijke concours, waarop die dag 8 verenigin gen deelnemen, waaronder verschillende in de 1ste Af deling en de Afd. Uitmun tendheid. Deze dag wordt be sloten met een avondconcert, waaraan deelnemen de Mu-. ziekverenigingen „Kunst na Arbeid" en „Sirena" en de Zangverenigingen „Hallelu jah" (groot- en kinderkoor) en ,,'t Rozeknopje." De Tweede Pinksterdag wordt officiëel geopend met een openingsrede door de Edelachtb. Heer Burgemees ter Smit. Om 11 uur begint dan het concours, waaraan op die dag 12 verenigingen deel nemen, waaronder wederom verschillende in de Afd. Uit muntendheid en de Superieu re Afdeling. Helaas moesten enige ver enigingen zich afmelden we gens bijzondere omstandig heden. Deze laatste dag van het concours wordt besloten met een groot concert door de Am sterdamse Politie-kapel o.l.v. Kapelmeester Johan Pinkse. Goede wijn behoeft geen krans! Er zullen weinig Nederlan ders zijn die dit orkest niet reeds kennen via de radio, waardoor het grote vermaard heid heeft gekregen. Welnu, Sprang biedt een ieder de gelegenheid deze kra nige politiemannen met eigen ogen te zien en te genieten van hun voortreffelijk spel. Een speciaal programma is samengesteld, waaraan o.a. verschillende solisten mede werken. We noemen slechts de Ouverture van E. Lalo: Le Roi d'Ys, een verplicht num mer der Ned. Fed. van Har monie- en Fanfaregezelschap pen 1950 Vaandel Afdeling. Een programma dus, dat ie dere muziekliefhebber het water om de tanden doet lo pen. Tot ver buiten Sprang be staat er dan ook grote belang stelling voor en wordt er veel publiek verwacht. Naar wij vernemen is de voorverkoop van kaarten bij de concourssecretaris reeds begonnen. Bij gebgenheid van het 65-jarig bestaan van Excelsior is het wel interessant een en ander uit de geschiedenis mede te delen. Van de oprichters in 1885 dan, onder Ds. C. Bouthoorn, destijds predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier, is thans nog slechts alleen in leven de heer L. Varossieau te Waalwijk. Wijlen de heer P. D. Netten, die vanaf de oprichting tot Maart 1928 onafebroken voorzit ter der vereniging was, was al die jaren een grote stuwkracht voor de vereniging. Als directeur trad op de heer C. van Heijst tot om streeks 1905, waarna tot 1920 de directie werd gevoerd door de heer Jac. Sars uit Waalwijk; daarna volgde dhr. A. v. Heijst uit Waal wijk tot 1927 en vervolgens tot zijn overlijden in 1939 dhr. Alb. Christ uit Capelle, die door zijn zoon dhr. P. Christ tot 1944 werd opgevolgd. Toen werd de directie tijdelijk waargenomen door de heer Jac. Groen uit Heusden, in Sprang geëvacueerd, die later voor vast werd benoemd en die momenteel nog steeds met veel ijver de diri geerstok zwaait. Het ledental was' in d'e aanvang niet groot, maar groeide allengs uit tot thans 60 leden. In de jaren van haar bestaan heeft Excelsior vele malen deelge nomen aan concoursen, steeds met meer of minder succes, doch haar naam heeft Excelsior daarbij steeds eer aangedaan, want het is daarbij steeds hoger gegaan en op het laatste concours waaraan zij deelnam, in 1937 te Amersfoort, wist zij de 2e prijs in dë afdeling Uitmuntendheid reeds te behalen. Onder de bezielende leiding van de heer Jac. Groen bestaat het voornemen spoedig weer aan een concours deel te nemen. Gedurende de bezetting heeft Excelsior zich steeds weten Ve handhaven, waartoe het nodig was zich aan te dienen als kerkkoor; en de uitvoeringen kregen in die jaren de vorm van wijdingssamen komsten. De uitvoeringen werd in vroe ger jaren steeds op Hemelvaarts- dag gegeven, inplaats van tegen woordig op 2e Kerstdag, die voor een uitvoering daartoe meer ge schikt is in het winterseizoen. Evenals in de laatste jaren wer den ook in vroegere jaren door de leden meermalen plezierreisjes gemaakt. Gebeurt dit in de laat ste jaren per trein of autobus, vroeger geschiedde zulks in ver band met de kosten b.v. met rij tuigen; zo ging men b.v. eens met rijtuigen naar Oisterwijk en dat het daarbij vrolijk toeging, kunnen de oudere leden U nog wel ver halen. Na de bevrijding werd aan de vereniging een kinderkoor ver bonden, waarvoor bij de jeugdige zangertjes en zangeresjes, die in grote getale als lid toetraden, veel animo bestaat en deze worden hier thans geoefend om later de vereniging te versterken. Wij wensen Excelsior van harte geluk met haar zeldzame jubileum en hopen dat zij nog vele jaren haar naam in de zangerswereld hoog mag houden en het concours dat zij bij deze gelegenheid orga niseerde niet minder moge slagen als het concours dat gehouden werd bij gelegenheid van haai gouden bestaansjubileum. Moge het weer daartoe mede werken. JAARVERGADERING. Zaterdagavond hield de G;m. Zangvereniging „Sempre Anima- to in café Siegers haar eerste al gemene jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat er nogal 'n flink batig saldo was. De aftre dende voorzitter, de heer Jo van der Ven. werd met algemene stemmen herkozen. Men besloot tot deelname aan het in Augus tus a.s. in Goirle te geven Bene- lux-concours. In verband met het behaalde succes op het concours in Nieuwkuijk werd in de loop van de avond door de harmonie ,,De Eendracht" aan de vereni ging een serenade gebracht, als ook aan de Gem. Zangvereniqinq „O.B.K." BONTE AVOND. Het Oranje-comité besloot, in samenwerking met het Centraal Comité, op Woensdag 24 Mei a.s. in het patronaat alhier een Lonte avond te geven onder de titel „Hedde efkes tijd". NIEUWE INDUSTRIE TE VLIJMEN. EERSTE STEEN GELEGD. In de Burgemeester v. d. Ven straat had verleden week de eer ste steenlegging plaats voor het houwen van de nieuwe confec tie- en regenkledingfabriek voor rekening van de heer Wolfs uit Bergenopzoom. Naast de eigenaar en zijn echtgenote waren hierbij tegenwoordig burgemeester van Hout. secretaris Achten, de heer v. Stokkum, hoofd van Gemeen tewerken, architect v. Huiten en aannemer Couwenberg met per soneel uit Waalwijk. De e;rste steenlegging werd verricht door Mevr. Wolfs. Hierna nam bur gemeester v. Hout het woord en wenste d; Vlijmense bevolking geluk met deze nieuwe industrie. Hij sprak de hoop uit dat de heer Wolfs met zijn nieuwe onderne-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1