Wijde Wereld DE LANGSTRAAT Waalwijkse en Langstraaise Courant ORUNEN ELSHOUT VLIJMEN SPRANG WASPIK UIT DE Uit de provincie KORTE BERICHTEN NEDERLANDSE REGERING BEZORGD. Gemeenteraad Raamsdonk. OORLOGSMONUMENT VOOR JAN DE ROOY. BERUCHT INBREKER IN HOGER BEROEP. Groter bouwvolugie. VRIJDAG 26 MEI 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO mHEI ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 72e JAARGANG No. 43 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Op verzoek van de voorzitter van de Tweede Ka mer heeft de regering Dinsdag aan deze Kamer een nota overhandigd over de ontwikkeling van de ver houdingen in Indonesië. Zij zegt thans nog niefTe kunnen beoordelen in hoeverre de situatie zich ont wikkelt in gunstige dan wel ongunstige richting. Dat deze ontwikkeling ten dele een andere is dan de Nederlandse regering zich bij de souvereiniteits- overdracht had voorgesteld, kan niet worden ont kend. heid over hun toekomstige positie toegenomen. Dit is vooral toe te schrijven aan de ongunstige wijzigingen van de materiële levensomstandig heden als gevolg van de re cente monetaire maatregelen. De regering van de V.S.I. heeft zich nu bereid verklaard in enkele groepen van geval len de meest schrijnende ge volgen van deze maatregelen voor haar rekening te nemen. De particuliere werknemers in het bijzonder zijn wel zwaar getroffen door de voor hen geheel vervallen moge lijkheid tot overmaking van gelden a pari, alsook door het feit dat delegaties aan gezins leden in Nederland voor hen slechts gedurende drie maan den a pari gehandhaafd zul len blijven. Om in staat te zijn te vol doen aan de eisen die op het gebied van het verschaffen van woonruimte aan 't grote aantal repatriërende gezinnen zullen worden gesteld, is bij de Staten-Generaal ingediend een „ontwerp-wet huisvesting gerepatriëerden 1950". Om do meest geëigende voorzienin gen te kunnen treffen en een snelle en doeltreffende werk wijze te verzekeren, is er in gesteld een „coördinatie-com missie voor gerepatriëerden" onder voorzitterschap van de secretaris-generaal van het ministerie voor Unie-zaken en Overzeese Rijksdelen. Het procédé gevolgd t.a.v. de deelstaten, geeft de Neder landse regering reden tot be zorgdheid, niet alleen omdat de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht daarbij be trokken is, maar ook omdat het wijst op een sterke aan drang die langs andere dan zuiver constitutionele weg tot een structuurverandering van de V.S.I. wil geraken en om dat vooralsnog niet valt te bezien waarop deze ontwik keling zal uitlopen. Boven dien veroorzaken gebeurte nissen als plaats grepen in Makassar en daarna op Am- bon, reacties waarin ten onrechte Nederland in cri- tische zin wordt betrokken. De regering is ook niet te vreden over de persoonlijke en economische veiligheid en over het feit dat de levens omstandigheden van veel Ne derlanders in Indonesië be denkelijk zijn achteruit ge gaan. De regering voelt in dit alles grond voor een pessimis tische toekomstverwachting. Betreffende de repatriëring van de Nederlandse troepen merkt de regering op, dat er nog 4500 man personeel van de Koninklijke Marine in In donesië aanwezig is. De af vloeiing van het corps Mari niers is practisch voltooid. Op 1 Mei moesten 40.000 man van de Koninklijke Landmacht af gevoerd worden. Verwacht wordt dat in Mei 10500 man zullen repatriëren en dat, on voorziene omstandigheden voorbehouden, met Septem ber de repatriëring voltooid zal zijn. Van het K.N.I.L. zijn 22300 man overgegaan naar de V.S.I., 8000 naar de K.L. en nog 21000 man