Tentfolin Officiële Huldiging VERF. Sfoietyoyji? 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 JUNI 1950. 2 vaneen Hoogeerw. Deken-Pastoor A. J. VAN DEN BREKEL. EEN GROOTSE JUBELDAG DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN o KOPPIE KOPIJ. W. van der Heijden Zonen Waalwijk. T«|. 443 de Biesbosch, met daaraan gepaard gaande een aanvul lende werkgelegenheid in de Langstraat. Ook voor de Biesbosch is de betekenis, vooral agrarisch, evident. Men acht het bijna onbe grijpelijk dat in de water staatkundige wanverhoudin gen nog bijna geen verbete ring is gebracht. Nu kan nog steeds het grootste deel van dc 10.000 ha. grote Biesbosch in een onafzienbare binnenzee worden omgevormd, maar bij voldoende bescherming zou zeker 9000 ha. vruchtbaar land vrijkomen voor inten sieve bebouwing, d.i. bijna de helft van de Haarlemmermeer polder en 2/5 van de Wierin- germeerpolder. Vergeleken met deze droogmakerijen zijn de kosten laag, omdat men geen nieuwe verhoudingen schept, maar slechts hoeft te consolideren wat de natuur al heeft gewrocht. Bovendien is een vruchtbare streek van 9000 ha. cultuurgrond tussen Zuid-Holland en Noord-Bra bant in sociaal-economisch opzicht voor ons land van enorme betekenis. Naast dit positieve resultaat Wordt nog genoemd de be sparing van de hoge onder houdskosten van afzonderlijke dijken en kaden. De schade die bij de overstromingen in 1946 in de Biesbosch is aan gericht, wordt op 500.000 geschat. En tenslotte zal ook de af- en ontwatering van 't Land van Heusden en Altena eerst geheel opgelost worden na de indijking van de Bies bosch. En wat zijn de conclusies?' Op de eerste plaats kan ge lukkig worden geconstateerd dat de laatste jaren de be langstelling van de betrokken instanties voor de zo hoog nodige en tevens economisch zo volledig verantwoorde ver betering groeiende is. Het tempo echter waarin het werk wordt uitgevoerd, is zo danig, dat komt hierin geen verandering niet ten on rechte gevreesd wordt, dat 'n lange reeks van jaren nodig zal zijn om tot een goed ein de te komen. Jaren, waarin aan de betrokken streek nog grote, mogelijk onherstelbare schade zal worden toege bracht. Financiële overwegin gen, de enige moeilijkheid die nog is overgebleven, mo gen dan ook zeer zeker geen beslissende rol meer spelen. De mogelijkheid van het be- .schikbaar stellen van gelden, vrijgekomen door de werking van het Marshall-plan, moet worden aangegrepen om hier de laatste hinderpaal weg te nemen. Hier gelden dezelfde overwegingen, misschien in nog sterker mate als bij de versnelde uitvoering van de Zuiderzee-werken. verdrijft rheumatische pijnen N V. A 1 TEN' DOESSCHATE - ZWOLLE AAA Maandag 12 Juni was als offi ciële buitenkerkelijke Huldigings dag van de viering van het Gou den Priesterjubileum van de Hoog eerw. Deken-Pastoor A. J. v. d.. Brekel van de parochie St. Jan aangewezen. En "t is een huide en Jubeldag geworden zoals Kaatsheuvel nog zelden of nooit beleefde. Om 9 uur 's ^morgens droeg de Jubilaris een plechtige H. Mis op, waarbij de kerk gevuld was met een 500-tal kinderen van de St. Jans- en St. Theresia-school. Het knapenkoor zong zeer stemmig en verzorgd de 2-stemmige mis „Sal ve Regina" van E. Stehle. Om drie uur in de namiddag was de grote Gildenbondszaal ge heel gevuld met in spanning wachtende kinderen, die, toen de jubilaris door een groep kleine herauten werd binnengeleid en thousiast hun bravo lieten klinken. Een der kleinen sprak een wel kom, waarop de Welëerw. Broe der Overste van de Broeders van Liefde in keurige woorden de Ju bilaris de hulde der kinderen, waarop zijn grote hoop voor de toekomst van Kaatsheuvel