i WAALWYK Uit Nieuwkuijk's verleden. Langstraatse Schutters ULiaiLiUU in het geweer. AMANDELTJESPUDDING DeChinese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 26 MEI 1950. De Kapel van Nieuwkuijk. FEUILLETON op Verder betoogde de spreker dat de middenstand alle econo mische middelen zal moeten aan grijpen om zich te kunnen hand haven tegenover het groot wa- renbedrijf, m.n. door centrale in koop. Hij achtte het ook de vraag of de middenstand zich in onderling contact niet moet be zinnen over het vraagstuk van de credietverlening.. Deze moet zoal niet afgeschaft, zoveel mo gelijk beperkt worden. Een ander punt was de kin derbijslag voor zelfstandigen. De middenstanders moeten de soli dariteit opbrengen om elkaar te helpen, tot instandhouding van het grote gezin en van de kleine middenstand. Burgemeester Snels achtte dit een Christenplicht. Hij verwachtte voor de mid denstand eensombere tijd, maar hij hoeft niet wanhopig te zijn. De middelen om zich staande te houden zijn legio, op de eerste plaats de standsorganisatie. De spreker achtte het niet voldoende alleen aangesloten te zijn bij de vakgroep, omdat deze op zich zelf geen betekenis heeft zonder de standsorganisatie, die de al gemene belangen kan dienen. Zo lang de middenstanders indivi dueel niet zijn aangesloten bij hun standsorganisatie sorteren hun acties minstens 50% minder dan anders. Daarom spoorde burgemeester Snels de leden aan propagandist te zijn bij hun col lega's, te werken via de stands- organisatie en te profiteren van de buitengewoon gunstige om standigheden in Waalwijk, zowel voor scholing als wat betreft in stanties die voor de middenstand van belang zijn. Dit waren enkele punten die burgemeester Snels in het licht van de komende tijd besprak en de voorzitter sloot er zich in zijn dankwoord bij aan. Vervolgens sprak de heer F. Jansen v. d. Sande over het be lang van de middenstander om aangesloten te zijn bij de onder linge vereniging ,,St. Joannes de Deo", Hst volgende belangrijke agendapunt was de bespreking van de te voeren winkelactie in de week van 3 tot 10 September als de veteranen sportclub „Ons Huis" haar 20-jarig bestaan viert met een groots opgezette sport week. De voorzitter van „Ons Huis" gaf in het kort een uiteen zetting van de plannen. De be doeling is in deze week zoveel mogelijk vreemdelingen naar Waalwijk te trekken. De opening zal plaats hebben op 2 Septem ber met hst hijsen van vlaggen op Raadhuisplein of Vredesplein en het loslaten van duiven. Elke sport heeft een eigen werkcomi té dat een program zal uitwerken en nu vroeg de voorzitter ook de medewerking van de midden stand, vooral in het belang van de middenstand zelf. Men begon met een comité sa men te stellen uit de heren van Oostrum, van de Water, Fijne man, van Kempen, Pulles, Dek kers Jr. en Zeegers. Dit comité zal nadere plannen uitwerken. Daarna kwam de voorzitter aan de mededelingen. Zeer bin nenkort zal er een cursus begin nen van de diocesane kader- school op de abdij te Heeswijk. Deze cursus duurt drie jaar, men verbindt zich echter maar voor een jaar. Zij die wensen deel te nemen kunnen zich opgeven bij het bestuur. Dat kunnen ook zij die willen deelnemen aan een