moeten er gereorganiseerd worden. De positie van de Neder landse ondernemers wordt als zeer moeilijk gekenschetst, omdat het wettig gezag nog niet overal is geconsolideerd en omdat er grote sociale on rust bestaat, die zich uit in ac tie van het sinds de souverei- niteits-overdracht sterk toege nomen maar nog onvoldoen de georganiseerde vakvereni gingswezen. De regering der V.S.I. heeft medegedeeld dat zij geen prijs meer stelt op de in Ne derland in opleiding zijnde Indologische studenten. Voor hen wordt nu een oplossing gezocht in internationalisering van de studie, die hen ge schikt maakt voor andere tro pische landen. De veiligheid van persoon en goed is op vele plaatsen nog bepaald onvoldoende. De regering acht het aantal dief stallen, berovingen en aan slagen toch wel abnormaal groot. Sinds de souvereini- teitsoverdracht werden ten minste 16 Nederlandse bur gers vermoord. Tot onrust on der de Nederlandse bevol kingsgroep heeft ook bijge dragen het groot aantal arres taties van Nederlandse bur gers in verband met de affai re Westerling en de Aziz- coup. Vele factoren hebben er toe geleid dat de onrust en on zekerheid onder de Neder landse ambtenaren na de sou- vereiniteitsoverdracht weder om zijn toegenomen. De re gering vertrouwt dat de over tollig gebleken ambtenaren krachtens de voorwaarden, opgenomen in de R.T.C.-over- eenkomst zullen afvloeien. Voor bestuursambtenaren zal er in de bestuursdienst geen plaats meer zijn, evenmin als voor de ambtenaren van de rechterlijke macht. Door de Garantiewet is de weg geo pend om in gevallen waarin voortzetting van het dienst verband redelijkerwijs niet niet meer mogelijk is, de dienst onder toekenning van wachtgeld, bij voldoende diensttijd gevolgd door pen sioen, te beëindigen. Ook bij de particuliere werk nemers is na de souvereini- teitsoverdracht de ongerust- Ontvangst Koninklijk Paar in Parijs. Parijs heeft Koningin Julia na en Prins Bernhard op hun eerste officiële buitenlandse reis een onvergetelijke ont vangst bereid. Dinsdag om 4 uur landde het K.L.M.-vlieg- tuig dat hen bracht op Orly, waar zfj begroet werden dooi de president Auriol en zijn echtgenote, verschillende le den van het Franse kabinet, de militaire commandant van Parijs en de Nederlandse am bassadeur, jhr. Van Boetze- laer. Na het inspecteren van de ere-wacht werden 't Wil helmus en de Marseillaise ge speeld. De rit naar het Palais Ely- sée was een ware triomftocht. Tienduizenden Parijzenaars stonden langs de route opge steld, juichten de koningin toe en wierpen bloemen naar haar auto. Vanaf de Place Maubert werd het escorte ge vormd door de indrukwek kende Garde Républicaine, die nog meer luister bijzette aan deze intocht. 's Avonds bood president Auriol zijn koninklijke gasten een banket aan, waarbij van beide zijden hartelijke woor den van oprechte vriendschap werden gesproken. President Auriol gewaagde niet alleen van die oude en grote vriend schap tussen de beide volken, maar ook van zijn bewonde ring voor de dapperheid, vast houdendheid, menselijkheid en vrijheidsliefde van het Ne derlandse volk en de cultu rele banden die Nederland en Frankrijk steeds aan elkaar hebben gebonden. H.M. de Koningin antwoord de op koninklijke en ontroe rende wijze, die diepe indruk maakte. Zij dankte voor de wijze en hartelijke begroe tingswoorden die haar het waarachtig gevoel gaven wel kom te zijn. Zij sprak over het streven van beide volken om hun idealen te verwezen lijken en de vrede te besten digen en zij wees op de nood zaak hiervoor offers te bren gen. De Koningin bracht een heildronk uit op de president, zijn echtgenote en op het ge luk van heel Frankrijk. 