KORTE BERICHTEN DeChitiese Papegaai 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 3 JULI 1950 6 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. TfT FEUILLETON de echo van het zuiden Ambitieus plan der Spoorwegen tot 1950 arbeidsbureau. WAALWIJK. het prachtig en had er op zich ook niets op tegen dat die eige naar zijn stuk grond terugkreeg. Maar hij vond het een vreemd gevoel dat alles al in kannen en kruiken was en dat het voorstel dan in de raad kwam. B. en W. moesten dan niet de indruk geven alsof de raad het besluit nam, maar dat de raad het besluit van B. en W. bekrachtigde. De voorzitter gaf toe dat een andere redactie inderdaad mooier zou zijn geweest. Wethouder Berkelmans merkte op dat hij in de vergadering van B. en W, ook al naar voren had gebracht of de raad B. en W. zou kunnen machtigen om in het ver, volg een dergelijk besluit te ne men. Kon dit niet, dan was ook hij absoluut tegen deze gang van zaken. De voorzitter bracht naar vo ren dat dit niet hoefde. Wel was het beter als 't besluit wel door de raad genomen werd. Het was evenwel niet nodig als de grond werd teruggegeven aan de eige naar, wel als hij aan 'n vreemde zou komen. De raad legde zich hierbij neer en „bekrachtigde" het besluit van B. en W. OP HET TERREIN VAN DE REGERING. Punt 5 hield een voorstel van B. en W. in om een crediet be schikbaar te stellen voor de er- ste inrichting van een klaslokaal aan de bijzondere lagere school in wijk Nieuwkuijk. De heer Samuels had gezien dat alles, tot de kleinste dingen, was aangevraagd. Hij stelde voor te bedingen dat de kinderen zelf niets mee naar school zouden mo gen brengen. De voorzitter merkte op dat het de gewone aanvraag was ex art. 72 voor de inrichting van een lo kaal. Hij stelde het op prijs dat de aanvraag zo gedetailleerd was ingediend. De heer v. d. Meerendonk was het met het hele geval niet eens. Had de raad niet besloten het be- waarschoollokaal alleen over te nemen als er een nieuwe bewaar, school gebouwd was En nu zou hij al gelden beschikbaar gaan stellen voor de inrichting van het lokaal. Hij kon zich daarmee niet verenigen. De voorzitter bracht daar tegen in dat het alleen een aanvraaq was om medewerking. Met de financiering kon de raad gerust wachten. Hij achtte het verzoek overbodig De heer v. Son had gehoord dat de klas al met September in oebruik zou worden genomen. Toen had hij gezegd dat de raad besloten had het lokaal pas over te nemen als de bewaarschool ge bouwd was. Toen had 't school bestuur tegen hem gezegdnee, als de bouw begonnen was en an deren meenden dat de raad niet het recht had deze voorwaarde te stellen. De voorzitter vond die voor waarde eioenlijk ook een onding. Ze kon alleen gebruikt worden om kracht te zetten achter de bouw van de school. Anders kwam de raad op het terrein van de regering. B. en V/. en het schoolbestuur hadden een onder houd gehad met de minister en hadden toen verlof gekregen het volume van de meisjesschool te bestemmen voor de bewaarschool en daarom was men snel met de bouw begonnen. De heer v. d. Meerendonk bleef er echter bij dat de raad besloten had het lokaal niet over te ne men tenzij de bewaarschool er uit was. Die was er niet uit en de raad kon dus geen gelden be schikbaar stellen. De voorzitter gaf nog eens toe dat de aanvrage inderdaad te voorbarig was. En de heer v. d. Meerendonk zei dat het. school bestuur toch wist dat de raad al. t'jd principieel bereid