geves tigd blijft en waarvoor dagelijks zijn gebed tot God opstijgt, aan bood. Nadat een keurig gecaligrafeerd programma, getekend door het ge hele personeel dër beide scholen, was aangeboden, werd het decla- matorium „Hoger dan de Engelen" omlijst met spel en zang door het knapenkoor opgevoerd. De regie berustte bij de Wel- eerw. Broeder Overste terwijl de zang werd verzorgd door de Eerw. Broeder Villibertus. Het Declamatorium heeft ten doel, de grote waardigheid van d'e Priester, als voortzetting van Christus' zending, te belichten. Het bestaat uit drie delen. Deel I behandelt het ontstaan van het priesterschap. In woord en zang roepen de Engelen en kin deren samen het Laatste Avond maal voor de geest, waar Chris tus de opdracht gaf: „Doe dit tot Mijner gedachtenis". Na deze opdracht ontvangen të hebben begeeft de priester zich tot de mensen. Deel II, verhaalt, hoe de pries ter zijn zending in haar hele uit gestrektheid vervult. Gedenkend de woorden van zijn Hogepriester Christus, staat hij de mens bij van de wieg tot aan het graf, hem sterkend met de H.H. Sacramen ten. Deel III spreekt over d'e waar dering, die de priester voor zijn werk ondervindt. Beginnend met het lijden, dat de duivel en de wereld hem aandoet, gaat het over in het bezingen van de vreugde welke de priester smaakt, wanneer zijn werk zegenrijk is geweest. De kinderen declameërden met goede dictie en waardig gebaar en de aankleding van het toneel en de costumering lieten niets te wen sen over, waarbij ook de zang zich passend met het spel aan sloot. Alles bijeen, was het een ver tolking, die zeker door een vol wassen publiek met grote waarde ring zou worden gevolgd, daar zowel inhoud als spel stichtend en verheven zijn. Onder de pauze boden 'een vier tal kinderen het geschenk der scholen aan, bestaande uit een kunstig gesmede rood koperen paaskaarskandelaar van grote af meting, een kunstwerk van grote waarde. Natuurlijk kon de feesteling niet nalaten na afloop zijn meisjes' en jongens toe te spreken. Hij deed dit op de zijn eigen vertrouwelijke wijze, waarbij hij als steeds de kindertoon zo juist wist te tref fen, dat de grote schare kleinen een aandachtig gehoor werd. Hij dankte hen voor hun gebed in de H. Mis van de morgen en sprak de hoop uit, dat vele pries ters zouden gewijd worden uit de priesterstudenten, die thans en nog in de toekomst zich voor deze hoge roeping gingen voorbereiden. Dagelijks denkt hij in de H. Mis aan de jeugd en in hët bijzonder aan hen, die zich voor het pries terschap voorbereiden. Hij voelt zich uitermate getroffen door de hulde in het declamatorium aan 't priesterschap gebracht, een hulde die aan hem bedoeld is, doch die hij terug brengt aan de verheven staat, die hij bekleedt. Hij dankt de kinderen voor hun mooi geschenk en presenteert hen hiertegenover een vrolijke middag op Woensdag 21 Juni a.s., waar op hij hoopt, dat ze zich allen kostelijk zullen amuseren. Met een spontaan „Lang zal ie leven" wordt deze verzorgde kin- derhulde, waarop ook een veertig tal genodigden aanwezig waren, gesloten. Dinsdagavond werd de uitvoe ring voor de ouders der leerlingen herhaald. Het hoogtepunt van de buiten kerkelijke viering was echter weg gelegd voor de Maandagavond, toen volgens de officiële feestgids een 200 genodigden uit de hele parochie in het patronaat aanwe zig waren, om bij monde van de voorzitter van het Feestcomité, de heer J. v. Woensel, de Gouden Jubilaris te belichten als Zielen- herdér, Bouwheer en Pastoor en dank te brengen namens allé pa rochianen in het aanbieden van het feestcadeau, een geschenk van de gehele parochie. En de gehele parochie was