l Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courani INDONESIË FEESTELIJKE DAG FOLKLORE IN GROOT-VLIJMEN. UIT DE IN SPRANG - CAPELLE. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 15 JUNI 1950: Opening der Chr. Landbouwhuishoudschool. MAANDAG 19 JUNI 1950. Uitgever YVaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN ECHO \M HET ZUIDEN 72e JAARGANG No. 50. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 187». Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. Wat gebeurt er met de Neder landse verpleegsters Van verschillende zijden berei ken ons alarmerende berichten over de behandeling van Neder landse verpleegsters, die in Indo nesië werken. Om ongerustheid te voorkomen zij hier met nadruk vermeld dat deze berichten niet betreffen de verpleegsters, die in militair ver band zijn uitgezonden. Dus die van het V.H.K. en het Rode Kruis. Uit brieven blijkt dat Neder landse verpleegsters niet naar Ne derland kunnen gaan. Het betreft de verpleegsters die in Gouver nementsdienst naar Indonesië zijn gezonden. Het Gouvernement is thans de Republik Indonesia! De ze republiek denkt fer echter niet aan de Nederlandse verpleegsters los te laten, ook al zouden be trokkenen zulks wensen. Zij kun nen wel op eigen kosten naar Ne derland gaan, want van regerings wege krijgen zij geen enkele steun. Noch financieel noch an derszins. Het is duidelijk dat voor het grootste deel der verpleegsters het niet mogelijk is de fenorm dure reis naar Nederland zelf te be kostigen. Temeer daar hetgeen zij eventueel zouden hebben ge spaard door de geldsanering van Maart j.l. gehalveerd is. Andere berichten spreken over aanrandingen en mishandelingen van Nederlandse verpleegsters. Van Nederlandse regeringszijde wordt over deze zaak het diepste stilzwijgen bewaard, zoals over zovéél zaken Indonesië betreffen de. Het is toch in deze wel nood zakelijk om de tanden eens te la ten zien. Want nu gaat het wel een beetje te ver. Nochtans de gang van zaken is voor degenen, die de laatste jaren overzee zijn geweest, geen verras sing. Wij hebben het al meer dan een jaar geleden voorspeld dat het fout zou gaan in Indonesië. En hét gaat fout, volkomen. Er is maar één oplossing voor Indo nesië, ook wat het bovenstaande betreft, een sterke, deskundige re gering en ambtenaren met een betrouwbaar machtsapparaat. Het ziet er niet naar uit dat dit de komende jaren door Indonesië kan worden opgebracht. Aanval op Ambon begonnen? Dr. P. J. Nikijuluw, de verte genwoordiger der Republiek der Zuid-Molukken in Nederland, heeft bekend gemaakt dat hij een telegram van de volgende inhoud uit Ambon heeft ontvangen „Voor Dr. Nikijuluw, haven arts, Rotterdam, zaakgelastigde der Republiek Zuid Molukken, Rot terdam. Een oorlogsschip van de RIS schendt iedere dag de terri toriale wateren van Ambon. De beschieting van de onschuldige bevolking van Namlee op Buru is herhaald. Het aantal slachtoffers is onbekend. Bovendien is men schuldig aan roverij van de be volking. Verzoeke stappen te ne men bij buitenlandse mogendheden en de regering der RIS voor het tegengaan van deze zeeroverij en strenge maatregelen tegen deze RIS-piraat. De Republiek der Zuid-Molukken zal haar onaf hankelijkheid blijven verdedigen, doch hulp is zeer urgent. Verzoe ke de ambassadeurs van Amerika, Engeland, Australië en Frankrijk in te lichten over de gebeurlijk heden van de zeeroverij in de wa teren dér Zuid Molukken.' Dit oorlogsschip van de RIS is naar alle waarschijnlijkheid, een van de korvetten, die de Neder landse Marine aan de RIS heeft moeten overdragen. Het is nog te vroeg om con clusies te trekken uit het gebeurde, daar tot heden ons hierover niets meer bekend