Pastoor E. Rietra EH $,o±tzh.datn öiday," Plechtige in drukwekkende „Installatie" van Glas in Lood R. E. H. RAAYMAAKERS AFWEZIG 2 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 19 JUNI 1950. 2 W. van der Heijden Zonen Waalwijk. Tal. 443 1 BERKDIJK door Koningin Juliana ingeluid 7,77 m. en 3e prijs 100 meter D. Marie Klerks: le prijs dis cus in de klasse junioren A met 18,38 m. NED. KATH. GRAFISCHE BOND, AFD. WAALWIJK. De afd. Waalwijk van de Ned. Kath. Graf. Bond herdacht Zater dag 17 Juni haar 4U-jarig bestaan. Door de patroons, de heren J. Vielen en M. Verwiel door h'et geven van vrijaf, hiertoe in staat gesteld, werd de viering van d»t jubileum begonnen met het maker, van een excursie naar de Papier fabrieken van de firma v. Gelder Zonen te Renkum. Per Musa Ex press werd om goed half 7 ver trokken en onder schitterend weer werd koers gezet door de prach tige Betuwe naar het doel van de reis. In Amerongen werd het ge zelschap per gierpont overgezet en in Hotel Stuijvenberg te Eist werd de koffie gebruikt. Daarna ging het via de Grebbeberg naar Renkum, waar men namens de fa. van Gelder werd verwelkomd door de bedrijfsleider, de heer H. J. Al lan. Onder het genot van een ro kertje gaf deze allereerst een uit eenzetting van het fabricagepro ces, waarna, na het gebruiken van een heerlijke kop koffie, on- der geleide van de heren Zijlstra en Kusters een rondgang door dit geweldige bedrijf werd gemaakt, t Gehele proces (vanaf boomstam tot krantenpapier) werd met veel interesse gevolgd. Ruim anderhalf uur had een en ander de volle belangstelling van onze leden; vooral de geweldige machines van 80 meter lengte en 6 7 meter breedte wekten de bewondering. De heer Pot, hoofdbestuurder van de Bond, had zich in die tus sentijd bij ons gevoegd om de verdere dag met ons door te brengen. De voorzitter der afde ling, de heer H. Maas, dankte na afloop de heren Allan en de ge leiders voor hun heldere uiteenzet ting en sprak de hoop uit dat de goede verstandhouding tussen de firma v. Gelder en haar afnemers bestendigd zou mogen blijven. De h'eer Allan zei dat het hem ge noegen deed dat een en ander goed bevallen was en de firma houdt zich aanbevolen voor even tuele klachten van heren patroons, om hierdoor in de gelegenheid te zijn hun product zo hoog mogelijk op te voeren. Na afloop van deze excursie werd bij Ruteck in Arnhem een uitgebreid twaalfuurtje verorberd, wat zeer in de smaak viel. Ook werd bij die gelegenheid een glaas je gedronken op de gezondheid van de heren patroons, die ons tot een en ander mede in staat gesteld hadden. Hierna werd het Open luchtmuseum bewonderd en wer den enige foto's gemaakt. Om half 6 werd wederom bij Ruteck een uitgebreid diner, dat buitengewoon verzorgd was', ge noten. Na dit diner werd 't woord gevoerd door het H.B.-lid, de heer Pot, die de afdeling allerteerst fe liciteerde met het 40-jarig bestaan en ook de felicitaties van het hoofdbestuur overbracht. Spr. zei- de dat het wel waard was om even bij dit jubileum stil te staan, daar het zeldzaam voorkomt dat zoveel strijders van het eerste uur tegelijk gehuldigd kunnen worden. Hij reikte hierna het diploma van de K.A.B. in Nederland uit aan de volgende leden, die hij tevens een draaginsigne van de Ned. Kath. Grafische Bond overhandigde. Hun 40-jarig jubileum herdach ten de heren G. Eijkenbroek, C. Didden, C. v. Loon, L. Kroot, G. van Meeuwen, Jac. M. Didden en B. Hornes, terwijl de volgende heren 25 jaar lid van de afdeling waren: A. Kerkhof, Chr. Litzroth, J. v. Engelen, H. Maas