PINKSTEREN Waalwijkse en Langstraaise Courant Jaarvergadering K.A.B. INDONESIË Huis-aan-huis-ruiming IV0R0L: de beste garantie tegen tandbederf van Oorlogsmateriaal te Waalwijk Middenstands vergadering. miS? dC ver9aderin9 die de R.K. Middenstandsvereniging Maan dagavond in hotel „De Twee Kolommen hield, waren alle middenstanders van Waalwijk >en getale van 370, uitgenodigd: waren cr- behalve 't bestuur, een twintigtal. Tekent dit niet de belangstelling van de midden standers voor hun organisatie en voor hun gezamenlijke belangen, d.e immers ook ter sprake zou den komen? De causerie die burgemeester Snels uit Drunen Z k i k .dan °°k 9eenszins VRIJDAG 26 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HEI ZUIDEN 72e JAARGANG No. 43 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux: GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO". In de rangorde der kerke lijke hoogfeesten neemt Pink steren geenszins de minste plaats in. Is Pasen, Christus' verrijzenis, het feest der fees ten, onmiddellijk daarop volgt Pinksteren, de geboorte der Kerk, en dan nog komt Kerst mis niet. Voor ons gevoel lig gen die verhoudingen wel enigszins anders. Wij beschou wen Kerstmis, Pasen en Pinksteren als de drie grote feestdagen van het jaar, dik wijls in deze volgorde. Het één zowel als het ander moet een oorzaak hebben. Is het zo verwonderlijk dat na het feest van 's Heren verrij zenis de officiële geboortedag der Kerk de voornaamste plaats inneemt? Vijftig dagen na de voltooiing van het ver lossingswerk „heeft de Geest des Heren het aardrijk ver vuld" en twaalf mannen in de ware zin van het woord geïnspireerd om die geweldi ge, bovenmenselijke opdracht uit te voeren: de verbreiding van het Godsrijk op aarde. Anderzijds speelt uiteraard ook bij onze appreciatie van kerkelijke feesten het mense lijk element dat wij er in vin den, een grote rol. Hoe zou anders Kerstmis zo „popu lair" zijn? De grootheid van het feest ligt in het feit dat „het Woord is vlees gewor den", maar het karakter wordt bepaald door de ge boorte van een kindje in een koude nacht. Aan Pasen gaat een intense voorbereiding vooraf, die ons dichter brengt bij het drama van Zijn lijden en dood, bekroond door de glorieuze verrijzenis. Daar komt bij het heel menselijke, feestelijke gevoel van opluch ting, dat de tijd van verplich te boete en versterving voor bij is. Men begrijpe ons goed, we bedoelen hier alleen de mate waarin een kerkelijk feest ons aanspreekt. De we zenlijke betekenis ligt natuur lijk veel dieper. En Pinksteren? Het enige zinnelijk waarneembare be stond in een geluid als van een hevige wind, het ver schijnen van vurige tongen. Dit is het grote probleem waarvoor het Pinksterfeest ons stelt: het is werkdadig- heid enkel van de Geest. Op merkelijk is ook hoe weinig de kunst ons in deze biedt. Kerstgedichten en --verhalen zijn er in overvloed; Pasen werkt misschien iets minder inspirerend. Maar de geschie denis van de nederdaling van de H. Geest is een keer ge schreven en Zijn werking blijft een groot geheim. Dit neemt echter niet weg dat de Pinksterliturgie zeer rijk is. Maar, vragen we ons af, is dit geheimnisvolle een reden om het Pinksterfeest te de graderen tot feest van de lente of iets dergelijks, zoals tegenwoordig vaak gebeurt? Mogen wij het omlaag naar ons toetrekken of moeten wij ons zien op te werken tot zo'n hoog geestelijk plan dat we komen tot een zuiverder be sef van de grote betekenis van de nederdaling van de H. Geest? Het antwoord kan niet twijfelachtig zijn. „De Geest des Heren heeft het aardrijk vervuld". Het be gon met een groepje mannen die zich uit vrees opsloten. Maar even later ging