is, dan bovenstaand telegram. Wij willen enkel het volgende aantekenen. Het is best mogelijk dat het al leen piraterij is, wat daar bij Am- bon gebeurt. Alle hoge militairen van de RIS zijn steeds zeer zelf standig opgetreden. Maar het kan ook zeer goed dat deze actie en de beschietingen van bovenaf bevolen zijn. Het is toch al lang bekend dat de rege ring in Djakarta tot een militaire actie tegen de Zuid-Molukken had besloten, mogelijk is dit de eerste stap daartoe. Indien dit zo is, is het wel merkwaardig dat niet Ambon wordt aangevallen, maar het ei landje Buru. Maar ja, dapperheid is nooit de sterkste zijde van de Republikeinse strijdkrachten geweest. Intussen houdt onze regering ook over Ambon nog steeds de mond stijf gesloten. S. VERHOGING ZIEKENFONDSPREMIE. Naar men verneemt zal de zie kenfondspremie voor vrijwillig verzekerden binnenkort gebracht worden van 63 op 80 cent, KATH. JEUGDRAAD. Mr. René Höppener te Roer mond is door het Ned. Episco paat benoemd tot voorzitter van de Katholieke Jeugdraad in Ne derland. GELDZUI VERING. Per 21 October a.s. zullen te goeden, die nog op geblokkeerde rekening geboekt staan, worden overgebracht naar renteloze reke ning bij 't Agentschap van 't Mi nisterie van Financiën te Amster dam. Tegoeden die op 18 Novem ber nog op optierekening staan, worden door de banken naar 's Rijks schatkist overgebracht ten name der houders. Voor tegoeden op optiereke ning, die minder dan 500 bedra gen en waarvoor tot dusver geen optie kon worden geheven, aan gezien de houder reeds een be drag naar de belangenregeling had gebracht, is een regeling ge troffen. Deze restanten zullen n.l. vrij komen. BELGIË NEEMT NIET DEEL AAN EUROPESE BETALINGSUNIE. Het Belgische kabinet heeft een parig de voorwaarden, die door de O.E.E.S. gesteld zijn voor de deelneming van België aan de voorgestelde Europese Betalings unie, als onaanvaardbaar voor zover bet België betreft, verwor pen. De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Paul van Zee land, is Donderdag naar Parijs ge gaan om de O.E.E.S. op de hoog te te brengen van de Belgische weigering om onder de huidige omstandigheden deel te nemen aan de geprojecteerde Europese betalingsunie. TWINTIG MILLIOEN DOL LAR VOOR ONONTWIK KELDE GEBIEDEN. Aan het eind van een confe rentie, die drie dagen geduurd heeft, zijn vijftig landen het eens geworden over een uitgebreid plan van de V.N. om technische hulp te verlenen aan onontwikkelde ge bieden. Zij beloofden hiertoe ge zamenlijk ruim 20 millioen dollar bij te dragen. Het plan zal onder supervisie staan van een commis sie voor technische bijstand waar van de achttien leden van de Eco nomische en Sociale Raad deel zullen uitmaken. De V.S. leveren met 12.007.500 dollar de grootste bijdrage, de andere landen samen 8.005.000 dollar. SAMENWERKING WORDT NIET VOORTGEZET TUS SEN NEDERLANDSE EN INDONESISCHE MARINE. Aneta vernam „van bevoegde zijde'' te Djakarta, dat het vrijwel vaststaat, dat de Kon. Marine haar taak in Indonesië op 31 De cember 1950 zal hebben beëin digd. In ieder geval, zo verzeker de men, zal een voortzetting van de bestaande, volgens de over eenkomsten der R.T.C. voor een jaar overeengekomen samenwer king tussen de Kon. Marine en de Indonesische Marine niet plaats vinden. NEGERBISSCHOP BEZOEKT ONS LAND. Op het ogenblik bevindt zich in ons land de Afrikaanse negerbis schop mgr. dr. J. Kiwanuka, Apostolisch vicaris van Masaka in Oeganda die Woensdag in Eind hoven is gearriveerd op doorreis naar het convent der Witte Pa ters in Boxtel waar hij tijdens zijn bezoek aan Nederland verblijf houdt. Mgr. Kiwanuka is via Zwitserland, waar hij enige dagen heeft vertoefd, uit Rome geko men. Hij