en P. van Engelen. De heer Pot feliciteert deze le den hartelijk met hun jubileum en zegt dat het hoofdbestuur dteze mensen bijzonder waardeert, om dat zij zoveel voor hun organisa tie hebben gedaan. Hij spoort vooral de jongeren aan hun voor beeld te volgen. Verder brengt spreker nog dank aan het bestuur voor de aange name wijze waarop hij het feest van de afdeling heeft mogen mete maken. De voorzitter H. Maas dankt het hoofdbestuur voor de felicitaties en wenst ook de jubi larissen geluk met hun onderschei ding. Hij zei dat 40 jaar lid zijn van een vakafdeling geen kleinig heid is en dat deze mensen in het verleden hebben moeten vechten voor hun organisatie. Hij stelde hen de jongeren ten voorbeeld en wekte op, vooral met het oog op de komendte P.B.O., die op de schouders van de jongeren zal ko men te rusten, de ontwikkelings avonden van de K.A.B. te bezoe ken, om zodoende de nodige ont wikkeling op te doen. Na dit feestelijk intermezzo werd de versiering van „Zomer 1950 Parijs in Arnhem" bezichtigd en werd om 9 uur de terugtocht aan vaard. Na nog even aangelegd te hebben in Nijmegen en in de be kende „Postzegel" in Den Bosch, arriveerde men omstreeks 12 .uur weer in Waalwijk. De afdeling Waalwijk mag met veel genoegen op de viering van haar 40-jarig bestaan terugzien. H.K.W. OP REIS. Gisteren heeft de afdeling Waalwijk van de H.K.W. haar vastgesteld uitstapje naar de K.R.O.-studio te Hilversum gemaakt. Men vertrok 's-mor- gens al vroeg met een bus van Mulders-Sars en keerde des avonds laat pas terug. Tussen deze twee tijdstippen lag een hele dag van veel moois en veel plezier. Zo'n reisje doet het toch altijd beter dan een vergadering. WIT GELE KRUIS. Blijkens de in ons blad voorko mende advertentie zal de wijk- kraamverpleging van het Wit- Gele Kruis worden gereorgani seerd. Zoals de toestand nu is, wor den moeder en kind door de ver pleegsters van deze dienst twee maal daags en gedurende tien achtereenvolgende dagen ver zorgd. Met de huishouding be moeien zij zich niet. Dat zouden zij trouwens ook niet kunnen, want in de regel zijn zij wegens het groot aantal patiënten al blij, als zij de voorgeschreven bezoe ken kunnen afleggen. Naast de verpleegster is dus een hulp in de huishouding nodig, die de moeder vervangt. Iedereen weet, hoe moeilijk het tegenwoordig is, een betrouwbare en geschikte hulp te krijgen. On gewenste toestanden, als 't thuis houden van schoolgaande kinde ren, werkverzuim door de vader, e.d. kunnen niet uitblijven, waar bij de moedter zich bovendien meer met het huishouden moet bemoeien dan goed voor haar is. De voorgestelde reorganisatie brengt een radicale verbetering. Er is opgericht een z.g. kraam- centrum voor de kring Waalwijk. Deze kring omvat de plaatsen Drunen, Elshout, Heusden, Kaats heuvel, Loon-op-Zand, Dongen, Udenhout en Berkel-Enschot. Bij het inrichten van de nifeu- we werkwijze is uitgegaan van de gedachte, in de betrokken gezin nen zowel kraamhulp als hulp in de huishouding te verlenen. Een speciale opleiding, welke 15 maanden duurt, zorgt er voor, dat de toekomstige kraamverzorg sters voor haar taak berekend zijn. Zij blijven tien dagen lang in het gezin, zorgen niet alleen voor moeder en kind, maar ook voor de huishouding. Zoals het Bestuur ons mededeelde, wordt met deze interne kraamzorg inderdaad een ideale toestand bereikt. De eerste cursus zal zo spoe dig mogelijk beginnen. Tot do cente is benoemd Zr. Geul. Op verzoek van 't bestuur ge ven wij hier de namen van de