's Middags had H.M. aan president Auriol persoonlijk het grootkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw over handigd. Plannen van Trygve Lie. De secretaris van de U.N.O., Trygve Lie, op terugreis van Moskou, heeft in verschillen de hoofdsteden met hoge au toriteiten gesproken over zijn plan een einde te maken aan de koude oorlog door een ont moeting tussen de leiders van Oost en West. Verder wil Lie de Veilig heidsraad vaker doen bijeen komen, niet alleen in Lake Succes, maar ook in Europa, in steden als Genève, Londen en Parijs. De hoofden van de regering die in de raad ver tegenwoordigd zijn presi dent Truman, Attlee, Sta lin en anderen zouden de vergaderingen moeten bij wonen als het nodig mocht zijn. Ook wil de secretaris generaal de mogelijkheid ope nen om communisisch China als lid van de Veiligheidsraad aan te nemen. De drie Wes telijke regeringen schijnen hier echter nog niet veel voor te voelen. Weg met de volkspolitie. De Westelijke gealliëerden hebben van de Sovjet-Unie geëist, dat de „gemilitariseer de politiemacht" van 30.000 man in de Russische zone van Duitsland word opgeheven. Er werd verklaard dat door Duitse officieren in de Sovjet- zóne 'n leger wordt gevormd. Begrijpelijkerwijs voelen Amerika, Engeland en Frank rijk daar niet veel voor. Ondertussen heeft de bur gemeester van Berlijn de ou ders aangespoord hun kinde ren niet te laten deelnemen aan de communistische Pink sterdemonstratie. De politie verzekerde dat de West-Ber- lijners desnoods met traangas- bommen tegen een invasie zouden beschermd worden. De Tilburgse correspondent van de N. Rott. Crt. schrijft: Tijdens 't Ardennen-offen sief in December 1944, had den de Duitsers het plan op gevat om van het Land van Heusden en Altena uit bij Drongelen over de Maas naar Antwerpen door te dringen om de Amerikanen in de rug aan te vallen. Dank zij de activiteit en de speurzin van Jan de Rooy uit Sprang-Capelle, die met een zender in deze streek verscho len zat, konden de geallieer den echter worden gewaar schuwd. Zo bleven de Lang straat en Brabant voor een ramp gespaard. Toen de Duitsers de zender ontdekten, werden vijf bur gers gevangen genomen om standrechtelijk te worden doodgeschoten. De Rooy melde zich toen vrijwillig aan. Te Amsterdam werd hij doodgeranseld. Zon der dat een enkel woord van verraad over zijn lippen was gekomen. De gijzelaars her kregen hun vrijheid. Na de bevrijding heeft zich onmiddellijk een comité ge vormd om deze "heldendaad te eren. Uit binnen- en buiten land stroomden de bijdragen toe en weldra was een som van 23.000 bijeengebracht. Aan de beeldhouwer Caras- so werd opdracht gegeven om een ontwerp te maken, dat later werd gewijzigd in een liggende vrouw, die de boeien verbreekt. TIJDELIJKE STICHTING „HET ZUIDEN 1948". November 1948 passeerde Notaris Stael te Uden de op- richtings-akte van bovenge noemde Sociaal-charitatieve instelling. Eén van de doel stellingen is gratis advies te geven aan de duizenden oor logsgetroffenen die thans hun laatste kansen op een billijke vergoeding moeten benutten, willen zij althans enigermate zich kunnen herstellen in het sociaal milieu waarin hun niet-getroffen medeburgers zich konden handhaven. Bovendien verleent deze Stichting gratis bijstand en bemiddeling aan allen die zich doen inschrijven in haar registers. Het schadegeval van deze ingeschrevenen wordt volko men uitgewerkt en afgehan deld bij de betrokken instan ties. De Stichting is dus een instelling van de oorlogsge