Petrus buiten voor de toegestroomde menigte staan en verkondigde de Waarheid. Sindsdien zijn er 19 eeuwen verlopen. Soms krijgen we de indruk dat de poorten der hel de Kerk al thans gedeeltelijk hebben overweldigd, dat de Geest de aarde heeft verlaten. Maar scharen we ons dan niet on der degenen tot wie Christus het verwijt richtte: „Kleinge- lovigen?" Overigens zijn wij allen de Kerk, wat inhoudt dat wij mede verantwoorde lijk zijn voor het behoud van het christendom, maar ook dat wij daartoe bijstand krijgen van de H. Geest. Hoe meer men er over na denkt, des te meer gaat men de onschatbare waarde be seffen van de H. Geest, ook voor ieder persoonlijk. Men leze er in het Evangelie van St. Jan de passage op na, waar Christus tot zijn Apos telen zegt: „Ik zal U een Trooster zenden". Wat heb ben wij in deze tijd meer no dig dan een trooster, een hel per? Overvloedig zijn de ga ven die de H. Geest over ons uitstort, juist die welke wij uit onszelf zozeer missen. Het is al zo dikwijls gezegd en geschreven dat wij de H. Geest te weinig waarderen, om het zo maar eens uit te drukken, omdat Hij onvoor stelbaar is en Zijn activiteit uitsluitend op geestelijk ge bied ligt. Daarom echter is Zijn werkdadigheid niet min der krachtig. De kwestie is, dat wij onze geest moeten kunnen verheffen boven de stof. We moeten onze toe vlucht nemen tot de H. Geest, Die kan helpen. Het Pinkster feest is een goede aanleiding om hierop eens de aandacht te vestigen. Het is jammer dat er eigenlijk een pleidooi moet worden gehouden voor een voldoende appreciatie van een zo essentieel punt van ons geloof. We geloven immers in de H. Geest, maar dit moet werkelijkheid voor ons zijn. Moge het a.s. Pinksterfeest daartoebijdragen. dat er 500 doden zijn, waar van 200 T.N.I. militairen. Over een militaire actie te gen Ambon wordt met geen woord meer gerept. Erg en thousiast is de T.N.I. toch niet om de strijd met de Ambon- nezen aan te binden. Het is ook veel gemakkelijker om de Nederlanders de schuld te geven van het ontstaan van de Republiek der Zuid-Mo- lukken en daarvoor 200 mil- üoen schadevergoeding te ei sen. Niet Ambon is de schuld, zei de Sultan van Jogja, maai de Nederlander Dr. Soumokil. Tussen haakjes, Dr.Soumokii is Indonesiër, maar schijnt genaturaliseerd te zijn. De Sultan schijnt het" vooral erg te vinden dat Dr. Soumokil heeft gezegd dat hij steun van Australië en Amerika zou ont vangen. Hetgeen waarschijn lijk is. De Sultan had er ei genlijk wel bij moeten ver tellen waar hij die 80.000 pa tronen heeft gehaald, die tij dens de Nederlandse bezetting van Djokja in zijn kraton zijn gevonden. Maar dat zal hij wel niet doen. In Oost-Ja va is de toestand eveneens verre van rooskleu rig; daar heeft Sutomo, ook wel Bung Tomo genoemd, zijn handwerk weer opgenomen en is weer zo'n beetje op het oorlogspad getogen. Wat hij nou weer wil, weet hij mis schien zelf wel niet. In Soerabaja werden twee Nederlandse officieren door messteken zo erg gewond, dat ze in een hospitaal werden opgenomen. Dus ook onze militairen zijn niet veilig meer in het vrije souvereine Indonesië. 't Is wel fraai! Of de vroegere kapitein Westerling wordt uitgeleverd, is nog niet bekend, 't Is voor hem niet te hopen. Regeringsnota. De nota die de Nederland se regering heeft uitgegeven, is weinig zeggend en voor zichtig. Zij is alleen maar pes simistisch. Eigenlijk de eerste aarzelende erkenning van on ze volkomep mislukte politiek in Indonesië. De week voor Pinksteren is de Indische missieweek. La ten wij vooral nu, in deze voor Indonesië zo verschrikkelijke tijd bidden voor dit schone land, opdat de Heilige Geest het bijsta; het is nu harder nodig dan ooit. S. 