be stuursleden, bij wie men zich voor het lidmaatschap (liefst schrifte lijk) kan opgeven. Wie voor 1 Juli lid wordt, betaalt voor het lopende jaar de halve contributie. Arn. Verwiel, Grotestraat 264, voorzitter. G. P. H. Veltman, Baardwijk- sestraat 2 a, Secretaris. C. Pullens, Laageinde 118, Penningmeester. Mevr. Hoffmans-v. d. Schoot, Grotestraat 146. Mej. A. Gragtmans, Grotestraat 134. Mevr. v. d. Heijden-v. Iersel, Grotestraat 106. Mevr. Timmermans-Mastboom, Grotestraat 258. A. Spierings. Julianastraat 1 A. F. Baars, St. Antoniusstr. 14 d. F. Eibers, Grotestraat 141. J. J. ZEEGERS t Op 67-jarige leeftijd over leed gisteren de heer J. J. Zeegers alhier. Als ervaren vakman heeft hij zijn loodgie- tersbedrijf steeds verder we ten uit te breiden tot één der grootste is dezer streek. Hij was van 1909 tot 1922 opperbrandmeester van Be- soijen en bij samenvoeging dezer gemeente bij Waalwijk werd hij brandmeester van de sectie Besoijen. Hij was voorts ruim 40 jaar één der ijverigste leden van het schuttersgilde „St. Cris- pijn en St. Crispinianus" te Besoijen en zijn medeleden zullen hem dan ook aanstaan de Woensdag ten grave dra gen. NAAR DE KOEMPOELAN. Zaterdag zijn de leiders en leidsters van het district „De Langstraat" van de R.K. Ver kennersbeweging naar de koempoelan te Lunteren ge weest, een tweejaarlijkse bij eenkomst van leiders en leid sters uit het hele land, waar ze zich op verkennersmanier bezinnen op hun taak. Zon dagmorgen keerden ze weer terug. VAKWEDSTRIJD - „DE GEKROONDE LEERSSE". Door de Vakgroep Maat schoenmakerij werd op 14 en 15 dezer in Hotel Gooiland te Hilversum een vakwedstrijd gehouden om 't grote wissel- schild van „De Gekroonde Leersse". Van de 24 mededingers be haalde de fa. A. Duquesnoy alhier, met haar inzending luxe maatwerk en rijlaarzen de 3e prijs met 63 punten, wat slechts Vz punt minder was dan de eerste prijs. Wederom een buitengewoon succes voor dit reeds zo vaak bekroonde fabrikaat. De bekroonde werkstukken zijn thans geëtaleerd in de luxe schoenenzaak van dhr. A. Meys alhier. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: rubber matrijs; gedeelte van rozenkransket ting; fietstas; soldatenmuts; militaire baret; bril -in etui; dasspeld; zwart hondje; een paar glacé handschoenen; te kenpasser; beige herenhand schoen; kinderbril; windjack; bruine herenportemonnai; zwempak; windjack; pink sterhondje. Verloren: zwembroek met badhanddoek; bruine heren- portemonnaie; etui met in houd; doublé kettinkje; gou den damespolshorloge; zwem broek; zilveren kettinkje met kruisje; auto-nummerbewijs; rode vulpen in étui; zilveren rozenkrans; rode portemon- naie met inhoud; vulpen; een bruine en een zwarte actetas met inhoud. 500ste WONING. Vrijdagmiddag' is te Meeu wen de 500ste woning die daar gebouwd is met enige plechtigheid officiéél overge dragen aan de nieuwe bewo ner. Dat gebeurde door bur gemeester v. d. Schans in te genwoordigheid van Ir. Bol- sius, hoofdingenieur-directeur van wederopbouw en volks huisvesting in Noord-Brabant, en bijna alle burgemeesters uit het Land van Heusden en Altena. Er heerste begrijpe lijkerwijs een opgewekte en dankbare stemming. OORLOGSBEGROTING. Er is een nieuwe oorlogsbegro ting ingediend, tot een totaal be drag van 852 millioen gulden, dat is 204 millioen gulden meer dan in September 1.1. De duur van de eerste oefening is bepaald op 1 jaar en de lich ting '50 is bepaald op 15000 man. Voor de nationale reserve wordt 250.000 uitgetrokken. De kosten van vervoer van personeel