maakte deel uit van de Afrikaanse bedevaart naar de Eeuwige Stad in Mei j.l. Mgr. Kiwanuka werd op het perron van het Eindhovense station ver welkomd door Deken Heezebans, loco-burgemeester mr. dr. L. Jans- sens en het Missie-actiecomité. Op het stationsplein bereidde een stoet van gidsen, verkenners en andere jeugdverenigingen hem 'n kleurg welkom van de Neder landse jeugd. Mgr. Kiwanuka is een kerk vorst uit een Oegandese negerfa milie. In 1929 werd hij tot pries ter gewijd en in 1932 deed hij zijn intrede in de Sociëteit der Witte Paters van Kardinaal Lavigerie. In October 1934 werd hij gepro fest en vijf jaar later tot Aposto lisch Vicaris van Masaka be noemd. In 1939 heeft Paus Pius XII hem persoonlijk in de St. Pie- ter de bischopswijding toegediend. In Rome doctoreerde mgr. Kiwa nuka zowel in de theologie als in het kerkelijk recht. NEDERLANDERS TOT LANDVERRADERS „OMGESCHOOLD." De procureur-fiscaal bij de Bijz. Raad heeft geconcludeerd tot ver werping van de beroepen van de tot Nederlander genaturaliseerde Duitser Julius Herdtmann en Hu- bert Köhler, die beiden door een Bijz. Gerechtshof tot de doodstraf werden veroordeeld. Herdtmann was de leider van de z.g. „Nederlandse nationaal- socialistische bond' in Duitsland cn organiseerde in 1940 samen met Köhler de beruchte „Sport- und Spiel "-kampen, waarin „Ne derlanders" militair werden ge traind om de Duitsers van nut te zijn. Inderdaad hebben deze mensen zich zeer „verdienstelijk" gemaakt want zij waren het die bij de overrompeling van ons land de oprukkende Duitsers goede dien sten bewezen door als burgers of in Nederlandse uniformen gekleed voor hen o.a. als gidsen op te treden. D? Raad van Cassatie zal op 5 Juli uitspraak doen. OPNIEUW SKYMASTER VAN AIR FRANCE IN PERZISCHE GOLF GESTORT. Opnieuw is een skymaster van de Air France in de Perzische Golf verongelukt, op hetzelfde tijstip en op dezelfde plaats waar Dinsdag een vliegtuig van het zelfde type in zee stortte. Aan boord van dit verongelukte toe stel bevonden zich 45 passagiers en een bemanning van 8 koppen. Tot nu toe zijn 10 inzittenden met inbegrip van de piloot gered. Het toestel stortte neer even voor dat het op 't eiland Bahreim zou landen om brandstof in te nemen. Bij het ongeluk van Dinsdag kwa men 45 van de 51 inzittenden om het leven. Alle sprekers (het waren er om ende nabij 15) waren het er over eens dat het een belangrijke ge beurtenis was voor Sprang-Capelle en omgeving, deze opening van de Chr. Landbouwhuishoudschool. Nu kunnen de meisjes uit deze streek in eigen milieu en eigen godsdienstige sfeer een degelijke opleiding ontvangen tot flinke huisvrouwen, ook op de hoogte met hetgeen er omgaat in een landbouw bedrijf. Daarbij ontbrak het niet aan lof met name voor de directrice, Mej. Rijken, en de secretaris van de school, de heer Korteweg. Vele genodigden hadden zich om twee uur verzameld in één der lokalen van de nieuwe school: het bestuur van de school met burgemees ter Smit en de beide wet houders, Mej. Bergervoet, in- spectrice van het Landbouw- huishoudonderwijs, namens de minister van Onderwijs, dhr. de Waart, voorzitter van de Noordbrabantse Maatschappij van Landbouw, burgemees ters uit de omgeving, verte- genwoordigers(sters) van di verse belanghebende vereni gingen, Mevr. Vermeulen, de oude eigenares van het huis waarin de school is gevestigd, Mej. Van Slobbe, directrice van de R.K. Huishoud- en In dustrieschool te Waalwijk, de heer Buddingh namens de Vereniging voor Chr. Nijver heidsonderwijs te Waalwijk, architect De Wilde en de aan nemers en vele anderen. Hoe het tot stand kwam. De heer B. J. Elsman, voor zitter van het schoolbestuur, opende de vergadering