't Zit wel een beetje in de war in Indonesië. Soe- karno houdt een rede, de Australische ambassadeur wordt op rapport geroepen, Westerling wordt uit geleverd, Westerling wordt niet uitgeleverd, tien tallen burgers in Makassar gedood, 500 doden in Makassar, Nederlanders verantwoordelijk voor het verzet van de Zuid-Molukken, Bung Tomo op het oorlogspad, twee Nederlandse officieren te Soerabaja door messteken gewond. En de Nederlandse regering geeft een pessimistische nota uit. voor het Indonesisch nationa lisme was. Australië heeft lie ver geen T.N.I. voor zich in een eventuele agressie. En Indonesische kringen tonen zich erg „verrast" over deze reactie en doen alsof ze niets begrijpen van de Au stralische stap. Voor Nieuw Guinea is in tussen maar één goede oplosr sing: het blijve Nederlands. Amerikaanse stem. Soekarno's verklaring heeft ook in Amerika critiek uitge lokt. De „New York Times" schrijft een commentaar, dat veel overeenkomst vertoont met ons laatste artikel, hoe wel ze waarschijnlijk de Echo niet lezen. Er staat o.a.: „Velen zullen er van over tuigd zijn dat de Indonesiërs minder dan oprecht waren, toen zij (ter R.T.C.) de fede rale staatsvorm accepteerden zonder dat zij klaarblijkelijk de bedoeling hadden deze ook in practijk te brengen". Nieuw Guinea. Dit zijn de berichten uit Indonesië van de laatste da gen. Er is m.i. hieromtrent maar één conclusie mogelijk: chaos. Tussen deze berichten stroom domineert er één: De kwestie Nieuw Guinea, want een kwestie is het zo langza merhand wel geworden. Australië, voor welk land in 1942 onze vloot ten onder ging, is steeds onze grote te genstander geweest tijdens 't conflict in Indië. Het is niet bekend of de Republiek ma- teriëel vanuit Australië is ge steund, maar morele steun hebben ze in ieder geval rij kelijk genoten. Door o.a. de boycot van Nederlandse sche pen en door meneer Critchley van de Commissie van Goede Diensten, die zeer zeker geen neutraal waarnemer is ge weest en wiens diensten voor Nederland geenszins goed wa ren. Ditzelfde Australië keert zich thans tegen Indonesië. Soekarno heeft n.l. ver klaard dat Nederlands Nieuw Guinea bij Indonesië gevoegd dient te worden en daarop zijn de Australiërs blijkbaar erg kwaad geworden en ont boden hun ambassadeur, John Hood, voor „een onmiddellij ke raadpleging", waaruit blijkt dat hun vroegere hou ding tegen ons niet uit liefde Alom strijd. De gevechten in Makassar hebben de omvang van een burgeroorlog aangenomen. Zeiden de berichten vorige week dat er enige slachtoffers waren gevallen, Zaterdag sprak men van enige tiental len gedode burgers, en thans wordt uit Makassar vernomen In een toon van bezorgdheid. Maandagavond hield de K.A.B. haar jaarlijkse alge mene vergadering in de Gil denbond. Daar voorz. Smol ders niet aanwezig was, had de vice-voorzitter de heer v. Seters, de leiding. Deze moest weer constateren dat de leden weinig belangstelling toonden voor de gang van zaken in de afdeling en hij vroeg zich af of dat kwam omdat ze het te gemakkelijk hadden. Men redeneerde blijkbaar zo: het ging toch wel. Maar de voor zitter was van mening dat dit niet zo was. Daarom drong hij er nog eens op aan zich te ontwikkelen in verband met de komende P.B.O. Ook wees hij op het gevaar van het communisme, dat de arbei ders alleen al steunden door niet genoeg op te komen voor de belangen van hun eigen organisatie. Paus en bisschop pen spoorden aan tot 't door leven van de katholieke be ginselen en de heer v. Seters sloot zich hierbij aan met een opwekking tot activiteit. Vervolgens merkte hij op dat er moeilijkheden rezen in de schoen- en lederindustrie; er kwamen