middenstandsretraite in Vught. Bij de rondvraag werd de aan dacht gevestigd op de vele ven ters die van buiten naar Waal wijk komen. Er werd gevraagd aan het bestuur actie te voeren om dit te beperken. De voorzit ter beloofde zijn best te zullen doen. Daar de agenda hiermee was afgewerkt sloot de voorzitter de vergadering met de christelijke groet. Standenlijst Koningskruis. wdstr. pnt. G. v, Hemert, Heusden 2 7 Joh, Klerks, Elshout Jan Broeders, Vlijmen Th. Pullens, Baardwijk C. Elshout, K'heuvel J. v. Kuik, Nieuwkuijk W. de Louw, Besoijen J. de Kort, Herpt Stand kampioenschap. wdstr. pnt. J. v, d. Wiel, Elshout' 2 W. de Kort, Herpt 2 J. Verboord, Vlijmen 2 7 B. v. d. Hoven, K'heuvel 2 6 P. Berkelmans, Besoijen 2 5 G. v, Bijnen, Baardwijk 2 5 W. Pullens, Nieuwkuijk 1 3 M. v. Leeuwen Heusden 2 4 Persoonlijk kampioenschap C. v. Muilekom 5 p.; P. Ber kelmans 5 p.; H. de Louw 4 p.; G. den Teuling 2 p.; W Pullens 6 p.; A. v. Logten 2 p.; W. de Kort 8 p.; G. v. d. Eijnde 7 p.; C. de Kort Sr. 7 pt.; Th. Buijs 6 p.; C. de Kort Cz. 6 p.; A. de Kort Nz. 5 p.; A. Verhoeven 5 p.; J. de Kort 3 p.; G. v. Hemert 7 p.; W. v. Casteren 6 p. Jo v. Berge 6 p.; M, van Leeuwen 4 p.; S. v. Eeuwijk 6 p.; Jos v. Sprang 7 p.; Jo Brouwers 1 p.; B. v, d. Hoven 6 p.; Th. Spcrber 2 p.; B. v. Balkom 6 p.; B. v. Crom- voirt 6 p.; C. v. d. Ven 2 p.; A. Oerlemans 1 p.; W. Mikkers 3 p.; J. v. Gulik 5 p.; J. Broeders 6 p.; J. Luijben 5 p.; Jan Ver- regie van Wim „Ik ben Koppie Kopij, me neer. Oók van Bas Brom's Blad. Ik moest „Ah, juist! Jij komt kopij halen. Prachtig! Jantje, geef je spullen maar aan Koppie. Dit is Jantje, Koppie. Jantje is mijn particulier secretaris, om zo te zeggen. Kom mee, Jantje. We gaan nog eens kij ken of we die rode auto er gens kunnen vinden". En na deze lange toespraak wandel de Pieter Primeur, zonder Koppie ook nog maar een blik waardig te keuren en zonder te kijken of Jantje wel met hem mee ging, de deur uit. De dikke Jantje werkte zich moeizaam uit zijn stoel, duw de Koppie een stapel volge schreven blaadjes papier in de hand, smeet een paar geld stukken op het tafeltje en dribbelde zo vlug zijn korte beentjes hem dragen konden, achter de al lang verdwenen Pieter Primeur aan. Koppie stond eerst verbouwereerd te kijken, bedacht toen opeens weer dat hij haast had en vloog de deur uit. Buiten zag hij nog net hoe Jantje zich in een heel klein auto'tje wrong, dat al begon te rijden nog vóór hij er goed en wel in zat. Toen vloog Koppie de andere kant op, terug naar Bas Brom's Blad. boord 7 p.; Frans Luijben 8 p.; B. Lamoen 3 p.; Diepstraten 4 p. Beziet men deze lijst, dan kan worden geconstateerd dat er goe de schutters aanwezig zijn. Twee staan er met 8 punten gelijk, en verschillende zijn er met 6 en 7 punten. Iedere wedstrijd worden 4 schoten gelost, er zijn nu twee wedstrijden verschoten, dus kun nen in totaal nog maar 8 punten verzameld zijn. waard gebleven; het was Pa ter v. d. Wiel. Deze sprak tij dens de Zondagdienst vanaf de predikstoel ook de gelo vigen aldaar toe. De overeen komst van de pastoor van Drunen met de drossaart van Nieuwkuijk, had verscheidene jaren eerder plaats, n.l. in 1542. Als pastoor van Drunen trad toen op de