troffenen zelf. Dat maakt haar sterk. De bundeling van duizen den geeft hen die dit bemid- delingswerk op zich nemen de zo onmisbare invloed bij de betrokken overheidsinstan ties. Liefde en rechtvaardig heidszin zijn de wortels die leven geven aan het werk van deze volkomen onafhan kelijke Stichting. De Stichting is arm als de oorlogsgetroffenen zelf. Ze krijgt geen subsidies, moet volkomen drijven op de be langstelling der getroffenen zelf. Alle maanden, zo mogelijk vaker, zendt de Stichting een bulletin aan alle ingeschreve nen. Zij worden daarin voort durend op de hoogte gebracht van alle beschikkingen die in verband met de uitvoering van de Wet op de materiële oorlogsschade worden geno men. Dit bulletin is het cement dat de ingeschrevenen bun delt tot een hechte gemeen schap. Aan de grenzenloze toewij ding en de oprechte naasten liefde waarmee gewerkt wordt, ontleent de Stichting de magnetische kracht waar mee zij het vertrouwen der getroffenen wint. Er wordt intens gewerkt en het werk zal des te intenser worden naarmate tot de oor logsgetroffenen dieper 't be sef doordringt dat hun wel zijn het enige en het uitslui tende doelwit is dezer Stich ting. A. Schoenmakers, R.K. Pr. Seeligsingel 3. Breda. P.S. Het reizend adviesbu reau trekt alle twee maanden het hele Zuiden door en or ganiseert bovendien vaste zit tingen, o.a. te Breda elke Zaterdag van 13 tot 19 uur, Seeligsingel 3; 's-Bosch elke tweede, vier de Maandag van 912 uur Hotel „stad Venlo", Orthen- straat. Voor het Bossche Hof werd Maandag de zaak behandeld van Schuurkens uit Dongen. Verdachte, die behoorde tot het complot van de beruchte Nol de Brabander, was des tijds veroordeeld tot vier en een half jaar gevangenisstraf wegens het plegen van dief stallen en het gebruiken van geweld. De eerste zaak betrof de diefstal uit een schoenfa briek te Waspik, waar hij met andere kornuiten voor onge veer tienduizend gulden aan leder had gestolen. Vervolgens kwam een inbraak ter sprake bij de landbouwer Bos te Deurne. Bij deze diefstal werd Schuurkens gestoord door de boer, waarop verdachte de boer met een hard voorwerp te lijf ging. Volgens de arts was het alleen aan de harde schedel van Bos te danken, dat hij niet dood was. Schuurkens was in beroep gegaan, daar hij de mishan deling niet wilde toegeven, terwijl hij de geëiste straf voor de andere zaak te hoog vond. De advocaat-generaal meende itoch dat het straf register van Sch. zodanig was dat vier en een half jaar niet te veel was en eiste opnieuw \Vz jaar met aftrek van voor arrest. De verdediger, mr. v. Zinnicq Bergmann, vroeg cle mentie. Uitspraak over veer tien dagen. Het aantal doden bij de mijnramp te Gelsenkirchen is tot 71 gestegen. Acht en vijf tig doden zijn bovengronds gebracht en 13 gewonden zijn in het ziekenhuis overleden. Er bevinden zich thans nog 29 mijnwerkers in het zieken huis. Van één hunner is de toestand ernstig. Door een voorbijganger is in Schaarsbergen bij Arn hem het lijk gevonden van de 17-jarige Betsie van Galen. Het slachtoffer was gewurgd. Het meisje had des middags deelgenomen aan een zang uitvoering op de nationale tentoonstelling „Mijlpaal '50" te Arnhem. Op een onbewaakte over weg bij Schagen is een jonge vrouw door de trein van Den Helder naar Alkmaar gegre pen. Zij was op slag dood. Een 15-jarige jongen uit Kaatsheuvel is bij de onbe waakte overweg aan de Del- merweg te Tilburg door een trein, komende uit de rich ting Breda, gegrepen. Hij was op slag dood. Zaterdagavond 7.30 uur kwam de raad der gemeente Raamsdonk in een korte vergadering bijeen. Na