met gebed en schriftlezing, waar na hij de aanwezigen welkom heette: het bestuur van de Chr. Landbouwschool, van de Landbouw-verenigingen te Sprang-Capelle en Raams- donk, van de Boerinnenbond, het gemeentebestuur, het da gelijks bestuur van de Noord brabantse Maatschappij van Landbouw, de pers, het pro vinciaal bestuur van de Bond van Plattelandsvrouwen, de aannemers met architect De Wilde, leraressen, Mevr. Ver meulen, de oude eigenares van het huis, de inspectrice van het Landbouwhuishoud- onderwijs, het bestuur van de vereniging voor Christelijk Nijverheidsonderwijs te Waal wijk,en mocht hij iemand vergeten hebben, hij sloot hierbij allen aan. De heer Elsman achtte het een grote dag, een belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de school en daarom was aan de opening een feestelijk cachet gegeven. Daarna ging hij in vogel vlucht na hoe deze school tot stand was gekomen. Het da gelijks bestuur van de Noord brabantse Maatschappij voor Landbouw had al meermalen plannen gehad voor een Land bouwhuishoudschool. Ook het bestuur van de Vereniging voor Chr. Nijverheids-onder wijs te Waalwijk hield er zich mee bezig en eind 1947 had de heer Buddingh, de secre taris van de vereniging, ze medegedeeld. Deze plannen verkeerden toen al in een vergevorderd stadiuum. In Sprang-Capelle had men toen een afwachtende houding moeten aannemen, omdat Waalwijk zich onbewust op 't terrein van de Maatschappij voor Landbouw had begeven. Maar spoedig had er een be spreking plaats tussen de Maatschappij en de vereni ging te Waalwijk. Men werd het over alles eens, behalve over de plaats van vestiging; het ging tussen Sprang-Ca pelle en Waalwijk. Het was tenslotte Sprang-Capelle ge worden en de heer Elsman moest de heer Buddingh, die voor Waalwijk was geweest, nageven: toen de beslissing eenmaal was gevallen had hij zoveel mogelijk meegewerkt om het werk te voltooien. Er werd een bestuur gevormd waaraan als secretaris werd toegevoegd de heer A. Korte weg, secretaris van de Maat schappij voor Landbouw. Men kocht van Mevr. Ver meulen dit huis en besloot in September 1948 hier proviso risch te beginnen. Mej. Rij ken werd aangezocht als di rectrice en, hoewel aanvanke lijk aarzelend, deze nam het op zich. Toen kwam de verbouwing aan de orde. De plannen wer den opgedragen aan architect De Wilde. Het bestuur had achter de tafel al uitgerekend dat ze toch zeker 1 December 1949 klaar kon zijn, maar nu was het 15 Juni 1950 en ein delijk kon dan de school ge opend worden. Er waren na melijk grote moeilijkheden gerezen, maar nu was 't God dank toch zover gekomen. Dankbaarheid. Daarmee was de voorzitter aan zijn uitingen van dank baarheid toegekomen en die waren er vele. Ze golden op de eerste plaats de minister van Onderwijs, die de oprich ting van deze school had mo gelijk gemaakt. Mej. Berger voet werd verzocht tolk te zijn om deze dank over te brengen. Maar ook tot haar zelf werden woorden van dank gericht voor alle be moeienissen en hulp, die ze met haar grote ervaring had gegeven. Vervolgens dankte de heer Elsman het gemeentebestuur voor de medewerking, Mej. Sikken, consulente van de Z.L.M. Verder betuigde hij dank aan de architect Ir. De Wilde, de aannemers en de onder-aannemers, dhr. Bud dingh, die zo'n krachtige stoot aan de school had ge geven. Tenslotte wilde hij nog twee namen noemen: Me juffrouw Rijken, de ijverige en voortvarende directrice, en de leraressen die onder moei lijke omstandigheden zoveel werk hadden verzet, en lest best, de secretaris, dhr. Kor teweg. De voorzitter ver klaarde: zonder hem had de school 15 Juni niet geopend kunnen worden. Tenslotte dankte hij allen die iets ge daan hadden voor de