Zeereerw. Heer Jan Bach en als dros saart van Nieuwkuijk de heer Jan Janssens van Enenpoel. Bij de aanvang van het ambt van deze eerste priester aan de kapel van Nieuwkuijk, tel de men te Onsenoort ongeveer 21 huizen en 't was uitgestrekt over 50 kleine morgen land. Nieuwkuijk daarentegen had 46 huizen, grote en kleine te- samen en had een uitge strektheid van 300 kleine morgen land. Dit laatste was meestal hoog en droog, waar bij de biezen het gras ver drongen. De landstreek het Hoog van heden herinnert ons hieraan wel een weinig. I. Het eerste Bondsconcours heeft weer plaats gehad. De organise rende vereniging Juliana te Vlij men had gezorgd, dat de schut ters naar hartelust konden schie ten op goed materiaal. Juliana te Vlijmen had een zeer productieve bui en wist warempel 23 treffers te plaatsen van de 24 te behalen punten. Geen der verenigingen benaderde Vlijmen, zodat deze met de eerste korpsprijs ging strij ken. St. Catharina Herpt deed eveneens goed werk door 20 pun ten te schieten en ze behaalde hiermede de tweede korpsprijs. St. Blasius Heusden belandde deze middag met haar 17 punten op de derde plaats, dus de derde korpsprijs. Dit valt wel iets tegen van deze schutters, die meer be halen kunnen. St. CrLspijn en Crispinianus te Besoijen is beslist op de goede weg. Was hun hoogste aantal punten voor de W.B. vorig sei zoen 12 en het eerste Bondscon cours van dit jaar 14, dit con cours wist ze 17 punten te ver zamelen, wat, gezien de prestaties van vier schutters, 3 x 4 en 1 x 3 niet bijster gelukkig is te noemen. Naast St. Blasius veroverde zij hiermede de 4e prijs. St. Ambrosius Baardwijk bleef hier een punt beneden, wat ove rigens wel wat tegenvalt van hen. Zestien punten was hun oogst, waarmede zij de 5e korpsprijs mede naar Baardwijk nam. Ook O. L. Vr. Schuts uit Els hout bleef beneden de maat; 15 punten was de buit voor de 6e prijs, direct daarop gevolgd door St. Jan Kaatsheuvel, dat eveneens aan 15 punten te weinig gescho ten heeft; zij behaalde de zevende korpsprijs. St. Toris uit Nieuw kuijk tenslotte sluit de rij en be haalde met 7 punten de 8e prijs. Voor de personele prijzen had den verschillende deelnemers ge schoten, naast de officiële zestal len, die niet apart voor de perso nele prijzen behoefden te schieten. Er waren 65 prijzen, zodat er nogal gekampt moest worden om uitgemaakt te zien wie winnaar werd van de le tot de 65e prijs. Deze prijzen bleven bijna allen onder hen die 4 of 3 punten had den geschoten, zodat men kan concluderen dat er onder de deel nemers nog wel goede schutters zitten. De uitslag is als volgt (alles in 4 schoten). Juliana Vlijmen. J. Broeders 3 p.; M. Luijben 4 p.; W. Venis 4 p.; J. Luijben 4 p.; J. Verboord 4 p.; Fr. Luij ben p.; totaal 23 p., Ie prijs. St. Catharina. Herpt. W. de Kort 4 p.; G. v. d. Eiin- de 4 p.; C. de Kort Sr. 3 p.; Th. Buijs 2 p.; A. de Kort Cz. 3p.; C. de Kort Cz. 4 p.; totaal 20 p. 2e prijs. St. Blasius, Heusden. G. v. Hemert 4 p.; A. v. d. Oe ver 3 p; M. v. Oijen 2 p.; W. v. Casteren 3 p.; J. v. Berge 4 p.; M. v. Leeuwen 1 p.; totaal 17 p. 3e priis. St Crispiin, Besoijen. J. v. d. Meijs 4 p.: A. van der Gouw Op.: G. den Teuling 2 p.; J. Klerks 3 p: P. Berkelmans 4 