tekenen van een algemene neergang. Maar de K.A.B. zou op de bres staan. Zolang er eenter geen vrede heerste over de wereld, zou er geen afdoende oplossing ge vonden worden. Nederland had nu eenmaal ook rekening te houden met het buiten land en moest ondertussen 't voorbeeld geven door de P.B.O. Jaarverslag secretaris. In de inleiding tot zijn jaar verslag merkte de secretaris op, dat hij, in tegenstelling met andere jaren, met enige moedeloosheid begon. Al in 1948 was de bezorgdheid uit gesproken over de gang van zaken, niet zozeer in de ver eniging zelf, als wel in de ex ploitatie van eigen gebouw en café. Aangezien ze ook in '49 niet floreerden, had het be stuur zich genoodzaakt gezien de hulp in te roepen van de Bossche Diocesane Bond. Er moest een oplossing gevonden worden, daar het bestuur zo onmogelijk verder kon gaan. Week in, week uit werd er met verlies gewerkt. Dit cha piter kwam later nog eens ter sprake. Hierna bracht de secretaris dank aan God, die ook in het afgelopen jaar de vereniging had gezegend, aan het actieve bestuur, de Eerw. Adviseur en aan Overste en Broeders der St. Petrusscholen. De K.A.B. telde eind 1949 onder haar leden 14 bakkers, 2 landarbeiders, 158 leden van de H.K.W., 20 houtbewer kers, 66 leden van het over heidspersoneel, 25 leden van het spoor- en tramwegperso neel, 18 transportarbeiders, 70 werkmeesters, 69 bouwvak arbeiders, 689 fabrieksarbei ders, 32 leden van de Grafi sche Bond, 88 metaalbewer kers, 44 kleermakers, 13 han delsreizigers, 40 niet-vak- bondsleden, totaal 1339. De parochiële sectie St. Clemens telde 243 leden. Daarnaast is er een bloeiende K.A.J., een K.A.V. met 110 leden, terwijl de K.A.J. is omgezet in een kleine groep die haar bijeen komsten houdt in de St. An- tonius-parochie. Naar aanleiding van 't ver slag over de bedevaart naar Elshout merkte de voorz. op, dat de deelname wel groter was dan vorig jaar, maar ook nu weer voor een groot deel uit niet-leden bestond. Hij knoopte er een aansporing vast om met deze processie mee te gaan. Er werden in 1949 drie ont wikkelingsavonden gehouden die door meer leden bezocht werden dan eerder. Toch kon het nog een stuk beter. De Credo-Pugno-club telde 22 leden. De voorz. achtie dit te weinig en hij wekte de leden op zich aan te sluiten. De club won door huisbezoek 20 leden bij voor de K.A.B., 30 donateurs voor „Herwon nen Levenskracht" en haalde voor deze instelling 660.50 op. Voor het Kannunnik van Schaikfonds werden 1050 ther mometers geplaatst die 1018 opbrachten. De secretaris mocht constateren dat de kleine Credo Pugno-club zeer actief was. „Herwonnen Levenskracht" had in 1949 een totaal aan inkomsten van ƒ4708.91, aan uitgaven ƒ4541.35. Het aantal maar ook voor de gemeen schap. Bovendien bestaat zij onderhand 40 jaar. De secretaris besloot zijn overzicht met een opwekking tot de leden actief te zijn en met name de ontwikkelings avonden die gegeven worden in grote getale bij te wonen. Na de bespreking werd het verslag onder dankzegging aan de secretaris goedge keurd. Verslag penningmeester. Vervolgens was het woord aan de penningmeester. Diens verslag was yerre van roos kleurig. Met de bondskas ging het nog. Inkomsten ƒ5950.60, uitgaven ƒ3948.50, wat een batig saldo betekende van ƒ2002.10. De exploitatie van het gebouw leverde 7020.35 aan inkomsten op, maar verg de uitgaven tot 10709.32, wat dus een nadelig slot was van 3688.97. 