van en naar Indonesië en materiaal is 61 millioen en de demobilisatie kost 48 mil lioen. Van een pleziertrein met kinderen van Hilversum naar Arn- i hem, raakten de twee achterste i wagons in brand. De kinderen verlieten na stilstand ordelijk de trein en er is geen enkel ongeluk gebeurd. Er is in Maastricht een nieuw complot ontdekt dat valse biljetten van 100 maakte en in circulatie bracht. Een viermotorige Halifax- bommenwerper van de R.A.F. is bij Ierland neergestort en ver brand. De stoffelijke resten van vijf leden der bemanning zijn ge borgen, de drie overige worden vermist. ARBEIDSBUREAU. WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Een machine-bankwerker, te vens plaatwerker. Enige timmerlieden Randendoornaaiers. Opzichters voor goudmijnen in Zuid-Afrika. Leerling schilders. Magazijnbediende voor meu- belhandel. Meisjes voor confectie-ate- liers. Dagmeisje Dag- en nachtdienstbode Geroutineerde handschoenen- stikster. Schoenstiksters. Lederwarenstiksters. Strijksters voor fijnstrijkerij. Leerling perser voor strijke- rij-inrichting. Enige jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Een leerling slagersknecht. Volslagen schilders. Aankomende jongens voor le- derwarenfabriek. Enige metselaars. Een bekwame stikmeester. Een bekwaam modelleur. Een flexible aflapper. Bicden zich aan: Een aankomende analyst. Een correspondent in vreem de talen. Jeugdige schoenfabrieksarbei ders Afd. Zwikkerij. Leerlingen machine-bankwer kers en leerling auto-mon teur, beiden met opleiding Nijverheidsschool. Een boekhouder. O verleersn ij ders. Afmakers. Zoollederstanzers. Houtenhakken-zetters. Machine-zwikkers. Handzwikkers. Div. machine-bankwerkers. Een hulpmodelleur. Leerling schoenmachine-mon- tcur. Enige chauffeurs. Arbeiders voor zwikkerij en finish-afdeling. Diverse landarbeiders en tuindersknechten. Hulparbeiders, grondwerkers en opperlieden. Een magazijnbediende. Een mandenmaker. Geroutineerde verstelnaaister. Enige thuisstiksters. Enige jongste vrouwelijke kantoorbedienden. Een verkoopster. Aanmelding dagelijks tus sen 912 uur op het Arbeids bureau Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 24 Juni 1950. Het Arbeidsbureau verstrekt ook inlichtingen aan adspi- rant-emigranten. Zondag 18 Juni j.l. was als of ficiële kerkelijke installatiedag van Pastoor E. Rietra bepaald. En het is een jubeldag geworden zoals Berndijk nog zelden of nooit be leefde. De gehele parochie is dan ook getuige geweest van de ambts eed, die de ZeerEerw. Heer E. Rietra voor de HoogEerw. Heer Deken A. J. v. d. Brekel aflegde. Reeds bij de ontvangst van de nieuwe pastoor aan de grens van zijn toekomstige parochie, was er een indrukwekkende menigte al daar verzameld Deputaties van de plaatselijke verenigingen, auto riteiten en bruidjes stonden er te wachten toen hun nieuwe herder, tesamen met Deken A. J. v. d. Brekel, pastoor de Kleijn en zijn broer. Provinciaal der Jezuïeten uit Den Haag, arriveerde. Onmiddellijk werd hij door de kerkmeester W. de Jong namens de gehele parochie toegesproken. Spr. zei o.a. ZeerEerw. Heer Pastoor Rietra, Het is voor mij een grote eer U hier namens het kerkbestuur en tevens namens de parochie Berk dijk een hartelijk welkom te mo gen toeroepen. Een hartelijk wel kom, dat door al Uw toekomstige parochianen werkelijk gemeend wordt gesproken. Uw voorganger, Pastoor F. J. A. E. v. Roosmalen, mocht vijf jaren ondervinden wat het Berkdijkse volk is. Het was trouw en aanhankelijk aan zijn herder, godsdienstig en het