p.: C. v. Muilekom 4 p., totaal 17 p., 4e prijs. St. Ambrosius, Baardwijk, Th. Pullens 3 p.; G, v. Heesch 3 p.; L. v. Huiten 3 p.; G. van Bijnen 2 p.; W. Pullens 2 p.; W. v. d. Broek 3 p.; totaal 16 p.; 5e prijs. O. L. Vr, Schuts, Elshout. J. v. d. Wiel 4 p.; A. v. Log ten 1 p.; A. Fitters 0 p.; E. de Haan 3 p.; Chr. Klerks 3 p.; Joh. Klerks 4 p.; totaal 15 p., 6e pr. St. Jan, Kaatsheuvel. B. v. d. Hoven 3 p.; H. Mo lenschot 3 p.; M. Kops 4 p.; W. Mikkers 1 p.; B. v. Balkom 2 p.; B. v. Cromvoirt 2 p.; totaal 15 p., 7e prijs. St Joris, Nieuwkuijk. L. v. d. Wiel 0 p.; J. v. d. Lee 3 p.G. v. Eggelen Op.; P. Ber- tens 0 p.; W. v. Buul 1 p.; Th. Pullen 3 p.; totaal 7 pt.; 8e pr. Verder werd er geschoten om het Koningskruis. Hiervan was de uitslag als volgt (uit 4 schoten): Joh. Klerks 4 p.; Jan Broeders 3 p.; W. de Louw 0 p.; Th. Pul lens 3 p.G. v. Hemert 4 p.; J. de Kort 0 p.; C. Elshout 3 p.; J. van Kuik 0 pt. Vrije kampioenschappen J. Verboord 4 p.; J. v. d. Wiel 4 p.; B. v. d. Hoven 3 p.: P. Berkelmans 4 p.; G. v. Bijnen 2 p.; W. de Kort 4 p.; W. Pullens 0 p.; M. v. Leeuwen 1 p. We hebben verleden jaar in onze artikelenreeks over de geschiedenis van onze drie kerkdorpen in deze gemeen te, reeds uitvoerig gesproken over de kapel van Onsenoort en de kapel van Haarsteeg. Met opzet hebben wij de ge schiedenis van Nieuwkuijk's kapel niet behandeld, daar hiervan nog niet al de te be handelen stof aanwezig was. We hebben echter de lezers terloops er reeds op gewezen dat vanuit de kapel van Nieuwkuijk is voortgekomen eerst de kapel van Onsenoort en nadien die van Haarsteeg. We moeten verder ook op merken ter verduidelijking van de situatie, dat Onsenoort hoorde tot het prins-bisdom land, terwijl Nieuwkuijk be hoorde tot het prins bisdom Luik. De kapel van Nieuw kuijk nu was niet een zelf standige kerk met een volle dige jurisdictiemacht, maar was onderhorig aan de kerk van Drunen en de pastoor nu van deze plaats Drunen was tevens herder over de kapel van Nieuwkuijk. De pastoor van Drunen had voor zijn on derhorige parochianen van Nieuwkuijk een wet vastge steld omtrent het gebruik ma ken van deze kapel en zo lezen we dan verder in de ou de vergeelde perkament-rol len, dat de ingezetenen van Onsenoort en Nieuwkuijk naar de parochiekerk van Drunen zouden komen om daar de H. Mis bij te wonen op de vier voornaamste feest dagen, alle Lieve Vrouwe- dagen, H. Sacramentsdag, Palm-Zondag en Goede Vrij dag, zoals betamelijk is. Op de vier hoogtijden van het jaar nu mocht in de kapel van Kuijck geen H. Mis ge schieden, terwijl op de andere genoemde feestdagen alleen een vroegmis mocht gelezen worden en wel in de winter om zeven uur en in de zomer om zes uur of een wijle latei- voor de oude zieke mensen, dienstboden, kinderen en an deren, die niet naar de paro chiekerk in Drunen konden gaan. Aan de pastoor van Drunen kwam vervolgens toe de helft van het offergeld. Met goedvinden van de inge zetenen zou hij over de kapel een kapelaan aanstellen die dan de voornoemde diensten zou uitoefenen, terwijl de in gezetenen van Onsenoort en Nieuwkuijk zorg zouden dra gen dat er niets geschiedde tegen de gemaakte overeen komst. We kunnen uit deze gemaakte overeenkomst