was mede werking te verlenen. De voorzit ter stelde voor het schoolbestuur mede te delen dat de raad de tijd nog niet gekomen achtte om de gelden inderdaad beschikbaar te stellen. De heer v. Son vroeg de voor zitter of deze er iets van bekend was dat het lokaal al in gebruik zou worden genomen voor de be waarschool klaar was. Daar was de voorz. niets van bekend. In ieder geval zou de raad vasthou den aan zijn besluit, al stond hij dan zwak. De heer v. d. Meerendonk be toogde dat de raad graag bereid was het schoolbestuur te helpen, ook als het b.v. de bewaarschool provisorisch wilde onderbrenqen in het parochiehuis. De bedoeling van het besluit was alleen ge weest te zorgen dat het bewaar- schoolonderwijs niet van de baan zou raken. De voorzitter echter merkte op dat de raad de bewaarschool als het er op aan kwam. toch niet kon redden vanwege de L.O. wet. Hii stelde in ieder geval voor met uitbetaling der gevraagde gelden te wachten tot het tijdstip gunstig zou ziin. Daar ging de raad mee accoord. NIJVERHEIDSONDERWIJS. Volgde het voorstel van B. en W. tot stichting van een avond, nijverheidsschool in de gemeente. In hun prae-advies betoogden B. en W. dat de sociaal-economische toestand van de gemeente zo was dat er vakbekwame mensen ge kweekt moesten worden. Daarom moest er in de gemeente zelf de gelegenheid toe gecreëerd worden. De heer Wijkmans had gezien dat er veel adhaesiebetuigingen waren gekomen. Hij zou echter wel het prae-advies van B. en W. willen horen naar aanleiding van het adres van de fa. Mom- mersteeg, die beweerde dat er 6 km. verder voldoende gelegenheid was om nijverheidsonderwijs te volgen. Daar wist de heer v. d. Meeren donk wel een antwoord op. Hij kon zich niet voorstellen dat de directie de brief zelf had geschre ven. Het motief was er helemaal naast. Want juist omdat er in Den Bosch niet voldoende gele genheid was, was voor hem het motief geweest om met de burge. meester en anderen contact op te nemen om een school te stichten. De voorzitter vond dat die rare brief toch zoden aan de dijk zet te. Hij was blij dat het voorstel sympathiek werd onvangen. Hij had de zaak ook besproken met de inspecteur van het nijverheids onderwijs. Vlijmen rustte niet, mocht, moest, kon niet rusten. Het moest zichzelf helpen. Als de raad het voorstel met enthousias me goedkeurde, zou ir. Bloem een warm pleitbezorger zijn bij de re gering. Naar aanleiding van het F..1.1. rapport van vorig jaar merkte de heer v. d. Meerendonk op. gezien het klein aantal jongelui dat nij verheidsonderwijs volgde en het groot aantal dat dit onderwijs moest volgen, was het nodig dat er in de gemeente zelf een gele genheid kwam. Het aantal was zodanig groot, dat Den Bosch t niet zou kunnen opnemen. Daar moest men nu al een selectie toe passen. Bovendien zou het ook nuttig zijn voor de omügoende ge meenten. Hij sprak de hoop uit dat B. en W. succes zouden heb. ben. De heer Wükmans vroeq of B. en W. al een lokaal op lvet oog hadden. De voorzitter deelde hier- r>o mee dat de paters van Marien- kroon be-eid waren om in de avonduren t lokaal van de land bouwschool beschikbaar te stel len. De heer Wijkmans vond dat men de paters dan wel dankbaar mocht zijn en de voorz. sloot zich hierbij aan, ook'iegens de 19 adhaesiebetuigers. Vanzelfspre kend ging de raad met het voor stel van B. en W. accoord. In principe is dus besloten dat Vlij men een avondnijverheidsschool krüqt. Bij