't Totaal tekort aan middelen bedroeg 4344.47. Dit ontlokte uitvoerige be spreking. Een voorname oor zaak zag de voorzitter in het minimale café-bezoek, hij noemde 't zelfs nul. Hij acht te dit trouwens niet alleen een financiëel belang, maar ook voor de leden persoon lijk. Daar konden ze met el kaar en hun bestuur in con tact komen. Hij spoorde dan ook uitdrukkelijk nog eens alle leden aan het eigen café te bezoeken. Hij was er van overtuigd dat de K.A.B. haar eigen gebouw in stand zou kunnen houden, maar dan moest er zoveel mogelijk be zuinigd worden en moesten de leden medewerking ver lenen. Voorts werd er beslo ten dat er met Kermis in de grote zaal gedanst zal worden, al zou het bestuur de leden liever iets anders bieden, maar dit moest de weg ope nen om tot een redelijk finan ciëel resultaat te komen. Er werden nog verschillen de andere voorstellen gedaan, waarover het bestuur overleg zou plegen. De controle-commissie deel de mee, dat zij alle boeken en bescheiden in orde had be vonden. De voorzitter dankte daarvoor zowel de penning meester als de commissie, waarmee de vergadering in stemde. In plaats van de heer Van de Muijsenberg werd tot lid van de controle-commissie benoemd dhr. Gloudemans. De begroting van de bonds kas werd in inkomsten en uit gaven vastgesteld op 4906.50, voor de exploitatie op 8775. Als bestuursleden werden herkozen de heren Jac. Did- den en A. van Well. Het enige wat de voorzitter nog had mede te delen was, dat op de eerste Zondag van kermis weer het traditionele matinée zal worden gegeven. Bij de rondvraag werd er geïnformeerd hoe het stond met de reis naar de Passie spelen in Tegelen, waarvoor de leden zich hadden kunnen opgeven. Het bleek dat de bus besteld was en dat t.z.t. aan hen die zich hadden opgege ven, bericht zou worden ge zonden. Het speet ons zeer niet meer te vernemen of er nu iets zal gedaan worden aan de zit plaatsen in de toneelzaal, of schoon er een vraag over ge steld was. Nodig is het wel, merkten we Maandagavond weer. Al met al was het flink laat geworden, zodat de voorzit ter zijn zaken snel afhandelde en de vergadering sloot met de christelijke groet. We vernemen dat de Waal wijkse politie deze week zal beginnen met een huis-aan- huis-actie om tot inlevering en onschadelijkmaking van 't na de bevrijding achtergeble ven oorlogsmateriaal te ko men. Deze maatregel blijkt noodzakelijk te zijn, omdat nog steeds ongelukken ge beuren. We kunnen het doel en streven van deze actie niet anders dan toejuichen. De in woners krijgen namelijk ge legenheid om zich straffeloos en zonder moeite van aller hande gevaarlijke oorlogssou venirs te ontdoen. Wat was de oorzaak? De buis bleek een stuk oor logstuig te zijn en bevatte 'n hoeveelheid springstof, welke op het eerste gezicht niet op gemerkt werd. Zij had vier jaar lang open en bloot in het veld gelegen. In St. Willibrord demon teerde een man een oude mortiergranaat, welke vol gens zijn mening ongevaarlijk was. De man had al eens eer der een dergelijk projectiel onschadelijk gemaakt en ver trouwde op zichzelf, hoewel hij onkundig was. Dit keer ontplofte de granaat; de man zelf werd gedood, zijn vrouw donateurs liep dat jaar met 74 terug tot 558. De Kajotters hadden een actief en vruchtbaar jaar. Ze namen deel aan en organi seerden verschillende acties en hielden geregeld hun bij eenkomsten. De Kajotters van St. Clemens kwamen in het bezit van een eigen clubhuis. Zij kwamen in een jaar van 27 op 41 leden. De K.A.V. werkte in 1949 ook een uitgebreid program ma af. De afdeling St. Cle mens, die 8 December 1948 was opgericht met 16 leden, groeide aan tot 90 leden. De Centrale Volksbank had een totaal aan inlagen van 57970.57, aan terugbetalin gen 60130.42. Voor de Le vensverzekeringsmij. Concor dia kwamen voor ruim 50.000 gulden nieuwe verzekeringen tot stand. In het Doktersfonds waren er 2624 rechtstreeks verzekerden en 793 vrijwillig, het