volg de steeds zijn raad op. En dit, meneer Pastoor, zal het ook je gens U zijn. En wij hopen dat God uw werk mag zegenen en leiden tot heil van U, Uw paro chie en Uw parochianen. Pastoor Rietra dankte voor de hartelijke woorden, door de heer W. de Jong uitgesproken, dankte de menigte voor haar blijk van belangstelling en verzekerde alles te zullen doen wat in zijn vermo gen lag, om van Berkdijk iets groots te maken. Daarna vertrok de feeststoet in de richting van het Godshuis. Een feeststoet, voorafgegaan door de Rijvereniging „Hippos". Daar achter kwamen deputaties van de K.A.J., de voetbalveren. „Berk dijk", de wielerclub Kaatsheuvel. Daarachter de harmonie St. Jan, die de nieuwe herder onder de vrolijke klanken van de mars Hou-Doe van P. Bisselink bege leidde en daarachter volgden de putaties van de H. Familie en de Congregatie. Hierna kwam de bruidjesstoet, gevolgd door de misdienaars en de ceremoniarius kapelaan W, Hulsen. Daarachter het kerkbestuur, weer gevolgd door pastoor E. Rietra met zijn geestelijke medereizigers. Ten slotte kwamen nog de Midden- standsvereniging van Kaatsheu vel, de Aannemersbond van de gehele gemeente Loonopzand en de V.V. DESK. waarvan de pas toor geestelijk adviseur is. Langs de gehele route bewees 't Berkdijkse volk zijn eerbetoon. DE PLECHTIGHEID. Het kerkgebouw, dat zowel van binnen als van buiten prachtig versierd was, was tot het uiterste hoekje gevuld, toen de ZeerEerw. Heren binnentraden. Intussen was ook de familie en de moeder van de ZeerEerw. Heer Rietra gearri veerd en wanneer het koor het Veni Creato inzet, komen achter eenvolgens kapelaan W. Hulsen, de broer van de ZeerEerw. Heer Rietra, Pastoor de Klijn, Deken A. J. v. d. Brekel en Pastoor E. Rietra uit de sacristie de kerk binnen. Woensdag 15 Juni is de grote haven-tentoonstelling „Rotterdam Ahoy' door H.M. de Koningin officiéél geo pend. Zij deed dit door het luiden van de scheepsbel van de torpedobootjager Jan van Galen, die in Mei 1940 bij de verdediging van Rotterdam roemrijk ten onder ging. Omstreeks kwart voor 10 bereikte H.M. de Koningin, die vergezeld was van Prins Bernard, de grens van de ge meente Rotterdam. Daar werd het Koninklijk Paar begroet door burgemeester Oud, waar na de stoet in een rustig tem po naar het tentoonstellings terrein reed. Een groot aan tal autoriteiten woonde de opening bij: de ministers Drees, Van den Brink, Göt- zen, Lieftinck, Mansholt, Schokking, Spitzen en In 't Veld, de vice-voorzitter van de Raad van State, de Com missaris van de Koningin in Zuid-Holland en natuurlijk de gemeentelijke autoriteiten. Wethouder van Tilburg, voorzitter van de Raad van Beheer van de tentoonstel ling, sprak een rede uit toen de koninklijke gasten waren gearriveerd. Hij wees op de betekenis van de Hollandse wekroep „Ahoy'in verband met Rotterdam als wereldha ven, maar legde er daarnaast de nadruk op dat het nood zakelijk is dat de industrie naast het havenbedrijf een groter betekenis krijgt voor de stad, opdat daardoor de combinatie van stad en ha ven minder conjunctuurge voelig zal zijn. Daarop nodig de wethouder van Tilburg H.M. de Koningin uit de ten toonstelling te openen door 't luiden van de scheepsbel van de Jan van Galen. Dit deed H.M. zes maal, en dit was het teken dat Rotterdam Ahoy' officiéél was geopend. Koningin Juliana en Prins Bernard maakten vervolgens eon uitgebreide rondgang langs de stands, waarbij bei den weer hun bekende veel zijdige belangstelling toonden voor wat er in het land om gaat. Ook maakten