het voorstel tot wijziging van de qemeentebegroino over 1949 had de heer v. d. Meeren donk opgemerkt dat de post straatverlichting verhoogd was. In de zomer merkte hij op dat het licht trouw om half 9 aanschoot. Dit achtte hii niet nodig. Er moest voor gezornd worden dat er des winters voldoende licht was, zo, wel 's avonds als wanneer de mensen "s morgens naar hun werk of naar de kerk dingen. Als het zo lang licht bleef, was dat niet nodig, de gemeente kon haar cen ten wel beter gebruiken. De voorzitter deelde mee dat hij van plan was zuiniger te ziin met het licht. Overioens was de verhoging van de post niet alleen het gevolg van uitbreiding, maar ook van priisverhoging. Men zou bezuiniging kunnen zoeken in het oebruik van kleinere lampen maar hij wilde graag bezuinigen door economischer gebruik. Dat was de bedoeling van de heer v. d. Meerendonk. Hij had trouwens ook heel wat compli mentjes, want hii waardeerde de verlichting in Vlijmen zeer. Na burige gemeenten konden er niet Bas Brom liep met grote passer, in zijn kamer heen en weer, ter wijl Kees Knip zijn verhaal deed. Toen Kees Knip uitverteld was, bleef Bas Brom vlak voor hem staan en zei, bij ieder woord met z'n vuist op tafel slaand „Ik zal jou 'ns wat zeggen, Knip Toen Koppie Kopij mij vertelde, dat-ie de auto gevonden had, wou Pri meur hem niet geloven. Maar ik zag direct, dat die jongen goed uit z'n ogen keek en ik liet jou komen omdat ik een plaatje van die garage wilde hebben. En nu blijkt, dat niet alleen die garage opeens open is, maar dat er nota- bene een pas blauw geveïfde au to in staat en laten jullie die wa gen ontsnappen. Dat kleine ke reltje, die Koppie Kopij, is handi ger dan jullie drieën bij elkaar. Jullie waren hem opeens kwijt hè? Ik zeg je Knip, dat Koppie, toen jullie stonden te suffen, alweer een spoor te pakken had Dat mannetje gebruikt zijn hersens, weet je Kees Knip was blij, dat de rin kelende telefoon Bas Brom einde, lijk deed zwijgen. ,,Ja zei Bas Brom in de tele foon, „met wie O, Koppie, ben jij het aan tippen, maar overdaad schaadt, zei de spreker. De heer Berkelmans vroeg of de klok niet om de acht dagen in plaats van om de drie weken ver zet kon worden en de heer v. Son stelde voor de verlichting te ont steken een half uur na zonsonder gang. De voorzitter beloofde te vragen hoe het economisch het meest voordelig zou kunnen ge beuren. Daarop ging de raod met de begrotingswijzigingen aocoord. De voorstellen van B. en W. tot ontheffing van een aanslag op het kohier van het schoolgeld en tot machtiging inzake de verpach ting van het jachtrecht op de lan derijen der gemeente voor de duur van drie jaar, gingen er zonder meer door. Aan de agenda werd nog toe gevoegd het verzoek van B. en W. om hen machtiging te verle nen om een kasgcldleninq aan te gaan van 100.000 ter financie ring van diverse werken. Ook daarop had de raad niets tegen. T.B.C.-bestrijding. De eigenlijke agenda was nu afgewerkt, maar er kwam nog een behoorlijk staartje aan. Allereerst deelde de voorzitter mee dat de diverse burgemeesters der gemeen ten tussen Dongen en Vlijmen besnrekingen hadden gevoerd met de directeur van de Volksgezondheid om ite ko men tot massale doorlichting op T.B.C. Door samenwer king kon dit vraagstuk nader worden bekeken en onder zocht. De T.B.C.