daarbij vertegen woordigd: boeren en burgers, sportmensen en mannen, die de cultuur uitdragen, kerkelijke en profhne verenigingen enz. enz., een groep, in totaal typerend ge noemd in 't korte, rake openings woord van Kapelaan Strijbos, toen hij sprak: Gouden Jubilaris Mij is opgedragen de aanwezi gen van dit festijn aan U voor t'e stellen. En dat doe ik graag! Laat ik beginnen met te zeggen, dat hier zijn uw eigen huisgeno ten, uw beste vriend en oud-kape laan, pastoor en feestredenaar, ko mende uit Gemert; uw dagelijkse medewerkers in 't bestuur van de kerk: en zij, die zo gaarne de wacht houden bij het H. Sacra ment; zij, die maanden gezwoegd hebben, om dit jubilé te maken tot een groot feest, waarvan de eeu wen nog zullen spreken; de he ren met ideeën en de heren met vakmanschap en de heren van de maandelijkse en wekelijkse geld buidel. j U ziet hier de hoogste regionen uit de gemeente, die U in de loop der jaren naar eigen zeggen zo dierbaar zijn geworden. U vindt hier leiders en leidsters van grote en kleine jeugd; be stuurders van standsorganisaties en sportverenigingen. U ontmoet hier uw armen in de personificatie van Vincentius en Ehsabeth-leden; d'e A.V.A., de harmonieën, kerkkoor en zang vereniging. U ziet hier uw paro chianen, ja niet allemaal, alhoe wel U dat het meest aangenaam zou zijn geweest, maar het moge U vergaan, zoals bij 't bekijken van een Clivia, ze is eerst mooi, wanneer er een bloem inzit, maar toch kunt ge de bloem niet alleen bekijken; ge moet de plant in haar geheel zien. Zo is het ook hier; ge ziet hier het bloempje van uw parochie, maar U zult dat niet kunnen waarderen, zonder de pa rochie in haar geheel daar omheen te zien. Welnu dan, laat deze avond voor II zijn de uitdrukking van de genegenheid van uw parochianen, vertegenwoordigd in deze perso nen; een avond van intimiteit, een avond van gezelligheid en harte lijkheid; een avond niet zwaar in spreekbeurten en redevoeringen, maar een avond, die tot waarheid maakt uw meest geliefde gedach te: gelukkig een volk, dat zijn priesters eert. Kapelaan Strijbos mocht een warm applaus antvangen voor de wijze waarop hij het gehoor aan de Jubilaris voorstelde, dat ge spannen ging luisteren naar de machtig mooie feestrede, die de heer v. Woensel daarop uitsprak. De Heer v. Woensel sprak: HoogEerwaarde Heer Deken, Gouden Jubilaris, Het voor maanden terug ge vormd comité, hetwelk zich zou gaan belasten met de voorberei ding van de feestelijkheden ter gelegenheid van Uw Gouden Priesterfeest, droeg mij op, U op deze huldigingsavond toe te spre ken. Niet dan na ampele overwe gingen heb ik deze opdracht aan vaard, overtuigd als ik direct reeds was, dat ik mij hier van een taak moest kwijten, die niet an ders dan met tekortkomingen zou kunnen worden volbracht. Want ongetwijfeld toch wordt van mij verwacht, dat U niet al leen dank wordt gebracht voor hetgeen U als Deken en Pastoor voor Uwe tegenwoordige paro chianen deed, men vertrouwt er ook op, dat ik in Uwe biografie terugga naar de tijd, dat U als zoon van zeer zeker godsdienstige ouders Uwe voorbereidende stu- ides doormaakte aan het klein en groot seminarie van ons Bisdom, waar U als gevierde mede-student met Uw muzikale gaven, tal van jaren de leiding had van de zang koren die hun opluistering gaven aan de vele plechtige kerkelijke diensten. Op 9 Juni van het jaar 1900 werd U door Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. v. d. Ven, Bis schop van 's-Hertogenbosch, in de tegenwoordige Kathedrale Ba siliek van St. Jan priester gewijd, doch Uwe gevoelens van dank baarheid jegens Hem, die U tot dit verheven ambt uitkoos, heb ben