enig zins de ongerustheid van de pastoor van Drunen consta teren dat de ingezetenen van Onsenoort en Nieuwkuijk niet stil zaten om van de parochie kerk van Drunen ontslagen te worden en Nieuwkuijk tot 'n zelfstandige parochie opge richt te krijgen. De ka pelaan nu die aldaar de func tie zou waarnemen, kreeg voor zijn verrichtte diensten aldaar uitbetaald yan de op brengst van huis ep landerij en, die aan de kapel toebe hoorden. Deze goederen ston den onder beheer van een ka pelmeester. Deze aanstelling geschiedde na een bezoek van bisschop Marius in 1612, waarbij deze goedkeurde de aanstelling van een predik heer over de kapel vanuit Den Bosch. De naam van deze eerste Pater Domipicaan is ook voor het nageslacht be- ZONDAGSDIENST 28 Mei 1950. Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 28 Mei 1950. 10 uur: Ds. W. L. Jens - Solo-zang Mej. Ant. Blom. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens Catechismusprediking. Maandag 29 Mei (2e Pinksterdag) 9 uur: Ds. W. L. Jens. BACH-HERDENKING 1950. Naar wij vernemen zal ook in Waalwijk een officiële Bach-herdenking plaats vin den resp. op 15—22 Juni a.s. Voor nadere bijzonderhe den zie ons volgend nummer. ZELDZAAM 60-JARIG JUBILEUM. Maandag (2e Pinksterdag) hoopt de Eerw. Zuster Fran- cisca (in de wereld Theodora Verwiel) haar 60-jarig kloos- terfeest te vieren in 't kloos ter J. M. J., Postelstraat Den Eosch. Haar Eerwaarde is reeds 58 jaren in hetzelfde klooster in Den Bosch. LIEFDADIGHEIDS CONCERT. Op Zaterdag 27 Mei a.s. zal het „Waalwijks Jeugdkoor" een concert geven in het Blinden-Instituut te Grave. Tevens zullen enkele jonge zangsolisten optreden. Het ge- heel staat onder leiding van mei nóg meer amandelen Mej. Antoinette Blom alhier. lWm Wij wensen zowel Mejuffr. Blom alsook koor en solisten veel succes. KINDERHULDE VOOR PASTOOR VERHAGEN. Al is het 40-jarig priester feest van Pastoor Verhagen in alle bescheidenheid ge vierd, toch zijn de kinderen nog goed aan hun trekken gekomen bij de huldiging van hun pastoor. Dat was Dins dagmiddag in café „De Lin deboom". De zaal was na tuurlijk versierd en toen de jubilaris binnen kwam klonk er uit al die kinderkelen een enthousiast welkomstlied. Het feest zelf bestond uit 'n bonte rij van liederen en voordrachten, door het onder wijzend personeel van de scholen ingestudeerd. Een paar dingen mochten natuur lijk niet vergeten worden: St. Crispijn en een pastoor kwa men er vanzelfsprekend aan te pas en er was ook nog een lied dat er feest was in het Heike. Maar ook de jeugd liet het niet bij woorden. Als ge schenk kreeg de pastoor al- taarranden. De tractatie die tenslotte volgde was dan ook wel ver diend en welkom. K.A.J. NAAR GRAVE. De toneel-afdeling van de Waal wij kse Kajotters heeft afgelopen Zondag een bezoek gebracht aan het Blinden instituut St. Henricus te Gra ve. Na een .gulle ontvangst en een leerzame en interessante rondleiding door het gebouw, speelden de Kajotters hun blijspel „Neef Bill uit Mexi co" onder Rombouts. Ondanks het feit dat te elf der ure voor één der hoofd rolspelers nog een vervanger moest worden gezocht, kon het spel in alle opzichten goed geslaagd heten en konden de aanwezigen enkele uren naar