opening door voorzitter bur gemeester Prinssen werden de notulen der vorige vergadering goedgekeurd. Vervolgens werd een begin gemaakt met 'n lange agenda, doch in een vlot tempo van nog geen drie kwartier werd ze doorworsteld. Van de ingekomen stukken en mededelingen waren wel de voor naamste een schrijven van Ged. Staten met het ontwerp tot rege ling van de salarissen van de secretaris en ambtenaren van de Burgerlijke Stand, met nieuwe richtlijnen. De voorzitter had ook nog een verrassing in petto. Het bouw volume voor 1950 is uitgebreid tot 10 woningen. Twee extra woningen kunnen derhalve nog gebouwd worden. Het ligt in de bedoeling deze te doen bouwen in de Irenestraat. Op enkele be zwaren na werd het uitbreidings plan goedgekeurd. De Gebr. Baijens o.a. hadden een redelijk bezwaar laten horen tegen het dempen van de haven, aange zien hun bedrijf hier eenmaal op ingesteld is. De voorzitter zou trachten een goede oplosiing hiervoor te vinden. Hier na werd het uitbreidingsplan vastgesteld en vond de voorzit ter een felicitatie aan het adres der raadsleden wel op zijn plaats. Er is veel moeten gebeuren, maar het is gelukkig nu zover geko men. Het voorstel met ontwerp-be- sluit tot vaststelling van een ver ordening van keurlonen in de gemeente Raamsdonk werd z. h. st. goedgekeurd. Er werd een crediet vastgesteld voor de bouw van 6 duplex-wo- ningen aan de Beatrix-laan en 2 duplex woningen aan de Raad huisstraat, volgens bouwpro gramma 1950. De instelling ter behartiging van de belangen van zwakzinnigen te Breda zal een gemeentelijke garantie worden verstrekt voor het aangaan van een geldlening. De algemene politie-verorde- ning, betrekking hebbende op kamperen, onderging enige wij ziging. De gratificatieregeling 1950 voor het rijkspersoneel werd van overeenkomstige toepassing verklaard voor het gemeenteper- soneel. Aan L. van Seters zal een voorschot op de grond- en bouwkosten worden verstrekt volgens Hypotheek-overeenkomst voor een door hem te bouwen woning. Aan J. L. Verschure zullen onderhands enige percelen weiland worden verpacht. De stichting Lager Nijverheidsonder wijs te Tilburg werd bedacht met een jaarlijkse subsidie van 25.—. Per 1 Januari 1950 zal ook een jaarlijkse slbsidie wor den verstrekt aan de Centrale voor Kath. Handelsonderwijs te Den Haag, voor leerlingen uit deze gemeente die de Handels avondschool te Gezrtruidenberg bezoeken. Hiervoor wordt 20 per leerling uitgetrokken. Bij de rondvraag drong de heer Lankhuizen aan op éénrichting- verkeer in de Beatrixlaan en Ire nestraat. De ingang komt nu in de Beatrixlaan. uitgang Irene straat. De vuilnisbelt aan de wiel na bij de Julianalaan zal ook de aandacht hebben. De politie zal opdracht krijgen toezicht te hou den. De heer v. Woerden vond het beter een beroep te doen op de bevolking als burgemeester. Politie kan hierin weinig verrich ten. Ook de weg Stoops-Merkx wordt in deze misbruikt als vuil nisbelt. A. Verschuren wilde de wet- houderskwestie aansnijden, waar op de voorz. deze onderbrak met de opmerking dat het nu genoeg Is en dat hij er geen woord meer over vuil wenste te maken. De heer v. Woerden onderstreepte dit ten volle. De heer Vermeer haalde een brief te voorschijn, wederom han delende over de wethoudersver kiezing. Brieflezer voelde zich aangevallen als candidaat voor B. en W., doordat de heer Bergé met de stemming afwezig was waardoor hij zich 'n meerderheid zag ontgaan. De verdere inhoud van deze pennevrucht hield een openlijke persoonlijke beschuldi ging in aan het adres van de heer Bergé. De overige leden van de