-districtsarts had dit gebied aangegeven als urgent om te worden doorgelicht. Daarom hadden de burgemeesters besprekin gen gevoerd. Als het gebeur de zouden er na enkele jaren de gunstige gevolgen van on dervonden worden. Daarom vroeg de voorz. de principiële medewerking van de raad hiertoe. De heer Spanjers achtte de opzet voor 100 procent toe te juichen. Maar hij vreesde dat het vraagstuk voor 't mens dom niet zou zijn opgelost als de regering de T.B.C. on der de runderen niet opruim de. Want ze kwam nog het meest voor onder de boeren. Verder achtte hij 't de vraag wie het zou financieren. De voorz. merkte op dat de Ned. Staat nooit het onder zoek verplicht zou stellen voor de mensen. Hij drong er op aan dat iedereen propa ganda zou maken voor 't on derzoek. Er was gezorgd voor schoolartsen enz., nu moest ook dit nog tot stand komen. Zonder dat iemand het zelf wist kon hij groot onheil aan richten. De financiering zou later wel komen, het ging nu om een principieel besluit. De heer Sponjers dacht dat een particulier het onderzoek nog wel zelf zou kunnen be talen. Maar als er nu eens een haard ontdekt werd, wat dan? De heer Wijkmans vond dat het initiatief met beide han den aangegrepen moest wor den. De heer Spanjers moest zijn angst maar opzij zetten. De financiën zouden wel ko men als er een haard ont dekt werd. Maar voorkomen was beter beter dan genezen. Door onderzoek zouden veel gevallen voorkomen kunnen worden. Volgens de heer Van de Meerendonk waren de kosten van onderzoek practisch ni hil. Bleken er haarden te zijn, dan waren er genoeg instel lingen die de verzorging op zich namen. De gemeente moest er aan meewerken, al kostte het enkele duizenden guldens om af zonderlij kke mensen of hele huishoudens te redden. Bij onderzoek kwa men juist lichte gevallen voor de dag. Hij vond dat de raad alle medewerking kon ver lenen. Hier sloot de heer Spanjers zich bij aan. Wat het vee betrof, kon de heer Dekkers de heer Span jers ook geruststellen. Over 5 jaar zou de veestapel T.B.C.- vrij zijn. Overal was het on derzoek nu verplicht en de besmette koeien werden op geruimd. Hij begreep ook niet dat niet veel meer mensen zich lieten doorlichten, als ze het toch kosteloos konden la ten doen. Zij, die het uit schaamte niet deden, namen een verkeerd standpunt in. Ongeacht wat het zou kosten, de heer Dekkers zou de eer ste zijn om er in toe te stem men. De voorz. constateerde dat de maatregel zeer werd toe gejuicht en kon dus aanne men dat de raad principiëel met het onderzoek accoord ging en er sterk vóór was. Rumoer rortd een persoon. Daarna kwam de rondvraag aan de orde. De heer Span jers vroeg of de dijk van de Molenhoek tot de Bossche- weg ook van de gemeente was. Iemand wilde daar n.l. bouwen en hij kreeg geen vergunning van B. en W. Het bleek dat de betrokken per soon nooit bij B. en W. om een vergunning was geweest, dus dit geval was vrij gauw van de baan. Wethouder Berkelmans maakte slapende honden wak ker. Want hij informeerde of de heer Dekkers al eens over over zijn ontslagaanvrage als lid van de woningcommissie had nagedacht. Binnenkort had de commissie vergadering en het zou vervelend zijn als een lid er dan niet was. De voorz. had uit het zwij gen van de heer Dekkers wil len opmaken dat deze tot een beter inzicht was gekomen. De heer Dekkers consta teerde dat er weinig praters zijn die een zwijger kunnen verbeteren. Maar hij had nu eenmaal zijn ontslag inge diend. Wel had hij er nog eens over nagedacht, maar in het belang van de goede zaak had hij gemeend zijn woord te moeten