Aanvullingsfonds telde 2713 verzekerden. De Zieken kas telde op 1 Jan. 1950 151 leden en had in 1949 2536.72 inkomsten en 2038.60 uit gaven. De ontspanningsverenigin gen Harmonie, Toneelvereni ging en Gemengde Zangver eniging waren op hun gebied actief en verleenden hun me dewerking bij verschillende gelegenheden. Wat de Har monie betreft, deed de secre taris een beroep op de hele Waalwijkse bevolking om de Harmonie zoveel mogelijk te steunen. Ambitie is er ge noeg, maar er heerst gebrek aan instrumenten. De ideale oplossing zou zijn een geheel nieuwe bezetting en er wor den pogingen in het werk ge steld om dit ideaal te verwe zenlijken. De voorzitter on derstreepte dit beroep in de vergadering nog eens extra. De Harmonie is niet alleen een belang voor de K.A.B., Direct na de bevrijding ont stond er onder het publiek als 't ware een verzamelwoede naar allerlei voorwerpen, welke voor oorlogsdoeleinden gebezigd werden. De gevaar lijkste dingen werden ver gaard. Granaathulzen werden gebruikt om bedkruiken te maken, andere werden met veel moeite en zorgen in blinkende bloemvazen en wandversieringen veranderd, handgranaten werden z.g. ontladen en als asbakjes ver vormd, oude geweren en re volvers werden opgeborgen. Het zou een te grote lijst wor den als we alle bestemmin gen opnoemden. In den beginne zag men 't gevaar niet in. Spoedig ech ter volgde het ene na het an dere ongeluk, veroorzaakt door het plotseling exploderen van een slaghoedje of verbor gen ontsteking. Ondanks dat onze gemeente geruime tijd deel uitmaakte van 't front en er een uitzonderlijke gelegen heid was voor het verzame len van oorlogssouvenirs, kwamen hier gelukkig weinig ernstige ongelukken voor en we brachten het er beter af dan vele andere steden en dorpen, waar dodelijke onge lukken en levenslange ver minkingen door het onvoor zichtig en roekeloos gebruik van de verraderlijke voor werpen plaats hadden. Voor beelden? Er zijn er te veel om aan te halen en we noe men er slechts enkele van vrij recente datum. In Neerbosch bij Nijmegen bracht iemand een cylinder- vormige buis bij een smid om ze als stijl voor een ijzeren hek te laten verwerken. De argeloze smid en zijn helpers werden gedood toen de buis die bij de verwerking ver hit werd met geweld uit elkaar sprong. De smederij werd geheel vernield. werd een been afgerukt en enkele gezinsleden werden zwaar gewond. In totaal ze ven personen in het zieken huis opgenomen. In Sprang-Capelle vond 'n 13-jarige jongen een granaat. In zijn spel opgaand, sloeg hij daarmee op een paal. Een ex plosie volgde en het knaapje overleed ter plaatse. In Vught werd een jongen aan één zijner handen voor zijn leven invalide, toen hij met een gevonden stuk ont- stekingskoord speelde. Al deze vreselijke ongeluk ken zijn van het laatste jaar en een gevolg van het omgaan met voorwerpen, waarvan men de werking niet kende of onderschatte, of zelfs niet ver moedde. Daarom is de thans geor ganiseerde actie een goede gelegenheid om zich van on bekende en onschuldig lijken de voorwerpen te ontdoen. Granaten en patronen van velerlei soort, hulzen, slag hoedjes, lichtspoormunitie, ge weren, revolvers enz. worden door de politie genoteerd en spoedig daarna komt de hulp verleningsdienst om deze bij de mensen thuis te controle ren en zo nodig mee te ne men! Men behoeft er dus niets voor te doen! Het zelf standig vervoeren of bren gen bij de politie moet vanwege het daaraan verbon den gevaar zelfs dringend worden ontraden. Ook 't weg werpen van deze verraderlij ke dingen in sloten of vuil nisbakken is ongewenst, om dat daardoor het gevaar niet verholpen is. Bij opgraven of vinden door een ander, kun nen