raad hulden zich in een absoluut stilzwijgen, wel een bewijs dat ook zij deze kwestie als afgedaan beschouwden. Burgemeester Prinssen sloot hierop te kwart voor 10 de open bare vergadering. Aanbesteding. Dezer dagen had de aanbeste ding plaats voor een boerderij voor dhr. J. v. Logten te Elshout. Ingeschreven werd als volgt Fa. G. Merkx, Drunen 27175 Gebr. de Wit, Drunen 27230 Fa. A. Herrijgers, Drunen 26590 Fa. M. Schapendonk, Drunen 26599 Fa. v. Boxtel, Vught 32900 Fa. de Leeuw, Vught 33100 Fa. M. v. Loon, Drunen 26600 Fa. v. Liempt, Nieuwkuijk 28500 Gebr. v. Delft, Drunen 25706 Kermis. Het eerste gedeelte van de jaarlijkse kermis alhier is alweer voorbij. Begunstigd door het fraaie weer trok deze, een van de eerste kermissen in onze omgeving, veel belangstelling. De exploitanten maakten dan ook goede zaken. Met de twee Pinksterdagen zal de kermis worden besloten. GILDENIEUWS. Na haar prachtige herinstalla tie, haar deelname aan de do denherdenking op 4 Mei 1.1. te Drunen en haar trekken met de processie naar de kapel van de Wonderbare Moeder van Els- hout, is O. L. Vr. Gilde voor de derde maal uitgetrokken om deel te nemen aan de Gildedag te Esch. Te circa 1 uur werd deelgenomen aan de folkloristische optocht, waar Elshouts Lieve Vrouwe Gilde een grootse indruk achterliet. Verscheidene prijzen heeft zij veroverd, o.a. le prijs mooiste gecostumeerde gilde le prijs mooiste paard met ruiter: le prijs Standaardrijden C. Klein van O. L. V. Gilde. Individueel schieten met het geweerCh. Klerks, gildebroe- der O. L. V. gilde le prijs A. Fitters, gildebroeder O. L. V. gilde 3e prijs. Van harte geluk met deze fraaie prestaties en veel succes in de toekomst. BLOEDTRANSFUSIE. Dinsdag 30 Mei zal de bloed- t ansfusicdienst van het Nederl. Roode Kruis komen om het bloed af te nemen. Ruim 100 donors hebben zich gemeld voor deze menslievende zaak. Concours Excelsior. Naar wij vernemen zal het ope ningsconcert van hét Concours te Sprang heden Vrijdagavond om 8 uur aanvangen. Te ongeveer half acht vertrekken de Zangver eniging „Excelsior", het Kinder koor „Excelsior" en de leden van het Uitvoerend Comité in optocht met muziekbegeleiding door „Ma rijke vanaf de Consistorie der Ned. Herv. Kerk naar het Con coursterrein aan de Oudestraat. De leden der Zangver. zijn al len in zwart costuum of japon, de leden van het Kinderkoor in witte jurken met oranje strikken. Men kan verwachten, dat ook voor deze opening grote belang stelling van de zijde van het pu bliek zal bestaan. Zaterdagmiddag vangt het con cours aan om 3 uur. Het concert te geven door de muziek- en zangverenigingen uit Capelle be gin Zaterdagavond half acht. Maandag 2e Pinksterdag heeft oin half 11 de officiële ontvangst plaats in de zaal van de Cbr. Volksbond, waarbij de Edelnchtb. Heer Burgemeester Smit zal spre ken, waarna om 11 uur het con cours een aanvang néémt. Het slotconcert te geven door de Amsterdamse Politiekapel on der leiding van kapelmeester Pinkse begint te 8 uur. Zie advertentie in dit nummer. PAARD OP HOL. 2 ZWAAR GEWONDEN. Maandag 22 Mei had op de Zwaanswcg een ernstig ongeval plaats. Toen de gebrs. Kuijs, wonende Wolput, met hun wagen met paard bespannen van het land naar huis wilden rijden, sloeg het paard eensklaps op hol. De wagen ging tegen een boom, waardoor de gebroeders van de wagen slingerden. Zwaar gewond werden beiden bij de heer van Mil binnengedragen, Dr. Ver hoeven was spoedig ter plaatse. Na beiden te hebben verbonden achtte h:j overbrenging naar het ziekenhuis te 's-FHrtogenbosch noodzakelijk. Vooral Gerrit Kuijs Is er