houden. Hij moti veerde zijn besluit ook. Van de parochie had niemand zit ting in de woningcommissie. En zonder de vrijheid van stemming te willen aantasten wilde de heer Dekkers trach ten iemand te vinden om in de woningcommissie de be langen van dat gedeelte te verdedigen. Dan zou de wo ningcommissie beter zijn. De voorz. zag in dat hem niets anders overschoot dan het ontslag te aanvaarden. Toch hoopte hij dat de schrif telijke aanvrage nog even weg zou blijven. Maar als 't schriftelijk moest gebeuren, dan zou de heer Dekkers ook dit nog doen. Overigens leg de hij er de nadruk op dat hij het werk niet schuwde en dat hij als het te pas kwam, graag zou helpen. Een veel gevaarlijker hond maakte de heer Van Oyen wakker. Want hij herinnerde de voorz. aan zijn belofte om in deze vergadering met een aanvullend verslag over het zwembad te komen. De voor zitter wimpelde dit echter kort en bondig af met de me dedeling dat het weer sinds dien zo slecht was geweest, dat er geen verandering was gekomen. De heer Wijkmans vroeg of B. en W. hun belofte wilden nakomen en de heer v. Enge len, nu hij hersteld was, aan stellen als badmeester. De voorz. echter betoogde dat de heer v. Engelen nog niet geheel hersteld was. Hierop ontwikkelde zich zo'n onaangenaam persoonlijk de bat over betrekkelijke klei nigheden, dat wij dit hier niet kunnen weergeven. De heer v. Oyen consta teerde in ieder geval dat er iets niet in orde was met het zwembad in Nieuwkuijk en hij vond dat de gemeente het niet had hoeven over te ne men. Het hele gedoe begon de heer Dekkers blijkbaar danig te vervelen en verontwaar digd gaf hij als zijn mening dat er nu al van de -rond vraag misbruik werd ge maakt, hoewel bij de weder instelling uitdrukkelijk waf. bedongen dat er een passend gebruik van zou worden ge maakt. Wel vond hij dat het nodig was, voor de goede ze den, dat de gemeente 't zwem bad had overgenomen toen de heer v. Engelen ziek werd. De heer v. Son bracht de sluiting van het zwembad te Haarsteeg ter tafel. De voorz. zei dat dit gebeurd was op uitdrukkelijk verzoek van de eigenaar en dat er streng toe zicht werd gehouden. Er wa ren al 12 processen-verbaal opgemaakt. De heer v. Son had echter gemerkt dat 't nu ofwel weer mocht, ofwel dat er geen toe zicht meer werd gehouden. Dit weet de voorzitter aan het slechte weer. En ook nu weer kwam de heer v. Engelen ter sprake, n.l. of zijn eigendommen te recht daar door de gemeente waren verwijderd, of ten on rechte. Het verschil van me ning bleef. Dan had de heer v. Son nog iets betreffende het zwem bad. Verschillende mensen was het verboden geweest hun.* fiets bij kennissen te plaatsen in plaats van in de fietsenstalling. De heer v. Son meende toch dat ze daartoe het recht hadden. Zolang de orde er niet door verstoord werd, ter beoorde ling van de burgemeester, meende de voorzitter. Hij wil de orde bij het zwembad. Vreemdelingen waren vol lof over het zwembad. Dat zei niets, vond de heer v. Oyen, dat zeiden ze toen de heer v. Engelen het ex ploiteerde ook. Bovendien, wat er aan gebeurd was, had een ander gedaan. En zo be gon het bijna weer van voren af aan, maar de voorz. maak te er tenslotte toch een einde aan en sloot de openbare ver gadering. Nee, die in ere herstelde rondvraag was niet erg ver kwikkelijk, bedacht uw ver slaggever Amerika zendt ook thans z'n landmacht naar Korea. De toestand ontwikkelt zich niet gunstig voor de Zuider lingen. Thans