zich ongetwijfeld eerst voor goed geuit, toen U in begin van 1901 werd benoemd tot kapelaan te Raamsdonksveer, waar Gij toen eindelijk kondt gaan werken in de dienst van God, die U tot pries ter en Zijn dienaar in eeuwigheid had bestempeld. Als jeugdig, maar niettemin talentvol priester, werd U aldaar spoedig aller vriend, werd U de vraagbaak en ging van U de sti mulerende kracht uit, welke leid de tot de oprichting van een daar toen nog geheel onbekende R.K. Arbeidersorganisatie. Gij leefde hierin mee en zonder twijfel herinnert ge U nog de da gen, dat U met de arbeiders op trok naar de sombere Biesbosch om daar 't werk van deze dijkwer kers, rietsnijders en griendhakkers en hun armzalig leven in de woonketen meer van nabij te le ren kennén. In Uw ruim tweejarig verblijf te Raamsdonksveer had ge aldaar aller harten veroverd en groot was de spijt toen men Uw benoe ming vernam tot kapelaan van de parochie van St. Pieter te 's-Her togenbosch. Achttien jaar werd door U in deze parochie voor de bloei van het godsdienstig, maatschappelijk, sociaal en cultureel leven geijverd en gewerkt. Uw onvermoeide en in zovele gevallen met succes bekroonde werkzaamheden tot het doen ver dwijnen van vele mistoestanden op allerlei gebied, verwierven U een bekendheid, die zover ging, dat de Bosschenaar in zijn geestig heid een spoedig algemeen bekend geworden variant op Uw naam vond, die duidde op de van U uitgaande grote kracht en door zettingsvermogen. Strekten Uw werkzaamheden in Den Bosch zich voor een niet gering deel dan uit naar de ou deren, in grote mate deelde daar ook in Uw zielen-ijver de jeugd, het toekomstige geslacht, waarop, als op een nieuw fundament, zou kunnen worden gebouwd. In jeugdverenigingen, zowel voor meisjes als jongens, kwam middels Uw directeurschap een sfeer van goede en vertrouwen inboezemende geest, die leidde tot een katholiek jeugdverenigingsle ven, zoals Den Bosch nog nim mer had gekend. En hoe ongekend groot was Uw activiteit, die U rond 1910 maar steeds aan den dag legdë voor de invoering van de dage lijkse en meer speciaal van de da gelijkse kindercommunie. Dat U hiervoor door Z. H. de Paus, de Vader der Christenheid, bij Uw bezoek aan Rome per soonlijk dank werd gebrqcht, moet U ongetwijfeld een innerlijke ge noegdoening hebben verschaft die niet anders dan met een zekere trots, hoe eenvoudig Gij overi gens ook moge zijn, bij U in her innering is gebleven. Uw algemene gezienheid in de Bisschopsstad uitte zich daadwer kelijk bij Uw eerste jubilé het \2]/2-}^Tl9 priesterfeest, nu 37Yi jaar geleden, doch ongetwijfeld herinnert Ge U nog, ik zou haast zeggen de algemene Bossche feli citatie, komen bij U nog in ge dachten terug de blijde jubeltonen ter Uwer ere, door de Patronaats harmonie, die in U haar zo be zielende directeur wist te waar deren. Hoe gaarne men U de toege dachte promotie dan ook gunde, het bekend worden van Uwe be noeming tot pastoor van de pa rochie Zevenbergsche Hoek, ging als een mare van spijt door Den Bosch, overtuigd als men was dat door Uw vertrek mede een kape laan heenging, van wie men met recht kon zeggen, dat hij de gees telijke en tijdelijke belangen van de aan hem mede toevertrouwden voorstond op pen wijze, waar voor iedere goeddenkende res pect moet hebben. Nauwelijks ih 1921 in Zeven- bergsen Hoek geïnstalleerd, gin gen weer Uw eerste zorgen uit naar de jeugd. Tehuizen voc/r de schoolvrije jeugd, eerst voor jongens en later ook voor meisjes, werden door U gesticht en daarin beleefde het R.K. Jeugdverenigingsleven een tijd van opgang' en bloei, waar van nu de resultaten nog tastbaar zijn. Uw sociaal rechtvaardig