HAARSTEEG SPRANG WASPIK RAAMSDONKSVEER GEERTRUIDENBERG Prachtig feest in de parochie St. Jan Behangselpapier. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 12 JUNI 1950. W. van der Heijden Zonen li a Eerste H. Mis en Sacramentsprocessie AUTO- EN MOTOR- ZEGENING. anoar n; i aan het concours te Rosmalen en behaalde de tweede corpsprljs. Een mooi begin voor deze jeug dige vereniging. HEILIG HART HULDE. Zondag 18 Juni zal alhier de Heilig Hart-hulde worden gehou den. Van de verenigingen wordt algemene deelname verwacht. Als het weer medewerkt, zal door een gedeelte van Vlijmen worden ge trokken, in het andere geval zal de plechtigheid in de kerk plaats vinden. ONGEVAL. Vrijdagmiddag was de arbeider M. v. Speijk met paard en kar op weg naar het land. Bij het afda len van een stoep schrok blijk baar hst paard, tengevolge waar van het op hol sloeg. De kar bot ste tegen een hooimijt, waardoor de voerman kwam te vallen. Met een zware bloeduitstorting in zijn arm en enkele inwendige kneu zingen moest hij zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Mobiu 1 «ElfMi PROCESSIE. Zondag j.l. had evenals andere jaren in ons dorp de jaarlijkse sacramentsprocessie in de open lucht plaats. In een der wijken was een rustaltaar opgesteld en voor de ramen van de huizen waarlangs de stoet passeerde, stond een kruisbeeld tussen twee brandende kaarsen. Aan deze processie werd bijna door de ge hele bevolking deelgenomen, ter wijl bijna alle verenigingen met hun vaandels waren vertegen woordigd. Bij het rustaltaar werd het Tantum Ergo gezongen en de zegen met het allerheiligste gege ven. Onder doodse stilte trok men daarna terug naar de kerk, waar deze indrukwekkende stoet werd ontbonden Waalwijk. Tal. 443 Chr. Besturenbond. Donderdagavond hield de Chr. Besturenbond Sprang-Capelle in de zaal van de Chr. V olksbond haar 29e jaarvergadering, onder leiding van de voorzitter de heer C. Braspenning. De vergadering was slechts matig bezocht. De voorzitter heette in zijn openingswoord de aanwezigen welkom en wierp een terugblik op het voorbije jaar. Hij wekte op tot krachtig voorwaarts gaan tot groei der Chr. Vakbeweging. Bij de ingekomen stukken was o.m. een ciiculaire van het C. N. V. waarin gewezen werd op 'een waarschuwing van de betrokken instanties aan de werknemers om geen genoegen te nemen met z.g. ontslag bij onderling goedvinden, omdat men dan later geen rech ten kan laten gelden om in aan merking te komen voor overbrug gingsuitkering. Vervolgens werden door secre taris en penningmeester de jaar verslagen uitgebracht, die na eni ge bespreking werden goedge keurd. Tot slot werd de taak der Chr. Vakbeweging in het algemeen en de aangesloten afdelingen in het bijzonder besproken, waarna de vergadering met een dankwoord door de voorzitter werd gesloten. Ned. Herv. Kerk. Het consulentschap bij de Ned. Herv. Kerk alhier wordt na het vertrek van Ds. Baas uit de Ring waargenomen door Ds. v. d. Peut uit Besoijen. Uitstapje Ouden van Dagen. Evenals vorig jaar heeft het bestuur der Chr. Oranjevereniging hier het plan ook deze zomer voor de ouden van dagen weer een ple ziertochtje per autobus tfe orga- TERUG UIT INDONESIË. Met het troepentransportschip „General A. W. Creely" zal on ze dorpsgenoot C. P. v, d. Broek na een 2-jarig verblijf in Indone sië op 18 of 19 Juni in de ouder lijke woning. Schotse Hoogl.str. 79, terugkeren. POLITIE-BRANDWEER 8—5. Vrijdagavond vond op 't Good- Luck-terrein 'n ontmoeting plaats