is ook de stad Soewon met z'n vliegveld ge vallen. Wederom is een Frans vliegtuig neergestort. Het is de Armagnac, het grootste Franse vliegtuig; het zou 98 personen kunnen bevatten. Het maakte zijn laatste proef vlucht met 11 technici, waar van 2 werden gedood en ge wond. De huurwetten (o.a. ver hoging met 15%) zijn door de Tweede Kamer aangenomen. De Belgische Kamer heeft de vertrouwens-motie met 108100 stemmen aange nomen. Men vermoedt dat Koning Leopold 8 of 9 Juli in zijn land terugkeert. VAN door EARL DERR BIGGERS. 54) De datum is verleden Woensdagavond", zei Bob. Hij las; „Lieve Evelyn, Ik wil je op de hoogte stel len van wat er hier op de ranch voorgevallen is. Zo als ik je al meer heb ge zegd, Martin Thorn en ik staan sedert een jaar niet op goede voet. Vanmiddag is het tot een uitbarsting gekomen, en ik heb hem uit mijn dienst ontslagen. Morgen ga ik met hem naar Pasadena, en als we daar zijn, gaan we voor goed uit een. Natuurlijk weet hij veel dingen, die ik wou, dat hij niet wist, anders had ik hem al een jaar geleden weggestuurd. Hij kon wel een last veroorzaken, en daarom waarschuw ik je, voor het geval hij zich in Denver mocht vertonen. Ik ga deze brief vanavond zelf in de stad op de post doen, want ik wil niet, dat Thorn er iets van weet Daar eindigde de brief. „Hoe langer hoe beter", zei Holley. „Weer enig licht op wat er verleden Woensdag avond gebeurd is. We kunnen het ons voorstellen. Madden zit die brief aan zijn dochter te schrijven. De deur gaat open er komt iemand bin nen. Zeg, Delaney, de man, waar P. J. Madden al jaren bang van is. Madden schuift de brief haastig tussen de bladen van het vloeiboek. Hij springt op, weet, dat het er nu op aan komt. Er volgt een twist, en al heel gauw zijn ze op de een of andere manier in Thorn's kamer gekomen, en Delaney ligt dood op de vloer. Dan het probleem, wat ze zullen doen met het lijk. Dit wordt 's morgens opgelost. Madden komt, moe en uitge put op de ranch terug en be seft dat hij Thorn nu niet kan ontslaan. Hij moet vrede slui ten met de secretaris. Thorn weet te veel. Wat zeg je er van, Charlie?" „Er is overvloed van logi ca", erkende Chan. „Ik zei vanmorgen al, dat ik een paar ideeën over de zaak had", ging de redacteur voort, „en alles wat vandaag is gebeurd, leidt er toe ze te bevestigen. Ik zal je mijn theorie nu vertonen als je er naar wilt luisteren." „Voor de dag er mee", zei Bob. „Voor mij is nu alles zo klaar als een zonsopgang in de woestijn", ging Holley voort. „Laten we het nog eens nagaan. Om te beginnen, is Maden bang van Delaney. Waarom? Waarom is een rijk man bang van iemand? Af persing, natuurlijk. Delaney weet iets van hem moge lijk iets, dat voorgevallen is in dat speelhuis in New York. Thorn is niet te vertrouwen ze hebben al meer kwes ties gehad en hij haat zijn patroon. Misschien is 't zelfs zo ver gekomen dat hij zich heeft aangesloten bij Delaney en zijn vrienden. Madden koopt de paarlen. De bende hoort er van, en besluit op te treden. Waar kan dat beter dan hier in de woestijn? Slap pe Flip gaat naar San Fran- sisco; Delaney en de profes sor komen hier. Louie, de ou de, trouwe huisbewaarder, wordt weggelokt door Slappe Flip. Alles is gereed. Delaney komt met zijn bedreiging. Hij eist de paarlen, geld, allebei. Er volgt een twist, en ten slotte wordt Delaney, de af perser, gedood door Madden. Heb ik het goed tot zo ver?" „Het klinkt aannemelijk", gaf Bob toe. „Nu, stel