hartelust genieten van dit kluchtig spel. Na afloop werd de bezoe kers een welverzorgde kof fietafel aangeboden en werd de gezellige sfeer nog ver hoogd door het huis-orkestje dat op buitengewoon vaardi ge wijze verscheidene eigen nummers en diverse vaak lastige verzoeknummers, ten beste gaf. De Kajotters kunnen op 'n zeer geslaagde dag terugzien. Ze hebben de blinden weer enkele uren van vrolijkheid in hun moeilijk bestaan bezorgd en ze hebben zelf wat meer waardering gekregen voor het eindeloze en liefde volle geduldwerk dat hier wordt verricht voor de ont wikkeling en ontspanning on zer blinden. BEDEVAART NAAR HANDEL. Zondag werd de traditio nele bedevaart Waalwijk Handel gehouden, 's Morgens om half 7 was er eerst een H. Mis voor de levende en overleden leden van de bede vaart en daarna ging het met de bus via Gemert, waar ge pleisterd werd, naar Handel. De pastoor van de parochie begroette hier de Waalwijkse pelgrims, die de Hoogmis met preek bijwoonden. Ook de rest van de dag werd in sfeer doorgebracht: Kruisweg, Lof met Sacramentsprocessie en preek, en Rozenkransgebed. Er waren bij deze bedevaart ook jubilarissen, die al 25 jaar meegingen. De voorzitter hul digde de negen en stelde hen tot voorbeeld van de jonge ren. Om 8 uur kwam de pro cessie weer in Waalwijk te rug. K.J.M.V. Ook de K.J.M.V. vergader de Dinsdag in Hotel „De Twee Kolommen". Hier was de spr. de heer Herman uit Eindho ven, propagandist van de K.R.O. Hij vroeg de mede werking van de vereniging voor de ledenwerf-actie die onmiddellijk werd toegezegd. De heer Herman dankte de K.J.M.V. ook voor de vorige acties die zij op zich had ge nomen en beloofde dat de jubileumtournée ook Waal wijk zou bezoeken. GILDE ST. AMBROSIUS. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 42) „Ja. Ik heb haar gisteren ontmoet. Een bijzondere vrouw." Dr. Whitcomb verscheen. „Zo, meneer Madden." Zij schudden elkaar de hand. Het is prettig u weer bij ons te hebben." „Dank u", zei Madden koel. „U kent meneer Eden, niet waar?" „O, hallo", glimlachte zij. „Blij je te zien. Maar niet te vreden over je. Je bent van daag niet gekomen." „Ik heb het nogal druk ge had", zei Bob. „Gaat u zitten". Hij haalde een stoel naar voren; Madden scheen een lesje in gastvrijheid nodig te hebben. De gast nam plaats. Madden, hooghartig en koel, ging op enige afstand zitten, en wachtte. „Menneer Madden", zei Dr. Whitcomb, „het spijt me, als ik als indringer schijn ik weet dat u hier bent om te rusten en dat u niet graag bezoek hebt. Maar dit is geen beleefdheidsvisite. Ik kom hier praten over dat vre selijke, dat hier gebeurd is." Het duurde een ogenblik vóór Madden antwoordde. „U bedoeltzei hij langzaam. „Ik bedoel de moord op die arme Louie Wong", antwoord de zij. „O." Was er verlichting in Madden's stem? „Ja na tuurlijk." „Louie was mijn vriend hij kwam mij vaak opzoeken. Het speet mij zo, toen ik het hoorde. En u hij heeft u zo trouw gediend, meneer Madden. Natuurlijk doet u al het mogelijke om de moorde naar te ontdekken." „Alles", antwoordde Mad den onverschillig. „Of wat ik te vertellen heb enig verband houdt met de moord op Louie dat moet de politie maar uitmaken", ging de dokter voort. „U kunt