heidsgevoel moet U bij Uw pio niersarbeid aldaar tot het uit de weg ruimen van werkelijk chaoti sche maatschappelijke toestanden, veel hoofdbrekens hebben gekost, doch Uw doortastendheid leidde uiteindelijk toch tot een resultaat, waaruit waardering ging spreken voor de kleine landarbeider, die in Uwe parochie aldaar zo groot in aantal was. Zeer zeker zult U wel eens met gemengde gevoelens hebben te ruggedacht aan de ogenblikken, dat werkelijk aanwijsbare resul taten door ondermijnend werk werden bemoeilijkt of teniet ge daan, doch het moet voor U een voldoening zijiyte weten, dat Uw baanbrekend w^rk zich thans nog beloond ziet, met een voor zove- len geschapen bestaansmogelijk heid, waarvanmen bij dc aan vang van Uw arbeid hiertoe nim mer had durven dromen. Een spontaner dank dan welke men U bracht ter gelegenheid van Uw 25-jarig priesterfeest was dan ook nauwelijks! denkbaar. \Men eerde in U de alzijdige priester en herder. Een grotere prkenning voor Uw vele vediensten zou echter nog later komen en wel in Februari 1934, toen U door Z. H. Exc. Mgr. Diepen, Bisschop v. 's-Her togenbosch, werd benoemd tot pastoor van de grote en bloeien de parochie van St. Jan Baptist te Kaatsheuvel, als opvolger van wijlen Mgr. W. H. Völker. Onvergetelijke ogenblikken in 's mensen leven, vooral voor U, HoogEerw. Heer Deken, nu Gij met dit feit wederom werd ge plaatst voor een nieuw arbeids veld, waarin U weer zoudt moe ten trachten de hoogste idealen Uwer verheven roeping te verwe zenlijken. Het eerste jaar van Uw pasto raat beweest ge de parochie reeds een weldaad, waarvan nog heden met dankbaarheid wordt gewaagd, n.l. de zorg voor diegenen die het meest hulpbehoevend waren, met name de ouden van dagen. Voor hen werd, middels Uw voortva rendheid, op korte termijn een te huis gebouwd, waarin voor velen een blijde en onbezorgde levens avond was verzekerd. Midden in het enthousiasme waarin dit plan door U tot uit voering kwam, kreegt Ge in Sep tember 1934 een nieuw bewijs als v uiting van waardering voor Uw verworven verdiensten. Uw benoeming tot Deken van het Dekenaat, waartoe ook onze parochie behoort, is zeker niet vreemd geweest aan de prachtige staat van dienst, welke de kerke lijke overheid van U kende als kapelaan te 's-Hertogenbosch, en niet minder als pastoor te Zeven bergsche Hoek. Inmiddels gingt Ge door voor Uwe parochie datgene te bereiken wat Ge voor haar nodig achtte en na het eerst verstrekken van de daarvoor nodige gronden, ver rees middels Uw initiatief een ge bouw voor de georganiseerde ar beiders ter plaatse, een tehuis, dat door zijn ruime opzet thans mede is geworden het centrale punt voor de Katholieke Arbei dersbeweging, landbouwers en jeugdorganisaties. Hoe groot was verder niet Uw offer, dat door U werd gebracht VUt/H Terwijl Pieter Primeur met grote sprongen de trappen afrende, vertelde Koppie Ko pij, die de grootste moeite had om de verslaggever bij te houden, zijn avontuur met de zo raadselachtig verdwenen auto en de gesloten garage. „We zullen eens kijken. Het lijkt me gek", zei Pieter Pri meur en stapte op zijn auto- tje af, dat voor het gebouw van Bas Brom's Blad stond. Kees Knip zat al volkomen op zijn gemak met al zijn hebben en houden in 't ach terbakje; de lange driepoot stak als een hijskraan de lucht in. „Wacht even", zei Pieter Primeur, toep hij op 't punt stond in te stappen. „Eerst even Jantje bellen". Hij rende| naar bippen en kwam even later weer terug. „Al klaaii!"yzei hij. „Stap in, Koppie! Jantje komt naar die garage toe. Hij kent die lui, weet je. Jantje kent ie dereen. Reuze gemakkelijk". Koppie Kopij ging naast Pieter Primeur