tussen een elftal van de brand weer en van de politie. Onder vrij veel belangstelling werd deze niet alledaagse wedstrijd gespeeld. Het was een aardigheid om te zien hoe de spelers hun botten op hoge proef stelden. De brand weer was danig actief en zag haar zwoegen al spoedig beloond met enkele doelpunten. De rust ging in met 3—4. Na de rust bleek dat de brandweermannen 't tem po niet lang konden volhouden en met hand en tand moesten gaan verdedigen tegen de ver woede aanvallen der mannen van Hermandad. De combinatie Son- nenberg-Nachtzaam zorgde voor de meeste puntjes en ook de an deren probeerden zoveel mogelijk hun prestige te redden en met de eer te gaan strijken. Zo nu en dan bleken de mannen der wet het met de wetten van het voetbal veld niet zo nauw te nemen. Ar biter Dijkers leidde keurig. iluiii Ui 114 414 MM1B GEREPATRIEERD. Met de Waterman keerde onze dorpsgenoot Jan Glas na een ver blijf van meer dan 5 jaren in de tropen, in zijn ouderlijk huis terug. Als O.V.W.'er vertrok Jan in Mei 1945 via Engeland en Ame rika naar Indonesië en was daar instructeur-automonteur. Ditmaal was het zeker wel waard om de bloemen goed buiten te zetten. De buurt zorgde voor een schitteren de feestverlichting en deed hem een nieuwe fiets cadeau. REVUE. Donderdag 8 Juni werd in het Centraal 'I'heater alhier onder auspiciën van de R.A.O. onder leiding van de R.A.O.-officier de heer M. J. Noordam, door de to neelgroep van de vliegbasis Gil- ze-kijen de cabaret-revue ,,Hou er de moed maar in voor 't voet licht gebracht. Het zeer gevarieerde program ma werd met veel élan ten to nele gebracht, waarbij vooral de Wonderman met zijn drie benen en de clowns Peut en Peut gro telijks tot het succes bijdroegen. Mr. Robert liet de goed bezette zaal versteld staan met zijn goo cheltrucs en na de pauze kwam als bijzondere attractie Jeannet- che de Soubrette. De Rumba Fi nale vormde het slot van deze welgeslaagde revue, waarbij voor al de costumes opvielen. Met een langdurig applaus bewezen de aanwezigen, dat de wegblijvers ditmaal ongelijk hadden. zoals gebruikelijk bij een door de R.A.O. georganiseerde ontspan ningsavond. miwïR KERK GEVRAAGD. Voor de kerk te Salatiga: Vorig bedrag N.N., Waalwijk 460.25 5.— 1 t Totaal 465.25 BACH-HERDENKING 1950. Op Donderdag 15 Juni zal er in de Ned. Herv. Kerk al hier een Bach-concert gege ven worden ter gelegenheid van de 200-jarige sterfdag van deze geniale toondichter. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar achter staande advertentie. Om U enig inzicht te geven van het leven van J. S. Bach, geven wij hieronder een zeer beknopte biografie. J. S. Bach werd geboren op 21 Maart 1685 te Eisenach. Door de vroege dood zijner ouders werd hij opgevoed door zijn oudste broer Johan Christoph, van wie hij het klavierspel leerde. Zeer veel invloed op J. S. Bach hadden achtereenvolgens de grote or ganisten G. Böhm, Reinken en niet te vergeten Buxte- hude. J. S. Bach was o.a. or ganist te Weimar, Armstadt, Mülhausen en Leipzig. Te Cöther werd hij in 1917 aan gesteld als kamermusicus en kapelmeester van vorst Leo pold von Anhalt. Te Leipzig echter ontwikkelde hij de grootste scheppingskracht van zijn gehele leven. In 1736 ver wierf hij de titel van hofcom- ponist te Dresden. De laatste jaren van zijn leven waren zijn ogen echter steeds meer achteruit gegaan en hij werd tenslotte totaal blind. Hij overleed 28 Juli 1750 aan de gevolgen van een be roerte, nadat kort voor zijn dood