school. De heer Elsman sprak er zijn blijdschap over uit dat de school een christelijke school was. Het gevaar be stond dat bij dergelijke scho len de nadruk teveel kwam liggen op de materiële kant. Hij sprak echter de hoop uit dat deze iets zou mogen mee nemen van de rust en het ge loof in God, uitgedrukt in de psalm. Na deze inleidende rede deelde de voorzitter mee dat er o.a. bericht van verhinde ring was ingekomen van de commissaris van de Koningin in Noord-Brabant. Officiële opening. Met meer dan gewoon ge noegen nam vervolgens bur gemeester Smit de gelegen heid waar om te spreken en namens het bestuur de school te openen. Hij verklaarde dat het gemeentebestuur graag een steentje had bijgedragen voor de totstandkoming van de school, want hij achtte het van groot belang dat de meis jes opgeleid werden voor het huishouden in eigen milieu en eigen godsdienstige sfeer. De ontwrichting van de maat schappij achtte hij groten deels te wijten aan de ont wrichting van het gezin. Hij roemde daarom het inzicht van de Maatschappij voor Landbouw, hoewel zelf neu traal, een christelijke school te stichten in Sprang-Capelle. Ook hij dankte de minister voor zijn medewerking. Ver der betuigde de burgemeester zijn dank aan de R.K. Huis houdschool te Waalwijk voor de gastvrijheid die de kinde ren uit Sprang-Capelle steeds hadden genoten, maar toch was hij blij een eigen school te hebben en dit zou men be grijpen. Dank bracht de burgemees ter ook aan het bestuur, met name de heer Korteweg en hij verklaarde dat het gemeente bestuur graag bereid bleef al le medewerking te verlenen. De burgemeester wenste 't bestuur bekroning van zijn werk toe in veel goede vruch ten en hij sloot hierbij ook directrice en leraressen aan. Hij sprak de hoop uit dat het mooie werk zou mogen, strek ken tot heil van de gemeente, van de school en tot Gods eer. En met de wens dat er Gods Zegen op zou mogen rusten, verklaarde de burgemeester de school voor geopend. Een stroom van felicitaties. De rij van sprekers die het bestuur hun gelukwensen aanboden, werd geopend door de vertegenwoordigster van de minister, Mej. Bergervoet, die dan ook feliciteerde na mens deze. Zij wees er op dat de school niet alleen van belang was uit materiëel oogpunt, al was er inderdaad een goede outillage nodig. Zij drukte haar waardering uit voor het vele werk dat er ver richt was, vooral door direc trice en leraressen. Dat het Rijk belang stelt in deze school, bleek uit de grote bij drage die het gegeven had. Sprang-Capelle moest een centrum worden van land- bouw-huishoudonderwijs en Mej. Bergervoet legde voor al de nadruk op de grootse taak die de school had als christelijke school. Zij sprak dan ook de wens uit dat er Gods zegen op zou mogen rusten. De voorzitter van de Noord brabantse Maatschappij voor Landbouw, de heer De Waard, verklaarde dat het ook voor deze Maatschappij een vreug devolle dag was. De weg van de school was niet over ro zen gegaan, ze had veel te genslagen gehad, maar daar door was er des te harder ge werkt. Hij achtte het een eis van de tijd dat de Maatschappij zich ook bezig hield met het vak-onderwijs. De tijd dat de meisjes niets hoefden te leren was voorbij. Later zouden ze samen met hun man de lasten van het bedrijf moeten kun nen dragen en er voor moe ten zorgen. Ze moesten de problemen mee kunnen aan vatten en oplossen. Daaraan werkte de school mee, met goede onderwijs-krachten. Daarom was het gelukkig dat ze onder goede leiding stond en de heer De Waard sprak de hoop uit dat Mej. Rijken nog lang haar taaf zou mo gen vervullen. Van haar werd verwacht dat ze flinke meis jes zou afleveren. De heer De Waard sprak er ook zijn blijdschap