zij een boottocht door de havens, waarna ze Rotterdam verlie ten. Uit deze grote belangstel ling van officiële zijde moge blijken van welk grote natio nale en zelfs internationale betekenis deze expositie is. Immers in deze tentoonstel ling toont Rotterdam aan het eigen volk en aan de gehele wereld, welk een enorme prestatie het heeft geleverd door het havenherstel in de betrekkelijk korte periode van vijf jaren te voltooien. Want de vreugde en de trots over dit herstel toont de achter grond van „Rotterdam Ahoy". Wat is er zoal te zien op deze expositie Een opsom- mign van alle stands zou te lang en te eentonig worden. Daarom hier een zeer globaal overzicht Interessant is al direct het Paviljoen Rotterdam, waarin tegen de achtergrond van een viertal muurschilderingen 'n overzicht wordt gegeven van de geschiedenis van de Maas stad. „Een schip stoomt op naar de open haven Rotter dam" is het motto van de in zending van de Rijkswater staat. Een grote maquette van de Nederlandse kust laat zien hoe de kustverlichting werkt. De betekenis van de Marshall hulp wordt in beeld gebracht op een verhooogd platvorm, van waaraf men een duidelijk overzicht krijgt over de grote tentoonstellings-ruimte. Op suggestieve wijze wordt de Rijnvaart aan het publiek ge toond. Langs een grote brug, enkele meters boven de be gane grond, stroomt water, dat zich verenigt in een ma quette van Rotterdam en ver volgens afvloeit via een grote draaier, de wereldbol. Vier bedrijfstakken van het Havenbedrijf: de expediteurs, graanbedrijven, stuwadoors en veembedrijven zijn vere nigd in een grote collectieve stand. De Rotterdamse reders zorgden voor een bijzonder aantrekkelijke inzending: een met water gevuld bassin van 13 bij 25 meter, waarin een gehele Rotterdamse vloot in modellen gebouwd op l/200e van de ware grootte ronddob bert; 328 modellen, van dé kleinste sleepboot tot en met de Nieuw-Amsterdam krijgen in dit bassin een plaats. Bijzondere aandacht ver dient voorts het natuurge trouwe model van het Prins Bernhard dok, waarin de Wil lem Ruys binnenvaart en vol gens de regels der kunst wordt drooggezet. Via een, aangrenzend ge bouw, waarin enkele grote firma's exposeren en de pa viljoens met diverse handels inzendingen, komt de bezoe ker voor de 40 meter lange luchtbrug, die de verbinding vormt met het tweede gedeel te van de tentoonstelling, dat in het Stadspark is onderge bracht. In dit park ontmoet men reeds direct een echte vuurtoren, die ook beklom men mag worden, een motor reddingsboot en een whipper- toestel voor het redden van drenkelingen, waarmee gede monstreerd zal worden. De Marine is vertegenwoordigd met een 9 meter hoge peris coop en als zeer bijzondere attractie een kolossale doorzichtige tank, waarin dui kers onder water lassen en branden en „kikvorsmannen" een demonstratie zullen ge ven. In vijf grote paviljoens wordt de vakopleiding in am bachtsschool en bedrijfsscho- len gedemonstreerd. Het skelet van een 22 me ter lange walvis, Robinson Crusoë in zijn eenzaamheid op een eilandje en een mo dern jeep-treintje, dat door 't park loopt, zijn even zoveel aantrekkelijkheden. Midden in het park is een stukje oud-Rotterdam ge bouwd een gezellig markt pleintje met winkeltjes en café'tjes, van waaruit men de demonstraties van volksdan sen en oude spelen bewonde ren kan. En dan is er tenslotte nog de diepzee-show van Philips, waarin een natuurgetrouw beeld wordt gegeven van het planten- en dierenleven in de oceaan. Het laatste gedeelte van de expositie is