plotseling zijn gezichts vermogen was teruggekeerd en hij nog eenmaal zijn huis genoten kon zien. En om de werkkracht van deze geniale mens te kunnen peilen, wa ren toch wel ontroerend 4e laatste minuten voor zijn dood. Nauwelijks was zijn ge zichtsvermogen teruggekeerd, of weer greep hij naar zijn pen en op zijn doodsbed com poneerde hij, geholpen door één van zijn zonen, „Vor dei- nem Thron, steh ich alhier". Zeer zeker een waardig slot voor deze grote componist, maar ook groot christen, die boven al zijn werken schreef S(oli) D(eo) G(loria). Voor degenen die meer over J. S. Bach willen weten raden wij aan „De kleine kroniek van Anna Magdalena Bach, echt genote van J. S. Bach" te lezen. Aan het programma van 15 Juni ontlenen wij het vol gende: Het was gisteren wat men noemt een stralende zo merdag. Hoe afgezaagd deze kwalificatie misschien ook klinkt, een betere typering is moelij k denkbaar en dit fraai weer gaf dan ook bijzondere luister aan het feest dat in de parochie St. Jan werd gevierd: de plechtige Eerste H. Mis van de Weleerw. Heer H. Speekenbrink en de jaarlijkse H. Sacramentspro cessie. Het was zoals de neomist zei: de parochie stond in het teken van de H. Eucharistie. Het is goed dat er af en toe eens dergelijke gelegenheden zich voordoen, waarbij Deze eens in het centrum van de algemene aandacht wordt ge plaatst. Wat was er beter toe geschikt dan deze twee gees telijke evenementen? Boven dien deed de hele parochie er aan mee: zowel het feest van de Weleerw. Heer Speeken brink als de processie werden algemeen gevierd. 's Morgens. Terwijl tegen tienen veel ijverige vrijwilligers bezig waren een waardige versie ring aan te brengen voor het H. Sacrament, trok onder het feestelijk gebeier der klokken de neomist, vergezeld van ou ders, heerbroer en verdere familie en begeleid door een stoet bruidjes en het buurt- comité, van zijn versierde woning naar de kerk. Velen hadden zich langs de korte route opgesteld en achter in de kerk werd de neomist af gehaald door de Zeereerw. Heer Pastoor en de overige heren geestelijken en naar 't priesterkoor geleid, waar het een weelde was van bloemen en planten. Met assistentie van de Zeereerw. Heer Pas toor Ras, als presbyter-assis tent, de Eerw. Heer B. Spee kenbrink als diaken en de Zeeeerw. Pater G. Knibbeler als subdiaken, droeg de Wel eerwaarde Heer Harry Spee kenbrink zijn plechtige Eer ste H. Mis op. Het koor zong de vierstemmige Mis „Maria Magdalena" van Ph. Loots, en het deed aangenaam aan dat er deze keer kennelijk eens bijzondere zorg was besteed aan het Gregoriaans. Wel wa ren er meer gelovigen dan gewoonlijk onder de Hoog mis, maar of er gevolg was gegeven aan de uitnodiging „ieder huisgezin door één per soon vertegenwoordigd"? De Weleerw. Heer Bernard Speekenbrink hield een feest- predicatie waarin hij bijzon der wees op de hoge uitver kiezing van de priester en zijn middelaarschap tussen God en de mensen. Als ge "zo meemaakt dat 'n pas gewijde priester voor het eerst het H. Misoffer opdraagt in zijn parochiekerk, dan komt U de betekenis hiervan weet iets nader. Ge volgt de H. Handelingen met bijzon- dere aandacht en dan werken ze dieper op U in. Daarom moesten zeer velen zo'n plech tigheid bijwonen. Na de Mis zong het koor een priester-cantate van Dob belsteen en toen de neomist weer thuis was aangekomen, werd hij gehuldigd door en kele bruidjes, waarvoor hij zeer dankbaar was. Aan allen gaf hij zijn priesterlijke zegen. Op de receptie bood het buurt-comité, bij monde van de heer Cools, een splinter nieuw solex-rijwiel aan. En de feesteling kon werkelijk geen woorden vinden om zijn dankbaarheid uit te drukken voor dit prachtige geschenk. Hij aanvaardde het ter ere Gods en hoopte er nog meer goed door te kunnen doen. Overigens werd de receptie zeer druk bezocht door vrien den en kennissen, geestelijke en wereldlijke autoriteiten. 