over uit dat er zo prettig was samen gewerkt met het gemeente bestuur, om de school in dit centrum van het platteland te vestigen en hij drukte nog eens zijn bijzondere waarde ring uit voor de heer Korte weg. Tenslotte wees de spreker er op dat de hoofden van scholen er veel toe kunnen bijdragen dat de meisjes de school bezoeken. Samen moesten allen de school tot grote bloei brengen. De heer Buddingh sprak 'n gelukwens uit namens de Vereniging voor Chr. Nijver heidsonderwijs te Waalwijk. Hij dankte voor de waarde rende woorden en bracht die over op de vereniging. Het stemde hem tot grote dank baarheid dat deze christelijke school nu was geopend en hij sprak de wens uit dat ze zou groeien en bloeien. Burgemeester Smit nam nog eens het woord als voor zitter van de Christelijke La gere Landbouwschool en sprak als zodanig een felici tatie uit en de hoop op een prettige samenwerking in 't zelfde gebouw. Hij verzeker de dat de Landbouwschool er zich in ieder geval niet zou laten uitwerken; ze was al zeer edelmoedig geweest door het gebouw onbaatzuuchtig over te dragen. De heer Mayers feliciteerde als voorzitter van de Land- bouwvereniging Sprang-Ca pelle. Hij was er over ver heugd dat het juist een huis houdschool was, en hij wees er op dat de landbouwers moesten tonen boeren te zijn, maar ook mensen die een be drijf op hoger peil weten te brengen; daartoe kon de school bijdragen. Namens de Landbouwver- eniging Raamsdonk sprak de heer Lankhuijzen een geluk wens en namens de Tuin- bouwvereniging Sprang-Ca pelle de voorzitter, de heer Den Hollander. Mevr. Verhoeven vertegen woordigde in de rij van spre kers de Ned. Bond van Plat telandsvrouwen en Mevrouw Blomhart de afdeling Noord- Brabant van deze bond. Zij boden hun gelukwensen, waarbij Mevr. Verhoeven een cadeautje in het vooruitzicht stelde en Mevr. Blomhart verklaarde dat het feit dat Mej. Rijken directrice was, een bewijs was dat het onder wijs goed zou zijn. Notaris Waverijn hield een ingewikkelde rechtskundige toespraak, waaruit wij kon den distilleren dat hij zijn ge lukwens aanbood aan de rechtspersoon Stichting Chr. Landbouwhuishoudschool, ten aanzien van a. het afgezon derd vermogen, te weten het gebouw; b. het doel, te weten de opleiding en c. het ideële: TEL.-ADRES „ECHO". opbouw of herstel van het huwelijksgeluk. De notaris vergeve het ons als het niet klopt. Nut van liuishoud- onderwijs. Als laatste spreekster nam het woord de directrice van de school, Mej. Rijken. Ze was blij de school mee te mogen openen. Nu konden de pro testantse meisjes in eigen mi lieu hun opleiding ontvangen. Bovendien was men er juist op tijd mee begonnen, omdat met ingang van 1 Januari '50 de 8-jarige leerplicht was in gegaan. De meeste meisjes leerden niet verder en dan was het logisch dat ze naast het algemeen vormend onder wijs de laatste jaren huis- houdonderwijs volgen. Daarnaast merkte Mej. Rij ken op dat er tegenwoordig gebrek is aan arbeidsvreugde en zij sprak de hoop uit dat de school er toe zou bijdra gen dat die zou vermeerde ren. Ze dankte voor de lof, maar betrok er ook de leraressen in, want ook zij hadden hun uiterste best gedaan. De heer Elsman dankte al le sprekers en spreeksters voor hun welgemeende woor den en vestigde daarna nog even de algemene aandacht op Mej. Mijbeek, de eerste lerares. Hij was van mening dat de school door haar een grote reclame had gemaakt in de streek. Daarom speet het hem dat zij per 1 September ontslag had aangevraagd, om dat ze ging trouwen. De voor zitter sprak de hoop uit dat Mej. Mij beek met genoegen aan de school zou terugden ken. De laatste daad van dhr. Elsman als voorzitter van 't schoolbestuur was, als zoda nig af