ondergebracht aan de Parkkade. Daar ligt een schip, ontleed in onderdelen, compleet met dieselmotoren en schroef, roer, schoorsteen en bruggehuis. Daar ligt ook de Viking, een ruim 100 me ter lange Finse viermastbark, die met haar 55 meter hoge masten de aandacht trekt. Ziehier een slechts zeer vluchtig overzicht over wat „Rotterdam Ahoy" in de ko mende twee maanden biedt een machtige expositie, welke een beeld geeft van alles wat te maken heeft met het mo derne havenbedrijf, zoals Ne derland dat in Rotterdam be zit. Nederland mag daar trots op zijn en eenieder die de ten toonstelling bezoekt, zal er ook trots op zijn omdat hij uit eigen aanschouwing zal zien dat Rotterdam nu, slechts vijf jaar na de grootscheepse verwoesting, weer beschikt over een haven, die tot de modernste ter wereld behoort. Wanneer de laatste tonen van het orgel van het naspel van het Veni Creator wegsterven, leest Deken A. J. v. d. Brekel de be noemingsbrief voor. Daarna volgde onder indruk wekkende stilte de ambtseed. Hierna had de installatie plaats. Met de nodige kerkelijke gebe den werden achtereenvolgens de sleutels der kerk overhandigd, het tabernakel geopend, missaal, kelk en gewaden overgegeven door Deken A. J. v. d. Brekel. Vervolgens werd de nieuwe pastoor bij de preekstoel, biecht stoel, doopvont en sacristie er op gewezen om in zijn nieuwe paro chie voortaan te werken tot heil van God en van de katholieke kerk en tot slot sprak de Hoog Eerw. Heer v. d. Brekel tot pas toor Rietra „Ik stel en bevestig en instal leer U in het daadwerkelijk bezit van deze parochie in Berndijk vol gens de benoemingsbrief, in de Naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Amen." SOLEMNELE HOOGMIS. Hierna droeg de geïnstalleerde pastoor zelf de plechtige Hoogmis op tot dankzegging, geassisteerd door Pastoor de Klijn en door zijn broer, Provinciaal der Jezuie- ten in Den Haag. Kapelaan W. Hulsen fungeerde als ceremonia rius. Het parochiële zangkoor voerde o.l.v. de heer van Dijk de 3-stemmige Missa „Pontificalis" voor gemengd koor uit en zong na de H. Mis de 3-stemmige priestercantate van J. v. Schaik. Bij de plechtige installatie wa ren nog tegenwoordig burgemees ter Mr. v. d. Heijden met wet houders en secretaris en verschil lende andere gemeentelijke auto riteiten. De HoogEerw. Heer De ken A. J. v. d. Brekel hield een boeiende feestpredicatie, waarin hij tot pastoor Rietra sprak over de taak die hem wacht in zijn nieuwe parochie, bereikt door dit levensdoel pastoor worden. Hij sprak tot de parochianen, die pas toor Rietra reeds lang kende en waarvan hij reeds lang wist, door zijn vier voorgangers, dat zij be grip hadden voor hetgeen hun herder doet, volgzaam voor zijn raad en daad, dat ze godsdienstig waren en een steun voor de her der, om diens taak te verlichten. Tenslotte sprak hij tot de fa milie van de ZeerEerw. Heer E. Rietra maar vooral tot diens moe der, voor wie deze dag de meest glorievolel dag zou betekenen en het bewijs van verdienste voor hetgeen zij hiervoor eded. Tot slot smeekte hij Gods ze gen af tot groei en bloei van de parochie en caar herder. Na de H. Mis volgde een sere nade door de harmonie St. Jan, nadat de nieuwe pastoor eerst onder de tonen van het Con Brio van Corry naar diens pastorie was begeleid. Na de serenade mars Avanti van P, B. Bisselink nam de voorzitter van de harmo nie St. Jan, de heer v. Meert, de gelegenheid waar om de nieuwe herder toe te spreken. Even tevo ren waren de genodigden, na eerst de nieuwe pastoor gefeliciteerd