erg aan toe, een ver brijzelde arm en verdere inwen dige kneuzingen. De E.H.B.O. verleende wederom hulp en maakte zich verdienstelijk. Ned. Roode Kruis. Heden is te Vlijmen een actie comité voor het Ned. Roodé Kruis opgericht, waarin zitting hebben genomen de heren W. Kuijpen, Dr. Martens, J. K. Broeders, con tactman voor Nieuwkuijk W. Pul les en mej. v. d. Lee, voor Haar steeg mej. N. v. d. Brand en G. Kooien. Het comité stelt zich ten doel: 1. Collecte huis-aan-huis: 2. Bloedtransfusie: 3 Ledenwer ving Roode Kruis en verdere doel einden in dienst der mensheid. Voor dit bijzondere doel wordt algemene steun gevraagd van alle ingézetenen van Groot-Vlijmen. De collecte wordt gehouden vóór 4 Juni. DE VIERING VAN HET 20- JARIG BESTAAN VAN DE CHR. GEM. ZANG VERENIGING „O.K.K." Donderdag 18 en Zaterdag 20 Mei organiseerde de Chr. Gein. Zangvereniging Oefening kweekt Kunst, ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan, in de tuin van hotel van Icrsel een zang- en muziekconcours. Dit concours werd geopend door de Edelacht bare heer Burgemeester Couwen- berg, die in zijn openingswoord o.a. de hoop uitsprak, dat het concours zou mogen bijdragen tot verheffing van hzt cultureel leven in Waspik. De voorz. van de jubilerende vereniging, de heer A. A. v. d. Broek heette in zijn openings toespraak allen hartelijk welkom. Hierna bracht hij de voornaam ste gebeurtenissen in het kort in de herinnering terug. Hij richtte zich hierbij op de eerste plaats tot de heren J. Dubbelman en de heer A. Kerst, die met wijlen de heer J. Ruytenberg en de heer J. v. d. Broek het initiatief na men tot oprichting. Met dank baarheid, aldus spreker, zult u nu de vruchten aanschouwen van de door u 20 jaren geleden ge plante boom. Hij dankte hierbij in het bijzonder de heer Dubbel man, die 18 jaar de vereniging als voorzitter diende. Ook bracht hij dank aan de heer M. Ruy tenberg. die vanaf de oprichting beschermheer is. Spreker zei dat de vereniging erkentelijk is voor hetgeen de heer Ruytenberg als beschermheer voor de vereni ging deed. Hierna memoreerde hij de oud-directeur van de vereni ging, de heer van der Kolk. Ik herinner me nog als de dag van i gisteren, aldus spreker, dat hem, toen hij onze vereniging verliet, een schilderij werd aangeboden, voorstellende een Oud-Hollands huis. Spoedig hierna werd hij te midden van zijn werk, dat hem zo lief en diebaar was, opgeroe pen door Hem, die hij door spel en lied zovele jaren lof en eer had toegebracht. Moge hij daar een huis gekregen hebben dat niet met handen gemaakt is en waarvan God de kunstenaar en bouwmeester is. Hierna verzocht spreker een minuut stilte om hen te herdenken die in betrekking stonden met de vereniging, maar dit concours niet mochten be leven. Vervolgens haalde de spr. nog verschillende wederwaardig heden van de vereniging aan en dankte hierbij speciaal mej. Ossen en zij die van de oprich ting af lid waren. Dit waren mej. Lankhaar en de heer P. Pruijs- sers. Als blijk van waardering voor hun ijver voor de vereni ging werd hen een geschenk overhandigd. Hij wenste hierna de deelnemende verenigingen veel succes toe. Vervolgens werden nog woor den van felicitatie gesproken door Ds., Griethuijsen en de heer Dubbelman. De uitslag van het concours luidt als volgt Kinderkoor Vredestein, Loos duinen. 305 p., le prijs. Kinder koor Looft den Heere, 's-Gra- venmoer 332 p. le prijs. Gem. Koor Irene. Oosterhout, 286 p. 2e prijs. Gem. Koor Excelsior, Raamsdonk, 318J/£ p. Gem. Koor Onderling Genogeen Andel 37iy

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5