hen mijn verhaal oververtel len, als u wilt." „Met genoegen", antwoord de Madden. „Wat voor ver haal hebt u te doen?" „Zaterdagavond kwam er een man bij mij, die zei, dat hij Mc Callum heette, Henry Mc Callum", begon Dr. Whit comb, „en dat hij uit New York kwam. Hij vertelde dat hij lijdende was aan bronchi tis, maar ik moet zeggen dat ik geen symptomen er van vond. Hij betrok één van mijn hutten en vestigde zich voor een poos zo dacht ik." „Ja", knikte Madden. „Ga voort." „Zondagavond, toen 't don ker werd kort vóór de tijd waarop die arme Louie ver moord werd reed iemand in een grote auto mijn erf op en toeterde. Eén van mijn jongens ging naar buiten en de vreemdeling vroeg naar Mc Callum. Deze kwam, praatte even met de man in de wagen, stapte toen in en reed mee weg in deze rich ting. Daarna heb ik Mc Cal lum niet meer gezien. Hij heeft een koffertje met kle ren in de hut achtergelaten, maar hij is niet teruggeko men." „En denkt u, dat hij Louie vermoord heeft?" vroeg Mad den, met iets als beleefd on geloof in zijn stem. „Ik denk helemaal niets. Hoe zou ik het weten? Ik be schouw het alleen als een punt, waarop de aandacht van de politie gevestigd moet wor den. U bent zoveel dichter bij 't onderzoek dan ik, en daar om vraag ik u, het te vertel len. Zij kunnen het eigendom van Mc Callum komen onder zoeken, als zij willen." „Goed", zei Madden, driftig opstaande. „Ik zal het zeggen. Ofschoon, als u mijn mening vraagt, ik niet geloof „Dank u", glimlachte de dokter. „Ik vroeg uw mening niet." Zij stond ook op. „Ik zie, dat ons onderhoud ten einde is. Het spijt me, als ik u kwam storen „O, u stoorde niet", protes teerde Madden. „Volstrekt niet. Mogelijk zijn uw inlich tingen van waarde. Wie weet?" „Heel vriendelijk van u", antwoordde de dokter met enig sarcasme. Zij keek naar de stang van de papegaai. „Hoe is het met Tony? Hij moet Louie wel erg missen." „Tony is dood", zei Madden kortaf. „Wat? Tony ook?" De dok ter zweeg een ogenblik. „Uw verblijf hier zal u heugen", zei ze langzaam. „Groet uw dochter van mij. Zij is niet bij u?" „Neen", antwoordde Mad den. „Zij is niet bij mij". Dat was alles. „Heel jammer", antwoord de de dokter. „Ik vond haar een lief meisje". „Dank u", zei Madden. „Een ogenblik. Mijn jongen zal u uitlaten". „Hoeft niet", zei Bob. „Dat doe ik wel". Hij ging voor door de lichte woonkamer, voorbij Gamble, die in een zwaar boekdeel verdiept was. Op het erf begon de dokter tegen hem te praten. „Wat een man!" zei ze. „Zo hard als graniet. Ik geloof niet, dat de dood van Louie iets voor hem is". „Heel weinig, vrees ik", gaf Bob toe. „Nu, ik vertrouw op jou. Als hij mijn verhaal niet doet aan de commissaris, moet jij jij het doen". De jongen aarzelde. „Ik moet u iets zeggen in ver trouwen", zei hij. „Al 't mo gelijke wordt gedaan om de moordenaar van Louie te vin den. Niet door Madden maar door anderen". De dokter zat even zwij gend in de donkere wagen on der de donkere, met sterren bezaaide hemel. „Ik geloof, dat ik het be grijp", zei ze zacht. „Van gan ser harte wens ik, dat je sla gen zult, mijn jongen." Eden nam haar hand. „Als ik u niet meer zien mocht, dokter wil ik toch, dat u het weet. Het is een voorrecht u te