's Middags. In het Lof dat om drie uur werd gehouden, had de jaar lijkse openbare hulde aan 't H. Sacrament plaats. Alle ver enigingen en organisaties uit de parochie en velen buiten bepaald verband namen er aan deel. Honderden sloegen langs de route de processie gade. Zij is al een traditie ge worden die men niet meer zou willen missen: ééns in 't jaar een grootse manifestatie van ons geloof en onze eer bied, algemeen door een mas sale deelname. En zo trok on der het luiden der klokken de stoet de kerk uit: voorop het kruis, gevolgd door schoolkin deren, godsdienstige, sport en jeugdverenigingen, stands organisaties, sociale en lief dadigheids-instellingen, zus ters, broeders, bruidjes, gees telijke en wereldlijke over heid en tal van andere paro chianen, als een ere-wacht voor het Allerheiligste. Bij het rustaltaar hield de Zeereerw. Heer Pastoor een predicatie, waarin hij zijn pa rochianen aanspoorde tot ge loof in en liefde tot de Hei lige Eucharistie, vooral nu Christus in zovele landen ge organiseerd verguisd wordt. Vanaf het rustaltaar, dat op 't Vredesplein prachtig stond opgesteld, droeg de Weleerw. Heer Harry Spèekenbrink 't Allerheiligste. Na de terugkeer in de kerk zong het koor het Te Deum, waarna de neomist vanaf de preekstoel zijn dankwoord sprak tot zijn mede-parochia nen, maar vooral jegens God, Die hem tot het priesterschap had geroepen. Hij vroeg om veel voor roepingen in de parochie te bidden. Met de zegen van het Allerheiligste en het indrukwekkende „Aan U, o Koning der eeuwen" werd deze grootse feestdag van de H. Eucharistie beslo ten. Het programma zal in hoofdzaak bestaan uit kleine- j re werken van de grote or- j ganist en componist J. S. Bach. Deze musicus, die reeds op jeugdige leeftijd een groot kunstenaar was, wordt be schouwd als één der groot- sten. Vele werken staan op zijn naam. Noemen wij slechts zijn vele cantates, liederen, koralen, viool- en orgelwer ken en de onvergelijkelijke passionen. Ten gehore worden gebracht enkele bekende aria's uit de Matheus Passion waaronder de sopraan-aria „ich will dir mein Herze schenken" en de ontroerende alt-aria „Erbar- me dich, mein Gott", met vi ool-solo, één der hoogtepun ten uit deze Passie, en verder verschillende liederen. Als in strumentale soli kunt U be luisteren de prachtige aria voor viool op de G-snaar, en voor orgel preludium en fuga in E Moll en C Moll, ter wijl de koren enkele choralen uit de Matheus Passion ten gehore zullen brengen. Wij verwachten dat velen de gelegenheid aan zullen grijpen om dit goede pro gramma te beluisteren in ei gen omgeving en met vele Waalwijkse krachten. De en- trée-prijs is vrij; dit kan dus geen bezwaar zijn. Er zal ech ter wel gecollecteerd worden ter bestrijding der onkosten. Ieder kan dan geven naar draagkracht en vermogen. Wij wensen de initiatiefnemers, solisten en koor veel succes en raden allen aan deze avond vrij te houden om een beter inzicht te krijgen van de zo zeer vereerde, maar ook door velen meest verguisde com ponist van alle tijden. GOEDERENVERVOER. Zoals bekend, is de