te hebben, de pastorie binnengegaan. Allereerst ontving pastoor Rietra de feh'citaties van burgemeester v. d. Heijden en diens echtgenote, de wethouders en secretaris, de Middenstandsver., de Aannemers- bond. DESK, v.v. Berkdijk, W.C. Kaatsheuvel en alle andere vere nigingen. Voorzitter v. Meert wees de nieuwe herder op oude gewoon ten ten aanzien van kerkelijke plechtigheden en wereldlijke mu ziekfeesten t.o. van de harmonie St. Jan. Hij hoopte op volle me dewerking tot groei en bloei van St. Jan. Pastoor Rietra dankte daarna allen die aanwezig waren geweest en zijn installatie hadden opge luisterd en waarborgde zijn paro chianen nogmaals z'n goede voor nemens en vaste wil omtrent Berkdijks en St. Jan's toekomst, waarna hij tenslotte vroeg om een „lang zal hij leven." Daarna kregen de parochianen de gelegenheid om hun nieuwe herder te feliciteren, waarvan on telbaar velen gebruik maakten. Zo kwam het einde van deze plechtige installatie en begon het pastoraat van ed ZeerEerw. Heer pastoraat van de ZeerEerw. Heer Berkdijk, dat, naar wij allen ho pen, een zegenrijk pastoraat mo ge zijn. AAA Brutale inbraken met weinig buit. Vermoedelijk belust op de in voorraad zijnde loongelden, die echter overal veilig lagen opge borgen, heeft een bende inbrekers in de nacht van Vrijdag op Za terdag getracht haar slag te slaan in een vijftal bedrijven, waarvan vier schoenfabrieken en een Zo len- en hakkenfabriek, all'e liggen de aan de Noord-West zijde van Kaatsheuvel, in Hoofdstr., Kruis straat en Regtvaart, n.l. bij de firma C. en M. v. d. V. N.V.; bij de firma J. v. R. V.; bij de firma M.; bij de firma F. J. O. en bij de N.V. Schoenfabriek v.h. J. C. S. Bij alle inbraken is dezelfde methode gevolgd. Vanaf de ach terzijde van de fabriek is door verbreking of uitnemen van ra men toegang verkregen tot de fa- brieksruimten, om van daaruit door vernieling of openschuiving van dte loketdeurtjes de kantoren te betreden, waar uitsluitend naar geld gezocht schijnt te zijn. Alle bureaux, alle lessenaars, ook die in fabriek of magazijn, alles waar mogelijk geld aanwezig kon zijn, is doorzocht en doorsnuffeld. Al le laden van bureaux stonden open en waren overhoop gehaald. Van een enkel klein ijzeren geld kistje was het deksel geforceerd, resultaat... nihil. Bij een der fa's werd uit een kistje een bedrag van pl.m. 15.buit gemaakt. Ook enkele schutbladen van ziek tewetbons en wat post- en rente- ztegels werden daar medegenomen, terwijl ze op een ander kantoor onaangeroerd gelaten werden. Le der of schoenen scheen niet van de gading der gasten. Zaterdagmorgen werd de Rijks politie direct gewaarschuwd, die versterkt met verschillende spe ciale diensten een intens onder zoek instelde met als resultaat, dat nog dezelfde dag een drietal ver dachten werden gearresteerd, waarvan inmiddels weer twee op vrije voeten werden gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. ARTS VAN 24 JUNI TOT 9 JULI. Practijk wordt waargenomen door P.JM. WIJTENBURG, Arts, Hoofd straat 234 Kaatsheuvel. Tel. 2. Spreekuur van 8 u. tot half tfen. Anjerdag. Op initiatief van de Weledel achtbare Heer Burgemeester zal ook dit jaar weer een collecte ge organiseerd worden onder de naam van anjerdag. Op de Woensdag, voor-avond van de kermis, hiervoor wel dte meest geschikte dag, zullen de bei de muziekcorpsen Euphonia en Apollo, hun rondwandeling maken en damesleden van Bel Canto een collecte houden, die op die avond zeker succes heeft.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2