zitten, die 't kleine wagentje, waarin hij bijna helemaal opgevouwen zat, zodat Koppie zich af vroeg of zijn lange benen mis schien aan de voorkant naar buiten staken, handig en snel door 't drukke verkeer heen- loodste naar de straat waar Koppie de auto in de garage had zien verdwijnen. „Daar is het!" zei Koppie, en toen gilde hij opeens: „Boeaaaaaü", zo hard, dat Pieter Primeur van schrik plotseling remde, waardoor Kees Knip de driepoot met een harde klap op zijn alpino petje kreeg. „Wat is er?" vroeg Pieter. „De deur is open!" gilde Koppie. voor de stichting ener nieuwe pa rochie te Kaatsheuvel. Ook de in dit kerkgebouw in gemetselde oorkonde zal in latere - eeuwen nog getuigenis afleggen van het feit, dat hst weer Deken van den Brekel was, die tot de bouw van dit Godshuis zijn on misbare steun heeft gegeven. En met welk een vooruitziende blik werd door U bij voortduring voor onze schoolvrije jeugd geij verd. Zonder de realiteit ook maar in de geringste mate geweld aan te doen, kunnen wij niet an ders verklaren, an dat de vele in onze parochie bloeiende jeugdor ganisaties, zowel voor jongens als meisjes, in hun streven op katho lieke grondslag, door of middels U werden geïnspireerd tot daden, die voor het latere leven de beste hoop rechtvaardigen. Naast de bij U vooropstaande geestelijke zorgen beweest Ge hun in de Stichting van Uw R.K. Sport- en Wandelpark een dienst waarvan de draagwijdte nimmer genoeg is te waarderen. Kennende U HoogEerw. heer Deken als vriend in de nood, mag ik in weerwil van Uwe beschei denheid toch wel even aantippen Uw propagandist en beheerder zijn van het Fonds voor Bijzon dere Noden in Uw Dekenaat, tij dens de voorbije bezettingsjaren. Hoe weinigen is het nu nog be_ kend, dat zovele gezinnen weke lijks middels U financieel werden gesteund om uit de impasse te ge raken. die door de gedwongen op heffing van de eertijds zo bloei ende sociale organisaties was ont staan. Uw tactvol en geheel on opvallend werk maakte het zon der de geringste argwaan van wie ook mogelijk, een kapitaal aan steun te verlenen aan hen, die daarvoor onder meer uit principi-, ele redenen in aanmerking kwa men. Met opsommng van feiten, waarmede U zich aan zovelen tijdens Uw 50-jarig Priesterschap hebt verpand, zou ik nog een poos kunnen doorgaan en dan meer speciaal wat onze parochie betreft, op U het juiste licht la ten vallen, als stimulerende kracht in onze charitatieve verenigingen van de H. Elisabeth en St. Vin centius, als ijveraar voor onze bloeiende vereniging van 't Wit- Gele Kruis, als steeds meelevende met al onze culturele en sociale verenigingen, als vriend en troos ter van de zieken, doch ik wil mij beperken in één samenvatting en U namens al de parochianen van St. Jan te Kaatsheuvel dank en hulde brengen voor al datgene, wat Ge alhier tijdens Uw zegen rijk pastoraat deed en wist tot stand te brengen. Deze betuiging van hulde en dank meenden zij U niet beter te kunnen brengen dan U hiervoor mede ook een stoffelijk blijk van belangstelling aan te bieden, in de vorm van een drietal klokken in de torens van Uw majestueus kerkgebouw. Niet zo ineens is op dit geschenk als uiting van dank het oog gevallen, overtuigd al men was, dat een voor U persoonlijk bestemd cadeau hier meer zou spreken in overeenstemming met het door LI persoonlijk gevierd jubilé. Meer intens ingewijden wisten ons echter te vertellen dat huns inziens het meest geappreciëerde geschenk zou kunnen zijn een blij vend aandenken, Uw kerk waar dig, in de vorm van klokken. Een hopelijk vermeende wens, Hoog Eerw. Heer Deken, hebben dan al Uw parochianen verwezenlijkt en namens hen mag ik' U thans