benzine prijs onlangs gestegen tot 35,3 ct. per liter. Daarnaast zijn nog vele andere kosten voor 't wegvervoer gestegen. Zo zijn rente en afschrijving over het in de wagens geïn vesteerde kapitaal met 18% opgelopen, de kosten van het personeel met 9%, de verze keringspremies met 10%, de olie-kosten met 20% en de reparatie-kosten met 7%. De post brandstoffen aleenl al is met 35% gestegen. Hieruit blijkt wel dat het exploiteren van een vrachtauto heel wat duurder is geworden. In vex'band hiermee zijn de beroeps-goederenvervoerders uit Waalwijk en omstreken 1.1. Donderdag in Hotel „De Twee Kolommen" bijeenge komen onder auspiciën van de N.O.B.-Wegtransport, om over deze kwestie te beraad slagen. De vergadering was van mening dat het onmogelijk was de oude prijzen te hand haven en besloot met alge mene stemmen de door het Directoraat-Generaal van de Prijzen toegestane duurtetoe- slag van 15% in rekening te brengen. Wij verwijzen ver der naar de advertentie in dit nummer. MOOI SUCCES. Te Tilburg werden Zater dag de selectie-wedstrijden gehouden voor de Rode Kruis- colonnes uit Noord-Brabant. Ook de afdeling Waalwijk nam hieraan deel met de ploegAndré v. Nuenen, (commandant), Antoon van Nuenen, A. v. Ertrijck en P. Casteleijns (helpers). De an dere ploegen kwamen uit Breda, Tilburg, Eindhoven, Heusden en Oisterwijk., Onze Waalwijkse keurploeg wist beslag te leggen op de eerste prijs, terwijl de heer André van Nuenen tevens het hoogste aantal punten voor de commandanten ver wierf. Een schitterend dubbel succes. Van harte proficiat voor deze kranige kerels. Hierdoor zijn ze tevens uit verkoren om Brabant bij de landelijke selectiewedstrijden te vertegenwoordigen. -clnc- WEER NAAR HUIS. Met de „Grote Beer", die vermoedelijk 19 Juni te Am sterdam arriveert, komen de volgende militairen uit onze omgeving naar huis: Sold. J. C. Eekels, Keiweg A 78, Haarsteeg. Sold. C. J. Knippels, Eind- straat 48, Drunen. Sold. M. C. M. v. Balen, Kerkstraat 58, Elshout. De „General J. H. Mc Rae" brengt vermoedelijk 25 Juni te Rotterdam: Kpl. H. A. C. Mosselveld, Verl. Hoofdstraat 42, Kaats heuvel. Huz. H. C. de Vos, Laag einde 65, Waalwijk. ST. ANTONIUSFEESTEN. De jaarlijkse St. Antoniusfees- ten in de St. Antoniusparochie worden vanavond ingezet met 'een plechtig Openingslof om half 8, met daarna een bloemenhulde van de kinderen. Morgen, feestdag van de H. Antonius, is het om 10 uur Hoog mis, processie met het H. Sacra ment en de beeltenis van de H. Antonius over het H. Hartplein. Zondag 18 Juni hebben 's middags om drie uur het Lof en de plech tige Sacramentsprocessi'e plaats door de versierde straten van de parochie. Verder is er tot 22 Juni iedere avond om half 8 Lof. Op Dinsdag 13 Juni en Zondag 18 Juni zullen voor het Lof de eremedailles aan de zilveren jubi larissen worden uitgereikt. De pelgrims van buiten Waal wijk worden verzocht op Dinsdag 13 en Zondag 18 Juni te komen. De algemene intentie van deze St. Antoniusfeesten is: herstel van Liefde en Rechtvaardigheid. De jaarlijkse Auto- en Mo tor-zegening, uitgaande van de Ned. R.K. Vereniging van Handelsreizigers, Agenten en Verzekerings-Inspecteurs „St. Cristoffel", zal dit jaar plaats hebben op Zondag 18 Juni a.s. om 12 uur op het Raadhuis plein. Opstelling in de Sta tionsstraat. AFSCHEID Ds. BAAS. In de Ned. Herv. kerk te Baardwijk heeft Ds. Baas Baas Zondagmiddag afscheid van zijn gemeente .genomen. Het kerkgebouw was geheel gevuld met gemeenteleden, vele genodigden