te treden. In zijn plaats was burgemeester Smit be noemd. Deze dankte de. heer Elsman voor het vele werk door hem verricht en hoopte op een prettige samenwerking met de rest van het bestuur. Daarna werd de vergade ring met gebed gesloten. Van de gelegenheid om de drie lokalen te bezichtigen, waarin de school momenteel is ondergebracht, werd druk gebruik gemaakt. Dat er al met vrucht gewerkt is, bewe zen de verversingen die onder de openingsplechtigheid wer den geserveerd. Het waren producten van de leerlingen zelf. Ook voor de rest bewees hetgeen er getoond werd dat moderne middelen te baat worden genomen in de school en dat de meisjes zich gerust aan deze opleiding kunnen toevertrouwen. Het optimisme waarmee deze school is geopend, moge niet beschaamd worden en de goede wensen die er geuit zijn in vervulling gaan, opdat de school groot nut afwerpe voor Sprang-Capelle en om geving. OVERLIJDEN. Een van de meest nog gebrui kelijke vorm van folklore, die tot op de dag van heden bewaard is gebleven in menig dorp, is wel bij een sterfgeval. Men behoeft hier voor in het geheel geen folklorist te zijn en studie gemaakt hebben van heemkunde, om sommige ou de gebruiken op te merken. Oude gebruiken, die zeer typisch ook in aangrenzende dorpen soms nog veel verschillen. Juist daarom wil len wij U in deze bijdrage een overzicht geven van wat nog wel bestaat en wat reeds is verdwe nen Wanneer zich nu een sterfge val voordoet, begint men aller eerst met het sluiten van de ven sters. In overoude tijden en in de vorige eeuw nog bijna algemeen, hadden alle huizen luiken. Bij gebrek aan deze worden nu meestal de overgordijnen dicht geschoven en hangt er in 't sterf huis een stille droevige stemming. Vóór het huis werden op een zeer dun laagje kort gehakt stro stenen naast elkaar gelegd. Vijf wanneer de overledene gehuwd was en drie bij een ongehuwde. Iemand die gehuwd geweest was, ontving er ook vijf. Kinderen kre gen drie stenen. Drie en vijf zijn heilige getallen. In de tijd van de grote pestilentiën bestond o.a. in Den Bosch zelfs een gemeentever ordening om het sterfhuis aan te geven met een strowis, of met stro voor de deur, verzwaard met stenen. Veelal hield men het sterfhuis voor onrein, zelfs de naaste verwanten werden tot de begrafenis vaak als zodanig be schouwd en mochten geen werk verrichten. Dit is in deze gemeen te in gebruik geweest en voor Haarsteeg is het onder kapelaan Willems tussen de jaren 1909 1919 afgeschaft, als zijnde nog van heidense oorsprong. In Vlij men was het in de loop der jaren ook zo goed als verdwenen, ter wijl het nu na de oorlogsjaren hier en daar wederom is inge voerd. (In andere plaatsen, zoals in Waalwijk b.v., werd vroeger een z.g. lantaarn langs de voor deur gehangen, een grote zwarte voor een groot en een kleine witte voor een kinderlijk). Drie avonden achtereen kwam de buurt bijeen aan het sterfhuis voor het bidden van de rozen krans voor de zielerust van de overledene. Een zeer schoon en lofwaardig gebruik, wat met de groei van de parochie en buurt ook al tot een practische onmo gelijkheid is geworden en nu dan ook voortaan geschiedt in de kerk. In Nieuwkuijk kwam daar bij nog. dat aan het einde van de rozenkrans nog eenmaal het Onze Vader en Weesgegroet werd bij gevoegd voor de eerstvolgende doden. Een van de buurmensen nam op zich het aanzeggen dat een van hun buren overleden was. Men had in die tijd geen doodsbidders in uniform, zoals men deze nu aantreft. Deze buurmensen (aan zeggers) zorgden ook tevens voor bedienaars van de koffietafel na de uitvaart. Het drukken van bidprentjes is van zeer oude datum. We vinden

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5