officiëel een drietal klokken aan bieden, die U mogelijk in het rijk der wensen had gedroomd, doch in Uw bescheidenheid nimmer had verwacht. Mede door het getrou we kleine penningske van de minst bedeelden Uwer parochie en door de royalere gift van Uw allen daartoe in de mogelijkheid verkerende parochianen, is het comité in staat U de inmiddels' in de torens opgehangen klokken aan te bieden. Met de nog aanwezige klok zullen zij in hun stemmige klan ken als het ware Uw oproep uit galmen voor opgang naar het Huis van Hem, in Wiens dienst Gij Uw levenstaak hebt gesteld. Zij zullen U dienstbaar zijn in het veelvuldig doel dat klokken nu eenmaal hebben, zoals het op roepen der gelovigen tot het bij wonen van kerkelijke diensten, het vermanen tot gebed, bij het sterven van een gelovige, bij ogenblikken van gevaar. In onze verbeelding zal bij het luiden van de zwaarste in ge wicht, in sonoor geluid ons haar opschrift en mede Uw wens te- genklinken. Ter ere van de Kerkpatroon St. Jan Baptist, klink ik zo schoon Word ik geluid, kom snel ter kerke Laat daar het Goddelijk Lam U sterken. In een niet minder doordringend geluid zal de tweede in grootte, bij het telkens weer neervallen van de klepel als in klaroenstoten uiten Het leven van St. Joseph leert, Gebed en arbeid onverveerd, Laat God ons ook na zulk een leven Vol liefde 't eeuwig leven geven. De lieflijke toon van de derde klok in gewicht, is toegewijd aan St. Petrus en hoe kan het anders dan dat deze in haar opschrift zich middels LI tot Hem in de smeekbede zal uiten Petrus die Hem het vurigst heeft bemind, Die met sleutelmacht aan God ons bindt, Leer ons Jezus vurig beminnen, Laat ons eenmaal met Uw sleutels binnen. Maar gezamenlijk zullen zij in hun verkregen wijding in wellui dendheid hun hogere bestemming mededelen op hoogtijdagen, wanneer zij nog meer dan anders hun bijzondere kracht zullen la ten gelden. Vijftig jaar, HoogEerw. Heer Deken, hebt* Gij Uw verheven priestertaak reeds mogen vervul len, vijftig jaren reeds de hecht? schakel tussen God en mens en het is ons Uwe parochianen een dubbele vreugde, te mogen delen in Uw dankbar? blijdchap, welke Gij met dit heuglijk feit heden herdenkt. Wil dan verder voor Uw kerk aanvaarden de door Uw parochi anen aangeboden klokken, dit als blijk van grote sympathie en dank aan U, doch tevens als een blij vende herinnering aan het op 9 Juni 1950 in onze parochie ge vierde gouden priesterjubilé van ons aller Herder, Deken van den Brekel. Moge dan de goede God U, in een beste gezondheid, nog ruim schoots de tijd laten, Uw zegen rijk pastoraat te blijven waarne men in de parochie van St. Jan, die in U een priester heeft gevon den, waarvan bewaarheid zal worden, zoals de grote dichter Guido Gezelle hem uitbeeldde O, Priester, die naar Christi maat Hermaakt en hergeboren staat Van boven ons, en God nabij, Dat iedereen indachtig zij, Dat, of de wereld lacht en spot, Gij zijt en blijft een man van God. Blijf staan eerweerdig edel man, Blijf steunen op Gods hulp en dan Door U geleerd en voorgegaan Wij recht in Uwe schreden staan Ter tijd dat ,yrij van zonde en pijn Wij met en door U zalig zijn. Een f- JUM 10 ldige ovatië gaf de indruk weer, die de qiooie woor den van de heer van Woensel, zowel op de Jubilaris, als op de toehoorders maakten. Niet pakkender, niet treffender konden de gevoelens van een me delevende bevolking tot uiting worden gebracht, dan door d'e woorden van de voorzitter van het feestcomité was geschied. Verbaasd ontstelde de jubilaris, toen op uitnodiging van de heer v. Woensel met een enkele druk de machtige klokken hun dank baar feestgeluid a la minute