en belang stellenden. We merkten o.m. op ver tegenwoordigers van 't Clas sicaal Bestuur, van de Ring, van de Regionale Commissie voor het Zuiden, de nieuw beroepen candidaat de Wel eerwaarde Heer Hofman, de Kerkeraden van Drunen en Waalwijk en vele bezoekers uit omliggende gemeenten. Ds. Baas had voor zijn pre dicatie tot tekst gekozen: Joh. 17 vers 17 „Heilig ze in Uw waarheid". Na deze publicatie richtte hij hartelijke afscheidswoor den tot diverse instanties, zo wel in als buiten de gemeen te en speciaal tot zijn ge meentenaren, van wie hij alle reeds persoonlijk met zijn fa milie afscheid had genomen. Namens het Classicaal Be stuur en de Ring sprak hier na Ds. van der Meulen uit Rotterdam, die de scheidende dominéé schetste als een rus tig werker, iemand met een warm hart en een scherp verstand, die niet veel druk'te maakt of in vergaderingen grote redevoeringen houdt, maar op een sobere en duide lijke manier zijn standpunt uiteen kan zetten en een ge hele vergadering tot naden ken kan brengen. Vervolgens was het woord aan Ds. Jens uit Waalwijk, die het consulentschap over deze gemeente zal waarne- men. In de korte tijd dat Ds. Jens hier was, had hij Ds. Baas zeer leren waarderen. Hij hoopte dat hij tijdens zijn consulentschap in dezelfde geest met de gemeenteleden zou mogen samenwerken als Ds. Baas had gedaan. De nieuw beroepen candi daat, de Weleerw. Heer Hof man, gaf uiting aan zijn ver langen om zo spoedig moge lijk zijn werk in de gemeen te aan te vangen en dan de zelfde aangename samenwer king van de gemeenteleden te mogen ondervinden als Ds. Baas. Tot slot sprak de heer Jos. Greve ajs kerkvoogd namens kerkeraad en kerkvoogdij, de diverse verenigingen en de gemeente. De tijding van het vertrek van Ds. Baas bracht teleurstelling in de gemeente omdat men hem in die 3 jaar ten zeerste was gaan waar deren. In Baardwijk komt een dergelijk afscheid niet vaak voor. Zelfs de oudste inwoner kan zich geen afscheid van 'n dominéé herinneren. Spr. prees Ds. Baas voor 't vele werk dat hij op zo on opvallende wijze gedaan heeft, zijn medeleven bij ziekte en dood, zijn grote activiteit voor het verenigingsleven, zijn pre ken die iedereen tot aandach tige luisteraars maakten en tot nadenken stemde. De heer Greve besloot met de beste wensen voor Ds. Baas in zijn nieuwe standplaats Lage Zwaluwe en verzocht de gemeente staande te zingen Psalm 121, vers 4. mens te kunnen peilen is toch VISSERSVERENIGING „VISSCHERSLUST". Zaterdagavond hield „Vis- scherlust" haar jaarvergade ring, die maar matig was be zocht. Jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. Het bleek dat de vereniging is uitgegroeid tot 188 leden en 11 donateurs. De kasstand toont een bedrag van 900. De aftredenden voor 2e se cretaris en 1 comm. werden bij acclamatie herkozen. In een vacature werd voorzien door verkiezing van het lid P. Stevens, Kaatsheuvel. Meer belangrijk was dat 't visrecht in de wielen van v.m. Besoijen (de Heerlijk heid Waalwijk en Besoijen) voor 3 jaar contractueel is ge pacht. In principe werd aangeno men deel te nemen aan een visconcours, onder auspiciën van „Waalwijks Belang" in September a.s. Het eigen on derling concours zal worden gehouden op 19 Augustus in het oude Maasje. Samen bevissen van het kanaal Drongelen's Bosch, voor een gedeelte in pacht bij „Maar geduld hebben" en „Visserslust", werd aangeno men onder restrictie dat elke vereniging eigen recht houdt en eigen pacht voldoet. ERNSTIG ONGEVAL. De 