ontmoeten. „Dat zal ik niet vergeten", antwoordde zij. „Goeden- nacht." De jongen keek de wagen na, toen hij wegreed door het hek. In de woonkamer vond hij Madden en Camble sa men. „Die verwenste oude be moeial", zei Madden. „Wacht even", zei Bob, woedend. „Die vrouw heeft met haar twee handen meer goed gedaan in de wereld, dan u met al uw geld. Ver geet dat niet." „Geeft haar dat vrijheid haar neus in mijn zaken te steken?" vroeg Madden. Boze woorden kwamen Bob op de lippen, maar hij be heerste zich. Maar wél wist hij, dat hij meer dan genoeg had van deze aanmatigende, hardvochtige millionnair. Hij keek naar de klok. Het was kwart voor negen, en nog geen teken van Thorn en Evelyn. Was haar trein over tijd? Niet zeer waarschijnlijk. Ofschoon hij wist dat hij niet bijzonder welkom was in de kamer, bleef hij wachten. Hij wilde zien, hoe dit afliep. Om tien uur stond Gamble op en met een vriendelijke opmerking over de woestijn- lucht, ging hij naar zijn ka mer. Om vijf minuten over tie nen verbrak het geronk van de auto de diepe stilte op het erf. Bob ging rechtop zitten, zijn ogen dwaalden van de ene deur naar de andere. Daar gingen de glazen deuren naar de patio open. Martin Thorn kwam binnen, alleen. Zonder een woord te spre ken, gooide de secretaris zijn hoed neer en zonk vermoeid in een stoel. De stilte werd drukkend. 't Scherpschuttersgilde van St. Ambrosius behaalde j.l. Zondag op de grote Gilden dag van de Kring Maasland te Esch de eerste en de twee de korpsprijs met het hoogst aantal punten. De heer G. Bijnen won met het oudste, best bruik bare geweer de eerste prijs. Van de personele prijzen be haalden de heer W. Pullens de tweede, en W. v. d. Broek de vijfde prijs. Voorwaar een goede pres tatie. KEES DE RUYTER naar de WERELDKAMPIOEN SCHAPPEN IN MADRID. Kees de Ruyter is 1.1. Dins dag met zijn familie naar Ma drid vertrokken tot deelne ming aan de wereldkampioen schappen groot biljart libre, die vandaag (Vrijdag) aldaar beginnen. Deze vangen des avonds om half twaalf aan en worden des nachts gespeeld vanwege de hoge dag-temperatuur. De familie De Ruyter ont ving tevens uitnodigingen voor rondritten door stad en land, bijwoning van stieren gevechten enz. Wij wensen Kees het beste succes. HET WANDELPARK. Wij hoorden en kregen tal van opmerkingen omtrent ons Wandelpark, dat 1.1. Zaterdag werd in gebruik gesteld en sindsdien door duizenden en duizenden is bezocht en una niem bewonderd wordt wat opzet, aanleg en uitvoering betreft, het is werkelijk een unicum met de prachtigste bomen, heesters, planten en bloemen in schakeringen van groen en kleuren zo mooi als men maar denken kan; dat is ieders mening, en terecht. De opmerkingen die men hoort betreffen dan ook alleen de vraag of 't gewenst is aan dit mooie wandelpark tegelijk 'n speeltuin te verbinden, al is deze dan nog zo practisch mo gelijk gedacht en uitgevoerd in een meer afzijdig hoekje aangelegd. Vooral het pootje baden in het betonnen bassin vindt niet algemene waardering, omdat het een beetje een vuile boel wordt en omdat juist de klei neren, voor wie het bestemd is, worden verdrongen door de groteren die er niet in

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2