door de lucht deden galmen. Het was een jubelend moment, dat in herinnering zal blijven, zo wel van de Jubilaris, als van de genodigden, die het tot aan dë uiterste grenzen der parochie aan hoorden. Na een welgemeende heildronk op de Jubilaris volgde een pauze, waaronder levendig van gedachten gewisseld werd over alles wat in verband met de feestviering stond, waarop de Zangvereniging Bel Canto, die de eer te beurt viel de ze zeldzame avond met zang te mogen opluisteren, haar program ma inzette met ëen „Jubelzang" aan de Feesteling opgedragen, ge toonzet door de heer P. B. Bis- selink op de tekst van Guido Gezelle, waarmede het artikel in de Feestgids „Een vruchtbaar Priesterleven" geschreven door de heer J. Tuerlings, eindigt. Zowel tekst als de tekstbehandeling en de vertolking, welke het koor hiervan gaf, maakten diepe indruk op de jubilaris en de genodigden. Nog meer afwisseling werd ge- geboden door de heer M. van Amelsvoort en mej. Jeanne Beek mans, die beide ëen declamatie van de Weleerw. Pater L. A. v. d. IJssel m.s.f. voordroegen aan dit schone priesterjubileum gewijd. In „Te Deum Laudamus" droeg de heer v. Amelsvoort Gods lof in goed gekozen woorden uit, ter wijl in „Ivoren Toren" mej. Jean ne Beekmans de H: Maagd stel de tussen God en de priester op aarde. Was de inhoud van beide dichtwerken zinrijk en waardig, de voordracht door beide acteurs hiervan gegeven bracht de fe'est- zaal een moment in een sfeer van meditatie, die stilte deed ontstaan. Tegen het einde van de scho ne, intieme avond, nam de Jubi laris nog even het woord, om op de hartelijke, joviale wijze, die hij op dergelijke momenten steeds weet t'e treffen, zijn gasten toe te spreken. „Heel Kaatsheuvel jubi- leert, aldus vangt hij aan, nu zijn Deken feest viert. Spreker is daarover verheugd. Er zijn vele mooie woorden gesproken, eerlijk gezegd, men heeft mij in 't zon netje gezet, doch met Paulus moet ik getuigen „Wat ik ben, dat ben ik door de genade van God." Uil mij zelf ben ik een mens, als jul lie allemaal met veel tekortkomin gen en veel gebreken; door Gods gënade echter ben ik priester. En als ik nu mijn gouden priesterfeest vier, voel ik, dat het goed is hier samen bijeen te zijn met al mijn parochianen vertegenwoordigd door U allen als genodigden. Zij zijn mij allen even lief en niets had ik liever gehad, dan ze alle maal rond mij in deze feestzaal verenigd te zien. „Wat ik ben, ben ik door de genade Gods ik ben God dank baar voor wat ik ben en ik ver heug mij, dat Hij mij 50 jaren die onverdiende grote eer gegeven heeft Zijn priëster te zijn. Ik ben O.L.H. dankbaar voor deze grote genade en vraag mijn parochianen met mij blij verenigd te blijven in gebed om God te danken en Hem Zijn verdere hulp te vragen in de vervulling van mijn taak U te dienen en te helpen. Ik ben dank baar voor de grote bewijzen van sympathie bij deze feestviering zo ondubbelzinnig en enthousiast ge uit .en zie daarin weer opniëuw, dat Kaatsheuvel zijn priester weet te eren en opnieuw getuig ik gaar ne: gelukkig het volk, dus geluk kig Kaatsheuvel, dat zijn priesters eert. Met nogmaals dank te bren gen aan allen, die tot deze groot se feestviering hebben medege werkt, nodigt hij de aanwezigen uit met de bezichtiging van zijn sprookjeshof de avond te beslui ten. Spontaan klinkt dan opniëuw een „Lang zal hij leven" door de zaal, om dan nog even te genieten van de pracht verlichting van de pastorietuin, die een intieme sprookjeshof gelijkt. 't Was een waardige, grootse en toch intieme huldigingsavond, die èn de jubilaris èn de genodig den lang zal heugen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2