17-jarige Jan Mulders heeft het ongeluk gehad tij dens zijn werkzaamheden bij de Fa. Brok in de Stations straat zich ernstig te verwon den. De punt van een schroe vendraaier kwam in zijn oog terecht. De heer van Oss verleende de eerste hulp en de gewonde werd daarna onmiddellijk naar het Groot Ziekenhuis te 's-Bosch gebracht, waar hij Vrijdagavond is geopereerd. Het is nog niet bekend of Mulders zijn oog zal kunnen behouden. BIESBOSCH-HAVEN GEOPEND. Vrijdagmiddag 9 Juni is door de Commissaris der Ko ningin, prof. J. de Quay, de haven van Werkendam offi- ciëel geopend, als eerste inzet van de reusachtige Biesbosch- werken die a.s. zijn, en die men in sneller tempo hoopt te kunnen gaan uitvoeren, waartoe o.m. de Kamerleden voor een bezoek ter plaatse zijn uitgenodigd. De Commissaris knipte het symbolische lint door en zei- de o.m. dit werk te willen zien in z'n gehele samenhang: het enorme project rond de Biesbosch. De haven is daar van een belangrijk onderdeel. Zo ook het industrie-terrein dat de gemeente Werkendam thans bezit, waardoor voor 't achterland van Heusden en Altena industrieën verkregen kunnen worden die aanslui ten op de plaatselijke om standigheden. Spr. hoopte dat het tempo der Biesboschwer- ken bespoedigd mocht worden van belang als zulks is voor de algehele ontwikkeling van de noord-rand van Brabant. De burgemeester van Wer kendam, de heer de Bruyne, vertolkte zijn vreugde en dank en na de Commissaris voerde het woord de heer J. van Heesbeen, voorzitter der Kamer van Koophandel te Waalwijk, die met de secre taris Mr. v. d. Heijden tegen woordig was. Namens de Kon. Vereni ging „Schuttevaer" spraken de landelijke voorzitter mr. W. A. C. van Dam en de afd.- voorzitter W. G. de Waard. De heer v. d. Velden voerde als hoofdingenieur van Rijks waterstaat het woord. Zaterdag bezochten een 50-tal Tweede Kamerleden op uitnodiging der Kampr v. Koophandel de Biesbosch, waarbij de pers niet was uit genodigd en waarvan wij dus geen verslag kunnen geven. Wij vernamen dat men van dit bezoek goede resultaten verwacht ten aanzien van de bespoediging der droogleg ging. „WANDELEN". In de nacht van Zaterdag op Zondag stonden wij toe vallig tegen half drie aan de overweg op de Helvoirtseweg in Vught. En laten daar nu tegelijkertijd twee Waal wij- kers staan die „een ommetje" aan het maken waren. Tegen kwart over twaalf 's nachts waren ze, de gebrs. Schuur- mans uit v.m. Baardwijk, thuis weggegaan naar Den Bosch en ze hadden zo ge wandeld dat ze goed twee uur later aan de overweg in Vught stonden. Een vaart van ruim 9 km. per uur. En dat was nog niet het einde; in hetzelfde tempo ging het ver der naar Tilburg en vandaar weer naar huis, waar ze 's morgens vroeg terugkeer den. EUCHARISTISCH CONGRES IN BOXTEL. Zondag is in Boxtel, de plaats van het H. Bloedwonder, een Di ocesaan Eucharistisch Congres ge houden voor het Bisdom Den Bosch. Het werd Zaterdagavond geopend met een plechtig Lof en een tentoonstelling van paramen ten in het raadhuis, Zondag droeg de bisschop van Den Bosch, Mgr. W. Mutsaers, om half elf een pontificale Hoogmis op in de St. Petruskerk. s Middag s werden fer voor verschillende secties door beken de sprekers uiteenzettingen gege ven over de H. Eucharistie. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. sprak voor de priesters, de eerw. heer Van Kaathoven van de Ab dij van Berne voor de onderwij- zers over Eucharistie en Opvoe ding. Wel waren alle onderwij zers uitgenodigd, maar er was slechts voor een zeer beperkt aantal plaatsen. Deken van Haa- ren uit Heeze hield een inleiding voor ouders over de H. Eucharis tie en het gezin en drs. G. Ban nenberg, regent va nhet Klein-Se- minarie, heeft de jeugdleiders en de rijpere jeugd gewezen op de rijkdom van de H. Eucharistie. De H. Bloedprocessie, die elk jaar wordt gehouden, sloot deze Eucharistische Dag prachtig af. Mgr. Feron, vicaris-generaal van het bisdom Roermond, hield voor de sluiting met het Tantum Ergo een bezielende predicatie. Over het gehele bisdom is het Eucharistisch Congres gevierd met openbare aanbidding en een plechtig lof met Te Deum. Een Superfort is bij de Engelse kust neergestort; 8 leden der bemanning worden vermist. De raad van Vakcentra- les heeft bij de minister ge protesteerd tegen het feit dat de brandstoffenhandel be weert, dat het onmogelijk is te voldoen aan het leveren van kolen tegen zomerprijzen vóór de gestelde termijn. De vakcentrale zegt dat bij de bepaling van lonen en prijzen met deze voorjaars- en zo merprijzen is rekening ge houden. LICHTE AANRIJDING. Een wielrenner die Donderdag avond uit de Kerkstraat de Bur gemeester van der Klokkenlaan inreed, keek niet voldoende uit naar het verkeer dan van rechts kon komen en merkte daarom niet op dat er een luxe auto aan kwam. Het gevolg was dat hij werd aan gereden. Gelukkig was het niet ernstig: feen paar schrammen en een beschadigde fiets. EEN MASSAMOORDENAAR. Hij maakte dertien slachtoffers in een nacht. Hij was een hondje, de dertien slachtoffers waren jon ge rashennen. De politie wilde toch graag weten wie de eigenaar was van deze onverlaat en ging zijn gangen na. Nu, die eigenaar was erg blij dat zijn lieve hondje terug was, maar toen hij hoorde wat hfet op zijn lever had. be koelde de vreugde wel iets. Enfin, hij dal de schade vergoeden en de kippenjager is naar de eeuwige jachtvelden. KEN UW FIETS! Het gebeurt nog al eens dat iemand hier aan het station eerst zijn eigen fiets buiten tegen de muur zet en als hij terugkomt die van een and'er meeneemt en zijn eigen fiets laat staan. Dat is ook Zondag weer eens gebeurd. Men mag toch wel zorgen dat men zijn eigen fiets' kent, zodat men het merkt als men andermans eigen dom meeneemt. VRIENDELIJK. Toen de heer S. Zaterdagavond over de Parallelweg Oost naar huis liep, werd hij plotseling van achter door een auto aangereden, zodat hij in een sloot terecht kwam. De auto reed door en de bestuurder is onbekend. Onder tussen heeft de heer S. zich on der doktersbehandeling moeten stellen, want hij had verwondin gen opgelopen aan zijn gezicht. LET OP DE COLORADOKEVER 1 Geregeld worden er bij de po litie Coloradokevers ingeleverd, die in de gewassen in de omtrek gevonden worden. Maar hoeveel blijven er nog in zitten En dit warme weer is gunstig voor hun ontwikkeling: het is dus zaak dat de landbouwers stipt de voorge schreven behandeling van de ge wassen volbrengen. Ze plukken er zelf de voordelen van als ze het doen, de nadelen als het niet gebeurt. Wees dus op uw moede voor de Coloradokever GEVONDEN EN VERLOREN. Verloren: Auto-wieldop: bril; polshorloge; gouden vijfje; bel knop; step: zwempak; porte- monnaies; vulpenhouder: dames portefeuille; wieltje van kinder wagen: zwarte spaniel. Gevonden Plastic tasje met portemonnaie; zonnebrillen, pols horloge; zwempak; Lipssleutel; vulpen; postduif: portemonnaie: bril; 2 hondjes. LNi ut;.': 1 i

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2