je voor, wat er ge beurt. Toen Madden Delaney gedood had, dacht hij waar schijnlijk dat Jerry alleen ge komen was. Nu ontdekt hij, dat er een bende is. Zij heb ben niet alleen de kennis van de feiten waarmee Delaney hem bedreigde, maar nog van iets anders ook. Moord! De troep valt aan hij moet af kopen. Zij willen geld en de paarlen. Zij dwingen Mad den te telefoneren dat 't hals snoer onmiddellijk hierheen gezonden moet worden. Wan neer deed hij dat, Eden?" „Verleden Donderdagmor gen." „Zie je wat heb ik ge zegd?" Dus, toen hij van zijn akelig nachtelijk uitstapje terug kwam. Ze hadden hem in hun macht ze persten hem af wat ze konden. Eerst was Madden even dol als zij op het halssnoer, hij wilde de zaak afhandelen en dan ver trekken. Het is niet prettig te blijven op een plaats waar je een moord hebt gepleegd. In de laatste dagen kwam zijn moed weer boven, hij stelt uit, probeert te ontkomen. Ik heb wel met hem te doen." Holley wachtte even. „Nu, dat is mijn idee. Wat denk je er van, Charlie?" Chan zat Madden's onvol tooide brief in zijn handen te draaien. „Klinkt goed", er kende de speurder. „Maar, hier en daar rijzen bezwaren". „Bijvoorbeeld", vroeg Hol ley. „Madden is 'n groot man. De laney en deze anderen nie mand van betekenis. Hij kon verklaren hij afperser doden in zelfverdediging." „Dat kon hij als hij Thorn maar achter zich had. Maar de secretaris is hem vij andig gezind en zou kunnen dreigen het anders te vertel len. Bovendien, bedenk, dat ze niet alleen de moord op Delaney tegen hem inbren gen. Er is ook nog, wat Dela ney van hem wist." Chan knikte. „Zo heel waar. Nog één feit, dan zal ik op houden met mijn beestachtig afkeuren. Louie, lang in ver trouwen met Chinese pape gaai, wordt gedood. Toch gaan Louie op Woensdagmorgen naar San Francisco, twaalf uren vóór tragische nacht. Is niet zijn moord dan een nut teloos gebaar?" Holley dacht na. „Ja, dat is iets. Maar hij was de vriend van Madden een goede re den, dat ze hem daar niet wilden. Zij hadden hun slachtoffer liever alleen en hulpeloos. Misschien sta ik De Utrechtse redacteur van de Maasbode had een onderhoud met Ir. den Hollander, directeur der N.S. Wij ontlenen daaraan het volgende Soms schrikt ir. Den Hollander even, als hij ons een stout denk beeld heeft genoemd. ,,U zult het wel niet geloven, maar ik word altijd een beetje huiverig als ik mijn naam in de krant zie staan en lees wat ik over toekomstplan nen heb verteld zo geeft hij te kennen. In Augustus van dat jaar komt er prachtig getrokken materieel voor de lange afstanden, 2e en 3e klas rijtuigen en bovendien, dat wordt iets heel moois, 10 rijtui gen, waarvan de ene helft voor bagage dient en de andere helft als restauratie wordt ingericht. De eerste verschijnen reeds in September. „Ja, ik heb nu eenmaal een am bitieus plan tot 1955 en daarna blijven we steeds aan vernieu wing werken om de treinen toch maar steeds .up to date te hou den". „Tot 1955? LI bent met de elec- trificatie toch al in 1952 gereed? „Ja, wat na 1952 komt is nog een verrassing. Dat heb ik ook tegen de minister gezegd." Iets liet de heer Den Hollander er echter over los en wij hebben er uit begrepen, dat er in alle op zichten naar gestreefd zal worden om op alle plaatsen, waar spoor wegverkeer economisch verant woord is, een frequente dienstre geling met comfortabel materieel in te voeren. „Mijn streven is er op gericht'' aldus zei Ir. Den Hollander let