immers ook ongelukken gebeuren. De Hulpverleningsdienst zal hulzen, waarvan blijkt dat ze ongevaarlijk zijn, in han den van de bezitters laten. Daarom geven wij de wijze BELANGRIJKE SPREEKBEURT BURGEMEESTER SNELS. overbodig, al was het, zoals 2 °P. de eerste P,a*ts over de hoofden van de aanwezigen heen gericht tot degenen die er niet waren. Toen om ongeveer half negen het zaaltje nog niet was volge lopen, opende de voorzitter de vergadering, waarna de secreta ris de notulen voorlas. Deze wer den goedgekeurd. De ingekomen stukken bleven zolang rusten en burgemeester Snels kreeg nu on middellijk het woord. IN HET LICHT VAN* DE KOMENDE TIJD. Dit was de titel van zijn cau serie en in dit kader zei hij vele behartenswaardige dingen. Met beide handen had hij de uitnodi ging om de Waalwijkse midden standers eens een hart onder de riem te steken, aangenomen Burgemeester Snels merkte op dat nu meer dan ooit de midden stander diligent moet zijn. De problemen zijn echter zo om vangrijk dat geen middenstander ook maar zou kunnen pogen ze individueel op te lossen. De middenstand, zo zei de spreker, heeft ten opzichte van andere organisaties een geweldige ach terstand, gedeeltelijk omdat hij zelf nalatig is geweest, met na me in de scholing. Hij moet zich meer inspannen, er zijn te weinig mannen met organisatorische in slag en men is te individualis tisch. Waalwijk verkeert in de uitzonderlijk gunstige positie dat het er mogelijk is jonge midden standers op te leiden op de han delsavondschool en de geweste lijke sociale avondschool. Er moest helaas gezegd worden dat men over het algemeen de kans voorbij liet gaan. De midden stander heeft over het algemeen te weinig intellect. Toch achtte burgemeester Snels dit even be langrijk als zakelijke inslag. Men moet ook kunnen vooruitzien en zich de nodige zekerheid kunnen verschaffen. Sprekend over de Vestigings wet Kleinbedrijf wees de burge meester op het belang hiervan voor de middenstand. Toch moest hij constateren dat hij vaak verkeerd geïnterpreteerd werd en dat middenstanders trachtten er langs te komen. Door de scholing echter die hierin vereist wordt is er veel vooruit gegaan. De spreker was er zich van bewust dat er soms offers voor gebracht moeten wor den, maar hij verzekerde dat het resultaat de moeite loont. Daar om juichte hij het toe dat de wet die nu op stapel staat, zeker nog een stapje verder gaat en hogere eisen zal stellen. Ook over de belangen van de middenstand in de P.B.O. sprak burgemeester Snels. Hij vestigde er de aandacht op dat die anders zijn dan van de partners, wier belangen meer parallel lopen en die tevens meer scholing hebben gehad. Daarom moeten de mid denstanders diligent zijn en voor scholing zorgen, ook academisch. Hij herhaalde dat de intellectuele ontwikkeling gelijke tred moet houden met de zakelijke inslag. Met nadruk deed spreker een beroep op alle middenstanders zich te organiseren. Als zij zelf niets doen, wordt het vonnis over hun hoofden heen geveld. En in verband met hetgeen hij vana vond zag en gehoord had, merkte de burgemeester op dat de leden die verzuimen de vergaderingen bij te wonen en zich op de hoog te te stellen, blijk geven van ge brek aan standsbewustzijn. Zij plegen afbraak aan eigen huis. raad om ieder oorlogsvoor- werp, hoe onschuldig het ook lijkt, bij het huisbezoek der politie op te geven en het daarna aan de mannen van de Hulpverleningsdienst te tonen. Wij sporen de inwo ners aan niet het grote en on verantwoordelijke risico van eigen oordeel te nemen. Eigen oordeel is immers de oorzaak van alle ellende der boven genoemde voorbeelden.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1