terlijk, „Nederland een homogeen en harmonisch verkeersapparaat te geven, d.w.z. harmonie tussen treinvervoer en regionale auto busdiensten." „Daarbij houdt u zeker reke ning met de industriële ontwikke ling van ons land". „Natuurlijk en als voorzitter van de Civi (Centraal Instituut voor Industrialisatie) ben ik daar bijzonder op bedacht." Jammer dat wij in de Lang straat, ondanks alle mooie toe- zeoninoen, niet meer van al die goede plannen zullen kunnen pro fiteren. Ook hier zou de treindienst economisch verantwoord geweest ziin. als men hem niet totaal had laten verlopen en ook de industri alisatie van de Langstraat vraagt steun van goede verbindingen. niet sterk hier. Anders houd ik vast aan mijn theorie. Je hecht er niet zoveel aan als ik." Chan schudde het hoofd. „Om één reden slechts. Lange ondervinding heeft geleerd, dat noodlottige gevolgen kun nen verschijnen, als ik te ver slaafd raak aan theorie. Dan ik trachten, kan ik alles pas send maken. Eerste, wat ik zie theorie ontploffen in mijn gezicht met grote knal. Veel beter heb ik bevonden mijn gemoed vrij te houden." „Je hebt dus geen enkel idee tegenover het mijne te stellen?" vroeg Holley. „Geen enig idee. Oprecht gesproken ik ben volko men in duisternis." Hij keek naar de brief in zijn hand. „Of bijna", voegde hij er aan toe. „Wij zijn werkzaam en wachten. Misschien grijp ik spoedig iets vast." „Best", zei Bob, „maar ik heb een gevoel dat we hier op de ranch maar niet langer moeten wachten. Bedenk, ik heb hem beloofd dat hij Dray- cott vandaag in Pasadena zou ontmoeten. Hij zal gauw te rug zijn. Maar dan?" „Ongelukkig toeval," zei Chan schouderophalend. „En Draycott en hij hebben ver binding gemist. Vele malen geschied, als twee vreemden afspraak maken. Het kan weer gebeuren." (Wordt vervolgd). Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Enige metselaars. Volslagen schilders. Leerling schilders. Enige timmerlieden Een machine-bankwerker, te vens plaatwerker. Randendoornaaier. Een bekwaam stikmeester. Een bekwaam modelleur. Een flexible aflapper. Aankomende jongens voor le- derwarenfabriek. Opzichters voor goudmijnen in Zuid-Afrika. Magazijnbediende voor meu- belhandel. Enige jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Leerling perser voor fijnstrij- kerij. Een leerling slagersknecht. Meisjes voor confectie-ate- liers. Schoenstiksters. Lederwarenstiksters. Geroutineerde handschoenen- stiksters. Dagmeisje Dag- en nachtdienstbode Bieden zich aan: Een aankomende analyst. Een aankomend timmerman. Leerlingen machine-bankwer kers en leerling auto-mon teur, beiden met opleiding Nijverheidsschool. Ervaren ustikmeester voor schoenfabriek. Handzwikkers. Machine-zwikkers. Zoollederstanzers. Overleersnijders. Afmakers. Houtenhakken-zetters. Een hulpmodelleur. Leerling schoenmachine-mon teur. Arbeiders voor zwikkerij en finish-afdeling. Jeugdige schoenfabrieksarbei ders Afd. Zwikkerij. Een chauffeur. Een magazijnbediende. Diverse landarbeiders en tuindersknechten. Hulparbeiders, grondwerkers. Een correspondent in vreem de talen. Een boekhouder. Enige thuisstiksters. Enige jongste vrouwelijke kantoorbedienden. Een verkoopster. Een werkster. Aanmelding dagelijks tus sen 912 uur op het Arbeids bureau Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 3 Juli 1950. Het Arbeidsbureau verstrekt ook inlichtingen aan adspi- rant-emigranten.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6